ECONOMIE EN FINANCIEN ONTSPANNING DONDERDAG 2 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3" GEMENGD NIEUWS DE „JOS MARIE" VLOT GEKOMEN DE BEHANDELING VAN DE STRANDING VOOR DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART De schuld ligt bij de motor Het Nederlandsche motorschip „Jos Ma rie", dat ter hoogte van E g m o n d was vast- gevaren, is Dinsdagavond Vlot gekomen en Nieuwjaarsmorgen met sleepbootassistentie van L. Smit en Co. naar IJmuiden gebracht. De raad voor de scheepvaart behandelde de stranding van het motorschip „Jos. Maria" bij Egmond aan Zee op 2 Dec. j.l. Hieraan ging vooraf een onderzoek naar motorongevallen van hetzelfde schip in Augustus. Naar de. meening van deskundigen is alle ellende die de bemanning met de motor heeft meegemaakt toé te schrijven aan een te groote schroef. De stranding van dit schip hield ook ver band met den motor. In den middag van Zaterdag 30 November Vas het schip in zee met een lading stijfsel van Zaandam naar Rochester en Londen yert rokken. Tegen 11 uur des avonds begon de moitor minder toeren te maken. De motor bleek toen op één cylinder te draaien. De gezagvoerder verklaarde verder, dat de voorste cylinder koud was en ten slotte bleef de motor stil staan. Gedurende den geheelen Zondag is men bezig geweest, waarna men het opgaf om rust te nemen. Óm twee uur Zaterdags- nachts is men ten anker gegaan. Toen men eindigde met werken aan den motor was de ankerpeiling nog dezelfde. Te middernacht (van 1 op 2 December) wakkerde de wind plotseling aan en begon het anker te krab ben. Het schip dreef naar de kust waar het omstreeks half twee vastliep ter hoogte van Egmond aan Zee. De inspecteur-generaal merkte op, dat uit de rapporten bleek, dat door deskundigen ia yerklaard, dat de regulator van den motor niet goed werkte. Er was afspraak, dat de kapitein binnen drie weken de regulateur te Wormen-eer zou laten nazien. De gezagvoer der wist dus, dat toen hij de reis begon, de motor niet geheel in orde was. De Raad zal nader beraadslagen en daarna uitspraak doen. Inval in een speelhol Naast het politiebureau De politie te Amsterdam heeft in d'e L/innaeusstraiat naast het politiebureau al daar een inval gedaan op dc derde verdie ping boven een tandheeilkunidige kliniek. Het vermoeden, dat hier gelegenheid werd leid; een 41-jarige mian, die zich. casino- employé noemt en een 41-ja^ige bontweriker zijn in bewaring gehouden. Tezamen oeflen den zij dit verboden bedrijf uit; een van hen had de verdieping gehuurd, terwijl daar door den andere de bank werd gehou den. De casino-employé is in November j.l. voor een dergelijk feit hij oefende het bedrijf toen uit in een perceel aan de Biüder dijk kade voor den officier geleid; de bontwerker werd den iaatsten tijd door de politie .gepost" en is thans mede in de val geloopen. Het tweetal is ter beschikking van de justitie gesteld. i Het vergaan van 'den motorlogger Sch. 135 Het schip drijft nog Volgens een ingekomen rapport zou de motorlogger SCH 135, welke eerüge dagen geleden ter hoogte van de Belgische kust verging cn waarvan de bemanning door een te Osbende thuisbehoorenden stoom trawler werd gered, op 52 gT. 45 min. Niw. en 3 gr. 10 man. 0.1. nog in drijvereden toe stand aangetroffen zijn. De drijvende log ger levert groot gevaar op voor de scheep vaart. Een is-jarig meisje geschaakt De pdtitie van Oegstgeest zoekt sinds Zaterdag naar een vijftienjarig meisje van een zeer gegoede familie uit deze plaats, dat spoorloos is verdwenen en zeer waar schijnlijk is geschaakt door een student uit Wassenaar, met wien het meisje Zaterdag avond naar een schouwburg is geweest. Het N. v. d. D. meent te weten, dat het meisje aan haar oudens had verteld, diat zij met een ingenieur uit zou gaan. Hiertegen had den de ouders geen bezwaren gemaakt, toen zij vernamen, dat deze ingenieur te goeder naam bekend stond. Achteraf was echter gebleken, dat het meisje niet met dezen ingenieur, doch mot een student in Iden schouwburg is geweest en nadien niet meer in haar ouderlijke woning is terug gekeerd. Het jongmensoh, in wiens gezel schap zij is, heeft ook niets van zich laten hooren. Dagen reeds doet de politie opspo ringen naar het kind, dat in December pas Vijftien jaar is geworden. Maandag heeft de politie uit Oegstgeest haar onderzoek in Den Haag voortgezet, omdat men vermoedde, dat het meisje zich hier zou ophouden. Dit onderzoek leverde echter geen resultaat op. Aan de politie te Den Haag, Amsterdam en nog verschillende andere groote steden is de opsporing en aanhouding van het tweetal gevraagd. EEN KLACHT VAN EEN BURGEMEESTER De lieer Maarschalk, burgemeester van Haarlem, heeft eendgen tijd geleden een klacht wegens beleediging ingediend tegen de „Haagsdie Post". De officier van justitie heeft besloten, aan deze klacht geen gevolg te geven. Eenzame boerderijen worden geplunderd In den Iaatsten tijd worden op de Veluwe ongewoon veel vossen aangetroffen. In het Koninklijk Park 't Loo en omgeving zijn in dit seizoen tot heden acht vossen neerge schoten. Zij bezorgen den bewoners van eenzame boerderijen veel last door plundering van de kippenhokken. Vooral de boeren te Uddel ondervinden daarvan veel nadeel. Opmer kelijk voor de Veluwsche bosschen is verder het belangrijk grooter wordend aantal ver wilderde katten. Deze zijn zeer schuw en voor den jager vrijwel niet onder schot te krijgen. Zij voeden zich met jonge konijnen en fazanten en zijn daardoor veel grooter en vetter dan de gewone huiskatten. STEEKPARTIJ TE VENLO Na hoogloopende ruzie doodgestoken Gistermorgen omstreeks kwart over vijf is de 29-jarige P. Greebe, oud-ma troos van de Ncderlandsche Marine, in de Wijngaardstraat te Venlo door den 33-jarigen J. St. doodgestoken. Een clubje vrienden had in de woning an zekeren W. in genoemde straat. Oude jaarsnacht gevierd. St. is daar later binnen gekomen. Hij dronk een paar flesschen bier cn is daarna door Greebe gevolgd, naar buiten gegaan. Hier ontstond tusschen beiden een woordenwisseling, en het eind van het lied was, dat St.. zijn mes trok en Greebe een fiksche snede in de linkerlies toebracht. Hierbij werd een slagader ge troffen, zoodat Greebe weldra ten ge volge van bliedverlies overleed. De gastheer W., die hoorde, dat er bui ten iets gaande was, sneldo zijn huis uit om nog tusschenbeide te komen, doch kreeg daarbij van St een snede over den benedenarm. Intussclien waren de verdere gasten naar buiten gekomen en dezen trachtten den dader to grijpen. St. vlucht te echter zijn huis binnen en deed dc deur achter zich op slot. Het gezelschap pro beerde nu de deur te foieeéren, doch slaag de hierin niet. Tenslotte kwam St. met een stoel naar buiten, waarmee hij in het rond sloeg. W. was inmiddels thuis een brood mes gaan halen. Toen hij hiermee terug kwam, was de politie op de plaats des on- heils aangekomen. Zij wist erger dingen te voorkomen. St. werd gearresteerd en is in het poli tiebureau opgesloten. Het lijk van het slachtoffer, dat ongehuwd was. is per po- litiebrancard naar het bureau overgebracht, waar ook de wonde van W. werd ver bonden. De brand op de „Tarakan" Het schip zet zijn reis voort De brand op de „Tarakan" was aanvan kelijk niet van grooten omvang, maar wat de situatie aan boord van de „Tarakan" toch wel zeer penibel maakte was het feit, dat in het ruim naast het ruim. waarin de brand woedde, 70 ton dynamiet was opge slagen. Slechts een ijzeren tusschenschot scheidde den vuurhaard van deze ontplof bare stoffen. Men kon aan boord van het schip er niet toe overgaan den brand kracht dadig te bestrijden. Daartoe zou het immers noodzakelijk zijn geweest, de luiken van ruim 3 te openen, hetgeen in het stormweer een buitengewoon riskante onderneming zou zijn geweest. Het was te voorzien, dat dan de brand zich snel zou uitbreiden en de vlammen spoedig vanuit dit ruim zouden overslaan naar de andere brandbare deelcn van bet schip. Er zat voor den gezagvoerder dus niets anders op, dan den steven te v/en- den en door het vliegende stormweer koers te zetten naar de haven van Plymouth. De havenautoriteiten van deze stad wer den radiotelegrafisch in kennis gesteld van den .toestand aan boord van de „Tarakan" en het voornemen van den kapitein c.m rich in de haven van Plymouth in veiligheid le stellen. In de haven van Plymouth zijn des avonds allerlei voorzorgsmaatregelen ge troffen voor de ontvangst van het schip, wanneer de brand aan boord daarvan zich mocht uitbreiden. Vrees voor ontploffingen Algemeen zag men den toestand eenigs- <zins pessimistisch in, omdat men vreesde voor ontploffingen. Dat ook de kapitein van de „Tarakan" deze meening was toegedaan, blijkt wel uit het feit, dat hij de havenauto rileiten van Plymouth draadloos ervan in kennis stelde, dat hij de situatie, waarin 't schip verkeerde, niet zonder gevaar achtte. Inmiddels is alles nogal meegevallen. Om streeks half drie 's nachts heeft de „Tara kan" zonder dat zich aan boord ernstige complicaties hadden voorgedaan, behoudpn de haven van Plymouth -bereikt. Dadelijk werd door de autoriteiten een ondersoek in gesteld, dat uitwees, dat het schip al? ge red kan worden beschouwd. De brand heeft zich niet verder kunnen uitbreiden. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Uit Plymouth wordt nog gemeld, dat vier sleepbooten de „Tarakan" op order van de haven-autoriteiten tegemoet waren gevaren. Het schip is echter op eigen kracht te Ply mouth aangekomen. De bemanning is aan boord gebleven. Het dynamiet word in een lichter over gebracht, wat zeer moeilijk ging dier dc roerige zee. Nadat de brand gebluscht was en het dynamiet weer ingeladen, heeft de „Tarakan" dc reis naar Ned.-Indië weer voortgezet.. Het sc,hip doet Maandag a.s. Marseille aan. Branden Woensdagavond omstreeks zes uur is brand uitgebroken in een bovenwoning aan de Veerstal te Gouda, bewoond door het. echtpaar de Ruiter. De bewoners waren op familiebezoek in Moordrecht. Beneden is gevestigd het sigarenmagazijn van den heer van Wijk, die in Den Haag vertoefde. De brandweer was terstond met groot mate riaal aanwezig en slaagde er na een uur in het vuur te bedwingen. De bovenwoning brandde geheel uit. Het benedengedeelte kreeg zoodanige waterschade, dat de ge heele winkelvoorraad waardeloos is gewor den. De oorzaak van den brand is onbe kend. Te D r o n r ij p werd brand ontdekt in de groote opslagplaats, behoorende bij de kurk- fabriek voor isolatie-doeleinden van de fir ma R. Kuiken. In de loods waren ongeveer 100.000 K.G. gemalen kurk en 200 M.3 kurkplaten en kurkschalen opgeslagen. De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd en met drie motorspuiten uit Dronrijp en twee uit Mars- sum werd het vuur bestreden. Men kon ech ter niet voorkomen, dat de geheele opslag plaats en de voorraden een prooi der vlam men werden. De oorzaak van den brand is vermoede lijk gelegen in zelfontbranding van warme platen, die in de loods waren gebracht. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Te Zaandam werd brand ontdekt in de houtzagerij „De Engel" van de firma E. van der Stadt Zoon in liet Westzijder- veld. Ontstond eenige jaren geleden brand in het machinehuis, thans woedden de vlam men in de zagerij, welke geheel uit steen is opgetrokken. Met veel slangenmateriaal dit in verband met het onbereikbaar zijn van de spuiten werd het vuur streden. Het bleek, dat de vuurhaard zich bevond in het drijfwerk van de cirkelzaag. Beide werktuigen gingen dan ook verloren. Overigens werd het geheele gebouw met ventaris behouden. De oorzaak van brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De nablussching nam geruimen tijd in beslag. Nachtelijke smokkelavonturen Te U i 1 e k o o t e n (N.Br.) werd 's nachts door de kommiezen oen wilde jacht gemaakt en smokkelauto, waarbij eenige schoten werden gelost. De auto werd eindelijk op een boerenerf aangetroffen. De inzittenden 'n echter verdwenen. Toen bleek, dat de kogels der kommiezen doel hadden getroffen •aut drie portierramen waren totaal ver splinterd. In tic auto vonden de ambtena ren 500 Kg. suiker, ongeveer 130 Kg. marga rine en 400 boekjes sigarettenpapier. Een en ander werd in beslag genomen. Dienzelfden nacht werd een andere auto aangehouden. De bestuurder zag kans te ontvluchten. In de auto bevonden zich 438 Kg. margarine, 200 Kg. suiker en 1000 boekjes sigarettenpapier. Deze laatste aulo bleek, zooals uit het on derzoek bleek, gehuurd te zijn door t/wee Rotterdammers, van een Rotterdamschen schen auto-verhuurder. De gebr. v. d. II. uit Amersfoort waren zonder kleerscheuren met hun auto de Bel- gisohe grens gepasseerd en ze reden al over don Bredascheweg te Tilburg. Maar, zij hadden geen licht op. Een agent van politie hield de auto aan 1 meteen onderwierp hij den wagen aan een onderzoek. Toen kwamen van onder het kussen van de achterzitting der auto 1500 boekjes sigarettenpapier, 40 Kg. margarine een partij suiker vandaan. Alles was üit België gesmokkeld. Auto en smokkelwaar werden in beslag genomen. De Ossche misdaden Door den Officier van Justitie bij de rechtbank te Den Bosch is hooger beroep aangeteekend tegen de vonnissen in de Ossche strafzaken, welke op 30 December jl. werden uitgesproken. De 25-jarige H. C. van G. is in verzet gekomen tegen het von nis van 12 December jl. waarbij hij wegens den roofoverval op den landbouwer Chris- tiaans te Heesch in 1933 tot 4 jaar gevan genisstraf was veroordeeld. Zijn zaak zal door de rechtbank te Den Bosch op 7 Janu ari a.s. opnieuw worden behandeld. VERDRONKEN Te Zevenhuizen is de melkrijder Van Vliet te water gereden, doordien de boomen van de brug niet waren neergelaten. Hij is verdronken. DOODELUKE VAL Nachts te omstreeks drie uur hoorde huisvrouw P. te Limbricht gekerm. Zij begaf zich daarop naar de kamer van haar rader, den 78-jarigen L. Kelleners, die een paar dagen onwel was geweest, maar vond het bed leeg, terwijl het raam open stond. De oude man lag ernstig gewond op de straat voor het huis. Direct werd geneeskundige en geestelijke hulp gehaald. Dr. Garé uit Sit- tar was spoedig ter plaatse en constateerde dat de man door den val een arm verbrijzeld had. Twee uren later is de oude man aan de gevolgen van den val, plm. 5 meter hoogte, overleden. Hoe het ongeluk gebeurd is, weet men niet. Twee mannen gearresteerd In den nacht van Maandag op Dinsdag ontmoetten de jachtopziener Wolsink en de rijksveldwachter Brouwers in de bosschen van Groot-Hagen bij Doetinchem een vijftal stroopers, die met een lichtbak werk ten. Een zekere Angenent uit Doetinchem, die een geweer droeg, schoot vaoi dichtbij op de politie, waarbij de hond van Wolsink, die aan de lijn werd gehouden, een poot werd afgeschoten. Bij het gevecht, dat nu volgde, werd het vijftal gearresteerd. Twee hunner, nl. Angenent en zekere Dekker, die met de lichtbak naar de politie sloeg, werden in ar rest gesteld. Zij werden gevankelijk naar Arnhem overgebracht. De drie andere lieden werden, nadat proces-verbaal was opge maakt, in vrijheid gesteld. ONTPLOFFING IN EEN GARAGE In de garage van de Damster Automobiel Maatschappij te Appingedam heeft door het uit elkaar springen van een kachel een ontploffing plaats gevonden, welke werd gevolgd door brand. Even later volgden nog enkele explosies. Door den verstikken- den rook werd het blusschingswerk ern stig belemmerd-. De garage is gedeeltelijk uitgebrand. Bij de ontploffing werd de ad junct-directeur van de DA.M., de heer S. II. Elssema, ernstig aan de beenen gewond. DE D. E. KALENDER 1936 Over de kalenders, die elk jaar het nieuwe jaar komen aankondigen, neemt de bekende D. E. kalender een eigen plaats in. Deze kalender, op fraaie wjjze in meerdere kleuren uitgevoerd, is van practische waarde voor kantoor, winkel, magazijn en voor elke plaats waar men hem hangen wil. Behalve de duidelijke dagcijfere bevat posttarieven, afstandstabel van binnen- buitenland, internationale verkeersteekens zoovoorts De verbruikers van Douwe Egberts koffie en thee kunnen deze practische maandkalen- der ontvangen tegen inzending van slechts 50 punten, welke verpakt worden bij D. E. koffie en thee. De douane van de inspectie Enschede neemt de laatste tijd herhaaldelijk groote partijen gesmokkelde goederen uit Duitsch- land in beslag. Er wordt momenteel langs de grens levendige handel gedreven in radiotoestellen, lampen, dynamo's, kousen, sokken enz. Een belangrijke slag werd geslagen in een perceel aan de Rietmolenstraat te En sch e- d waar een geheel arsenaal van gesmokkel de artikelen aanwezig bleek te zijn. Eenige vrachtauto's waren noodig om de in beslag genomen partijen te vervoeren. In genoemd pand weden o.m. aangetroffen radiotoestellen rijwiellampen, electrische lampen, cassettes, met vorken, lepels en messen en dameskousen enz. Het onderzoek in verschillende andere panden wordt nog voortgezet. Felle vechtpartij Te Deventer is 's nachts bij een vecht partij in een café een 37 jarige arbeider met een mes gewond in de lies en aan den arm De man is in het ziekenhuis opgenomen. De dader is im hechtenis genomen GROOTE BRAND TE BATOERADJA Schade f 40.000 SALEMBANG, 31 Dec. (Aneta) Te Batoe- radja zijn Maandagmiddag 56 huizen af gebrand. Dc schade wordt geraamd op f 10.000 WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Goudverlies in 1935 rond f 200 millioen Positie bleef even krachtig De goudvoorraad van de Nederland» sche Bank is blijkens de jongste week staat opnieuw toegenomen en wel met een bedrag van 6.2 millioen, zoo- dat de totale voorraad thans 643.4 millioen bedraagt. Deze toeneming is een gevolg van de on zekerheid, welke er in Frankrijk de vorige -week bestond omtrent het lot van Laval. Nu deze opnieuw de zege heeft behaald, zullen de goudexporten uit Frankrijk voorloopig wel tot het verleden behooren. De disconteeringcn zijn met ƒ57 millioen omhoog geloopen on dc beleeningen met 11.9 millioen, zulks in verband met de jaarwisseling. De positie van 's Rijks schatkist bleef vrij wel ongewijzigd. Dc rekening-courantsaldi, van andieren stegen met 4.3 millioen tot ƒ47 millioen. De biljettencirculatie steeg met 2-4 mil lioen. De direct opoischbare verplichtingen vermeerderden met ƒ26.7 millioen tot ƒ859.2 millioen. Het dekkingspercentage is gedaald voor goud van 76.5 tot 74.9 cn voor goud en zilver van 79.0 tot 77.11 Begin Januari 1935 bedroegen deze per centages 79.58 en 81.28 De goudvoorraad daalde in het af- geLoopen jaar met rond 200 millioen, de dó reet opeischbare verplichtingen namen eveneens met dit bedrag af. Vandaar dat de dekkingspercentages slechts zeer weinig zijn teruggeloopen. Dit kijst er op, dat de positie van onze circula tiebank krachtig blijft en het afgeloopen jaar vrijwel niets aan beteekenis heeft ingeboet. Het Ned.-Amerikaansch Handelsverdrag De ontsluiting der Amerika ?nsche markt In het Maandverslag van de Nederland- sche Amcrikaansche Kamer van Koophan del wordt naar aanleiding van het onlangs gesloten handelsverdrag met de V. S. opge merkt, dat het thans tijd is toor een geza menlijke propaganda voor het Nedertand- sohe product op de Amerika» tisdhe markt. Er hebben reeds bespreking'n plaats gehad met Amerikaansöhe advertentiebureaux over een te voeren reclame-camipaigne. De Kaïmer doet een beroep op d'e zakenlieden, die be langen in Amerika hebben, met haar tot dit doel samen te werken. In aansluiting ihierop wordt in het Maand, (blad bet denkbeeld verdedigd, in de V. S. een reclamecampagne te openen ten gunste van het vreemdelingenverkeer hier te lande. BEKENDE EFFECTENBANK BESTAAT HONDERD JAAR De Fa. Gebr. Boissevain te Amsterdam Naar wij vernemen bestaat een "der meest vooraanstaande effectenbanken in de hoofdstad, de firma Gebr. Boissevain, ge vestigd aan de Keizersgracht, heden 100 jaren. Het ligt in de bedoeling van de di rectie, dit jubileum onopgemerkt te doen voorbijgaan. De N.R.A.-bureaux gesloten Roosevelts experiment beëindigd. Op den middag van den Oudejaars dag zijn de bureaux van de N.R.A., de National Recovery Administration of ficieel gesloten en is deze instelling, een van president Roosevelts grootste experimenten, voorgoed opgeheven. De N.R.A. vormde een, in de geschiedenis der Vereenigde Staten ongeëvenaarde po ging om de loonen te conlroleeren, toezicht te houden op het aantal werkuren en con currentie in haai- minder gewenschte vor men te voorkomen. Op den dag, dat het Opperste Gerechtshof besliste, dat de N.R.A. in strijd was met de Amerikaansche grondwet, telde de organi satie 5Ö00 employe's. In den Iaatsten tijd waren daarvan nog slechts duizend man over, waarvan er verscheiden worden onder gebracht bij het ministerie van Handel. Een moeilijkheid vormt nog de vraag, wat er moet geschieden met de 3.000.000 docu menten, aie zich vam lieverlede hebben op gestapeld in de N.R.A.-archieven te Washing ton en in andere steden van Amerika. Ver moedelijk zullen zij, zoodia voldoende tijd verloopen is, stilletjes worden vernietigd. Hoogste en laagste koersen Uitgave Arnold Gilissens Bank Op den Iaatsten dag van het vorige jaar ontvingen wij weer het bekende boekje: „Laagste en hoogste koersen van Arnold Gilissens Bank", versierd met oranje, blanje, hleuband op den omslag. Reeds voor de 28ste maal is deze uitgave versohenen. Zij bevat, naast het koersover- zicht, een tabel van de laagste en hoogste 'bankdisconlo's der voornaamste geklcentra. Voorts de prijzen der voornaamste produc ten, zooals koper, zilver, en rubber, de wis selkoersen en een staat der tabaks-in schrijvingen. Exemplaren zijn voor belangstellenden gra tis verkrijgbaar. Faillissementen in 1935 Ruim f H millioen er bij betrokken Volgens het weekblad „Handelsbelangen" werden over 1935 in totaal 2210 crediteuren- lijsten bij de gezamenlijke griffies in Neder land gedeponeerd. Het totaal passief daarvan bedroeg ƒ44.864.611, waarvan preferent ƒ7.700.913. BROODFABRIEK CERES Eerste kyp. obi.Ieenlng wordt afgelost De trustee der le hyp. obl.teening van t__ Broodfabriek Ceres N.V. bericht, dat de ge heele aog uitstaande lccning aflosbaar wordt gestcid met ƒ700 per obligatie op 2 Jan. a.s. FRIESCH GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK N.V. De werkzaamheden in 1935 In 1935 werd door de Friesoh-Grondngsohe Hypotheekbank N.V. te Groningen, voor een bearag van 3.794.0S0 aan hypotheken afge sloten^ waartegen werd afgelost 6.913.550. Hei uitstaand bedrag aan hypotheken be- dUMgt thans ƒ66.998.922.50. Aan Pandbrie ven. werd verkocht voor een bedrag van ƒ5.222.600, terwijl werd ingekocht ƒ1.170.700 en uitgeloot ƒ6.878.200. Het uitstaand bedrag aan pandbrieven bedraagt thans ƒ64.098.100 DAMMEN Om den wereldtitel Vos verliest de eerste partij Nog ligt de match om het wereld kampioenschap schaken ons versch in het geheugen, of een nieuwe wed strijd, nu om dien wereldtitel dammen, ikom al weer de aandacht opeisdhen. Maurice Raichenbach, de Fransohe wereldkampioen, zal zijn ti tel verdedigen tegen den Nederlanid- sohen meester J. H. V o s. In het Victoria-hotel te Amster dam vond gistermiddag de officieele opening van de match plaats. De voorzitter van den Nederlandschen Dambond, de heer A. van den Broek, heeft te ruim vier uur een welkomstwoord gesproken, in het bijzonder tot wethouder Boekman, die het ge-meemebestuur ver tegenwoordigde. Raichenbach heeft daarop den Nederlanö- schen Dambond bedankt voor de hartelijke ontvangst, terwijl wethouder Boekman ten slotte do match voor geopend verklaard heeft. Dr E u w e, die den eersten zet deed', speelde op aanraden van Raichenbach, die wit had, 3328. Weer was aldus een groote slrijd begonnen. Het verloop van de partij 1. 33—28 18—22; 2. 31—27 22x33; 3. 39x28 19—23; 4. 28X19 14x23; 5. 44—39 10—14; 6. 39—33 5—10; 7. 37—31 14—19; 8. 41—37 10—14; 9. 34—30 12—18; 10. 30—25 7—12; 11. 50—44 20—24; 12. 44—39 17—22; 13. 13—26 22X31; 14. 36x27 11—17; 15. 46—41 1—7; 16. 27—21 16X27; 17. 32x21 14—20; 18. 25X14 9x20; 19. 21—16 4—9; 20. 37—32 7—11; 21. 16x7 12x1; 22. 41—37 17—22; 23. 47—41 22—27; 24. 32X21 23—28; 25. 33x22 18x16; 26. 41—36 8—12; 27. 37—32 1—17; 28. 42—37 19—23; 29. 39—33 9—14; 30. 37—31 14—19; 31. 31—27 7—11; 32. 48—42 2—8; 33. 42—37 12—18; 34. 37—31 8—12; 35. 49—44 12—17; 36. 44—39 3—9; 37. 40—34 24—29; 38. 33x24 20x40; 39. 45X34 15—20; 40. 39—33 9—14; 41. 43—39 20—25? 42. 27—21 16X27; 43. 32x12 18x7; 44. 33—29 23—28; 45. 38—33 7—12; 46. 33X22 14—20; 47. 39—33 12—17; 48. 33—28 19—24; 49. 29—23 13—19; 50. 23X12 20x9; 52. 31—27 11—16; 52. 22x11 6x17; 53. 36—31 9—14; 54 27—22 14—19; 55. 22x11 16x7; 56. 31—27 7—12; 57. 27—21 12—18; 58. 21—16 18—23; 59. 28—22 24—29; 60. 16—11 29x40; 61. 35x44 23—29; 62. 11—7 29—33; 63. 7—2 19—24; 64. 2—35 33—38; 65. 35—24. Zwart gaf het op. SCHAKEN Het tournooi te Hastings De vijfde ronde De uitslagen in de vijfde ronde van het tournooi te Hastings luiden; Hoofdtournooi: Flohr remise met Winter Fine wint van Thomas, Micliell verliest van Koltanowski, Alexander verliest van Golom bek, Tylor remise met Tartukower. De afgebroken partij Alexander—Thoma werd door eerstgenoemde gewonnen. De stand is thans: Alexander 2y2, Michell 1, Tartakower 3, Koltanowski 3, Golombek 3 Thomas 1, Tylor 2, Winter PA Fine 4V» en Flohr 3Y2. De uitslagen van de Nederlanders, die .in lagere afdeelingen spelen, luiden: Pre/nier reserves 1: Parr wint van Van Seters, Ullrich verliest van Landau. Afgebroken partijen: Ullrich verliest van Van Seters, Van Seters verliest van Klein Landau remise met Sergeant. Premier reserves 2: Prins—Mieses broken. Major A: Scfheffer wint van Diemer, Cro- tliers—Knoppers afgebroken, Morrison- W inter afgebroken. Afgebroken partij: Knoppers verliest va Sdheffer. De zesde ronde De uitslagen van de gister gehouden zesde ronde luiden: Premier-tournooi, Solembek ver liest van Flohr. Winter verliest van Fine. Thomas remise met Michell. Tartakower wint van Alexander. Tylor verliest van Koltanowski. Premie r-r eserve I. Gibaud wint Van Seeters. Landau remise met Klein. Premier-reserve II. Koblenz wint van Prins. Afgebroken partijen. Prins remise met Lenton. Prins verliest van Mieses. Major A. Wir.ser windt van Scheffer. Knoppers wint van Barlow. O'Hanton ver liest van Morrison. Afgebroken partijen: Mossison wint van Knoppers. Crothers wint van Knoppers. Morrison verliest van Winser, De stand luidt thans: 1. Fine 5,4 pnt.; 2. Flohr 44 pnt.; 3 en 4 Tartakower en Kolta nowski 4 pnt.; 5, 6 en 7 Alexander. Golom- bek en Tylor 24 pnt.; 8. 9 en 10 Michell, Thomas en Winter 14 pnt. ROEIEN GOUDEN JUBILE VAN NAUTILUS Gisteren, op Nieuwjaarsdag, was het 5(1 jaar geleden dat de Rotterdamsohe Roei vereniging „Nautilus" opgericht werd Jaren lang waren de roeiers van deze club door het geheele land gevreesd wetens hun goede roeicapaciteiten. Tal van prijzen werden gewonmen, waarvan nog lieden medaille-kast getuigenis aflegt. Thans dezb roem wat getaand, wat echter niet WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Janmayen 764.4. Laagste stand te Le Havre 735.8. Sland vanmorgen halftwaalf 742.5. WEERVERWACHTING Matige, tijdelijk toenemende Z.-O. tot Z.-W. wind, betrokken tot zwaarbewolki, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets kouder, later weinig verandering in. temperatuur. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT In de algemene drukverdeeling komt nog steeds weinig verandering. wen de Brilsche eilanden, het Kanaal en W.-Frankrijk bevindt zich weer een de pressie en vooral in midden Frankrijk daalt de barometer sterk. Er komen daar krach tige winden voor, terwijl bet overal weer regent Ver ten W. van Ierland bevindt zich een nieuwe kern. Boven IJsland, in de Poolzee, versterkte zich het hooge drukgebied een weineg. Het weer blijft over het geheele waarne mingsgebied somber en zacht. Bijna overal is de temperatuur veel graden boven nor maal. Over Scandinavië komt matige tot lichte vorst voor. Over Zwitserland is de temperatuur om het vriespunt. Behalve in Frankrijk, waar zware neer slag viel. werd op veel andere plaatsen ma tige neerslag afgetapt, o.a. in IJsland, Scan dinavië en de Brtische eilanden. In den algemeenen toestand is nog weinig verandering te wachten. Ten onzent zal ae wind eerst naar het Z.-O. krimpen, waarhij de nachttemperatuur iets lager zal worden. Daarna ruimt de wind weer. De regenkan sen blijven bestaan. THEHMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.4 C. 3 JANUARI Zonsopgang 8.11 uur, zonsondergang 3.57 uur Maan op v.m. 11.42 uur, onder v.m. 2.27 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 3 JANUARI Van 's avonds 4.27 uur tot 's morgens 7.41 uur wegneemt dat NautUus nog een bloeiende vereereigiaig met een groot aantal leden is. De diverse drijvende clubgebouwen, die in den loop der jaren verrezen en weer verdwenen, zijn tien jaar geleden vervan gen door een groot gebouw met haven en erven aan d'e Oude Plantage te Rotterdam, een van de mooiste clubhuizen van Neder land. Om versdhillende redenen is de officieele receptie uitgesteld tot in het voorjaar, waarschijnlijk Maart. Wei is gistermiddag in aansluiting op den tradition celen Nieuw- jaarstocht door de Rotterdamsohe binnen havens, de gebruikelijke intieme nieuwjaars receptie gehouden in het clubgebouw aan cle Óude Plantage. Tevens is bij deze gele genheid de oud-ioodschef van Nautilus, de heer M. van der Weg, ter gelegenheid van zijn afscheid na een reeks van vier en dertig trouwe dienstjaren, gehuldigd. Vlootvoogd in Indië Schout bij nacht Ferwerda benoemd Bij Koninklijk besluit is de vice-admiraal M. II. van Duim eervol ontheven van do betrekking van commandant der zeemac'it en hoofd van het Departement der Marino in NV.deriandsch-Indië, met den datum waarop hij die aan zijn opvolger zal oven- dragen, zulks onder dankbetuiging voor do door hem in die betrekking bewezen dien sten eo is zijn betrekking opgedragen aan den benoemden schout-bij-nacht H. Fer werda. De spoorwegpensioenen Critiek van de Tweede Kamer Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 hadden ver scheidene leden onoverkomelijke bezwaren tegen de ontworpen regeling, dewelke zij in strijd achtten met artikel 177 van de Grond wet en met de rechtvaardigheid in het al gemeen al werd toegegeven, dat het gemeen overleg tusschen de Regeering en de Twee de Kamer tot niet onbelangrijke verbeterin gen in het aanvankelijk ontwerp heeft ge leid. De leden, hier aan het woord, beschouw den pensioen als uitgesteld loon, als een bij overeenkomst, althans kwasi-contract, vast gelegde, vertraagde contra-prestatie voor reeds geleverden arbeid, alzoo een verkre gen recht, dat op onaantastbaren grondslag rust. Sommige leden betoogden, dat men, ook al achtte men aanvankelijk een pensioen onaantastbaar, niettemin met de, in dit wetsontwerp voorgestelde regeling kan in stemmen, omdat steeds meer, als gevolg van de sterke verlaging van loonen en salaris sen bij het spoorwegbedrijf, het vcrs-clul tusschen deze en de pensioenen is vermin derd, zoo niet opgeheven, welk verschil uiteraard dient te worden gehandhaafd. Vele leden verklaarden zich met de aan gevoerde bezwaren niet te kunnen vereeni- gen. Deze ledeji stonden op het standpunt, dat het te dezer zake een publiekrechte lijke in stede van een privaatrechtelijke ver houding geldt. Verscheidene leden zouden gaarne vernemen, waarom het amendement, op 15 November j.l. door de leden van de Tweede Kamer, de heeren Amelink cn Smecnk ingediend en denzelfden dag door de Regeering overgenomen, niet in het wetsontwerp, zoodanig als de Twee de Kamer liet heeft aangenomen, is ver werkt. Zulks betreurden zij. naardien dat amen dement de h.i. volkomen juiste sirekking bad, op pensioenen van f500 of minder geen korting toe te passen en voor pensioe nen tot een hooger bedrag dan f500, welke door de korting tot beneden dit bedrag zou den dalen, de korting te beperken tot het bedrag, vereischt om de bedoelde pensioe nen tot f500 terug te brengen. De leden, hier aan het woord, beplere i de indiening van een ontwerp van w" dende een bepaling om het door genoemde afgevaardigden naeestrr te verwezenlijken. Andere leden der en vroegen zich af. of het als het hier ligt, voor Jieh.v Eerste Kanier vatbaar is

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3