Miirtwr £Yihsrl)f GTourout AvanG ALLEEN NATIONALE EENDRACHT KAN ONS REDDEN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken SCHOENEN P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. mei Zondagsblad 7'/j cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5668 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 2 JANUARI 1936 15e Jaargang Sbtoertentiepripen: Van I tot 5 regels 1.I71/» Elke regel meer0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 't bureau V word! berekend0.10 GEEN CHRISTELIJKE ACTIE ZONDER PERS Het eerste woord in ons blad, wan neer een nieuw jaar aanving, was al tijd gewijd aan de Pers. Zoo zal het ook thans zijn. Men kan gerust zeggen, dat de Fers heden ten dage méér in het midden punt van het leven staat, dan ooit het geval was. Althans in de landen, waar zoogenaamde persvrijheid bestaat. Niet in Duitschland, waar zy met een muil korf haar taak zoo goed en zoo kwaad als het gaat, verricht. Niet in Italië, waar zij op order werkt, en ook niet in Rusland, waar zij vastgeketend zit aan het logge apparaat van het com munistisch systeem. Maar toch nog wel in de West-Euro- peesche landen en in Amerika. Geen hoogstaand cultureel volksleven is denkbaar zonder een in vrijheid op bloeiend perswezen, al kan geen Over heid toestaan, dat dit omslaat in onge bondenheid. Hoe machtig een vrije Pers is, onder vond pas Hoare in Engeland. Men kan gerust zeggen, dat de grondgedachte van den Volkenbond door de Pers is gered geworden. Stel u voor, dat de Engelsche Regeering de Pers aan een touw had gehad, zooals Berlijn en Rome dat hebben. De arme Abessiniërs had den naakt aan den dijk gestaan. Men zal zeggen, ja, maar in Londen huisde toch ook nog een Parlement. Zeker, maar naast een onvrije Pers is ook niet een in vrijheid werkende volksvertegen woordiging denkbaar. Let nu eens op, hoe zelfs de van huis uit tegenstanders van een vrije Pers haar grooten invloed op het leven van land en natie erkennen. De nationaal- socialisten, zoo hier als elders, streven de meest sterke gebondenheid na, doch hun stelsel beproeven zij tot ont wikkeling te voeren dooi* eerst de vrijheid van de Pers op de meest on gebonden wijze tot uiting te brengen. De manier, waarop de organen van de beweging van Hitler in haar strijd- periode de regeering bëkampten, was zóó fel, dat reis op reis verbod van uit gave volgde. Niet zoodra was het be wind gewijzigd, of de muilkorf werd yoor den dag gehaald voor alle bladen. In ons land niet anders. Volk en Vaderland permitteert zich zóó veel ter aanprijzing zijner opvattingen, dat de Overheid den vinger waarschuwend moest opsteken. Maar o wee, wanneer de Volk- en Vaderland-sche wensch ver vuld mocht zijn geworden. Mond hou den over de geheele linie, was dan het jarool. Wat de leiders wijzen, heeft dan iet volk te prijzen. En niet anders zou het zijn, wanneer het marxistisch stel sel werd ingevoerd. Ook daar de per soonlijkheid in 't gedrang, tot stikkens toe, en de massa rijp gemaakt voor vol komen onderwerping aan één enkeling of aan een groep van aan elkaar ge smede personen, wier wel en wee niet afzonderlijk te denken is. Wij mogen God wel danken, dat ons land, gelijk gelukkig zoo vele andere nog, ontkomen is aan zulke doodelijke omhelzing. Maar nog meer reden tot dank is er, nu zelfs bij ons de bodem geschikt bleek voor den opbloei van een Christelijke Pers. Groen van Prinsterer, de eenzame, klaagde, dat zelfs geen persorgaan hem ten dienste stond om zijn geestverwan ten dagelijks te bereiken. „Er was geen luisterend oor. Dofheid, en doofheid", zoo zuchtte hij, oud geworden. Goddank is dat anders geworden. Echter, te laat. veel te laat, zag Christelijk Nederland n, dat er geen sprake kan zijn van handhaving onzer bevoorrechte positie n dit land zonder net van eigen -pers organeningesteld op de behoefte van woonplaats. De schoolstrijd, ook een kamp om de vrijheid, heeft ons tientallen van jaren jezig gehouden. Een strijd, om nooit te vergeten, maar die zoo volledig beslag egde op de geesten, dat menig ander errein over het hoofd werd gezien. Omdat het ons ontbrak aan een rijk geschakeerd stel voormannen op elk gebied, als waarover de vrijzinnigheid vél beschikken kon. Daarom kwam onze Pers achteraan. Jladen van honderd jaar en meer, wij lebben ze niet. Tot ook hier de ontwa- cing kwam, en ingezien werd, dat zon- ler eigen Pers het geheele samenstel ran politieke en maatschappelijke orga- lisatie, van school en vereenigings- ictie, ja zelfs van kerk en kerkbesef :ijn vastigheid zou verliezen. En nu ijn wij bezig den achterstand in ta lalen. Ten overvloede opgeschrikt door lolitieke verkiezingen, welke onomstoo- elijk deden zien, dat zonder de rugge- steun van eer, dagelijks in de huizen onzer eigen menschen komende Chris telijke Pers het pleit wel eens snel ver loren kon zijn. Kunnen wij een Pers aanbieden, welke voorziet in de behoeften? Er is gebleken van volkomen, op een enkele uitzondering na. Een klein percentage onzer menschen, het is zeer klein, heeft behoefte aan een ochtendblad naast de groote avondkrant. Indien de nood zakelijkheid hiervan uitermate drong, zou dit slechts kunnen verkregen wor den door volle samenwerking van de besta&nde christelijke dagbladen. In het heengegane jaar heeft één onzer bladen de proef genomen, en dit moest uitloo- pen op teleurstelling. Zóó zijn wij soms meer op elkaar aangewezen in het leven, dan wij soms wel willen weten. Ook in 1936 hoopt onze Pe'*s voor haar taak te staan, in afwachting van Gods hulp. In elk opzicht objectief, voor zoover dit bij menschen mogelijk is. De onderlinge opvoeding der redac teuren de aangeboren voorzichtigheid, welke een dagbladschrijver door aan kweeking in sterke mate bezitten kan en moet; de zelftucht zouden wij zoo zeggen, niet voor niets vele jaren be oefend, in nauwe aansluiting bij de be ginselen, kunnen dat bevorderen. En dan, uit het volk voor het volk. Voor ons volk, in al zijn geledingen. Al zal uiteraard het accent bij al onze redacteuren en medewerkers niet gelijk zijn, de bedoeling zit voor onze men schen dicht bij elkaar te houden. Geen bepaalde maatschappelijke stand jour nalistieke voordeelen bieden; wél alge meen sociaal besef aanwakkeren. Geen strijd in de kolommen doen voeren tus schen Kerk en Kerk; wél het kerkbesef •in het algemeen bevorderen. Een eenzijdig georiënteerd blad be reikt niet het summum van voordeel voor het volksgeheel. Eenmaal werd in ons land opgericht de Nieuwe Courant als een uitgesproken werkgeversblad. Er is niet iets blijvends voornaams uit De Nieuw jaarswensch van Dr. H. Col ijn Politieke verschillen mogen niet verder worden toegespitst Men hoede zich voor holle leuzen Waakzaamheid geboden! Onze neutraliteitskansen bij een volgende oorlog heel wat kleiner dan in 1914 Vol goeden moed hopen wij dus in 1936 voort te werken aan onze groote taak van volksvoorlichting, speciaal daarbij ons wendend tot het Christelijk publiek. In 1935 heeft de samenwer king tusschen de vijf bladen, waarvan De Nieuwe Leidsche Courant één is, groote vruchten opgeleverd. Eendracht maakt Macht, zeggen wij onzen Minister-President ook hier nog eens na. In de verte wenkt het doel: in elk Christelijk gezin het Chi-istelijk Dagblad. Dan pas is de breedgetakte Christelijke actie in Nederland veilig gesteld Godsdienst is privaat-^aak" In het jongste nummer van „Dé Socialis tische Gids" schrijft prof. iar. W. A. Bongor een beoordeeling van het verzamelwerk „Godsdienst en Demókralie", samengesteld door ecnige bekende religieus-sociali9ten, o.a. Ds. Banning. Deze had o.a. geschreven: „Zoodra het socialisme boven liét par tijbelang, dat nu eenmaal de privaateaak- leuze eischte, het algemeen cultuurbêlang in het oog valt; juister misschien: naar mate het socialisme bewuster drager der Europeesche kultuurgedachle wordt, zal het moeten komen tot de erkenning v>an de positieve waarde der religie." Aldus: het partijbelang eischte de privaat zaakleuzc, d.w.z.: Godsdienst is privaatzaak. Prof. Bonger erkent dit: „Van de sociaal democratie zou geen kracht uitgegaan zijn, wanneer zij een strijd tusschen geloovigen en ongeloovigen in haar rijen geduld had." Geloovigen en ongeloovigen hebben dus te zwijgen; niet ornaat het punt, dat hen verdeelt, onbelangrijk zou zijn, doch omdat er anders van de sociaal-democratie geen kracht zou uitgaan! Men zou dit ook geeste lijke onderdrukking kunnen noemen; con cludeert de r.k. Utrechtsche Crt. Officïeele Berichten Aan den le .luit. N.. J. Jol e taf der infanterie is eervol tl i n Rechtelijke Macht Benoemd zijn tot substituut-officier van titi.- hü de arrondissementsrechtbank f- togenbo.-eh mr. B. van der B u r k 'U> Hbi Te Amsterdam mr. A. S.deMuinckKe te Almelo. ïej. G. Veth. Voogdijraad te De Nederlandsche minister-president, *dr' H. Col ij n, heeft gisteravond voor de NCRV via Hilversum een Nieuwjaarsrede uitge sproken, waaraan wij het volgende ont- leencn: Het jaar, dat achter ons ligt, is er een geweest van veel moeite en van veel zorgen. Op het terrein van de buitenlandschc staatkunde hebben zich in 1935 allerlei ver schijnselen voorgedaan, die van grooten in vloed kunnen zijn op de ontwikkeling van de verhoudingen tusschen de volkeren der wereld, zoowel in Europa als daarbuiten. Vervulde, na den grooten oorlog, de hoop het hart, dat de wereld een tijd van onge- stoorden vrede zou tegemoet gaan, dat het Recht voortaan de plaats van de Macht zou innemen, dat de natiën hun wil om af te zien van geweldpleging, zouden toonen door geleidelijk over te gaan tot verminde ring der bewapeningen, die hoop is niet in vervulling gegaan. De tot dat doel saamgeroepen ontwape ningsconferentie heeft gefaald en in legen- stelling met hetgeen men beoogd had, viel juist het omgekeerde waar te nemen. In vele landen ging men er toe over de bc wapening sterk uit te breiden en met dit- uitbrciding nam ook het wantrouwe wederkeerig toe. De ontwikkeling van deze toestan den kan niet zonder zorg worden ga degeslagen. Ook door ons niet. Want hoewel onze verhouding tot an dere Mogendheden alleszins vriend schappelijk is, hoewel we vurig begee- ren met ieder in vrede te leven, nie mand kan voorzien wat ook voor ons de gevolgen zullen zijn, indien de spanningen van het heden eens zou den eindigen in een nieuwe algemeene verstoring van den vrede. Dit kan men intusschen wèl zeggen, dat de kansen om bulten een groot Euro- peesch conflict te blijven, thans heel wat geringer schijnen dan in 1914 het geval was. D i e zorg nu van het oude jaar dragen we 't nieuwe jaar mee binnen. En al glad verkeerd zijn zich daardoor te laten meesleepen in een zenuwachtige, oneven wichtige spanning, even onjuist i zijn op deze verschijnselen heel geen acht te slaan en te oocn alsof de politieke hemel ten eenenmale onbewolkt was. Waakzaamheid is dus een eisch van den dag. Maar nog iets meer is noodig om niet slachtoffer te worden van angstige onzeker heid. We moeten óók op d i t terrein weer meer leeren te leven uit de wetenschap, die den Psalmdichter bezielde, toen hij zong: „Geen ding geschiedt er ooit gewisser, dan 't hoog bevel van 's Hoeren mond!" Dat geldt van hetgeen met ons gebeur het geldt evenzeer van hetgeen we bew a a ra blijven. Binnenlandsche zorgen Ook de binnenlandsche zorgen van het jaar 1935 trekken met ons i nieuwe jaar binnen. Economisch en finan cieel blijft de toestand hoogst zorgelijk. Er is nauwelijks één tak van volkswelvaart te noemen, die niet worstelt om het bestaan. De uitvoer van onze bodemproducten levert per jaar ruim 400 millioen gul den minder op dan enkele jaren gele den. De uitvoerwaarde van industri- eele producten daalde zelfs met meer dan 500 millioen per jaar. Deze beide takken van volkswelvaart moeten krachtig worden gesteund om niet ten onder te gaan. De bodemproduclie ontvangt éen ruggesteun van meer dan 200 millioen gul den per jaar; de industrie, in den vorm contingenteering, een hulp, die niet zoo precies te berekenen is, maar waar schijnlijk ligt tusschen 100 en 150 millioen per jaar. Onze groote s c h eepvaart kan, zon der 'steun, de oceanen niet meer blijven be varen. Voor de binnenscheepvaart is niet meer dan 1/3 gedeelte van het vroe gere vervoer overgebleven. De winsten uit Indische ondernemingen, lie voorheen de koopkracht hier te lanoe too sterk hielpen verhoogén, zijn met onge- reer 400 millioen gulden per jaar terug- geloopen. Ik noemde lang niet alles. Ik be paalde mij tot enkele der voornaamste pun ten. Het is genoeg om te doen gevoelen hoe terk het totale volksinkomen gedaald is. En tevens genoeg om tc doen begrijpen, hoc- ook de inkomsten der overheid door de dalende opbrengst van de belastin gen den terugslag daarvan moeten onder vinden. Géén wanhoop, ondanks overweldigende moeilijkheden Zou het alleen al door die daling der inkomsten moeilijk zijn geweest om uitgaven en inkomsten met elkaar in evenwicht te brengen, m.a.w. om een sluitende be groeting te krijgen, dubbel moeilijk werd dit, nu, door dezelfde oorzaken, die het volksinkomen deden dalem, ook de uitga ven der publieke lichamen gingen stij gen. Ruim 80 millioen wordt door de Overheidskassen aan armenzorg uitge geven en ongeveer 140 millioen aan steun, werkverschaffing en subsidie aan werkloozenkassen. Saam dus 220 millioen. Ook hier noem ik niet alles, wat te ver melden zou zijn. .Alleen het. voornaamste stipte ik aan, maar dit is reeds meer dan voldoende om te, doen zien voor welke ge weldige moeilijkheden de Rijks regeering en de lagere Overheden gesteld worden om te voldoen aan den allesbeheerschenden eisch \an een behoorlijk financieel beheer en-om de economische volkskracht voor algeheele inzinking te behoeden. Als men alleen acht slaat op de overweldi gende moeilijkheden, waarvoor Regeering en Volk staan, dan zou de wanhoop soms het hart kunnen binnensluipen. Gelukkig is hij dan. die met den Psalmist getuigen kan, dat het geloof in Gods hulp en gunst de hoop en den moed levendig houden. De splijtzwam in ons volk Maar ook de mensch zelf staat niet ge heel machteloos tegenover de slagen, die ons troffen. Onze vaderen plachten he,t werken aan hot bidden te parem. Van Cromwell is het woord: „Bidt God, maar houdt tege lijk Uw kruit droog." Ons verstand en onze arbeidskracht zijn ons geschonken om ze tot het uiterste te be nutten. Eerst als we dat doon, mogen we hopen op verhooring van het gebed. Ziet men dit nu in het kader van een geheel volk, dan wil dit allereerst zeggen, dat de verdeeldheid die er is, zoo min mo gelijk naar voren mag komen. Omdat een volk zijn volle kracht, die het thans meer dan ooit noodig heeft, niet kan benutten als het door tweedracht verscheurd wordt. Nu is juist op dit punt de toestand in Nederland niet verheugend. Ik doe niet mee met hen die van oor deel zijn, dat er geen politeke partijen be hoorden te bestaan. Die partijen toch zijn het zichtbaar bewijs van een geestelijken adeldom, die gekenmerkt wordt door het bestaan, het dulden, het vrij getuigen van meeningsverschillen in de wereld van het denken. Maar wel sta Ik in het voorste lid dergenen, die manend roepen, dat thans onder druk van grooten ge- meenschappelijken nood, die verschil len niet toegespitst mogen worden, dat men ze tijdelijk wat naar den achter grond moet brengen, om de grootste vrucht te kunnen oogsten van het ge uit le voeren red- Dat is ook noodig met het oog op de steeds sterker woraende tegenwerkende krachten. Er zijn tienduizenden teleurgestelden in ons land; er zijn duizenden verbitterden en ontelbaar velen, wier eigen oordeel weinig diep gefundeerd is. Vele van dezen tijd zijn vatbaarder dan voorheen voor dc aanvaarding van elke leuze, hoe hol en onwezenlijk ook. Ze laten zich gemakkelijk achter eiken wagen span nen, zonder zich ook maar even ernstig af te vragen, werwaarts ae voerman hen voe- De in ons volk toch al zoo sterk werkende splijtzwam dreigt steeds verder om zich heen te grijpen en de laatste resten van na tionale eenheid en nationale kracht te ver stikken. Diepdoorvoelde nationale eenheid zal de crisisgevolgen temperen In een tijd van zóó aangrijpende en diep ingrijpende crisis als we thans doorleven, en nog wel eenigen tijd hebben te ondergaan, kan alleen diep doorvoelde nationale eenheid en daaruit geboren natio nale veerkracht de gevolgen van het crisis- gebeuren temperen. Ik spreek van temperen. Want wat, onder Goddelijk bestel, in de wereld om ons heen plaats grijpt, kan de mensch niet on gedaan maken. Wat andere landen ons eco nomisch aandoen, kan het kleine Nederland niet verhinderen. De algemeene inzinking, die dc wereld teistert, kan dooi* ons niet worden ontvlucht en nog minder kunnen wij die inzinking in haar tegendeel doen verkeeren. Maar wèl kunnen wij trachten door In spanning van aller krachten de gevolgen te temperen. Ik zeg allerminst, dat het Neder landsche volk zich in dit opzicht onbetuigd laat. De wijze, waarop het den zwaren last van hét heden torst, wijst eer op het tegen deel. De leeniging van den nood der econo misch zwaksten wordt, zoover ik kan na gaan, ooor geen enkel land overtroffen. Dit alles kan men toestemmen en toch staande houden, dat bij groot ere, sterkere nationale eenheid, rijkere vrucht kon wor den gezien. Dc sterkste zenuwen Wij kunnen voor nog zwaarder tijden ko men te staan. Ook, ja vooral, in dezen zin, dat naarmate de huidige toestand langer aanhoudt, het zenuwgestel op zwaarder proef wordt gesteld. Naar den mensch gesproken, over wint, ook in dezen kamp, hat volk, dat de sterjtste zenuwen blijkt te bezitten. Het zijn de narcotica, die vaak het zenuwgestel ondermijnen. Voor den na- tionalen volksgeest dreigt dat gevaar te komen uit den hoek van voortgaan de versplintering met daaraan gepaard gaand onvruchtbaar gekibbel, dat de kracht ondermijnt. Het is de een dracht, die machtig maakt, het is de tweedracht, die verzwakt en verstrooit Als ik roep om die noodzakelijke een dracht, dan doel ik niet op die eendracht die er op een kerkhof is, noch ook op de schijn-eendracht die geforceerd van bov wordt opgelegd. Maar dan doel ik op een dracht, die geboren wórdt uit vrijen wil tot cordiale samenwerking van allen die van goeden wille zijn. Daaraan heeft Nederland ook in 1936 groote behoefte. Een Niéuwjaarswensch voor het Nederlandsche volk zou dan ook niet compleet zijn, wanneer hij geen uitdrukking gaf aan de hoop, dat het nieuw ingetreden jaar ons wat dichter bij dat ideaal brengen zal. Maar ik voeg daaraan nog iets toe. Een bede voor U allen. Dat God U zooveel voor spoed schenke in huis en bedrijf, dat de nij- pendstc zorgen U bespaard mogen worden en dat alle luisteraars, als zij moed en «racht voelen wegglijden, de beteekenis mo gen ervaren van het woord van den pro feet Jesaja, dat God den moeden kracht geeft en dat Hij vermenigvuldigt de sterkte dien, die geen krachten heeft. hebben Z.Etc. minister-president Dr H. Colijn bij het uitspreken van zijn rede. Deze rede werd onqc week. op.de gramofoonplaat opgenomen, daar Dr Colijn zich op den avond van Nieuwjaarsdag op zee bevond. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Dc Nieuwjaarsrede, die Dr Colijn gistel] heeft uitgesproken. Dc weekstaat van de Nederlandsche BanJc laat een verdere toeneming van de goud* voorraad zien. De Abessiniërs, die langzaam verder op* rukken, ondanks den zwaren Italiaanschen tegenstand, zouden Sjiré en half Tigrc reeds weder in handen hebben. De Zweedsche ambulance nabij Dolo is door Italiaansche vliegtuigen gebombar deerd, waarbij een groot aantal Abessijneil werd gedood of gewond. De Nieuwjaarsrede van den voorzitter vart de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. Een onderhoud met Minister Gelissen over de economische toestand. Het bij Egmond gestrande motorschip „Jos Maria' is thans vlot gekomen. I Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 - Rotterdam L13 - J aarlijkse winstverdeling AGENTES GEVRAAGD TIJDELIJK: 20 pCt. KORTING op ALLE prijzen van chemisch reinigen en verven, ook voor ontvlekken en oppersen AUTOMOBILISME De sterrit naar Monte Carlo De inschrijving gesloten De K.N.A.C. meldt, dat het door Nederland loopende gedeelte van het traject, hetwelk de deelnemers aan de Rallye Monte Carlo die uit Tallinn en Stavanger starten gewijzigd is en thans van de Wezelsche Barrière (Duitsclie grens) loopt over Venlo Tegelen Reu- ver Swalmen Roermond Horn naar Ittervoort (Belgische grens). Aan de grens zullen de deelnemers door 'n -d van de Sportcommissie der K.N.A C wor den opgewacht. Deze zal den rijders het in kaart gebrachte gedeelte van het Nederland sche traject uitreiken en zoo noodig ook op andere wijze de behulpzame hand bieden. Voorts zorgt de K.N.A.C. voor de betaling van het bruggeld bij Roermond, zoodat de deelnemers deze brug zonder eenig opont houd kunnen passeeren. Van de zijde van de K.N.A.C. worden boven dien pogingen in het werk gesteld om op kruispunten en op andere plaatsen waar dit noodig mocht blijken met behulp van de plaatselijke padvindere organisaties den deel nemers den weg te wijzen, zoodat alles er op is ingesteld, om het den deelneemers aan den btemt op hun doortocht door Limburg zoo gemakkelijk mogelijk te maken. ï"..,de inschrijving voor den sterrit is gesloten blijkt, dat er 12 Nederlanders voor den Sterrit hebben ingeschreven. De volledige lijst laten wij hieronder volgen: v Sr*' _^e_vr- Cornelius te Arnhem, met D. K.W., startplaats Amsterdam; Louis Levv- Leo Zeldenrust te Den Haag, met Ford V-S startplaats A'dam; G. Bakker SchutH. de Beaufort te Voorburg, met Ford V-3, startpl. lal.IlT1L^rL G* Ko°Pman te Amsterdam, met B.M.W., startplaats Tallinn; B. H. C». Bnnkel te Den Haag met Ford V-S, startpl. Adam; H. Zweerts de Jong te Bennebroek! met S. S., startpl. A'dam; J. J. c Baron TaetR van Amerongen->J. Jaarsma te D -n Haag, met Ford V-S, stratpl. Valencia; Dr J. -sprenger van Eyk te Valk. .burg. Ford V-S, startpl. Tallinn; W. L t;- Utrecht, met Minerva (Kromho.' startpl. A'dam; Tj. de Boer te A merk nog met bekend, startpl tc A. Bylaard—J. van Beeck Cab Haag, met Ford V-8, star--'' Gatsonides te Aerdenh Minx, startpl. te Amstert

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1