HET JAAR 1935 WAT OVER ONZE GRENZEN VOORVIEL DE NEDERL. KOOPVAARDIJ VLOOT IN 1935 Jaaroverzicht Binnenland „Dc wcrelt gact haar ganck. sy wert en blijft aen 't werren. (Huygena) Wereldconcentratie kan men schrijven boven het b i n- nenlandsch jaaroverzicht van 1935. Want we worden hoe Langer hoe meer internationaal georiënteerd en geconcentreerd. Er kan in Abessinic geen schot afgaan, of de dreun trilt heel de wereld door. De kranten methode om oe verschillende berich ten te rubriceeren, zoo oud als de kranten zelf en tot voor korte tijd gangbaar, is niet meer te handhaven. Sommige bladen trekken er zich zoo wei nig meer van aan, dat ze al 't voornaamste nieuws, waar het ook vandaan komt, bijeen- harken en op een pagina, schots en scheef door elkaar op een hoop gooien. Dat is niet enkel willekeur, bet is, wel licht onbewust, de tol aan de internationale concentratie, welke ons allen gegrepen heeft en die in 1935 groote vorderingen maakte; zoo groot, dat we misschien einde dezes jaars (dus enkele dagen nadat wij nil schreven) als reactie een uitholling van de Volkenbond zien, welke aan veler hoop de bodem inslaat. Dc registratie van dit jaar staat echter in het teeken der wereldconcentratie. En met yerwaarloozing van andere gebeurtenissen, willen we het zóó zien. De samenhang der dingen wordt ons wel zeer duidelijk als we de jaarkroniek van maand tot maand aoorloopen en hier en daar een greep doen. Nauwelijks was Januari in het land, of onze ferme Mariniers gingen naar het Saar- gebied om de orde rond de stembus te be waren en vele burgemeesters maakten het uitstapje ook orn als stembureau-voorzitter te fungeeren. Daar de stemming op Zondag viel, is er in onze kringen nog al wat over te doen geweest, maar het luwt gauw in deze lage landen. In Februari kwamen we, d.w.z. onze Re geering en ons volk tot de conclusie, dat het beter is ongewenschte vreemdelingen voorloopig op te bergen, dan ze toe te laten hun internationale activiteit te ontplooien: er kwam een interneeringskamp. Gevaren uit en in de lucht Echter, niet alleen de mensch van vleesch en bloed (en dat laatste niet van vreemde smetten vrij) kan gevaar opleveren, dit kan ons ook uit de lucht bedreigen. Dus waren we erg dankbaar, dat Prof. Dr. Hondius Boldingh in Maart een eenvoudig middel wist aan te geven om de burgerbevolking tegen gasaanvallen te beschermen. De Re geering heeft dit onderwerp niet verwaar loosd; in December is zelfs al een wetsont werp aangenomen, waarbij een en anaer geregeld en de gemeenten geïnteresseerd worden. Alleen een paar verdwaasde vre- desvrouwen, die niemand zeggen te wan trouwen, behalve de Regeering, welke be doelt haar te beschermen, maakten bezwaar tegen deze maatregelen. In April ving de reeks vliegongelukken aan. Er zal moeilijk iets te bedenken zijn- dat zoozeer het internationalisme dient, als het vliegtuig. Maar het gaat ook hier en wel op zeer tragische wijze, niet zonder vallen en opstaan: in April de „Leeuwerik"; in Juli de „Kwikstaart-' met zes personen; in de zelfde week de Maraboe, met gelukkig al len materieele schade, maar vlak daarop de „Gaai" met niet minder dan 13 dooden. Deze verschrikkelijke rampen brachten wel rouw en teleurstelling men kan zeg gen, dat heel het volk weende met groot geween maar geen ontmoediging. De K.L.M., ongetwijfeld voorzichtiger geworden, zette niettemin door en zoo werd, althans voorloopig, de luchtlijn Amsterdam-Milaan in Mei geopend' en ook andere verbindingen kwamen tot stand. Dat Indië ons in de loop der jaren vooral 'door vliegtuig cn radio nader gekomen is. bewees wel de belangstelling in diezelfde maand voor de benoeming van Mr. W. H. van Helsdingen tot voorzitter van de Volks raad. Een internationalisme van ongewenschte soort, omdat het de verhoudingen tusschen óe volken niet losser maar stroever maak! ontwikkelde zich op het terrein der handels verdragen: het transferverdrag, dat wij in Juni met Duitschland sloten, is er een be iwijs van. Aan 't eind van 't jaar kwamen belang rijke handelsverdragen met dit land en met Amerika tot stand. Verkiezingen In April werden de provinciale, in Juni 'de raadsverkiezingen, en in Juli de verkie zingen voor de Eerste Kamer gehouden, ter wijl in laatstgenoemde maand ook de ka binetscrisis vieldoch laat ons hierover zwijgen; waarschijnlijk bemoeit een ander er zich mee. Maar ook hier speelde het in ternationalisme een rol. Het keek niet al leen om de hoek bij de Kabinetscrisis (de Belgische devaluatie); het vertoonde zich klaarlijk bij het plan van de arbeid, ('t Plan van de Man); het bracht groote beroering toen een Limburger min of meer van Duit- sche origine en met een Fransche naam zich als lid der Eerste Kamer aanmeldde. Pas half December ging de deur voor hem open. Overigens passeerden er nationaal inter nationale gebeurtenissen van groot belang: Oprichting van de N.V. Eerste Ned. Indi sche vliegtuigfabriek te Tandjong Priok. „Pa" van der Steur, leider van het opvoe dingsinstituut te Magelang wordt zeventig jaar. Hr. Ms. K VIII komt behouden van de wereldreis te Soerabaja aan. Er is belang rijk wetenschappelijk werk door Prof. Ve iling Meinesz verricht. Wie in Augustus in Oss vertoefde, waan de zich in Chicago te zijn: de orde der gang sters vertoonde zich aan het publiek en de bekenteniswoede dezer misdadigers brak uit. Het textielconflict in Tilburg in diezelfde maand, schijnt heelemaal Nederlandsch te zijn, maar zonder de internationale concur rentie zouden zulke dingen ons thans niet wedervaren. Als in Japan de weefspoel vlot ter door de getouwen scheert, dan loopen onze machines stroever. En hoeveel moeite kostte het niet de tweede Statendam in ons land te doen bouwen! Zoo grijpen de wereldraderen in elkaar. Zelfs als liet wetten betreft Want in ver band met de Jodenwetten vam Neurenberg had in September te Amsterdam een groote proteslvcrgadering plaats. Arbeidsvraagstukken Desondanks slaagde men er in de onder handelingen tusschen Nederland en Duitsch land aangaande arbeidsvraagstukken te be ëindigen. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat alle problemen opgelost werden. „Dc vreemde vrouw" kwam pas in December om oe hoek kijken en we weten nog niet, wat er met haar gebeuren zal. Internationaal is ook de werkloosheid. Maar ons nationale oeel is wel zeer groot; ruim 400.000 en daarbij 160 000 werkloozcn van 14 tot 24 jaar. Schoon is het, dat 3000 jonge mannen van Christelijken huize jaar lijks zeven weken in werkkampen verblij ven; maar wat zegt het op zoo velen? Dat Nederland op sportgebied con inter nationale figuur van de eerste rang is, be wees Willly den Ouden, die in September het wcreldzwemrecord 200 M. vrije slag verbe terde; maar meer belangstelling trok de wedstrijd om het wereldkampioenschap scha ken tusschen den Nederlander dr. M. Euwe en den knappen, genaturaliseerden Russi- schen Franschman dr. Aljechin, titelhouder, welke in October een aanvang en in Decem ber een blij einde nam. In deze maand kwamen ook dc sanctie- maatregelen, de ineenstrengeling van natio nale en internationale belangen, binnen de sfeer der landspolitiek. Eerst niet het ietwat wonderlijk uitgevaardigde en loon weer in getrokken benzine-uitvoerverbod; latei met de eigenlijke bepalingen inzake sancties. En toen kwam in November de blokkaoe der Itnliaansche handelsvorderingen. Het overlijden van Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie bepaalde ons bij de samenhang van het recht in de wercid, maar vlak daarop bewezen de Nederland- sche hoogleeraren, die bun betrekkingen ver braken niet de Kanf-Gesellschaft, en net Kon. Ned. Gymnastiek Verbond dat besloot om niet aan de Olympische spelen te Ber lijn mee te doen, dat het internationalisme nog lang niet overwonnen heeft. Eer zou men kunnen zeggen, dat de toe nemende internationale banden meer knel len dan steunen; de wercldconcentratie doet soms erg veel pijn. Op elk gebied. Gelukkig blijft, ondanks verwikkelingen, handelsbelemmeringen, blokkade van inter nationale vorderingen, clearing en uitvoer verboden waar, wat heel de Christenheid van gansch de wereld in deze donkere da gen een schuchtere Jodin uit het verachte Nazareth nazong: Hoe heilig is Zijn Naam Laat volk bij volk te zaam Barmhartigheid verwachten: Nu Hij de zaligheid, Voor die Hem vreest, bereidt, Door a 1 de nageslachten. i- de K.L.M. kantoren groepten velen Jaaroverzicht Buitenland Het wereldtooneel in 1935 gaf weer een onafzienbare rij van belangrijke gebeurtenissen Conflicten, verkiezingen jubileums enz. Zelden blijkt op zulk een overtui gende wijze als juist tegen het einde van ieder jaar, hoe kort het geheugen van ieder mensch reikt. Wat heeft in den zich sluitenden jaarkring op het gebied van het wereldgebeuren ons bezig gehouden in die onafzienbare rij van dagen, die alle hun „nieuws" mee brachten, dat onze belangstelling en ons medeleven had? Waren er, om ons •bij deze vraag te hulp te komen, niet wei-geordende archieven en de dikke, bijna onhandelbare deelen, waarin ge leidelijk de jaargang 1935 van ons blad verzameld en ingebonden werd, dan zou het moeilijk vallen, dit alles voor een kort oogenblik te laten herleven als in een voorbijtrekkende revue, die nog den schijn der vroegere werkelijk heid heeft. Nu echter slaan wij de ver gelende bladen maar eens om. en het voorbijgegane jaar wordt weer overvol. Allereerst zijn er twee trieste gcschic4e nissen, wier draad van Januari tot December doorloopt, en wier ontknooping naar wij vermoeden in 1936 zal liggen. Het zijn beide processen, in het eerste geval om het lot van een mensch,in het andere om dat van heel een volk. De man, over wiens leven of dood nu reeds een jaar met talrijke onder brekingen beraadsslaagd wordt is de Duitsch-Amerikaan Bruno Ilauptmann verdacht schuldig te zijn aan den dood van Lindberghs eerste baby, die zooals men zich zal herinneren uit zijn slaapkamer werd onl voerd, met behulp van een tegen het ven ster geplaatste ladder. Toen dit proces be gon, is er zulk een typisch Amerikaansche ophef van gemaakt, dat het velen met af keer heeft vervuld. De logeergelegenheden in het kleine stadje Flemington waren over vol, en niet minder dan 132 nieuwe telefoon- erbindingen moest men gereed maken, om de sensatielust die wijd en zijd heerschte zoo snel mogelijk te kunnen bevredigen. Ilauptmann werd ter dooa veroordeeld, is in hoogcr beroep gegaan, heeft intusschen voor propaganda-doeleinden en money-ma king zijn biografie geschreven, en wacht nu, na al deze wederwaardigheden, op de vol trekking van het opnieuw gevelde vonnis: de dood op de electrische stoel. Het komen de voorjaar zal naar het zich laat aanzien zijn laatste zijn. Hoeveel ellende het voor alle betrokkenen heeft meegebracht, dit tel kens opnieuw oprakelen van deze pijnlijke dingen, in een omgeving die belust was op vooral veel sensatie, is moeilijk te schatten Het tweede proces, dat wij hier in het kort willen aanstippen gaat om het lot van heel een volk, Het is het conflict tus schen Italië en Abessinië, die in Oost-Afrika, waar Italië zijn koloniën Eritrea en Italiaansch-Somaliland heeft liggen bu ren zijn. Aanleiding tot de langdurige con troverse is geweest een botsing tusschen Italiaansche en Abessijnsche soldaten, in het zuid-oostelijk grensgebied van Wal-Wal. Motief tot het beginnen van dit gewapend avontuur von<i Mussolini echter in andere dingen: de Italiaansche behoefte aan grond- jied en grondstoffen. Wij willen hier niet heele, min of meer labyrintische loop van ontwikkeling dezer affaire volgen; dit alles heeft in zulk een mate vooral de laat ste maanden de aandacht in beslag genomen, dat men er goeddeelsvan verzaoigd is. De Geneefsche procedure heeft tot het uitvaar digen van sanctie-maatregelen geleid tegen het aanvallende land, daar de Volkenbonds leden bier niet slechts de integriteit van één land, doch in principe de veiligheid van allen bedreigd zagen. De laatste weken is het aspect van de affaire nogal eens gewij zigd; ook in dit proces tusschen twee volken zal eerst in de naaste toekomst het vonnis worden geveld. Een ander vraagstuk van internationaal belang, wij bedoelen dat van de hereeni- glng van het Saargebied met Duitschland'; vond op bevredigende wijze zijn beslag. Het stemt tot voldoening dat althans deze oorlogserfenis rustig en vreedzaam werd gelikwideerd. In overwe gende meerderheid gaven de Saarlanders te kennen, waar hun vaderland lag, en zoo werd hun leus tot werkelijkheid: de Saar is Duitschl Bladeren wij verder in onze papieren dan stuiten wij op den opstand, door de aan hangers van Venizelos in de maand Maart in Griekenland ontketend. Het con flict zag er zeer kwaadaardig uit, doordat een deel der Grieksche vloot zich met de op standelingen solidair verklaarde, en naar Kreta opstoomde. Er heeft in onderscheiden deelen van Griekenland, met name in Ma cedonië, heel wat bloed gevloeid, en het ein de was, dat de regeerïng zich wist te hand haven. Toch is uit deze troebelen tenslotte iets voortgekomen, wat bij het begin weini gen zullen hebben voorzien, namelijk een hernieuwd zoeken naar binnenlandsche con solidatie. Generaal Kondvlis, die bij afwis seling voorstander was der monarchie en republikein, is even tengevolge van al déze verwikkelingen sterk op den voorgrond ge komen en heeft gemeend, dat herstel van ex-koning George II in zijn vroegere waar digheid voor Griekenland de beste oplossing zou zijn. George is inderdaad na een gehou den volksstemming, weer in Athene ver schenen; Kondylis, wiens positie blijkbaar niet oversterk was, is daarmede tegelijk weer op den achtergrond geraakt. Het oude land der Hellenen heeft nu voorloopig rust Ook in het Memelgebied is het nogal onrustig geweest, zoowel tengevolge van nationaal-socialistischo propaganda, als door het streven der Lltausche regeering, oe Duitsch-sprekende bevolking meer en meer uit haar uitzonderingspositie los te maken en haar de eigen rechten te ontnemen. De mogendheden, die aangewezen waren, het Memelstatuut te handhaven, hebben ten langen leste aan de regcering van Kowno te verstaan gegeven, dat matiging geboden was. Het Memelvrangstuk mocht niet in een oor logsaangelegenheid ontaarden. Meinel heeft daarop, al is het onder merkwaardige ora- standigheaen, zijn nieuwen Landdag kun nen verkiezen, en van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om overduidelijk te demon- streeren, dat het in meerderheid, zoowel naar afstamming als sympathieën, Duitsch is, al blijft het door bijzondere bepalingen aan den Litauschcn staat als een enclave gebonden. Dat Duitschland tot nieuwe zelfstandig heid is gegroeid onder het Naziregiem bleek o.m. hieruit, aat het het aandurfde, de militaire clausule van het vredesverdrag van Versailles op tc zeggen, cn zich opnieuw te bewape nen. Wie nog geloofden in den schoonen pacificatiodroom werden hierdoor zeer te leurgesteld, doch er was zeker wel niemand, die kon betwisten, dat Berlijn ten deele in zijn recht was. De voorgespiegelde alge- meene vermindering der bewapening, mede een annex van het Versailler tractaat, was immers evenmin in vervulling gegaan. Tot een georganiseerd verzet van oen Volken bond tegen deze Duitsche stap is het dan ook niet gekomen. Engeland heeft zelfs met Duitschland een vlootovereenkomst aange gaan, hetgeen te Parijs met leede oogen is aangezien. Kwam in het afgeloopen jaar het eindeloos geharrewar tusschen de Zuid-Amerikaan sche staten Bolivia en Paraguay, met als inzet het gebied van de Gran Chaco. na dat een langdurige oorlog namelooze ellen de had gebracht, door een vergelijk tot een einde, ook op anóere wijze dan door krijg voering bleven aan de menschheid de groote rampen niet gespaard. China leed aan zijn bekende groote overstroomingen, die ontel bare slachtoffers vroegen; Ceylon werd ge teisterd door een malaria-epidemie, die meer dan 54.000 menschen ten grave sleepte; Be- loedzjistan werd geslagen door een aardbe- KONING1N ASTRID OOK DIT JAAR VERDERE INKRIMPING Netto vermindering 3 ruim 66.000 tons Achteruitgang na 1930 is 600.000 tons Drie-en-dertig nieuwe schepen in de vaart Belangrijke orders voor nieuwe schepen In verband met dc nog steeds voortduren de onmogelijkheid om voor schepen onder Nederlandsohe vlag tot een sluitende exploi tatie te komen, zijn ook dit jaar weer een belangrijk aantal goede Nedei landsche zee schepen aan hel buitonland verkocht, en het is slechts te danken aan het in de vaart brengen van een aantal groote tankschepen dat de netto vermindering van dc Nederland sche koopvaardijvloot iets minder was dan in het vorige jaar. Voor de te Rotterdam thuisbehoorende vloot is de achteruitgang echter helaas veel grooter dan in één der voorgaande jaren het geval was. Voor de algemecne vrachtvaart blijven de vooruitzichten nog uitermate donker, on danks de door de regeeriiig geboden steun en de matige verbetering van de vrachtprijzen in het najaar, is concurrentie met schepen van andere nationaliteiten slechts mogelijk ten koste van niet onbelangrijke tekorten. Daartegenover staat echter het verheugen de verschijnsel dat door diverse lijnvaari- ondernemingen meer opdrachten voor het bouwen van nieuwe schepen konden worden verstrekt. De netto vermindering van de gehecle Nederlandsohe koopvaardijvloot be droeg dit jaar 9 schepen met 66.592 tons bruto inhoud, tegen 28 schepen met 78.888 ton in het vorige jaar; de Rotterdamsche vloot is echter met 34 (vorig jaar 10) schepen cn 93.476 (33.694) tons achteruitgegaan, In de vijf jaren na 1930 is de geheele Neder- landsche koopvaardijvloot met rond 600.000 tons bruto, of ongeveer 20 pet., verminderd, de Rotterdamsche vloot alleen is met 325.000 tons of meer dan 25 pet. ingekrompen. Aantal nieuwe schepen bedraagt 33 Het aantal nieuwe schepen in de vaart gebracht was belangrijk grooter dan in 1934, nl. 33 (vorig jaar 22) schepen met rond 67.000 (39.500) tons bruto. Hieronder zijn be halve een 20-tal kustvaartuigen, 10 nieuwe tankschepen. De Petroleum Mij La Corona bracht 7 nieuwe tankmotorschepen in de vaart, elk ongeveer 8000 tons bruto, nl. Sunetta, ge bouwd door de Rott. Droogdok Mij; Rapana, gebouwd bij Wilton-Fijenoord; Rotula, ge bouwd bij de Ned. Scheepsbouw Mij. voorts de in Duitschland gebouwde schepen Cadila, Ganita en Genota en de in Denemarken ge bouwde Perna. Voor de Curacaosche Scheepv. Mij zijn bij de Ned. Scheepsbouw Mij de Rita en Rosa (elk 3200 ton) gebouwd, en bij T. v. Duy- vendijk's Scheepswerf te Lekikerkerk de sleepboot Parma (257). Voor de Standard Vacuum Oilgroep werd bij de Rott. Droogd. Mij de Renekat (4763) voltooid. Voor Rotterdamsche rekening zijn slechts twee kleine vaartuigen gebouwd, het tank- mj?. Vlissingen (250) voor de Ver. Tankree- derij door de Industr. Mij De Noord, en het m.s. Minna (400) voor de Scheepv.- en Han del Mij, door de Rott. Droogd. Mij, welk vaartuig echter op de tweede thuisreis van Engeland op de Noordzee is gezonken. Voor rekening van de Kon. Paketv. Mij werd door de scheepswerf P. Smit Jr afgeleverd het m.s. Janssen (1700), terwijl voor de Ver. Ned. Scheepv. Mij hij de Tndustrieelc Mij De Noord te Alblasserdam gebouwd werd het m.s. Tavarj (950), bestemd voor de vaart op de Afrikaansche kust. Voor de groote lijnvaart en de alge- meene vrachtvaart zijn dus in 't geheel geen nieuwe schepen gereed gekomen. Opdrachten voor nieuwe schepen Na langdurige onderhandeling over de fi nanciering en voor het overbruggen van het prijsverschil bij aanbouw in Nederland en elders, kon de Holland-Amerikalijn overgaan tót het plaatsen van de opdracht voor het bouwen van een nieuw passagiersschip van meer dan 30.000 tons bruto inhoud, waar mede aan enkele duizenden Nederlandsche arbeiders voor meer dan twee jaar werk zal worden verschaft. De Rott. Lloyd bestelde een vrachtmotor- sohip van plm. 8000 ton bij de Kon. Mij Dc Schelde te Vlissingen. De K.P.M. heeft aan de Nederl. Dok Mij te Amsterdam opdracht gegeven tot het bouwen van het ni.6. Maet- suyker (4500) voor Indië. De K.N.S.M. be stelde twee motorschepen van plm. 500 tons, genaamd Clio en Ino, bij de firma Gebr. Pot te Bolnes. De Holl. Stoomb. Mij bestelde de Amstelstroom (500 tons) bij C. v. d. Giessen Zn's Scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel (is 7 Dec. jl. te water gelaten). Voorts heeft de Intern. Kustv. Mij te Rotter dam aan de firma Jan Smit te Alblasserdam den bouw van een kustmotorschip (500) op gedragen, terwijl de Scheepv. en Handel Mij bij de Industr. Mij De Noord een nieuw kustmotorschip (400) heeft besleld ter ver vanging van het gezonken ms Minna. De Kon. Shell groep bestelde in het begin des jaars zes groote tankmotorschepen, later gevolgd door opdrachten voor twee kleinere tankmotorschepen voor de West-Indische vaart, benevens eenige kustvaartuigen, en heeft tegen het einde van het jaar nog vier groote tankmotorschepen in bestelling ge geven. Van deze opdrachten zal op 31 Dec. a.s. het eerste groote tankschip door de Ned. Scheepsbouw Mij te water worden gelaten. Voor deze groep zijn dus momenteel in aanbouw; Rott. Droogdok Mij twee schepen van 6250 tons bruto, Wilton-Fijenoord drie schepen van 6250 tons, C. v. d. Giessen Zonen's Scheepswerven een schip van 6250 tons en een kustvaartuig van 500 tons. Scheepswerf P. Smit een s.s. van 3200 tons. Kon. Mij De Schelde een schip van 6250 tons; Ned. Scheepsb. Mij drie motorschepen van 8000 tons en een ss. van 3200 tons en bij Boole's Scheepswerf te Bolnes een tanklich- ter van ongeveer 400 tons. Phs van Ommeren te Rotterdam heeft een te Denemarken in aanbouw zijnde tankmotnr boot van plm. 11.000 tons laadvermogen aaneekocht en voorts zullen van de door de Unilever-groep in Duitschland bestelde mo torschepen een drietal onder Nederlandsche vlag worden gebraoht. onder beheer van de firma Van Nievclt Goudriaan Co te Rot terdam. In totaal ontvingen de Nederlandsche werven opdrachten voor 22 Nederland sche schepen metende totaal plm. 120.000 tons, terwijl 4 schepen in het buitenland worden gebouwd. Verbouwing van schepen De Kertosono van den Rott. Lloyd zal bij de Nederl. Dok Mij te Amsterdam worden verbouwd (nieuw voorschip) en nieuwe stoommachine bij De Schelde. Een viertal schepen der „Kota" klasse van dezelfde maatschappij zullen op dc werf van P. Smit worden voorzien van grootere tankruimten \oor palmolie. De Niéuw-Holland en Nieuw Zeeland krijgen nieuwe hoofdmachines bij de Mij. De Schelde. liet s.s. Jaarstrooni van de Holl. Stoomb. Mij zal 15 meter wor den verlengd, waardoor de inhoud van schip met ongeveer 500 tons zal toenemen. Dit werk is opgedragen aan de Ned. Dok Mij. Onder Nederlandsche vlag gebracht De s.s. Groenlo (1969) en Ruurlo (3151) van de Stoomv. Mij Noordzee te Amsterdam, die korten tijd ondei Finsche vlag hebben gevaren, zijn weer tot de eigen nationaliteit teruggekeerd. De firma Vinke Co te Am sterdam heeft- het Eng. ss. Charterhurst (4965) aangekocht en onder den naam Zij penberg in de vaart gebracht. Het tankschip Mirza (7991) van de Petr. Mij La Corona, dat eenigen tijd onder Argentijnsche vla; heeft gevaren, is weer teruggekeerd. Vergane schepen Het in Decemiber 1934 in de haven van Leixoes aangevaren ss. Orania (9763) van de Kon. Holl. Lloyd ging verloren. Behalve het reeds genoemde ms. Minna (400) is ook de motorschoener Poolster (223) verloren ge gaan, waarhij helaas de geheele bemanning om het leven is gekomen. Op dc kust bij Egmond zijn de slbt Dren the (352) van het Bureau Wijsmuller, het s.s. Kerkplein (5085) van de Scheepv. Mij Millingen en het te Schiedam thuisbehoo rende m.s. Jos Marie (230) gestrand. De sleepboot wordt ter plaatse gesloopt. Pogin gen om de beide andere schepen vlot te brengen worden nog voortgezet. Naar hef buitenland verkochte schepen Ook dit jaar zijn weer 'n groot aantal schepen naar 't. buitenland verkocht. Vooral Rusland heeft de hand gelegd op een aantal Nederlandsche schepen van niet meer dan middel matigen ouderdom. Hieronder was de geheele viool van den Nederl. Lloyd. Ver kocht werden 32 grootere cn kleinere sche pen, metende totaal 145.S10 tons bmto. 3 sleephootcn, metende 616 tons bruto ei tanklichter van 818 br. tons, totaal 36 sche pen. metende 147.244 tons bruto. Voor sloop verkocht Voor sloop werden slechts een zestal zee schepen en een sleepboot verkocht met een totale inhoud van 1.V37 hr. reg. tons. ringsramp, die omstreeks 50.000 dooden vergde. Groot-Brittannië beleefde, temidden van d§ bewogen tijden, waarin wij leven, het eren kroningsfeest van Koning George, dat met dankbaarheid on luister wero gevierd, in tegenstelling met België, dat in den rouw werd gedompeld door het auto-ongeluk in Zwitserland, waar bij zijn alom beminde koningin Astrid het leven liet. De Brusselsche Wereldten toonstelling, die zoo grootsch was ingezet, en die ook overigens zulk een succes werd, werd door deze droeve gebeurtenis overschaduwd. Er waren oit jaar nog andere dooden, wier heengaan herinneringen wekte. Zoo overleed Frankrijk kolonel Alfred Dreyfus, een man wiens tragisch levensverloop zijn verder lot heeft geteeken-d. 1-Iij was het, dia onschuldig beticht van landverraad en naar het Duivelseiland verbannen, Frankrijk een an zijn „causes célèbres" heeft bezorgd, welke in hun tijd heel de wereld in rep en roer brachten. Een monster-proces als het zijne is in Parijs ontstaan door den dood van een man, wiens leven wel het tegendeel van eervol was, de beruchte Alexandre Stavisky, wiens oplichterijen duizenden Fransche spaarders van hun penningen hebben be- roofd. Deze ingewikkelde affaire kwam nog steeds niet tot een einde. Ook Arthur Henderson overleed,de Britsche voorzitter der ontwapeningsconfe rentie, onder welker mislukking hij zoo zeef heeft geleden. Toen deze idealist die ovefl ARTHUR HENDERSON. zulk een enorme werkkracht beschikte, eij het door zijn gaven van zeer eenvoudigen jongen tot op óe hooge posten in den Brit* schen staat had gebracht, op het ziekbed lag, dat zijn sterfbed zou worden, was reeds da Italiaansch-Abessijnsche oorlog 'n feit Men heeft hem de kennis daarvan bespaard; da wetenschap, hoezeer zijn idealen met voeten werden getreden zou hem den dood nog hebben verzwaard. Dat tenslotte, tegen de naderende Kerst» dagen, de Britsche minister van Buiten» landsche Zaken Ho are genoopt zou won den tot aftreden, was iets, wat allerminst viel te voorzien. De door hem te Parijs ge voerde besprekingen, waarbij onder invloed van Laval een vergelijk inzake het Oost* Afrikaansche conflict werd opgesteld, had echter zijn positie onhoudbaar gemaakt. D« openbare mecning verzette zioh nl. met kracht tegen vredesvoorstellen, waarin aan den aanvaller belangrijke voordeelen wer den toegekend. Met Hoare is dit ontwerp op dramatisch# manier ter zijde geschoven; Laval schijnt* althans voorloopig, zich nog staande te kunnen houden. Men vermoedt echter, dat na dit inter* mezzo liet olie-embargo voorloopig van dé baan is; Engeland wil zich eerst van 'dé militaire medewerking der Middel landsché Zeestaten verzekeren, alvorens zich verdek in sanctie-avonturen te wagen, die tot eefl Europeesch gewapend conflict zouden kun» nen voeren. Wij willen het hierbij laten met het opha len der herinneringen, al zouden wij nog kunnen vermelden van vorstenhuw 1 ij k e n, als dat van den hertog van Glou cester met Lady Alice Scott; van koene lucht vaartprestaties als van AmalieEarhar die alleen over den oceaan vloog of vaq Jcan Batten, die een recordvlucht ondet nam over den zuidelijken Atlantischen Oce aan, en van luchtvaartrampen, zooals het verwijnen van Sir Charles Kingsford Smith, die bij zulk een recordpoging om het leven kwam. Tenslotte had aan de vooravond van het) Kerstfeest in Thuringen (Duitschland) een ontzettende spoorwegramp plaats, waarbjj ruim 30 menschen het leven lieten. Het jaar 1935 is vol geweest van al lerlei gebeurlijkheden, voller dan men bij eerste herimneringspogingen zou vermoeden. En nu ligt 1936 vóór ons, nog onbekend en leeg, als een gebied dat door ons geëxploreerd moet wor den. De problemen, welke wij uit het Oude in het Nieuwe Jaar moeten over boeken, zijn vele en zij belooven wei nig goeds, Er is de strijd om bewape ning, waarvan de verdaagde Vloot- conferentie van Londen een overduide lijk symptoom is; cr is het verlangen naar grondgebied en grondstoffen, aat Italië in het jaar dat achter ligt op zoo onrustbarende wijze heeft aan de orde gesteld, maar dat ook anderen, met name Japan en Duitschland, met den dag meer bezig houdt; er is de toespit sing der Pacific-belangen, met Ame rika en Engeland aan den eenen kant, Japan ter andere zijae, China als voor loopig eenig slachtoffer en Nederland als toeschouwer; er is Oostenrijk, dat gist en borrelt; Hongarije, dat om rechtsherstel voor zijn afgescheurde gebieden schreeuwt. ter Wie op den drempel van het nieuwe Jaalf'dc2i slaat, wordt zoo hij aan dit alles denkt met »>s^ vervaardheid bevangen, en het zou hem be nauwd worden, zoo aan hem de taak wa§ oroe en recht en welvaart op aarde te her stellen. Opbeurend echter werkt bij dit alles de gedachte, dat niet de mensch, zelfs niél de dictator, doch God regeert. Het verge makkelijkt de aarzelende schrede, waai* mee wij het nieuwe jaar binnentreden. Moga het ons allen voorspoed en zegen brengen lam afgi

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8