WECOTEX DE REGENJAS MAANDAG 30 DECEMBER 1935 TWEEDE BL'AD PAG. 5 St. Moritz, 't bekende centrum voor de wintersport in Zwitserland,telt thans onder de gasten Sir Samuel Hoare, die hier na zijn aftreden is komen uitrusten. Een 'jaar geleden kwam een locomotief van de B.B.A. in botsing met een boerderijwaarbij een deel der woning werd verwoest* Daar nog steeds niet uitgemaakt is wie de herstelkosten moet betalen, ziet de boerderij er nog steeds als bovenstaand uit. N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN ZQ01M A A L T E N Fabriceert ook INTERLOCK ONDER GOEDEREN, alleen prima kwaliteiten, onder het wettig gedeponeerde merk: „HEDRIZ O" Levering nitslnitend aan den handel I Fraai en hoogst duurzaam NadarUndich Fabrikaat N.V. VAN OERLE'S WEVERIJEN - BOXTEL LEVERING VIA DEN HANDEL D. ROOS CZN.'s VITRAGE HAND EL N.V. AMSTERDAM GRONINGEN TELEFOON 1032 i doonlebtlla gord IJ rut of DE IDEALE VLOER BEDEKKING Hooge Fransche onderscheiding Mr. dr. A. van Rijckevorsel commandeur Legioen van Eer De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel, is'door de Fransche Regeering benoemd tot com mandeur in de Orde van het Legioen van Eer. De Fransche gezant in Den Haag, Z. Exc. baron d'Arnauld de Vitrolles, heeft den commissaris persoonlijk deze onderscheiding medegedeeld en de versierselen overhandigd. Werkloozen gaan aan 't werk De Gemeenteraden van Nieuwpoort en Langerak hebben in spoedeisehende verga dering, met algemeene stemmen besloten tot toetreding bij het 20 gemeenteplan de Al- blasserwaard en Vijfheerenlanoen, waarbij ook deze gemeenten binnen afzienbaren tijd van leidingwater zullen worden voorzien. De werken zullen in werkverschaffing wor den uitgevoerd, waarbij uitsluitend werk loozen uit de genoemde gemeenten tewerk gesteld zullen worden. Aanvullend Onderwijs Wetsontwerp Ingetrokken De minister van Onderwijs, K. en W. heeft met machtiging van H. M. de Koningin in getrokken het wetsontwerp, tot regeling van het aanvullend onderwijs. Autobusdienst HeerjansdamDordrecht God. Staten van Zuid-Holland hebben C. W. en J. W. van Leuven te Zwijndrecht tot 31 December 1938 vergunning verleend tot het in werking brengen van een autobus dienst van Heerjansdam (Haven) ove; Groote-Lindt en Zwijndrecht naar Dor drecht (Vest) en omgekeerd. Het is den ondernemers verboden in Dor drecht reizigers in de bussen uitsluitend voor stadsverkeer te vervoeren. Het toeristenverkeer naar België De A.N.W.B. meldt: Eerder reeds is gemeld, dat de Belgische Regeering verschillende maatregelen ter eenvoudigïng van het toeristenverkeer naar België, welke met het oog op de Wereldten toonstelling tijdelijk waren ingevoerd, ook 1936 heeft gehandhaafd; daartoe be hoort het vervallen van de douanekaarten >r rijwielen en van de internationale rij- wagenbewyzen voor particuliere auto's en motorrijwielen, benevens de invoering van maandtriptieken. Thans vernemen wij, dat ook de z.g. toe- ristenkaart (ter vervanging van pas of be wijs van Nederlanderschap) gehandhaafd zal worden; deze -zijn verkrijgbaar bij de Belgische diplomatieke en consulaire amb tenaren hier te lande. Alle tijdelijke vereen voudigingen zijn thans dus voor 1936 ge handhaafd en vermoedelijk zullen de mees te wel een definitief karakter dragen. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard Na afloop van de Zaterdag te Arnhem ge houden algemeenè vergadering van de Gel- dersch-Overijsselsche Mij. van Landbouw, welke o.a. werd bijgewoond door den Com- iris der Koningin in Overijssel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, is. mr. A. G. A. ridder van Rappard in restaurant Na tional gehuldigd in verband met zijn zilve- jubileum als voorzitter van de Maat schappij. Door den voorzitter van de com missie uit het bestuur ter voorbereiding van het feest,, den heer W. J. Klein Lankhorst, werd een geschenk aangeboden, waaraan door alle leden der maatschappij een bijdra ge is verleend. Verschillende personen voerden het woord. De „Queen Mary" volgeboekt Voor de eerste reis op 27 Mei Het Generaal Agentschap der Cunard White Star, het passagebureau Hoyman Schuurman, deelt mede, dat het nieuwe reu- zenschip „Queen Mary", metende 80.000 ton, voor de eerste reis op 27 Mei reeds ge heel is volgeboekt. Er is thans besloten dat het schip zal ver voeren passagiers in de kajuits-, toeristen en derde klasse, Werkverruiming te Amsterdam Voor 18 plannen f 3.539.700 beschikbaar De omvangrijke en steeds toenemende werkloosheid en de bezwaren, verbonden can het financieren van groote wei-ken maakten het, zeggen B. en W. van Amster dam, noodzakelijk, met de regeering in ver 'teroverlqg te treden omtrent liet doen uit voeren van nog een aantal openbare werken met behulp van het Werkfonds 1934. De ministericele commissie voor 't Werk fonds heeft thans haar goedkeuring ge hecht aan het financieren van de volgende achttien plannen, tot een totaal bedrag van ten hoogste f 3.539.700. 1. Het verrichten van terreinwerkzaam heden met het bouwen van tunnels op het terrein van het Wilhelmina-Gasthuis, in verband met de vordering van dien bouw van liet Academisch ziekenhuis. (Kosten f 50.000). 2. Het voltooien van de chirurgische kli niek op het terrein van het Wilhelmina- gasthuis. (Kosten I 6S5.000). 3. Het doen inrichten van de schoolgebou wen aan de Roggeveenstraat en de Van Neckstraat tot nachtasyl voor vrouwen en kinderen, internaat voor vrouwen, onge huwde moeders en kinderen beneden den schoolplichtigen leeftijd van de Vereeni- ging „Hulp voor Onbehuisden". (Kosten f 126.000). 4. Het verbomven van het schoolcomplex Roggeveenstraat 1216, voor de huisvesting van andere scholen. (Kosten f 12.850). 5. Het voortzetten van de werkzaamheden betreffende het rioleeren van de kern der binnenstad. (Kosten f 600.000). Het bouwen van een observatiehuis voor; infectie-patiënten op het terrein van het Wilhelmina-Gasthuis. (Kosten f425.000). 7. Het bouwen van een oogheelkundige kliniek op het terrein van het Wilhelmina- Gasthuis. (Kosten f 485.000). S. Het verder uitvoeren van terreinwerk zaamheden in en op het terrein van het Wilhelmina-Gasthuis. (Kosten f82.000). 9. Het verbeteren van den walmuur van het Rokin tusschen Muntplein en Spui. (Kosten f 48.000). 10. Het normaltseeren van een gedeelte van de Sloterkade. (Kosten f82.000). 11. Het verbreeden van het gedeelte Slo- terweg tusschen de Gen. Vetterstraat en de viaduct van de ringspoorbaan. (Kosten f 85.000). 12. Het verbreeden van de brug over de Leidschegracht in de Marnixstraat. (Kos ten f25.000). 13. Bouw van een brug over de Rijpgracht in de Willem de Zwijgerlaan. (Kosten f 80.000). 14. Vernieuwing van de brug over de Nieuwe Heerengracht voor de Weesper- straat. (Kosten f150.000). 15. Het vernieuwen en verbreeden van de vijf bruggen over het Jacob van Lennep- kanaal. (Kosten f400.000). 16. Het vernieuwen van de brug over de Kostverlorenvaart voor de Jacob Catskade. (Kosten f25.000). 17 Het bouwen van een brug over het Amstelkanaal voor de Tweede van der Helststraat. (Kosten f103.200). 18. Het maken van de aansluiting van den Rijksweg AmsterdamVelsen over het stratennet van Amsterdam. (Kosten voor de gemeente f80.000). OPDRACHT IN DEN SCHEEPSBOUW Voor C. v. d. Giessens Scheepswerven De N.V. C. van der Giessen en Zo- nen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel, heeft voor binnenlandsche rekening opdracht gekregen voor het houwen van een motortankschip, met de hoofdafmetingen 62.75 x 8.00 x 2.50 m. en een totale inhoud der ladingtaniks van circa 950 M3. Het schip wordt in gericht voor het vervoer van brand bare vloeistoffen op de binnenwateren en moet voldoen aan de wettelijke en internationale voorschriften, onderklas se van Bureau Veritas. De voortstu wing geschiedt door een Stork Diesel motor van 400 A.P.K., te leveren door de Machinefabriek Gebr. Stork en Co te Hengelo. BEMALINGSGEBOUW TE STRIJEN Dijkgraaf en heemraden van den polder „Het oude Land van Strijen en Ouó-Bona- vontura" hebben te Strijen aanbesteed het bouwen van een bemalingsbouw, transfor matorruimte en machinist-woning met bij- behoorende werken onder de gem. Strijen aan den Waalweg aldaar. Laagste inschrijver was G. de Man, te Strijen, voor f 19.940. WEG ZONNEMAIRE—BROUWERSHAVEN Gedep. Staten van Zeeland hebben te Middelburg aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van het wegvak Zonnemaire Brouwershaven, deel van den Prov.weg No. 1 van het Prov. Wegenplan. Laagste in schrijver P. Vette en P. Raas, te 's-Hee- renhoek, voor f 17.800. RIJKSWEG ROTTERDAM-ZWIJNDRECHT Het onderhoud van het gedeelte Rotter damZwijndrecht van weg no. 16 geduren de 1936 i6 door den Rijkswaterstaat aanbe steed. De raming was f 16.000. Laagste in schrijver was de N.V. Mabuwat te Wil lemstad, voor f 11.926. KOMENDE AANBESTEDINGEN: Te Haarlem wordt Donderdag 9 Januari aanbesteed door het Prov. Bestuur van N.- Holland het onderhoud geaurendc 1936 van de werken van het Amstel-Drcchtkanaal van den Omval bij Amsterdam af tot on geveer 160 M. bezuiden de Tolhuissluis in de gem. Uithoorn. Te Hoogeveen zal Vrijdag 10 Januari worden aanbesteed door den Directeur van Gemeentewerken: a. Baggerwerk verbreeden en uitdiepen Alteveersche Opgaande vanaf het Kruis tot de Boterfabriek en het uit diepen van het kanaal over een lengte van 65 M. voor &e Boterfabriek. b. Maken kade muur met walbeschoeiing van gewapend be ton met bijkomende werken langs het Alte veersche Opgaande. De Rijkswaterstaat zal op Woensdag 15 Januari aanbesteden te Assen het on derhoud van de Rijkswegen en van de ver spreiden kunstwerken in Drente gedurende 1936 in twee perceelen. Op Donderdag 16 Januari zal te Haar lem door het Prov. Bestuur van Noord-Hol land worden aanbesteed bet maken yaa toeritten naar de tDijksbrug te Broek in Waterland, aanbrengen fundeering met dek laag voor het rijwielpad in de aarden baan van den prov. weg tusschen Broek in Wa terland en Monnikenoam. Voorts het ver breeden van een gedeelte van de Molengouw te Broek in Waterland, met bijkomende wer ken, in de gemeenten Broek in Waterland en Monnikendam. Op Vrijdag 17 Januari zal te Haar lem coor den Rijkswaterstaat worden aan besteed het onderhoud van de Rijkszeewer- ken, buitenduinen en Rijkshavenwerken op Texel gedurende 1936 en het onderhoud van de Rijkszee- en havenwerken op Urk gedu rende 1936. Voorts zal te Zwolle worden aanbesteed het onderhoud van de Rijksha venwerken te Blokzijl gedurende 1936. Op Donderdag 16 Januari wordt te D el f t door den Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland aanbesteed het onderhoud van Delflands zeewering en van de daartoe be- hoorende werken gedurende het jaar 1936, in 2 perc. Voorts bestek no. 267, dienst 1936. Steenstorten en de levering van steen ten behoeve van het. onderhoud van Delflanns strandhoofden, met bijkomende werken, in 2 perceelen. De Rijkswaterstaat zal Woensdag 29 Januari aanbesteden te Assen het onder houd van de Drentsche Hoofdvaart en de Beilervaart, den weg langs het Veenhuizer- kanaal en het Meppeldiep in Drente, een en ander met de daartoe behoorende werken, gedurenoe het jaar 1936, in 2 perc. en in massa. De Rijkswaterstaat zal te 's-Herto- genbosch aanbesteden op Woensdag 29 Januari het maken van een aarden baan met daarin gelegen duikers en bijkomende werken, ten behoeve van een verlegging van den Rijksweg no. 64, 's-Hertogenbosch— V ught—Eindhoven, tusschen K.M. 10.76.60 en K.M. 12.691 van den 'bestaanden weg in de gemeente Boxtel. GUNNINGEN De Rijkswaterstaat heeft de volgende wer ken gegund: den bouw van 4 duikers en 2 bruggetjes in gewapend beton in den Zui delijken toegangsweg naar de brug over het Hollandsch diep bij Moerdijk aan D. Ver stoep, Den Haag voor f 36-300. Het onderhouden van de Rijkswegen in Gelderland, gedurende 1936, perceelen 1, 2, 3, 4. 5 en 6 aan firma Van Dijk en Tackema te Hattem voor f 2S.870. Onze rechtvaardige staatsregeling Do toelating van den graaf Dezer dagen heeft de Eerste Kamer era stig beraadslaagd over de al- of niet-toela ting van den door Ir. Mussert aangewezen senator Graaf de Marchant et d'Ansem- Gelijk men weet, heeft de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven dit geval van twijfelachtig Nederlanderschap onder zocht met een zorgvuldigheid, dc Neder- landschc rechtsstaat waardig. Tenslotte is een volkomen onpolitieke zelfs de fractie der S.D.A.P. was niet eensgezind beslis sing genomen: bij alle twijfel, of Graaf de Marchant in formeele zin als Nederlander i-i beschouwen was, liet een groote meerder heid hem op billijkheidsoverwegingen toe. Ook Prof. de Savomin Lobman stond op dat standpunt. Maar, zoo zei hij: „In parenthesi wil ik nog een opmerking ROFFELRIJMEN WEES WAAKZAAM De één steelt een fiets en de ander een plaat je, De één steelt een auto, de ander een ton, De één steelt een vrouw en een kind steelt z'n maatje, De eene steelt land en de ander een bron. Men steelt overdag en men steelt als het nacht ist Men gapt in het groot en men jat in het klein. Voor wie speciaal. op zijn voordeel bedacht is Was 't gek als er niets meer te stelen zou zijn. Soms sta je verstomd dat niet meer wordt gestolen. Er ligt veel voor 't grijpen dat niet wordt gejat. Meer waakzaamheid zij aan een ieder bevolen, De diefstal schrijdt voort op het glibberig padt Twee vliegtuigen, lees ik, zijn spoorloos verdwenen! Je kijkt even op bij zoo'n wonder gerucht En denkt: wel, de kunst om voorgoed wat te leenen Neemt nü inderdaad een geweldige vlucht. (Nadruk verboden.) LEO LENS. maken, n.l. dat, ware ik nat ion aal-socialist, ik allicht anders zou redeneeren. Ik stel een oogenblik, dat deze casus zich zou hebben voorgedaan in het Duitschland van dit oogenblik, dat een Duitscher zich in Nederland zou hebben laten naturaliseeren, ongeveer in 1913, dat hij in het Nederland- sche leger zou hebben gediend tijdens de wereldoorlog en dat die Duitscher daarna met dezelfde vraag zou komen bij de Duitscbe Rijksdag als waarvoor op het oogenblik de heer de Marchant et d'An- sembourg ons stelt. Wat zou dan zijn ge schied? Volgens een wijziging van het Duitsohe Strafwetboek van 28 Juni 1935 bepaalt thans art. 2 van dit wetboek: „Das Reichsgericht als höchster cteut- scher Gerichtshof ist berufen, darauf hinzuwerken, dasz bei der Ausleging des Gesetzes dem duroh die Staats- erneuerung eingetretenen Wandel der Lebens- und Rechtsanschauung Rech- nung getragen wird." Als wij dat beginsel hier, in nationaal- socialislischen geest zouden toepassen, dan behoefden wij geen vijf minuten te praten. Maar laten wij dankbaar zijn, dat wij nog niet zoover zijn, en ik hoop, dat wij ook nooit zoover zullen komen. Dat wij hier op een ander standpunt staan, komt dus merk waardigerwijze in het onderhavige geval ten goede aan iemand, die misschien vel eenige sympathie heeft voor het in ge noemd artikel der Duitsche wetgeving .neergelegd beginsel." Tijdens het jongste bezoek van Dr. Willem Mengelberg aan de Philips fabrieken te Eindhoven, in verband met een nieuw procédé voor geluidsweergave. Een moment uit de Zaterdag te Rotterdam gespeelde voetbalmatch voor den Bloedtransfusiedienst. De Sparta-doelman werkt een corner weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5