voor het Christelijk Dagblad MAANDAG 30 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG 2 wam SPAAR VOOR EEN EIGEN HUIS IJr&l Sluit een Bouw spaar contract bij de LKS N.V. Hypothecaire Bouwkas „HYBOS" Pels Rijckenstraat 5, ARNHEM. Telef. 22327 ,Voor een huis van b.v. 6000.waarvoor ongeveer 1500.— gespaard, betaalt U daarna gedurende 20 jaren ongeveer ƒ25,per maand, waardoor Uw huis dan schuldvrij is. Eigenaarslasten en renteverlies over Uw J 1500.— niet inbegrepen. Buitenland LAVAL HANDHAAFT ZICH Nadat in de debatten over de door Frank- ïïjk gevolgde buitenlandsche critiek juist de 6pre»ker der rechterzijde, Paul Renaud, op de meest doeltreffende wijze tegen het optreden van den huidigen Franschen pre mier inzake de Parijsche bemiddelingsvoor stellen had geageerd, heeft minister-presi dent Laval Zaterdag, na een rede, waarin hij de gemaakte opmerkingen beantwoord heeft, opnieuw een meerderheid behaald, en derhalve zijn positie gehandhaafd. Spreke" heeft erop gewezen, dat hij reeds sedert 10 September met Hoare en Eden over het toepassen van anti-Italiaansche sancties be raadslaagd had, en dat de besprekingen plaats vonden in een geest van samenwer king, zooals die steeds tusschen Britsche en Fransche ministers heerschen moet. Hij is het met de Engelschen het er ook onmiddel lijk over eens geweest, dat militaire sanc ties, een vlootblokkade en het sluiten van het Suezkanaal niet in aanmerking kon den komen, noch eenigc andere maatregel, welke tot een Europeeschcn oorlog zou kun nen leiden. Laval heeft er bovendien de nadruk op gelegd, dat do Parijsche bemiddelingsvoor stellen het resultaat waren van de nauwe Frajische-Britsche samenwerking en der halve niet als een weerstreven van den [Volkenbond, of als een symptoom van on- Benigheid met Londen konden worden be schouwd. Zóó, handig manoeuvreerende, zonder zich een enkel oogenblik bloot te geven, wist hij ook de vraag te ontzeilen of Frankrijk in de kwestie der petroleum- maatregelen eventueel Engeland zou wilen yolgen. „Dit probleem", zoo vedklaarde hij aan de Kamer, „is op het oogenblik geheel niet aan de orde. Eerst moet het Amerl- kaansche congres een besluit te dien aan dien nemen". De kwestie, in hoeverre hijzelf bij zijn reis ïiaar Rome, aan het begin van dit jaar, zich aan Mussolini door toezeggingen heeft ge- honden, heeft den premier evenmin in het jnauw kunnen brengen. „Wat heb ik feitelijk gedaan?" zoo vroeg tiij de Kamer. „Ik heb een overeenkomst geteekend, waarbij ik ten gunste van Italb afzag van belangen in Ethiopië. Het was een overenkomst van gelijksoortige strek king als het Britsch-Italiaansche accoord Jvan 1925. Niets in deze overeenkomst kon Boor Italië worden geïnterpreteerd als aanmoediging om Abessinië gewapend te ïijf te gaan". Frankrijk had bovendien reeds op 19 Jult Italië er van in kennis gesteld, dat het niet ,van zins was zijn vriendschapsverdragen *n allianties prijs te geven, en dat het trouw iou blijven aan het Volkenbondspact. Parij: heeft dus Mussolini niet in het onzekere gelaten over den koers, welken het vol gen zou. Over zijn politiek ten opzichte van Duitsch !and en Rusland heeft de Fransche premier «veneens belangrijke dingen gezegd. Zoo heeft hij er nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat de overeenkomst met Moskou ïiiet tegen een bepaald land was gericht, en 'dat hij bij monde van den Franschen ge kant te Berlijn er den Duitschen Führer van had laten onderrichten, dat Duitsch land, zoo het daartoe de lust gevoelde, tot deze overeenkomst zou kunnen toetreden. Opnieuw heeft Laval er voorts de aan Hacht op gevestigd, dat er geen duurzame Vrede in Europa mogelijk is, eer het tot een goede verstandhouding komt met de buren ,van over den Rijn, en heeft hij zijn bereid heid uitgesproken tot een Duitsch-Fransche toenadering. Hetgeen hem tenslotte ook 'ditmaal weder 8e zege bezorgd heeft over zijn aarzelende en onderling verdeelde tegenstanders, was de verzekering, dat van de Volkenbonds- fctaten, welke achter de sanctiemaatregelen etaan, Frankrijk de eerste mogendheid ge feest is en tot op heden tevens de eenige welke met Engeland militair-technische besprekingen heeft gehouden over gewapen- den bijstand in de Middellandsche Zee, in geval de Britsche vloot een niet-geprovo- cecrden aanval van de zijde van Italië zal moéten ondergaan. Dat Frankrijk tot op heden nog geen militaire maatregelen trof zou volgens den premier een zuiver gevolg zijn van het feit, dat de Volkenbondsraad nimmer aanbeve lingen in dien zin had ge geven. „Ik zal er echter toe moeten overgaan," Verklaarde de premier, „zoo het tot verzwa ring der sancties zou moeten komen, maar eer het zoo ver is zou het parlement zelf te beslissen krijgen over een geheele of ge deeltelijke mobilisatie der Fransche strijd krachten". De premier heeft zóó weloverwogen, zóó kalm en redelijk gesproken, dat de Kamer «era* met een meerderheid van twintig stemmen de prioriteit verworpen heeft van een tegen den premier gerichte motie van wantrouwen, en daarop met 43 stemmen meerderheid een motie heeft aangenomen, waarin vertrouwen in den huidigen be windsman werd uitgesproken. Laval, die reeds door zoovele moeilijk heden zeilde, wordt dus aan het roer rp- nieuw gehandhaafd. DE JAPANSCHE VLOOTBOUW Volgens een mededeeling van het Japan- eche ministerie van marine omvat het ge heele Japansche vlootbouwprogram met in begrip van de drie aanvullende voorzienin gen 90 schepen met 221.000 ton inhoud. Acht-en-twintig schepen met 56.000 ton zijn reeds gereed. 40 zijn in aanbouw, van .welke 17 reeds te water .zijn gelaten. Met den bouw der overige schepen zal het Volgend jaar een aanvang worden gemaakt. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA DE HEROVERING VAN ABBI ADDI Twee Italiaansche vliegtuigen verloren De correspondent van 't Duitsdhe Nieuws bureau seint: Op 22 December is aan het Noordelijk Front een groote slag begonnen, die tot den Heiligen Avond voortduurde. De Abessijnen tastten bier met deelen van het leger van Ras Sevoem de groote versterkte fortificatie der Italianen bij Abbi Addi Na een buitengewoon zwaren en bloedigen strijd werd Abbi Addi door de Abessijnen veroverd. Op 24 December begon de strijd opnieuw. De Italianen zonden krachtige vervangingstroepen te hulp in den strijd, waaraan behalve door groote afdeelingen Europeesche troepen deelgenomen werd door Askaris. Eskaders bommenwerpers on dersteunden de Italiaansche troepen. H3t kwam tot een uitermate bloedige worste ling, waarbij aan, Italiaansche zijde sterke afdeelingen artillerie- en machinegeweer- troepen steun verleenden. Volgens Abessijnsche berichten van het front hebben de Abessijnen over de geheeie linie gezegevierd. Na het innemen van Abbi Addi bestormden de Abessijnsche troe pen de Italiaansche bolwerken en machinc- geweernesten ten Noorden en Noord-Oosten can de oorspronkelijke Italiaansche stel lingen. Aan beide zijden zouden de verliezen buitengewoon groot zijn, daar de Abes sijnen zonder dekking te zoeken onder het machinegeweervuur voortstormden. n er ten slotte in slaagden dit tot zwijgen te brengen. Onder de gevangenen bevinden zich vol gens cle Abessijnsche berichten 20 Italiaan sche Europeesche officieren. De Abessijn sche buit bedraagt 12 machinegeweren, ge heel in stelling gebracht, een reusachtige hoeveelheid munitie en talrijke karabijnen. Verscheidene honderden Askaris uit Eri trea zouden eveneens gevangen zijn geno men. Twee vliegtuigen neergeschoten Officieele telegrammen uit Adrigrat, te Romg ontvangen, meldden, dat op den len Kerstdag twee Italiaansche vliegtuigen ver loren zijn gegaan tijdens een machinege weervuur-aanval op terugtrekkende Abes sijnsche troepen Ln de zóne van de Takazze, •elke aanval door een eskader vliegtuigen erd uitgevoerd. De vliegtuigen kwamen neer op ongeveer 12 mijl aan gene zijde van de Italiaansche frontlinie. De toestand op het Noorderfront Volgens den oorlogscorrespondent van het D.N.B. te Asmara kan de situatie aan het Noordelijk front op het oogenblik niet als ongunstig voor de Italianen worden be schouwd. Sedert ten Noorden van Takazze botsin gen hebben plaats gehad en de Italiaansche voorposten aan den rechteroever zijn terug getrokken, hebben naar Sjire oprukkende Abessijnsche afdeelingen oontact gekregen met den rechtervleugel van het Italiaan sche leger. Bij de gevechten, die volgden, werden de Abessijnen uiteengedreven. Ook de pogingen der Abessijnen om vasten voet te krijgen op het plateau van Tembien, ten einde van daaruit verder op te rukken, zijn, naar te Asmara verklaard wordt, verijdeld door Italiaansche tegenaanvallen, waarbij vele dooden vielen. De Italiaansche transporten Volgens een bericht uit Port-Said zijn de Italiaansche troepentransporten door het Suez-kanaal in de week, eindigende op December, aanzienlijk toegenomen. Volgens de kanaal-autoriteiten zijn 10.346 officieren en manschappen verscheept. Ver der zijn 2966 arbeiders door het kanaal ge bracht. Tenslotte werden 222 muilezels, 288 ton benzine, 5750 ton cement en 17.416 ton ander materiaal verscheept. Geen Chineesch-Japansche bemiddelingscommissie? In Japansche militaire kringen is men zeer sterk gekant tegen het voorstel der Nanking-regeering tot het instellen van een Chineesch-Japansche commissie voor de herziening der betrekkingen tusschen beide landen. De militaire chefs verwachten wei nig van een dergelijke commissie, indien, zooals zij zeggen, maarschalk Tsjang-Kai- Sjek zijn betrekkingen met de Kwomintang die Japan altijd vijandig gezind is geweest, niet verbreekt. Het is duidelijk, aldus ver klaren zij, dat de Kwomintang geen ver betering der Japansch-Chineesche betrek kingen verlangt, gezien de aanslagen, die gepleegd zijn op Chineesche staatslieden, welke toenadering tot Tokio wenschelijk achtten. Het voorstel van Nanking zal de ontwik keling in Noord-China, die den laatsten tijd gunstig is geweest, niet bevorderen. Indien Nanking oprecht verlangt naar betere be trekkingen met Japan, aldus de militaire chefs, moeten zij de anti-Japansche politiek der Kwomintang liquideeren. De revolutionaire generaal Hsoe Fan Ting, chef van den staf van het eerste leger, heeft zelfmoord gepleegd. Voor het mausoleum van Soen Jat Sen wierp hij zich in zijn zwaard. In zijn testament verklaarde hij, zijn bloed zijn hart te offeren aan de geest van Soen Jat Sen, om de leiaers van China op te wekken uit egoisme en verraad. Zijn of fer moet den directen tegenstand tegen de Japansche politiek ontketenen. De zelfmoord van den generaal, een eer ste geval van dien aard in de geschiedenis van de Chineesche republiek, heeft groot opzien gebaard. HOOG WATER IN ENGELAND Tengevolge van de dooi en de voortduren de regens zijn groote deelen van Zuid- en Midden-Engeland overstroomd. In Yorkshire is de Derwent, een zijrivier van de Ouse, binnen 24 uur tijd 2 meter gestegen. In Leicestershire zijn de beide steden Ashby en Barrow geheel geïsoleerd. In de graafschappen Warwickshire en Wiltshire staan verscheiden plaatsen ten deele ondei water. Boven het Kanaal hebben hevige stormen gewoed, welke het geheele scheepvaartver keer hebben gehinderd. - _u_u LAVAL LEGT VERANTWOORDING AF HIJ HEEFT ZICH NIET AAN MUSSOLINI GEBONDEN De Fransch-Britsche samen werking zal bevestigd worden De Kamer schenkt hem opnieuw haar vertrouwen Na de uitvoerige debatten overLavals buitenlandsch beleid, heeft de Fransche premier opnieuw in een politieke rede verantwoording van zijn daden afge legd. Hij legde er speciaal den nadruk op, dat hij zich nimmer ten opzichte van Mussolini heeft gebonden en dat hij immer met Engeland naar samen werking heeft gestreefd, met behoud van den vrede in Europa. Tenslotte heeft de Kamer een motie van wantrouwen tegen den premier mat 296276 stemmen verworpen en met 304261 aan Laval opnieuw haar vertrouwden betuigd. In de groote rede, waarin de Fransche premier Zaterdagmiddag de op hem uitge oefende critiek beantwoord heeft, zeide hij „Bij het hooren van de critiek op mijn be leid, aldus de Fransche premier, heb ik mijn geweten geraadpleegd en mij afgevraagd welke misdaad ik dan wel begaan mag heb ben tegen den vrede en jegens mijn land. Ik zou niets gedaan hebben, om het uit breken van het conflict te verhinderen. Maar reeds op 10 September jl. voerde ik bespre kingen met sir Samuel Hoare, zonder de of ficieele bijeenkomst van den Volkenbonds raad af te wachten, in dien geest van nauwe samenwerking, die immer tusschen de Fran sche ministers en hun Britsche collega's bestaat Wij onderzochten welke sancties even tueel tegen den aanvaller zouden wor den getroffen en wij waren het onmid dellijk eens, dat maatregelen, die tot een Europeeschen oorlog zouden kun nen leiden, niet in aanmerking kwamen. Pk herinner me niet, dat er tusschen de Britsche ministers en mij eenig geschil van meening heeft bestaan. In een geest van nauwe samenwerking hebben de Fransche en Britsche ministers den ernstigen toestand onderzocht, welke voor Europa uit het Italiaansch-Abessijnsch conflict zou ontstaan en wij hebben gecon stateerd, dat militaire sancties en een ma ritieme blokkade of sluiting van het Suez kanaal en alles wat het conflict tot een Europeeschcn oorlog zou kunnen doen uit groeien, achterwege moesten blijven. Wij waren van oordeel, dat alvorens over te gaan tot een zoo ernstigen en wat zijn gevolgen betreft een zoo onberekenbaren maatregel als een petroleum-embargo, wij nog een laatste verzoeningspoging moesten wagen. En wij hebben dat gedaan in alle nederigheid. Wij wisten, dat de voorstellen, die wij opstelden, de goedkeuring van den Volkenbond zouden moeten dragen. Gij weet, wat er gevolgd is: onze poging is mis lukt. Maar men moet niet zeggen, dat ik, on derhandelend met een Britschcn minister en, in overleg met hem, een vredesplan op stellend, de goede betrekkingen tusscheii Frankrijk en Engeland gecompromiteerd heb. Men vraagt zich af, of Frankrijk Engeland zal volgen, indien een embargo op olie wordt voorgesteld. Die vraag is evenwel niet aan de orde. Engeland is van oordeel, dat de toepassing van dezen sanctiemaatregel afhangt van staten, die geen lid van den Volkenbond zijn, n.l. van Amerika. Het Amerikaansch congres zal zich eerst m Januari a.s. met de aangelegenheid bezig houden en het is dus onmogelijk, vóór dien tijd die kwestie op de agenda te zetten. Men maakt er Frankrijk een verwijt van, dat het nog.geen militaire maatregelen trof; maar de Volkenbondsraad gaf nimmer aan bevelingen in dien zin en artikel 16 van het pact schrijft ze niet voor". „Indien ik eohter", aldus Laval, tot verzwaring der sancties zal moeten overgaan, zal ik voorzorgsmaatregelen moeten treffen. In dat geval zal een stemming van het parlement noodig zijn voor een partieele of algemeene mobilisatie en als het dus zoo ver ls, zal ik u raadplegen". Laval te Rome Wat heb ik feitelijk gedaan? Ik heb een overeenkomst geteekend. waarbij ik afzag, ten gunste van Italië, van belangen in Ethiopië, belangen echter van economischen aard. Onze overeenkomst was van een zelf de strekking, als het Britsch-Italiaansch ac coord van 1925. Niets in de overeen komst, welke wij te Rome teeken- den, mag en kan door Italië wor den geïnterpreteerd als een aan moediging om Abessinië met de wapens te lijf te gaan Den 19den Juli werd Mussolini ervan ln kennis gesteld, dat Frankrijk het Volken bondspact zou toepassen en dat het niet van zins was zijn vriendschapsverdragen en al lianties prijs te geven. Herhaaldelijk heb ben wij sindsdien Rome te verstaan gege ven, dat het ons ernst is met onze Volken bondsplichten". Laval betreurde het, dat zijn verzoenings poging geen gunstiger onthaal heeft gevon den, maar de weg ter verzoening blijft open. Frankrijk zal het pact blijven eerbiedigen, maar het zal tevens blijven uitzien naar ver zoeningsmiddelen, overeenkomstig de begin selen van het VolkenbondspacL Nadat Laval nog een uiteenzetting had ge geven over de verhouding tot Rusland en Duitschland, werd de zitting geschorst Kort na de hervatting der discussies stel de de regeering de kwestie van vertrouwen tegen de prioriteit van de dagorde van Del- bos, Cot en Campinchi. Om half zes werd een aanvang gemaakt met de stemming, welke de regeering, zooals reeds gemeld, de overwinning bracht, een overwinning, die, hoe klein ook, toch nog aaanmerkelijk groo- ter is, dan verwacht werd. GERUCHTEN ROND LINDBERGH Gaat hij naar Engeland voor nieuwe luchtvaart, maatschapij? De luchtvaart-correspondent van de „Sunday Express" schrijft over het ver trek van Lindbergh naar Engeland, dat in Britsche luchtvaartkringen het gerucht de ronde doet, dat Lindbergh niet uit vrees voor kidnappers naar Engeland is gegaan, maar om deel uit te gaan maken van de directie van een groote nieuwe luchtvaart-combinatie, die de concurrentie zou willen opne men tegen de Imperial Airways. Voorts maakt de correspondent melding van de mogelijkheid, dat Lindbergh, die met zijn gezin als eenige passagier aan boord is van de .American Importer" en die met volledige diplomatieke privileges reist, te Glasgow zal aankomen. De „Sunday Ex press" heeft Lindbergh een telegram gezon den met de vraag of in bovengenoemde ge ruchten waarheid schuilt. Op dit telegram wilde Lindbergh niet antwoorden. De correspondent van genoemd blad heeft voorts een nader onderzoek ingesteld naar de hem ter oore gekomen geruchten. Hij vernam, dat in Engeland voor een nieuwe luchtvaartonderneming zes vlieg- booten, kostende 50.000 pond per stuk, en elk plaats biedende aan 32 passagiers, ge bouwd zullen worden voor trans-Atlantische vluchten. De vliegbooten zullen een snel heid kunnen bereiken van 170 mijl per uur. De ondernemihg heeft te Hamble, nabij Southampton de hand gelegd op een ge schikte gelegenheid voor een vlieghaven. De werkzaamheden zullen hier onmiddellijk ter hand worden genomen. In 1936 zal een maat schajppij gelanceerd worden, die de vlieg booten zal bouwen en exploiteeren. H e t ontworpen type toestellen k ileen rendabel geëxploitee orden, wanneer het gebruikt wordt op lange afstanden, zooais trans-Atlantische diensten of langs de Britsche rijksroute's. Op de vraag of deze nieuwe organisatie zal gaan concur- reeren met de Imperial Airways dan wel den wensch heeft daarmede samen te wer ken, kan de oorrespondent geen antwoord geven. Wel meldt hij nog, dat de Imperial Airways plannen heeft voltooid voor een trans-AHantisoher. dienst, in samenwerking met de Pan-American Airways. Reeds nadert de bouw van he* eerste van !n reeks groote vliegbooten voor dezen euwen dienst te Rochester zijn voltooiing. Het zullen Amerikaansche Sikorsky-toestel- len worden, de grootste en snelste vliegboo ten, die ooit gebouwd zijn. Een Britsche maatschappij heeft de rechten tot aanbouw aangekocht. De maximum-snelheid zal meer dan 180 mijl per uur bedragen en de actie- re rlius zal 3000 mijl groot zijn. De Britsche trust-combinatie, die zal sa- ienwerken met genoemde maatschappij heeft garantie gegeven voor opdrachten >or de eerste zes machines. Dc vlieghaven te Hamble, Southampton, waar de booten gebouwd zullen worden, zal behalve de fabriek een beschutte haven voor Ian-ding en start der toestellen hebben, be nevens beschikken over een vliegveld. Hier zal de Britsche basis voor de nieuwe lijn gevestigd worden. Het is mogelijk, dat deze onderneming haar trans-Atlantischen passagiersdienst opent nog voor de Imperial Airways. Tot zoo ver de mededeelingen van de „Sunday Express". NOODWEER TEISTERT PORTUGAL Het noodweer, dat sinds eenige dagen Portugal geteisterd heeft, heeft een omvang aangenomen, zooals dat sinds tientallen ja ren niet is voorgekomen. Vele rivieren zijn buiten hun oevers getreden, o.a. de Douro en de Teju. Het einde van het hooge water is nog niet in zicht De zware regenval heeft buitengewoon veel materieele schade aangericht. Slechts met do grootste moeite kunnen de schepen de haven van Lissabon en Porto binnenva ren. Vele schepen verkeeren in nood. In &e haven van Lissabon is een zeilschip vergaan De uit vier koppen bestaande bemanning kon met moeite gered worden. De in de haven voor anker liggende oorlogsschepen zijn in de dokken gesleept om op drift ra ken te verhinderen. In het zwaar geteisterde visschersdorp Espinho zijn 51 visscherswoningen vernield URUGUAY EN HET COMMUNISTISCH GEVAAR Reuter meldt met betrekking tot de ver breking der diplomatieke betrekkingen tus schen Uruguay en Sovjet Rusland nader uit Montevideo, cat het onderzoek het bes van een communistische centrale in Uru guay aan het licht heeft gebracht, welke centrale steun zal verleenen bij omwente lingspogingen. Uit documenten, welke thans in het bezit zijn der regeering van Uruguay, blijkt, dat in Februari of Maart een communistische opstand zou worden ontketend. De commu nisten zouden in het bezit zijn van wapenen en andere hulpmiddelen. JEAN BATTEN LICHT GEWOND De bekende Nieuw-Zeelandsche pilote Jean Batten, die kortgeleden een oceaanvlucht heeft volbracht, heeft tijdens een vlucht van Southampton naar Londen een noodlanding gemaakt in de nabijheid van MidhursL Zij liep een lichte hersenschudding op, terwijl zij bovendien niet ernstig aan het voorhoofd werd gewond. DINSDAG 31 DECEMBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 Gezongen H. Mis. 12.15 Orkestconcert. 12.50 Relais uit N.O. Indië. I.10 KRO-Boys. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gram.pl. 4.15 KRO-Boys. 5.30 Orkestcon cert. 6.40 Lezingen. 7.35 Gram.pl. 8.00 Be richten. 8.10 Per KRO-Microfoon door 1935. 9.00 Gram.pl. 9.15 Vroolijk program ma. (Om 10.30 Berichten). 11.00 Gram.pl. II.55 Te Deum. 12.00 Toespraak. 12.15 12.30 Gelukwenschen en Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. AVRO-Ultzendlngr. 7.00—9.00 VPRO. 0.30—2.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Gewijde muziek. 10.30 Jetty Cantors Ensemble. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.30 De Octophonikers. 1.10 Relais uit N. O. Indië. 1.25 De Octophonikers. 2.00 Voordracht. 2.20 Plano-recital. 2.45 Om roeporkest. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Kwintet. 6.30 Nieuwjaarswensch in 9 talen. 6.45 Gr.pl. BJS5 Voor de kinderen. 7.00 Kerkdienst v. v. Ned. Prot. Bond. 8.15 Zang en piano. 9.00 Toespraak en Gram.pl. 9.35 Klan- kenoogst 1935. 10.35 Kovacs Lajos. 11.30 Orgelspel. Toespraak. 11.55 Zang. 12.00 Klokslag. Carillonspel. 12.07 Toespraak. 12.13 Nieuwjaarswenschen. Gram.pL 0.30 2.00 Oudejaarsnacht-Programma mmv. spreker, orkest en solisten. DROITWICH 1500 M. 12.50 Opera-orkest. 2.35 BBC-Schotsch orkest. 3.35 B. Wilsons orkest. 4.40 Strijkkwartet en zang. 5.35 Sextetconcert. 6.50 Piano-recital. 7.15 Causerie. 7.25 Declamatie. 8.10 Trio-con cert. 8.40 „Cinderella", van E. Longstaffe. 10.20 BBC-Theater-orkest. 11.20 Gevar. programma. 12.05 Kerkdienst. 12.20 Nieuwjaarsgroet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Oudejaarsavond- Programma. 11.052.20 Pas cal-orkest KEULEN 456 M. 11.20 Gevar. concert 3.20 Populair concert. 6.05 Viool en piano. 7.20 Operette-uitzending. 9.201.20 Oudejaars avond-programma. BRUSSEL 322 en 484 m.: 322 m.: 12.50 Sa lon-orkest. 6.35 Salon-orkest. 8.20 Gevar. concert. 10.30 Gram.pl. 11.2012.20 Po pulair concert. 484 M.: 12.50 Omroeporkest 5.20 Salon orkest. 5.50 Gram.pl. 6.50 Zang. 7.10 Vioolrecital. 8.20 Operaconcert. 9.35 Sym- phonieconcert WOENSDAG 1 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending. 10.00 VPRO-morgenwijding. 10.30 Orgel spel. 11.00 Lezing. 11.20 Carillon. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orvitropia. 1.00 Gra mofoonpl. 2.00 Dameskoor. 2.40 Voor de kinderen. 4.30 De Flierefluiters. 5.15 ZangrecitaL 5.40 De Zonnekloppers. 6.30 RVU: Nieuwjaarstoespraak. 7.00 Sport- praatje. 7.15 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 „Bruiloft en Kloris en Roosje". 9.30 Accordeonmuziek. 9.45 Berichten. 9.50 Variatie-concert 11.00 OrgelspeL HILVERSUM n 301 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 12.00—11.30 NRCV. 8.30 Morgen wijding door Ds. J. Groeneweg te Hil versum. 10.30 Hoogmis. 12.15 Vocaal ensemble en Bazuin-kwartet. 2.00 Gr.pL 3.00 Orgelconcert. 4.00 Pianorecital. 4.45 Gram.pl. 5.15 HOV-kleinorkest. 7.30 Cau serie. 7.45 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 „Die Haghesangers" en NCRV-orkest (Om 9.00 Toespraak Dr. H. Colijn). (Om 10.00 Berichten). 10.30—11.30 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.50 Orkest. 1.35 Orgelconcert. 2.20 Gram.pL 3.10 Pianorecital. 3.35 Orkest. 5.05 Kwin tet. 5.35 Concert; „The Alphas". 6.50 Pianorecital. 7.10 Lezingen. 8.50 BBC- Theater-orkest en solisten. 10.20 Radio- tooneeL KEULEN 456 M. 10.00 Zang, viool en piano. 11.20 Symphonieconcert. 3.20 Vroolijk programma. 5.50 Pianorecital. 6.35 So praan en cembalo. 7.20 Vroolijk program ma. 9.5011.20 Weragkamerorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Salonorkest. 11.20 Gram.pl. 12.20 Piano recital. 12.35 en 1.30 Orkest. 2.20 Viool recital. 2.50 Gram.muziek. 3.20 Cellokwar tet. 6.20 Salonorkest. 8.20 Operette-uit zending. 10.30 Kwartetconcert. 484 M.: 11.05 Pianorecital. 11.20 Salon- orkest. 1.30 Zang en orgel. 2.05 Gram.pL 2.50 Vioolrecital. 3.50 Cello-kwartet. 4.20 Populair concert. 6.50 Kwartetconcert. 7.35 Accordeonrecital. 8.50 Revue. 10.30 Gram.pl. DONDERDAG 2 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzendinr. 8.00 Gram.pl. 9.00 Kookpraatje. 9.05 En semble Jonny Kroon. 10.00 Morgenwij ding. Gram.pl. 10.30 Vervolg van 9.05. 11.00 Voordracht, pianospel. 12.00 Can- tabilé-orkest. 2.15 Voor de vrouw. 3.00 Kniples. 3.45 Gram.pl. 4.00 Voor de zie ken en ouden-van-dagen. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos. 7.00 Voor de kinderen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berich ten. 8.10 Parijsch revue-programma. 8.50 Radiotooneel. 9.05 „Cavalleria Rusticana" opera van Mascagni. 10.50 Gram.pL 11.00 Berichten. HILVERSUM n 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 800 9.15 en 10.00 Gram.pL 10.15 Morgen dienst door Ds. H. C. Binee, Chr. Geref. Pred. te Zaandam. 10.45 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkest concert. 2.00 Handwerkles. 3.00 Gram.pL 3.15—3.45 Voor de vrouw. 4.00 Bijbelle zing. 4.45 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 6.00 Viool en piano. 6.45 Cause rieën. 8.00 Berichten. 8.05 Gem. koorcon cert. 9.00 Voordracht. 9.30 Hollandsche Kamermuziekvereen. (Om 10.00 Berich ten). DROITWICH 1500 M. 11.25 OrgelspeL 12.20 Populair concert. 2.35 Populair concert. 5.05 Orgelconcert. 6.50 Pianorecital. 7.15 Lezingen. 8.50 Pickwick-herdenking. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Orkest. KEULEN 456 M. 10.20 Omroepschrammel- ensemble. 11.20 Rijks-symphonie-orkest. 3.20 Viool en piano. 4.20 Orkestconcert, koor en solisten. 6.20 Orkestconcert. 7.30 OmroepkleinorkesL 8.20 Radiotooneel. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30—2.20 Salonorkest. 5.20 Declamatie en concert 8.20 Symphonieconcert. 484 M.: 12.20 Salonorkest. 7.05 Salonor kest. 7.35 Gram.pL 8.20 Omroeporkest 9.35 Omroeporkest. Zaterdag ia het te Calcutta tot botsingen gekomen tusschen Hindoes en Moslims. Er werden 2 personen gedood en 15 gewond. In Griekenland is thans de verkiezings campagne begonnen. Verschillende partij leiders zijn reeds op tournooi. De Britsche admiraliteit is voornemens het marinepersoneel met 5500 man uit te breiden» n9en vele van Uw vrienden en kennissen. Helaas! Gevangen zijn ze in de betoovering van een niet- Christelijke pers. Onbegrijpelijk, maar waar. Zullen ze ook het Jaareinde doorbrengen als gevangenen? Dat hangt voor een groot deel af van U. Doe een energieke poging om ze los te maken, los uit die betoovering. welke verdooft! Neem het U voor: met het nieuwe jaar daar de Christelijke krant!

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2