mi WERK r<L< RENTE OP. RENTE ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9' DE NIEUWE VARKENSPOLITIEK Een nieuw contract met tijdelijk karakter Bedoeling is steunverlecning zonder contract Naar het ad. van welingelichte zijde Verneemt is er deze ween. m hei Crisis- gebouw te Den Haag een bijoomvouisl ge vun dc Veeiiouderijcenlraie. Dc heer Lou- vves leidde de besprekingen en maakte het nieuwe ontwerp-verdrag bekend, dat door rte Centrale is uitgewernl. Het komt neer op het oude contract met twee wijzigingen, waarvan ue eerste een zeker nadeel bevat voor de kleinere zouters en het tweede ecu voordeel voor alle zouters, waarvan vooral dc groote aardig zulten kunnen profiteeren. De vergoeding voor vaste kosten, voor wisselenue kosten en voor bedrijisrisico iu den laaisteu tijd heet dat cxporueclit; is go- lijk gebleven. Deze vergoedingen zijn respec tievelijk 1 1,1)5, 1 1.45 en 1 U.4u per 100 Kg. gesiacnt. Zoo althans is liet maximum, dat in vrijwel ulie gevailen wordt uitbetaald, In het thans op 1 Januari vervallende contract was er nog een bepaling, volgens welke die bedrijven, die veel minuer hadden dan S5 pet. van wat ze xóor de werking van de bacon rekening verwerkten, locli betaald werden also: sj die £5 pet. zouden hebben gehad. an dien maatregel werd vooral uoor üe kleinere fabrieken geproliteerd. Van die zijde kwam er dan ook protest tegen het voorstel. De Centrale wilde wel op een voor stel tot wijziging ingaan, wanneer de zou ters het onder elkaar eens konden worden en wanneer er geen zwaardere lusten voor haar uit voortkwamen. Na afloop van de besprekingen met de Centrale is cr nog door ue zouters onder el kaar beraadslaagd: een aecoord werd inder daad bereikt op den grondslag van een iets wisselenden prijs naar bet aantal verwerk te dieren: de groote bedrijven zouden een kwartje minder Krijgen per honderd Kg. ge. slacht en'het bedrag, dat daardoor beschik baar komt, zou clan dienen om den kleine ren zouters een iets hoogore vergoeding uil te betalen Van veel grooter belang is échter de twee de wijziging, waardoor de contracteerende zouters weer dc volle vrijheid krijgen om bun bedrijven op ieuer gebied uit te brei den. Volgens het oude contract waren zij, wat dit betreft, gebonden aan den toestand zooals hij was in 11)52 of ten deelc in 1933. dus voordat de Varkenseentrale begon te werken. Nu mogen die bedrijven, die voor hun baconeanmaak volkomen veilig gesteld zijn en naar veler meening zelfs zeer aar dige winsten maken, op alle ander gebied als concurrenten van de andere vleesclifa- hrieken optreden. Dat hei daarbij om geen kleinigheden gaat, blijkt al alloen uit liet feit, dat er op de basis van het nieuwe contract en met be houd van het tegenwoordige aantal slach tingen toch weer zoovvat 1.275000 gulden aan vergoedingen zal worden uitbetaald. Dit is natuurlijk niet alles winst, maar liet is in ieder geval een bedrag, waai-van die be paalde bedrijven zeker zijn en dat is tegen over de andere fabrieken een zeer groot (voordeel. Toen het baconoontract werd opgezegd, hebben velen gemeend, dat er nu een veel beter, dat is voor </j algemeenheid veel goed kooper contract zou tot stand komen. Voor- loopig blijkt daarvan niet veel. Het geldt hier echter alleen maar een voorstel van een der bureaux. In laatste instantie moet de minister natuurlijk beslissen en het spreekt vanzelf, dat die meer rekening zal houden met de openbare meening dan een zuiver ambtelijke instantie doet. In verband met dit en andere berichten, wordt ons desgevraagd van bevoegde zijd; o.a. het volgende medegedeeld: De Minister van Landbouw en Vissclierij heeft kort geleden bet baconcontraet opge zegd. Het is de bedoeling om te komen to1, een geheel anderen vorm, waarbij de parti culiere organisaties bij het opkoopen, slacn- tcn en exporteeren der varkens op ruime wijze zouden worden ingeschakeld. Met be drijfsleven zal dan optreden, met steun en onder controle van de Overheid. Uiteraard is de uitvoering van een derge lijk plan tijdroovend, daarom is besloten het baconcontraet nog na 1 Januari te laten doorloopen. evenwel niet ongewijzigd. Hei resultaat van dc thans gevoerde onderhan delingen zal aan den Minister worden voor gelegd. opdat deze dan zijn beslissing kan nemen. Mochten de veranderingen pas na 1 Januari tot stand komen, dan zullen zij met terugwerkende kracht van dien datum af gelden. (Het komt ons voor, dat waar reeds maan den, reeds meer dan twee jaar over een ander baconcontraet is gesproken, de onder handelingen met de fabrikanten vvc-1 wat laat gevoerd wordt. Red.). Groote nationale pluimvee tentoonstelling Hoogste Bekroningen Bij de gehouden keuring op de groote nationale lustrum-tentoonstelling, welke, ge organiseerd is door de Yereeniging ,»P.V.A" en gehouden werd lc en 2e Kerstdag in de Gemeente-eierhal te Apeldoorn, zijn de na volgende hoofdprijzen toegekend: Groote zilveren medaille van H.K.H. Prinses Juliana, voor het fraaiste nummer WyandottPS groote of krielhoenders; win ner: J. van Schooien te Buss/um; Verguld zilveren medaille van Zijne Exc. den Minister van Economische Zaken, voor het hoogste aantal punten in de afdeeling Krielihocnders: winner II. Muller te Doe- tinchem; Verguld zilveren medaille van het G meentebestuur van Apeldoorn, voor liet hoogste aantal punten groot hoenders; w ner J. v d Brink Ie Apeldoorn; Zilveren medaille van het Gemeente bestuur van Apeldoorn, voor het hoogst- aantal punten m de afdeeling sierduiven winner: A. B. Heppenstrijdt te Apeldoorn Zilveren medaille van het Gemeente bestuur van Apeldoorn, voor de fraaiste postduif; winner: N. Robeerts te Utrecht Nationale Commissie van Landbouw-industrieën Een Internationaal Congres voorbereid 1 oor de eerste maal kwam onder voor zitterschap van Dr A. A. L. Rutgers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dc Nationale Commissie van Landbouw industrieën bijeen. liet doel van deze Commisie is het orga- nisëercn van het Vde Internationale Tech nische en Chemische Congres van Land bouwindustrieên, hetwelk van 5 tot 10 Juli 19.57 te Schevoningen zal worden gehoudi Vorige congressen werden te Parijs en te Brussel gehouden. De vergadering werd geopend door den heer M. G. Wagenaar Hummelinck, die de N'etlerlandsche Regeering op de congressei te Parijs en te Brussel vertegenwoordigd* en die. nadat de Regeering zich bereid had verklaard het Vde Congres hier te ontv gen, het voorzitterschap van de Commissie van Voorbereid in,t op zich bad genomen. De lieer Hummelinck gaf daarna liet vonr- zitti-iscluip ov-r aan Dr Huigers, die als voo-zitter van hef Congres zal optreden. Nadat de Commissie van Voorbereiding verslag van haar werkzaamheden had uit gebracht, werd een Uitvoerend Comitë ge kozen, beslaande uit de hoeren M. G. Wa- genuar Hummelinck, voorzitter; Dr Ir' .1. P Dudok van Meel, secretaris-generaal, Dr Ir C. W. Schone ba u n. thesaurier; Ir G. J. van Dusseldorp, Dr lr E. Elion en Ir J. E. Waterman. Daarna werd de begrooting er van het Congres goedge- Het Kerstfeest in het Sanatorium Oranje-Nassau's Oord Men schrijft ons uit Renkunr In de gezellige intieme kapel van O.N.O., waar een groote kerstboom in vollen luister straalde, waren de patiënten, zusters en overige genoodigden bijeen gekomen om ge zamenlijk het Kerstfeest te vieren, voor welks viering H. M. de Koningin een groot bedrag had beschikbaar gesteld. De verwachtingen waren hoog gespannen, want de Hoogc Beschermvrouwe had rip vvensch te kennen gegeven dit intieme feest met Haar Doorlucht? tegenwoordigheid te willen vereeren. Op het laatst was Zij ech ter door drukke werkzaamheden verhinderd persoonlijk te komen, tot groote teleurste1 ling der aanwezigen, Hare Majesteit werd thans vertegenwoordigd door Haar seen tavis Baron van Heemstra. N'a diens aankomst werd de herdenking» avond geopend door een inleidend orgel spel van den heer Ir. A. K. Zweede, waar na de directeur van O.N.O.. Dr. Öudendal. in een kort open i nes woord alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Hierna bracht het Zusterkoor, onder lei ding van den lieer J. F. van Zutphen, van Wageningen, een tweetal Kerstliederen ten Thans volgde het optreden van de beide sprekers van dezen avond. resp. Ds E. v. Meer. van Utrecht en pastoor M. J. H. Wel ters, van Renkum. Beide sprekers brachten o.a. naar voren, hoe vooral voor hen, die in lijden en moeilijkheden verkeercn de Kerst boodschap zulk een rijk vertroostenden en bemoedigenden inhoud heeft, mits zij" op de juiste wijze aanvaard wordt, en hoe noodig het is, dat alle menschen, waar zij ook ge steld zijn of welke plaatsen zij mogen beklee- den, ook op internationaal terrein, elkander vinden in broederlijke eensgezindheid en RUBRIEK te Saint Jean Cap aan de Riviera ion welwillendheid rondom het kind van Beth lehem, juist in deze donkere tijden, waar het schier onmogelijk blijkt een bevredigende oplossing te vinden voor alle moeilijkheden Na deze beide toespraken, die zeer aan dachtig beluisterd werden, volgde weer een optreden van het Zusterkoor. Hiermede was het officiecle gedeelte var dezen zeer geslaagden avond besloten- Overgegaan werd thans tot de uitdeeling van een aardig geschenk, namens de Ko ningin, aan ieder der patiënten, welk blijk van medeleven hoogelijk door hen gewaar deerd werd. Nadat nog de uitslag was bekend ge maakt van een verloting, waarvan de hoofd prijs o.a. een fraai bewerkt kussen was, gingen alle patiënten wederom bedvvaarts, allen opgetogen over de buitengewoon ge zellige avond, die hen weer een oogenblik bad onttrokken aan de gedachte van hun verblijf aldaar, ver verwijderd van eigen Een warm woord van hulde komt zeker toe aan allen, die tot de feestvreugde heb ben bijgedragen en in do terste plaats aan de directie en de zusters, die kosten, tijd noch moeite gespaard hebben om het voor allen zoo aangenaam mogelijk te maken zoodat dit Kerstfeest 1935 in O.N.O. voor vele aanwezigen een onvergel olijke herinne ring zal blijven. Nieuwe vinding op Scheepvaartgebied Automatische registratie 1 scheepvaartcommando's Tijdens de onlangs in Indië gehouden proefvaart van de „Janssens", het nieuwe schip der Kon. Paketvaart Mij., is een Ne- derlandsche uitvinding gedemonstreerd, waar voor groote belangstelling bestond, aange zien deze vinding wijde perspectieven opent voor het reconstrueeren van scheepsongeval len en scheepsrampen. Het betreft hier een door den heer Faber uitgevonden instrument, dat den naam „Fa- bers Automatic Recorder" heeft gekregen en dat alle commando's, door middel van de scheepstelegraaf gegeven, registreert, zoodat deze, op een strook papier neergelegd, steeds kunnen worden gecontroleerd. Het belang hiervan zal men begrijpen, wanneer men wel eens de verslagen leest van de zittingen van den Raad voor de Scheepvaart, waar alle aanvaringen, stran dingen, enz. van schepen worden behandeld. Men weet dan, dat bij het reconstrueeren van ongevallen de getuigenverklaring van de bemanning dikwijls den doorslag moet ge ven. vooral wat betreft de gegeven comman do's en de wijze waarop deze zijn uitgevoerd. Het blijkt meermalen, dat deze verklaringen van elkander afwijken, al worden ze ook naar geweten afgelegd. De heer Faber heeft met dit instrument aan dezen toestand een einde gemaakt. Als een stille, betrouwbare getuige registreert het al datgene dat later bij de reconstructie van een ongeval van waarde zal blijken te zijn. Het legt elk commando vast, door mid- /an de scheepstelegraaf gegeven, boven dien registreert het apparaat het „begrepen" teeken, dat door de machinekamer op elk commando wordt gegeven, terwijl ook wordt opgeteekend het aantal omwentelingen, dat door den voortstuwer wordt gemaakt, zoodat daardoor kan worden vastgelegd of het ge- Wat is die nütuMte HONIG'S KALFSSOEP geven commando werkelijk behoorlijk is uit gevoerd. Behalve voor de werkzaamheden van den Raad voor de Scheepvaart kan het instru ment ook voor reeders en assurantie-maat schappijen nuttige diensten bewijzen. Autobussen in Zuid-Holland De commissie voor autobuszaken van Ge- deput. Staten in Zuid-Holland heeft gister haar 51ste autobuszitting gehouden. Behandeld werd o.m. een aanvrage van de N.V. Weslfriesche Auto Car Onderneming te Hoorn om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst (touringcar- tocht van Amsterdam via Utrecht, Vianen, Lexmond, Meerkerk, Arkelsche-dam, Gorin- chem, Breda, Antwerpen naar Brussel en omgekeerd De heer Kraak Steemann, secretaris van den Bond van Autobusdienstondernemers, heeft de tegen deze aanvrage ingediende be zwaren besproken. Verder werd behandeld een aanvrage van J. C. v. d. Linde te Nieuw-Beijerland en de N.V. Ridderkerksche Auto-Garage en Omni- 'ousdienst te Ridderkerk (R.A.G.O.M.) om overdracht van aan eerstgenoemde verleen de vergunningen tot het in werking houden van een autobusdienst; a. van Zuid-Beierland over Numansdorp, Klaaswaal, Heinenoord, Goidschalxoord, Ba- rendrecht n. Rotterdam (Oranjeboomstraat); b. van Zuid-Beierland over Goudswaard, Piershil, Nieuw- en Oud-Beierland, Heinen oord, Goidschalxoord en Barendracht naar Rotterdam (Oranjeboomstraat). De heer Kraak Steemann, secretaris van den Bond van Autobusdienstondernemers, weersprak door de R. T. M. ingediende be- De heer G. F. M. Loep, Inspecteur der R. T. M., trad voor de R. T. M. op. In beide zaken zullen Gedeput. Staten la ter beslissen. Saneering van be1 V i sscher ij bedrij f Een sloopingspremie voor oude schepen In den loop der laatste jaren is herhaal delijk getracht te komen tot sancering van het vissclierij bedrijf te IJmuiden. Een strui kelblok daartoe vormden telkens weer rle oude schepen, die te IJmuiden al jaren in de havens liggen te roesten, maar steed? een ernstige bedreiging vormen voor blij vend economisch herstel. Teneinde den prik kel tot het opruimen van deze oude schepen te bevorderen, wordt thans overwogen een sloopingspremie te geven, waardoor de marge tusschen het bedrag, dat de reeder vraagt en dat de sleeper wil geven in een aantal gevallen zal kunnen worden over brugd. De zaak is bij het Werkfonds in ol derzoek. In tusschen zullen belanghebbenden goed doen geen overdreven verwachtingen te koesteren. De premie zal slechts een zeer bescheiden bedrag uitmaken, zoodat de reeders, die reeds thans een eenigszins aannemelijk bod voor een oud schip ontvangen, ter voorko ming van teleurstelling goed zullen doen dit te aanvaarden. Hiervoor is temeer aanlei ding, omdat.de kans welhaast uitgesloten moet worden geach.t dat de schepen, waar door oen sloopingspremie mogelijk is ge veest, in de toekomst ooit nog eens een uit- aartcertificaat zullen verkrijgen. Deze schepen zullen dus nooit meer aan de vaart kunnen deelnemen, zoodat de reeders goe-l zullen doen verkoop te bevorderen. De spoorlijn Alfen a.d. RijnUithoorn Geen particuliere exploitatie De onderhandelingen over een particülie- re exploitatie van de spoorlijn Alfen a. a. RijnUithoorn, waarvan wij reeds eerd°r melding maakten, zijn plotseling afgebro- Gebleken is, dat Ged. Staten aan eenigc autobusondernemers concessie zullen verlee- nen voor het onderhouden van autobusdieu- sten op dit traject. Bovendien is komen vast te staan, dat van de zijde der gemeentebe sturen geen medewerking is te verwachten. Onder deze omstandigheden achtten de betrokken instanties een loonende exploitatie vrijwel uitgesloten, weshalve dc pogingen om met de Ned. Spoorwe gen tot overeenstemming te komen, zijn gestaakt. waar WERK VOOR DEN SCHEEPSBOUW De N.V. Scheepsbouwwerf Ma chinefabriek „De Klop" te Sliedrecht heeft'opdracht ontvangen voor de bouw van 6 elevatorbakken, elk van 600 M.3 laadruiminhoud. Deze vaartuigen, welke gebouwd zullen worden onder klasse Bureau Veritas en voor binnenlandsche rekening zijn, krijgen de volgende hoofdafmetingen: lengte 53.25 M., breedte 9.60 M., holte 3 M. De reparatie van de in de Buitenhaven te Scheveningen gezonken en in tweeën gebro ken stoomhopperzuiger „Blanka" van de firma Blankevoort Kalis te Haarlem, is eveneens aan deze werf opgedragen Aan het voorschip, dat inmiddels op de werf is gearriveerd, zal een nieuw achter schip worden gebouwd. Het vaartuig zal ver der van een nieuwe stoomketel worden voor zien, terwijl de overige machinedeelen gron dig zullen worden nagezien. Wilton-Fyenoord heeft van een Noorsche reederij opdracht gekregen tot verbouwing van een walvischvaar- der. Het is een opdracht, waarmede een half millioen Noorsche kronen is gemoeid. Met de uitvoering van de verbouwing zullen drie maanden heengaan. Verschillende werven in het buiten land hadden mede ingeschreven. AANBESTEDINGEN De hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem heeft aanbe steed het maken van wegverharding op den Rijksweg nr. 4, gedeelte AmsterdamSas- ZONDAG 29 DECEMBER BLOEMENDAAL 245.9 M. Voorganger in beide diensten Ds. Joh. Brussaard. 10 00 v.m. Tekst: Luc. 2 30. 5.00 njn. Cat. Zondag 22. De overige programma's voor Zondag vindt men in ons blad van Vrijdag. MAANDAG 30 DECEMBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst door Ds. W. J. van Lokhorst. Ned. Herv. Pred. te Hilversum. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30—12.00 Gram.pL 12.15 Carillon. 12.45 Gram.pl. 1.00 Ara- sterd. Salonorkest. 2.453.15 V. d. keu ken. 3.30 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gram.pl. 7.00 Be richten. 7.15 Gramofoonopn. (Om 8.00 berichten). 8.30 Orgelconcert, causerie. Orgelconcert. 10.00 Berichten. 10.04 Gem. Dubbel-kwartet en orgel. HILVERSUM II 301 M. Algem. programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pL 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgen wijding. Gewijde Muziek. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Orgel en zang. 12.09 Gram.pl. 12.15 Kovacs Lajos. 2.00 Zant en piano. 2.50 Declamatie. 3.20 Gram.pL 4.00 Pianorecital. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 Het Lyra-trio. 6.20 AVRO-Decibels. 7.00 Pianorecital. 7.30 Causerie. 8.00 Be richten. 8.10 Omroeporkest. 8.55 Omroep orkest en solisten. 9.35 Accordeonmuziek. 11.00 Berichten. 11.10 Joska Monteanu'a ensembje. DROITWICH 1500 M. 12.05 Het Schotsch® Studio-orkest. 1.05 Gram.pl. 1.50 Orgel concert. 3.20 Kwintet. 4.20 Viool e* piano. 4.50 Orkestconcert. 6.50 Pianoreci tal. 7.10 Lezingen. 8.10 Zang. 8.20 BBC- Symphonie-orkest. 10.30 Bridgewater— kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Kamerconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Kwartetconcert en solisten. KEULEN 456 M. 11.20 Nedersaks. Sympho- nieorkest. 1.35 Orgel en viooL 3.35 Zang. 6.20 Omroepkleinorkest. 8.05 Vroolijk programma. 9.5011.20 Populair concert. BRUSSEL 322 en 484 HL 322 M.: 1.30—2.20 Gram.pl. 5.20 Salonorkest. 8.20 Sympho- nieconcert. 484 M.: 1.302.20 A. Fellemans orkest. 6.20 Gram.pl. 6.50 Zang. 7.20 PianorecitaL 8.20 Salonorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Ra- diotooneel met muziek. 9.50 Solistencon cert. Alles In Europa's aether Klinkt met Turigsram- lampen beter! senheim, tusschen den Bennebroeker en dö Venneperdwarsweg met bijkomende werken. De raming was f 228.000. Hoogste inschrijver de heer C. Verwater te Teteringen voor f 218.900. Laagste inschrijfster de N.V. „de Geruisch* looze Weg" te Heemstede voor f 185.560. Te Groningen is een afdeeling van ge noemden Bond opgericht met aanvankelijk zes leden. Secretaris is de heer A. G. Driesi sens, Sumatralaan 4Sb. Bijdrage ziekenkassen verlaagd. In de vergadering van het bestuur Vaft het Algemeen .Mijnwerkersfonds werd de begrooting voor 1036, overeenkomstig het ontwerp, vastgesteld. Tevens werd besloten om met ingang vatt 1 Januari 1936 dc bijdrage voor het zieken fonds met 5 pet. te verlagen en de bijdrage voor de ziekenkassen te verlagen tot per centages van 2 tot 3.30 pet. De totstand gekomen reglementswijzigin gen zullen in werking treden op 1 Januari 1936, tegelijk met de Mijnwerkers Invalidi teitswet. INSTITUUT VOOR SOCIALE GESCHIEDENIS Door de samenwerking van de Centrale Ar beiders Verzekerings- en Depositobank te Den Haag en het Ned. Econ. Historisch Archief is het thans mogelijk geworden de stichting „het internationaal instituut voor sociale Gt»%lu'e- denis" op te richten, waarvoor de gemeente Amsterdam een ruim gebouw aan de Keizers gracht ter beschikking heeft gesteld. Het doel van het instituut is het bevorderen van de kennis en de wetenschappelijke studie van de internationale sociale geschiedenis. Y y? Feuilleton De geschiedenis van een erfenis .I r (H door K. Jonkheid l Nu is hij bezig op het land en de baas komt nader. Hij kijkt toe hoe Teunis werkt, blijft even staan, slaat met zijn stok tegen een kluitje en loopt verder. „Ik wou je wat vragen, baas", zegt Teunis. „Wat dan?" „Ik heb in de krant gelezen van een erfenis. Weet je daar misschien meer van? Ik begreep het niet goed." „Wanneer heb je dat gelezen?" „Een dag of wat geleden." „Toen pas? Da 's vreemd." „Ik lees zoo weinig kranten." „1-Ieb je 't al aan anderen gevraagd"" „Geen mensch. Maar ik dacht, je bent pas in Den Ilaag geweest." „Ja ja, ze hebben je goed Ingelicht." „Dat mag toch zeker?" denkt Teunis, maar hij zegt niets. „Ik weet ook niet meer, dan 't geen er in de krant staat. Iu Den Haag vertelden ze geen nieuws." „Kan ik er nok bij betrokken zijn?" „Zeker. k;\n dat." „Hoe moet ik dat Ie weten komen?" ..Je moet onderzoeken, of je familie bent van de erflaters." Teunis kijkt, alsof de baas hein aam dt, de maan te plukken. „Je moet maar eens op bet Gemeentehuis gaan informceren. Morgenmiddag kun je wel een uur vrij krijgen, ga dan maar.' Voortgang Het advocatenkantoor Brant van Welden stuurt een brief met belangrijk nieuws. De resultaten van ons werk zullen u stellig bevredigen, schrijven ze. Uit het serieus onderzoek, door ons ingesteld, is gebleken dat uw zwager de heer Anthonius Huidekooper rechtstreeks afstamt van Andreas Huydecoper, overleden te Amsterdam omstreeks 1630. Door toedoen van dezen Andreas Huydecoper is indertijd in het Amsterdamsche Burgerweeshuis geplaatst diens huisgenoote Katrijntje Jansdochter en is hij in de boeken ingeschreven als zijnde haar eenigc verwant Waarin deze verwantschap bestaat, is nog niet gebleken, maar dat hij haar eenige verwant was, staat vast Deze Katrijntje Jansdochter is als weesmeisje naar Indië ge dirigeerd ondei; de naam Katrijntje Jansdochter ghenaemt Huydecoper. Onder de andere meisjes, die als Weesdochters naar Indië verscheept zijn, is er voor zoover bekend, geen enkele die de naam Huydecoper heeft gedragen of verwanten van die naam heeft gehad. Aan het slot van hun schrijven vragen Brant van Welden nadero instructie's voor verder onderzoek. Oom Christiaan heeft de brief gelezen en legt hem voor aan zijn broep Henk. ,,'t Is een prachtig resultaat. Het gaat goed!" „Wat zullen we nu?" „We moeten open kaart spelen.'* „Natuurlijk, Dirk moet hier komen." „Maar zijn vader weet van niets." „Wat kan ons dat schelen. Dat moet hij weten. Wij hebben ons niet opgedrongen. Zelf heeft hij onze hulp gevraagd." „Eigenlijk zijn moeder." „Ook goed. Dat blijft hetzelfde." Dirk komt en hoort de boodschap. „Heb je al gepraat met je vader? Je zei, geloof ik, dat hij van jouw actie niet afweet?" „Nee, nog niet" „Dan heb je nu een prachtgelegenheid. Je komt als over winnaar. Het staat in beginsel vast, dat jullie bchooren tot de rechthebbenden op de nalatenschap. Dat is toch maar prachtig. Kerel, wat een schitterende boodschap!" „Ja zeker", zegt Dirk, „ik dank u ook zeer voor uw hulp." „Dat zal wel schikken. Vertel je vader nu ook van die honderdvijftig gulden, dan is alles vlak." Dirk stemt in. Vooruit maar. De volgende dag zien de broers hun zwager binnenstappen. Ze begrijpen, wat hij komt doen. Als Huidekooper zoo zedig kijkt, heeft hij wat op zijn hart. Ze gaan er dadelijk overheen praten, een beetje te druk. En zo feliciteeren uitbundiger, dan noodig is. De erfenis ligt nog lang niet in hun zwagers brandkasL De bezoeker lacht maar eens en knikt en zegt: „Dank je". „Jouw voorvader is de naaste verwant van de erflaatster!" „Zoo." „Maar kerel, dat wordt een prachtige zaak!" roept oom Chris tiaan terechtwijzend. Wat doet die man kort en stug. Hij kan toch wel wat vriendelijker reageeren op onze belangstelling cn op de moeite, die we ons getroost hebben! „In elk geval is het een zaak voor mij, voor mij in de eerste plaats", zegt hij strak. Dit antwoord werkt als een booze tooverspreuk. De broers verstijven. Hijn oogen vergrooten zich, hun lachende mond wordt strak, hun gelaat een masker. „Wat is jullie bedoeling met dat advocatenkantoor en die honderdvijftig gulden?" Hij spreekt weer rustig cn vriendelijk, zonder ccnig teeken van Nu moeten ze wel antwoorden. Dat is lastig. Waarom speelt hij niet op? Dan konden ze hem samen overschreeuwen. „Dirk vroeg het ons." „Dat kan ik dus bespreken met Dirk. Maar 't wordt nu dubbel onkosten." „Iloe zoo?" „Jullie hebt de zaak ter hand genomen cn ik. Dat is dubbel." „Dat wisten wij niet." „Maar de zaak zelf wist je wel." De broers zwijgen. „Ik zou zeggen, laat het geval nu maar rusten. Ik werk wel yerder. Laten we dit afspreke." Huidekooper staat op, groet bedaard en gaat heen. Een van de zwagers loopt mee tot de deur en vraagt; „Hoe wil je met die honderdvijftig gulden?" „Ik heb geen opdracht daartoe gegeven, dusSchouder ophalen. Ontstemd blijver, de broers achter. De nederlaag, hun bezorgd door die goeierige sukkel van een zwager, ligt hun volstrekt niet lekker. En nu nog zoete broodjes bakken voor hun eigen geld. Die honderdvijftig gulden moeten terug komonl Twee dagen later gaat oom Henk er op uit. Huidekooper heeft bericht ontvangen van zijn Amsterdamsche kennis, zakelijk ongeveer gelijk aan het schrijven van Brant van Welden. Ze spreken af, het werk te verdeel en. De Amsterdammer zal onderzoeken, welke graad van bloedverwantschap er bestond tusschen Andreas Huydecooper en Katrijntje. En de advocaten zullen de geschiedenis van de erf'atcrs navorsclun, echter op instructie van Huidekooper en niet van de Van Veens. Met deze afspraak op zak gaat oom Henk naar huis, maar zonder honderdvijftig gulden. Die kreeg hij nog niet los. (Wordt vervolgdy*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9