Voor BETER SCHILDERWERK JAC. BLOK UNIE VAN CHR. Ol ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Aalburg en Heesbeen, T. v. d. Hee te Polsbroek en Vlist. Aangenomen: Naar Loosduinen (Ver een. v. Vrijz. Hervormden) J. ten Bruggen- kate, em. pred. te Den Haag. Bedankt: Voor Aalsum: P. Six Dijkstra te Tuil en 't Waal. GEREF. KÉRKEN Aangenomen: Naar Sint Pancras- Heerhugowaard. cand. Th. H. van Andel, hulppred. te Laren (N.H.). CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Bussum-Naarden, A. H. Hilbers te Groningen. GEREF. GEM. Beroepen: Te Goes, H. Ligtenberg te Lisse. CAND. H. A. TEN BRUGGENCATE Deputaten ad hoc van de Geref. Kerken in H.V. deelen mede, dat de heer H. A. ten Bruggencate hun heeft medegedeeld zich, uitsluitend om redenen van persoonlijken aai-d, niet langer ten dienste dier kerken te kunnen stellen. Het aan den heer Ten Bruggencate ver leende consent is hiermede vervallen. ,W. P. CALLIBER De bijzondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg heeft, naar de Zeeuw meldt, aan den heer W. P. Calliber, op diens verzoek, op de meest eervolle wijze tegen 1 Jan. a.s. ontslag verleend uit de betrekking van Godsdienstonderwijzer Tnj die gemeente, zulks met dank voor de vele uitnemende diensten door hem in die be trekking aan de gemeente bewezen. De heer Calliber is sedert 2 Januari 1903 als Godsdienstonderwijzer te Middelburg werkzaam. Voor dien arbeidde hij als Evan gelist van 19 April 1885 tot 8 Juni 1890 te Aardenburg, en daarna tot 2 Jan. 1903 als Godsdienstonderwijzer te Biggekerke. geref. kerk te haarlem Vierde predikant. Vorstelijke gift. Naar wij vernemen heeft de Kerkeraad dér Gereformeerde Kerk van Haarlem gis teravond besloten tot het beroepen van een yierde predikant. De Kerkeraad was daartoe in staat ge steld doordat een broeder een gift van 25000 had beschikbaar gesteld op voor waarde dat een vierde predikant zou wor den beroepen. Afscheid, bevestiging, intrede Ds. A. F. W. Waardenburg, predi kant der Vrije Evang. Gemeente te Olde- broek, die het beroep naar Utrecht heeft aangenomen,, hoopt 9 Febr. e.k. af scheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente, om 16 Febr. in Utrecht zijn intre de te doen. Cand. J. J. Oranje, hulpprediker te Den Oever, hoopt Zondag 12 Jan. intrede te doen bij de Geref. Kerk te Paesens c.a. Als bevestiger zal optreden Ds. H. Dethmers, em. predikant te Sneek. oecumenisch streven te batavia De Tnd. Banier -brengt het-beridht vein een samenkomst, 9 en 10 Nov. j.l. te Batavia ge houden in het Salemba-internaat. Er waren belangstellenden uit allerlei kerkgroepen, die dit streven, om te komen „tot dieper geloo- ven in en sterker beleven van de Una Sanc- ta"sympathiek gezind ibleken. Gesproken hebben de heeren Van Randwijck, Schepper, Ds. Schuurman van Malang en Ds. Lin- deyer. Op de vraag: wat baat dit alles, antwoordt de Banier: „Er groeit geen plant, waarvan niet het zaad eerst een tijdlang ongezien in de stilte is ontkiemd. Dit is geweest 'het zaaien van een. gedachte. En gedachten hebben tijd noodig jaren, tientallen van jaren soms *- om tot daden te groeien. „Dit klinkt misschien weinig hoopvol maar we moeten niet vergeten, dat God zorg draagt voor 't ontkiemen van 't zaad, zonder dat wij weten hoe", friesche preek in grand rapids Hod vreemd het klinke, in Grand-Rapids heeft de Friescfhe beweging reods haar eer ste overwinning geboekt. Zondag 20 October Was de vierde Geref. Kerk aldaar eivol. Uit allerlei stadsdeelen en uit de omgevingkwa Jneta' de'Friezen en Friezinnen, niet te vergeten opdagen en luisterden naar een predikatie over Joh. 1 1 en lia over „Het Woord is vleesch geworden". Rev. B. D. Dij'kstra, geboren te Pingjum, thans te Orange City woonachtig, was de redenaar. Met genot werd naar hem geluisterd. Ds. Dykstra is een geboren taalkundige. Thans is hij bezig het Russisch te Ibestudeeren. DE MISSIONAIRE PREDIKANTEN VERGADEREN ïn het 12 December j.l. gepubliceerde ver slag der laatste vergadering van missionaire predikanten der Geref. Kerken in Nederl. Oost-Indië lezen we o.a. dat men naast het met Javaansche letters geschreven en voor den eenvoudigen dessaman geschreven Evan gelisatieblad Mardi Rahardjo een tweede in Latijnsche letters en meer voor de ontwik- Insulindestraat 258a - Tel. 43251 kelde inheemschen bestemd Evangelisatie blad in het leven zal worden geroepen. Ge rapporteerd werd verder en goede vooruit gang op gang op onderscheidene terreinen; zoo ontstond in het jMagelangsche in zeer korten tijd een sterke gemeente: ook in Keboemen was er groei, eveneens in Banjoe- mas. Aan de armeninrichting Blondo werd een Europeesche kracht verbonden. Ten slotte hield dr. H. A. v a.n Andel van Solo een referaat over de zending in Korea in vergelijking met de Javaansche zending; naai- aanleiding van het referaat werd er een commissie benoemd welke zal onderzoeken wat van de methoden op Korea over te nemen zal zijn. „DE BLINKENDE MORGENSTER" De uit de „Orde van Getrouwe Getuigen" getreden groep leden heeft te Utrecht ver gaderd en een nieuwe groep gevormd onder den naam „Congregatie van den blinkenden Morgenster". Ds. J. G. Knottnerus, die geestelijk leider van de oude orde was, is nu voorzitter van de nieuwe. Haar doel is: het vereenigen van alle discipelen van Jezus Christus en het bevorderen voor zooveel ln haar vermogen ligt van al wat naar het Evangelie onlosmakelijk verbonden behoort te zijn aan het waarachtig geloofs- en ge meenteleven, en te zorgen dat dit voor zoo ver het op den achtergrond is geraakt of niet meer verstaan wordt, weer de plaats verkrijgt die het toekomt. Want de geest van de eerste gemeente moet ook thans de kracht zijn van de discipelen van Jezus Christus, zoowel persoonlijk als gezamenlijk. Staande in deze kracht en levende uit de eschatologische gedachte (Maranathagedach- te) wil de congregatie naar het bevel des Heeren getuigen." Secretaris der Orde is de heer W. Ver- kade, Broekweg 216, Vlaardingen. Encycliek van den Paus Over de missie van den priester Paus Pius XI heeft aan den vooravond van het Kerstfeest een Encycliek uitgevaardigd, welke handelt over de missie van den pries ter. De Paus geeft daarin een uiteenzetting van zijn gedachten over het priesterschap. Het eerste deel betreft de functie van den pries ter. De Pauselijke brief bevat de verma ning, dat de priester in beperkte mate modern moet zijn, zoo als de Kerk is. Voorts wordt gewezen op de verantwoordelijkheid, welke die gene te dragen heeft, die tot den pries terstand behoort. Voorts verklaart de Paus, dat de meeste bisschoppen en priesters de basis van hun beroep danken aan het voorbeeld en de on derrichtingen van hun vader. De Encycliek richt zich in het bijzonder tot de jonge geestelijken. Er wordt herinnerd aan de waardigheid van de medewerking aan het hiërarchische apostolaat. Men eischt thans in het maatschappelijk leven en in den staat een élite. In dit ver band roept de Paus de élite der RJC. Kerk op, de mensehheid te dienen, zooals Christus haar gediend heeft KERSTMIS IN RUSLAND „Er i s geen geloofsvervolging in Rusland", heeft Dr. Snethlage gezegd. Welnu: van 9 December tot 13 Januari houden de Godloo- zen in Rusland een speciale anti-Kerstfeest campagne. Op de scholen worden overal spe ciale Godloozenlessen gegeven in dit ver band. Ouders die hun kinderen hiervan te rughouden worden gestraft. Reeds wer den in verschillende plaatsen ouders gevan gen genomen. Voorts trekt een onderzoe- kingscommissie langs de huizen om deze van Godsdienstige afbeeldingen (ikons) te zui veren. De Centrale Raad der Sovjetcorporatiën heeft bepaald, dat personen die op 25 en 26 December niet op hun werk verschenen zijn, als vijanden der Sovjets moeten worden be schouwd en gestraft moeten wor den. Alleen de 24e December is een rustdag en wel uitsluitend omdat deze de zesde dag is van de Russische week, KERKORGEL Men schrijft ons: In een speciaal daarvoor belegde gemeente samenkomst is het nieuwe orgel in de Gere formeerde Kerk te Hyum (Fr.) in gebruik genomen. In September van dit jaar is aan de firma J. A. Streefkerk te Rotterdam opdracht gegeven tot het bouwen van een éénklaviers electrisch pijporgel met vrij pedaal. Nadat Ds. H. Muys een toespraak had gehouden naar aanleiding van dit nieuwe sieraad in het dorpekerkje, weerklonken de eerste tonen van het nieuwe instrument. Alle aanwezigen wa ren ten zeerste ingenomen met wat de firma Streefkerk hier afleverde. De bouwers heb ben in dit instrument getoond wat zelfs in kleine oygels door de moderne techniek aan variatie te bereiken valt, terwijl de intonatie aan alle eischen voldoet. DE RIJNLANDSCHE KERKBODE In het nummer van 27 Dec. van de Rijn- landsche Kerkbode, officieel orgaan der Geref. Kerken in de classis Woerden, heeft Dr. D. Nauta afscheid genomen als eind redacteur. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de eind-redactie waargenomen door Ds. H. Mooihuizen te Aarlanderveen. In de vaca ture van de redactie zal in e.v. vergadering der Classis worden voorzien. ZENDING EN PHILANTROPIE Zendeling in Abessinië Blijft op zijn post Dr. John Cremer, een jong missionnair arts van de Zending der Reformed Church in de Vereen. Staten, is met zijn vrouw te Addis Abeba werkzaam en schrijft in de Miss. Monthly, dat hij besloten heeft, zijin post niet te verlaten. „Wij zijn hier geko men om de Elhiopiërs te helpen evenals Paulus naar dc Alacedoniërs gegaan is, en hier weg te gaan nu we juist het meest noo dig zijn, zou ons getuigenis hier' ernstig schaden". Met deze eenvoudige woorden ziet Dr. Cre mor zijn taak vóór zich. Hij heeft echter eenige voorzieningen getroffen om tegen mo gelijke gevaren beschut te zijn. „Wij hebben '>nder het hospitaal een bomvrije wijkplaats gebouwd en kleinere schuilhoeken in den grond rond de bijgebouwen. Op het hoofdge bouw hebben wij een enorme Roode Kruis vlag ge-heschen en daarnaast, op advies van den Amerikaanschen consul, de Stars and Stripes-vlag. Aan het Departement van Staat t« Washington is bericht gezonden, dat alle Amerikaansche eigendommen eemerkt zijn en eveneens zal Italië gewaarschuwd wor den. Niettemin stellen wij niet ons vertrou wen op deze dingen, maar op God. Wij zij-u iuist, waar Hij ons hebben wil", OPROEP TOT GEBED Van Ds. F. Dresselhuis, secretaris van het Nederlandsche „Comité voor Geref. Oekraïne" ontvangen wij den volgenden „Oproep tot ge bed", afkomstig van Evangelist Lubenec, die arbeidt onder de Oekraïnsche emigranten te Parijs, waar in 1925 de evangelisatie-arbeid werd aangevangen. „Door Gods genade besloten wy tot een week van gebed voor den Evangelisatiearbeid onder de Oekraïners in Frankrijk, welke zal duren van 18 Febr. 1936. Dringend verzoe ken wij alle waarlijk-geloovigen, die vertrou wen hebben in de kracht des gebeds, die het Woord Gods beminnen en zijn liefde, waar-, door Hij zijn eeniggeboren zoon voor ons aan het kruis gaf om zondaren te redden, dat deze broeders en zusters, waar ter wereld zij zich ook bevinden, zich met ons vereenigen in ge bed, in het bijzonder in de genoemde week. Het arbeidsveld in Frankrijk is bezwaarlijk en bij den voortduur hebben wy behoefte aan gebed. Predikanten en ouderlingen vragen wij dit in hun kerken bekend te willen maken en tevens in de Godsdienstoefeningen hun stem te verheffen tot dien Schepper in den hooge, dat Hij het Evangelisatie-werk onder de Oekraïnsche emigranten in Frankrijk moge zegenen", ter navolging! Tn Shanghai is een bekende Chlneesche" tandarts van -beslist Christelijke beginselen Komt men in zijn wachtkamer dan ziet men allerlei Christelijke boeken, pamfletten en traktaten cl-ie de wachtende patiënten kunnen lezen. Krijgt men een rekening van den dokter dan ziet men Bijbelteksten op de rekening gedrukt die den patiënt doen den ken aan zonde, genade en verlossing. rossauerl3nde Het Protestantsch-Christelijk hospitium (hotel) te Weenen Rossaucrlandc heeft de exploitatie niet kunnen volhouden. De inwendige zending heeft het gebouw over genomen en betrok het reeds. SCHOOLNIEUWS CHR. BEWAARSCHOLEN De Vereeniging van Opleiders en Opleid- sters van Onderwijzeressen aan Chr. Bewaar scholen, hield gisteren haar jaarvergadering te Utrecht. Na de gewone huishoudelijke agendapunten, waarbij we releveeren de her kiezing als bestuursleden van den heer C. Zij- derveld (Arnhem), mej. A. J. Brants (Den Haag)gaf de heer H. R o b ij n (Rotterdam) een interessante inleiding over het vak: Na tuurkennis en besprak de voorzitter de heer C. ,Z ij der veld, uit Arnhem: de crisismoei lijkheden in de opleiding. Na afloop was er een zeer leerzame excursie naar het labora torium voor vergelijkende physiologie, alwaar Prof. Dr. H. J. Jordan, na een mooie inlei ding, rondleidde. ONDERWIJSBENOEMINGEN Den Haag. Gem. H.B.S. 5-j. cursus (Beeklaan). Tot directeur: de heer J. Mul der, w.n. directeur. Zeist, Chr. Lyceum. Tot leeraar in de geschiedenis: Drs. J. Henk Wester huis te Zeist. „In dc eerbiediging van de persoon lijkheid van den onderwijzer ligt de eenige mogelijkheid om als opvoeder te slagen". De rechtspositie der bizondere onderwijzers Het onderwijs in dezen tijd De Unie van Chr. Onderwijzers en Onder wijzeressen hield vandaag te Utrecht on der leiding van den heer T. C. Bos haar 40e jaarlijksche algemeene vergadering. Deze werd op gebruikelijke wijze door den heer Bos geopend. In zijn openingswoord wees hij er op, dat de eerbiediging van de persoon lijkheid van den onderwijzer gevergd mag worden, aangezien daarin de eenige moge lijkheid ligt, om als opvoeder en onderwij zer te slagen. Dit heeft de Unie 40 jaar ge accentueerd en ze neemt hierdoor een eigen plaats in, die door een andere organisatie als de Vereen, van Christelijke Onderwijzers niet opgevat kan worden al verheugt spr. zich over de nauwe samenwerking met deze vereeniging. Spr. wil de wijze waarop de Regeering de crisis bestrijdt niet beoordeelen. Is de aan- passingstaktiek de juiste, dan meent spr., dat toch één eisch minstens gesteld mag worden, nl. deze: elke maatregel, die het onderwijs schade toebrengt, dient onmiddellijk een be hoorlijk bedrag m 't laatje te brengen. Hoe bitter is het dan, zeide spr., te merken, dat de onderwijsbegrooting voor 1936 weer een paar millioen hoo- ger is dan de Vorige. Een besnoeide onderwijsperiode komt pas over een jaar of tien, en spr. verwacht binnen enkele jaren, gezien de berichten uit Amerika en Engeland, ook in ons land een opleving. Wij moeten ons moei zaam opwaarts worstelen, doch dan zal daarbij toch het streven naar re sultaat op korten termijn voorop moe ten staan. De toekomstbezuinigingen spelen slechts in de kaart van hen, die meenen, dat zelfs in welvaartspe rioden de huidige onderwijsuitgaven een niet te dragen last zijn. Het bezuinigingsontwerp is door de Twee de Kamer aangenomen, behalve dan 12, de politieke twistappel. Een eenzijdige be zuiniging door opheffing alleen van open bare scholen bevat een element van onbil lijkheid, waartegenover echter staat, dat, was 12 ongewijzigd aangenomen, de schaal ver naar den anderen kant was doorgesla gen. Dat er thans nog een 600 openbare scholen zijn, die beneden de normen vallen, die voor het bijz. onderwijs zouden gelden, zegt genoeg. Toen in de afgeloopen jaren de openbare scholen het moesten ontgelden, kon geval voor geval beschouwd worden. De voorgestelde wijziging der minimumeischen 'voor het bijz. onderwijs zou echter zuiver automatisch werken, (applaus). Na het openingswoord kwam het jaarver slag van den secretaris, den heer A. P. Jungcurt Jr., van Den Haag, in bespre king. Hieraan ontleenen we, dat het leden tal steeg van 1426 tot 1578. Uitvoerig Wer den de acties vermeld, de conflicten en re gelingen van de rechtspositie. Het verslag werd na bespreking goedgekeurd. De secretaris van de Unie, de heer Jung curt, hield vervolgens een inleiding over het onderwerp: „Na veertig jaren". Referaat A. P. Jungcurt Jr. Wanneer, zoo begon spreker, een organi satie, die met een welomschreven en zeer concreet doel werd gesticht, veertig jaren bestaan heeft, dan is er alle aanleiding om eens na te gaan, in hoeverre zij aan dat doel beantwoord heeft en of er in de toekomst nog reden van bestaan voor haar is overge bleven. Nu is het terrein, waarover de Unie haar werkzaamheden uitstrekt, zeer uitgebreid en we moeten ons dus beperken in onze keuze. Daarom willen we ons heden bepalen tot het geven van een antwoord op de vraag: Wat heeft de Unie gedaan inzake het belangrijke vraagstuk van de rechtspositie der bijzondere onder w ij zers, en wat zal voor de naaste toekomst met betrekking daartoe haar taak zijn. Spoediger dan men misschien had durven hopen gingen enkele van de wenschen der Unie in vervulling, toen de onderwijsnovelle- Dr. Kuyper 1905 de besturen de verplichting oplegde aan 't personeel een akte van benoe ming uit te reiken en de instelling van be roepscommissies ter beoordeeling van onge vraagd ontslag als eisch voor subsidiebetaling in de wet vastlegde. Dat systeem, waarbij de rechtspositie als subsidievoorwaarde werd ingeschakeld, is sedert blijven bestaan en geconsolideerd door de wet-De Visser van 1920. Dc commissie van beroep Uitvoerig wordt nagegaan de beteekenis van de akte van benoeming, haar inhoud en rechtskracht in beroeps- en civiele proce dures. Hierbij sluit aan, wat ongemerkt wordt inzake de samenstelling der commissie van beroep, hun werkwijze en de beroepsproce dure in het algemeen. Daarbij blijkt, dat men nog steeds niet kan spreken van een zekere jurisprudentie. Wel valt er een ont wikkeling in zekere richting waar te nemen, maar nog al te vaak komt het voor, dat de onderscheiden commissies in volkomen ana loge gevallen tegenovergestelde beslissingen nemen. Dat doet de vraag naar voren komen om een centrale instantie van hooger beroep. Op dit stuk van de rechtspositie hebben de openbare on derwijzers een voorsprong op de bij zondere onderwijzers, die we hun niet misgunnen, maar wel benijden. Zij kunnen eerst in beroep gaan bij Ge deputeerde Staten en daarna in hooger beroep bij de Kroon. Er is wel een vorm te vinden voor hooger beroep bij het bijzonder onderwijs, waartegen de besturen geen principieel bezwaar zouden kunnen inbrengen. Het zal van belang zijn, dat de Unie hier met kracht voor gaat ijveren in de komen de jaren. Buitengewoon actueel is, in verband met de inkrimping van personeel, de procedure voor de Commissie van Beroep ter verkrij ging van wachtgeld. Dit laatste wordt ver leend, wanneer een betrekking of school wordt opgeheven en het in verband hiermee gegeven ontslag door de betrokken Commis sie van Beroep is gehandhaafd. Een onder wijzer is echter niet verplicht zonder meer handhaving te vragen. Hij kan, wanneer hij meent, dat zijn aanwijzing voor ontslag niet op redelijke gronden berustte, overeenkom stig zijn beroepsrecht volgens art. 89 .vernie tiging vragen. De schoolbesturen De vrijheid der schoolbesturen is dus in dit opzicht niet onbeperkt. Door de organi saties worden zekere redelijke regelen voor gesteld, waarnaar de volgorde van afvloeiing bepaald dient te worden. De ambtenaren hebben zulk een volgorde reeds verkregen bij de vaststelling van het ambtenarenregle ment: de onderwijzers komen ook hier weer achteraan! De praktijk van de laatste jaren heeft wel bewezen, dat het noodig is de be sturen te verplichten tot het inachtnemen van een redelijke volgorde, hetzij door deze in de wet vast te leggen, hetzij door hen te verplichten tot opname van een afvloeiings regeling in de akte van benoeming. Dit is dus een tweede, zeer urgent punt van actie voor de naaste toekomst. Arbitrage Als derde punt moge ten slotte nog ge noemd worden een goede arbitrage regeling. Die kennen we bij het onder wijs nog niet. En toch is zij gewenscht, al was het alleen maar om erger te voorkomen. Maar goede arbitrage veronderstelt gelijkbe rechtigdheid van beide in geschil liggende partijen. Beiden zullen dus een gelijk aantal arbiters naar vrije keuze moeten kunnen aan wijzen, terwijl een onpartijdige super-arbiter door de gezamenlijke scheidslieden dient te worden aangewezen. In civiele procedure kent men een dergelijke vorm om geschillen tot vreedzame oplossing te brengen wél. Bij het onderwijs zijn we nog niet zoo ver. Wie het waarachtig belang van het christe lijk onderwijs in het oog wil houden, moet zorgan, dat ook op het terrein van de ver houding bestuur-personeel een zoo groot mogelijke rechtszekerheid heerscht. Daar zijn allen mee gebaat. Juist nu we in een tijd leven met veel onzekerheid, ook voor onze materieele positie en de verbetering daarvan weinig of geen uitzicht geeft, moe ten we zorgen, dat onze rechtstoestand ge perfectioneerd wordt. Dat is de les, die ons na veertig jaren duidelijk voor oogen moet staan en die we ons heden bij vernieuwing vast moeten voornemen in praktijk te brengen. Middagvergadering De voorzitter dankte den inleider voor zijn betoog, waarna gepauzeerd werd. Te 2 uur ving de middagvergadering aan met het gemeenschappelijk zingen van het Unielied. De voorzitter verwelkomde met een enkel woord Ds. J. C. v. D ij k, Ned. Herv. predikant te Bloemendaal, voorzitter van den Bond van Chr. Muloscholen, en verleende hem daarop het woord om te refereeren over: „Humor als waardevolle factor bij het onderwijs". (De vergadering duurt voort). landdag n.d.d.d. De komende landdag-conferentie van N.D.D.D., die, gelijk' het vorige jaar, ook nu weer in de Paasehweek zal gehouden worden, zal het karakter van een Calvijn- herdenking in kleinen kring dragen. Dr. G. Brill en burg Wurth, Geref. predikant te Rotterdam-Zuid, hoopt te spre- gen over: „De ethische grondbeginselen van Calvijn in het kader van de geestelijke be wegingen van zijn tijd". tropische landbouw Bij beschikking van den Minister van Onderwijs is dr. P. J. S. Crarae r te Was senaar, tot wedcropzeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de eco nomie van den tropischen landbouw. schoenpoetser-school Geen spot, pure werkelijkheid. De Heiden- wereld, het Anierik. Zendingsblad, vertelt ervan: Onlangs zijn van de Cbineesche Chris teldjike Sc'hoenpoetsters School te Sha n- ghai een twaalftal Christelijke schoenpoet sers „gegradueerd", die nu in verschillenne hotels dienst doen. Acht Cbineesche Chris tenen hebben te zanien 200 bijeengebracht en met dit kapitaaJ is de eerste Christelijke Schoenpoetsers School in China opgericht. Doel van de school is de verspreiding van het Evangelie, het in eere stellen van het gewone werk en de werkloosheid mede te hel pen te keer te gaan. Van de twintig adspi- rauten werden twaalf gekozen. De cursus is sieohts éen maand. De eerste klas is juist gepromoveerd en de „graduating exercises" heeft men in een van de grootste Chinee- sche kerken van Shanghai gehouden. Do- miné Frank Yeh, de bekende Chineesche predikant, liet de vergadering zingen „Work for the Night is Coming" en ging toen vóór in 't gebed voor de pas gepromoveerde schoenpoetsers. Daarna predikte hij en liet in zijn preek uiikomen dat alle werk dat het stempel van Gods goedkeuring kan wegdragen, eerbaar was. De Chineezen dmgen over het algemeen geen lecren schoenen, ofschoon ze hoe lang zoo meer in zwang komen. In Shanghai zijn er natuurlijk honderdduizenden, die leeren schoenen dragen en daarom veel schoen poetsers noodig. Al de gegradueerden werden voorzien van schoen-borstels, smeer, een klein stoeltje en een pak kleeren, chung-san ltleeren ge noemd, naar Sun-yat-sen. Fides Quaerit Intellectum Almanak 1936 In afwachting van een academisch proef sohrift over „De almanak", begroeten wij alvast den eersteling der studenten-alma nakken, die op onze tafel neerstreek: die van F. Q. I., het studentencorps der TheoL School te Kampen, dat hiermee zijn 44e jaarboek aanbiedt. Zeer studentikoos is het „woord vooraf" op de laatste bladzijde ge plaatst; de bedoeling was, den Almanak „voor zichzelf te lat,en spreken" en pas daarna den architect, den aannemer en de bouwlieden te bedanken. Nu, dat voor zichzelf spreken behoeft geen geluidsversterker in dit geval. Afge zien van den variabelen inhoud, brengt deze jaargang enkele stevige verhandelin gen, die bovendien actueel zajn, want twee ervan hebben betrekking op de Doleantie, waarvan de herdenking in 1936 zal plaats hebben. Zij had èn kerkrechtelijk èn prac- tisch voor de Theol. School geen geringo beteekenis. Op de hem eigen, dat is weten schappelijk verdedigde en streng logische wijze heeft Prof. Greydanus in den e'erst- genoemden zin het onderwerp dienstbaar gemaakt, aan 't vraagstuk van 'tnog altijd niet verkregen promotierecht; terwijl S. V, uit een door hem verzamelde reeks brie ven aantoont hoe de Doleantie destijds ge reageerd heeft op de studentenwereld van Kampen. Een studie van gansch ander gehalte brengt de bijdrage van v. M. over de ge slachtsregisters van den Heiland; het is een acribisciie vergelijking van wat Mattheüs en Lucas in liun registers hebben opgeno men. De overige deelen van het mozaïek hebben lichter tint; er is een meditatie over Openb. 3 17 en 18: een opwekking tot gezette Bijbelstudie (ook Ln de reorga nisatie der N.C.S.Y. als hoofdliestanddeel meegeteld): een oolijk-slim gedicht in proza „Theoon Agora"; een leutige charge op het 25-jarige Spie; een dankbare herinnering aan Dr. J. J. Esser. Met. een portret van den rector-1936 Prof. Schilder openend, brengt de Almanak ons voorts alle gewenschte inlichtingen over Kampen's School en haar bezetting. En na tuurlijk hebben de Fideelen zich weer in gespannen voor het crème van hun Alma nak: het Varia. Daar worden ze weer :n rijke schakeering bekogekl de professoren en de studenten; een iegelijk naar zijn aard Hier viert de vrijhoid-van-bevveging zich den teugel, kent geen grenzen, vreest geen Alles samen: een voedzaam en smake:ijk menu, ook voor dezulken die niet dagelijks aan de pet en der wijsheid zitten. Examens Staatsinrichting M.O. Den Haag Geslaagd de heer W. S. de Vries uit Leeuwarden. Heilgymnastiek, Den Haag Ned. Gen. Heilgymnastiek en Massage. Theor. examen de dames I. B. II. Marisscn, Utrecht; C. M. A. Paardekopor, Leeuwar den; A. Loon, Zaandijk; M. P. Gerth, Am sterdam; de heeren C. van Dam, Zaandam; M. Faassen, Utrecht; H. W. G. Goudriaan, Haarlem; K. J. A. Noot, Voorburg. LEVENSAVOND Een Decembermiddag met buiten zacht ruizclende sneeuw. Verder stilte. Binnen, in z'n huisje aan het verlaten boschpad, zit -de oude Johannes. Hij warmt z'n altijd koude voeten bij het snorrende potkacheltje. Onderwijl rookt hij een witte, kalken pijp en denkt. Dat doet hij bijna altijd als bij alleen is. En hij is vaak alleen. Maar terwijl hij deze middag zich te herinneren zit, voelt hij een vreemde somberte in z'n binnenste komen. Pat maakt hem onrustig. Z'n grauwe vingers plukken aan z'n gerafeld vest en van tijd tot tijd gaat hij met vee! gekraak in z'n rieten stoel verzitten. In gedachten ziet hij Geertje z'n vrouw, die nu al tien jaar dood is. Daar worden z'n oude oogen vochtig hij. Om z'n mond trekt een verdrietig beven. Wat is het leven hom nu eigenlijk nog waard? Waarom moest ze toen al Bterven?. En tochDiep in hem leeft angst voor -de dood. Er komit een benauwd gevoel in z'n keel. Z'n adem gaat snel en Pieperig..'t Is of hij haar nog hoort zeggen: „Johannes, je moet Piet om me treuren, hoor. Hierboven krijg ik het veel beter." Langzaam schudt hij z'n oude, vergrijsde kop en mompelt komber: „Hierboven, hierboven.'' Een wantrouwige twijfel rilt door hem heen. Hij weet het wel, ^'Oor Geertje waren.die dingen altijd duidelijker dan voor hem. Waarom? 't Is hem eten raadsel. Toch zou hij wel willen dat hij ook zoo rustig aan de dood kon denken als zij. Volgende niaaiid wordt hij al zeven-en-tachtig. Misschien haalt hij dat Biet eens meer. Met een diepe zucht legt hij z'n pijp in de fcschbak op de schoorsteen. Dan ziet hij bevreemd rond. Wat is het al donker. Heeft hij dan zoo lang zitten soezen? Een poosje blijven z'n oogen aan dc snecuwlichtc raamplek hangen. Wat V'as hij toch altijd blij m- sneeuw toen hij nog een jongen was! En nu!Ilij stopt een versche pijp en steekt de petroleum lamp aan. Z'n handen beven er een beetje bij. Er glijdt een weemoedig glimlachje over z'n bruin, rimpelig gezicht, terwijl hij zacht voor zich heen murmelt: „Volgende maand. Misschien haal ik het toch nog." Traag en huiverend gaat hij naar buiten om dc luiken dicht te doen. De sneeuw kraakt onder z'n voeten. Even blijft hij dan nog kijken naar de dennen, die in de duisternis onder de dikke, witte vacht als te peinzen staan. Hoe vaak heeft hij die dennen zoo gezien! Hij bedenkt dat dit z'n laatste winter wel zal zijn. En er komt een brok in z"n keel. Z'n bevende handten krampen zich tot vuisten om het gevoel van onmacht dat hem bckruipL Z'n hart is vol van heimwee naar vroegere jaren. Als hij de deur gegrendeld heeft en in het kamertje terug is, zinkt hij weer in z'n kraakstoel neer. Er glinsteren tranen in z'n oogen en heesch stoot hij uit: „Och God, wat is een menschl" Hij rookt zijn pijp leeg en gaat dan naar bed. Omdat hij geen trek heeft, zal hij met eten maar tot morgen wachten. Het nachtlampje heeft hij op een stoel nrast de bedstee gezet. Toen Geertje nog leefde, zorgde zij altijd voor dat lampje. Maar nu doet hij het al tien jaar, iedere avond. In bed omwoelend, tobt hij over allerlei dingen waarover hij nooit eerder gedacht heeft en die nu ineens waarde voor hem gekregen hebben. Daarbij staart hij tusschen de half-open- geschoven bedgordijnen door, het zwak verlichte kamertje in. Alles wat daar s'-aat, is hem lief en vertelt hem van vroeger. Na Geertje's dood heeft hij het met zorg onderhouden. En als ook hij gauw sterft, waar zal het dan terecht komen? Kinderen heeft hij niet. Trouwens, die zouden zijn ouderwetsche boeltje toch wel niet willen hebben. Zoo is dc nieuwe tijd. Z'n hoofd wordt zwaar van 't denken. Vlak bij dc bedstee tript een muis over dc vloer. Ilij ziet het echter niet meer. Nu hij is ingeslapen, wordt z'n ademhaling rustiger. - •Kt»**»#- Eerste Kerstdag. De kerkklokken galmen dof over het be sneeuwde dorp en de omliggende bossehen. Johannes, die pas is opgestaan, luistert er naar. Onderwijl zet hij koffie en maakt brood klaar. Nu hij het kacheltjje hard laat branden, verdwijnen de bloemen van de ruitjes. In de vensterbank loopen dunne waterstraaltjes neer. Als alles klaar is, gaat Johannes eten. Het bruine brood spoelt hij er traag met wat koffie door. Z'n doffe oogen staren naar het witte kleed daarbuiten. En weer moet hij denken aan toen hij nog een jongen was. Maar nu is hij oud. Ilij kan zelfs niet eens meer naar de kerk gaan. Zuchtend staat hij op en ruimt de broodboel weer weg. Dan zinkt hij neer in z'n stool naast de kachel. Werktuigelijk stopt hij z'n pijp en rookt. De klokken zwijgen nu al lang. Hij krijgt het gevoel van alleen op de wereld te zijn. „Geertje", murmelt hij dan, „als jij er nog maar was!" Hij legt z'n pijp weer weg omdat die hem vanochtend niet smaakt en z'n hoofd zakt voorover. Af en toe stijgt er een zacht steunen uit hem op. Als hij eindelijk opstaat om nog een kop koffie te nemen, -doet een plotselinge duizeling hem in z'n stoel terugzakken. Z'n handen tasten bevend naar z'n hoofd en hij hijgt naar adem. Angst, voor de dood vervult hem. De dood lijkt nu zoo dicht bij te zijn. Na een poosje echter voelt hij zich wat heter. Dat rare gesuis is uit z'n hoofd geweken. Nog eens staait hij op en doet een paar stappen. Maar opnieuw voelt hij het dan komien. Z'n handen zoeken wild in 't rond om steun. Uit z'n mond komt een akelig, reutelend geluid. Dan slaat hij achter over. Z'n lichaam bonst zwaar aeer op de vloer en blijft daar roerloos liggen. Nog dieper is nu de stilte. 's Middags vindt hem zoo de boschwachter. die een praatje met hem had willen maken. Dadelijk haalt hij z'n vrouw en gaat zelf om dc dokter. Die komt en constateert een beroerte. Hij informeert aan welke kerk Johannes eigenlijk hoort en zegt idan wel voor hulp te zullen zorgen. Als tot zoolang de bosch wachter of z'n vrouw maar willen blij'ven. En natuurlijk willen ze dat. Ze helpen de dokter nog om de oude man in dc bedstee te brengen. Daarna blijven ze samen wachten. Ontroerd staren ze naar dat bruine, rimpelige gezicht, dat in dc schemer van de bedstee nog donkerder lijkt. Zc spreken niet, zien elkaar alleeij maar aan. Beiden clenken aan wat hun misschien nog te wach ten staat. Als Johannes de volgende dag weer tot bewustzijn komt. zïcf hij in het vriendelijke gezicht van de verpleegster, die van r'e kerk gestuurd is. Ilij begrijpt van dit alles echte,- niets. Ilij weet alleen maar dat hij moe is en dc zeven-cn-tarhtig misschien niet meer zal halen. Angst xoor de dood heeft hij nu niet meer Dat is meens verdwenen. Als de verpleegster wet tegen hem zegt, kijkt hij haar aan, maar antwoordt niet. 't Is of hij goo i woorden meer kan vinden. Alles wat ze doet is hem hetzelfde. In de tijd dat hij niet slaapt, staart hij stil naar het zoldertje van de bedstee. Z'n oogen staan mat en zonder eenige uit drukking Zoo ligt hij tot de derde Januari. Dan komt er oen ichte opleving in hem. In z'n oogen glanst weer een sprankje licht De verpleegster ziet het dadelijk en vraagt of hij 2iC» J" v V(Jf V j knikt en naar «n kalendertje dut vlak bij de bedstee hangt. „Dat is oud", zegt ze, „maar 't is vandaag drie Januari." De reden van haar tegenwoordigheid dringt eigenlijk niet tot hem door en esienmin waarom hij zoolang in bed gelegen heelt" taëht'ig anüö" d°°r 7"n h00'11' «Toch nog zeven-eu- Hij glimlacht tevreden en sluit z'n oogen. Alleen z'n lippen M? dan?1 Voor do laatste S

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3