LAVAL VERDEDIGT ZIJN BUITENLANDSCH BELEID Aiün: acfdjexLÜtky^ifiieget ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland FRANKRIJK HEEFT EINDELIJK GEKOZEN! In de Fransche Kamer heeft Laval op nieuw het hoofd geboden aan een oppositie wier aanvallen den laatstcn tijd van een merkwaardige gematigdheid getuigen, en die er meer op uit schijnt, door woorden van critiek van tijd tot tijd nog acte ac présence te geven, dan haar standpunt tegenover dat van het kabinet scherp en fel te handhaven. Het omverstooten van het huidige regiem ligt trouwens al niet meer in haar bedoeling de tijd voor de verkiezingen werd inmid dels te kort. Overigens is in dezelfde mate. waarin de leden oer op position eel e partijen water in hun eertijds wat al te straffen wijn doen, de premier zelf bezig, als leid-stcr van het bewind te verbleeken; de rede, wel ke hij gistermiddag heeft uitgesproken over het door hem gevolgde buitenlandsch be leid, speciaal in verband met de Parijsche bemiddelingsvoorstellen inzake Abessinië, was zelfs al zeer mat. Alle strijdbaarheid, alle Gallische bravoure ontbraken. Het gaal er op gelijken of de last der verantwoorde lijkheid en de omvang van den ondernomen taak zelfs den taaien Auvergnaat zwaar gaan drukken Wie Lavals apologie vergelijkt met de rede. waarin Sir Samuel Hoare voor de laat ste maal in het Britsche Lagerhuis zijn richtlijnen verdedigde, die zal getroffen worden door het verschil van toon, dat juist door het contrast meer naar voren komi Hoare stond als een man voor zijn zaak, een man van eerlijke impulsen, die zijn inzicht had durven volgen, onvervaard voor het los breken van critiek, en deze openheid, dit braveeren van wat „men" zou zeggen leid de tenslotte ertoe, dat het Lagerhuis, dat hetn geoordeeld had, hem met een ovatie heen zou zenden. In Lavals rede gaat de man achter den staatsman, den voorzichti- gen diplomaat schuil Ben ik tekort geko men aan Frankrijks verplichtingen jegens den Volkenbond, heb ik voor de toekomst Frankrijks veiligheid in gevaar gebracht? Aan deze twee criteria wenschte Laval dat de Kamer de door hem geleide politiek zou meten. Op grond van onze Volkenbondsver plichtingen, zoo voogae hij eraan toe, heb ik niet geaarzeld. Frankrijk jegens Enge land de verplichting te doen aanvaarden, om dat land met onze vloot, ons leger en onze luchtmacht te hulp te komen, indien het door Italië in verband met de sanctie- maatregelen mocht worden aangevallen. Wie zich bij het lezen van deze woorden herinnert de eindelooze besprekingen, welke over dit onderwerp tusschen Londen en Parijs hebben plaats gehad; de gissingen, die men slechts maken kon over hun uit eindelijk verloop; en de stap waartoe Groot- Brittannie tenslotte is overgegaan, zeker niet van heeler harte om de andere Mid- dellandsche Zeemogendheden naar hun militaire bereidheid te polsen; ziet dat La- ivals sohaduw tegen dezen opgeroepen achter grond zich zeer duidelijk beweegt, en con cludeert daaruit, dat ook de spreker zelf bezig is, al is dit minder duidelijk merk baar, van houding te veranderen. Laval is, hoe dan ook, vrij geworden van Italië; hij zoekt thans, al is het blijkbaar nog zonder veel enthousiasme, den weg terug, naar den integralen Volkenbond en den sterken rugsteun van Engeland. Leerzaam in dit opzicht is ook, hoe in laatstgenoemd land op Lavals breede uit eenzetting van „trouw aan Genève tot hel uiterste" worat gereageerd. De verklaringen van den Franschen permier over hulpver leening aan de Britsche vloot maakten aan de Theems een uitstekenden indruk. Of schoon het Engelsche publiek van de belof ten, reeds eerder van Fransche zijde ge daan, op de hoogte was gesteld, heeft de Engelsche openbare meening de herhaling daarvan met groote voldoening vernomen. Men schijnt er in te proeven het „eind van alle tegenspreken", niet meer of minder dan een plechtige eea van trouw aan de geza menlijke belangen, nadat zoo lang was ge parlementeerd, geredeneerd en gefilosofeerd. Het nuchtere Engeland, wars van alle ïrazen, weet eindelijk duidelijk, wat Frank rijk doen zal, ter zee, te land en in de lucht, mocht onverhoopt de ontwikkeling van den toestand tot het uiterste krachtsbetoon nopen. In politieke kringen te Londen wordt dan nu ook toegegeven, dat de woorden van Laval thans alle misverstanden hebben weg genomen. Frankrijk heeft eindelijk gekozen: aan Engelands zijde voor den Volkenbond. Het zal Italië niet langer door het bewerken van respijten en op andere wijze steunen, in de hoop, dat het in de ure van eigen gevaar een even vasten ruggesteun in Engeland zal yinden. Bijvoorbeeld, als Berlijn marcheert! De treinramp in Zuid-Duitschland Zijn er 39 dooden? Naar de directie der rijksspoorwegen te Erfurt mededeelt, heeft men tha.ns het 30ste slachtoffer van de spoorwegramp bij Gross- Heringen kunnen identificecren. Van de tot nog toe gevonden 32 doo den (niet 33, zooals oorspronkelijk ver luidde) zijn er dus thans 30 geïdentifi ceerd. Nog niet bekend zijn de namen van twee dames van 40 en 65 jaar. Naar de directie der rijksspoorwegen verder nog mededeelt, worden nog zeven personen vermist. Men neemt aan, dat hun lijken in de Saaie liggen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de rouw fclechtighoid voor de slachtoffers van de spoorramp bij Gross-Heringen hedenmorgen om elf uur zou plaats vinden in de Horst \Vessel school in Apolda. Na door een kamerkwartet gespeelde treurmuziek spreekt de directeur-generaal der Duitsche rijksspoorwegen, Dr. Dorp- mueller en legt namens de Duitsche spoor wegen een krans bij de katafalken. Na Dr Dorpmueller voert staatssecretaris Koenigs van het rijksministerie voor het verkeer het woord als vertegenwoordiger van den rijks- en Pruisischen minister van verkeerswezen Namens het land van Thueringen zal ver volgens ministerpresident Marschler een rede houden. In opdracht van den „Fuehre ->l ten slotte do gouwleider en rijkssu.^ioudcr Sauckel spreken en een krans neerleggen, HULDE AAN HOARE'S LAATSTE LAGERHUISREDE Frankrijk zal Engeland in de Middellandsche Zee steunen In de Fransche Kamer heeft minister-president Laval gister een uiteenzetting gegeven van de door hem gevoerde buitenlandsche politiek, speciaal ten opzichte van het Abessjjnsche conflict en van de vredesvoorstellen, door hem en Hoare geformuleerd, teneinde aan dit conflict 'n einde te maken. Laval zeide, geen spijt ervan te hebben, deze bemiddelingspoging te hebben ge- gd; eens toch zal men den vrede moe ten hei-stellen. Onzen eerbied voor den Volkenbond, zoo •ervolgde de minister-president, heb ik niet slechts in woorden, maar door daden ge toond. Als vertegenwoordiger van een groot, •rij land heb ik met de andere Volken bondsleden de te volgen methoden bespro ken, om de agressie te veroordeelen. Ik heb tegen geen enkelen maatregel eenige hin dernis opgeworpen. Hoe pijnlijk ze ook zijn, rij passen ze strikt en loyaal toe. Ik heb niet geaarzeld, Frankrijk jegens Engeland de verplichting te doen aanvaar den, om dat land met onze vloot, ons leger en onze luchtmacht te hulp te komen, in dien het door Italië wordt aangevallen In erband met de toepassing der sancties. Ik weet, dat ik aldus zware verant woordelijkheden op mij heb geladen, die overigens echter de onvermijdelijke consequenties waren van het pact. Zij legden mij den plicht op, alle pogingen in het werk te stellen, om een ontspan ning tot stand te brengen tusschen Groot-Brittannië en Italië. Waarom zou ik niet mijn vrees er kennen voor een incident, waarvan de geschiedenis voqrbeelden biedt en dat ons land zou hebben kunnen verwikke len in een oorlog, welken ik ten koste van alles wil vermijden? Hoe strenger de verplichtingen waren, velke het pact ons oplegde, des te meer oelde ik mij genoopt, niets na te laten om een vredelievende regeling van het conflict tot stand te brengen. Dit verklaart mijn geduld en mijn pogin gen, om een einde te maken aan het con flict, dat zich tot ons zou kunnen uitbrei den. Het is onder den druk van deze be zorgdheid, dat Hoare en ik de kwestie van het petroleum-embargo hebben onderzocht. Het gevaar heeft zich duidelijk voor onze oogen gesteld. Met Hoare heb ik toen betere middelen gezocht, om den vrede te verdedigen binnen het kader van de internationale instellin- ■n en van de belangen onzer twee landen. Hoare heeft in het lagerhuis deze redenen uiteengezet in ontroerende taal en niet een waardigheid, welke hem alle eer aandoet en welke hem de bewondering afdwingt van degenen, die ons het hardst veroordeel den. Hij heeft ons gemeenschappelijk werk •erdedigd. Wat zal er thans gebeuren? Het verluidt, dat de Parijsche voorstellen dood zijn, maar de weg tot verzoening blijft open. De vol kenbondsraad is bijeengeweest en heeft de commissie van dertien doen herleven, wel ke haar taak heeft hervat. Zal de coördina tie-commissie, welke na tot de economische sanctie-maatregelen te hebben besloten be last werd met de controle op de toepassing "van, haar arbeidsveld uitbreiden? Ik moge eraan herinneren, dat zij reeds strenge maatregelen op financieel en econo misch gebied heeft genomen en dat nie mand kan volhouden, dat zij ondoeltreffend zijn, terwijl ook niemand kan zeggen, waar toe hun uitbreiding kan leiden. Sommigen zeggen, dat uitslui tend de eerbied voor de interna tionale wet moet gelden. Zeker, maar deze wet is er, om den oor log te voorkomen en om hem tc beperken, doch niet orh hem al gemeen te maken. Theoretisch zou de volkenbond zijn kracht moeten vinden in zijn universaliteit, doch deze is nooit volkomen verwezenlijkt en wij allen kennen de omstandigheden, waaron der twee groote mogendheden, Duitschlanö en Japan, zich achtereenvolgens uit den bond hebben teruggetrokken. De taak van het Geneefsche instituut is daardoor zwaar der geworden. Het gaat er thans om, de internatio nale wet te doen eerbiedigen door een einde te maken aan een conflict, dat nadeelig is voor de belangen van alle naties en dat slechts voordeel kan bren gen aan de vijanden van den vrede. Het gaat er om, Europa een verlenging en verergering te besparen van een crisis, waardoor zijn evenwicht onherstelbaar zou worden geschokt Ik heb de feiten thans weergegeven, ik heb de principes uiteengezet en ik ben in geen enkele van onze verplich tingen tekort geschoten. Indien men tegen de overeenkomst met de Engelsche regeering is, antwoord ik, dat dc vrije besprekingen, gevoerd tusschen twee groote democratieën, de rechtstreek- sche samenwerking, welke noodzakelijk is, om den vrede te handhaven, slechts kun nen versterken. „Ik betreur het niet," aldus besloot Laval, „het initiatief tot deze voorstellen te hebben genomen, daar zij ten doel had den, een einde te maken aan het conflict. Mijn vredeswil blijft onverzwakt, al is mijn poging mislukt. Andere pogingen zullen moeten worden gedaan. Ik zal, wat er ook gebeurc, mijn krachtige en onvermoeibare actie ten behoeve van den vrede voortzet ten". Reynaud's critiek Na Laval's rede volgde het Kamerdebat, hetwelk van socialistische zijde door L o n Blum, en van radicale zijde door Del- bos geleid werd. Belangrijk werd het eerst toen oud-minis ter Rcynaud, de centrum-man, in een Laval felle, welsprekende rede partij koos voor Engeland en de Volkenbond, tegen het aan vallend Italië. De keuze, aldus Reynaud, ligt niet tusschen Italië of Engeland^ maar tusschen het Italië, dat met het Volken bondspact heeft gebroken, en het Engeland, dat het recht handhaaft Een applaus, dat tot een ovatie aanzwol, gaf ervan blijk dat Reynaud met deze woor den had uitgesproken, wat er in breede kringen leeft Toen de zitting werd geschorst was men nog onder den indruk van deze grootsche rede. Vandaag zullen vermoedelijk de debatten worden beëindigd en zal de stemming plaats vinden. ITALIË GAAT ZICH VERONTRUSTEN ZIJN ISOLEMENT WORDT DRUKKENDt ,(Van onzen specialen correspondent) Rome, Vrijdag. Nu de diplomatieke onderhandelingen op het doode punt zijn gekomen en de oorlog in Abessinië voortduurt, is de belangstel ling van het Italiaansche publiek gecon centreerd op de verdere politiek van Laval en op de zitting van het Italiaansche kabi net, die Maandag a.s. zal plaats vinden. Vancaag is hier bekend geworden, dat de Britsche ambassadeur, Sir Eric Drum mond, Rome zal verlaten om een vacantie van drie weken in Engeland door te bren gen. Ook hierin ziet men terecht een bewijs dat de vredesonderhandelingen voor het oogenhlik zijn afgebroken. Sir Eric Drum mond heeft den geheelen zomer te Rome verblijf gehouden en in Engelsche kringen legt men er den nadruk op, dat hij alleen en uitsluitend voor zijn vacantie naar Albion vertrekt Ook in Italiaansche kringen geeft men toe, cat om de woorden van een regee- ringsvertegenwoordiger te gebruiken „tot aan het midden van Januari niets zal ge beuren." Van gezaghebbende zijde verklaart men, dat een petroleumboycot een onmogelijkheid is geworden. Maar het lijkt er veel op, dat dit een praatje voor de vaak is, want men herinnert zich, dat hetzelfde werd gezegd, toen de economische sancties aan den ho rizont opdoemaen. Het is intusschen duidelijk, dat do Italiaansche regeering zeer verontrust is over de ontwikkeling der Middel landsche Zee-kwestie en over de ver klaring, door Laval afgelegd in het Fransche kabinet, betreffende de ver houding tusschen Engeland en Frank rijk ten aanzien van deze kwestie. Vooral de mededeeling van den Fran schen minister-president heeft Italië niet optimistisch gestemd. Men voelt, dat de strooming, die de Italiaansche politiek afkeurt, door deze verklaring aan kracht heeft gewonnen, en dat het steeds moeilijker voor den Duce worat,, uit de benauwende situatie te geraken. Alle lagen der bevolking zien met span ning de bijeenkomst van het Italiaansche kabinet tegemoet De financieele moeilijk heden vormen een belangrijk punt op de agenda. (Auteursrecht Ne-ws Chronic] e-A.N.P.) Moskou's actie in Zuid-Amerika De regeering van Uruguay heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met de sovjet unie te verbreken en de passen te doen ov r- handigen aan den sovjet-Russischen gezant, Alexander Minkin. Dit besluit werd in den ministerraad na een langdurige beraadslaging genomen. Uit het onderzoek naar de revolutionaire beweging in Brazilië is gebleken, dat er Uruguay een centrum van communistische agitatie bestond. Uit de papieren, welke de regeering bezit, blijkt, dat tussohen Februari en Maart van 1936 een revolutionaire bewe ging in Uruguay zou moeten uitbarsten met steun van de communisten, die voor wape nen en andere hulpmiddelen zouden zorgen. De communistische internationale was blijkbaar voornemens Montevideo, de hoofd stad van Uruguay, tot een propaganda-cen trum voor heel Zuid-Amerika te maken. Alle revolutionaire bewegingen in ver scheidene Zuid-Amcrikaansche staten en '•ooral de militaire putsch van een-igen tijd geleden in Brazilië schijnen van Montevideo uit, met medewerking van het sovjet-gezant schap aldaar geleid te zijn. Door de auto riteiten wordt Louis Prestos als de voor naamste leider genoemd. Deze zou van de Komintern de geldon hebben ontvangen ter financiering der agitatie. Aan het besluit van den ministerraad, om de betrekkingen met de sovjet-unie af tc breken, is, verschillende weken, een heftige caimpagne in de pers voorafgegaan. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA NIEUW ABESSIJNSCH SUCCES BIJ MAKALLE? De Abessijnsche vredesvoorwaarden Volgens Abessijnsche berichten van het Noordelijk front hebben in het gebied van Tembien de Abessijnsche troepen nieuwe vorderingen gemaakt Dedjas Hailoe Kebede, die het bevel voert over een groote Abessijnsche voorhoede, heeft met succes eenige Ita liaansche posten aangevallen, die zich ter weerszijde van den straatweg van Makalle naar Adoea hadden ingegra ven. Men zou hierbij elf machinegewe ren, 200 geweren en de daarbij behoo- rende munitie hebben buitgemaakt Volgens berichten van het Zuidelijk front toonen in het district Bali de vliegtuigen weer een groote activiteit. De reeds eemgen tijd verwachte groote Italiaansche aanval bij de Webbe Sjebeli is nog steeds niet be gonnen. In officieele kringen heerscht groote te vredenheid over het Abessijnsch succes in het Tembien-gebied. Door wei-ingelichte militaire deskundigen wordt evenwel reeds thans opgemerkt, dat men niet voornemens is, de veroverde stelling voortdurend te blij ven bezetten, omdat dii voordeelig zou zijn voor de Italiaansche taktiek, zonder de stra tegische positie voor de Abcssiniërs te ver beteren. Een vliegtuig in Abessijnsche handen! Een Italiaansch luchteskader is over het gebied gevlogen, waar Donderdag een Ita liaansch vliegtuig werd neergeschoten, blijkbaar met het doel dit vliegtuig verder onbruikbaar te maken. De Abessijnen had den evenwel de machine zoodanig verbor gen, dat zij niet door de aviateurs kon wor den waargenomen. Abessijnsche ingenieurs zijn momenteel druk bezig, het vliegtuig te repareeren. Wanneer dit zal zijn geschied, zal men ermede naar Addis Abeba vliegen. Italië's behoefte aan chroom De Italiaansche chroom-bestellingen aan de Philippijnen, welke vrij belangrijk zou den zijn, zullen niet worden uitgevoerd, als gevolg van het antwoord van het Ameri- kaansche departement van buitenlandsche -.aken op het verzoek van den hoogen Phi- lippijnschen commissaris. De mijn-maatschappijen verklaren zich te zullen vereenigen met de politiek der Ver. Staten, om abnormaal groote zendingen erts naar oorlogvoerende landen niet aan te moedigen. Engeland en de Middellandsche Zee Thans is antwoord binnen gekomen van de aan de Middellandsche Zee gelegen lan den, die door Engeland gepolst zijn met be trekking tot de houding, die zij denken aan le nemen ten aanzien van den wederzijd- schen bijstand krachtens het volkenbonds pact. De betreffende landen zijn Frankrijk, Joego-Slavië, Griekenland en Turkije. Alle hebben geantwoord, dat zij hun verplichtingen krachtens par. 3 van art. 16 ingeval van een niet-uitgelokten aan val op Engeland in de Middellandsche Zee zullen vervullen. Deze verplichting moet natuurlijk niet worden verward met militaire sancties, waarvan hier geen sprake is. Ingeval wederzijdsche bijstand noodig mocht worden, gelooft men, dat deze eveneens op <jfc Roode Zee van toepas sing zal zijn. De antwoorden der bovengenoemde regee ringen staan gelijk met een bevestiging van de resolutie, die door de Geneefsche coör dinatie-commissie is aangenomen, toen ii October de sancties werden besproken. Vredesvoorwaarden van den Negus De vredesvoorwaarden van den negus zouden, naar uit geloofwaardige bron ge meld wordt, omvatten de terugtrekking der Italiaansche troepen, schadeloosstelling voor Abessinië en de erkenning van Abessinië als souvereine staat door de mogendheden. De voorwaarden van den negus omvatten eveneens de demarkatie van de grenzen tusschen Abessinië en de Italiaansche kolo niën door een internationale commissie, noemd door den volkenbond. Abessinië zou gaarne buitenlandschen bij stand en raad ontvangen op economisch, financieel en administratief gebied, doch geen enkele Italiaansche ambtenaar zou worden geaccepteerd. Ofschoon de eisch inzake schadeloosstel ling vermeden zou kunnen worden, is het onwaarschijnlijk, dat de Abessiniërs, tenzij zij verslagen worden, op andere dan ge noemde voorwaarden over den vrede willen onderhandelen. riteitem getracht hebben den export van grondstoffen tegen te gaan. Gedurende de maand November zijn 110.000 vaten benzine uit de Vereen. Staten direct naar de Itali aansche koloniën verscheept, tegen 25.714 vaten in October. Terwijl naar Europeesch Italië in October geen verschepingen plaats hadden, zijn in November 7S.284 vaten uit gevoerd. Volgens een officieel communiqué uit Addis Abeba, dat Vrijdag is gepubliceerd, hebben de Abessijnen bij verschillende aan vallen aan het Noordelijk front in de buurt va:i Makalle de verbindingen tussohen Italiaansche troepenafdeelingen afgesneden. Uit Dolo wordt bericht ontvangen dat de bessijnen op 21 December bij verrassing een aanval hebben gedaan op een vooruit geschoven Italiaansche post aan het Zuide lijk front. Zeven Doebats, scherpschutters, zouden de aanval der Abessijnen, die verre in de meerderheid waren, hebben afgesla gen. Bij deze gevechten zouden zes Abes sijnen zijn gedood en verscheidenen gewond Geen enkele Doebat zou tijdens den strijd, welke twee uur heeft geduurd, zijn geval len. GEEN OLIE IN ABESSIJNSCHE BODEM? Dr. Bailey Willis, oud-hoogleeraar in de geologie aan de Leiand Stanford-universi- teit, heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat de Europeesche landen geen voordeel van Abessinië kunnen trekken, aangezien naar zijn meening de Abessijn sche bodem geen petroleum bevat. Dr. Willis, die een speciale s'udie van Abessinië heeft gemadkt, is naar New-York gekomen om de jaarvergadering van het Amerikaansche aardrijkskundig genootschap bij te wonen. Dc Amerikaansche regeering heeft mede gedeeld, dat de uitvoer van benzine naar Italië belangrijk is gestegen, hoewel de auto Kort Nieuws Koning Leopold van België vertoeft mo menteel opnieuw voor een particulier be zoek te Londen. Naar verluidt hebben de Iersche radio autoriteiten ook dit jaar geweigerd, de radio-rede van Koning George op den eer sten Kerstdag tot „de volken van het Brit sche Rijk", door de zenders van den Ier- sqhen Vrijstaat te doen heruitzenden. Gedurende de Kerstdagen heeft het verkeer weer talrijke slachtoffers in de stad New-York geëischt. Zestien menschen werden gedood en eenige honderden ge wond tengevolge van auto-ongelukken en botsingen tusschen autobussen en treinen in de voorsteden. Bij branden zijn boven dien drie personen om het leven gekomen, terwijl drie oude lieden door de koude om het leven zijn gekomen. Aan alcoholvergiX- tiging zijn twee menschen bezweken. De sedert den eersten Kerstdag woe dende boschbrand op de hellingen van do Tafelberg nabij Kaapstad, die men met de gewone bluschmiddelen niet kon bedwin gen, is tengevolge van eenige regenbuien en laaghangende wolken tot staan gekomen. Aangezien het vuur op minstens vijftig ver schillende plaatsen woedt,, vermoedt mea brandstichting. De „Daily Telegraph" meldt uit Ma nagua (Nicaragua) dat deze week in het gezin der familie Laines te Matagalpa, een klein dorp een vijfling is geboren. De drie meisjes en. twee knaapjes maken het goed. Dit is de eerste vijfling, welke sedert do geboorte van de vijfling van de famliie Dionne, nu twee jaar en zeven maanden geleden, het levenslicht aanschouwt. BEGRAFENIS ONDERNEMING N.T. BEGRATENIS - ONDERNEMING van W. J. INNEMEE ZONEN zegt: Sommigen nemen het niet zoo nauw meer met de waarheid. Er zijn tegen woordig heel velen, die met Pilatus vragen: wat is waarheid? Moet ge de legerberichten uit Abes sinië maar eens lezen. Als men geloof zou hechten aan de Italiaansche legerberichten, dan zou den maar weinig Italianen gesnew- veld of gewond zijn. Deze week nog: De vijand (dat zijn de Abessijnen) le!r de 600 dooden en ruim 1000 gewon den, Ze schijnen ze tamelijk nauw keurig geteld te hebben. Aan de Italiaansche zijde waren de verliezen: 7 officieren gedood en 3 officieren en 100 Askaris gewond. Tjonge, tjonge! wat een moed! Er sneuvelen alleen maar officieren!?!?!? Mijn vader zei altijd: als men liegen wil moet men het zóó doen, dat ande ren het goed kunnen merken. Hij, die van legerberichten niet de minste no tie had, kon wel instructeur van deze afdeeling van de Italiaansche leger leiding zijn geweest. Vroeger konden zulke fantastische dingen alleen door Amerikaansche breinen uitgedacht worden. En was het voldoende om bij elk bericht te zeggen: 't Komt uit Amerika! Thans is deze Amerikaansche metho de zelfs een sport geworden. En van zelfsprekend moest er een vereeniging voor opgericht worden. Straks wordt dit een internationale bond. In Ame rika, natuurlijk in Amerika, hoe kan het anders, is reeds een „Liga van leugenaars in de U.S.A." opgericht. Voor eventueele adspirant- of candi- daatleden deel ik even mee, dat het secretariaat is gevestigd te Berlington (Wise.). Maar alleen zij kunnen lid worden, die kunnen bewijzen als de grootste leugenaars en snoevers bekend te staan. Op de clubvergaderingen mo gen alleen leugens verteld worden. De grootste leugenaar krijgt een onder scheiding. En de meest succesvolle on- waarheden komen in het cluborgaan. Elk jaar wordt een... internationale wedstrijd gehouden. Amerikaansche schrijvers - geen krantenschrijversI vormen de jury. De winner wordt kampioen. Voor een jaar. Want pre cies na een jaar wordt de kampioens titel weer door anderen bestreden, We vernemen, dat de kampioen der laatste jaren en de tweede en derde prijswinnaars als oorlogscorrespon dent van verschillende bladen een ho norarium maken waar Hollywoodsche filmsterren van omvallen. ZWERVERSLEED OP DE VELUWE D® voeten bevroren Te Ermelo werden in het ziekenhui® „Salem"' tijdens de vorstperiode twee zwer vers binnengebracht, die des nachts buiten hadden vertoefd. Hun beide voeten waren bevroren, zoodat een maandenlange beihan< deling noodig zal zijn. Minister-president Göring volgde het voorbeeld van zijn collega GoebbcU en gaf eveneens een Kerstfeest voor de arme kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2