C. C. M. Maat, Leiden ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 ve „Het Hoogeland" te Beekbergen, terwijl eenige jaren daarna „De Ganzenemmer" on der Vaassen gelegen, werd aangekocht, wel ke als tweede kolonie dienst zou doen, doch welke eenige jaren na de koop weder verkocht'moest worden in verband met den N.V. GLAS- EXPORTHANDEL voorheen J. B. DELIUS Co. Leveranciers aan ZIEKENHUIZEN en SANATORIA van: GLASWERK en andere Artikelen voor Apotheek, Laboratorium en Ziekenverpleging. VRAAGT OFFERTE geven wordt aan ouden van dagen en maat schappelijk ongeschikten. In 1925 werd door de aanstelling van een reclasseeringsambtenaar, de reclasseerings- arbeid beter georganiseerd, terwijl door jaarlijksche bijeenkomsten van alle bij den arbeid betrokken personen, zooveel moge lijk eenheid in het werk gebracht wordt De arbeid, waarbij de verpleegden tewerk worden gesteld, bestaat uit landbouw, vee teelt, tuinbouw, matten-industrie, matras sen-industrie en kippenfokkerij. In 1934 bedroeg het aantal verpleegdagen 57787; het aantal verpleegden 328; waaron der 171 nieuw opgenomen. 65 personen wer den in de maatschappij teruggeplaatst ter wijl het reclasseeringsbureau 237 personen in behandeling nam. Aangezien het aantal beschikbare plaat sen, ondanks het voortdurend uitbreiden van het aantal slaapgelegenheden, niet groot genoeg is om aan alle aanvragen om opname te voldoen, moeten velen worden afgewezen. WESTERSTRAAT 12 !A UTRECHT Specialiteit complete installaties van operatie- afdeelinqen en poliklinieken van ziekenhuizen en sanatoria. Vervolg Chr. Stichtingen van Barmhartigheid „Het Hoogeland" De vereeniging „Het Hoogeland", Ghriste lijke verecniging tot stichting en instand houding van Arbeidskoloniën, werd uit den nood der tijden geboren. Bij besluit van 2 December 1892 werd de Koninklijke goedkeuring op de Statuten verleend, zoodat eind 1932 de vereeniging haa- 4-0-jarig beslaan mocht herdenken Aanvankelijk opgezet voor den arbeid tor. behoeve van landloopers. en bedelaars, heeft deze arbeid zicli op velerlei gebied uitgo breid zoodat nu reclasseering in de meer uitgebreide .beteekenis van het woord be oefend wordt. Onder de verpleegden toch treft men aan maatschappelijk ongeschikten, zoowel gees telijk n!s lichamelijk, voorwaardelijk ver oordeelden en voorwaardelijk in vrijheid- gestelden, als-mede ouden van dagen, die in één der inrichtingen eenmaal opgenomen daar moeten blijven, omdat geen gesticht voor ouden van dagen bereid is hen op te nemen. Tot deze laatste groep hehooren „opa", die 82 jaar is; „oude Jan". 79 jaar oud; die nog eiken dag in de open luc-ht eenigen lichten arbeid verricht: de waschbaas, 75 jaar oud. naar wiens zin geen enkele jonge man helder genoeg wasoht. Geschiedenis der stichtingen De arbeid werd aangevangen op de hoe- i Een der gebouwen van de Stichting Het Hoogélani'' Het behoeft niet gezegd te worden dat de arbeid veel geld kost en aangezien ruim twee-derde deel van de verpleegden zonder eenige vergoeding wordt opgenomen, moet getracht worden op andere wijze aan de noodige geldmiddelen te komen. Het bestuur tracht de noodige middelen te verkrijgen door liet organiseeren van een drie-cents-fonds. Het bureau van dit fonds, dat onder lei ding staat var. den heer A. Hofstede is ge vestigd te Huizum bij Leeuwarden. De leden dragen wekelijks 3 cent hij. Het fonds heeft in 720 plaatsen afdeelingen. Elke nfdeeling heeft haar eigen bestuur, terwijl de dames van deze afdeelingen ge heel belangeloos wekelijks, maandelijks of driemaandelijks de bijdrage der leden ophalen. Dank zij de medewerking van een zoo groot aantal dames heeft het bestuur zijn arbeid nog kunnen voorzetten. In deze eco nomisch zoo moeilijke jaren, waarin zoo- velen op hulp van anderen zijn aangewe zen moet uitbreiding van het werk ernstig overwogen worden. Niemand kan en mag zich onttrekken aan de hem opgelegde plicht: „Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Chris tus". ZIEKENWAGENS v.af 32,so Alle soorten IN VALIDE WAGE NS ZELFBEWEGERS v.af f 125,- KAMERROLSTOELEN f 27,50 I Diverse soorten KamergemakstoeleD Operatiekamer- en Ziekenhuis-Meubelen F. M, HEUER - AMSTERDAM Prinsengracht 698700, telef. 47883 Lange Hilleweg 14c, ROTTERDAM Vereeniging tot Christelijke Verzorging van Zenuwlijders in Nederland, gevestigd te Zeist bosch. parkaanleg, weide, moestuin en vlociveld verschaft ruime gelegenheid voor allerlei arbeid io de open lucht. Ook bezit het Sanatorium een ruime in stallatie voor behandeling met water, elec- trieiteit, w.o. dialhcrmie en hoogtezon. De verdeeling der patiënten, die tot een getal van ruim 90 kunnen worden opgeno men, over de vijf gebouwen, en het relatief talrijke medische en verpleegpersoncel ma ken individualiseerende behandeling mo gelijk. De verpleegprijs bedraagt in de gewone, afdeeüng der 3e klas f 3.50 per dag; voor diaconieën f 3.Hierin is dc medische be handeling inbegrepen. Er is ook oen algemecne ondersteunings kas voor patiënten, die den vollen verpleeg prijs niet kunnen betalen. Adres: Ds. J. En- kelaar, Ilerv. Predikant te Leerdam. De medische dienst bestaat uit de heeren dr. C W. Scheffer, Geneesheer-Directeur en twee inwonende Artsen. In het Bestuur hebben zitting dc heeren Mr. G. A. Diepenhorst, voorzitter; Ds. L. v. Loon, secretaris; Mr. A. Ph. W. Alta, pen ningmeester; Mr. H. J. A. Baron van Boet- zelaer; Dr. Rijk Kramer; H. Munneke; J. Smilde; M. A. Verkerk; Jhr. Mr. J. M. M. v. Asch van Wijck. G. W. KOPPEN FABRIEK van TRANSPORT-, MAGAZIJN-, WASSCHERIJ- cn ZIEKENHUIS WAGENS UTRECHT Telef. 15523 Cath.slngel 115 Wijnkooperij Opgericht 1833 Telefoon 80 W. MOHRING ADVISEEREND INGENIEUR voor varmte-techniflk sanitaire- en koel-installatles voor Ziekenhuizen. Ganzenmarkt 16 bis A UTRECHT, tel. 15545 minder rooskleurigen toestand der finan-' ciën. In 1925 kwam het bestuur in het bezit van de kolonies „Wilhelminahoeve" en „Fi- ladelfia", zoodat de arbeid belangrijk werd uitgebreid, terwijl in de laatste 2 jaren op nieuw uitbreiding aan den arbeid werd ge geven door de opening van „Ons Thuis" en „Klein Bouwzicht" in welke inrichting te gen een matige vergoeding verpleging ge- Dit geschiedt niet, dan nadat de aanvra ger gevoed en uitgerust is. Zoo werden in het afgeloopen jaar brood met koffie of een warme maaltijd verstrekt aan 138G personen; aan 395 personen werd nacht logies met. ontbijt verschaft., terwijl aan 67 personen kleerling, gereedschappen en zoo noodig reisgeld werd gegeven. Hoofdgebouw van het Chr. Sanatorium voor zenuwlijders te Zeist. A. Zomer - Haarlem Schotersingel 157, Telefoon 13678 Betrouwbaar adres voor Inrichtingen LAKENS - SLOOPEN - DOEKEN WOLLEN DEKENS Een der gebouwen van de Stichting „Het Hoogeland" Van deze vereeniging gaat uit een Chris lelijk Sanatorium voor Zenuwlijders. liet is gevestigd te Zeist aan dc Sanatoriumlaan, een zijlaan van den hoofdweg Utrecht-Zeis'., en dus gemakkelijk te bereiken. Gelegen in oen rustige, boschrij'ke omgeving, biedt het alles, wat rustbehoevenden noodig hebben. Het bestaat uit een hoofdgebouw en paviljoens. In de jaren 1933 en 1934 werden deze vijf gebouwen geheel gemoderniseerd en voorzien van stroomond warm- en koud water. Kleine ziekenzalen werden ingericht, rubbervtoeren aangebracht. Het sanatorium neemt op lijders aan eiken vorm van ze nuw- en nietstorende Reisziekten. Met na druk zij er op gewezen, dat het geheel op zichzelf staat en dus niet als de z.g. Sana torium- of kliniekafdeelingen der gestichten in een gestichtencomplex is ingevoegd. Het behoeft geen betoog, dat dit geheel apart staan voor de patiënten van groot be lang is te achten, daar het met zich mee breng dat de inrichting een eigen stempel draagt Het grooto terrein, bestaande uit Het roode Kerstfeest „De moderne arbeidersbeweging heeft op Zinvolle wijze het Kerstfeest gevierd. Tal- ïoozen zijn op de vergaderingen onder het gehoor geweest van onze sprekers, die om het woord te gebruiken van een predi kant, die op één dezer bijeenkomsten sprak ónze idealen „confronteerden" met de diepere inhoud van de Kerstgedachte"; aldus de roode pers over de roode Kerst feestviering. En wat is dan de „diepere inhoud" van 'de Kerstgedachte voor de sociaal-democra ten? De Voorzitter heeft het duidelijk ge- Onze Kerstboodschap ls: Ovenvin de waanzin van de wereld! Redt de ziel der mensohiheid! Gelooft in uw verantwoordelijkheid! Gelooft aan het socialisme! Gelooft aan de Broederschap! Gelooft aan de Liefde! Die taal sloeg in. De verslaggever weet geen woorden te vinden om zijn gemoed te luchten na dit „ontroerend slot": In een heilige geestdrift barstten de duizenden uit na deze onder eerbiedige stilte aangehoorde woorden. Het oude, prachtige strijdlied „De so- cialistenmarsch" is de uiting van de ge voelens, die allen bezielen. Staande zong men het. Een ontroerend, onvergetelijk oogenblik De mensch zal als God zijn. sprak een maal de verleider in het Paradijs. Wat zegt de S.D.A.P. anders met de jaarlijksche her haling: Mensch, durf mensch te zijn! Gij hebt uw eigen lot in handen!? Zuiderzee en Landsverdediging In het te Berlijn verschijnende militaire tijdschrift Deutsche Wehr verscheen onlangs een artikel geschreven door dr. Manfred Sell, blijkbaar een stafofficier of althans iemand, die met de generale staf van het Duitsche leger in nauw verband staat. Hij heeft zijn studie het opschrift gegeven- „De militaire effecten van de drooglegging der Zuiderzee". Het heele Zuiderzeewerk, zegt hij, vol gens een citaat in de Utrechtsche C r t., toont, dat men in. Nederland, zonder daarvan en zulks om redenen yan binnen- en buitenlandsche politiek ophef te maken, het probleem ook in militair opzicht overwogen heeft. Aan de grondgedachte van het verdedigingsstelsel wordt niets veranderd, de bescherming van het land niet verwaarloosd. Elk der drie bestanddeelen van de voormalige Zuiderzee: de afsluitdijk, de polders en het IJselmeer, lost bepaalde, tevoren zorg zaam overwogen militaire vraagstukken op. Na een breedvoerig betoog concludeert de schrijver, dat de drooglegging der Zuiderzee militair „sehr weitgehend" is doordacht. Door een waar werk des vredes, zegt nij. wint Nederland tegelijkertijd merkelijk aan veiligheid. „Slechts ter zee en in de lucht", zoo be sluit dr. Manfred Sell, „zal de verdediging iets moeten worden versterkt. Van groote beteekenis zal de meerdere kwetsbaarheid van den afsluitdijk wel niet zijn. Nederland is overigens volkomen in staat en blijkoaar ook voornemens deze ietwat grootere cischen te vervullend' Even vastleggen Wij knippen uit „Volk en Vaderland": „Gezien de drukte, die de zidh chris telijk' noemende politieke pers maakt over hetgeen zij „de geloofsvervolging in Duitschland" noemt Wij concludeeren dus en leggen nadruk kelijk vast, schrijft De Banier van Ned- Indië', aat „Volk en Vaderland" blijkbaar het conflict tusschen de Duitsche Evangelische Kerk en de Overheid niet met de naam „geloofsvervolging" bestempelt en zoo erg niet vindtEn zijn voorts benieuwd of deze woorden een protest van christelijke N.S.B.-ers zullen uitlokken. Tooneelsubsidic De overheid onthoude zich. Naar aanleiding van de historie van „de Beul" merkt De Magistratuur op: „Onze meening is, dat de overheid be houdens haar politioneel toezicht, zich ten deze heeft te onthouden van financieele steun. Wij bedoelen hiermede niet te adviseeren aan de gemeenten, die tot heden zoodanige steun hebben verleend, zich plotseling geheel te onttrekken en daardoor wat door particuliere actie is ondernomen, de mogelijkheid tot voortzet ting te ontnemen. Ook hier moet met wijsheid en voorzichtigheid worden ge handeld. Er zijn evenwel vormen te vin den, waardoor de overheid zich geleide lijk onttrekt, zonder dat het gevaar be staat, dat dc organisaties van de volks kunst zich dientengevolge niet kunnen staande houden. Uiteindelijk zal evenwei het kunstminnende publiek zijn liefde niet alleen moeten belijden, maar ook moeten betoonen door voor dit aoel zicli financieele offers te getroosten. Vrije en onvrije pers In den Haag bleek men nog pas, bij alle verschil van opvatting en beginsel, het eens te zijn over de onschatbare beteekenis van een „vrije pers" voor de democratie, voor de Nederlandsche cultuur. Maar de roode pers voegt er aan toe: Op dezelfde dag meldde een bericht uit Duitschland, dat daar een journalist uit de „journalistencorporatie" is gezet d.w.z.: broodeloos én monddood is ge maakt omdat hij het had bestaan, een artikel te schrijven, waarin hij de bouw van dure paleizen voor de partij-organi saties der heeren nazi's critiseerde onder verwijzing naar de groote sociale nooden, tot welker leniging het geld ontbreekt. Daar kent men de onvrije, de tot slaaf verlaagde pers! Het is een goed ding, dat In vrijwel alle kringen van de Nederlandsche wer kers-met-de-geest de waardeering voor de geestelijke en cultureele beteekenis van de democratische vrijheden in de laatste tijd steeds .meer wordt gevoeld, en uitgesproken. Te vroeg gejuicht In het laatste nummer van het orgaan van het Nationaal Jongeren Verljpnd kon men lezen, dat zij, die „verblind" waren door pacifistische propaganda, nu eens een „koude douche" hebben gekregen, die hen moet doen begrijpen, dat in de internatio nale politiek „realiteiten" sterker zijn dan „sentimentaliteiten"; de overeenkomst Hoare Laval zou bewijzen, dat Engeland zich uit sluitend heeft laten leiden door zijn eigen belang en over een strijd om het recht moet men maar liever niet praten. Naar aanleiding hiervan merkt de roode pers op: Dit artikel was geschreven vóór het aftreden van Hoare. Thans is gebleken, dat deze schrijver te vroeg heeft gejuicht Het. mag dan zoo zijn, dat de Engelsche regeerders mede hebben gerekend met htt eigen helang, zij hebben door hun Vol kenbon dspropaganda een democratische vredeskracht opgeroepen, die sterker bleek dan al hun machinaties. Wat men een ..sen timen tal Beit" geliefde te noe men, heeft het glorieus gewonnen en is „reëeler" gebleken dan de „realiteiten" van bedoelden schrijver. Deze terechtwijzing is niet onverdiend. Echter zouden we de roode pers willen waarschuwen om ook niet al te vroeg to juichen. GEMENGD NIEUWS EEN VERDUISTERENDE WEESVADER Op verzoek van den commissaris van po litie is te Roermond aangehouden en naar Tiel overgebracht zekere P. J. v. d. B., verdacht van verschillende verduisteringen van goederen, ten nadeele van het Burger Weeshuis te Tiel, alsmede van oplichting voor f 1500, aldus meent de Tel. te weten. v. d. B., die sinds jaren met zijn echtge noot e optrad als vader en moeder van het weeshuis, genoot te Tiel aller achting. De weesvader, die op 1 October j.l. is ontslagen, had allerlei 'huisraad in depot opgeslagen De politie heeft de kisten, waarin verschil lende der gestolen goederen zich bevonden, in het bijzijn van v. d. B. geopend. Verschil lende eigendommen van het weeshuis, ais lijfgoederen, huishoudelijke voorwerpen, de kens enzlkwamen te voorschijn. Toen deze eenmaal ontdekt waren, heeft de man be kend. Hij is op transport gesteld naar Arn hem, waar hij zal worden opgesloten. ONGELUK IN MIJNGANG Mijnwerker gedood In de Domaniale Mijn te Kerkrade ontspoorde een. trein, die mijnwerkers vi vcerde ran hun werkpost naar de schacht. Een der wagens sloeg om en de gehuwde mijnwerker J. van Laarhoven werd bekneld tusschen den wagen en den steenwand. Hij was op slag dood. BRANDSTICHTING? Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in een schuur te Belfeld (L.). waar de landbouwer S. zijn werktuigen had ondergebracht. Bij het onderzoek werden verdachte voetsporen aangetroffen, alsmede gedeeltelijk verbrande lucifers, zoodat het vermoeden rees, dat brandstichting in het spel is. Het onderzoek duurt voort. VORSTVERWACHTING Een schaatsenfabrikant in Friesland heeft in de jongste korte ijsperiode van een paar dagen meer dan 25.000 paar schaatsen af liet onderzoek naar de herkomst van de valsche rijksdaalders, die door een Cliinees in eeu tweetal sigarenwinkels'iu den Jor- daan te Amsterdam zijn uitgegeven, Js noc niet veel verder gekomen. De Chinees zegt Zondag uit 't Duitsche Roergebied naar ons land ie zijn gekomen. Hij heeft daar de rijksdaalders in ontvangst genomen om Ne derlandsoh geld te hebben. In den nacht van Zondag op Maandag heeft hij in een ho tel in de Warmoesstraat gelogeerd. De poli tie heeft hein in de gelegenheid gesteld dit hotel aan te wijzen, maar hij kan het hotel niet terugvinden. De eigenaars van de Chi- neesche hotels in de Warmoesstraat bewe ren ook van hun kant den Oosterschen lo geergast nooit te voren gezien te hebben. De politie lieeft de overtuiging, dat deze man, die in het bezit is van dc valsche rijksdaal ders, niet voor het eerst in Amsterdam is. HET „VLAGINCIDENT" De verdachten vrijgesproken De rechtbank to Amsterdam sprak de vier personsen, die er van werden verdacht op 20 November de Hakenkruisvlag van een Duitsch schip te hebben gestolen, dat in de haven lag, vrij van het ten laste gelegde. Het O. M. had tegen elk der verdachten tien maanden gevangenisstraf gerequireerd. Na de zitting werden zij op verzoek van de verdedigers- in vrijheid gesteld. Te Apeldoorn werd op den Arnhem- scheweg ter hoogte van de Woeste Hoeve een troep wolven gesignaleerd. Een chauffeur had ze voor zijn wagen ge zien. De politie heeft onmiddellijk daarna opsporing verricht Zij vond ter plaatse in het versche sneeuwdek afdrukken van poo len, die echter zoowel van honden als van wolven afkomstig konden zijn. De veldwach ters en jachtopzieners, alsmede de politie te Arnhem, waren onmiddellijk gewaar schuwd. Later op den dag hebben Apeldoorn sclie politiemannen de bedoelde beesten ge vonden; het bleken verwilderde honden te zijn. De politie-inspecteur P. IJtsma heeft drie van hen doodgeschoten; de andero ont kwamen. HET EINDE EENS ZWERVERS Doodgevroren onder een steenfabriek In een klooster te Susteren (L.) is overleden de zwerver Th S., die een der laatste nachten een onderkomen had gezocht onder het afdak van de steenfabriek „Sint Jozef", aldaar en 's morgens in erbarmelij- ken toestand werd aangetroffen met bevro ren handen en voeten. Hij werd toen dade lijk naar voormeld klooster overgebracht, doch overleed aan de gevolgen, Felle brand in een kapsalon De bewoner springt van het balcon In een kapsalon, gevestigd aan den Hoo- gen Laarderweg te Hilversum, heeft 's nachts een felle uitslaande brand gt> woed. Omstreeks één uur bemerkten voor bijgangers. een rooden gloed in de beneden verdieping, waarop -dj onmiddellijk de brandweer waarschuwden. De bewoner van het perceel, de 28-jarige G. Ridderkhoff, die op de bovenverdieping sliep, kon het bran dende huis niet meer op de gewone wijze verlaten, doch moest zich door van het vier meter hooge balcon te springen in veilig heid stellen. Het huis brandde geheel uit, terwijl het belendende perceel, mede door vuur en wa ter schade opliep. R. is tegen brandschade verzekerd voor een bedrag van ƒ4500. De brand moet zijn ontstaan doordat het haard kleed heeft vlarngevat, toen waarschijnlijk gloeiende kolen uit de kachel vielen. Een „broederlijke" steekpartij De sigarenkoker als harnas Op den 's-Gravenbroekscheweg te R 2 e u- w ij k kreeg de 22-jarige J. de K. ruzie met de gebroeders S., allen te Reeuwijk. De twist liep zoo hoog, dat de gebr. S. een mes trok ken en De K. aan het gelaat verwondden en hem een steek in de borst toebrachten. Het mes stuitte op een sigarenkoker en een notitieboekje af. Tegen de gebr. S. is proces verbaal opgemaakt. Echtelijke twist Man doodgestoken In den nadht ontstond twist tusschen het echtpaar D. te Overdinkel (gem. -s- ser). De nian schijnt hierbij de vrouw met een mes te hebben bedreigd, waarna de vrouw hem het mes afhandig maakte. Hier bij liep D. een vrij diepe messteek in de hartstreek op. Het slachtoffer is aan bloed verlies overleden. De vrouw werd door da politie naar het gemeentehuis te Losser overgebracht Zij is zoo onder den indruk van het gebeurde, dat men haar nog geen verhoor heeft kunnen afnemen. De versla- gene stond niet gunstig bekend. VERDRONKEN Uit het water van het Rokin te A ras ter- u l8, Ijjk vaa eon bejaarden man opgehaald Deze man moet ter hoogte van de Wijde Kapelsteeg te water zijn geraakt, hetgeen o.m. door drie dame3 moet zijn ge zien. Ieder, die omtrent dit ongeval inlich tingen kan verschaffen, wordt verzocht zich ten spoedigste aan liet bureau Singel ta willen vervoegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12