ZUID-AFRIKA VAN HEDEN EN MORGEN ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 DERDE BLAD PAG BINNENLAND Het „Schapenpotje" Nog nitkeering mogelijk Zij. die meenen alsnog aanspraak te kun nen maken op een uitkeering van f 1 voor elk lam dat blijkens de in 1933 gehouden inventarisatie in het bezit werd bevonden van diegenen, die toen liet houden van sche en als hoofd- en neven bedrijven uitoefenen, linnen alsnog een aanvrage indienen, ech ter vóór 15 Januari a.s. Toor het overgroole gedeelte hebben de uitkeeringen reeds plaats gevonden. Commissaris van Politie te Middelburg De heer J. Fontijne, van Dordrecht benoemd Met ingang van 1 Januari is benoemd tot commissaris van politie te Middelburg de heer J. Fontijne, oudste inspecteur van politie eerste klas te Dordrecht. De heer Fontijne werd geboren 14 April 1S95 te Rotterdam, waar zijn vader deur waarder was bij dc arrondissements-recht- bank. Hij ving zijn politioneele loopban aan als adjunct-inspecteur te Dordrecht, op 1 Nov. 1915. Op 10 Juli 1916 volgde zijn be noeming tot inspecteur en op 1 Jan. 1917 die tot inspecteur le klas. Op 1 Mei 1929 werd zijn werkkring die van de Justitie dienst De heer Fontijne is een bekwaam, tac tisch en tegelijk doortastend politieman, voor de taak welke hem in Middelburg wacht, alleszins geschi' Hij is lid van de Ned. Herv. Kerk en is politiek de Chr.-Hist. beginselen toegedaan. N.SJVAP. Geen ontbinding der S.A. In tegenstelling tot de N.S.B. heeft 'de leider der NaL-Soe. Ned. Arbeiders-Partij, dr. E. H. v. Rappard, op de laatst te Arnhem gehouden vergadering van den partijraad medegedeeld, geen redenen aan wezig te achten tot ontbinding der S.A., nangezien haar doel in geen enkel opzicht in strijd is met het aanhangige wetsont werp. Niet voorbereiding tot militaire, semi- militaire of politioneele handelingen, maar bewuste uitdraging der idee is liet doel van de S.A. der N.S.NA.P. Amsterdamsche Chr. Besturenbond Nieuwe secretaris benoemd Het bestuur van het Chr. Nat. Vakver bond heeft, in overleg met den Amst. Chr. Besturenbond, met ingang van 1 Januari 1936 tot gesalarieerd secretaris benoemd den heer J. van den Burg, tot nu toe voorzitter van den Chr. Besturenbond te IJmuiden. Deze benoeming moest plaats hebben om dat de heer G. Baas Kzn., die tot dusver als secretaris fungeerde en tijdelijk door den heer J. C Buysman werd vervangen, deze functie in verband met zijn wethouder schap neerlegde. GEREF. JONGELINGEN IN GELDERLAND KERSTBIJEENKOMST TE AALTEN De macht van het geschreven woord Referaat van den heer P, van Nes Gzn Onder leiding van den heer D. Tim me te Nijmegen werd Tweede Kerstdag te A a 11 e n de Kerstverga- dering van de Geldereche afdeeling van den Ned. Bond van J.V. op G.G. gehouden. De samenkomsten waren zeer goed bezocht» De vergadering die 's morgens in het ge bouw „Patrimonium" gehouden werd, werd geopend met samenzang en het lezen van Ps. 73. Na een kort welkomstwoord hield de voorzitter zijn openingsrede onder den ti tel „Van Helden en Heldenver- eer i n g". De rede werd besloten met den samenzang van twee coupletten van ons Volkslied. De heer J. G. Debbink Jr., voorzitter van de regelingscommissie richtte namen» de ontvangende vereenigingen zich tot dx aanwezigen met een welkomstwoord. Notulen en begrooting voor het boekjaar 1935-"36 werden goedgekeurd. De heer A H. Lit too v, te Ermelo, reTe- reerde daarna over: „Het Calvinisme air levens- en wereldbeschouwing". Hij behandelde le Inhoud en leidende gedachte van het Calvinisme; 2e Tijd en wijze van bestaan; 3e De bezwaren die ei tegen worden ingebracht, waardoor het licht van het Calvinisme, tegen don donkereu achtergrond der critiek duidelijk uitkomt. Een 11-tal vragen die werden gesteld wer den beantwoord. Tijdens de bespreking ver scheen, met luid applaus begroet, in de ver gadering de 2e Voorzitter van den Bond, dk heer P. v. Nes Czn. te Den Haag, die in de middagvergadering zou spreken. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering die in. de Oosterkerk gehouden werd, riep de voorzitter een welkomstwoord toe aan de® Burgemeester van Aalten, die het g® gpvaardigde der Geref. Kerk, den heer A. J. W. Monnik; voorts aan den af ge afgevaardigden der Geref. Kerk, den heei H. W. Lu yen es (oud-secretaris van de af deeling) Ds. A Schouten em. predikant die vroeger lid van het bestuur is geweest en krachtig aan den opbouw medewerkte; en enkele anderen. De heer P. v. Nes Czn. spraJc hierna over: ,-De macht van het geschreven woord" Spr. reide o.m. dat het geschreven woord te verkiezen is boven het gesproken woord, omdat het rustiger overdacht kan worden Het mist de frissche impuls van den per soon, maar het is algemeener, duurzamer, vaster en betrouwbaarder. Daarom is het ook gevaarlijker. Spr. schilderde met grootc ernst het geweldig gevaar van het slechto boek, dat op den gevoeligen jongen mensch zulk een funesten invloed heeft. Er wordt veel gelezen. In Nederland verschijnen per jaar meer dan lO.OOO^oeken en nog mcei dan 1000 bladen of tijdschriften. Talloozen zijn door het boek te gronde ge richt, maar anderen zijn erdoor behouden. Men wil de overheid ervoor spannen om die boeken en geschriften die slecht zijn U> doen verdwijnen, maar dat is op grond var» de grondwettelijke gewaarborgde vrijheid van de drukpers niet gemakkelijk. We mot ten het zelf doen. We zullen het moment toejuichen als slechte boeken en bladen niet meer gpdrukt kunnen worden, maar dan, omdat ze onder de menschen geen aftrek meer vinden. Ons volk moet veranderen, ae geesten moeten omgezet Spr. wees met grooten nadruk op het ge vaar van de niet-Christelijke pers en wee» als taak aan het scheppen van een heid in de genachten des volks. In heel het leven gaat het ora de eere van Het vleesch- geworden Woord, dien wij ook met het ge schreven woord hebben te dienen. Het slotwoord werd gesproken door ds. D. Zwart, Geref. predikant te A alten, onder den titel. „Kinderen van het Woord". Spr. wees op de herders in de velden van Efrata, die, nadat ze het woord van de engelen gehoord hadden, direct opgingen om te zien het Woord, dat hun was kond ge daan. Zoo kwamen ze van geloof tot aan schouwen. Daarna werden zij verkondigers van het Woord. Zoo moet ook de houding van de jeugd in den vereenigingsarbeid zijn. Deze arbeid moet groote blijdschap brengen. Alleen langs den weg van geloof komt. ook in 1935, de aanschouwing van den Koning der heer lijkheid, die bevrediging schenkt door de zucht naar geluk en blijdschap die trilt in de ziel. Aanvaarding van het Woord, dat gebo den wordt op de zilveren schaal van hel Calvinisme, brengt die heerlijkheid en langs dien weg heeft de zaak voor Jezus Christus in Nederland een toekomst. Nadat de voorzitter eén woord van dank had gesproken, werd de goed geslaagde vergadering gesloten. Centraal Bureau voor Couranten-publiciteit Door de Ver. De Ned. Dagbladpers opgericht In hert; kantoorgebouw „De Bisschop" Dam 2A., Amsterdam, is sedert kort gevestigd het „Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit" (Cebuco) van Ned. Dagbladpers. De Ver. „De Ned. Dagbladpers" beoogt met de instelling van dit bureau een centraal or gaan te scheppen, waardoor de Nederlandsche bedrijfswereld met nog meer vrucht de zoo doeltreffende stimulans voor den verkoop, die adverteeren heet, zal kunnen toepassen. De gegevens waarover men beschikken moet om een reclamecampagne zoo doeltreffend mo gelijk op te bouwen, zijn tegenwoordig zeer vele. Deze stelt het Cebuco aan adverteerders, a.s. adverteerders en him advertentie-bureaux in zoo groot mogelijke hoeveelheid ter be schikking. Het opzetten van reclamecampagnes en het houden van marktonderzoeldngen zullen hier door een uiterst solide basis krijgen. Het „Cebuco" zal verder tal van publicaties doen verschijnen, die voor de adverteerders van waarde zullen blijken. De leiding van het „Cebuco" berust in han den van iemand, die een twintig jarige erva ring in de couranten- en reclamewereld heeft. Op een enkele uitzondering na zijn alle voornaamste couranten van Nederland by het Cebuco aangesloten. Het auto-ongeluk bij Wieringen Het vijfde slachtoffer overleden In h"-t marine-hospitaal le Den Helder, is overleden het vijfde slachtoffer van het auto-ong'-luk bij Wieringen op 7 Dcc. j.l., n.L mej. Schukken uit Bolsward Ernstig auto-ongeluk Een doode, twee gewonden. Bij Goes zijn op den provincialen weg van Kort gene naar Geersdijk drie jongelui aangereden door een auto, bestuurd door zekeren V. uit Westenkerke, die hen in volle vaart rechts wilde passeeren. Een van .hen, M. v. d. Linde uit Kortgene, was op slag dood. J Koets brak een been en R. Rood- zand werd aan het gezicht gewond. Het lijk van v. d. L. is naar de begraafplaats ver voerd; K. is naar het gasthuis te Goes ge bracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. In Duitschland gearresteerd Zekere mej. P.. gehuwd en wonende te Doem a de (L.), bezocht geregeld haar ouders, die woonachtig zijn te Susterseel (D). In het begin van dezen zomer werden haar bij een dergelijk bezoek 130 gulden afgenomen door Duitsclie politiebeambten. Zij werd toen weer spoedig op vrije voeten gesteld, doch eenige weken daarna schrif telijk veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf wegens overtreding van de bekende financiecle verordeningen. Vanzelfsprekend dacht mej. P., die veilig en wel te Doen- rade woonde, er niet aan, haar straf te gaan „uitzitten". Dezer dagen bezocht zij echter opnieuw haar ouders en dit werd voor haar een strc-o. Zij had nauwelijks de Duitsclie grens overschreden of zij werd in arrest gesteld en naar de gevangenis te Alten overgebracht. Doodelijke damp To T ij n j e (Fr.) werd de vissclier EL v. d. Wal door zijn vrouw, met wie hij een half jaar gehuwd is geweest, dood voor het bed gevonden in zijn woonschip. De man is door kolendamp uit de kachel gestikt en heeft vermoedelijk nog gepoogd zich naar buiten te begeven. Te Amsterdam bemerkten bewoners van een bovenhuis in de Bellamydwars- straat, dat er een sterke gaslucht in hun woning hing. De politic stelde een uitge breid onderzoek in in het geheele huis. De bewoner van de benedenverdieping, een bejaarde man, die een sigarenwinkel drijft, scheen niet thuis te zijn. De politie kreeg althans op haar gebcl geen antwoord. Langs de achterzijde drong een agent de woning binnen en hij vond den bewoner bewuste- loos op zijn bed liggen. Het bleek dat in zijn woning een gaskraantje openstond en dat hij door het ontsnappende gas be dwelmd was. De G. G. en G. D. slaagde er in de levensgeesten weer op te wekken. ERNSTIG VERKEERSONGELUK Te Ermeio gleed een voerman, van de stichting Veldwijk, uit door de gladheid. Hij kwam onder het paard te vallen en kreeg dc wagen over zich heen. Het paard sloeg op hol en vond de weg van een uur naar de stichting op eigen houtje terug. De voer man werd op de weg gevonden en met he vige inwendige kneuzingen per auto naar huis gebracht. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Helsingfors 7G1.6. I-aagstestand te Lerwick 734.9. Stand vanmorgen halftwaalf 743.5. WEERVERWACHTING Matige tijdelijk toenemende Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tij delijke opklaringen, tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De oceaandepres6ie werd stationair ten Zuiden van IJsland en vult aan de Westzijde op. In het 0o6ten begint het continentale ge bied van hooge luchtdruk zich weer te her stellen. In Spanje blijft de druk bij voort during laag. De secundairen, die langs den Oostrand der depressie trekken, geven beur telings regen en opklaring, terwijl de krach tige wind in Frankrijk en langs de kusten de temperatuur hoog houdt. De meeste regen viel thans in Engeland en het Kanaal. In Duitschland liegen onbeteekenende vorstge- bieden. In de bovenlucht bewegen zich over geheel centraal-Europa en de Alpen warme en zeer droge föhnwinden. In de Alpen en in München werd de temperatuur van het vriespunt eenst op 3000 Meter hoogte waar genomen. Daarentegen werd het in Schot land weer iets kouder. In Lapland nam de vorst af tot matig. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving in liet eerste etmaal nog zacht zal blijven» STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen tc 8.55 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Stormsein neerhalen. Rlijtt op uw hoede. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen haltfwaalf 8.6 C. 29 DECEMBER Zonsopgang 8.12 u.; Zonsondergang 3.52 u. Maan op voorm. 10.10 u.; onder nam. 8.53 u. 30 DECEMBER Zonsopgang 8.12 u.; Zonsondergang 3.52 u. Maan op voorm. 10.27 u.; onder nam. 10.17 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 29 DECEMBER Van 's avonds 4.22 u. tot 'b morgens 7.42 u. 30 DECEMBER Van 's avonds 4.22 u. tot 'b morgens 7.42 u. EEN SMOKKEL-VEERPONT Rijksambtenaren hebben de veerpont over de Maas tusschen Bunte en het Belgi sche plaatsje Herberich in beslag genomen. Bij de laatste verpachting van dit veer werd bepaald, da: de pachter de boot in welken vorm ook, niet in dienst van smok kelaars mocht stellen. Ook na herhaalde waarschuwingen heeft hij zich niet aan deze bepaling gehouden met het gevolg dat de rijksambtenaren dezer dagen tot in be slagneming zijn overgegaan. De boot is op Nederlandsch gebied op het droge gebracht. Eerst na betaling van de boete zal de boot worden vrijgegeven. HET AUTO-ONGELUK BIJ ARNHEM t De toestand van Dr. Brouwer uit Oegst, geest en zijn beide dochters en dienstbode, welke Dinsdagmiddag bij een auto-ongeluk op den Amsterdamsehcnweg onder Arnhem ernstig zijn gewond, is naar omsintandighe- den vrij gunstig. De toestand van Dr. Brou wer zelf liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, doch sedert Vrijdag is eenige ver» betering ingetreden, waardoor nu mag wor. den aangenomen, dat voor alle patiënten die vrij ernstig werden verwond, het levens» gevaar als geweken lean worden beschouw-' KIPPEN KENNEN GEEN GRENZEN Dezer dagen hadden zich te Ro er th en- ba c h niet ver van de Nederlandschc grens 8 kippenboeren te verantwoorden, die hun hoenderparken aan weerszijden van da grens hebben. Zij voerden de kippen goed koop in Nederland in, doch lieten deze op Duitscli grondgebied clure eieren leggen. Da Duitsche douane neemt aan dat op deze manier 2 millioen eieren gelegd zijn. Da verdachten kregen elk 5 maanden gevangc» nisstraf. ONTSPANNING SCHAKEN REVANCHE-MATCH EUWE—ALJECHIN OP DE SEMMERING? Een Oostcnrijksch hoteldirecteur heeft, (naar het Hdbl. meldt, in een brief aan Dr Euwe en Dr Aljechin medegedeeld, dat hij bereid is de benoodigde som voor een revanchewedstrijd te verstrekken, indien er in het Hotel Panhans op de Semmering wordt gespeeld. Dr Euwe deelde mede, dat hij uiteraard niet het minste bezwaar er tegen zou hebben de revanche-wedstrijd ia Oostenrijk tc spelen, te meer daar Aljedhn op deze wijze geen moeilijkheden zal heb ben om de benoodigde 10.000 bijeen te brengen. HET TOURNOOI TE HASTINGS De eerste ronde Gisteren is het Scha&ktournooï te Ha» tings begonnen. In de hoofd-afdeeling luidt de uitslag ^an de eerste ronde. Flohr verliest van Fine (Amerika); AlexanderMitchell remise; Tartakower— Koltanowski remise; GolomThomas re mise; TylorWinter remise In de lagere afdeelingen: Staceyvaa Seters (Ncd.) afgebroken; GebandLandau (Ned.) afgebroken; Sonja Graf verliest van Prins (Ned.); .WinserKnoppers (Ncd.) remise. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Onder groote belangstelling is 2e Kerst dag te Almelo de Damwedstrijd gehouden om het Kampioenschap van Nederland, fus- schen „G.Svan Amsterdam, en Zwart wit van Almelo. De wedstrijd die circa 4y2 uur 'duurde, eindigde mej 15—5 in het voordeel van G S. Amsterdam, EEN ONDERHOUD MET Prof. G. BESSELAAR Rels-indrukken uit het afgeloopen jaar Terug van een rondreis door het land, 'dat hem ±- 30 jaren ter woonstede was, heeft Prof. Besselaar ons een en ander verteld van zijn indrukken. De reis heeft =fc 4 maanden geduurd en had ten doel, voor de colleges, die hij aan de Amsterdamsche Universiteit geeft als buitengewoon hoogleeraar in de Zuid-Afrikaansche taal en letterkunde, ge schiedenis en cultuur, frissche leerstof op te doen. Dat wordt niet alleen gevergd door het doceeren van een vak, dat een levende en strevende werkelijkheid tot onderwerp heeft, maar dat wordt ook voorgeschreven door het snelle tempo, waarin het Zuid- Afrika van heden zijn evoluties van jong en krachtig volk doormaakt Prof. Besselaar is dan ook teruggekeerd met een rijke lading aan wetenschap, samengelezen uit de aanra king met alle leidende figuren uit het Zuid- Afrikaansche cultuurleven, evenzeer echter met een flinke voorraad indrukken, ontstaan uit den omgang met „the man in the street", die voor hem, den Airikaanschen Hollander, geen geheimen heeft. Land en volk Zoo pratende weg men behoeft dezen kalmen, geestigen causeur werkeJijk niet te inspireeren werd het ons duidelijk, dat wij Nederlanders goed zullen doen, wat meer respect te hebben voor de afmetingen en verhoudingen van landen en volken, die wij, omdat ze zoo héél ver weg liggen, dan ook maar heel klein zien (Ned. Oost-Indië met uw verlof). Nu. met Zuid-Afrika kon dat ook wel beter. Die vier deelen: Trans vaal, Oranje Vrijstraat, Natal en Kaapland zijn samen bijna 50 maal zoo groot als Ne derland; als Pi of. Besselaar, toen hij nog te Pieter Maritz het onderwijs diende, naar Kaapstad wilde reizen, moest hij 3 etmalen in den trein zitten. Enzoovoort. Echter, Zuid-Afrika is dun bevolkt. Een paar fnillioen blanken, een zes, zeven mil lioen naturellen, vormen de bevolking. De opbouw van een economisch en cultureel sterk Zuid-Afrika wordt dus verricht door een betrekkelijk bescheiden getal wer kers. Destemeer treft u, wat zij tot stand brengen. Ik heb, zoo vertelt onze gastheer, in Europa nergens zulke complexen van Uni versiteitsgebouwen gezien als te Kaapstad en Johannesburg, brandpunten van Engelsche cultuur, hoewel ook met eere genoemd mogen worden de behuizing en de wetenschappe lijke toerusting te Pretoria en te Stellen- bosch, de centra van het Hollandsch-Afri- kaansche cultuurleven. Een ander voorbeeld: de pers. Prof. Besselaar toonde ons een groot, prachtig geïllustreerd weekblad, „Die Huisgenoot", dat een oplaag van 40.000 exemplaren heeft, cn men bedenke dn. dat uit één millioen Hollandsche Afrikaanders daarvoor de lezers moeten komen. En nu we toch met de pers bezig zijn: wat dunkt u van een Afrikaansch dagblad dat f 1.800.000.— cadeau krijgt (van de Kamer van het Mijn wezen) om zich behoorlijk in te richten? Invloeden van btdfes Hier raken we tevens een ander belangen- gebied: ./le pénétration pacifique" van het buitenland, met name van Amerika, Duitsch land, Nederland, enz. Engeland heeft uiter aard al een voorsprong, maar spaart geen kosten om dien te behouden. In het Hooger Onderwijs is dan ook duidelijk een Holland sche en een Engelsche sfeer te onderschei den. Te Johannesburg en te Kaapstad (Groote Schuur, een complex grooter dan dat van de Berlijnsche Universiteit) dicteert de Engelsche, te Stellenbosch en te Pretoria (de laatste sedert 1932) de Hollandsch-Afrikaan- sche invloed de structuur en den gang van het onderwijs. Bij het woord Universiteit denke men voor Z. Afrika niet altijd aan een volledig stel faculteiten. In Johannesburg bijv. is het onderwijs meer georiënteerd naar den mijn bouw, in Pretoria en Stellenbosch naar den landbouw. En dan zijn er de meer geweste lijke colleges als te Bloemfontein, Potchef- stroom, Wellington, Grahamstand, e.d. Dc naturellen Bijzondere aandacht vraagt nog steeds het naturellen-vraagstuk. Globaal genomen, leven en wérken de inboorlingen territoriaal, so ciaal en economisch gescheiden van de blan ken. Het Hooger Onderwijs bijv. is voor hen afzonderlijk te volgen. Deze verhoudingen worden wederzijds niet anders begeerd; men kan ze vergelijken met die tusschen de Europeanen en de inlanders in onzen Archi pel. Ook de Afrikaansche inboorling heeft zijn eigen woonwijken in de steden och, voegde onze gastheer er nuchter aan toe, deze sociale scheiding komt slechts overeen met ons standenverschil in Europa, waar een blanke dame van hoogen stand er toch ook niet aan zal denken, haar chauffeur mee in den salon te brengen, waar zij de thee gaat gebruiken bij een vriendin.Anderzijds: tengevolge van het met kracht uitgebouwde onderwijs- en cultuurleven der blanken deelt de naturellenbevolking in stijgende mate van den intellectueelen welstand en de hoog staande opleiding aan hoogere en middel bare scholen. Rond de school Uiteraard bijzonder belangstellend naar het Kerkelijk leven en den Christelijken le venskring in Z. Afrika, vroegen wij Prof. Besselaar ook daarover iets te willen vertel- Dt nieuwe kerk In Paarl len. Aansluitende bij het zoojuist beschre ven onderwerp, deelde hij ons mede, dat de Christelijke school zooals wij die kennen, in Z. Afrika nauwelijks bekend is. Alle lagere en middelbare scholen zijn Staatsscholen en het onderwijs is er kosteloos. De leerplicht schrijft 68 leerjaren voor, doch vervalt voor kinderen, die meer dan 3 mijlen ver wijderd wonen van een school. In zulke ge vallen voorzien de z.g. school-kosthuizen, waar de behoeftige kinderen ook weer op Staatskosten van Maandag tot Vrijdag intern zijn. Voorts is er de autobus en de ezel, die lange afstanden helpen verkorten. De z.g. ftn mans scholen worden hier n daar aangetroffen om kleine afgelegen nederzet tingen te dienen. Die Staatsscholen mi verzorgen in zooverre de Godsdienstige behoeften, dat er gebeden en uit den Bijbel gelezen wordt, terwijl er een leervak Bijbelonderwijs is, dat echter (bij wettelijk voorschrift) geen dogma mag onderwijzen.Voegen we hier nu nog bij, dat ouders ontheffing van dit vak voor hun kind kunnen krijgen, en dat de onderwijzers niet verplicht zijn, te bidden of Bijbel onderricht te geven, dan laat zich wel onge veer begrijpen, dat voor de Afrikaansche jeugd aan Christelijk onderwijs een uiterst schraal rantsoen ter beschikking is. Het is dan ook evenzeer te begrijpen, dat de neiging tot oprichting van Christelijke scholen ont waakt is en toeneemt. Het Middelbaar Onderwijs De middelbare scholen van Zuid-Afrika zijn niet op één lijn te stellen met de onze. Zij reiken met de leerstof niet verder dan de 4e klasse van onze Gymnasia, gevolg waarvan men aan de Universiteiten veel stu denten van 16, 17 jaar aantreft. Het eind examen en in verband hiermede het leerplan dezer scholen mikt op toelating tot de Uni versiteit; in de praktijk echter is dit eind examen een toelatingsexamen geworden voor normaal- en kweekscholen en voor allerlei beroepen en bedrijven. Het Kerkelijk leven Over drie kerkgroepen Is het Godsdienstig leven der Afrikaners verdeeld. De grootste groep vormen de Ned. Geref. Kerken (de landskerk) met 300 gemeenten): Geref. Kerken zijn er ruim 50. Verder hoofdzakelijk in Transvaal, de Herv. Kerk. TheoL scholen (Kweekscholen) zijn er voor de Ned. Geref. Kerken te Stellenbosch, de oudste, die in 1859 al is opgericht en waar van de 4 do centen er 3 pupillen zijn van de Vrije Uni versiteit; voor de Geref. Kerken te Potchef- stroom. De Herv. Kerk (Transvaal) heeft een kerkelijk hoogleeraar aan de Universiteit te Pretoria, waar onlangs ook een theologi sche hoogleeraar is aangesteld namens de Geref. Kerk van Transvaal. Hoezeer de Calvinistische gedachte in het Kerkelijk leven van Z. Afrika veld wint, moge blijken uit het feit, dat een der stu denten van de Universiteit te Kaapstad, een doctor in de filosofie, daar in aanraking komende met Calvinistische lectuur, zoodanig getroffen werd dat hij tot bekeering kwam, te Stellenbosch zijn 4-jarige theol. opleiding kreeg en nu naar Amsterdam gaat, om aan de V. U. af te studeeren. In het algemeen kan men zeggen, dat ook het Kerkelijk leven in Z. Afrika zich in op gaande lijn beweegt. Een oplaag van 20.000 exemplaren voor Die Kerkbode zegt wel iets voor een Kerkgroep van 300 gemeenten. Nederland en Zuid-Afrika Uiteraard kwam in het onderhoud met Prof. Besselaar men zal begrijpen, dat wij uit den hoorn des overvloeds van zijn gekruide verhalen maar een zeer bescheiden percentage konden meenemen ook de vraag ter sprake, of en in hoever er voor jonge Nederlanders toekomst in Zuid-Afrika is. Wat de studenten betreft, is een begin gemaakt met het, ook door den gezant aan het Nederlandsche Hof, Dr. van Broekhuy- zen, krachtig bevorderde, ruilen van studen ten. Zoo zullen in 1936 zes studenten uit Amsterdam naar Z. Afrika gaan, die daar vanwege de Universiteit van Pretoria, vrij stelling krijgen van college- en examen gelden. In zijdelingsch verband wijzen we ook nog even op de wel zeer redelijke wettelijke voorwaarde, dat in Z. Afrika afgestudeerde vreemdelingen pas dan in Staatsdienst kun nen komen, wanneer zij er 3 jaren gewoond hebben. Dit geestelijk acclimatiseeren is noodig zoowel voor den belanghebbende als ter consolideering van een nationaal gezonde samenleving. Kans voor vaklui Of ook andere jonge menschen in Zuid Afrika „emplooi" zullen vinden? Wie een knap werkman in het bouwvak is en 100 pd. sterling bij de hand heeft, zal er zeker slagen, aldus het antwoord van onzen gastheer, die er bijvoegde, dat hij over stroomd was met verzoeken ter bevordering van het emigreer en naar het verre land. Er is reeds, ook door bemiddeling van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. een aanmer kelijk getal Nederlanders heengetrokken, maar wij moeten er terstond bijvoegen: dit gaat 'heusch niet „vanzelf". En dat niet alleen, omdat de kansen van welslagen beperkt zijn, maar ook. omdat men in Zuid-Afrika er zeer op gesteld is, dat een jong en krachtig volk intellectueel en technisch behoorlijk onderheid is. Daar voor wordt ook op eigen bodem hard ge werkt. Onder de Hollandsche Afrikaanders treft men thans bijna geen analfabeten meer aan en wat wel merkwaardig is: niemand kan er lid van een der Hollandsche kerken worden, of hij moet kunnen lezen en schrij ven. En wie trouwen wil, moet volgens onge schreven wet eerst belijdend lidmaat zijn. Zoo werken natuur en genade mede, het beschavingspeil hoog te houden. Jong Zuid-Afrika Het streven, dat in bovengenoemde gege vens tot uiting komt, maakt deel uit van het doelbewuste streven, dat het Zuid-Afrikaan sche volk en zijn leiders stuwt naar een cultureel en economisch zelfstandig bestaan. Wij en vooral wij in Holland moeten bedenken, dat het Z. Afrika van heden en morgen niet meer is dat van 1900, toen de Boerenoorlog (de Anglo-Boerenoorlog, ver betert onze gastheer, want niet de Boeren hebben dien gewild) het besef van de stam verwantschap tot activeering bracht, en voor ons gevoel de breedgebaarde boer het type van den Zuid-Afrikaander was. Dat alles is anders geworden, al ont breekt natuurlijk in het beeld van Z. Afrika .niet de boer en zijn „plaats", middelpunten trouwens van een onmisbaar element in het economische leven. De boeren-romantiek en Paul Kruger behooren tot een voorbije pe riode en het Zuid-Afrika van heden streeft naar een onafhankelijk volksbestaan. Daarbij vindt het aan twee kanten beïn vloeding: de Nederlandsche uit aard van het stamverwante verleden, de Engelsche tenge volge van den afloop der worsteling van 1900. Toch zie men dit niet zóó. dat er tus schen die twee invloeden een scherpe ver houding bestaat. Zonder den Brit te haten, wil de Hollandsche Afrikaander in alle op zichten gelijk met hem staan. En ook de Engelschman in Z. Afrika is bezig te ver- Afrikaanschen, naarmate hij er langer woont en werkt. De Afrikaander, aldus Prof. Bes selaar, is receptief èn responsief; hij wil „een man zijn" en respecteert zijn naaste, voor zoover hij dat ook is. Derhalve: geen buigin gen als een knipmes; met den hoed niet in de hand komt men in d i t land het verst. De officieren voor het aldus optrekkende cultuur leger levert het Hooger Onderwijs; geen wonder, dat Prof. Besselaar zijn taak te Amsterdam liefheeft met al de kracht van een theoretisch èn prachtisch wel toegerust mede-bouwer. Studeerlamp en zoeklicht Een der Universi teitsgebouwen te Stellenbosch. deerlamp, waaronder de drager van dien naam geacht wordt zijn levensdraad af ti winden. Maar er z ij n dan toch al heel wat hooggeleerden, die inzien, dat evenall wijlen Ds. W. H. Gispen zijn preeken ten deele in zijn studeerkamer en ten deele op de markt maakte zij niet alleen uit d» perkamenten maar ook buitenshuis moeten gevoed worden. Voor Prof. Besselaar was dit vanzelfspre kend. En zoo ging hij, na twee jaar te Am sterdam fcollege te hebben gegeven, op 5 Juli 1935 scheep naar het land waar hij schier al de jaren des onderscheids gearbeid heeft, daar nog eens weer college te loopen in het volle leven van stad en land. Deze studiereil bood hem gelegenheid om tal van lezingen te houden voor studenten, waarvan "er soms 250 de zaal vulden. Dan ook openbare voor drachten. En derdens waren er de ontmoetin gen in besloten kring, waar hij gelegenheid had, te luisteren en te zamelen; te zamelen ook voor de bibliotheek te Amsterdam, dia reeds een duizend nummers telt en nu aangevuld kon worden met een 300 deelen» uit Zuid-Afrika meegenomen. Reis-ervaring Omdat het ons bekend was, dat Prof. Bes selaar den 9 Nov. j.l. was teruggekeerd niet volkomen goede conditie, vroegen wij hem naar de oorzaak daarvan. „Wel, aldui onze gastheer, ik ben bij aankomst vai spoorreis te Potchefstroom het was 12 uur 's nachts bij een niet al te riante verlich ting op het perron gestruikeld over bascule. Bij den val is een neusbeentje ge broken en dit schijnbaar kleine euvel heeft me veel bloedverlies, een pijnlijke operatii en heel wat stagnatie bezorgd. U moet we ten, dat alle lezingen vooraf geregeld u zoodat ik graag mijn programma wou afwer ken. Maar dat ging niet en de dokter stuur de mij ter rustkuur naar het enorme Na tional Pari;, waai- de fauna en flora van Zuid-Afrika in al haar pracht vrij leeft en tiert. Men heeft daar bijv. alleen al een 1500 leeuwen neen, maak u niet bezorgd, een auto met de raampjes dicht is u veilig de bezinelucht schijnt voor hen de men- schenlucht onspeurbaar te maken. Daarom was het van een onzer reisgenooten ik had 'n viertal jongelui uit Nederland meegebracht die in Z. Afrika blijven niet verstandig een raampje te openen, teneinde haar kodak te richten op een plekje natuurschoon. In time waren we omringd door een sextet leeu wen, en in nóg korter tijd hadden we dl jongedame binnenboord gehaald en raampje gesloten". Dc toekomst De lezer zal wel begrijpen, dat wij van eei verteller, die zóó begint, ongeveer het tien voud gehoord hebben van wat in dit artike te lezen was, doch waarvan in elk geval dl hoofdzaken in kort bestek zijn afgeroomd Aan Prof. Besselaar onzen vriendelijke dank voor zijn aangenaam en leerzaam on derhoud. Velen met ons weten, hoe de Zuid- Afrikaansche leerstoel te Amsterdam bezet ii door een man, wiens levensbeschouwing d levenslijn den waarborg bieden, dat het hem liefgeworden tweede vaderland in de op- waartsche wegen van nationalen opboutf begrepen en gekend en bemind zal worden door een jonge generatie, die den band tusschen de drie Dietsche volken uil Nederland. Vlaanderen en Z. Afrika wil hel pen versterken. En op dezen weg is nog hef veel te doen, want het Zuid-Afrika van he den beschikt over prachtige mogelijkhedel voor zijn cultueerele en economische toe komst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10