cvooft otüzji vïoutwn WEKELIJKSCHE B IJ LAGE Jane Adam's levensarbeid H. SCHMIDT licmcüoeAlmi STEREO Ons KNIPPATROON In de Amerikaansche stad Freeport wan delde eens de welgestelde iburger John Adams met zijn dochtertje, een jong kind, dat een welverzorgde jeugd genoot in de hoede van ouders, die beschaafd en ont wikkeld waren en zich door noesten arbeid een aanzienlijk fortuin hadden vergaard. Het kleine meisje, dat zelf aan niets ge brek had, zette groote oogen op toen zij in een stadswijk belandden, waar de huizen er haveloos en kaal uitzagen, echte huur kazernes, en de straten somber waren, vuil en doodsch. Er speelden vele kindaren in deze buurt, die haast geen kleeren aan hei lijf hadden en die in een toestand van er barmelijke verwaarloozing verkeerden. De kleine Jane had dus wel reden, verwonderd uit haar oogen te zien. Waarom was hier alles zoo vuil, zoo leelijk en zoo treurig? Haar vader gaf haar het antwoord op deze vraag: de armoede had hier het leven zoo kommerlijk en zonder uitzicht gemaakt. Deze wandeling liet op het kind een in vloed na, waaraan zij zich nimmer in haar leven heeft kunnen ontworstelen. Zij lie greep niet, waarom dit alles zoo zijn moest, en zij nam zich voor, later in deze wijk een groot, fijn huis te bouwen en de kinderen van al die armen zouden dan met haar ïnogen spelen in een grooten tuin. Het was een kinderlijk plan, maar er sprak een gevoelig hart uit, dat later betere wegen en middelen zou weten te vinden, om de armoede en de verwaarloozing der ellende wijken te bestrijden. Toen Jane den volwassen leeftijd naderde Was haar allereerste voornemen, medicijnen te gaan studeeren, om als dokter in haar omgeving van nut te kunnen zijn. Zij heeft deze taak niet voltooid- Duurde haar de weg naar de armen op deze wijze te lang? Spoedig was zij geheel in de sociale proble men van haar tijd en omgeving verdiept. Zij maakte er zelfs een reis voor naar Europa, om te zien, hoe Londen het vraag stuk van zijn armen had opgelost. Zij be zocht in de wereldstad aan de Theems ver schillende filantropische instellingen, sprak er met vooraanstaande sociale werksters,en zoo kwam in haar tot rijpheid eenzelfde denkbeeld, als zij reeds als kind had ge- Voed. Naar een geschikt arbeidsterrein behoef de zij in de Vereenigde Staten niet lang om te zien. Amerika maakte een fenomenale ontwikkeling door: groote centra verrezen uit den grond, machtige industrieën trok ken de havelooze scharen der Oost-Euro- sche landverhuizers tot zich, die gelokt werden door den droom van een beter be staan, en in de meeste gevallen slechts de ellende thuis ontvluchtten, om de ellende in den vreemde te leeren kennen. Zulk een stad, die als bij tooverslag uit Hen grond gestampt werd, was Chicago, 't centrum der vleesch-industrie. Hier richt ten de groote vleeach-exporteurs hun gewel dige slachthuizen, him fabrieken, hun pak- kerijen in, om de wereld met een ware stort NUTRICIA- KINDERMEEL Wiegen vanaf 6.95 Kinder Ledikanten 5.00 Opklapbedden 5.90 RUIME SORTERING le MIDDELLANDSTRAAT 73-75 ROTTERDAM vloed van gecondenseerde producten in blik te overstroomen. Temidden van dit jachtende, schatten ver gaderende bedrijfsleven, verkommerde in- tusschen een bevolking van dood-arme blanke menschon, die in sloppen en stegen huisden, temidden .van tienduizenden ne gers, wier toestand al even ellendig was. In deze groote-stads-ellende, tusschen het jachtende werk en het onverschillige busi- ness-egoisme, slichtte Jane Adams haar sociaal centrum, haar Hull-House. Het werd een toevlucht voor de kinderen der armen en voor iederen, die h/ulp, raad en liefde noodig had, om niet in den grooten stroom der maatschappelijke verwording voor goed ten onder te gaan. Jane Adams arbeid heeft sindsdien een verbazenwekkende vlucht genomen. Haar centrum omvat thans instellingen, welke werkzaam zijn op alle terreinen van maat schappelijke hulpverleening, het is een waar tehuis voor de armen, de zieken, de zwak ken en de uitgeworpenen. Zij beperkte haar blik ook niet tot de misstanden, die zij in haar onmiddellijke omgeving zag. Zij voer de oen strijd voor een betere wetgeving be treffende den vrouwen- en kinderarbeid, en al deed zij ook nooit haar intrede als afge vaardigde in wetgevende vergaderingen, liaar geest drong daarin wel door, en dit was haar genoeg. De liefde, die deze vrouw tot den arbeid dreef, schiep een atmosfeer om haar heen, waarin haar arbeid meer en meer gedijde. Haar opofferingsgezindheid werd een bezielende krach( voor heel haar omgeving, en zoo 'bloeit haar werk voort, ook na ihiaar dood. In Chicago's achterbuurten staat dit Huil House, het resultaat van haar levensarbeid, als een monument, dat beter dan een wel sprekend grafschrift haar nagedachtenis in eere houdt. Behalve sociaal werkster, was Jane Adams ook een vurig strijdster voor den vrede. Tijdens den wereldoorlog, voordat Amerika partij gekozen had, behoorde ze tot de grootste ijveraarsters voor een ver hinderen van den oorlog.'En tijdens de pre sidentsverkiezingen van 1916 is haar advies van geweldigen invloed op den uitslag ge weest- De Amerikanen koesterden een groote vereering voor haar en honderddui zenden hebben voor Wilson gestemd, nadat Jane Adams zijn candi'datuur had aanbe volen, wijl hij beloofde, den vrede te zullen handhaven. Ze werd leelijk teleurgesteld. En in het jaar vóór haar dood zag ze bet spook van den oorlog weer overal opdoemen, te begin nen met Japans inval in Mandsjoerije. Er zijn idealen, wier verwerkelijking ver der ligt dan de korte spanne van één men- ecrenleven...... Een baby-sjaaltje Voor baby, die 's nachts de gewoonte beeft, zich bloot te woelen, vonden wij in „Practisch Handwerken" (uitg. fa A. H. Kruyt, Bussum) een practisch sjaaltje, dat kan helpen het kouvatten te voorkomen. Er is voor noodig 50 gr. babywol (op het voorbeeld is wol in lichtblauwe kleur ge- kozen), verder een strengetje D.M.C., twee breinaalden no 80, een haaknaald en on geveer 80 c.M. wit lint. Het sjaaltje wordt geheel recht gebreid, met uitzondering van de eerste 12 toeren. Men begint onder aan den rug, zet 4S ste ken op en breit 12 toeren blokjes (6 steken recht, 6 steken averecht, om de 4 toeren verspringen). Na deze 12 toeren breit men als volgt: 8 steken reoht, 1 omslag (meerderen), 32 steken recht, 1 omslag (meerderen), 8 ste ken recht. De volgende naald geheel recht breien, ook de omslagen. Er zijn daardoor 2 steken bijgekomen. Deze twee naalden steeds herhalen. Op deze wijze breiend krijgt men een rand van 8 steken. Zoodra het middenstuk 96 steken breed is (in hei geheel heeft men dan 112 steken op dc naald) kant men er in 't midden 18 af. Aan éen kant rijgt men nu de steken op een draad en breit den anderen kant been en weer, hierbij steeds de twee steken, die de meerdering aan den buitenkant voorafgaan, samen breiend. Gelijktijdig worden de 5e cn 6e steek van den binnenrand af samen gebreid. Als er nog 12 steken op de naald zijn, maakt men geen meerderingen meer, maar gaat nog door met minderen tot er 6 steken overblijven. Deze 6 steken afkanten. Het andere deel op dezelfde manier be handelen. Het sjaaltje wordt omgehaakt met witte, niet te dunne D.M.C aan de beide rug- hoeken haak men een lusje. Aan de punten hecht men een lint vast, ieder lint wordt in N.V. ,^rtsilk"-Breda het midden vastgenaaid. De einden van hei sjaaltje worden over de borst gekruist; dc linten haalt men onder de armen door, dan door de lusjes en strikt ze tenslotte vast. Onze kamerverwarming De meest geschikte kamertemperatuur ligt tusschen 16 en 18 gr. C. Het best kan deze gecontroleerd worden met een kamer thermometer, (die nog veel te weinig g° bruikt wordt) en opgehangen moet worden aan den binnenkant van een buitenmuur. Een goed verwarmde kamer doet bij koud en kil weer behaaglijk aan, heel anders dan een ontvang- of slaapkamer, waar in den winter zelden of nooit gestookt wordt. Het is daarom goed vertrekken, waar stookgc- legenheid is, in den winter zoo nu en dan te stoken, ook al om het huis droog te houden. Het bewonen van een vochtig huis brengt allerlei nadeelen mee voor de gezondheid der bewoners. Iedereen kent wel de eigen aardige duffe lucht, die in voohtige cn te weinig gelucht vertrekken hangt. De kwa liteit van de lucht is minder goed, de adem haling heeft oppervlakkig plaats In vochtige lucht zit veel waterdamp, deze lucht ge leidt de warmte goed, onttrekt warmte aan ons lichaam, waardoor een koud en kil gc voel ontstaat. Uit ervaring weten we, dat deze afkoeling aanleiding kan geven tol vatbaar worden voor verkoudheid en bron chitis. Rheumatiek en voohtige huizen zijn haast twee onafscheidelijke dingen. Verder ondervindt huis en huisraad een nadeeligen invloed van een vochtige atmos feer. Levensmiddelen, als inmaak, brood kaass enz. gaan schimmelen, meel en grur.- tersartikelen worden muf, kleeren, schoe nen en behangsel slaan uit, in lijf- cn bedde goed komen weer vlek kén, houten vloeren rotten, beddegoed ruikt eveneens duf. Wi eenmaal zoo'n voohtig huis bewoont, doet verstandig bij droog weer te lucihten en ae kamers van tijd tot tijd warm te stoken daarbij tevens te luchten. Vochtige lucht is in de meeste gevallen dus af te raden, doch te droge lucht is ook hinderlijk, wat zich voordoet bij centrale verwarming. Droge lucht prikkelt de adem halingsorganen. doet houtwerk en meubelen barsten, wanneer deze niet op centrale ver warming gemaakt zijn. Meestal kan dit euvel verholpen worden door het aanbren gen van. voor dat doel speciaal vervaar digde waterbakjes, welke aan den radiator bevestigd worden. Centrale verwarming wordt hoe langer hoe meer toegepast, niet alleen voor kerken, kantoren of winkelhuizen, ook in particu liere huizen wordt bij het bouwen deze vei warming aangelegd. Bij een goede afstelling van de kachel verbrandt deze des nachts maar weinig; muren en meubels blijven warm. men vindt 's morgens een verwarmde kamer, men heeft niet telkens aanmaakmateriaal DE GROOTSTE SORTEERING heeft DE WOLBAAL Zwart janstra at 31 teL 42653 Binnenweg 133 teL 11605 Vierambachtsstr. 137b tel. 30218 Lnsthofstraat 77 tel. 11740 npn Uaorr Boekhorststraat 132 tel. 113514 Uüll liaag LiV_ Meerdervoort 435 tel. 335021 Dierenschelaan 83 SCHIEDAM: Broersvest 57, telefoon 68745 VRAiGT UW WINKELIER GPOENTENCONSEBVEM MERK DE ZEEUW MET BOER en BOERIN DAM HEBT U HET FIJNSTE dig, het bespaart tijd Aanbeveling verdient dus te overwegen of het telkens opnieuw aanmaken van een kachel in een vertrek dat dagelijks bewoond wordt, werkelijk voordeelen biedt. Een kachel moet verder zoo geconstrueerd zijn, dat zij geen gevaar oplevert voor do gezondheid. Een enkele maal lezen wij nog wel eens over kolendampvergiftiging. Het totaal afsluiten van de pijp door middel van een schuif geeft daartoe aanleiding. Deze schuiven, ook wel sleutels genoemd, wor den tegenwoordig zoo gemaakt, dat bij af sluiting toch nog een kleine opening over blijft waarlangs de verbrandingsproducten kunnen ontwijken. Kolendamp of kooloxyd is een giftig gas. Het ontstaat door onvol doende verbranding van de brandstof en treedt op bij sterk en plotseling temperen van de kachel. Is de pijp geheel afgesloten, dan dringt dit gas langs kieren en reetjes in het vertrek. Goed afstellen van de kachel voor het naar bed gaan is dus vooral noo dig, w-anneer in een verwarmd vertrek ge slapen wordt. Abessijnsche Wijsheid Een luipaard verliet op een zekeren zijn ihol, daarin achterlatend geheel alleen zijn jong. Op dit jong kwam een olifant af. die het doodtrapte en verplette met zijn pootcn. Iemand stelde den luipaard er van op de hoogte, zeggend: „Uw zoon is dood". Dc luipaard antwoordde: „Maar wie heeft mijn zoon gedood?" „De olifant" werd hem geantwoord- Maar de luipaard riep uit: „Onmogelijk, de olifant heeft mijn zoon niet gedood, het zijn die geiten, die dit gedaan hebben" Terwijl men volhield, dat het de olifant was, hield de luipaard vol: „Neen, ik i* dat de geiten het gedaan (hebben. Niemand anders zou het gedaan kunnen hebben' En terwijl de luipaard een sprong deed, wierp hij zich op de geiten, en richtte ee. verschrikkelijke slachting aan om zich le wreken over zijn zoon. Want hoewel hij volkomen zeker wai het de olifant gedaan had, nam hij toch de geilen omdat hij niet de macht had tegen de olifant op te treden enkel maar om zich te wreken en hen te verdelgen. En tot aan onze dagen is het hetzelfde Wanneer een man gekwetst is door iemand die sterker is dan hij, neemt hij wTaak diegenen, die zwakker dan hijzelf zijn. Daarom hebben wij een spreekwoord: Het is de schuld van de geiten, zegt het lui paard. Handige maniertjes Vet geworden kragen van heerenkleeding kan men op de volgende wijze schoon ma ken- Neem gelijke deelen water en amoniak en maak hiermee de vet geworden plaatsen vochtig. Ga er dan met een vouwbeen her haaldelijk langs tot al het vet er af is, spoel na met schoon water en borstel na het dro gen flink. Menschen die gauw last van wintertian- den- en -voeten hebben moeten iedere avond voor het naar bed gaan ze inwrij ven met gelijke deelen glycerine en kam ferspiritus. Regelmatig volhouden. Uitstekende ijscompressen maakt men op de volgende manier. Vul een goed sluitende cacao- of beschuitbus met groote stukken ijs en grof zout en doe hierom een uitge wrongen natte doek. Binnen enkele mini ten bevriest de doek. en terwijl het eersti compres gebruikt wordt kan men een twee dé gereed maken. E WEG HAART HART 't Is nu de goede tijd! De stamppot behoort vast en zeker tot tonze meest gewaardeerde winteigerechten: ®e komt heerlijk warm op tafel, ze helpt ons in verband met de verschillende groen ten, die er een rol in spelen aan de ge- wenschte variatie, ze brengt de mogelijk heid om met zeer weinig omslag in één pan de hoofdbestanddeelen van het middagmaal samen gaar' te maken en ten slotte ze mag gerekend worden onder de voedzaam ste gerechten die we kenneniets wat zeker ook niet vergeten moet worden in het koude seizoen met zijn verscherping van de eetlust! Spreken we over dit speciale punt, de ïvoedzaamheid, dan zal waarschijnlijk het eerst gedacht worden aan de verschillende min of meer vette vleeschsoorten: het klap stuk bij de hutspot, de rookworst bij de boe renkool of de snijboonen, het spek bij de zuurkool. Of wel, de pëulvruchten worden naar voren gebracht: de vanouds bekende witte boonen in de snijboonenstamppot; de witte boonen óók (soms misschien de groene erwten) in de meer moderne berei ding van hutspot, zuurkool, boerenkool. Mis- schi enoppert hier en daar een vinding rijke huisvrouw het idee om het mengsel van aardapplen en groente de volledige voedingswaarde bij te brengen, door bij het door elkaar stampen er flink wat melk in te venverken; ook dót denkbeeld is juist. Mag Ik het lijstje echter met nog één mo gelijkheid aanvullen? Ook de kaas, ons eigen Neêrlandsche zui velproduct, kan de voedingswaarde van een stamppot omhoog brengen en dat wel op een goedkoope en zeer eenvoudige, daaren boven bijzonder smakelijke wijze. Het eeni- ge, wat we behoeven te doen, is dat we bij het door elkaar starapen van groente, aard appelen en vet er ook de benoodigde hoe veelheid kaas geraspt, gemalen of zeer fijn gesneden aan toevoegen: die kaas smelt in de heete staroppot geheel weg en vormt met de overige bestanddeelen een gelijk mengsel met juist voldoende pittigheid om de smaak van het gerecht op te halen. Verschillende groenten verdragen daarom deze toevoeging van kaas met veel succes: de diverse koolsoorten, de wortelen, de kool raap, de ingemaakte andijvie, de raapstelen, de uien, enz., enz. Om U de weg te wijzen, volgen hier een paar voorbeelden: het is een kleine moeite, om andere stamppotten volgens deze recep ten ook van kaas te voorzien en ze daardoor aanmerkelijk in voedingswaarde te doen stijgenzonder dat het veel kostl STAMPPOT VAN KOOLRAAP MET KAAS (4 personen). (Het gerecht wordt beschouwd als hoofd gerecht van de maaltijd, met misschien een soep vooraf of (en) een zoet gerecht of een vrucht toe). Laat MORAAL Uw Slager zijn Eerste kwaliteit - Lage prijzen die zich aansluiten aan de tijdsom standigheden. Vraagt prijscourant Vergel ij kt kwaliteit en prijs Pluvierstr. 273 Den Haag, Tel. 554297 1 K.G. koolraap, 1 y2 K.G. aardappelen. 200 Gr. (2 ons) kaas, 40 Gr. (2 afgestreken eet lepels) boter of vet, wat zout. Snijd de koolraap in dikke plakken, schil ze en snipper ze in reepjes; schil ook de aardappelen en snijd de bizonder groote door midden. Leg onder in de pan de aardappelen met zooveel water, dat ze halverwege onder staan, strooi er wat zout over en leg er de gesnipperde koolraap op; laat beide zachtjes gaar worden (ongeveer een half uur). Stamp de koolraap met de aardappelen, de boter (of het vet) en de geraspte of fijngesneden kaas door elkaar, laat het gerecht nog even door en door heet worden, tot de kaas ge smolten is en dien het dan zoo warm moge lijk op. STAMPPOT VAN UIEN MET KAAS (4 personen). (Het gerecht wordt beschouwd als hoofd gerecht van de maaltijd, met misschien een soep vooraf of (en) een zoet gerecht of een vrucht toe). 1 kg. uien, 1 y2 kg. aardappelen, 200 gr. (2 ons) kaas, 40 gr. (2 afgestreken eetlepels) boter of vet, wat zout, misschien wat peper of nootmuskaat. Leg de geschilde aardappelen onder in de pan met zoo veel water, dat ze halverwege onder staan. Strooi er wat zout over en leg er de schoongemaakt e, in stukken gesneden uien op. Breng alles samen aan de kook en laat het op een zacht vuur doorkoken, tot de aard appelen en de uien gaar zijn (ongeveer een half uur). Stamp de aardappelen, de uien, de kaas en de boter door elkaar; maak het gerecht op smaak af met misschien nog wat zout en wat peper. KRENTENBROOD: 2 pond bloem, drie-kwart liter melk, 20 gram gist, 2 eetl. melk, 2 ons krenten, 2 ons Sultane-rozijnen, half ons sucade, 3 eieren, half ons boter. Maak van de fijngebrokkelde gist en eetl. melk (lauw-warm) een glad papje, vermeng dit met de gesmolten boter en maak van het meel, de melk en de gist een stevig be slag, kneed het flink, zoodat het flink vast wordt en van de handen loslaat. Roer er dan de gewasschen krenten en rozijnen door (liefst eerst een nacht in water laten staan). Sla de deegmassa herhaaldelijk op een hou ten plank en werk het deeg dan weer flink met de handen door. Laat het op een warme plaats twee uur rijzen en roer er iets zout door. Doe de massa in een broodblik en bak het brood in een flinke warme oven bruin en gaar, ca. 1 uur. Zoodra het brood uit de oven komt, de bovenkant met wat water be strijken, waardoor het glimmend wordt. WITTEBROOD: 2 pond bloem, drie-kwart lieter melk, 20 4 KANTE BESCHUIT Overheerlijke Gember - Ontbijtkoek Vraagt Uwen Winkelier U ontvangt bij aankoop van 2 pak Stereo Beschuit een g r a 1 s reep Chocolade MAANDAG: DINSDAG: WOENSDAG: DONDERDAG: VRIJDAG: ZATERDAG: Gemarineerde runderlap jes, andijvie, abrikozen met custardvla. Groentensoep, gehakt, kool raap. Varkenscarbomades, schor- seneeren, griesmeelpud ding met rozijnen. Tomatensoep, hutspot met klapstuk. Snijboonen met witte boo nen en Geldersche worst, karnemelkschepap. gram gist, 2 eetl. boter, 2 eetl. zout. Berei ding als krentenbrood. BRUINBROOD: Als wittebrood, maar gebruik hiervoor on- gebuild (meel uit de zak) tarwemeel, in- plaats van bloem en een paar eetl. melk meer. De beide onderstaande patronen zijn te- gen de prijs van 25 ct per stuk te verkrijgen in vijf verschillende maten en wel: maat lt bovenwijdte: 100 cM., taillewijdte: 82 cM., houpwijdte: 104 cM. maat 2: bovenwijdte: 102 cM., taillewijdte! 86 cM., heup wijd te: 107 cM. maat 3: bovenwijdte: 107 cM., taillewijdtei 90 cM., heupwijdte: 114 cM. maat 4: bovenwijdte: 110 cM., taillewijdté 92 cM., heupwijdte: 116 cM. maat 5: bovenwijdte: 112 cM, taillewijdte: 96 cM., heupwijdte: 120 cM. Het knippen met deze patronen hoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar mer» door het al of niet aanknippen van naden het patroon naar eigen figuur passend kaal maken. Nr. 610: mooie jurk van donkere wollert stof, gegarneerd met een doorgestikt kraag je van wit piqué. Benoodigd materiaal: 3 meter stof van 130 cM. breedte. Nr. 611: japon van genopte wollen stof* Eenvoudig doch gedistingeerd model met opgestikte sdhouderpas. Benoodigd materiaaj 3 meter van 130 cM. breedte. Men begrijpe dus goed; dat men deze pa« tronen in een der bovenstaande maten te gen de prijs van 25 cent per stuk kan ver* krijgen bij de „Afdeeling Knippatronen'' van de Uitgeversmaatschappij „De Mijl paal", Singel 91 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigde bedrag, dat kan wor den overgemaakt per postwissel, in post zegels, per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht. bij bestelling duidelijk het nummer van het verlangde patroon en de gewensc-hi te maat (dus maat 1, maat 2, maat 3, maat 4, of maat 5) op te geven en naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te ver melden. Men voorkomt daardoor onnoodigsl vertraging in de toesturing. We maken er de dames op attent, dat ze van de hier afgebeelde patronen ook nog patronen naar maat kunnen krijgen. Da prijs bedraagt dan 56 cent per stuk. DAMES „Hollandia Brei wol' Laat U In de groote verscheidenheid vart soorten, de zachte, mooie tinten toonen, waarmede U zulke aardige en voordeelige artikelen kunt maken. Een ervaring van btfna 150 Jaren waarborgt U het beste op dit gebiedt AllééL echt, voorzien van het merk „HOLLANDIA-TEXTIEL-PRODUCTEN" GEBRS. VAN LEEUWEN, Wolindustrie, Veenendaal en Arnhem ST00MWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telejooil 52545 ROTTERDAM FIJNGOED, onze SPECIALITEIT! DAMES! Voor Uw uitzet of aanvulling der linnen kast verlangt U natuurlijk: Degelijk LINNENGOED De firma W. J. VAN HOOGERWOU ZONEN WEVERIJ TE BOXTEL, levert rechtstreeks het alom bekende solide linnengoed. StaJen op aanvraag franco. Indien gewenscht ook persoonlijk bezoek zonder eenige verplichting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8