KYR IA1 1 -en (mhfw/mimjj. HET GEVAAR DER GLADDE WEGEN Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 W. A.-KORPSEN ONTBONDEN In de A poll oh al te Amsterdam De laatste marsch Gister zijn do W.A.-korpsen van de N.S.B. ontbonden, nadat eerst een Kerstmarsch was gehouden vanaf de Tennisbal in de Apollolaan te Amster dam naar Amstelveen en Ouderkerk en langs den Amstel weer terug naar de plaats van vertrek. Meer dan 2000 personen namen aan de marsch deel. Aanvankelijk was het plan, dat ir. A. A. Musscrt in de Apollo-hal de korpsen na een toespraak officieel zou ontbinden, doch daarvan is wegens ernstige ziekte van den leider niets gekomen. Het weer werkte aanvankelijk voor den marsch niet erg mee. Doch later in dern dag werd het droog. Om tien uur 's morgens werd verzamelen geblazen. Op het grondgebied^ van Amster dam mocht de marsch niet plaats hebben, wel echter op dat van Nieuwer-Amstel en Ouder-Amstel. Het eerste gedeelte van den marsch werd idaarom afgelegd in verspreide groepjes van tien personen. Bij café „De Uitkijk" te Nieuwer-Amslel werden de troepenafdeelingen gevormd, de ylagep. en vaandels ontplooid en de trommels geroerd. In volkomen orde vond na een rustpoos te Ouderkerk het verdere gedeelte van den marsch plaats en 's middags omstreeks drie uur was men weer in de Apollohal terug. Het aantal belangstellenden was intus- schen verdubbeld en nu men eenmaal bin nenshuis was, werden de uniformen aange trokken en de weerbaarheids-afaeelingen in groepen in de zaal opgesteld. De gepens. overste Hoge wind, de lei- 'der der corpsen, inspecteerde vervolgens yoor het laatst de geuniformden, en sprak hen op geestdriftige wijze toe. Hij betoogde, evenals in het laatste Vova-mummer, dat de regeering „voor rood gezwicht" was. De W.A. stelde zich volgens spr. geheel op het standpunt van oroe, tucht en disci pline. De Regeering denkt er blijkbaar an ders over en heeft wellicht gehoopt dat de leicfer niet tot ontbinding der corpsen zou overgaan teneinde daarin aanleiding te vin den de N.S.B. te verbieden en te verhinde ren. dat zij in 1937 aan de verkiezingen zal deelnemen. Hiervan zal geen sprake zijn. De algemeen Icioer is de Regeering voor geweest en heeft het besluit genomen nog voor het wetsont werp van kracht wordt de corpsen te ont binden. Hierna werden de vaandels ingenomen en besloten een telegram van trouw te zenden pan ir. Mussért. Vervolgens werd in de plaats van ir. Mus- Bert het woord gevoerd door den heer Van der Weide, die voorstelde een gelofte van trouw af te leggen aan den algemeen leicer. Dit geschiedde in spreekkoor, waarnq, voor het laatst in groepsverband door de zaal werd gemarcheerd. Bij het ontbinden van het corpsverband werd het zesde couplet van het \yilhelmus gezongen. Om half zeven werd de samenkomst be ëindigd, •>- „De Joden behooren tot de oudste cultuur dragers in de wereld. Dit vormt de eeuwig heidswaarde in de beweging tot nationaal- politieke zelfbevrijding, waartoe het Joot'ische volk de kracht beeft teruggevonden. „Wat de burgerlijke vrijheden van de Joden in de landen hunner inwoning be treft, de Zionistische beweging gelooft iedere verkorting daarvan van de hand te moeten wijzen. ,Zy zyn, zoowel naar de daad als naar de gezindheid, bereid tot de meest volledige staatsburgerlijke loyali teit. Het Zionisme zal zich er niet toe laten verleiden, zich te begeven in een apologie van het Jodendom, Het eenige antwoord, dat volgens Spr. op de vervol ging bestaat, blijft de opbouw van een Joodsch Nationaal Tehuis in Palestina". Op den tweeden zittingsdag heeft de voor zitter in een hartstochtelijke rede boetreden, dat de N.Z.B. een dood lichaam, een ruïne, zooals een der sprekers had gezegd, zou zijn, welke zich niet zou interesseeeren voor Zionis tische aangelegenheden welke op het oogenblik aan de orde zijn. De bestuursleden persoonlijk en ook de redactie van de Joodsche Wachter hebben niet meer kunnen doen dan zij hebben gedaan. Niettemin is de constellatie voor een oppositie gunstig. Spr. betoogde, dat de verhoudingen in Duitschand genoopt hadden tot een gewijzig de actie. Niettemin: niet het socialisme, doch het Zionisme blijft het hoogste ideaal. (In deze opmerking hooren we een echo van het dispuut, dat ook op het Intern. Zionistencon gres te Luzern de geesten spande). Bij de bestuursverkiezing teekende zich in een nogal fel debat opnieuw de tweeërlei denk richting af, die we overigens eenigermate kun nen vergelijken met de huidige schakeering in verschillende Kerken en Bonden tuaschen „be houdend" en „vooruitstrevend". LICHT IM OSTEN Opvolger van mevr. Barth-van Marle Het Rusland-comité „Licht in 't Oosten" (Ned. afdeeling van den Missionsbund „Licht im Osten" te Wenigerrode) deelt mede dat men 9laagde in het vinden van een opvolger voor de vervulling van de vacature in het secretariaat, ontstaan door het overijden van mevr. A. S. Barthvan Marle. De nieuwbe noemde sepretariis ds. F. Dressolhflis te Oldeboorn is geen onbekende in den Rus land-arbeid. Ds Dresselhui sis nl. ook secreta ris van het comité voor Geref. Oekraine en als zoodanig met de toestanden in Oost-Euro pa bekend. KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te IJmuiden-Oost, A. Zwiep te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Zevenhoven-Noorden, cand W. van Dijk te Hij ken (Dr.). HULPPREDIKERS Benoemd zijn tot hulpprediker: bij de Geref. Kerk te Wieringen: cand. J. van Eer den te Groningen, die de benoeming aan vaard heeft; by de Ned. Herv. Kerk te W i n- ter swij k :de heer O. J. Dijkhuis, gees telijk verzorger van „De Kruisberg" te Doe- tinchem; bij den Evangelisatiearbeid der Geref. Kerk te Zaandam: cand. K. Dek ker. De heer Dekker blijft in de gelegenheid, de Kerken des Zondags te dienen en zal een eventueel beroep gaarne in overweging ne men. Zijn adres is Oranjestraat 27, (Zaandam. Ds. H. MATZER VAN BLOIS t Op 64-jarige leeftijd is overleden Ds. H. Matzer van Bloois, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Wijhe. alwaar hij Binds 21 Mei 1911 stond. Hij werd in 1871 te Velp geboren, werd in 11902 candidaat, aanvaardde het ambt op 22 Maart 1903 te Wadenoijen en verwisselde deze gemeente in 1907 met Zoel en, alwaar hij tot 1911 werkzaam was. Ds. Matzer van Bloois was lid van het Class. Bestuur van Zwolle. Hij behoorde tot de ethische richting. NED. HERV. KERK TE ZAANDAM Met intrekking van het besluit van 6 Maart J.l. heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van ZaandamOostzijde thaits besloten, een rechtzinnig predikant te beroe pen. Men weet, dat na het vertrek var Evenhuis de mogelijkheid groot was, dat de eenige rechtzinnige predikantsplaats in Zaan dam zou teloor gaan. Dit is gelukkig afge wend; de kansel, waarop Ds. Postma, Ds. Blanson Henkemans en Dr. Evenhuis zoo lange jaren het Evangelie hebben verkondigd, blijft bestemd voor een rechtzinnig predikant. Ned. Zionistenbond „De Jood het symbool van alle kwaad." Van de te Amsterdam gehouden 36e jaarver gadering van den Ned. Zionistenbond hebben onze aandacht enkele zinsneden uit de ope ningsrede van den Voorzitter, Mr. Abel J. Herzberg, die uiteraard bijzonderen nadruk legde op de verdrukkingen, waaraan het Jo dendom ook in deze tijden weer bloot staat. Wijzende op de vervolgingen in Duitsch land, zei hy„De Jood, belast met leugen achtige historische reminiscenties en in zijn nationale minderheidspositie weerloos, wordt de bij uitstek geschikte figuur om alle kwaad te symbobïseeren. „De Joden moeten tegenover deze vervol ging een geestelijke verbondenheid Btellen, dan heeft de vervolging niet alleen een negatieve, doch ook een positieve uitwer king. Ik zeg dit op gevaar af van te worden misverstaan. Niet tevergeefs hebben de Jo den in de eeuwen van hun zelfstandige begin selen van de hoogste zedelijke waarden tot ontwikkeling gebracht en getracht, deze ook 5n de jaren der verstrooiing te realiseeren, SCHOOLNIEUWS ONDERWIJSBENOEMINGEN Akkrum. Chr. School. Tot hoofd: de heer R. Langman, thans onderwijzer aan die school. Utrecht. 2de Da Costaschool (hoofd J. Kaven). Tot onderwijzer: de heer J. Suur- mon d te ,Zaamslag. NyverdaL Geref. School (hoofd B. Wes tara). Tot onderwijzer: de heer W. A. Vis ser te FerwerderadeeL GOUDSCHE INDUSTRIESCHOOL De dagschool der Vereeniging- tot stichting en instandhouding van de Góüdsche Indus trie- en Huishoudschool zal op Zaterdag middag 4 Januari officieel worden geopend. Vereen, van Onderwijzend Personeel aan Prot. Chr. Kweekscholen Jaarvergadering te Utrecht Vandaag is te Utrecht in het gebouw voor K. en W. de algeancene vergadering van bo vengenoemde Vereeniging gehouden, onder presidium van den heer J. Strik werd" te Zeist. Jaarverslag Blijkens het jaarverslag 1935 van den heer W. J. Visser van 's-Gravenhage, was het bijna voltooide jaar voor de Vereeniging een veelbewogen periode, omdat de vraag nog steeds actueel is: wat zal het lot der kweek scholen zijn in verband met de bezuiniging.1" plannen. Gerezen verschillen tusschen <i< Bond van Prot. Cnr. Kweekschoolbest uren en de vereeniging trachten verwijdering, het accent was eenmaal door de Bond en de Vereeniging op verschillende plaatsen ge legd het reëele contra het ideeele, en beiden meenden in volle overtuiging hun standpunt te moeten handhaven, juist om dat hier zoo groote belangen voor de kweek scholen op het spel staan. Beide partijen spreken echter uit dat een confJ' moet voorkomen worden. 19 Juni hield de Vereeniging een drukbe zochte buitengewone algemeeaie vergadering Met het oog op de tijdsomstandigheden gai de vergadering het ideale en lang gekoester de plan van de 5-jarige kweekschool prijs, maar werd tevens scherp belijnd uitgespro ken dat de 3-jarige kweekschol niet het in stituut der onderwijzersopleiding zijn kan. school De indiening van het wetsontwerp tot ver laging van de openbare uitgaven bracht weer nieuwe perspectieven voor de kweekscholen wat tot arbeid in andere richting noopt- De samenwerking in de commissie va drie (vertegenwoordigers van Neutraal Kweekschoolpei'soneel, R.K. dito en de ver eeniging) bleef uitnemend; zij werd ooor den Minister van Onderwijs tweemaal audiëntie ontvangen In het bestuur vonden enkele imitaties plaats. Dr. G. Kalsbeek te Zetten werd als vice-voorzitter gekozen. Eén lid werd ingeschreven en 6 afgeschre ven, zoodat het ledental thans bedraagt 113. Bezuiniging moest ook worden ingevoerd bij het orgaan dat m plaats van 8 nu 6 maal in het jaar verscheen. Deze uitgave zal in de toekomst nog grooter bedrag van de ver eeniging vragen nu de bond van besturen besloot voortaan niet meer tweederde maar slechts de helft in de kosten bij te dragen. Zoo kan 'het jaarverslag helaas niet spre ken van behaald succes evenredig aan werk dat moest worden verzet. Maar de spanning was niet tevergeefsch want bij her haling werd de boteekenis van do kweek schoolopleiding voor het volksonderwijs in het licht gesteld. Iloowel een bescheiden plaats innemend heeft de vereeniging een niet onbelangrijke taak, mits volvoerd in diepe afhankelijkheid van Hem, die alleen door deze moeilijke tijden heemhelpen ka/ Middagvergadering De middagvergadering was gewijd aan het onderling beraad op de positie van het kweekschoolonderwijs en de vragen van den ,dag rond^-de kweekschool en de op dit ENORME VERKEERS STAGNATIE IN GRONINGEN Ernstig auto-ongeluk bij Arnhem Dr. Brouwer uit Oegstgeest gewond De plotseling ingevallen dooi, gepaaro gaande met een fijne motregen, heeft Dins dagavond omstreeks 7 uur alle straten in en •ooral om Groningen in een ijsvlakte eranderd. Het verkeer werd totaal lamgelegd. Op alle punten van de stad, die langs Hoendiep. Boterdiep, Winschoterdiep en Friesche straatweg voeren, was een agent geposteerd om de automobilisten te waarschuwen, dat het verkeer levensgevaarlijk was Op last van den burgemeeste van Kantens werd het verkeer voor auto's en autobussen en van Groningen, langs het Boterdiep tot nader order gestaakt. Orn 7 uur 's avonds is een bestelauto van de firma Jamin tusschen Bedum en Onder- dendam, vlak bij de spoorbrug, van den weg gegleden en in het Boterdiep geraakt De'chauffeur wist zich te redden. Aan het Winschoterdiep, tusschen Gronin gen en Winschoten stonden minstens 200 Ts dwars over den weg of tegen hoornen Ook op de overige buitenwegen heerschte een ware chaos. Ernstig ongeluk bij Arnhem Nabij de grens tusschen Arnhem en Ede, heeft zich Dinsdagmiddag in een bocht' van den Amsterdamschenweg ter hoogte van den Wolfhezerweg een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij Dr. K. J. Brouwer, zcndingsdirector te Oegstgeest, zijn beide dochters en een dienstbode ernstige jerwondingen hebben opgeloopen. Tengevolge van het zeer wisselvallige weer had zich ter plaatse van het ongeluk ijzelvorming op den weg voorgedaan, het geen de oorzaak weru, dat de auto, waar mede het genoemde gezelschap uit de richting Ede kwam aanrijden, slipte en in olie vaart tegen een boom sloeg. De uit werking was vreeselijk. Van de kleine personenauto, die door een der dames bestuurd werd, bleef vrijwel niets meer heel. Tot op grootcn afstand vond men splinters van de vernielde ruiten. Dr. Brouwer bekwam een rechterbeen breuk, benevens snijwonden van glasscher ven een hersenschudding. Zijn beide dochters en de dienstbode waren eveneens door glasscherven enistig gekwetst. Een geneesheer van het gemeenteziekenhuis in Arnhem verleende de eerste hulp, waar na de slachtoffers naar genoemd ziekenhuis konden worden vervoerd. De toestand van Dr. Brouwer is nog zorgwekkend, hoewel vanmorgen iels gunstiger. De toestand van de andere slachtoffers is redelijk. Autobus geslipt Op het kruispunt -Brediusweg-Rijksweg te Naarden heeft op oen eersten Kerstdag te gen half drie een ongeval plaats gehad, dat vrij goed is afgeloopen. Een autobus uit Amsterdam reed op den Rijksweg toen van den Brediusweg een per sonenauto naderde. Laatstgenoemde auto had voorrang. De chauffeur van de autobus meenoe aanvankelijk dat de personenauto haar vaart temperde en reed door. Gelukki gerwijze kon de bestuurder van de personen auto nog juist voor de bus langs, doordat de chauffeur van de bus plotseling krachtig remde, waardoor de wagen slipte en naar den linkerkant van den weg gleed, waar zij een paal van het fietspad omverreed en ver volgens in een tuin tot stilstand kwam. Het in de autobus gezeten gezelschap, dat op weg was naar het Sanatorium Hoog- Laren, om daar een zanguitvoering te geven, werd door elkaar geworpen, doch liep over het algemeen geen ernstige verwondingen op. Met een andere autobus heeft men de reis voortgezet, Tram contra autobus Op den morgen van Eersten Kerstdag heeft bij den onbewaakten overweg te Venhui zen een botsing plaats gehad tusschen een autobus van den dienst Enkhuizen-Hoorn en de tram, c.ie de verbinding onderhoudt tusschen Hoorn en Boven-Karspel.De chauf; feur bemerkte de tram te laat en hoewel hij onmiddellijk krachtig remde, kwam de bus, als gevolg van de gladheid van den weg, eerst op de rails tot stilstand. Ook de trambestuurder remde krachtig, doch kon een aanrijding niet meer voorko men. De zware autobus werd gegrepen en tien k twaalf meter langs de spoorbaan ge duwd. De inzittenden van de autobus kwa men er goed af. Slechts één der passagiers werd licht aan het hoofd gewond. De gladde dijk langs de Graafstroom Men meldt ons uit Oud Al bias: Op de smalle en bochtige dijk langs de Graafstroom tusschen Oud Alblas en Bles- kensgraaf had een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een autobus van de Ree- derij op de Lek. De vrachtauto had juist een wisselplaats gepasseerd, toen uit tegenover gestelde richting de Lekbus kwam aanrij den. Hoewel 7 passagiers in de autobus za ten, bekwam niemand ecnig letsel. Na een half uur konden vrachtauto en autobus weer op eigen kracht vertrekken. Woens dagavond evenwel waagden vele chauffeurs van busdiensten en melkauto's het niet om verder te rijden op deze gladde weg moesten de passagiers hun reis verder te voet vervolgen. Doodelijke val door de gladheid Dinsdagavond kwam de 70-jarige O. wo nende a.d. Maardijk te Almelo, door de gladheid te vallen, waardoor hij zóó ernstig aan het hoofd werd verwond, dat hij spoe dig overleed. Autobusdiensten stopgezet Men meldt ons uit Ouderkerk a. d. IJ s s e 1 De gladheid van den weg veroorzaakte Dinsdagavond j.l. veel ongerief. De autobus diensten werden reeos om vijf uur stopgezet. Vele wielrijders kwamen op ongewenschte en onzachte wijze met het wegdek in aan raking. Op den Kerkweg gleed zelfs een wielrijder met fiets en al van den weg en kwam op het ijs van de langs den weg loo- pende sloot terecht. Gelukkig hield het ijs zich goed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men meldt ons uit G o u d e r a k Dins dagmiddag gleed tijdens het passeeren een bus van de N.V. Stam en Co. van den dienst Krimpen a. d. IJssclGouda van den weg. Er bevond zich behalve de chauffeur één passagier in de bus. Met vereende krachten werd het voertuig weer op den weg ge bracht. Het autobusverkeer was hierdoor gedurende eenigen tijd ongeregeld. Het on geval moet aan de gladheid van den weg worden geweien.. Men meldt ons uit Sliedrecht: Dins dagavond werd het wegdek door den regen zoo gevaarlijk glad, dal vele automobilisten hun wagens aan den kant van den weg plaatsten en per trein huistoe keerden. Te Papendrecht reed de vrachtwagen van Gebr. H. uit onze gemeente van de dijk. De auto bussen moesten den dienst staken. DE GLADHEID IN HET WESTLAND De gladheid van de wegen, die Dinsdagmid dag het gevolg was van den regen, heeft pi het Westland aan autobestuurders en wiel rijders benauwde oogenblikken bezorgd. De busdienst van de W.S.M. op het traject Naald- wykMaassluisDelft, welk traject al bijzon der zware eischen aan de chauffeurs stelde, kon niet volledig worden gehandhaafd, en dienst moest geheel uitvallen. Op den Leeweg by Westerlee raakte de chauffeur van een personenauto van het rechte pad, reed den tusschenberm op en kwam eerst op het rijwielpad tot stilstand. Een wielrijder, die het gevaar had zien aankomen, wist zich in veiligheid te stellen. terrein voorgestel Je bezuinigingen. Daarom droeg de jaarvergadering ditmaal een be sloten karakter en was zij voor de pers niei toegankelijk. Examens AcadcniUclie F.xnnien*. Delft, «esl.: Seheik. ins".: projwied. ex., de heeren J. P. Ehrenburgv D. Nooi'düMxf, H. Oly. J. C. SchönXeld en W. R. van Vliet. Lichamelijke Opvoedlni ïeor. ex.: mej. \V. B, E. Schol te en de heer A. X. M. Oerritsma. Den mej. L. Hun- e.-. Amsterda.ni; mej. C. J. van Zeil. RijnvUks; lej. M. A. v. Zoest. Ouderkerk; mej. J. J. Roe- •he. Bussum; mej. H. Zwanenburg. Overveen. fgew. 5. Terusrgetr l. Ge.«l. voor het Ned. Buijs. Zeist; R. Lamberts, Huizen; G. L. do Mo tor schoen er bij Petten gestrand Later op eigen kracht weer vlot Eersten Kerstdag, des morgens tusschen acht en negen uur is de motorschoencr „Constant" van de N.V. Scheepvaart Maat schappij „Wopo" te Dordrecht, nabij K.M.- paal 18, ongeveer ter hoogte van Petten, op het strand geloopen. Het schip, dat 199 ton meet, was met hout geladen en op weg naar Groningen. Dadelijk na de stranding zijn de redding boot van Petten en de sleepboot „Utrecht" van de firma Wijsmuller te Den Helder ter assistentie uitgevaren, doch de vijf opva renden wenschten van de aangeboden hulp geen gebruik te maken, omdat men wilde trachten bij hoog water op eigen kracht vlot te komen. Hierin is men inderdaad geslaagd, echter eerst nadat de deklast over boord was geworpen. Omstreeks drie uur in den middag heeft het vaartuig de reis kunnen voortzetten. Bij het overboord gooien van de deklast is een der vletten vol water geloopen. De vijf zich daarop bevindende personen wis ten zich te redden, door op een ander vlet te springen. De stranding is waarschijnlijk een ge volg van de mist. DE C.N.V.B.-COMPETITIE Voor de C.N.V.B.-competitie zijn voor mor gen, zoover ons bekend, slechts twee wed strijden vastgesteld, en wel in afdeeling V: KORFBAL HET WEDSTRIJDPROGRAMMA VAN DEN C.K.B. Voor Zaterdag 28 December Zuid-Holland-Zuid Afd. A 1—2; O.D.I.Blauw Wit Hollandia IIMaassluis T.O.P. aO.D.I. II Blauw Wit II—T.O.P. b A f d. V 1—2: Rol terdam-ZuidD.I.O. RapivoThor Afd. C 1—2: Snel IOranje Wit I Oranje Wit IISnel II Z.K.C. II—A.K.C. II Zuid-Holland-Noord Groep Leiden: FiksPernix Vitesse b—Vitesse a Groep Den Haag, KI. IITa: V.E.S. III—Tonego ATHLETIEK KERST-VELDLOOPEN VAN D.H.G. Belgische Gister zijn te Delft Kerstveldloopen organiseerd door D.H.C., die, de slechte terrcinigesleldheid in aanmerking genomen, een vrij vlot verloop hadden. Aan deze wed strijd werd deelgenomen door een aantal Belgen, die zich goede loopera toonden en in de A-klasse de vier eerste plaatsen be zetten. In de A- en B-klasse startten 32 deelne mers, in de C-klasse 89, terwijl in de D- klasse bijna 100 deelnemers waren. De voornaamste uitslagen van deze veld- loopen waren: A klasse (5 K.M): 1. H. Hermans (17 min. 51.4 sec.), 2. R. Boetens (18 min.), 3. I. v d Steen, 4. R. Vincent (allen van F. C. Mechelen), 5. D. v Iperen (DOS, Rotter dam) B klasse (5 K.M): 1. J. Sweris (A.A.C, A'dani), 18 min. 29 sec., 2. R. Meeuw (Hellas, Utrecht) 19 min. 1 sec. 3. E. Wij- berg (P.P., R'dam). De vereenigingsprijzen verwierven: le F. C., Mecihelen 10 p.; 2e. DOS, Rotterdam 29 p.; Se. A.A.C., Amsterdam 30 p. C klasse (3% K.M): 1. A. J. C. v. Bakel (Holland, Leiden, in 13 min., 31.4 sec.); 2. J. van Brouwershaven (Sportclub, Rotter dam, in 13 min. 37.4 sec.); 3. J. Dubbelaar (Holand, Leiden, in 13 min. 4 sec.) Vereenigingsprijs: 1. DOS, Rotterdam 35 p.; 2. Holland, Leiden 76 p. D klasse (3y2 K.M): 1. L. v d Lugt (Hon- selensdijk 13 min., 15.8 sec.); 2. L. Reyn- dorp (J.A.A.P., Den Haag, 13 min. 32.8 sec) 3. II. Kalkman (V.B.V, Rotterdam) Veteranen (3^ K.M): 1. J. Lens, Scihie- WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand teSodankyla (Finland) 762.4 Laagste stand te Stornoway 728.7. Stand vanmorgen halftwaalf 743.1. WEERVERWACHTING Matige tijdelijke krachtige Z.O. tot Z.W. wind. betrokken tot zwaar bewolkt, met tij delijke opklaringen, tijdelijk regen, aanvan kelijk iets zachter. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De diepe depressie die vóór de Kerstdagen ver in het W. op de oceaan lag, naderde langzaam ons werelddeel. Het hoofdmmi- mum ligt thans ten W. van Ierland en reikt tot bij de Azoren. Een randdepressie ligt in het Kanaal, ver gezeld van stormachtige winden en hooge temperaturen langs de geheele kust van de Golf van Biscaye. Over het geheele vasteland is de vorst practisch verdwenen. In de vrije atmosfeer is de temperatuur tot boven 2000 Meter tot boven het vriespunt gestegen. Matige vorst komt alleen noe in N. Scandinavië en niet buiten de Poolcirkel voor. Ook op IJsland is sinds gisteren de vorst verdwenen. In Centraal Europa komt veel windstilte voor en is de grond bedekt met koude mist. Tijdens de Kerstdagen viel de meeste regen in midden-Frankrijk; 30 tot 40 mM. in drie dagen. In de afgeloopen nacht viel 7 mM. op de Santis. In het O. heerscht föhn (Schneekoppe in Bohemen op 1600 Meter hoogte 5 gr. C., sneeuwhoogte 45 cM.). Het is te voorzien dat het zachte weer met nu en dan regen thans gedurende ec dagen zal aanhouden. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van Dc Bilt hedenmorgen 8.20 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.2 C. 28 DECEMBER Zonsopgang 8.12 u.; Zonsondergang 3.9 Maan op voorra. 9.50 u.; onder nam. 7.2 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP FERRRN 28 DECEMBER Van 's avonds 4.21 u. tot 's morgens 7.42 u. NIEUWJAARSKAART VAN BULDER De bekende houtsnijder N. J. B. Bulder, te Hoogezand, heeft voor de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken een Nieuwjaarskaart ge maakt, die opvalt door zijn artistieke waar de. De letters N.V. vcrdeelen het vlak van de groote kaart (geen briefkaart-formaat!) in vier deelen en op elk daarvan is een voor zichzelf sprekende voorstelling van een der jaargetijden gegeven, waarvan men niet gemakkelijk zou kunnen zeggen, welke het best van inhoud en compositie is. In alle is de bezige mensch zelf het voornaamste van de voorstelling: bloemzamelend in de lente wind, wandelend op den zonnigen zomerdag, vruchten plukkend in den herfst, genietend van ijsvermaak in den winter. En zinrijk staat onder de plaat: Geen jaargetijde kan méér geven dan wat gij wint door zelf te streven. 1 Januari 1936. dam, in 14 min. 33.1 sec.; 2. G. Versteeg, (V.B.V., R'dam); 3. C. J. Vrijmoed (D.II.C., Delft) Afd. D.II.C. voetballers (3V2 K.M.): 1. H. Itarsdorp (13 min. 57.2 sec.); 2. C. Leeuwen- steyn; 3. J. W. v. Mecnen. SCHAKEN Het Kersttournooi te Hastings Heden zal het jaarlijks terugkeerendo kersttournooi te Hastings weer beginnen. In de hoofdgroep, het zgn. Premier Tourna ment, is de bezeiting als volgt: Salo Flohr, Dr Tartakower, Fine, Paul Keres (4 buiten landers), Sir Thomas, Alexander, Winter, Golombek, Mitchell en Tylor (6 Engelschen) Er zullen, naar men zegt, twee groepen Premier reserves komen, waarin o.a. mede spelen: Enevoleisen (Denemarken), Gibaud (Frankrijk), Klein (Oostenrijk), Koblenz (Riga), Koltanowski (België), Landau (Ne derland), Mieses (Duitschland), en Prins (Nederland). In het Major-A Tournament zullen o.a. da Nederlanders Scheffer en Knoppers mede spelen. Naar wij nog nader vernamen, moet dit maal het tournooi bijzonder zwaar zijn. In elk geval moet het op Zaterdag 4 Januari a.s. ten einde zijn. Indien men eiken dag zou spelen (behalve Zondag), zou men voor 9 partijen juist 8 speeldagen ter beschikking hebben. Men heeft dan echter geen rekening gehouden met afgebroken partijen en met de omstandigheid, dat het toch wel wen- schelijk is ten minste één rustdag in te schakelen. Daardoor heeft men noodge dwongen moeten bepalen, dat er dagelijks twee ronden moeten worden afgewerkt. In de hoofdgroep kan men een spannen- den strijd tegemoet zien. De namen van Flohr en Tartakower zijn voldoende bekend. Paul Keres is de nog zeer jonge kampioen van Letland, die in don landenwedstrijd te Warschau in het midden van dit jaar, aan het eerste bord spelende, zulke uitnemende resultaten heeft geboekt. Fine, de kampioen van Amerika, was reeds meer bekend, doch heeft eveneens in Warschau sterk de aan dacht getrokken om zijn uitnemend resultaat Voorspellingen in een toumooi met zulk een betrekkelijk korten duur zijn altijd zeer gewaagd. Toch zou het ons niet verwonde ren, de groote inspanning van het spelen van 2 partijen per dag zullen kunnen ver dragen. DAMMEN Om het wereldkampioenschap Eerste partij op Nieuwjaarsdag Programma der volgende partijen Thans is definitief besloten de match' om het wereldkampioenschap dammen tusschen Raichenbach, de Fransche wereld kampioen, en de Hollander Vos doorgang te doen hebben. De eerste partij zal reeds gespeeld worden op Woensdag 1 Januari om 4 uur, in het Victoria-hotel te Amster dam. Ook bij deze match heeft men, zeer tot onze spijt, weer geen rekening ge/houden met het Christelijk volksdeel. Verschillende' partijen zijn op Zondag vastgesteld. Rustdagen zijn 2 en 7 Januari. Waarom nu niet deze rustdagen op Zondag vastge steld? Men zou hierdoor Voorkomen, dat de gevoelens van zeer velen gekwetst worden. Het programma der volgende partijen luidt voorloopig: Vrijdag 3 Jan., de tweede partij te Amsterdam; Zaterdag 4 Jam., de derde partij te Amsterdam; Zondag 5 Jan., de vierde partij te Amsterdam; Maandag 6 Jan., de vijfde partij te Haarlem; Woensdag 8 Jan., de zesde partij te Den Haag; Donder dag 9 Jan., de zevende partij te Amsterdam; Vrijdag lü Jan., de achtste partij te Hilver sum; Zaterdag 11 Jan., de negende partij te Dordrecht; Zondag 12 Jan., de tiende partij te Amsterdam; 2 en 7 Jan. zijn rustdagen. Over de resteerende partijen zal nog nader worden beslist. Alle te Amsterdam te spelen partijen zullen in het Victoria-hotel worden gespeeld. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN 73. Het duurde nu niet lang meer, of Tom stond op straat. En nu maakten de drie vrienden daar vlak voor liet politiebureau een rondedans ter eere van liet heuglijke feit, dat ze allemaal weer bij elkaar waren. Ln daarop maakten ze, dat ze zoo gauw- mogelijk de stad uitkwamen, waar ze niets dan onaangenaams beleefd hadden. L Toen de zon opgegaan was, bevonden lo zich in het vrije veld. Al spoedig kwamen ze aan een heuvel. Bo\enop zat kunstschil der Klodder, die voor «lag en dauw op weg was gegaan om te schilderen. Maar blijk baar kon hij niet tegen vroeg opstaan, en zoo was hij voor zijn schilderij in slaap gevallen.... Wordt Maandag vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3