ZWARE TREINBOTSING IN ZUID- DUITSCHLAND VERGT 33 DOODEN! VRIJDAG 27 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Personentrein door D-trein geramd. Reddingswerk verzwaard door koude en duisternis. Machinist reed door een onveilig signaal... Op den vooravond van het Kerstfeest heeft in het Zuiden van Duitsch- land, in Thüringen, een spoorwegramp plaats gehad, waarbij volgens de berichten drie-en-dertig personen werden gedood en tachtig gewond, van wie een aantal ernstig. Volgens mededeeling van de spoorwegdirectie te Erfurt is de D-trein no. 44 van Berlijn naar Frankfurt a. Main bij Gross-Heringen 25 K.M. ten Noorden van Jena aan de Saaie in de flank van een op een zijlijn rijdende personentrein gere den. Vermoedelijk is de D-trein door onveilig signaal gereden. Alle doo- den en geworden behoorcr. tot de passagiers van den personentrein; van de inzittenden van den D-trein werden slechts enkele personen licht gewond. Bij de slachtoffers zijn voor zoover bekend geen buitenlan ders. Tengevolge van de botsing is een deel van den personentrein in de Saaie gestort. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De spoorwegverbinding tus- schen Berlijn en Frankfurt wordt over een ander spoor geleid. Reeds uit het eerste, officieele bericht over de spoorwegramp nabij Gross-Herin gen bleek, dat hier een catastrophe .was ontstaan zooals Duitse h- land die in jaren niet op zijn spoorwegen heeft beleefd. Reeds onmiddellijk werd n.l. gemeld, dat niet min 'der dan een en twintig personen daarbij den dood hadden gevonden, terwijl tachtig 'anderen deels ernstige verwondingen zoo lden hebben bekomen. Het zou echter blij ken, dat deze vreeselijke getallen nog in ongunstigen zin gewijzigd zouden moeten fcvorden. Dat de ramp zoo'n omvang heeft aan genomen ligt wel in de eerste plaats aan de omstandigheid, dat de lokaal- trein. die door den D-trein in den flank werd aangereden, tot de laatste plaats bezet was met personen, die het Kerst feest in den familiekring gingen door brengen en daartoe na volbrachte dag taak met den trein naar hun bestem ming reisden. SJoor onveilig signaal! Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, fetaat thans wel vast, dat de machinist van !den sneltrein door een onveilig signaal is gereden. Een commissie van onderzoek der Rijksspoorwegen heeft zich terstond nadat het ongeluk voorgevallen was ter plaatse begeven, teneinde een uiterst gestreng on derzoek in te stellen. Deze commissie heeft geconstateerd, dat de signalen inderdaad op onveilig stonden, zoodat een verhoor van 'den machinist zal moeten uitwijzen, hoe het mogelijk is geweest, dat hij desondanks zijn trein in volle vaart heeft kunnen doen 'doorrijden. Aangezien de machi nist zelf echter zich onder de zwaargewonden bevindt en zijn ioestand buitengewoon ernstig geacht wordt is het nog niet mogelijk geweest hem een verhoor af te nemen. Een ontzettende aanblik Het duurde eenigen tijd, nadat de eerste berichten over de ramp in Gross-Heringen ontvangen waren, voor men reddingscolon nes georganiseerd had. Alle bureaux waren .uiteraard reeds gesloten en in de meeste .woningen had men de Kerstboomen al ont stoken. Bovendien werd het reddingswerk ternstig belemmerd door den sneeuw en de Jieerschende vorst. Het terrein van de ramp bood een ontzet- ïenden aanblik. De expresstrein had den ïokaaltrein aangereden, terwijl deze zich reeds voor een gedeelte op de brug over de JSaale had bevonden, met het gevolg, dat de achterste rijtuigen getroffen werden. j Verscheiden rijtuigen sloegen om, werden tegen de lenning van de brug geslingerd, die totaal vernield werd en vormden daar een ruïne, waarnit na een oogenblik van vreeselijke stilte luid gejammer en gegil weerklonk. Een der aangereden rijtuigen was ln de Saaie gestort, een tweede rijtuig was wel door de leuning geslagen, maar .was boven de rivier blijven hangen. Alle inzittenden van het laatste rij tuig, dat in de rivier geslingerd was, zijn of wel op slag gedood dan wel in het ijskoude water verdronken. Aan het reddingswerk werd deelgenomen Hoor het garnizoen van Naumburg en door groepen SA-mannen, die met koortsachti- gen ijver een aanvang maakten met het bergen van dooden en gewonden. Bij het licht van in aller ij 1 op gestelde sch ij n werpers werkten de mannen in de ijzige koude ononderbroken voort. De dooden en gewon den werden uit de overblijfselen bevrijd en 'de gewonden met de meeste spoed overge bracht naar de ziekenhuizen van de nabu rige steden Jena, Apolda en Naumburg a. ld. Saaie. Het moeilijkste werk was het bergen van de slachtoffers uit den in de rivier gestor- 'ten wagen. Daartoe moesten zich verschei den manschappen te water begeven, het geen bij de heersehende, ijzige koude ont zaglijk veel eischte van de krachten der mannen. Inmiddels waren speciale groepen spoor wegarbeiders bezig met steekvlammen de ïn elkander gewrongen metalen Overblijfselen los te snijden, teneinde zoo spoedig mogelijk de spoorbaan te be vrijden en de verkeersstagnatie tot een mi nimum te beperken. Militairen hadden een cordon getrokken rondom de plaats des on- heils en aan niemand werd verlof verleend bet terrein te betreden. Op het terrein van het ongeluk waren jfoor het geven van leiding bij het verlce-, nen van hulp en het overige reddingswerk o. m. verschenen de directeur van de rijks spoorwegen, de heer Dorpmueller, benevens de rijksstadhouder .voor Thueringen, Suackel. Het aantal slachtoffers Naar verluidt Is het aantal dooden, dat tot dusverre kon worden vastge steld in totaal 33; zwaar gewond werd een 10-tal personen; 7 reizigers liepen minder zware, doch toch nog zeer ern stige kwetsuren op. Het aantal licht gewonden was talrijk. In de verschil lende ziekenhuizen werd hun medische hulp verleend. Een officieel communiqué Op den avond van den Eersten Kerstdag deelde de Rijksspoorwegdirectie uit het nabijgelegen Erfurt het volgende mede: „Op 24 December 1935 om 19 uur is de D 44 Berlijn-Bazel bij het binnenrijden van het station Gross-Heringen op den vertrek- kenden personentrein 825 Erfurt-Leipzig ge reden. De personentrein 825 wordt volgens program door den F. D. 11 ingehaald en moet bij het vertrek uit het station de spoor Halle-Erfurt kruisen. De D. 44 reed door het op „Halt" staande signaal, dat zich voor den ingang van het station Gross-Heringen bevindt, en botste daardoor op den door dit sein volstrekt beveiligden personentrein 825, die in de flank geraakt werd. Het staat vast, dat bij het vertrek van dezen trein het signaal voor binnenrijden niet op H. getrokken kan worden. Bij het onmiddellijk na het ongeluk ingestelde on derzoek naar de seininstallatie is gebleken, dat deze goed functionneerde. Bij de botsing werden zeven personen wagens van den personentrein 825 vernield. De gewonden werden door de universiteit» kliniek te Jena, en de ziekenhuizen van Apolda en Naumburg opgenomen. Gewaarschuwd door den slag van de botsing snelden onmiddellijk SA-mannen, afdeelingen sanitair personeel, politie en inwoners der omliggende plaat sen te hulp. Kort daarop verschenen ook de door het station Gross Heringen aange vraagde sanitaire afdeelingen en dokters. Even later kwam rijksstadhouder Sauckel, die zich belastte met de leiding van het reddingswerk en orders gaf het noodige te verrichten voor berging van dooden en ge wonden. De Rijlcsspoorwegen zonden hulptreinen uit Weimar, Weissenfels, Erfurt en Halle naar de plaats des onheils. De berging der gewonden en dooden geschiedde met groote omzichtigheid. Het treinverkeer werd van Bad Koesen vla Camburg naar Gross Heringen en van Bad Koesen via Goeschwitz naar Weimar omgeleid. Tal van autoriteiten, o. m. 'de directeur- generaal der Rijks Spoorwegen, dr. Dorp mueller, kwamen midden in den nacht op de plaats van het ongeluk. Een afdeeling pioniers werd uit Riesa ontboden om de dooden te bergen. Het tra ject Erfurt-Halle was om half vier en het traject Halle-Erfurt om half acht weer be rijdbaar. Er zijn 28 dooden geïdentificeerd. Wat de schuldvraag betreft kan ver klaard worden, dat het Dinsdagavond zeer druk was in verband met de Kerst dagen. D-trein 44, welke het ongeluk heeft gehad, had twintig minuten ver traging en het schijnt dat de machinist deze vertraging heeft willen inhalen, hetgeen tot gevolg had, dat hij niet met de noodige oplettendheid tewerk ging. De machinist, die ernstig gewond in het ziekenhuis te Naumburg ligt, heeft dit toegegeven. Met koortsachtige haast werden onder be schijning met zoeklichten de bergingswerk zaamheid verricht. Vooral de manschappen van den geneeskundigen dienst hebben zich daarbij onderscheiden, terwijl ook artille risten uit Naumburg zich zeer verdienste lijk hebben gemaakt. Woensdagmiddag hebben verschillende autoriteiten zich opnieuw op de hoogte ge steld van den voortgang der bergingswerk zaamheden. Tweede machinist trachtte nog te remmen De enquête heeft uitgewezen, volgens de „Cetem", dat door een merkwaardige co ïncidentie de D-trein twee locomotieven had. De machinist van de eerste machine reed door het onveilige sein, hetgeen de machinist van de tweede locomotief naar zijn verklaring zou hebben gezien. De trein had toen een snelheid van. 90 K.M. per uur. Dadelijk minderde hij de snelheid en trachtte tevergeefs door stooten op de fluit de aandacht van zijn collega op de eerste locomotief te treffen. Ondanks zijn pogingen slaagde hij er niet in, de trein tot stand te brengen. Maar hij verminderde volgens offi cieele mededcelingcn de snelheid van de express van 90 K.M. tot 30 K.M. per uur. Dit verklaart, dat dank zij deze snelheids vermindering, de catastrofe nog niet erger is geweest. Indien de express zich met een snelheid van 90 K.M. per uur op den per sonentrein zou gestort hebben, zou het aan tal slachtoffers zeker tweemaal zoo groot geweest zijn. De toestand van den machinist van de eerste locomotief is nog steeds zeer ernstig, zoodat het niet mogelijk is, hem aan een verhoor te onderwerpen. Een schrijnende tegenstelling! Terwijl de regen onophoudelijk bleef val len en door de reddingsploegen onafgebro ken gewerkt werd aan het opsporen en te voorschijn brengen der slachtoffers, die tus- schen een verwarrenden chaos van splinterd materiaal en dooreengeworpen bagage om hulp kermden en schreeuwden, begonnen in den Kerstnacht de feestklok- ken te beieren en klonken over de wijdheid van het land de oude bekende Geboorte- liederen. Geen echter die onder zijn tries ten, zenuwsloopenden arbeid den tijd had aan Kerstviering te denken; de nood was te ontzettend. Meermalen ook kwam het tot tragische incidenten. Een wonderlijke redding! Een enkele maal, aldus het „Nieuws v. d. D.", smaakten de reddingsploegen de vol doening van een wonderlijke redding. Zoo werd een passagier van den verongelukten trein door den schok der botsing uit zijn wagen geslingerd en kwam op de brugleu ning terecht. Hij slaagde er in zich vast te klemmen en bleef boven de rivier hangen, terwijl hij door luid schreeuwen de aan dacht trachtte te trekken. Toen hem dat ten slotte gelukt was bleek echter dat de weg naar lijfsbehoud versper'd werd door de wrakstukken der versplinterde wa gons. Twintig minuten zweefde de ongeluk kige boven de Saaie, zonder dat men hem hulp kon bieden. Verkleumd door de koude liet hij ten slotte los en viel in het duistere water. Wonder boven wonder had de val echter geen nadeelige gevolgen voor den man, die ten slotte zwemmende den vasten al wist te bereiken. Toen alle gewonden geborgen waren, wachtte den manschappen nog het treudig- ste deel van hun plicht: de berging en iden tificatie der om het leven gekomenen, wel ke geruimen tijd in beslag nam, daar van de meesten hunner de papieren verloren waren gegaan, terwijl de bagage wijd en zijd verspreid werd of wel in de rivier was gevallen. 0n4er de om het leven gekomenen bevinden zich geen buitenlanders. De meesten zijn Kerst- gangers uit de gouw Thüringen. De lijken zijn met groote piëteit opge baard in het lijkenhuis van het kerkhof te Gross-Heringen. De plaatselijke afdeeling van de N. S. D. A. P. heeft op sobere wijze de baren met dennegroen en bloemen gesierd. DE „TAFELBERG" IN LICHTERLAAIE Honderdduizenden dennen staan ln brand Naar uit Kaapstad wordt gemeld zijn op de hellingen van den Tafelberg 400 a 500 H.A. dennenbosch de proöi van een bosch- brand. dien men als den hevigsten brand in de geschiedenis van Zuid-Afrika beschouwt. De berg staat van het eene einde tot het andere in lichter laaie. Men vreest, dat het vuur nog verscheiden dagen zal woeden. Driehonderd soldaten nemen deel aan net blusschingswerk. Een piloot verklaarde bij zijn aankomst te Kaapstad, dat hij de rookzuilen en het vLammenschijnsel al van meer dan 150 K.M. afstand had kunnen zien. 1TALIAANSCH VLIEG TUIG NEERGEHAALD Abessijnsche dorpelingen schoten uit hinderlaag Geen nieuwe wending der santies vóór midden Januari Een Italiaansch vliegtuig, dat op den morgen van tweeden Kerstdag een ver kenningsvlucht maakte in de omgeving van Daggaboer werd door de Abessi- niërs neergeschoten. Twee der inzitten den zagen nog kans, aan hun vijanden te ontkomen; de derde werd door hen Het vliegtuig was, vergezeld van nog een tweede toestel, reeds zeer vroegtijdig op ver kenning uitgegaan. Daar de vliegers echter geen Abessinische soldaten konden ontdek ken, vlogen zij laag over den bodem en zoo kwamen zij binnen het bereik van de ko gels van Abessinië.rs, die zich volkomen aan het oog der vliegers hadden onttrok ken. Een der machines werd door verschei den kogels getroffen en moest een noodlan ding maken. Zij bereikte den bodem onge veer tien kilometer ten Zuiden van Dagga boer. Volgens een bericht uit Addis Abeba Is de machine niet door soldaten neergescho ten, maar door bewoners van het plaatsje, waarboven de Italianen vlogen. Er bevon den zich aan boord twee geweren en een machinegeweer. Een Engelsch Roode Kruis-vliegtuig, dat van Khartoem kwam, is bij Addis Alem op 80 K.M. afstand van Addis Abeba, neer gestort, na in botsing te zijn geweest met de takken van een boom. De bestuurder, Lloyd genaamd, werd vrij ernstig gewond aan het gelaat en de armen. Zijn vrouw liep lichter verwondingen op. Beiden zijn naar Addis Abeba overgebracht. Men ver wacht daar nog twee andere Britsche Roo de Kruis-vliegtuigen. Hef ïtaliaansche legerberichf In het tachtigste legorbericht seint maar schalk Badoglio: „Op de Oostelijke hellingen van de hoog vlakte nabij Dankali, is een groep gewapen de Abessijnen, die trachtte af te dalen in de richting van de zoutvlakte, door onze af deeling Danakils uiteen gedreven. De Abes sijnen lieten vijf dooden achter. Onze verkenningstroepen in den sector van de Takazze hebben geen enkelen te genstand van de kant van den vijand ont moet. De luchtstrijdkrachten van Somali land hebben Abessijnsche concentraties gebom bardeerd tusschen Dawaparma en Ganele Doria. Geen wending in den oorlog? De diplomatieke medewerker van „Morning Post" schrijft, dat, afgezien van een gedachtenwisseling in de kwestie van den wederzijdschen bijstand in het Ita- liaansch-Abessijnsch geschil voor midden- Januari,, het tijdstip derhalve van de sa menkomst van den Volkenbond, geen nieu we wending te verwachten is. Thans is men volgens het blad algemeen geneigd de dingen op hun beloop te laten. De van kracht zijnde maatregelen hebben een goe de uitwerking en het wordt geenszins als zeker beschouwd, dat 't mogelijk is ze te ver scherpen, terwijl men er ten andere aan twijfelt of dit wel gewenscht is. Het belang van het embargo op petroleum is, naar men thans gelooft, zeer overdreven, aangezien het bij den huidigen stand van zaken zoo goed als onmogelijk was het effectief te doen zijn. De werkelijke druk op Ita lië bestaat er in het buitenlandsche deviezen te onttrekken. Er wordt voorts op gewezen, dat een embargo op petroleum ongetwij feld het gevaar zou vergrooten, waar aan de aan de sanctie-maatregelen deelnemende landen reeds zijn bloot gesteld, n.l. dat Italië militaire repres- saille-maatregelen zou treffen. WIL MUSSOLINI ENGELAND WINNEN? MEN HOOPT NOG OP LAVAL! (Van een specialen correspondent). Rome, Donderdag De opwinding over Engelands vraag aan de Middellandsche Zee-mogendheden, In hoeverre zij bereid zijn militaire hulp te verleenen, indien de situatie zich zou toe spitsen, duurt nog steeds voort. De hard nekkige pogingen der ïtaliaansche pers, om den indruk te wekken, alsof de antwoorden dier mogendheden een volledig fiasco voor Engeland zouden beteekenen, zijn weinig overtuigend. De bevolking is somberder dan ooit gestemd en dat vindt zijn oorzaak in de berichten omtrent de Britsche informatie bij genoemde mogendheden, in de sombere verwachtingen aangaande de buitenland sche politiek van Eden en in de bestaande onzekerheid omtrent den toestand in Abes- sinië. Nu de laatste diplomatieke onderhande lingen zijn doodgeloopen, vraagt ieder zich af, wat thans zal gaan gebeuren. Men hecht hier een zekere waarde aan het feit, dat de Fransche ambassadeur, de Chambrun, die plan was de Kerstdagen in Frankrijk door te brengen, dit plan heeft opgegeven, nadat hij een onderhoud had gehad met Suvich. Hij had zelfs reeds een reisbiljet genomen, doch blijkbaar in verband met zijn gesprek met den Italiaanschen onder staatssecretaris van buitenlandsche zak°n nam hij het besluit Rome niet te verlaten en zich gereed te houden eventueel met Mussolini te kunnen onderhandelen. In Fransche kringen hier gelooft men, dat Laval de hoop het bemiddelings voorstel nieuw leven te kunnen inbla zen, nog niet heeft laten varen en dat hij Mussolini daarvan in kennis heeft gesteld. Man kan er vrij zeker van zijn, dat met het aanbreken van het nieuwe jaar nieuwe pogingen door Frankrijk en Italië zullen worden aangewend om tot een oplossing te geraken*. Men gelooft hier verder, dat Mussolini, nu het Parijsche ontwerp in Engeland schip breuk heeft geloden, door den drang der publieke opinie, zijn best doet om die opinie in Engeland gunstiger voor Italië te stem men. Te dien einde zou hij een Italiaan schen agent naar Engeland zenden, die zou moeten bewerken, dat eventueele nieuwe bemiddelingsvoorstellen niet zoo unaniem zouden worden verworpen. Terwijl men verwacht, dat de Volkenbond de volgende maand zal overgaan tot de al- kondiging van een petroleum embargo, worden per schip en per trein steeds groo tere hoeveelheden petroleum ingevoerd. Iti middels is de bezorgdheid over den druk der sancties hier duidelijk merkbaar, on danks de blufferijen der pers. Men hoort de meening uitspreken, dat de druk omstreek» Februari benauwend zal worden en men twijfelt er wel eens aan. of Italië in staat zal zijn nog lang vol te houden. De finan- cieele situatie is zorgwekkend, want het geweldige bedrag, dat besteed is aan den aankoop van petroleum, heeft, een groot gat in de goudreserves geslagen. De Italia nen vragen zich af, of wellicht een heffing op het kapitaal op komst is en na een maat regel als de inzameling der trouwringen lijkt dat niet zoo onwaarschijnlijk. In breede kringen is men van meening, dat ook de Paus de hoop op een spoedige regeling heeft opgegeven. Men gelooft, dat nu de onderhandelingen waarop hijzelf zoo had aangedrongen op niets zijn ui»- geloopen. hij besloten heeft den oorlog te vcroordeelen en zich voor den vrede uit te spreken. Ook de „Osservatnre Romano" ziet den toestand duister in. „Dit was een Kerstmis zonder vrede, aldus schrijft het blad, een Kerstmis, droeviger en hopeloozer dan se dert den wereldoorlog het geval is geweest". De kinderen hebben hier kleine poppetjes, die Abessijnen voorstellen, als speelgoed ge kregen Een ander geschenk bestond uit een pop. die „Het beschavings^^b^nn Italië" werd genoemd en die een pUegzuster voor stellende, twee verwaarloosde Abessijnsche kindertjes in haar armen droeg. (Autei i Chronicle—A.N.P.) Geen ringen uit Amerika Meer dan duizend ïtaliaansche Amerika nen te Chicago hebben hun gouden ringen en andere sieraden ter beschikking gesteld an het ïtaliaansche consulaat, als ant woord op het beroep van Mussolini. In verband met het Amerikaansche goud embargo mag deze verzameling echter de Ver. Staten niet verlaten; de oorspronke lijke eigenaars krijgen dus hun gaven wedei in bezit. De Abessijnsche luchtmacht De Abessijnsche regeering heeft aan den Volkenbond een nota gezonden, waarin zij ontkent, dat door Abessijnsche troepen ge bruik van dum-dum kogels zou worden ge maakt. De Fransche vlieger Dreuillet is thans chef geworden van de Abessijnsche lucht macht. Deze bestaat thans uit twaalf vlieg tuigen niet. vijftien piloten, o.w. een Fransch- man, een Rus en een Duitscher. Abessinië heeft thans in België en Enge land voor 150 millioen gulden aan wapens besteld, terwijl binnenkort met een andere buitenlandsche mogendheid contracten zul len worden gesloten voor de levering van vliegtuigmateriaal. Dc defensie van Egypte Het Egyptische kabinet heeft besloten on middellijk te beginnen met de vergrooting van de haven van Alexandrië. Voor dit doel zal uit het reservefonds een bedrag van 20.000 pond sterling worden geput. Verder zal een belangrijk gedeelte der kos ten worden overgenomen door de Engel- sche admiraliteit. DE ANTI-JAPANSCHE BEWEGING IN CHINA Chineesche minister door studenten vermoord Een bom ln een vuilnisbakI Te Shanghai is de Chineesche onder minister van het verkeerswezen Tang Joe Jen, toen hij bij zijn woning in de Fransche concessie uit zijn auto stapte, door drie Chineesche studenten neergeschoten. De daders, die tien schoten losten, ont kwamen; de gewonde is op weg naar het ziekenhuis overleden. Tang Joe Jen, die tegelijk met Wang Tsjing Wei was afgetreden, werd. evenals laatstgenoemde door de nationalisten be schuldigd van verraad aan de nationale zaak. Te Nanking heeft deze moord groote be zorgdheid teweeggebracht In Japansche kringen hecht men wel is waar veel betee- kenis aan dezen moordaanslag, doch mem gelooft niet, dat hij van invloed zal zijn op de Japansch-Chineesche betrekkingen. Men verheelt zich in Japansche kringen niet, dat deze moord, evenals de aanslag óp Wang Tsjing Wei, geïnspireerd ig door leden van de Kwomintang, die vijandig staan tegen over de pro Japansche politiek van beide staatslieden. Te Shanghai is verder een bom ontploft in een vuilnisbak, waarbij de vuilnisman eu een kind werden gewond. In Shanghai en Nanking duren de stu denten-onlusten nog voort. Twee treinen met studenten vertrokken van Shanghai naar Nanking om daar te protesteeron tegen de pro-Japansche politiek der regeering. Ter voorkoming van incidenten heeft men daar om den staat van beleg afgekondigd. Tsjang Kai Sjek heeft voorts troepen gezonden nanr Oesih, halverwege Shanghai en Nanking,om 1500 studenten te verdrijven, die zich van een trein en locomotief hebben meester ge maakt en daarmede naar Nanking rijden. Het spoorwegverkeer tusschen Shanghai en Nanking ls gestremd. Generaal .Tin Joe Reng heeft den anti- communistischen raad van Oost Hopei om gezet in een anti-communistische regeering; hij heeft tevens de leiding der politieke en militaire zaken in Oost-Hopei op zich genomen. Dit wordt beschouwd als een stap naar de afscheiding van dit landsdeel van Nanking. Voorts wordt bericht, dat generaal Soeng Tsjeh Joean met honderd soldaten de sta tions van Tientsin heeft bezet, als gevolg van moeilijkheden met de regeering te Nanking. ROOSEVELTS KERSTBOODSCHAP Hevige koude in de Vereen. Staten In het Lafayette-jark te Washington, ge legen tegenover het Witte Huis, zijn op Kerstavond president Roosevelt met zijn familie en de leden der Amerikaansche regeering bijeengekomen. In het licht van een enorme Kerstboom richtte Roosevelt overeenkomstig de traditie zijn Kerstboodschap tot de burgers der Ver eenigde Staten. Zijn toespraak werd per radio uitgezonden. Roosevele zeide. dat de geest van het Kertsfeest een band tusschen de volken i9 De vrede van het Kerstfeest heeft in hot bijzonder beteekenis voor Amerika, omdai op zijn gebied de meest verschillende ras sen en volken tot een eenheid zijn geworden. De groote strijders voor de vrijheid van Amerika zullen altijd getuigenis afleggen van dezen geest Van dezen geest zijn zij allen doordrongen geweest: de Pool Kos ciusko, de Duitscher Vol Steuben, de Fran schen Lafayette en Rochambeau, die van vier veraf-gelegen landen zijn gekomen om de basis voor de tegenwoordige grootheid der Vereen. Staten te leggen. De geest van het Kerstfeest wordt niet President Roosevelt beperkt naar tijd en ruimte, want hij spreekt de eeuwige boodschap van vrede tusschen de menschcn uit. President Roosevelt bracht de rest vaij den avond door in intiem.cn kring. De winterkou maakt slachtoffers! Gedurende de belde Kerstdagen heeft da hevige koude talrijke slachtoffers geëischt Tot dusver zijn ruim honderd menscheri om het leven gekomen. Op enkele plaatsen daalde het kwik tot 30 graden onder nul. In Chicago daalde de temperatuur wel is waar slechts tot vijf graden onder nul, doch de geweldige sneeuwmassa's hadden tot ge volg, dat de vliegtuigen niet starten kon den, terwijl de treinen met vertragingen van gemiddeld twee uur reden. In Indiana, waar de sneeuw met een windsnelheid van 38 K.M. per uur over het land werd gestuwd, kwamen bij verkeersongevallen zes perso nen om het leven. In Iowa, Nebraska en Illinois zijn ver scheiden personen tengevolge van de kond a doodgevroren. In Noord Ohio, Washington, Maryland en Georgia eischte het noodweer eveneens talrijke slachtoffers. In de stad New-York zijn drie personen door de koude omgekomen. Twaalfduizend man zijn daar te werk gesteld om de stra ten sneeuwvrij te maken. Een dokter in Noord-Dakota, die Irt een oudenvetsche slee zijn patiënten ging bezoeken, stierf tijdens den tocht. Zijn vrouw, die naast hem was gezeten, wist na een vreeselijken rit ten slotte een boerderij te bereiken. Toen zij daar volkomen uitgeput aankwam, bleken haar armen en been en bevroren te zijn. De paarden, die voor de slede gespannen waren, stierven kort na aankomst De Britsche en Egyptische militaire auto riteiten hebben besloten de post Solloumaan de grens van Libije te ontruimen. De News Chronicle, welke dit meldt, voegt hieraan toe, dat, deze ontruiming haar oor zaak vindt in het verlangen om grensinci denten met de ïtaliaansche troepen te ver mijden en ook omdat Solloum moeilijk te verdedigen zou zijn tegen aanvallen uit Libije. Het garnizoen van Solloum zal weer wor den gevoegd bij dat van Mezza Matroe. Kort Nieuws Koning George van Engeland heeft een Kerstrede voor de microfoon gehouden, waarin hij o.a. den wensch uitsprak, dat de volkeren uiting zouden geven aan den vredeswil, waardoor ook het Britsche rijk een eenheid vormt, Ambtenaren van Scotland Yard heb ben in verband met het besluit van Lind bergh zich metterwoon in Engeland te ves tigen in antwoord op desbetreffende vragen verklaard, dat voor Lindbergh geen spe ciale bewaking zal worden aangesteld, tem- zij hij kan bewijzen dat hij „werkelijk in gevaar" verkeert. Het Amerikaansche departement van oorlog heeft twee orders gegeven voor in het geheel 103 vliegtuigen Bij de Douglas Aircraft Company zijn 90 twee-motorige bombardementsvliegtuigen besteld voor den prijs van 6.498 millioen dollar en bij de Boeing Company 13 vier motorige bommenwerpers, welke 2^2 mil lioen dollar zullen kosten. De mogelijkheid bestaat dat Malcolm Mac Donald candidaat zal worden gesteld voor een vrijgekomen Lagerhuiszetel. KUNST EN LETTEREN PAUL BOURGET t De beroemde schrijver, lid van de Académie Fransaise, Paul Bourget, is Woensdagnacht de ouderdom van 87 jaar overleden. Bourget debuteerde in de letteren met een bundel verzen, waarna hij een aantal romans schreef. Onder zijn bekendste werken kunnen genoemd worden Le Démon du Midi, L'Emigré, Essais de psychologie contemporaine, Etudes et Portraits. „PARADISE LOST" VOOR 20.000 DOLLAR VERKOCHT Te New York is onder groote belangstel ling een uitmuntend geconserveerd exemplaar van de eerste druk van Milton's „Paradise Lost" verkocht. Het zeldzame boekwerk bracht een bedrag van 20.000 dollar op. (Milton zelf kreeg in 1667 voor ztfn werk 5 pond sterling, bij een herdruk nog eens 5 pond, terwijl zijn weduwe later de rechten aan een uitgever overdeed voor 3 pond!). President Lebrun, qe- noeqlijk keuvelend met zijn kleinzoon op Jen arm, tijdens een Kerst feest op het Paleis Fl"sée.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2