GEMEENTERAAD VAN LEIDEN cOels bijzonders DINSDAG 24 DECEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Er wordt veel gepraat en weinig gedaan Het gymnasium-voorstel gedeeltelijk aangehouden Ge heime zitting over een bewaarschoolhoofd dat van verre moet komen Debat over het verhalen der omzetbelasting Het nieuwe gastarief in eerste in stantie behandeld Wethouder Van Stralen en het raadslid Van Stralen Gistermiddag vergaderde de Raad de/er gemeente onder voorzitterschap van «ten Burgemeester, Mr. A. v. de Sand© Bali 'huy zen. Na opening der zitting wordt de heer F. Eikerbout als nieuw lid van d©" Raad in de vacature-J. G. van Es beëedii en geïnstalleerd. Den heer G. L. Hofste»*nge wordt eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van onderwijzer aan de Jongens schooi voor ulo. Tot lid van de commissie van den G.G.D. en den Keuringsdienst van Waren wordt benoemd de heer A. J. S-bo neveld. Tot leden van de commissiën, be doeld in art. 2, le Md, sub 3o der verorie ning, houdende reglement voor de Comniis siën van Advies, betreffende de arbeids en dienstvoorwaarden van het personeel dienst der gemeente Leiden worden noemd de heeren F. Eikerbout, J. A. v. Reyden, P. M. v. d. Voort, H. Lombert J. H. Schüller, en tot vijf plaatsvervangende leden dier commissie de heeren A. J. Sclio neveld, A. v. Rosmalen, J- T. Vallentgocd, Th. M. W. Bergers en J. M. Vos. Als leden van de gemeentelijke commis sie voor Maatschappelijk Hulpbetoon wor den benoemd mevr P. J. v. Kampenhout Ruhe. en de heeren Th. C F. Stijnman en D. v. d. Kwaak. Tot onderwijzer aan de Jongensschool voor ulo. wordt benoemd de heer J. Koning. Een benoeming, die op verzet stuit Bij het voorstel inzake de benoeming van een hoofd van de openbare bewaarschool aan het Elisabethhof zegt de heer os (v.d.), dat de ingediende enkelvoudige voor dracht hem niet kan bevredigen. Negen dames hebben tevergeefs gesolliciteerd, om dat re de vereischte leeftijd nog niet han den. Meermalen heeft spr. er reeds op ge wezen, dat die leeftijd in de oproeping dient te worden vermeid. Bij de andere 2"~ solji citanten kon geen geschikte kracht voor de Leidsche bewaarschool worden gevonden. Wel heel vreemd! Ten slotte kwam de ware Josephine. Maarhaar stukken kwenen een maand te laat Toch is zij de door B en W. eenige voorgedragen©. Spr. kan zich daarmede niet vereenigen en stelt voor. dat B. en W. de voordracht terug nemen en eer nieuwe voordracht indienen. Mevr. de Cl er—Do Bruyn (s.d.) on der steunt het betoog van den heer Vos en stelt voor B. en W. te verzoeken een nieu we voordracht in te dienen van 3 personen. De heer Groeneveld (s.d.) begrijpt niet dat er in Leiden weer heelemaal geen geschikte kracht te vinden is. Wat komt er met een dergelijke enkelvoudige voordracht terecht van het benoemingsrecht van den Baad? J Nog een derde sociaal-democraat, de heer H e s s i n g, moest over deze zaak t w©"** voeren in denzelfden geest. Wethouder T e p e deelt mede, dat er met iie advertentie een omissie heeft plaats ge •had. De afdeeling Onderwijs heeft vergelen de leeftijdsgrens in de advertentie te ver melden. Overigens houdt spr. vol dat de voordracht in' de gegeven omstandigheden do eenig juiste is. Het stellen van de da tum in de advertentie heeft alleen plaats gehad om een zekere grens te hebben, maar het is geen fatale datum, die men niet rnag ©verschrijden op strafle van niet in aan merking te komen. Spr. wijst er voorts op dat dikwijls in de praktijk pas blijkt of iemand geschikt is voor het beroep waar toe hij is opgeleid. Spr. verzoekt daarna de deuren te sluiten. Het is bijna 5 uur als de deuren weer heropend worden. Het voor stel-Vos wordt daarna met 1913 stemmen verworpen. Vóór de s.d.a.p. (behalve de wethouders en de heeren Vos en v. Weizen.) Het voorstel van mevr. Do ClerDe Bruyn ondergaat hetzelfde lot in dezelfde stom verhouding. Benoemd wordt daarna mej. B W. van Duijn, hoofd eener kleuterschool te Hoogezand. Hamerpunten enz. Een aantal suppletoire begrootingen, ba lansen en winst- en verliesrekeningen van gemeentebedrijven en diensten gaan daarna Bonder meer onder den hamer door. Ook worden goedgekeurd de rekening over 1934 van plan I van de Vereeniging tot Bevor dering van den bouw van Werkmanswomr, gen en de begroot in g dienst 1936 van den Keuringsdienst ran Waren. Ook de rekening .van de ontvangsten en uitgaven der ge meente over het jaar 1934 wordt z.h s. goedgekeurd. Hamerpunten zijn ook een voorstel tot wijziging van het raadsbes'uif van 11 Juli 1929, inzake de verhuring van twee lokalen in het administratiegebouw van het Openbaar Slachthuis aan den Staat der Nederlanden en een voorstel tot wijzi ging van het raadsbesluit van 14 April 1930, inzake de verhuring van het woon huis Aalmarkt no. 5. In behandeling komt daarna een voorstel tot verhuring van verschillende perceelen wei- en teelland. De heer Lombert (r.k.) dient een voor stel in om de perceelen 12 en 15 niet vo1 gens het voorstel van B. en W. te verhu ren, maar in het openbaar te verpachten Wethouder Splinter verwacht van dit voorstel niets, hoewel hij toegeeft dat de huurprijs aan den lagen kant is. Ook nog andere leden voeren over deze eaak het woord, waarna de heer Lombert Eijn voorstel intrekt. Het voorstel van B. en W .wordit aangenomen. Daarna zijn er weer twee hamerpunten: een voorstel tot wijziging van de verorcle Ding, regelende de heffing van een gemeen telijk vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein en een voor stel tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der Geref. School vereeni ging alhier tot de aanschaffing van leer middelen ten behoeve van zijn school voor ulo. aan de Hooglandsche Kerkgrachf 20a en tot vaststelling van den desbetreffendon ibeerootingsdienst. Van liet voorstel inzake den bouw van een nieuw gymnasium c.a. aan de Fruin laan enz. wordt een gedeelte uitgesteld tot de volgende vergadering. Z.li.s. worden goedgekeurd de nunten a, d, e en f. Bij deze punten w-" ingetrokken het verhou wingsbesluit, wordt besloten, dat he.f gvni flasium aan de Doezastraat niet meer voor 1 den openbaren dienst is bestemd, wordt voorts besloten om het gebouw voor f 92.001) aan het Rijk te verkoopen en om de inter pellatie van den heer Schüller inzake deze kwestie als afgedaan te beschouwen. Aan gehouden wordt dus de beslissing over den bouw en de beschikbaarstelling van de be- noodigde gelden. Z.h.s. worden daarna aangenomen voorstel inzake de verkrijging door middel van onteigening van eenige perceelen grond ten behoeve van den bouw van een inrich ting tot zuivering van afgevoerd riool water nabij de Slaag- of Stinksloot en voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Alkemade. betreffende de levering van electriciteit In die gemeente door de Stedelijke Licht fabrieken. Verhaal van de omzetbelasting Het voorstel inzake het verhaal van de omzetbelasting op de verbruikers van gas en electriciteit lokt discussie uit. De heer Goslinga (a.r.) wijst er op da( dit voorstel vooruit loopt op de begroe ting 1936. Het betreft hier een belasting- verzwaring voor dc bevolking, welke samen hangt met het heele politieke beleid van B. en W. Het is in 't geheel niet vereischt, dat over deze kwestie thans een beslissing wordt genomen. Verlies voor 1936 heeft de wethouder niet te vreezen. Spr. stelt voor het voorstel bij de begrootings-ddscussies te behandelen. De Voorzitter zegt dat het verhaal der omzetbelasting noodig is voor het slui tend maken der gemeentebegrooting, maai toch niet daarvoor alleen. Het verband tua- schen dit voorstel en de begrooting behoeft echter behandeling van dit voorstel op het oogenblik niet uit te sluiten. Het is in het geheel piet zeker, dat de begrooting nog in Januari kan worden behandeld. De heer Van Eek verdedigt het verhaal der omzetbelasting. Dat is noodig voor een sluitende bogrooting. De heer Romijn: Wie spreekt er, heer Goslinga of de heer Van Eek? De heer Van Eek zegt dat wanneer men niet kan aantoonen dat het geld op een andere manier kan gevonden worden, hij dit verhaal der omzetbelasting zal steunen. De lieer Romijn (lib.) steunt het voor stel-Goslinga om deze zaak bij de begruo- ting te behandelen. Spr. heeft daartegen nog geen enkel steekhoudend bezwaar gehoord. De heer Wilmer (r.k.) zegt, dat den Raad nu reeds duidelijk kan zijn, dat deze omzetbelasting dient te worden verhaald. Het is de minst drukkende verzwaring van de lasten der burgerij. Spr. wil zich niet evenals de heer Van Eek achter de Regoe- ring verschuilen, wat de omzetbelasting be treft De gemeente is geheel vrij deze om zetbelasting al of niet toe te passen. Spr. geeft ook den heer Van Eek niet toe dat gemeente geheel moet drijven op de winst der Lichtfabrieken. Voor uitstel van de behandeling van dit voorstel ziet spr. geen noodzaak. vergadering wordt daarna s avonds kwart over acht. AVONDZITTING In de avondzitting werd de behandeling an het omzetbelasting-voorstel voortgezet De heer Goslinga (a.r.) verdedigt nog maals zijn voorstel om deze zaak te behan delen bij de discussie over de begrooting. kunnen nu de zaak niet overzien, maar dienen haar te behandelen in verband met het geheel. De heer Van Eek (s.d.) zegt dat dit voorstel de schijn voor heeft, maar niet meer dan de schijn. De heer Goslinga weet ook wel dat dit bedrag van de on belasting niet kan worden gemist In band met de aanvallen op hem inzake de wijziging van zijn houding zegt spr., dat als de omstandigheden veranderen men ook zijn houding moet herzien. Uitvoerig gaat spr. in op de politiek-van-opbouw die de s.d.a.p. „tegenwoordig" voert De Voorzitter protesteert tegen deze afdwalingen in het debat. De heer de R e e d e (cJi.) zegt dat het standpunt van den heer Goslinga zeer for meel is. De omzetbelasting te verhalen is onvermijdelijk. Het is hier geen kwestie van belasting, maar van prijspolitiek. De raa» kan heel goed dat voorstel thans behande len. De heer R o m ij n (lib.) stelt voor als het voorstel-Goslinga wordt verworpen de be handeling van het voorstel van B. en W. te behandelen aan het einde van de gedrukte agenda. Wethouder Verwey (s.d.) ziet ook geen enkele andere mogelijkheid dan de omzet belasting te verhalen. Dit verhaal is overi gens volgens spr. met van beteekenis. Het voorstel-Goslinga wordt verworpen met 22 tegen S stemmen. Voor stemden rie heeren Schoneveld, Beekenkamp. Romijn, Lombert, Tobé, v. VVelzen, Eikerbout en Gaslinga. Het voorstel-Romijn (uitstel tot het einde der agenda) wordt verworpen met 28 tegen 2 stemmen. Vóór de heeren Romijn Tobé. Het voorstel van B. en W. komt dus thans aan de orde. Het voorstel zelf De 'heer Schoneveld (a.r.) acht het niet noodig dat de omzetbelasting wordt verhaald. De positie van de Lichtfabrieken zoodanig dat zij deze f 33.000 niet behoeft. Het is onbillijk dat verhaal op sommige categorieën der bevolking niet mogelijk is. De heer II es sing (s.d.) zegt dat de heer Schoneveld uitgaat van een verkeerd uit gangspunt. Hot gaat hier over de finan cieele positie van de gemeente. Spr. verde- diet het verhaal van de omzetbelasting. De heer de Re ede (c.h.) acht het be zwaar van den heer Schoneveld zeer gering. Spr. wenscht het verhaal te verdedigen. Het is de meest natuurlijke gang van zaken. De heer Goslinga (a.r.) kan moeilijk voor het voorstel stemmen, omdat hij de zaak niet kan overzien, afgescheiden van de begrooting. Spr. heeft altijd 'het niet verhalen van de omzetbelasting gebnrkt om een tariefsverlaging tegen te houden. Die tariefsverlaging heft men toch. doorge zet Spr. kan nu niet zoo goedig zijn als de heer Wilmer en maar weer met de heeren meegaan. De heer Romijn (lib.) kan deze zaak niet los maken van de begroot ing. Spr. kan het voorstel van B. en W. niet bewonderen. Pas heeft men een tariefsverlaging doorge voerd en nu gaat men die verlaging weer gedeeltelijk terug nemen. Dit is geen prij- zen-politiek, want de politiek is hierin ge heel zoek. Spr. kan deze kwestie overigens moeilij be-argumenteeren builen de begmo- ting om. De s.d.a,p. wil dit voorstel maar vast binnenslepen. Want het is niet pret tig het bij de begrooting te koppelen aan haar welvaartsplannen. Er is gezegd, dat het geld van de omzetbelasting niet kan worden gemist Maar dit kan men niet be weren buiten de begrooting om. Het is juist, dat we in Leiden een sluitende begroot mg moeten krijgen. Maar wat houden de be zuinigingsvoorstellen in? Wat dit betrofi moet spr. op de Memorie van Antwoord op het sectie-verslag wachten. Wat de bezui nigingen betreft, vestigt spr. de aandacht op do steunbedragen. De s.d.a_p. behoeft hierover niet verwonderd te doen, want ook door haar zelf is verband gelegd tusschen de steun en de sluitende begrooting. Het is minder funest deze steun een weinig te ver lagen dan de lasten der burgerij te ver zwanen. De heer Wilmer (r.k.) wijst er op dat de omzetbelasting slechts weinig beteekent voor de verbruikers. De heer Goslinga mag zich in deze zaak niet laten leiden door rancune, maar door het gemeentebelang. Spr. wenscht geen oppositie te voeren om oppositie, maar als het noodig is om des beginsels wille. De oppositie om zich zelf bederft het parlementaire stelsel. Voorzitter zegt dat het verhaal van de omzetbelasting door B. en W. niet met genoegen wordt toegepast. Het ter noodzaak en de druk van deze belas ting is toch werkelijk zeer gering. Het stre ven naar andere bezuinigingen wordt voort gezet. Dat niet alle verbruikers onder het rerhaal kunnen vallen is juist, maar spejt geen rol en kan geen bezwaar worden ge noemd. De heer Van Eek (s.d.) spreekt een propagandistisch woord over de s.d. be ginselcn. De heer Goslinga laat zich niet lei den door rancune. Spr. wil echter de ver antwoordelijkheden zuiver stellen. De heer Van Stralen heeft het alweer over verbete ring van steun-maatregelen en bereidt een nieuw gat in de begrooting voor. Daarom wordt spr. zoo huiverig van voorstellen als het. onderhavige. De heer Schoneveld is tegen voorstel omdat men geen directe belasting il heffen, maar wel via de bedrijven indi recte belastingen invoert De heer Beekenkamp (a.r.) motiveert zijn stem vóór dit voorstel, hoewel hij de zaak gaarne bij de begrooting had behan deld gezien. Wij zullen aan deze maatreuel toch niet kunnen ontkomen om de finan cieele positie van de gemeente te hand haven. Spr. wenscht natuurlijk niet cie constructieve fantasieën van den heer Van Eek te steunen, maar heeft uitsluitend liet oog op de positie der gemeente. Spr. neemt aan dat de heer Goslinga sans rancune is. raadt hem aan ook de schijn dos kwaads te vermijden. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 26 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Gos linga. Eikerbout, Romijn en Schoneveld. Het nieuwe gastarief In behandeling komt daarna het voorstel inzake het nieuwe gastarief. De heer Tobé (r-k.) bestrijdt dit voor stel op grond van onbillijkheden, die dit nieuwe tarief, dat de menschen natuurlijk mooi wordt voorgespiegeld, bevat. Spr. toont deze onbillijkheden aan met enkele voorbeelden. De heer Eiker bout (a.r.) kan zich voorstellen, dat de Lichtfabrieken met het erloopen van het getij de l>akens wónschen te verzetten. Spr. bespreekt de publicatie omtrent deze zaait m de pers. Bij de voor beelden in de krant is het een en al voor deel wat de klok slaat. Uitvoerig toont spr. dan aan dat degenen die meer dan 600 M3. gas per jaar gebruiken bij de nieuwe rege ling schade lijden. Spr. dient een motie in, aarin de Raad dc wenschelijkheid uit spreekt, dat het tarief aldus wordt gere geld dat ook de groep van afnemers die meer dan 600 M3. gebruiken, van de nieu we regeling eenig oordeel genieten. De heer Schoneveld (a.r.) ontwikkelt reneens eenige bezwaren tegen het nieu we tarief. De heer Van Eek (s.d.) begrijpt dit voorstel uit een commercieel oogpunt Uit een sociaal oogpunt is er wel het 6011 en ander tegen aan te voeren. Het is voor spr. een open vraag of deze proef zal slagen Spr. zou geen bezwaren tegen de proef helmen als men kan garandeeren, dat niemand aoor dit nieuwe tarief achteruitgaat Spr. vindt erkeerd dat men de kleinere verbrui kers grootere lasten wil opleggen of gaat afsnijden. Als dit voorkomen kan worden wil de s.d. fractie de proef wagen. De Voorzitter wijst er op dat onge rustheid over het achteruitloopen van het gasverbruik de aanleiding is tot het door. van dit voorstel. De afname van gas is in het laatste jaar teruggegaan van 17 millioen op ongeveer 15y2 millioen kubieke meter Men mag de tarieven van de Lichtfabrieken niet gebruiken voor sociale doeleinden. De tarieven behooren te worden vastgesteld naar de eischen van het bedrijf. Hot zou wenscholijk zijn wanneer de tarieven der Fabrieken van hun sociale functie werden ontheven. Aan de tarieven, zooals ze nu zijn, kleven vele fouten. Het gevaar dreigt voor de gasfabriek dat men in een vicieu sen cirkel komt dat men door teruggang in het verbruik de prijzen moet verhoogen. Vandaar deze tariefswijziging, die 'n groot* verbetering beteekent, al wordt de toestand nog niet ideaal. Het vast-recht-systeem is zeer juist Er wordt im dit niewe tarièf een prikkel gegeven om het gasverbruik op te Men is er toe moeten overgaan de verbruikers beneden de 240 M3. van deze wijziging uit te sluiten. Deze verbruikers leveren verlies op en bovendien zou vóór hen een vast recht te hoog worden. De maatregel, dat men ten minste, voor f 1 per maand moet gebruiken is op verzet gestuit, deze maatregel ziet er erger uit dan zij is. Er zullen misschien enkele verbrui kers, die minder dan 240 M3. gebruiken, verdwijnen, maar voor anderen zaJ in icze maatregel een prikkel liggen om tot f 1 per maand te gebruiken. En de kleine verbrui kers zijn zeker niet altijd de minder ge situeerden. De onbillijkheden voor de groo tere verbruikers zullen bij deze proef moe ten blijven bestaan, maar kunnen na den proeftijd uit den weg worden geruimd. Nie mand wordt slechter van dit nieuwe tarief Dat staat vast. Bij de replieken handhaaft de heer Van Eek 7.ijn standpunt en de heer De R e e d e betoogt dat donr dit nieuwe gastarief de minst gesitueerden in 't geheel geen scha de lijden. Aangehouden. De heer Van Eek doet daarna een voor stel om de verdere behandeling van deze zaak aan te houden tot de volgende verga dering. Met 16 tegen 14 stemmen werd ai dus besloten. Z.h.s. werden aangenomen de volgende twee vooretellen van de suppletoire agenda: Prae-advies op het verzoek van W. F. de Gunst om ontslag uit zijn betrekking van onderwijzer bij het vervolgonderwijs voor meisjes. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen G Herrewijn, te Aarlandor veen. strekkende tot vergoeding aan de ge meente van de schade, haar toegebracht door aanrijding van een lantaarnpaal. Een wethouder in verlegenheid Bij het voorstel tot het verleenen van een Keretgave aan daarvoor in aanmerking komende werkloozen, vraagt de heer Tobé (r.k.) of wij nu alles maar moeten slikken wat in Den Haag wordt gedecreteerd. De heer Goslinga (a.r.) wijst er op dat in vroeger dagen de heer v. Stralen altijd aan B. en W. vroeg wat dit college nu had gedaan om de Keretgave verhoogd te krij gen. Spr. vraagt dit thans aan wethouder Van Stralen. Wethouder v. Stralen (s.d.) zegt dat in B. ©n W. hem duidelijk is gemaakt, dot in Den Haag toch niets aan deze zaak zou ziin te deen. De heer Romijn: Nu heeft hij t einde lijk begrepen. (Gelach.) Dc heer Van Stralen (s.d.) heeft naar Den Haag willen schrijven De heer Romijn: Ik moest er van u al tijd zelf naar toe.( Hilariteit.) Wethouder v.,Stralen zegt dat als hij overtuigd was geweest iets te kunnen he reiken, hij niets ongedaan zou hebben ge laten. Het voorstel van B. en W. wordt daar na aangenomen. Bij het voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de commissie inzake huis houdelijike voorlichting, merkt de heer Eikerbout op, dat hij niet tegen voorstel zal stemmen, maar toch gelooft spr. dat er nog wel wegen en middelen zijn voor de commissie om van andere zijde ge subsidieerd te worden. De heer Romijn acht deze subsidie, voor deze overigens toe te juichen commis sie, onjuist, omdat zij een precedent vormt Men zet de deur weer wijd voor allerlei andere subsidies open. De hoer Manders (r.k.) verdedigt het geven der subsidie, ovenals mevr. B i g a a r—D e Does. Wethouder v. Stralen meent dat er in dit geval alle aanleiding is o»p de suibsid toe te kennen Spr. vreest deze zaak niet als een precedent. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. De rest van de agenda wordt aange houden. De Voorzitter sprak nog zijn beste wenschen uit tegenover den Raad ten op zichte van het jaareind en do komende feestdagen. Daarna sluiting. STADSNIEUWS Van het Stadhuis Door de flinke vorst van de afgeloopen nacht is het ijs van de Leidsche ijsbaan weer op behoorlijke dikte gekomen. Bij doorgaand vriezend weer hoopt men de baan morgen voor het publiek open te stellen. OPHALEN VAN HUIS VUILNIS In verband met de a.s. Kerstdagen zal het ophalen van huisvuilnis uit die perceelen, welke gewoonlijk op Woensdag worden be diend, deze week plaats vinden op Vrijdag. Voor de perceelen, welke gewoonlijk op Donderdag worden bediend, zal dit geschie den op Zaterdag. De directeur der Gemeentereiniging, J. H. DE JONG. Leiden, 24 December 1935. De a.r. raadsfractie Naar wij vernemen is inplaats van het afgetreden raadslid dr J. G. *an Els, tot voorzitter der a.r raadsfractie benoemd Dr. C Beekenkamp. Chr. Comité voor W erkloozenzorg Kerstwijdingsavond De toeloop van de werkloozen met hun vrouwen voor de kerstwijdingsavond, döe gisteren vanwege het Chr. Comité voor werkloozenzorg is gehouden was zoo groot, dat de samenkomst in twee zalen moest plaats hebben en wel in „Patrimonium" en „Nathanaël". In Patrimonium berustte de leiding bij den heer J. Slegtenhorst. Hier werd woord gevoerd door ds- H- Thomas, terwijl koortje van de H. J. O. en het duo mej. Eikerbout (piano) en de heer Verver (viool) muzikale medewerking verleenden. In „Na thanaël" had de heer H. v. Cittert de leiding en werd gesproken door Ds W. Bouwman. Het symphonieorkest onder leiding van den heer Plu speelde hier kerstmuziek. De predikanten bepaalden hun gehoor bij het heerlijke kerstevangelie, dat licht braobt in de duisternis en ook in de nacht der werkloosheid het licht van Gods eeuwige liefde wil doen schijnen. In beide samen komsten werd ook een diep indringend woord van troost en opbeuring gesproken door den heer Buwalda, officier van het Leger des Heils. De werkloozen hebben een •heerlijke avond gehad. De Kerstgave Vanmiddag is aan ongeveer 450 werkloo zen door het Chr. Comité Werkloozen zorg een kerstgave uitgereikt Deze kerst- gave bestond uit aardappelen, groente, vleesch, vet worst, koffie, rijst, bruine boo- nen en krentebrood. De hoeveelheid wisselde met de grootte der gezinnon. Dank zij een uitstekende organisatie liep de uitreiking zeer vlot van stapel. Zwaar beladen gingen de werkloozen huiswaarts, voor enkele da gen verlost van de drukkende zorg en stof felijke nood. Deze j aarlij ksche Kerstgave is een van de mooiste onderdeelen van het zegenrijk werk van het Chr. Comité. Het overwegplan der Hollandsche Constructiewerkplaatsen Tentoonstelling der teekeningen. De teekeningen van het Overweg-plan der N V. Holl. Constructiewerkplaatsen zullen worden tentoongesteld in een der zalen van het Nut van 't Algemeen, Steenschuur, alhier, en we! vanaf 25 Dec. 1935 tot en met Januari 1936, eiken dag van 10 uur voor middag tot 9 uur namiddag. Het entree be draagt 10 ct per persoon, werkloozen heb ben vrije toegang. De opbrengst komt geheel ten bate van de werkloozen van RK Volkshond, Christe lijke Besturenbond en de Leidsche Bestuur ders bond De uitslagen der laatste ronden zijn: P. v. d. StelJ. den Dekker 20 J. KleerI. Teleng- afgebr. J. Zaalberg—P. Lepelaer 2—0 A. Sladek—A. J. v Heeringen 1—1 J. v. Du urenJ. Huisman 02 M. v. HoutenD de Roode 20 A. v. Egmond Jr.—C. Teunissen 02 J. HesJ Langezaal afgebr. Voor de comp.-wedstrijden was een lau wertak uitgeloofd voor het hoogst behaalde aantal punten, welke door J. Klinkenberg gewonnen werd. De eindstand van deze competitie is: gesp. gew. rem. VerL pnt. J. Klinkenberg 7 4 3 11 T. D. v. d. Bosch 7 4 2 1' 10 S. v. d Wijngaard 7 4 2 1 10 ,T. Kleer 7 3 3 1 9 I. Teleng 7 3 3 1 7 P. Marck 7 3 2 2 8 A. ter 1-Iaar 7 2 3 2 7 H. de Water 7 5 2 9 M. Optendrees 6 114 3 J. C. den Dekker 2—34 3 Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. In eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.; TONNEMA C'E - SNEEK "li Coöp. Groentenveiling De Burgemeester eere-voorzitter Op de laatst gehouden ledenvergadering van de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloeinen- veilingsvereeniging „Leiden en Omstreken" is besloten de Burgemeester Mr. A. van der Sande Bakhuyzen het Eere Voorzitterschap van de vereeniging aan te bieden. Dezer dagen mocht het bestuur bericht ontvangen, dat de Burgemeester het eere- voorzilterschap der vereeniging gaarne aan vaard heeft Een en ander houdt verband, met de zeer groote en welwillende medewerking die bo vengenoemde vereeniging van den burge meester mocht ondervinden ruim 5 jaar ge leden, bij haar plannen tot het stichten var een nieuw veilingsterrein aan de Zoeter woudscheweg te Leiden. Tevens is steeds gebleken de warme belang stelling van den Burgemeester, voor het vei lingwezen te Leiden. Het contact dat op de laatst gehouden ten toonstelling wederom hernieuwd mocht wor den, was mede aanleiding om een dergelijk verzoek aan den Burgemeester te richten. G. F. Reyst f In den ouderdom van 80 j'aar is te Oegst- geest overleden de heer G. F. Reyst, oud apotheker hier ter stede. De heer Reyst ves tigde zich op 1 Oct. 1881 als apotheker in het perceel Steenstraat 35, waar de zaak nog heden ten dage gevestigd is. Hij was jarenlang president van het departement Leiden der Maatschappij ter bevordering van de pharmacie. In vroeger jaren is hij als repetitor tal van studenten behulpzaam geweest bij de voorbereiding van hun serui- -rts examen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden op den Twee den Kerstdag te 12 uur op dc begraafplaats Rhijnhof. GESLAAGD Aan de Leidsche Mode-Vakschool is na gehouden examen geslaagd voor leerares mej. NL G J. v. d. Linden. HET RESIDENTIE-ORKEST Het vierde abonnementsconcert van het Residentie Orkest od Donderdag 9 Januari a.s. zal geleid worden door Antonio Votto. Solist is de nianist Nicolai Orloff die bet tweede piano-concert van Rachmaninoff zal spelen. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 25 DECEMBER Programma 2- Hilvorsum 1875 M., 7.30 N.C.R.V. Programma 3: 7.50 Keulen: pl.m 13.15 Brus sel VI; 11.20 DlVörson; 15.20 Keulen; J7.20 Ber- lUn Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Dlvei 10.20 Brussel VI; 1105 Droltwich; 18.30 London Re? (Weenen, Straatsburg); 19 50 Droltwich; 10 Londen Reg 21.50 Dlverai DONDERDAG 26 DECEMBER Programma 3; 8 Brujjel VI; 9.20 Keul- pl.m 13.15 Brussel VI: 14.20 Kalundborg; 13.20 Keulen: 17.20 Brussel VI; 19.20 Lelpz.g; 21.' Rome. na afloop opera Programma 4; S.05 Parijs Radio; 9.35 Deu' sender; 10.35 Droltwich: 16.10 London Reg; 17.35 Droltwich; 18.20 Diversen: 18.50 Lond< Reg; 19.50 Droltwich; 21.50 Diversen; 22.20 Droltwich VRIJDAG 27 DECEMBER Programma 3: 8 Brussel VI; 9.20 Keulen; 11.20 Kalundborg; 12.05 Parl)3 Radio; 13.05 Brussel VI; 14.20 Kalundborg; 14.50 Parijs R; 16 20 Keulen; 17.50 Brussel Fr; 18.20 Diversen; 18.50 Londen Reg; 22.20 Brussel VI; 22.30 Lon den Reg. Programma 4: 8.05 Parijs Radio; 10.10 Deufc- sender; 10.35 Londen Reg; 11.20 Droltwich; 15.50 Londen Reg; 17.35 Droltwich; 1S.20 Dl- versen; pl.m 20.30 Gram.-muzlek GRD; 22.30 Brussel Fr; 23.20 Weenen of diversen DE DIENST DER APOTHEKEN De Zondagsdienst der huisartsen wordt le Kerstdag waargenomen door de doctoren van Aiphen, Jasperse, Lahr en Simons en op 2e Kerstdag door dc doctoren de Bruyne, Kors, Kortmann. Mevboom en Verbrugge. De geneeskundige Zondagsdienst te Oogst- wordt op le en 2e Kerstdag waargenomen door dr Bertel, telef. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Woensdag 25 Dec. (1sten Kerstdag) waargenomen door de apotheek G B. Duys- ter. Nieuwe Rijn 18. telef. 513. Donderdag 26 Dec. (2den Kerstdag) ne men waar de apotheken P. du Croix. Rapen burg 9, telef. 807, en E. B. de Metz, Kamer- iingh Onneslaan 28, telef. 3553. Van Vrijdag 27 tot en met Zondag 29 Dec. neemt waar apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 4, telef. 552. De advocaat-generaal van het Haagschc Gerechtshof concludeerde, na getuigenver hoor tot bevestiging van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de chauffeur van den Gem. Reinigingsdienst te Leiden, J. B. wegens het veroorzaken van lichame lijk letsel door schuld, is veroordeeld tut een geldboete van f50 subs 50 dagen. Verdachte is op 7 Mei j.l. met een door hem bestuurde auto op do Stationsweg te Leiden tegen een tramrijiuig opgebost,"ten gevolge van welke botsing, dc werkman R Ruitenbeek, die op de treeplank zat. kwam te "©n en gewond werd. Arrest 6 Januari as. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN (Zie Raadsverslag pag. 10) HAZERSWOUDE KERSTFEESTVIERING De Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagschool zal plaats hebben op den Tweeden Kerstdag, des nam. 2 uur. in de Ned. Herv. Kerk. HILLEGOM ZONDAGSDIENST DOCTOREN lste en 2de Kerstdag Dr. H. F. ten Hoo- pen. telefoon 5417. KATWIJK AAN DEN RIJN IJSCLUB Gisteravond hield de IJsclub „Voor waarts" alhier de jaarvergadering. Voorzitter de heer Nic. Bos opende de gadering met een woord van welkom. Ver volgens las (le secretaris de heer F. v. d. Valk de notulen en het jaarverslag. Beiden werden onder dank goedgekeurd. Dan was aan de orde het financieel verslag door den penningmeester de heer H. W. Grimbergen. De inkomsten waren f9S84, op de spaar bank f76.81 totaal f 175.65, uitgaven f 41.17, Kassaldo f134 48. Boeken en bescheiden werden vergeleken en in goede orde vonden. De penningm. werd dank ge voor het goed beheer Dan volgt bespreking over de toelating tot de baan, welke tihans in ihet bezit der vereeniging is. Besloten werd tot de baan toe te laten leden en gezinsleden tot 18 jaar. Verder om seizoen kaarten uit te geven van f0.50, werkkaar ten van-f 0.25 en dagkaarten van f0.10. Deze regeling die voorloopig is, zal streng doorgevoerd worden. De voorzitter bracht vervolgens een woord van dank aan Baron v. Wassenaar v. Catwijck voor zijn mede werking betreffende het afstaan van zanderij vaart. Bij de hierna volgende be stuursverkiezing werden de aftredende be stuursleden F. v. d. Valk en L. de Jong, herkozen. De aftredende commissaris, dc heer A. Wassenaar, werd bij acclamatie her. benoemd. Na rondvraag sluiting dezer geanimeerde vergadering. Er was een goede opkomst. KATWIJK AAN ZEE VOETBAL Gistermiddag speelde een Katwijk-com binatie tegen een werkloozen-elftal, U.V.V. uit Leiden. Dc eindstand luidde 3—3, het geen de verhouding goed weergeeft. Zaterdag speelt Katwijk I tegen een elftal bestaande uit Leidsche scheidsrechters. Aanvang half drie. KERSTWIJDINGSURE „CONCORDIA" De Chr. Mondorgciclub „Concordia" heeft gisteravond in de Oranjezaal een Kerst- wijdingsuur gehouden, welke zeer geslaagd mag heeten. De opkomst was groot De heer N. Desjardijn, die dezen dienst leidde, opende door te laten zingen Psalra ers 1 en 2, waarna hij in trehed voor ging. „Concordia" speelde hierna onder leiding an den heer J. J. v. d. Reijden. eenige Kerstliederen, begeleid met orgel door den heer J. W. Barnard. Vervolgens las de heer Desjardijn eenige hoofdstukken uit .Tesaja, waarna hij een Kerstverhaal vertelde. Vervolgens speelden de heeren Barnard, orgel, en C. Langmuur, bazuin, „Hoe zal ik U ontvangen". Met gemeenschappelijk gezang en gebed rerd deze avond beëindigd. De zaal was mooi versierd. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J. Ingwersen io geslaagd voor het examen opticien. Het examen hetwelk werd afgenomen door de commissie van het Technisch Optisch Ge nootschap te Amersfoort geschiedde met lof. NED. CHR. VROUWENBOND De Ned. Chr. Vrouwenhond heeft gister avond in „Casa Cara" een Kerstwijdings- dienst gehouden. Het was een liturgische dienst, waarbij een Dameszangkoortje me dewerking verleende. Dc dienst stond on der leiding van mevr. TomSpaanderman, die tevens het inleidend en het slot woord sprak. Het was een mooie avond. NIEUWE VEREENIGING OPGERICHT Alhier is een vereeniging opgericht, wel ke beoogt, het. terugkrijgen der eenheid door het doen herleven van het zuiver rechtzinnig beginsel in de Ned. Herv. Ge- J

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6