Dampo DINSDAG 24 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUIGEN OF BARSTEN? Het is wel in een uitermate gespannen toestand, dat Europa, en in het bijzonder dat deel van ons continent, hetwelk zich rond de Middellandsche Zee uitstrekt, zich erop voorbereidt, wederom het Kerstfeest le vieren. Rond Italië groepeeren zich verschil lende landen, die zich gereed houden, elk oogenblik de wapenen op te vatten, tenein de den trotschen man, die met de allures van een ouden Caesar te Rome het bewind in handen heeft, met geweld in den weg te treden. Hun aanvoerder in een mogelijken strijd zal Groot-Brittannië zijn, dat weer eens opnieuw zich aan het hoofd van een coalitie plaatst, om een tegenstander, welke zoowel voor de rust in de wereld, als voor de belangen van dit uitgestrekte modern»» imperium gevaarlijk dreigt te worden, in een positie van machteloosheid te dringen Dat Italië deze samenscholing rond zijn deur zelf veroorzaakt heeft, door de zeer agressieve wijze, waarop het gemeend heeft in zijn behoefte aan expansie te kunnen voorzien, moge waar zijn, het verminden geenszins den ernst van de gebeurtenissen wier nadering de geheele wereld met zorg .vervult. Zooals wij gisteren reeds meldden, heeft Londen met Griekenland, Turkije en Joego slavië overleg gepleegd omtrent den toe stand, die uit een verscherping der sancties en de reactie, welke uit deze economische toesnoering van Italië zou kunnen voort vloeien, in het Middellandsche Zeebekken mogelijk zal ontstaan. Naar verluidt, wer den deze besprekingen reeds op instigatie van minister Hoare ingeleid, hetgeen zou aantooncn, dat deze afgetreden bewinds man geenszins voornemens was. den Vol kenbond zonder meer aan Mussolini uit te leveren. De Parijsche voorstellen, hoewel .ij door Laval en Hoare als een voor beide partijen aanvaardbare basis werden be schouwd; en als zoodanig een opschortinc van de vijandelijkheden hadden kunnen meebrengen, waren in geen enkel opzicht het laatste woord. Doch terwijl op deze wijze de hand tot verzoening werd uïtg? strekt, wenschte Hoare inmiddels het over wicht van de Geneefsche staten, door een concentratie van hun machtsmiddelen, te versterken. Zoolang dit achter de schermen geschiedde, en dus voor de Italiaansche re geering en haar binnenlandsch prestige niet zooveel als een pistool op de borst bete* kende, zou zulk een consolidatie der af weerkrachten zelfs de onderhandelingen in gunstige richting kunnen hebben beïnvloed Men weet dat dit niet zoo heeft mogen zijn; de publieke opinie, door ontijdige puhlica tie der vredesvoorstellen verontrust, heefi in paniekstemming de kaarten door elkaai geworpen, en Hoare's aftreden veroorzaakt. Reeds thans gaan er stemmen op, die erop wijzen, dat wellicht zeer spoedig Sir Sa muels reputatie door het verloop der ko mende dingen zal worden gerehabiliteerd. Engeland wenscht niet over het ijs van één nacht te gaan, en nu het zich zoo open Jijk heeft uitgesproken voor een georgani seerde ondersteuning van zijn defensievc- krachten in de Middellandsche Zee, wil het geenszins met beloften en vage woorden van instemming van de betrokken regee ringen genoegen nemen. Het staat er thans op, precies te weten, welke voorbereidingen tot een eventueel gewapend conflict de Bondsvrienden zullen treffen, om zoo <o een zorgvuldige meting van krachten te kunnen geraken, voordat het zich in een gewapend avontuur wil laten lokken. De besprekingen met Griekenland schijnen voorshands nog niet te vlotten. Dit land, dat verschillende van de omringende eilan den, zooals de Dodekanesosgroep en Cyprus beschouwt als te behooren tot de gebieden, waarop het historische rechten kan laten gelden, schijnt de gelegenheid, die het thans wordt geboden om zich te laten gelden, ter dege te zullen benutten. Met name zou het, in ruil voor een Britsche vlootbasis op het eiland Navarino, Cyprus weder aan Ue Grieksche kroon gehecht willen zien. Italië zwijgt onder dit alles, en wel op een zeer grimmige manier. Het laat er zich niet over uit, welke gedragslijnen het zich voor de naaste toekomst voorbehoudt. Wel licht beschikt het over zeer uitvoerige in lormatie ten opzichte van het petroleum Vraagstuk, en put het daaruit een gerust stelling. Naast Frankrijk immers blijft ook Amerika nog altijd een niet geheel be rekenbare factor. Mocht het olie-embargo intusschen in Januari a.s. een feit worden, vermoedelijk zou het niet eerder dan februari in werking kunnen treden dan is te bezien of Mussolini alsnog zijn houding zal wijzigen. Handhaaft hij zijn standpunt, dat afsnijding van den olie-aanvoer oorlog beteekent, dan wordt het inderdaad buigc of barsten. Do wereld verkeert thans in zulke zorge lijke omstandigheden, dat het wel lijkt of opnieuw de befaamde doos van Pandorra geopend is, waaruit de kwalen en bezoekin gen over de menschheid worden losgelaten Zoo ook ditmaal de hoop nog op den bodem is achtergebleven, is zij in elk geval we zeer vaag en nauwlijks definieerbaar, ex vraagt zij zich af, op welk een oplossing der huidige moeilijkheden zij zich tenslotte richten moet Buitenland I DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Slechts kleine schermutselingen De strijd aan 't Noordelijke front schijnt thans meer den vorm van kleinere scher mutselingen aan te nemen. Aan het Zuid-front zijn de gevechten oog niet hervat Het is waarschijnlijk, dat de vliegtuigen, die de omstreken van het Asjangi-meer bombardeerden, de Abessijnsche troepen concentraties op het oog hadden in het ge bied, dat halverwege Dessie, het hoofdkwar tier aan het Noordelijk front, en Makale gc legen is. Naar het gerucht gaat had het bombar dement geen succes, want de Abessiniërs hadden zich verborgen, en er is in dit ge bied geen burgerbevolking. Britsche dum-dum-kogels! De Italiaansche minister van buitenland sche zaken heeft het secretariaat van den Volkenbond 't volgende telegram gezonden: „In vervolge op het telegram en de nota van 17 dezer en het telegram van 20 dezer hecht ik er aan, U te bevestigen, dat kort geleden in het Abessijnsche garnizoen Ta- fari Sjetema explosieve kogels zijn gevon den, toen dit werd bezet In het munitiedepot zijn deze kogels ge vonden, verpakt in doozen van 10 stuks, en in banden voor de mitrailleur Vickers Arm strong no. 330.180, welke deel uitmaakte van de bewapening van dit garnizoen. In de banden zaten door elkaar gewone patronen en ontplofbare. Uit de etiketten bleek, dat deze patronen afkomstig zijn van Bley Brothers Limited te Londen. Ik sluit hierbij in een foto van een etiket van een dezer doozen een foto van de be trokken patronen en een foto van de num merplaat van de mitrailleur." Vice-gouverneur voor Somaliland Bij Koninklijk decreet is dr. Angelo do Rubeis, secretaris-generaal van het minis terie van koloniën benoemd tot vice-gou- verneur van Paliaansch Somaliland. Angelo de Rubeis zal zich binnenkort naar Mogadiscio inschepen. Dr. Renzo Meregazzi zal de functie van Kabinetschef van den minister van kolo nicn, welke post tot nu toe door de Rubeis is bezet, bekleeden. Britsche troepen voor Egypte Te Port-Said zijn verscheiden Engelsche troepentransportschepen gearriveerd. Ou middellijk werden de booten evenwel naar een onbekende plaats van bestemming ver der gctranspoideerd. Men neemt aan, dat 't doel dezer schepen de Lybische grens is. Verder verluidt, dat een aantal Italianen, die den militairen leeftijd hebben bereikt en die inwoners zijn van Tripolis, zich be reid zou houden, om op bevel Tripolis te verlaten. Onrust aan de Libysche grens Aan de Egyptisch-Libysche grens moeten kleine vechtpartijen tusschen inboorlingen hebben plaats gehad, waarbij echter ner gens van wapenen werd gebruik gemaakt. Door de Britsche luchtvaarlofficieren w den deze geruchten echter ontkend. Abessinië een mandaatgebied? Sir Geoffrey Archer, de gouverneur van Britsch Somaliland, vertoeft op het oogen blik in Britsch-Indië. Hij verklaarde aan de journalisten, dat het voor het welzijn der menschheid noodig zou zijn Abessinië onder een Europeesch mandaat te plaatsen. Ruwe Huid RUROL Ruwe Handen DooB 30 Ruwe Lippen J Bij Apoth. en Drogist JING JOE KENG CAPITULEERT! Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, idat de leider van de regeering van Oost- Hopei, Jing Joe Keng, heeft voorgesteld, de autonome regeering te ontbinden op voor waarde, dat hij zelf deze ontbinding bekend mag maken, dat hij lid zal worden van don politieken raad van Hopei en Tsjahar, dat het gedemilitariseerd gebied het oude sta tuut zal handhaven en dat de Nanking- regeering het bevel tot zijn arrestatie zal intrekken. De onrust in Venezuela Staat van beleg in Caracas Te Caracas, de bondshoofdstad van Vene zuela, werd de staat van beleg afgekondigd. Contrairas, de president ad-interim, heeft troepen gerequireerd voor de bestraffing van ongeregeldheden, plundering, brand stichtingen, die door vijanden van de regee- ring-Gomez werden veroorzaakt. Reizigers, die per vliegtuig aankomen, zeggen, dat een strenge censuur wordt toe gepast op dagbladen en radio. Twee theaters, die aan een vriend van wijlen president Gomez toebehoorden, als mede de bureaux van een dagblad, werden in brand gestoken. Ook werd een aantal huizen van vrienden van Gomez in de asch gelegd en de bewoners doodgeschoten. De aangerichte schade wordt op vele mil- lioenen geschat. Een aantal functionarissen an het regime-Gomez werden gevangen gezet, om hen aan de wraak van de menigte te onttrekken. De slachtoffers In Caracas, Maracaibo en andere steden hebben de ongeregeldheden meer dan veer tig dooden geëischt. Buitenlandsche gezin nen worden onder bescherming van de pe- troleumterreinen overgebracht naar elders, bij wijze van voorzorgsmaatregel. Intusschen zijn onder de slachtoffers geen vreemde lingen. Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk. rrico Leeuwarden EEN ABESSIJNSCHE GENERAAL DE WET" Hoe Ras Ayeloe de Italianen overrompelde (Van onzen correspondent Stuart Emeny) Dessie, Maandag. Ik ben thans in staat, de redenen mede te doelen, waarom de Italianen in de ge vechten ten Noorden van de Takazze zulke zware verliezen hebben geleden. De Italia nen werden volkomen verrast door de voor treffelijke guerillatactiek van dedzjamatsj Ayeloe, die den aanval had beraamd, en die „de Abessijnsche De Wet" wordt ge noemd. Zooals uit Badoglio's rapport blijkt, wis ten de Italianen zelfs nadat het belangrijk ste gevecht was geleverd, niet, wiens leger hén had aangevallen. Zij hadden op hun verkenningsvluchten niet ontdekt, dat 300 man van Ayeloe's leger ongeveer 100 mijl van de grens van den Soedan waren weggetrokken. Het hoog tepunt van de Abessijnsche successen be stond uit de vei'overing van tien Italiaan sche tanks. Nadat de Abessijnen de door krokodillen bevolkte Takazé waren overgezwommen en gevechten hadden geleverd bij den Max- timketpas en bij den Dembeguina-pas, be grepen zij. dat ieder oogenblik Italiaansche versterkingen uit Aksoem verwacht konden worden. In het pad, waarlangs Ayeloe's troepen waren opgetrokken werden talrijke diepe, gecamoufleerde holen gegraven, waarin do tanks moesten worden gevangen. Spoedig daarop verschenen Italiaansche troepen, vergezeld van een aantal tanks. Zij achter volgden de Abessijnsche troepen en werden zoo in den val gelokt Tijdens het handgemeen, dat volgde, ble- ïn de tanks ongebruikt, omdat de Italia nen bang waren, dat zij hun eigen men- schen zouden treffen. Dc tanks manoeu vreerden hopeloos te midden van het ver warde gevecht. Vier tanks bleven in de ge camoufleerde holen steken en ze-s andere konden wegens gebrek aan benzine niet verder, zoodat ook deze werden veroverd Daarna marcheerden de Abessijnen op naar de Italiaansche post te FxlegatsjeX waar zij opnieuw handgemeen met den vijand raakten. Zij lieten geweren en baio netten in den steek en vochten met speren en lange gebogen zwaarden. Negentig Ita lianen en 100 Askari's werden gedood, voor dat de vijand in verwarring tot den terug tocht besloot. De Abessijnsche troepen consolideeren op het oogenblik hun posities en de Italianen worden door overvallen van dezelfde soort bedreigd, die zouden kunnen worden uitge voerd door de legers van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Immei*oe. Negen blanke Italiaansche soldaten zijn gevangen genomen en naar Dessie gebracht. In Dessie, waar de verschrikkingen van den oorlog ook al bekend zijn, wordt geen Kerst mis gevierd; wel regenen nu en dan de Kerstgaven" van een ander Christelijk volk uit vliegtuigen op de stad neer. De Italiaansche groeten aan de burgerbevol king bestaan uit bommen, mitrailleurkogels en zoo voorts Men hoort hier wel in verbittering zeg gen, dat vele Abessijnen moeten sterven, doordat Europa het petroleum-embargo uil- gesteld heeft, terwijl het Kerstfeest viert (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.) PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het- j welk tevens verstopping GENEEST Recept van Prot. Dr. med. MUCH, j Engelands militaire medewerkers Er worden daden verlangd! Gisteravond werd te Londen medegedeeld, dat in den laatsten tijd besprekingen zijn gehouden tusschen de staven van de Brit sche en Fransche marine inzake het ver teenen van wederzijdschen militairen bij stand in de Middellandsche Zee. Deze be sprekingen zijn bevredigend verloopen. Zij zijn te Parijs gehouden, waartoe leden van de Britsche Admiraliteit en van den gene- ralen staf zich daarheen hadden begeven. Volgens de „Evening News" zal Engeland zich ten aanzien van de antwoorden der Middellandsche Zee-mogendhedcn, tot wel ke het zich voor het geval van een Italiaan- schen aanval gewend heeft, niet tevreden stellen met mondelinge toezeggingen, doch wil het nauwkeurig op de hoogte worden gesteld van den aard der militaire onder steuning, van eventueele voorbehouden en van de snelheid, waarmee de toegezegde maatregelen uitgevoerd kunnen worden. De kwestie der Fransche strijdhonden De Fransche Senaat kwam gisteren bijeen ter behandeling van de reeds in de Kamer aangenomen drie wetten over de z.g. parti culiere strijdhonden, over het dragen of bezit hebben van wapens en over het oproe pen of aanzetten tot moord of gewelddaden. De regeering was vertegenwoordigd door ne*en ministère onder leiding van minister president Laval. De eerste spreker over de drie wetsont- erpen was senator Lisbonne, die namens de betrokken commissie rapporteerde. Hij wees erop, dat de ontbinding der bonden kon geschieden door rechterlijk besluit of bij verordening der uitvoerende macht. De Kamer heeft het recht van ontbinding over gelaten aan den minister van biimenland- schc zaken, die eerst den staatsraad moet raadplegen. Namens de commissie voor het burgerlijk recht van den Senaat stelde hij oor, de bevoegdheid tot ontbinding in han den te stellen van den president der repu bliek op grond van een besluit van den mi- isterraad. De minister van justitie Bérard stelde zich op het standpunt, dat overeenkomstig het oorspron.. lijke regeeringsvoorstel het recht tot ontbinding niet aau de regoering. aar aan rechtbanken moet worden overgelaten. Het ging om een principieel •aagstuk van openbaar recht De regeering was alleen bevoegd tot handhaving van de openbare orde en veiligheid en zou deze taak met niemand deelen. Doch om te be slissen over ontbinding van een organisatie kon slechts een rechtbank in aanmerking komen. De debatten zijn nog niet geëindigd. Chineesche studenten ageeren tegen Japan Na verschillende ordelijk verloopen be toogingen van st identen te Sjanghai tegen de autonomistische beweging in Noord- China, hebben 500 studenten van de Foe.tau- Universiteit kans gezien, op het NoordT» station te Sjanghai plaats te nemen in den gor-edstaanden trein naar Nanking, zij hun eischen aan de regeering wilden voorleggen. Urn ernstige botsingen te vermijden, heeft de politie niet getracht, de studenten uit cien trein te verwijderen, doch werd de trein opgehouden. Het treinverkeer napr Nanking is ge staakt De a.s. Amerikaansche begrooting Het tekort mindert! Naar de „New York Herald Tribune" be richt, zal Roosevelt 3 Januari aan het con gres de begrooting voorleggen, welke zeven milliard bedraagt De uitgaven van de laatste begrooting be dragen 7.750 millioen dollar en het tekort bedraagt 3.2 milliard tegen 3.575 millioen in 1934/35 en 3.9S9 millioen in 1933/34. Luchtdienst Frankrijk-Zuid-Amerika Snelle postverbinding! De Fransche luchtvaartmaatschappij „Air France" zal op 5 Januari een wekolijkschen dienst openen, in beide richtingen geheel door de lucht, van Frankrijk naar Zuid- Amerika. De post, die vervoerd zal worden, zal van een speciaal zegel worden voorzien. De post zal worden overgebracht van Europa naar Brazilië in 2 dagen; van Euro pa naar Argentinië en Urugay in drie da gen; van Europa naar Chili in 4 dagen en van Europa^ naar Peru in 6 dagen. De Lindberghs op weg naar Europa Het gerucht is Juist! Het bericht van de „New York Times'' dat de familie Lindbergh op weg naar En geland is om zich daar blijvend te vestigen, schijnt juist te zijn. Het staat thans nl. vast dat kolonel Lindbergh met zijn vrouw en zijn zoontje zich Zaterdag te middernacht hebben ingescheept aan boord van het Ame rikaansche stoomschip „American Impera tor", dat op 29 Dec. a.s. te Gobh in Ierland aankomt en den volgenden dag te Liverpool. Volgens een vriend van Lindbergh, wiens naam niet genoemd wordt, zou Lindberghs besluit om zich in Enge land te vestigen .verband houden met de wijze, waarop de zaak-Hauptmann door den gouverneur van New Jersey weer aan de orde is gesteld, waarmee Lindbergh het niet eens is. Het buitenverblijf van het echtpaar Lindbergh te Hopewell is reeds gerui- men tijd geleden ter beschikking ge steld van een instelling voor kinder verzorging. LAVAL WENSCHT EDEN GELUK! De Fransche minister-president Laval heeft den nieuwen Britschen minister van buiten landsche zaken Eden het volgende telegram gezonden: „Ik maak van de golegenheid van uw benoeming tot minister van buiten landsche zaken gebruik, om u behalve mijn gelukwenschen de verzekering van mijn zeer oprechte en vertrouwensvolle vriendschap te doen toekomen. Ik verheug mij, met u het werk van een dracht en vrede te kunnen voortzetten, waar uan_ onze landen gemeenschappelijk arbei den'. In officieele kringen te Washington ge looft men, dat de benoeming van Eden tot Rritsch minister van buitenlandsche zaken tot gevolg zal hebben, dat de Verecnigdc Staten zich in versneld tempo zullen afkoe ren van het systeem der collectieve veilig heid van den Volkenbond en zullen aau- sturen op een politiek van isolatie ten op zichte van Europa. z negus van Abessinië bij het begraven van in den strijd gesneuvelde soldaten Naar aanleiding van de Londensdhe vloot- besprekingen verklaarde de Japansche mi nister van marine Osoemi, dat het uiterst moeilijk zou zijn tot overeenstemming tc komen, tenzij Engeland en Amerika hun aanspraak op vlootsuperioriteit wilden op geven en de discussies zouden willen voeren in een geest van opre.chtheid en gelijkheid. Japan eisoht, dat men ja of neon ant- -oordt op zijn voorstel tot vaststelling van een maximum-grens voor de bewapening ter zee. EGYPTE OEFENT CENSUUR Te Cairo opent men thans de Italiaan sche poststukken, die aldaar passeeren, om deze te laten onderzoeken door de Egypti sche commissie voor de uitvoering der sancties. Deze commissie staat onder lei ding van de directeuren der douane en van het postwezen. Te Alexandrië is een groot deel der pakketpost eveneens onderzocht. DE N.R.A. ONTBONDEN Door een besluit van president Roosevelt is de N.R.A. als zelfstandig lichaam ont bonden. Gedeelten van de functies der N. R.A. zijn overgedragen aan de ministeriën van handel en arbeid. DE ST GOTHARD-TUNNELPLANNEN Gisteren is te Bazel een conferentie van ingenieurs en techniicd begonnen ter bestu deering van de nieuwe plannen voor het boren van een tunnel onder den St Gothard, die een lengte zal hebben van bijna 10 K.M. De kosten van de uitvoering van dit plan bedragen 80 millioen Zwitsersche franc, ter wijl de onderhoudskosten geraamd worden op 300.000 franc per jaar. Daardoor zal het noodzakelijk rijn, dat elk voortuig, dat van dezen tunnel gebruik zal maken, daarvoor een tarief betaalt van Zwitsersche franc. Kort Nieuws De Britsch-Indische regeering eheft beslo ten, dat de in Mei door een aardbeving ge heel verwoeste stad Quetta in het Noord- Westen van Indië zal worden herbouwd. De voorloopige kosten worden geraamd op ongeveer 4,75 millioen pond sterling. Sir Samuel Hoare is naar Zwitserland teruggekeerd en zal eenige maanden in En- gadin verblijven, tot herstel van zijn ge zondheid. De Hongaarsche luchtvaartmaatschap pij zal binnenkort op haar binnenlandsche en buitenlandsche lijnen een regelmatige dienst openen, die zal worden onderhouden met dertig luchttaxi's. Deze vliegtuigen bie den plaats aan drie passagiers. Nu Eden benoemd is tot minister van buitenlandsche zaken zal Engeland vermoe delijk te Genève worden vertegenwoordigd door Lord Cranbore, den onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken. Waar schijnlijk zal Eden alleen bij belangrijke gebeurtenissen -naar Genève gaan. tn New-York is tengevolge van de he hevige koude een aantal personen om het leven gekomen. De vertegenwoordigers van de Britsche mijneigenaren zullen 8 Januari opnieuw met de mijnwerkers-federatie overleggen, ora te pogen het loon-conflict op te heffen en een staking te voorkomen. In een radiorede heeft bondskanselier Schusch-nigg de Kerst-amnestie uitgevaar digd. De Oostenrijksche regeering bevrijdt hier mede alle leden van den ouden „Schutz bund", die veroordeeld zijn in verband met de socialistische revolutie van Februari '?4 GEMENGD NIEUWS De gestrande schepen bij Egmond „Jos Marie" met springtij vlot? De „ManJa" is verloren Van de bij Egmond aan Zee gestran de schepen het vrachtschip .Kerkplein" de sleepboot „Drente" en het motorvracht schip „Jos Marie" zal waarschijnlijk de laatste spoedig vlot gebracht zijn. De lading s(ijfsel, welke de „Jos Marie" in had, is geheel gelost, terwijl het schip thans onder een hoek van ongeveer 30 graden met de kust is gebracht. Men rekent er op, het schip met. springtij, d.i. anderhalf etmaal na qieuwe maa welke op den Eersten Neem locii eens voor Uw verkoudheid Doos 30ct Kerstdag valt vlot te krijgen. De „Kerkplein" ligt thans onder een hoek van 50 graden met de kust Het schip is vier meter achteruit gekomen, doch er zijn nog geen redenen om aan te nemen dat de pc- gingen, om het vlot te brengen, spoedig succes zullen hebben. De sloopingswerkzaamheden van de JDrente" vorderen snel. Men heeft, om een bezoek aan hetgeen er nog van de sleepboot over is, aantrekkelijk te maken, de schoor- steenen en de antenne intact gelaten. Zooa s bekend, wordt een gedeelte van de op* brengst ter bezichtiging afgedragen aan ae Noord- en Zuid-Hollandsche Recldingmaai- schappij. De machinekamer, die veel koper bevat is voor het grootste gedeelte door de firma Rijsdijk, die dit karwei uitvoert, ge sloopt Wat het bij Den Helder gestrande Zweed" sche houtschip „Manja" betreft, staat 'hans vast dat dit schip als verloren kan worden beschouwd. Het schip ligt vlak bij den ingang van het Westgast tusschen de Noorder en Zuider Haaks. De luiken liggen open, terwijl het water binnen en buiten even hoog staat HACHELIJK AVONTUUR VAN EEN PREDIKANT Apto met 3 personen geslipt en te water gereden Toeschouwers snellen te hulp Zondagmorgen om kwart voor negen is een personenauto, bestuurd door Ds. W. Barneveld, Ned. Herv. Predi kant te Warns en waarin nog twee andere personen de heeren J. Bouwsma en D. van Dijk, eveneens uit Warns af komstig, op de St. Jansstraat te Bols- ward geslipt en in het water terecht- De dominé ging naar Spannura, waar hij zou preeken. Toen er een auto van tegen* overgestelde richting naderde, week Ds. Bar neveld uit. doch tengevolge van de glad- heid van den weg slipte hij en gleed de au-lo in de gracht. Het voertuig kwam daarbij op de zijde te liggen. Het portier kon niet geopend morden. De heer D. Ykema, die vanuit zijn woning het geval had gadegeslagen, sprong te wa ter en sloeg de miten van den wagen stuk. Hij slaagde erin één passagier naar buiten te trekken. Hij werd hier echter ernstig door het glas aan de pols gewond, waardoor hij verdere reddingspogingen moest stakeiL Later moest hij zich onder geneeskundige behadeling stellen. De chauffeur van de andere auto en diens medepassagiers, waren echter spoedig ter plaatse om verdere hulp te verleenen. De twee andere reizigers konden door 'ïen uit den wagen worden getrokken. Door Dr. M. ten Cate werd de eerste geneeskundige hulu verleend. Zoo is dit hachelijke avontuur nog zeer goed afgeloopen. Valsche rijksdaalders Een Chinees aangehouden Een Chinees, die een doosje sigaretten kocht bij een sigaren-handelaar .n den Jor- daan te Amsterdam, betaalde dit doosie met een rijksdaalder. De winkelier zag dat dit geldstuk niet echt was en wees den koo- per van het doosje aan een agent aan. Deze nam den Oosterling mee naar het bureau in de Mamixst.raat. Bij fouilleering bleek, dat de man nog 15 rijksdaalders bij zich had, die alle valsch waren, benevens een aantal Duitsche bankbiljetten Ook vond men bij hem een sigarenzakje van een an deren winkelier in den Jordaan. Ook daar bleek de Chinees iets gekocht te hebben en dit eveneens betaald te hebben met een rijksdaalder die valsch was. De Chinees, die het geld heeft uitgegeven, gaf voor, niets te verstaan van hetgeen tot hem werd gezegd. Hij doet als alle Cos'Pr- lingen geheimzinnig. Men kon -lan ook niei van hem te weten komen, waar hij de \al- sche rijksdaalders vandaan heeft. Men tast nog in het duister, of hij ze zelf heeft ge maakt, dan wel of hij ze van een andor heeft gekregen om ze uit te geven. Van het Duitsche geld dat bij hem is ge vonden, weet de Nederlandsehe Centrale inzake Falsificaties, hij wie het onderzoek verder berust, nog niet, of dit wellicht ook valsch is. De man is opgesloten in liet hoofdbureau van, politie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2