|Hcauu> $j?iitsdj* (fljrttratit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BETHLEHEM laim.JRcnn H0T0R0ILS 1 HET VIJFDUIZEND-PLAN abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 135 Franco per post 2.35 portokosten p« week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct niel afzonderlijk verkrijgbare Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 24 DECEMBER 1935 15e Jaargan» No. 5663 satrtjertentitprijjtn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per tegel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v wordt berekend0.10 Ons blad zal Woensdag en Donderdag (Eerste en Tweede KerstdagNIET verschijnen Het licht van de Kerstnacht Sedert twintig eeuwen is Bethlehem het geestelijk-internationale eentrura der wereld en de beslissende factor in de wereldgeschiedenis. Voor de wijzen en grooten der aarde moge dit dwaas heid heeten; het is de Waarheid Gods, welke triumfeeren zal. Wie de Schrift kent, onderschrijft dit woord. De profeten wezen er by voorbaat op. Micha zei reeds, dat de fieerscher uit Bethlehem .groot zou zijn tot aan de einden der aarde. Maria, Zacharias en Simeon spraken van al da volken, voor wie een licht op ge gaan was. De zaligheid is uit de Joden, ja, maar straks zingen de Engelen van vrede op aarde, in de vienschen een wel behagen; de Magiërs uit verre lan den komen en wanneer noch Herodes, de Edomiet, noch de officieele Schrift geleerden der Joden de waarheid der or, /lor. M.nn Ons- Naar Bethlehem! Lucas 2 15b. Laat ons dan henengaan naar Bethl-ehem, En laat ons zien het woord dat er geschied is, Hetwelk de Heere ons heeft kond gedaan. Laat ons met haaste tot de kribbe gaan, Met blijdschap in het hart, dat louter lied is En antwoord op de roep van 's Konings stem. Laat ons dan henengaan, met onze nood, En laat ons zien den Redder onzer zielen, Den Zoon van God, gekomen in het vleesch. Laat ons met haaste gaan en vrij van vrees Bij Jezus' kribbe eerbiedig nederknielen, In kinderlijk geloof, stil en devoot. Laat ons dan henengaan, met haast, tot Hem, En laat ons zien met blij verwonderde oogen Des Heeren heerlijkheid, geopenbaard In Christus' komst op onze booze aard', Het wonder van Gods eeuwig mededoogen. Laat ons dan henengaan naar Bethlehem! kan maar de beste zijn Verkoop voor Holland „TWENTOL" DEVENTER (Nadruk verboden.) LEO LENS. proletie verstaan, aan gaan ae uu^- te rsche wijzen regelrecht op Bethle- hèm aan. Sindsdien was deze plaats het gees telijk-internationale centrum, al kwa men er nimmer diplomaten bij elkaar; doch wie kan zich de wereldhistorie denken zonder de stal van Bethlehem? O, het was in en omstreeks de Kerst nacht daar alles zoo heel gewoon en gansch natuurlijk. Jozef, die zich hei melijk wilde verwijderen, is daarvan het beste bewijs. Maar midden in aj dat gewone kwam het wonder Gods. Na vier eeuwen zwijgen raakte God de wereld aan en gaf Zijn hand een an dere wending aan het rad der historie, Nooit liet Hij de wereld los; maar van nu af werd heb duidelijker dan ooit hoe Jafeth zou wonen in de tenten van Sem,. doch ook, dat de geboren Koning heerschen zal van zee tot zee en tot aan de einden der aarde. Als de evangelist Lucas dan ook de geboorte van Jezus gaat beschrijven, dan zet hij het geheel in internationale sfeer: keizer Augustus, die een volks telling voor heel de wereld beveelt; Cyrenius, die over Syrië stadhouder is; straks de wijzen uit het Oosten en de gang van Jezus naar Egypte. De twintig eeuwen, welke er liggen tusschen het begin onzer Christelijke jaartelling en het heden vol internatio nale spanning, bewijzen ieder die zien wil, hoe in die groote Adventstijd heel de wereldhistorie besloten lag. Kan iemand zich de wereldconstel latie van nu denken, zonder Bethle hem en wat zich daar als in interna tionale sfeer voltrok? Zong Simeon zonder zin, zonder internationaal be sef van de zaligheid, die God bereid had voor het aangezicht van alle vol ken? Zelfs, al zou men meenen, dat de grijsaard, die blijkbaar studie gemaakt had van de profetiën (hij verwachtte de vertroosting Israëls!) te weinig wereldwijs was om de omvang van zijn eigen woorden te peilen; dan nog blijft de zin er van wijd en breed, want „de Heilige Geest was op hem". En alle twijfel aan het wereldomvat tend karakter van des Heilands ge boorte wijkt ten volle, wanneer wy de gang van Zijn prediking nagaan in de loop der eeuwen. Het ongeloof schimpt zoo nu en dan dat twintig eeuwen Christendom geen volmaakte maatschappij brachten alsof déze ooit was geprofeteerd! maar het vergeet, dat de wereldhistorie sinds Bethlehem de geschiedenis van het Christendom is en van zijn tocht door de wereld. Denk u eens even Bethlehem en de Goddelijke doorbraak door een muur van heidendom en versteende, vorme lijke Joodsche godsdienst weg, en wat blijft er over van beschaving en ont wikkeling, van cultiveering en kunst, van wonderen der techniek, van zede en rechtspraak? Hoeveel leering in dit alles schuilt? De wereldbibliotheken zijn ontoerei kend om hieraan uitdrukking te geven van </cvn 2uwe*acvi en het woord van den Apostel geldt wierd alles opgeteekend, wat vrucht van Jezus' woord en daad is, „ik acht dat ook de wereld zelf de geschreven boeken niet zou bevatten". Een andere vraag is echter deze. Wy zien in onze dagen zoo overduidelijk, dat 't internationale alles overheerscht. Maar wij ontdekken daarin zoo heel weinig van het Christendom. De stal van Bethlehem vindt men niet in Ge- nève. En „aanbidding" wordt er zoo bitter weinig gevonden. Het is o zoo gemakkelijk, daarover te weeklagen en er ernstige woorden van afkeuring over te spreken. Doch dan verstaan we onze roeping wel zeer slecht. Eén stap verder en we laten het internationale leven los en geven dat pry's aan het ongeloof. Dat zou wel een groote en grovel fout zyn. Het ging in Bethlehem im mers juist om de wereld en de volke ren der aarde. Daarom is de eerste vraagbidden wij voor het internatio nale leven en de internationale ver houdingen? Het ongeloof is steeds geneigd om met het Koningschap van Jezus geen rekening te houden: een kribbe in de stal is genoeg en een kruis is de ware belooning voor Zijn komst in de we reld. En met Zijn geweldige weder komst wordt dan ook geen rekening gehouden. De Christen daarentegen rekent met factoren, welke voor anderen verborgen zijn. Met het geloof, dat God door het gewone heen het ongewone van Zyn genade de wereld instuwt tot redding der volkeren. Ja, dat eenmaal het groote wereld bankroet want ook dat ligt in de historie-lijn, welke bij Bethlehem aan vangt even verrassend als schrik wekkend, dienstbaar gemaakt zal wor den aan het vrede op aarde, in de men- schen een welbehagen; doch bovenal aan het „Eere zij God". Ook het wereldcompas moet „afge steld" zijn op de Ster van Bethlehem; dan pas is er hoop, dat de wereldkoers een andere wending neemt, want wie in dat Licht wandelt, kan niet dwalen. Immers, de Kerstnacht van Bethle hem is schooner dan een der dagen van internationale glorie. En Johannes zegt: „Dit is het waarachtige licht, dat verlicht een iegelijk mensch, komende in de wereld". NIEUWJAARSREDE VAN Dr. H. COLIJN Twee weken met verlof De Minister-President Dr. H. Co lijn zal op Nieuwjaarsdag een radiorede houden over de economische toestand van ons land en Ned.-Indië. De rede zal worden uitgezonden 's avonds 9 uur over beide zenders. De Minister-President en zijn echtgenoote, die geheel van haar ziekte hersteld is, zullen de eer ste twee weken van het nieuwe jaar met verlof gaan. DE WISPELTURIGE WINTER Afwisseling in verbijsterend tempo De winter hééft in het Noorden al vroeg gelegenheid geboden de ijssport te beoefe nen. Reeds zijn in Friesland hardrijderijen op de schaats gehouden; al' zijn deze wed strijden dan ook n.qg van klein formaat. Het ijs is over het algemeen niet mooi. In het laatst van de afgeloopen week heeft de wispelturige winter heel wat onge rief veroorzaakt, zoo niet erger. Regen, sneeuw, hagel mist, vorst en dooi wissel den elkaar af in verbijsterend tempo. Het verkeer voornamelijk dat van auto en auto bus ondervond ernstige stagnatie. Op de hoofdverkeerswegen gaat het nog, doch de binnenwegen- zijn voortdurend schier onbe gaanbaar. Behalve de moeite op de vaak spiegelgladde wegen kwam daar Maandag avond nog. mist bij, zoodat het reizen le vensgevaarlijk werd en het devies van Nederlandsche Spoorwegen: veilig verkeer thans vooral bewaarheid wordt. Ijsbaan geopend De ijsbaan te Ba rond recht vlak bij de trambaan is gistermiddag geopend. Er werd onmiddellijk een zeer druk gebruik gemaakt van de ijssport. IJs en mist stagneeren de scheepvaart. Men meldt ons uit S c h e 11 i n g w o u d e: Iu den afgeloopen nacht zijn de schepen, welke een vasten dienst op Lemmer en Zwolle onderhouden, tengevolge van den mist en de ijsvorminjr op het IJselmeer met een vertraging van 3 a 4 uur in Amsterdam aangekomen. Een sleepboot die drie tjalken op sleep touw had met bestemming Staveren heeft geen kans gezien haar doel te bereiken en is hedenmorgen weer te Amsterdam terug- geweerd. Vele booten hebben reeds de vaar route door het Noord-Hollandsch Kanaal ge kozen om via Nieuwe Diep Friesland en Groningen tc kunnen bereiken. De moord te Zuidbroek Verdachte vrijgelaten Den 17en October l.L heeft de Antwerp- sche politie, op verzoek van den Officipr van Justitie to Groningen, aangehouden dun 31-jarigen R. M., verdacht van roofmoord te Zuidbroek, gepleegd in den nacht van 25 op 26 Augustus 1931. De vrouw, met wie M. in Antwerpen leefde, deed aan verschillen.ie personen in haar omgeving mededeelingen over dezen moord. Op grond hiervan werd M. gearresteerd en naar Nederland uitge leverd. Thans vernemen wij. dat het onderzoek van de justitie aan het licht heeft gebracht, dat aan de verklaringen van genoemde vrouw geen beteekenis mag worden ge- l hecht. in verband hiermede is M. uit de voorloopige hechtenis ontslagen, zoodat het I misdrijf nog steeds niet tot oplossing is ge bracht. Vereen, van Chr. Werkgevers Het bestuur der Ver. van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland, brengt ter kennis van belanghebbenden dat niet ineanv van 1 Jan. a.s aan het bureau der Vereeni- gine een plaatsingsinstituut zal ziin verbon den voor Prot. Chr. Werkzoekenden uit de niet-arbeidersklasse. De leden der vereenicing zullen zooveel moeelijk worden opgewekt van de bij het bureau berustende adressen srebruik te ma ken bij het aannemen van nieuw kantoor- en hooger personeel. Ook niet-leden worden opgewekt indien eenigszins mogelijk van de j diensten van het bureau te dezer zake ge brink te maken. Sollicitaties onder gelijktijdige stortincr in een hertrae van f 1 ter dekking van de administratiekosten op de postrekenins der I Chr Werkeeversvereen. (no. 1S4745) te rich ten aan Mr A. Hoekema, secr. der vereeni ging te haren hureele aan de Dr Kuvper- straat 5 te 's-Gravenhage. Bezoeken alleen I te brengen na oproeping. HET NEDERL.-DUITSCH HANDELSVERDRAG GISTER TE BERLIJN ONDERTEEKEND Grootere exportkansen voor landbouwproducten in 1936 Gister heeft aan het Auswertige Arat te Berlyn de onderteekening plaats gevonden van een verdrag no pens de regeling van het Nederlandsch- Duitsche goederenverkeer voor het jaar 1936. Voor wat den afzet van landbouw producten uit Nederland naar Duitsch- land betreft, is in het bijzonder ten aanzien van boter, eieren en kaas in dit verdrag een regeling vastgelegd, die voor het jaar 1936 een vermeerderden afzet van de genoemde producten, in vergelijking met het jaar 1935 moge lijk maakt. De in het bedoelde verdrag getroffen regeling ten aanzien van den invoer van Duitsche artikelen, die in Neder land gecontingenteerd zyn, komt daar op neer, dat ten aanzien van den invoer in Nederland uit Duitschlarid van die artikelen, gedurende het jaar 1936 een aanpassing aan de verhouding op de Nederlandsche markt is nagestreefd, waardoor verschillende bedrijfstakken verderen steun zullen genieten. De Nevas vergadert Voordeelen van speciale autowegen bepleit De Ned. Ver. voor Speciale Autowegen (Nevas) heeft gister te 's-Gravenhage een algemeene vergadering gehouden in het ge bouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs Na een kort woord van welkom door den voorzitter, den heer mr. dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello werden eerst eenige huishoudelijke zaken afgehan deld. De aftredende bestuursleden mr. dr. Kau- peyne van de Coppello en J. M. A. Kroes werden herkozen. De heer S. ten Bokkel Hu in ink, uit Haarlem, secretaris-penningmeester van Nevas, hield vervolgens een inleiding over „Urgentie, nut cn voordeelen van speciale autowegen, mede in verband met de aan sluiting naar het buitenland". Onder den zuiver specialen autoweg ver staat men een baan van voldoende breedte, langs de steden en dorpen getraceerd, zonder kruisingen h niveau, zonder rijwiel paden en zonder boomenrijen, en zoodanig gefundeerd en van oen verhard en slipvrij rijvlak voorzien, dat het autoverkeer dag en nacht snel, absoluut veilig en oecono- misch kan geschieden. In Nederland met zijn veelal drassigen bodem is aanleg van nieuwe wegen voor gemengd verkeer (met nevenbanen voor langzaam verkeer) buitengewoon kostbaar; spr. wijst hier op den zeer duren nieuwen weg Rotterdam—Den Haag, die in vele op zichten heeft teleurgesteld. Om die abnor male kosten te ontgaan en absolute veilig heid te verkrijgen, is in deze omstandig heden viaductbouw te prefereeren. Het is echter niet de bedoeling hier te lande den specialen autoweg op viaduct aan te leg gen; waar gebieden met vasten grondslag worden doorsneden, is de aanleg over het z.g. maaiveld ongeveer de helft goedkooper. Aan het principe van den specialen auto weg dient echter zooveel mogelijk te worden vastgehouden. Door den aanleg van speciale autowegen kan het ontzettend aantal verkeersongeluk ken (720 dooden en ruim 12000 gewonden per jaar) belangrijk worden verminderd, het gewone wegverkeer ontlast en de ver- keerseconomie in hooge mate gediend. Spr. lichtte aan de hand van landkaarten het Nevas-plan door de elf provincies van Nederland toe, waarvan de uitvoering méér dan die van de verdere Zuiderzee-inpolde- ring aan de werkverruiming ten goede zou komen. In 16 punten werden de voordeelen van speciale autowegen samengevat, waar bij ook, indien samenwerking met de spoor wegen geschiedt, deze laatste voor een groot deel uit den druk zullen komen. Na de pauze is van gedachten gewisseld. Hierna werd de vergadering gesloten. HOLLAND-AUSTRALIE Een raededeeling voor jeugdige lezers van het Zondagsblad De schrijver van de artikelen „II0 e een Australisch Meisje over Hol land denkt" heeft een overstelpend aantal aanvragen gekregen om een Austra lisch adres als gevolg van zijn mededeelin gen in ons Zondagsblad. Er waren maar vijf-en-twintig adressen beschikbaar en er zijn al ver over de hon derd aanvragen gekomen. Te zijner tijd zal worden meegedeeld hoe met de aanvragen, waaraan nu niet kan worden voldaan, gehandeld moet worden. Laat niemand nu meer schrijven. Men "•ichte tot het Zondagsblad van 4 Januari 1936. „Onze Vloot" De heer H. M. van Bemmelcn onderschelden In een drukbezochte vergadering van den algemeenen Raad der Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", die te Den Haag werd gehouden, is het voorzitterschap door den heer H. M. v. B eramei en overgedragen aan den heer, N. van Zalinge, oud-pres. dir. der Kon. Paketvaart Mij. De gepens. Schout bij Nacht Boelen, administrateur van het hoofdbestuur, bood den afgetreden voorzitter een aandenken Namens den voorzitter van den minister raad deelde de oud-min. J. J. C van Dijk den heer Van Bemmelen mede. dat het H M de Koningin behaagd heeft hem te benoe men tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De gepens. gen. Snijders, cere-voorzitter van de vereen. „Ons Leger", herdacht de aangename samenwerking met den heer Van Bemmelen. FELLE VECHTPARTIJ Te G inn eken is 's avonds in een café aan de Prins Hendrikstraat tusschen twee arbeiders ruzie ontstaan. Van schelden kwam het tot handtastelijkheden. Plotseling sloeg de arbeider H. zekeren G. tegen den grond, welke laatste een mes trok en H een diepen steek in den hals toebracht, waardoor een slagader werd doorgesneden. Het slachtoffer sleepte zich naar buiten doch viel door groot bloedverlies bewuste loos op straat neer. Hij werd eon winkel binnengedragen, alwaar dr. Gommers cn ar. Lomans hulp verleenden. H. is pe- ziekenauto naar het St. Lauren- tius-ziekenhuis gebracht. Men vreest voor zijn leven. De dader werd gearresteerd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen Minister Colijn zal op 1 Januari een Nieuw jaarsrede voor de radio houden. Te Berlijn is een verdrag nopens de rege ling van het Nederlandscii-Duitschc goede renverkeer voor 1936 afgesloten. Algemeene vergadering van de Ned. Ver een. voor Speciale Autowegen. Ver.der{ rnededeelingen over de inhoud van het handelsverdrag met Amerika. Predikant met z'n auto te Bolsward te water gereden. Vergadering van obligatiehouders van hel i* ilton-concern. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi zaken. deponeert handelsmerken. Dessins beöraurhsmuster etc. in alle landen. Bezuir denhout 43. Den Haag. Telef. 720011—720012. VERDRONKEN T? Winschoten wilde de 64-jarige echtgenoote van den fabrieksarbeider J Tiel- man water scheppen uit de put achter haar woning. Door de Kladheid kwam zij te vnl- in de put' Toegeschoten hulp bracht de vrouw naar boven. Ofschtwn 'Joc1,orcP spoedig ter plaatse waren mocht hulp niet meer baten. Zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen, is de vrouw Kort na het ongeval overleden. DE MALVERSATIES TE AMBT HARDENBERG De Gemeenteraad van Ambt Harden- berg heeft Maandag een vergadering ge. houden waarin de malversaties van den gemeente-ontvanger E. en hot hierop ge- tofgde ingediende ontslag van burgemeester '.J n be$Proken werden h(?uder Geerdes legde, mede'namens noimni r Pos,enbrink (welke laatstge- is en den laatsten ri!!LZ\ cr'bek op zijn persoon moest /er- ff-Cn verk,aring af. waarin hij een 1 eenzetting gaf van de gebeurtenissen en. v^rk'aardé dat de verhouding tus- wethouders en den burgemeester 1 v. .vnendschappelijk ls geweest Zij z-.i ien het een aangename oplossing vinden als t* ™tn.'Ster burgemeester niet wensoht o"', n "Ot'-sfel van het Raadslid ,n der Pijl, om een commissie in te stel len, die het beleid van den ontvanger zal on- :®™ken' werd verworpen, terwijl werd' 2 U n/on,VOf,rslel van bet Raadslid Mulder om den loco-burgemeester uit zijn ambt te ontslaah en den commissaris der. Koningin te verzoeken een tijdclijkcn bur gemeester aan te stellen. DE AUTODIEFSTAL TE AMSTERDAM „,rPe, dri<\ "-Jarige knapen, die Zaterdag avond op den Amsteldijk te Amsterdam met een in de Linnaeusstraat gestolen auto een botsing hadden veroorzaakt met een an dere auto, waarvan de bestuurder gewond werd, zijn heden ter beschikking van de ju stitie gesteld. De derde knaao. die na de botsing ontkomen was en den diefstal heeft gepleegd, is gisteravond op de Valentiifckide toen hy thuiskwam aangehouden. DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN In de Coöperatieve Keuken te Am«te-*- "a™ man- die op een ladder stond. sV.-™ gekomen met den electriscnea ?JVS daaid°or van den ladder c*. 1 eu" hersenschuddingen een. nooidwonde is hij opgenomen in het Wilhel- mina Gasthuis. EEN NIEUWE STREEP AAN DEN BALK Het is ons ccn genoegen te kunnen mededeelen, dat Drie en een hal! Duizend nieuwe abonnés voor de combinatie der samenwerkende vijf bladen, De Rotter dammer, Dordtsch Dagblad, Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtsche Courant, geboekt zijn. Men weet, dat wij afspraken 5000 nieuwe abonnés vóór 1 Februari 1936 te winnen. Wij zetten difcnaal een halve streep aan den balk. Zullen wij ons doel volkomen bereiken? Wij doen een dringend beroep op Lezers en Agenten om onverdroten hun krachten te blijven inspannen bij dezen Vreed- zamen Wedloop, zoo ook op Kiesvereenigingen en Propaganda- clubs, waarvan meerderen hun taak beginnen in te zien. Ieder, die een abonné aanbrengt, verkrijgt de fraaie, zilveren theelepel, welke al heel wat blijde gezichten heeft gemaakt. Wie méér abonnés winnen, ontvangen, naast den lepel, nog een ander geschenk, of wel, meerdere theelepels, om zoo het half of heel dozijn vol te kunnen maken. Terwijl tien zeer kostbare premies worden uitgereikt aan hen, die bovenaan staan. Het ideaal blijft: In elk Christelijk gezin, het Christelijk Dagblad! Kan dit ideaal eenmaal bereikt worden, dan is de Christelijke actie in ons land veilig gesteld. Eerder in geen enkel opzicht! Abonnés geve men dus op aan de administratie van dit blad. AFDEELING PROPAGANDA

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1