MAANDAG 23 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland EDEN TREEDT NAAR VOREN Anthony Eden, tot op heden Britsch mi nister Voor Volkenbondsaangelegenheden, is in de plaats getreden van Sir Samuel Hoare, nadat deze zich de vorige week ge noopt had gezien, zijn ambt als minister van buitenlandsche zaken neer te leggen. Deze benoeming is ongetwijfeld voor den nog zeer jongen staatsman een eervolle promotie, welke overigens gerechtvaardigd wordt door den uitstekenden staat van dienst, welken hij achter zich heeft. Dat de Britsche premier Baldwin dezen reizenden minister par excellence beriep tot wellicht de meest verantwoordelijke post in het ge- hecle kabinet maakt tevens een einde aan de tweehoofdigheid van het Britsche bui- tenlandsch bewind, een toestand, welke op den duur niet bleek te bevredigen. Reeds lang voor het intreden der huidige politieke crisis is er bij herhaling sprake van ge weest, dat het ministerie voor Volkenbonds aangelegenheden zou worden opgeheven, hetgeen thans door deze mutatie een feit geworden is. Eden bekleedde tot nog toe te Genève een soort van Britsclien voorpost, als hoedanig hij uitstekend werk verricht heeft, met name ten opzichte van de stimuleering der Volkenbondsactie in de richting der sanc- tiemaatrcgelen. Echter was hij steeds ver plicht, voeling te houden met Sir Samuel Hoare, die als opperste chef van het Fo reign Office de plaats bekleedde, op welke de draden samenkwamen, welke de belan gen bonden van heel het ontzaglijke impe rium, dat over den aardbol als wol geen ander wereldrijk ligt uitgespreid. Zoo was Hoare in uiterste instantie de man, op Wien de coördinatie van al deze interessen aankwam, en was het aan hem, beurtelings de Geneefsche actie te matigen of te stimu- leeren, naar gelang de toestand van het Kijk zulks vorderde. Thans is Eden alleen daarvoor aangewezen en heeft hij niet lan ger iemand achter zich die op de hachelijke momenten als een „deus ex machina" in de Volkenbondsstad kan te voorschijn treden. Eden heeft te Genève steeds een vooruit- Strevend, voor internationale samenwerking op breede basis pleitend Engeland vertegen woordigd, op zulk een wijze, dat hij in het land, dat door deze actie het sterkst be ïnvloed wordt, wel de meest gehate En- gelschman kan worden genoemd. Men spreekt dan ook thans vrij algemeen de verwachting uit, dat zijn benoeming tot hoofd van het Foreign Office voor de Ita- liaansche toekomstbelangen, voorzoover deze met het Afrikaansche avontuur zijn samengeknoopt, niet veel goeds beduidt Men had dan ook liever te Rome gezien, dat Sir Austen Chamberlain de taak had overgenomen, die Hoare heeft laten liggen. De verwachting, die men daar een oogen- blik koesterde, dat de jongste gebeurtenis sen tot een matiging der sanctiemaatrege len zouden kunnen leiden, zal vermoedelijk wel niet in vervulling gaan, want zoo iemand dan is wel Eden de man, die voor het ideaal der collectieve veiligheid tot het Uiterste zal gaan. Toch doet men o. i. goed, zijn verwach tingen ten opzichte van een snel evolu- eeren der huidige Geneefsche politiek niet te hoog te spannen. De gevarenzóne, welks binnentreden door het overwegen der olie sanctie werd gekenmerkt, en waarop Sir Samuel Hoare in zijn afscheidsrede met zulk een ernst en nadruk heeft gewezen, is met de verandering van „personeel" natuur lijk niet opgeheven. Het fatale onweder blijft dreigen, ook al heeft Engeland inmid dels bij de verschillende Middellandsche Zee-mogendheden stappen ondernomen, om zich van de actieve medewerking dezer lan den ter afkeering van een eventueele Ita- Jiaansche oorlogsdaad te verzekeren. De problemen, welke Hoare achterliet, en «lie hem met zulk een drukkende zorg voor Europa's naaste toekomst vervulden, vindt Eden nog vrijwel ongewijzigd. De overheer- schende rol speelt nog immer het olie- vraagstuk, hetwelk er sinds de laatste ge beurtenissen geenszins duidelijker op ge worden is. Zeker, van verschillende zijden Werden Groot-Brittannië reeds toezeggingen Van militairen bijstand gedaan, doch nog even afgewacht moet worden, of deze reeds dadelijk in practische toerustingen zullen worden omgezet. Frankrijk heeft te dien opzichte een niet zeer illuster voorbeeld ge geven, en gaat ook thans blijkbaar nog voort op den ingeslagen weg door zich al leen met elastische formules doch niet door duidelijke daden aan Engelands lot te ver binden. In dit verband is zeker merkwaar dig het bericht, dat de Fransche Atlanti sche vloot, juist nu, haar basis Brest zal verlaten, voor een oefening in groot ver band aan de West-kust van Senegal, dus een aanmerkelijk eind uit de buurt. Dit is een geste, welke bedachtzamen te 'denken geeft! Geen buitengewone IVoIkenbondszitting Een aantal bladen had gemeld, dat er plannen bestonden voor een buitengewone zitting van den Volkenbond, ter bespreking van noodzakelijk geworden gemeenschappe lijke verdedigingsmaatregelen tegen een eventueele wanhoopsdaad van Mussolini. Van welingelichte Britsche zijde wordt verklaard, dat te Londen van een dergelijke stap niets bekend is en dat men zich slechts tot een aantal staten heeft gewend met de vraag of zij bereid zijn bij een aanval op een der Volkenbondsleden aan het verlee- nen van gemeenschappelijken bijstand mee te doen. Men verklaart, dat de tot nog toe ontvan gen antwoorden geenszins ontmoedigend zijn. HAUPTMANN ZAL ORATIE VRAGEN Bruno Hauptmann zal op den vooravond van het Kerstfeest een laatste poging doen om de boven zijn hoofd hangende uitvoering van de doodstraf, tegen welke zijn beroep is afgewezen, af te wenden. De eenige weg, die hem overblijft, is het vragen van gratie aan het Hof van Genade. Dinsdagavond zal Hauptmann bij dit college zijn gratiever- tock indienen, ENGELANDS NIEUWE MINISTER ANTHONY EDEN KRIJGT BUITENLANDSCHE ZAKEN Er komt in Engeland geen nieuwe Minister voor Volkenbonds aangelegenheden Zondag in de namiddag is offi cieel medegedeeld dat als opvolger van Sir Samuel Hoare tot Britsch minister van Buitenlandsche Za ken is benoemd de tegenwoordige Volkenbondsminister Anthony Eden. Naar verluidt zal in zijn plaats geen nieuwe minister voor Volken bondsaangelegenheden worden be noemd. De nieuwe Britsche minister van buiten landsche zaken, Captain Robert Anthony Eden, werd in 1S97 geboren en is dus pas 38 jaar oud. Ongetwijfeld is hij een der jong ste, misschien wel de jongste staatsman, die op het oogenblik in óe internationale poli tiek een rol speelt Edens rol als minister van buitenlandsche zaken van het machLige Britsche Rijk zal zelfs zeer belangrijk zijn. Onoanks zijn jeugdigen leeftijd heeft Eden ook voor hij minister in een Britsch kabinet werd, reeds belangrijk werk als vertegen woordiger van Groot-Brittannië verricht, zoowel in de bijeenkomsten van de verschil lende instanties van den Volkenbond te Genève als bij besprekingen met buiten landsche regeeringen te Londen of in de vreemde hoofdsteden. Eden bezocht, zooals de meeste Engelscho jongelui van goeden huize, Eton en vervol gens het Christ. Church-college aan de Uni versiteit van Oxford. Hij sloot zich aan bij ce Conservatieve Partij en werd in 1923 voor Warwick en Leamington in het La gerhuis gekozen. Reeds toen interesseerde hij zich voor de buitenlandsche aangelegenhe den, en in 1926, toen Sir Austen Chamber lain minister van buitenlandsche zaken was, werd hij benoemd tot parlementair par ticulier secretaris van den minister, welke functie hij waarnam tot 1929. Bij de vorming der Nationale Regeering in 1931 kreeg hij de functie van onder-staatssecretaris van bui tenlandsche zaken. In 1934 werd hij Lord Privy Seal zonder zetel in het kabinet en speciaal bestemd voor Volkenbonds-aangele- genheden, terwijl hij daarna, bij het aftreden van Sir John Simon, minister voor Volken bondsaangelegenheden werd. In ai deze functies van de laatste jaren deed hij echter practisch hetzelfde werk, vertegenwoordigde hij Engeland te Genève, voerde hij besprekingen over de buitenland sche politiek te Parijs en in andere hoofd steden en behoorde hij tot de voornaamste adviseurs van den minister van buitenland sche zaken. Men herinnert zich nog zijn kortstondig verblijf in ons land, waar hij op Schiphol, komende uit Parijs en op weg naar Praag en Moskou, den minister van buitenlandsche zaken Sir. John Simon ont moette, die toen de geruchtmakende be sprekingen te Berlijn met Hitler had, die indirect een der mede-oorzaken van zijn al treden waren. Reeds toen, na het ontslag van Sir John Simon, verwachtten velen, dat Eden als zijn opvolger zou worden benoemd. Het scheen dat men hem echter in de verantwoorde lijke kringen der regeering nog te jong achtte om hem een dergelijke verantwoor delijke post te laten bekleeden, hoewel vol gens sommige ingewijden Eden een ieer veel scherper inzicht had in de juiste lijn der Britsche buitenlandsche politiek dan zijn voorganger. Slechts weinige maanden later, eveneens door een tactische en poli tieke fout van een minister van buiten landsche zaken, die zich daardoor genoopt ziet, zijn ontslag te nemen, wordt Eden toch op deze belangrijke post geroepen. De nieuwe, jeugdige minister, dié een ijverig aanhanger van den Volkenbond is, geniet als mensch, mede vanwege zijn tot in details verzorgd uiterlijk, waar men in Engeland zoo gevoelig voor is, de repu tatie van een „perfect gentleman". DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Abessijnen melden groote oorlogsbuit Italiaansche troepen van Libye? Van Abessijnsche zijde worden nadere bij zonderheden medegedeeld over het verloop van de reeds gemelde gevechten aan het Noordelijk front in het Sjire-gebied. Het betrof hier een slag, die op 15 en 1G Decem ber nabij Degasja en Enbasilasi, ongeveer 50 K.M. ten Westen van Aksoem, heeft plaats gehad. Volgens deze berichten heb ben ook Italiaansche vliegers aan de ge- veohten deelgenomen, doch spoedig na het begin van het gevecht hadden de vliegtui gen nog slechts waarde voor de waar nemingen, aangezien het gevecht zich ont wikkelde tot een verbitterden strijd van man tegen man, zoodat 't werpen van bom men de Italiaansche troepen evenzeer in gevaar zou hebben gebracht. De Abessijnen melden, dat het hun gelukt is de Italiaansche stelling bij Degasja te nemen, waarop zij een twee de aanval deden op de goed versterkte en door de Italianen verbitterd verde digde stellingen te Enbasilasi. k Volgens Italiaansche berichten zouden bij dit twee dagen durende gevecht on geveer 150 man en 20 officieren van de blanke troepen en meer dan 200 As kari's zijn gevallen. De Abessijnen melden, dat zij behalve de reeds gemelde tien tanks en 28 ma chinegeweren, opnieuw zeventien tanks en 50 machinegeweren, alsmede een groot aantal gewone geweren en duizen den patronen hebben buitgemaakt. Volgens een officieel bericht zou het ver liescijfer der Abessijnsche troepen zeer veel lager zijn dan dat der Italianen, wat voor namelijk veroorzaakt werd door de omstan dlgheid, dat de Abessijnen bijna uilsluitend des nachts aanvielen. Een groot Itaüaansch offensief? In goed ingewijde kringen te Rome ge looft men, dat Mussolini ten zeerste verbit terd is door de wijze, waarop de Britsche regeering de Parijsche vredesvoo'-stellon in de steek heeft gelaten. De Viieuwe troepen transporten naar Oost-Afrjka zouden de be- DE GUERILLA IN DE BERGEN Schitterende Abessijnsche gevechtstechniek Zal de oorlog binnenkort verregenen? Onze correspondent Stuart Emeny meldt ons uit Dessie: Hevige guerrillagevechten woeden in dc woeste bergstreek ten Noorden van de 1a- kazze. Afgezien van dezen vorm van oor logvoeren staan beide partijen aan het Noordelijk front vrijwel vast. De „kleinere regens", die in begin Janu ari verwacht worden, zullen den Italiaan- schen opmarsch in ieder geval minstens een maand ophouden. Als deze kleinere regens, evenals dit jaar 't geval is geweest, aanhouden lot de zware regens in liet voor jaar beginnen te vallen, 2al het Italiaan sche legercommando voor groote moeilijk heden komen te staan. Het zal wellicht noodzakelijk blijken alle tot nu toe verover de steden te verlaten en den opmarsch tot October uit te stellen. Als de weervoorspel lingen uitkomen, dan is er inderdaad kans, dat de regen den Abessijnen te hulp komt. De bijzonderheden oyer de gevechten ten Noorden van de Takazze zijn interessant. Onder bescherming van de duisternis daalden twee groepen Abessijnen, res pectievelijk 3000 en 200 man sterk, neer in een 300 meter diep ravijn van den berg Kammal, waardoor de Takazze stroomt. Zij waadden door de rivier met de geweren boven hun hoofd en dege nen, die konden zwemmen, namen vlot ten, beladen met machinegeweren en ammunitie, op sleeptouw. De kleinste troep klom tegen den steilen oever aan den anderen kant op langs een geheim pad en viel de Italiaansche wacht in den Maitemket-pas onverwachts aan. Van de rotsen af namen zij het vijande lijke kamp op een afstand van 200 M. onder vuur. Meer dan een half uui lang weerklonken de salvi in de bergen. De Italianen raakten in verwarring en trok ken terug. Tegen den tijd, dat de Ita lianen versterking kregen, was van de aanvallers geen spoor meer te beken nen. Onder dekking van deze voorhoede trok- de grootere Abessijnsche afdeeling op in de richting van Sjire, waar verscheidene Itali aansche posten in het donker werden over vallen. Bij het aanbreken van den dag ver schonen Italiaansche vliegtuigen boven het slagveld om daar te ontdekken, dat de Ita lianen met hun vijanden handgemeen wa ren geraakt. Een lievig gevecht van man tegen man woedde beneden en de piloten durfden geen gebruik te maken van hun machinegeweren en geen bommen te wer pen, uit vrees, dat zij hun eigen kameraden zouden treffen. Op het oogenblik, zou men kunnen zeg gen, bezetten de Italiaansche troepen den driehoek, gelegen tusschen Aksoem. Adigrat en Makalle. Dit is echter slechts tot op ze kere hoogte juist Zij hebben namelijk at leen de steden in definitief bezit en de Abessijnen bezetten verscheidene strategi sche punten in het bergachtige gebied bin nen den driehoek De Italianen voelen er blijkbaar weinig voor hun verbindingslijnen verder door te trekken, terwijl de Abessijnen wijselijk ver mijden, een aanval op de steden te onder nemen, omdat die zwaar versterkt zijn. (Auteursrecht News Chronicle—AN.r.) doeling hebben, in verband met den huldi gen diplomatieken toestand door een zeer krachtig offensief zoowel in Somaliland als aan het Noordelijk front nog voor het begin van de regenperiode een zoo groot mogelijk gebied te bezettpn, mede in de hoop, daar door den Negus tot onderhandelingen op de thans afgewezen basis te dwingen. Nieuwe troepen naar Libye? De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat volgens be richten -uit Italië op het oogenblik voorbe reidingen worden getroffen voor een spoe dige uitzending van een divisie nabij Gazi aan de kust van Libye. De strijdkrachten der Italianen in Libye zijn op het oogenblik niet nauwkeurig vast te stellen. Mussolini heeft weliswaar eenige weken geleden medegedeeld voornemens te zijn een divisie uit Libye terug te trekken, en het is ook bekend, dat zekere eenheden zijn terug genomen. doch een duidelijk bewijs, dat dp gpheele divisie Afrika heeft verlaten, is nimmer geleverd. Veeleer weet men, dat eeniee honderden schepen van verschillend type, in den tus- schentijd van Italië naar Libye zijn ge zonden. De hoofdmacht der Italiaansche strijd krachten is geconcentreerd langs de Egyp tische grens en naar men zegt is de Ita liaansche troepenmacht aan deze grens drie maal zoo sterk als de gehecle Britsche strijdmacht in Egypte. Italiaansche senaat verdaagd De Italiaansohe senaat is verdaagd tot 12 Maart. Dé president Federzoni. heeft de zitting gesloten, terwijl de senaat zich on der stormachtig enthousiasme aansloot bi: de gelofte van onwankelbare trouw aan het koningshuis en aan Mussolini, onder wier leiding het Italiaansche volk zich, zooals plechtig verklaard werd, veilig gevoelt In de slotzitting versoheen ook de minis ter van pers en propaganda, graaf Ciano. Drama in een Fransche kazerne Uit een raam van een kazerne te Toul werd plotseling een groot aantal schoten gelost op de ter binnenplaats aanwezige of ficieren en manschappen. Een kapitein en een soldaat werden zoodanig getroffen, dal zij een kwartier later in het lazareth stier- De soldaten zochten dekking, doch een luitenant en drie onderofficieren, die zich dekten achter dikke matrassen, die men uit een chambrée had gehaald, stormden de kazerne binnen. In een gang vonden zij een soldaat, die door een schot door een deur heen gewond was. Zij trapten de deur in en vonden daar een soldaat met het gewer fn den aanslag. Dc luitenants en dp ser geants schoten en door zeven kogels door boord viel de moordenaar neer. Het bleek een Marokkaansch fusilier te zijn, die in een vlaag van verstandsverbijs tering had gehandeld. Griekenland aarzelt Zal het Engeland steunen? Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat zoowel Koning George als de Gricksche mi nister-president besloten zouden hebben, op het Britsche verzoek om inlichtingen omtrent de bereidheid van Griekenland orn in geval van een aanval op de Britsche vloot militairen bijstand te verlcenen, pas te antwoorden na overleg met alle partij leiders. Men noemt o.a.- de namen van So foei is, Tsaldaris, Theorokis, Kondylis en Venizelos. Er zou in Grieksche kringen een zekere aarzeling bestaan inzake den inhoud van het antwoord, en wel, omdat Griekenland niet is ingesteld op een oorlog, doch ook in verband met de onwilligheid van Engeland om Cyprus aan Griekenland af te staan Duitsche regeering neemt wapenfabriek over De „Berlin-Suhler Waffen- und Fahrzoug werke bisher Simson Co." te Suhl in Thüringe», een der belangrijkste en grootste ondernemingen op het gebied der wapen- fabricage, zijn voorloopig overgenomen door den Rijksstadhouder van Thüringen, Sauc- kel. De bedoeling is, dat het bedrijf zal wor den voortgezet in den vorm van een stich ting tot nut van het algemeen. Deze stich ting zal ter beschikking staan van Rijks kanselier Hitier en den minister van oorlog. Het D.N.B. meldt, dat men tot dezen maat regel is overgegaan om een einde te maken aan een ongerechtvaardigde verrijking der Joodsche eigenaars. Dr. KAGAWA NAAR DE VER. STATEN De Amerikaansche immigratie-autoriteiten hebben besloten tot toelating in de Vereen. Staten van den bekenden Japanschen Chr. werker op sociaal gebied Dr. Toyohiko Ka- vv a ga die een tournée van zeven maan den door de Vereen. Staten wil maken voor het houden van lezingen. Naar men weet zijn de Amerikaansche immigratie- en quarantaine-voorschriften zeer streng. Aangezien Dr. Kagawa op het oogenblik lijdende is aan een oogziekte wil den de gezondheids-autoriteiten van den immigratiedienst hem niet toelatené Op speciaal verzoek van President Roose velt en de staatssecretaresse van arbeid Miss Frances Perkins is echter het verbod opge heven. DE NIEUWSTE DUITSCHE ZEPPELIN De „Sunday Express" meldt uit Frie- drichshafen, dat het nieuwe en grootste Duitsche luchtschip, dat op de Luchtsche pen werf is gebouwd en thans zoover ge reed is, dat het zeer binnenkort zijn eerste proefvluchten zal maken, gedoopt zal wor den met den naam „Adolf Hitier". De correspondent beschrijft uitvoerig de luxieuse uitvoering van het luchtschip en de ruime accomodatie voor de passagiers, die de beschikking krijgen over ruime luxe hutten, groote eetzalen, een bar eu een danszaal. DE FRANSCHE VLOOT NAAR WEST-AFRIKA De Fransche Atlantische vloot, welke te Brest gestationneerd is, zal in het begin van Januari een grooten oefentocht ondernemen naar de West-Afrikaansche wateren in de omgeving van Dakar aan de kust van SenegaL KERSTFEEST IN HET Waardevolle composities voor Kerstliederen Berlijn in het teeken van den „Weihnachtsbanm (Van onzen Duitschen correspondent). Es 1st ein Reis entsprungen Aus einer Wurzel zart. Practorius. De kerstboom, die sedert enkele dagen aan alle groote stations en op alle drukke verkeerspunten der wereldstad is neer gezet, om 's avonds electrisch verlicht te worden ter aankondiging van 't „Christ- fest", moest het de laatste weken ont gelden. In Sovjet-Rusland, waar de ker ken worden neergehaald of als bioscoop moeten dienen voor het volksvermaak, mag het feest van Christus' geboorte al lang niet meer gevierd worden en dus kijken we niet al te verbaasd, wanneer men ons komt vertellen, dat de kerst boom er ten strengste is verboden Te Moskou deinst men er niet voor terug de steeds kleiner in aantal wordende gees telijkheid het recht te ontzeggen, nog langer voor de overheid te bidden want deze over heid hecht niet de minste waarde aan den zegen van een God, Wiens bestaan zij prin cipieel ontkent! Wat zonderlinger doet het ons aan, wan neer we uit Griekenland, waar koning George II weer sedert enkele weken den scepter zwaait, vernemen, dat er dit jaar geen dennen en sparren gehakt mogen wor den, daar men het gebruik van deze hoo rnen voor het Grieksche kerstfeest niet wen- schelijk acht Koning Otto, die ruim hon derd jaar geleden uit Beieren naar Grieken land kwam, om er den troon te bestijgen, bracht deze typisch Duitsche traditie mee naar Griekenland, maar de Grieksch-Ortho- doxe kerk karakteriseert den kerstboom als een exotische gedachte. In Engeland heerscht ditmaal ook een te kort aan kerstboomen, maar op zich zelf is dat zoo erg niet, want hier bekleedde im mers sieeds mistletoe de plaats, welke in de Duitsche landen door sparregroen wordt ingenomen? De minister van landbouw moet den invoer van kerstboomen verboden heb ben, daar in meerdere landen Neder land wortft hierbij niet genoemd een ziekte zou heerschen onder de naaldboo- menl In Engeland zelf mogen slechts weinig denneboomen voor Christmas wor den geveld, terwijl eenige zendingen klei nere boomen uit Nederland klaarblijke lijk toch zijn toegelaten. De felste aanvallen tegen een traditie, welke in Duitschlanö ruim drie eeuwen ge bruikelijk is. gaan van Italië uit. In katho lieke kringen wordt de kribbe als een sym bool van het geboortefeest van den Verlosser erkenil en vereerd daarentegen beschouwt men den kerstboom in fascistische kringen als „rassenfremd", Het artikel in, de „Osaer-1 ONLUSTEN IN VENEZUELA Gevechten in de stad Caracas Nauwelijks twee etmalen na de bijzetting van het stoffelijk overschot van den presi dent van Venezuela, generaal Gomez, is het in de straten van Caracas nabij de regee- ringsgebouwen tot onlusten en zelfs tot een schietpartij gekomen, waarbij dc gewezen gouverneur van den staat Carabobo, Eusto- qui, ernstig werd gewond. De Venezolaansche legatie te Den 1-Iaag deelt dienaangaande nog vereer mede. Blijkens een telegrafisch bericht uit Cara cas hebben Zaterdagochtend aldaar eenige wanordelijkheden plaats gehad, maar de regeering is volkomen meester van den toe stand. Toen de voorloopige president, gene raal Lopez Contreras, die om zijn verdien sten algemeen achting en sympathie geniet, in Caracas arriveerde, werd hij hartelijk en spontaan toegejuicht door een enthousiaste menigte. Hij begaf zich oadelijk naar het Panthéon om eerbiedig hulde te brengen aan de nagedachtenis van den grooten be vrijder Bolivar. Toen de president in het historische „Gele Huis", waar de zetel der kanselarij gevestigd is, was teruggekeerd, heeft hij op het bal- con een ovatie in ontvangst genomen van het publiek, dat zich op het Bolivarplein verzameld hacl en den p$>sident hulde en trouw betuigd. In liet geheele land heerscht orde en rust DE AUTONOMIE BEWEGING IN NOORD-CHINA Japansche garnizoenen worden versterkt De Chlneesche studenten protesteeren Volgens de berichten in de Japansche pers uit China neemt de anti-Japansche studentenbeweging, welke verleden week te Peking is begonnen, een ernstig karakter aan en breikt zij zich uit over geheel China. Groepen studenten uit Peking, Tientsin, Woesjan, Hankau, Sjanghai en Hangsjau trekken naar Nanking, waar zij de Ghinee- sche regeering een petitie willen aanbieden, waarin een beroep op het centrale regiem wordt gedaan, om zich te verzetten tegen de autonomie van Noord-China en de souve- reiniteit en onschendbaarheid van China te handhaven. Vrijdag hebben zoowel de manlijke als de vrouwelijke leerlingen van universitei ten en middelbare scholen in het geheele land demonstratief de scholen verlaten om hun anti-Japansche actie te voeren. Te Hankau zouden Chineesche studenten Japansche leerlingen hebben aangevallen en mishandeld, in verband waarmede men van officieele Japansche zijde protest-stap pen zal doen. Vooral de Chineesche meisjesstudenten vertoonen in de anti-Japansche actie een groote activite'f Japan bereidt zich voor! Het Japansche ministerie van oorlog overweegt een plan tot reorganisatie en versterking van 't Japansche garnizoen in Noord-China tegen Mei 1936, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de eventueele moeilijkheden, die uit de jongste ontwikkeling zouden kunnen voortvloeien. RIJK vatore Romano", het vatieaansche orgaan, bracht kortelings in Duitschland al minstens evenveel opschudding teweeg als in ons land. In nationaal-socialistiscbe kringen wil men officieel van de heidensche afkomst de zer Duitsche traditie niets weten. Wanneer men in 't land van Musolini den kerstboom als een „typisch protestantsche zede" be- schouwc wenscht te zien, dan stelt men hier in Duitschland tegenover, dat de katholieken zich door deze bewering gekwetst voelen, daar zij niets schooners kennen dan den on der kaarslicht stralenden „Weihnachts- baum", een symbool van het Licht dezer Wereld, bezongen door de grootste dichters en componisten van alle tijden. Oijtkend kan niet worden, dat de kerst boom in alle Germaansche landen een be langrijke plaats inneemt. Wie wel eens het Zwarte Woud heeft bezocht, die weet, welk een rijkdom aan zilveren en witte dennen hier wordt aangetroffen. Hans Thoma heeft dezen rijkdom natuurgetrouw geschilderd en roods lang voor dien hoorde men in den adventstijd overal zingen: „O Tannenbaum, o Tannenbaum, wie schön sind deine Biat- terl" Niemand minder dan Maarten Luther dichtte en componeerde 1535 voor zijn kinderen het lieflijke „Vom Himmel hoch, da komm ich her und bring euch gute, neue M&r". Van het ook bij ons graag gezongen „Stille nacht, heilige nacht" weten slechts weinigen, dat de tekst afkomstig Is van den vrijwel onbe kend gebleven dichter Josef Mohr, terwijl de melooie is geschreven door Franz Gruber, die van 17S7 tot 1863 leefde. Op den Heiligen Avond van 1818 werd dit aangrijpend schoone lied voor de eerste maal gezongen. Het ligt weliswaar niet in mijn bedoeling, alle bekende kerstliederen na te gaan, maar toch komt men onder den indruk van hei feit, dat de meest -ooraanstaanae componis ten juist voor dit kerkelijk feest waarde volle composities hebben afgestaan. Van Sebastian Bach kennen en zingen wij „O Jesulein Zart", van Michael Praetorius „Es ist ein Reis entsprungen', van Georg Frie- drich Handel „Tochter Zion, freue dich". van Hiindel „Salve regina". Ernst Moritz Arndt dichtte meerdere kerstliederen, waar van ,Du lieber, heilger frommer Christ" door kinderen het liefst gezongen wordt; aan Hoffmann von Fallersleben hebben wij „Morgen kommt der Weihnachtsmann" te danken en zoo zouden er nog heel wat aich- ters en componisten te noemen zijn, welke tot don glans van het kerstfeest ieder het hunne hebben bijgedragen. I-Icel Berlijn staat deze weken In het tee ken van den „Weihnachtsbaum". In W i t z 1 e b e n is rondom den vonktoren een grootsch opgezette kerstmarkt voor dui zenden een welkome gelegenheid, om ori gineele inkoopen te doen, in den Tiergarten, in de omgeving van den Dom. heerscht eiken avond een drukte van belang, op oen koperen en zilveren Zondag volgde als waar dig slot de gouden Zondag en als alle win kels en restaurants Dinsdagavond omstreeks zes uur gesloten worden, dan zullen uit alle deelen van Groot-Berlijn de klokken 'n feest inluiden, dat de verzoening van alle volken aankondigt Een definitieve beslissing zal vallen in een belangrijke conferentie, waaraan zullen deelnemen de generale staf en de legerlei ding, de voornaamste vertegenwoordig-srs van het ministerie van oorloc en twee ver bindingsofficieren, kolonel Kita en luite nant-kolonel Moeto, die dezer dagen te Tokio terug verwacht worden en uit Noord- China het reorganisatie-plan medebrengen, dat zij hebben ontworpen in overleg met genevaal-majoor Tada, tot voor kort com mandant van het Japansche garnizoen in Noord-China te Tientsin. Tot dekking van de kosten van de voorgenomen uitbreiding zal het ministerie van oorlog tegen Meia.s. een suppletoire oorlogsbegrooting indienen. EGYPTE VERLENGT MILITAIRE DIENSTTIJD Uit Cairo wordt gemeld, dat het Egypti sche ministerie van oorlog opdracht heeft gegeven, dat het reserve-personeel van het leger zes maanden langer in dienst zfhl worden gehouden. In Egypte bestaat algemeene dienstplicht, doch steeds wordt slechts een deel der weer- bare mannen onder de wapenen geroepen. EEN MARCOI7IST „ONTVOERD" De politie te Portland (Ver. Staten) heeft den gezagvoerder aangehouden van het Grieksche vrachtschip „Ithnkos", aangezien de kapitein werd beschuldigd van ontvoe ring van den marconist. De Grieksche ge zagvoerder voerde aan, dat dc jeugdige mar conist te Portland weigerde aan boord van j het schip terug te keeren, omdat het schip een lading ijzer-afval had ingenomen, be stemd voor Italië, aan welk vervoer de marconist zijn medewerking niet wilde ver- leenen. De kapitein, die den marconist als deserteur beschouwde, hud hem daarop uit zijn hotel aan de wal laten ontvoeren. Kort Nieuws De Wit-Russische pers te Charbin meldt, dat eind November Wit-Russen op den Amoer-spoorweg een Sovjet-trein in de lucht hebben doen springen. Daarbij zouden 201 personen gedood of gewond zijn. De aanslag zou gericht geweest zijn tegen ver scheidene zeer hooggeplaatste Sovjet-amb tenaren die onderweg waren naar Cha- barowsk. Het Duitsche Nieuws Bureau deelt me de, dat de vier uit België gezette „Heimat- treuen" uit Eupen-Malmedy door de Belgi sche gendarmerie over vier verschillende plaatsen over de Duitsche grens zijn gezet, Nadat zij over de grens waren geleid heb ben de uitgewezenen zich in verbinding ge steld met de autoriteiten te Aken. Per auto werden zij naar Aken gebracht, waar zij door de regeering werden ontvangen. Nauwelijks 48 uur na de bijzetting van het stoffelijk overschot van den 78-jarigen president van Venezuela, generaal Gomez, is het in de straten van Caracas nabij het regeeringsgebouw tot ernstige onlusten en een schietpartij gekomen, waarbij de voor malige president van den staat Carabobo, Eustoqui Gomez, ernstig werd gewond. Het Britsche ministerie van oorlog heeft aangekondigd, dat verschillende leger- afdeelingen zullen worden gemotoriseerd. O.a. wordt de cavalerie-brigade in Egypte veranderd in een gemotoriseerde afdeeiing, bestaande uit een regiment pantserwagens, een regiment gemotoriseerde cavalerie en een licht cavallerie-tanks-regiment. De politie te Boedapest zoekt naar de dieven van de geheime documenten, welke zich in de bagage bevonden van Lady Mountbatten, een bloedverwante van de En- gelsche Koninklijke familie. Deze diefstAl wordt des te mysterieuzer geacht, daar de dieven de juweelen onaangeroerd hebben' gelaten. GEMENGD NIEUWS Drie meisjes gevlucht Uit. een doorgangshuis te Amsterdam Ruit stukgeslagen In het gebouw, van de Vereen. Beth-San op de Nwe Heerengracht bij de Muider- straat, een inriohting waar meisjes van alle gezindten, wier gedrag daartoe aanleiding geeft, eenigon tijd onder controle blijven, viel Zondagmorgen te ongeveer kwart voor elf een ruit op het parterre-gedeelte aan scherven. Voorbijgangers zagen het volgend oogenblik drie meisjes in grooten haast door het raam naar buiten klimmen, waarna zij, op straat zijnde, snel beenen maakten. Het gedrag van de meisjes gaf den indruk, dat er in het gebouw brand was uitgebroken en zoo werd dan ook de naastbij zijnde brandmelder in werking gesteld. Toen de brandweer ter plaatse was. kreeg zij te hooren, dat er voor haar niets te doen viel, want, dat het hier een geval van ont vluchting gold. Men heeft gezien, dat de meisjes, die zestien zeventien jaar oud zijn, een taxi hebben aangeroepen en weg gereden zijn in de richting Prins Hendrik kade. De politie, van cTe ontvluchting in kennis gesteld, heeft de opsporingspogingen onmiddellijk ter hand genomen. Een heer, die, toen hij de meisjes naar buiten zag klimmen, de stoep was opge- loopen, om te waarschuwen, sloeg daarbij zijn hand in een ijzeren pen, met het gevolg dat hij bloedend werd gewond Tot nu toe zijn de meisjes niet terugge vonden. Hotel afgebrand Laaiende vuurzee te Oostvoorne Zaterdagavond omstreeks 8 uur is een groote brand uitgebroken in het hotel „Bui- tenlust", liggende aan de Hoflaan te Oost voorne. De brand liet zich onmiddellijk zeer ernstig aanzien en de brandweer van Oostvoorne, die met de motorspuit spoedig ter plaatse verscheen, kon weinig tegen de fel oplaaiende vlammen uitrichten. Eon oogenblik was men nog hang, dat de omlig gende perceelen het Gemeentehuis ligt vlak naast het hotel in gevaar zouden komen, dooh de windrichting bleek gunstig te zijn. Het geheele hotel, dat een der groot ste van Oostvoorne is. is een prooi der vlammen geworden. De materieele schade, die de eigenaar, de heer Zoetermeer lijdt, is buitengewoon groot Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. EEN GULZIGAARD! In het plaatsje Bocholt (D.) dat dicht bij de grens gelegen is, heefi als gevolg van een weddenschap om geld een 23-jarige man, in een café 24 broodjes achter elkaar opge geten. Er tusschen door heeft hij 12 glazen licht bier gedronken. De gulzigaard moet van zijn smulpartij geen last hebben gehad!

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2