EPARATIE EEN OPLOSSING VAN HET OVERWEGVRAAGSTUK BENDER VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Aanvullingsagenda In de Maandag a.s. te houden raadszit ting zullen alsnog behandeld worden de vol gende punten* Prae-advjes op het verzoek van W. F. de Gunst om ontslag uit zijn betrekking van onderwijzer bij het vervolgonderwijs voor meisjes. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen C. Herrewijn te Aarlander- veen, strekkende tot vergoeding aan de ge meente van dc schade. haaF toegebracht door aanrijding van een lantaarnpaal. Voorstel tot het verleeuen van een Kerst- gave aan daarvoor in aanmerking komen de werkloozen. Voorstel tot het verleenen van een sub sidie aan de Commissie inzake Huishoude lijke Voorlichting. Kerstgave voor werkloozen De Minister van Sociale Zaken heeft ook dit jaar besloten goed te keuren, dat aan ondersteunde werkloozen boven hun steun bedrag een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 15 tot en met 21 December 1935 aan uitkeering ontvangen. Ook aan hen. die uitkeeriug uit hun werk loozenkas genieten, mag de Kerstgave wor den uitgekeerd, doch alleen indien en voor zooverre zij aan kasuilkeering plus even- tueelen kastoeslag minder zouden ontvan gen. dan aan steun plus Kerstgave zou wor den toegekend, indien zij geen kasuitkee- ring ontvingen. In de kosten van de verstrekking van den Kersttoeslag wordt eenzelfde bijdrage uit Ihet Werkloosheidssubsidiefonds ontvangen, als in de overige kosten van steunverlee- ning. Onder mededeeling, dat dit voorstel te vens kan worden beschouwd als prae-ad- vies op het in het adres van het Werkloozen Strijd Comité vervatte verzoek, om ver strekking van een extra-toeslag van 50 pet. op de uitkeering van de werkloozen met le Kerstdagen, geven B. en W. den Raad fn overweging te besluiten tot toekenning van <ie Kerstgave. De Straatbelasting Adres van den Verhuurd er sbond Aan den Leidsclien Raad is door tien Verbuurdersbond voor Leiden en Omstre ken een adres gericht, waarin o. m. wordt opgemerkt, dat adressant het waardeert, <lat blijkens het desbetreffende raadsvoor stel de Commissie voor de Financiën er kent, dat verlaging van de straatbelasting gewenscht is, maar dat het adressant te leurstelt, te vernemen, dat zij adviseert het verzoek tot verlaging dezer belasting niet in overweging te nemen, omdat de finan- cieele toestand van de gemeente zoo buiten gewoon moeilijk is. Adressant is overtuigd van de buitenge woon moeilijke toestand van de gemeente- financiën, maar meent dat de financiën van de verhuurders en van de huurders van woningen, welke deze belasting moeten op brengen, eveneens zeer zorgelijk zijn. I-Iet verheugt adressant, dat de commis sie wel gunstig adviseert, om een restitutie bepaling als door hem gevraagd in de Verordening op te nemen, maar het komt adressant voor, dat wanneer deze bepaling eerst gaat functioneeren, nadat gebouwde eigendommen gedurende twaalf achtereen volgende maanden on verhuurd en onge bruikt zijn gebleven, zij in een tijd als thans, waarin huurders dikwijls van wo ning veranderen, in het algemeen van wei nig nut zal zijn en zeker niet voor de ex ploitanten van woningen, die in gedeelten (b.v. beneden- en bovenwoningen) worden verhuurd en waarvan menigmaal tot groote schade een gedeelte geruimen tijd on ver huurd en ongebruikt bliift Redenen, waarom adressant uw Raad nog maals beleefd, maar zeer dringend verzoekt: lo. de straatbelasting te willen opheffen of belangrijk te verlagen: 2o. restitutie van straatbelasting te wil len verleenen. reeds wanneer de eigendom men zes maanden achtereen geheel of ge deeltelijk onverhuurd en ongebruikt zijn gebleven. Commissie voor Huishoudelijke yoorlichting In het begin van dit jaar is te dezer Stede opgericht de Commissie inzake Huis houdelijke Voorlichting, welke zich ten doel stelt om, nu in breede kringen van de bevolking het inkomen sterk is gedaald, de huisvrouw door voorlichting te leeren. wat haar in staat kan stellen haar geld zoo goed en zoo economisch mogelijk te he- gteden. De commissie bestaat uit vertegenwoordig 6ters van de afdeelingen Leiden van den Chr. Vrouwenbond. R. K Vrouwenbond. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, het Leidsche Volkshuis, de beide Vakscholen, de Gemeentelijke Arbeidsbeurs en de Ste delijke Lichtfabrieken, terwijl het voorzit terschap wordt bekleed door den Wethou der van Sociale Zaken. Vanwege die commissie worden naailes sen en kookcursussen in de beide alhier gevestigde Vakscholen, alsmede in 't Leid sche Volkshuis gegeven. De deelneemsters betalen voor het volgen Van de cursussen een geringe vergoeding, lil. 2 cent per les. De verstrekking van ma- torialen en ingrediënten geschiedt koste loos en de vervaardigde artikelen worden het eigendom vam de cursisten; de gerech ten worden eveneens aan hen afgestaan. Tot heden namen ruim 200 huisvrouwen aan de cursussen deel; voor nog aan fe vangen cursussen meldden zich weder een groot aantal huisvrouwen aan. De kosten voor het houden van de ge- eindigde cursussen en de nog loopende cur sussen werden tot nog toe bestreden uit bijdragen van instellingen, vereenigingen en particulieren. Een bedrag van f 400 voor de in Januari a.s. aanvangende cursussen moet echter nog gevonden worden. De commissie heeft B. en W. verzocht te bevorderen, dat haar in dat bedrag een bij drage van f 200 uit de gemeentekas wordt toegekend. Voor het resteerende bedrag zal zij ee,n nieuw beroep doen op vereenigin- gen enz. B. en W. stellen voor het gevraagde be drag te verleenen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J v Velzen wedr 38 J G NltuwénhulB S7 Jr A J P Fleur 26 jr M Miltenburg 23 jr Plan van de Hollandsche Constructie-werkplaatsen In de Kamer van Koophandel besproken Gisteravond werd een vergadering gehou- :n van de Kamer van Koophandel en Fa brieken onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. In deze vergadering kwam in behandeling een plan ter oplos sing van het overwegvraagsluk hier ter plaatse door den aunleg van een spoorweg overgang op het terrein benoorden het sta tion. Ter vergadering was aanwozig de heer Ir. Capel, inspecteur bij het Rijkstoezicht op de Spoorwegen. Deze werd door den voor zitter speciaal welkom geheeien. Voordat 't oornaamste agendapunt aan de orde kwam werden de ingekotnen stukken behandeld en eenige medecleelingen gedaan. Bij de inge komen stukken was een mededeeling, dat de bijdrage der Kamer in het Flora-tekort moet bedragen f 217. Aan het Veiligheidsmu seum te A'uam werd alsnog een contributie toegekend van f 5. Van den heer Mever is schrijven ingekomen, waarin hij afscheid neemt als lid der Kamer. De voorzitter deelt mede. dat de Regeering toegezegd heeft een bijdrage van 40 pet. in liet ver lies van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds te zullen dragen. Hierdoor wordt de wer kingssfeer van het fonds dus niet ingekort. Daarnu kwam het overwegvraagstuk aan de orde. De voorzitter sprak er zijn leed wezen over uit, dat het plan dat thans be handeld zal worden reeds in een der Leid sche bladen (de r.k. L. Crt.) is gepubli ceerd. Iemand heeft de beloofde discretie geschonden, Spr. wees voorts op de actuali teit van het overwegvraagstuk. De Kamer heeft zich afgevraagd of zij in dit opzicht geen taak had. Spr. gelooft dat zij haar plicht zou verzaken indien zij alleen een afwachtende houding aannam en wijst er oorts op dat pogingen in het werk waren te stellen om voor een eventueele oplossing het vraagstuk een bijdrage uit 't Werk fonds te verkrijgen. Spr. bracht hulde aan het lid der Kamer. Ir. Guljé, voor de samen stelling van een plan ter oplossing van het vraagstuk. De Kamer was aanvankelijk ge porteerd voor een tunnelplan aan de Mare- dijk, maar is daarvan teruggekomen. Het resultaat van de besprekingen die hier gehouden worden kan slechts zeer beschei den zijn. Spr. stelt zich voor. dat de Kamer an het einde der besprekingen B. en W. an Leiden kan verzoeken aan het plan de noodige aandacht te besteden. B. en W. hebben aan de Kamer medegedeeld, dat zij de tijd nog niet gekomen achten om hun inzichten omtrent deze zaak aan derden mede te deelen. Vervolgens werd het plan door den ont werper, den heer Guljé, directeur van de Hollandsche Constructie-werkplaatsen en lid der Kamer, goedgekeurd. In het plan wordt voorgesteld den spoor- wegovergang tusschen Stationsplein en Rijns burgerweg te laten vervallen voor tram- en autoverkeer en fietsers. Hoe moet de oplossing zijn? Spr. wees er op, dat het plan, dat een algeheele oplossing zou brengen, ook en vooral met de drukkende tijdsomstandighe den rekening moest houden. Moest het eene plan te duur en het an dere een halve oplossing genoemd worden, het plan der N'.V. Hollandsche Constructie werkplaatsen wil beide bezwaren onder vangen. Het plan moest financieel uitvoer baar zijn en bovendien oen zoo mogelijk volledige oplossing van alle overwegbezwa- ren bevatten. Van een tunnel of viaduct op de huidige plaats van den overweg kan geen sprake zijn, omdat de af- of opritten aan de eene zijde zich tot ter op den Rijnsburgeowveg, aan de andere zijde tot ver op den Stations weg zouden uitstrekken, hetgeen voor de huizen in die straten ontoelaatbaar moet worden geacht. De Hollandsche Constructie-werkplaatsen vonden toen een oplossing in een viaduct over de spoorbaan op een verder gelegen punt, waardoor de noodzakelijke opritten buiten de huidige situatie kunnen worden geprojecteerd. De oprit aan de stadszijde zou dan be ginnen direct rechts van den Stationsweg tusschen café-restaurant „Zomerzorg'' en de spoorbaan. Daarna gaat dc oprit over in het eigenlijke viaduct, waarop de afrit op den Rijnsburgerweg weer moet aansluiten. Hier echter lag de groote moeilijkheid bij het projecteeren van dezen afrit Het was nl. onmogelijk deze direct met den Rijnsburgerweg of met de Oegstgcester- Inan te verbinden^ omdat op zulk eon kor ten afstand hot hoogteverschil tusschen het viaduct en het straatniveau een zeer sterke helling zou geven, waarvan natuurlijk geen sprake kon zijn. De oplossing werd toen gevonden in een S-bocht, waardoor de afrit zoozeer werd ver lengd, dat de gunstige holling kon worden verkregen. De afrit zou dan uitkomen ach ter de laatste huizen in de Ooegstgeester- laan, waardoor het verkeer dan weer zeer gemakkelijk den grooten verkeersweg, den Rijnsburgerweg, zou kunnen bereiken. En technisch èn financieel moet deze op lossing dus de beste worden genoemd, óók al zouden er ook bij deze oplossing nog en kele bezwaren blijven bestaan. Bij dit plan wordt voorts de hoogte van de oprit op voordeelige wijze aangewend. Onder de bochten zijn een aantal ruimten ontworpen, geschikt voor auto-garages, berg plaatsen, bomvrije kelders enz. De eene helft van het viaduct is be stemd voor de trams, de andere helft voor het rijverkeer met aparte banen voor fiet sers en voetgangers. Bij de oplossing, die dit ontwerp geeft van den bestaanden onhoudbaren toestand, zou de lbouw van dit viaduct tevens beteekenen een belangrijke werkverruiming voor de ge JPCDKWE Q \-TADUCT TE LEIDEN Deze teekening geeft de situatie aan van het door de Holl. Constructiewerkplaatsen ontworpen plan. Deze situatie is gezien vanaf de zijde van den Rijnsburgerweg. Rechts op de teekening ziet men de huidige overgang; links de dubbele S-bocht langs 'de Oeast- geesterlaan en de tramremise. JïxXPWEq VIADUCT tc LEIDEN in VOqEIVLUCUT PERSPECTIEF Een vogelvlucht-teekening van het plan. Op den voorgrond de tramremise. Links loopt de viaductweg uit op de Oegstgeesterlaan, rechts op den Stationsweg. lasten en belastingen pl.m. 7.3 pet. is f 35.700, aan diverse kosten, zooals electri- sche stroom, water, transport, benoodigd- heden voor machine-slijtage machine-onkos- ten en afschrijvingen enz. enz. pl.m. 8.9 pet. is f 43.730. Zijnde totaal f 495.270% Hieruit blijkt, dat 40 pet. van "de bouw- »m rechtstreeks aan loon en salarissen be sleed kan worden, waarvoor hoofdzakelijk Leidsche burgers in aanmerking komen, doch in het bedrag ad f 95.210 voor binnen- landsch materiaal, alsmede aan diversen, zal alsnog een belangrijk bedrag aan loon besteed worden. In bovengenoemde bedragen zijn de vol gende kosten niet in rekening gebracht: de waarde van den grond, de aansluitende bestrating, aangrenzende aan het viaduct, de kosten verbonden aan het lcggen van tramrails en electrische leidingen, de kos ten verbonden aan de verlichting van het iaduct, de verdere voorzieningen, teneinde de ruimte onder bet viaduct dienstig te ma- ïr welk doel dan ook; de kosten ver bonden aan de rioleering ter aansluiting met de rioleering van het viaduct: de ev tueele kosten verbonden aan de verandering van de stroomdraden der Nederlandschi Spoorwegen. Het bouwen van het viaduct zal hoogstens 15 maanden in beslag neimeu. RADIO- DISTRIBUTIE VRIJDAG 20 DECEMBER Programma 3; 8 Brussel VI: 9 20 Keulen; ,i.20 Kalundborg; 12.05 PartJ» Radio: pl.m 13.15 Brussel VI; 14.20 Droltwleh; 15.20 Douterhl- .der; 16.20 Keuion: 17.50 Parijs Radio; 18.20 Brussel Fr: 19.20 Leipzig: 21.20 Beromunster; pi m 22 Boedapest; 22.20 BerlUn; 23.20 Wecnon of diversen Programma 4: 8.05 ParUs Radio; 10.05 Deuts- senior 10.S5 Loaien Res: 11.20 Droltwleh: 13.35 Londen Reg; 17.35 Dro7twlchi 18.20 Diversen; 18.50 Tonden Reg; 20.20 Droltwleh: 21.20 Gram- de k GRD; pl.m 22.80 Londen Rog. 11.20 Kal u ad borg; pl.m 12.15 Brus3el VI; 14.20 Luxemburg: 15.20 Keulen; 17.20 Brussel Fr; 18.20 Weenen of div; pl.m 19 30 Leipzig: 21. lfIs Poste Parl-sien of div; 21.50 Leipzig; 23.30 eenen of div. Programma 4: 8.05 Pn.rUs Radio; 10.35 Lon den Reg; 13.20 Droltwleh; 14.20 Lonien R'\ 15.50 Droltwleh; 18.20 Diversen: 18.50 Lond< Reg; 20.30 Droltwleh; 21.55 London Reg Een technische uiteenzetting Het auto- en tramverkeer zou geleid wor den over een aan te leggen weg langs café- restaurant .Zomerzorgeen viaduct, om vattend: oprit, brug en afrit met een totale lengte van 560.60 M. en verder aansluitend met de Oegstgeesterlaan. De hoogte van het viaduct is bepaald door de vrije hoogte ten opzichte van de rails der Ned. Spoorwegen ad 5.70 M. Rekening houdend met de breedte der masten voor ondersteuning der draden voor de trams, alsmede voor de verlichting, komt de totale breedte in de rechte gedeelten van het viaduct op totaal 19.80 M. In de bochten wordt de strook bestemd voor liet rijverkeer 1 M. breeder en voor de trambaan ook 1 M. breeder. De totale breed te van het viaduct in de bochten bedraagt derhalve 21.80 M. De stralen der bochten zijn ruim bemeten en bedragen resp. in de binnenbocht van het rijverkeer 37.40 M. tot trottoirband ge meten en voor het tramverkeer 36.70 M. od hart spoorbaan gemeten. Waar twee bochten elkaar opvolgen, is een recht deel lang 10 M. tusschengescha- keld. De dispositie der diverse verkeers-stroo- ken is zoodanig gekozen, dat op het Sta tionsplein het rij- en tramverkeer, alsmede voor fietsers en voetgangers elkaar niet kruisen. De kruising zal echter wel geschieden bij de aansluiting van het viaduct met de Oegstgeesterlaan, doch de afmetingen van het daar voorziene plan zijp van dien aard, dat hoegenaamd geen bezwaar aan het kruisen van het verkeer kan ontstaan. De rechtstreeksche afstand van af den Rijnsburgerweg, hoek Oegstgeesterlaan naar het Stationsplein bedraagt 220 M.. dezelfde aansluiting bedraagt over de Oegstgeester laan en het nieuwe viaduct naar het Sta tionsplein totaal pijn. 910 M. Derhalve be draagt de omweg pl.m. 690 M. Het viaduct omvat drie gedeelten, de op ritten van af Stationsweg en van af Oegst geesterlaan over een lengte van 151.30 M., bestaande uit betonkeermuren, waartusschen zandvulling. Verder de aansluitende deelen tot aan de brug, telkens over een lengte van 106 M., bestaat het viaduct uit jukken waarop een bovenbouw van staal en dek van beton. Over dit gedeelte sluiten de ge metselde zijmuren een ruimte af over een oppervlakte van 2250 M2., zoowel aan de zijde Leiden als aan de zijde Oegstgeest. De beschikbare hoogte in deze ruimte bedraagt min. 3 MJ, doch max. 7.50 M. Een brugconstructie omvattend: 1 brug voor rijverkeer en 1 brug voor tramverkeer. Deze beide constructies zijp streng van elkaar gescheiden. Als wegdek voor het viaduct is genomen straatklinkers op zand, zoowel voor het rij- als voor het tramverkeer. Voor de voetgangers en fietsers zijn ge scheiden paden genomen van basaltine te gels De kosten verbonden aan het maken van het viaduct omvatten: grondwerk, heiwerk, betonwerk, metselwerken, staalconstructie, wegbedekking, leuningen en lichtmasten, trammasten, rioleering bedragen in totaal f 495.270 Deze bedragen kunnen als volgt worden gesplitst: aan materiaal van buitenland- schen oorsprong pl.m. 24.5 pet. is f 121.830, aan materiaal van binnenlandschen oor sprong 19.3 pet. is f 95.210, aan loon en sa larissen pl.m. 40 pet is f 19S.800, aan sociale De uiteenzetting van den heer Gulpé werd met applaus begroet. Door verschillen de leden werden nog vragen gesteld, dit door den heer Gulpé naar genoegen werden beantwoord. Gewezen werd op de mogelijk heid om dezelfde weg als het ter tafel zijn de plan volgend, een tunnelplan te maken. Dit zou te verkiezen zij boven het viaduct plan, maar aanmerkelijk duurder zijn. Het ideale plan zou natuurlijk zijn een tunnel onder de huidige overweg, maar de kosten daarvan worden geraamd op ruim 3 mil- lioen gulden. Voorts werd er nog op gewe zen dat de verkeersweg ook regelrecht naar de Turfmarkt zou kunnen worden geleid. De Voorzitter sprak tenslotte, na een dankwoord aan den heer Guljé, de wensch uit, dat naar aanleiding van dit plan, de gemeente zich spoedig uit zal spreken. Het plan zal ter beschikking van de autoriteiten worden gesteld. Andere zaken Bij de verdere afhandeling van de agenda werd besloten een adres te zenden aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart inzake de instelling van een econo mischen voorlichtingsdienst In dit adres zal worden aangedrongen op het onderbren gen der buitenlandsche consuls en aan te stellen handelswaarnemers onder het de partement van Nijverheid, Handel Scheepvaart. Voorts werd besloten tot de verzending van een adres aan den Minister van Waterstaat inzake het goederenvervoer op de lijn Leiden-Roelofarendsveen. De Ka mer verzoekt dit goederenvervoer te hand haven. De subsidie voor de Nederlandsche Orga nisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel voor 1936 werd verhoogd van f 25 tot f 50. Na afloop van deze huishoudelijke zitting heeft de Voorzitter nog afscheid genomen van de hoeren v. d. Zanden en Heringa die na 1 Januari niet meer in de Kamer tem; keeren. KERSTUITVOERING „SURSUM CORDA" In de Marekerk Daar is uit 's werelds duist're wolken Een Licht der lichten opgegaan. Komt tot Zijn schijnsel alle volken En gij, mijn ziele, hid het aan. Wat zou er van de arme menschheid overblijven als ook dit geloof aan het Licht der lichten opgegaan in den duisteren we reldnacht als de ideaal-scheppende macht van dat Licht haar ontzonk? Als zij achter materialisme, geweld, humbug van „volles- bevrijders", een gewetenlooze rooftocht in naam der beschaving, een uitermate ver warde en onzekere wereldpolitiek, niet an ders zag dan een advent der barbarie, een grondeloos duister? Wat zou er van de menschheid overblijven wanneer de afzon derlijke individuen, ten minste niet één maal in 't jaar werden gegrepen door het ronder van Gods komst on aarde? Milliocnen zijn er nog d'ic ondanks alle oppervlakkigheid, die ons wordt opgedron gen, ten minste éénmaal in het jaar dieper dan anders de verinniging, die overgave, t zelfonderzoek kennen en weer als kinderen hun oog richten naar de kribbe van Beth lehem. en daar weer versterkt cn bevestigd worden in hun soms al te wankel geloof. En niet. tevergeefs zingen de Kei-stklokken voor hen hun lied door den Heiligen Nacht, en niet vruchteloos trachten zii een reson- nans te vangen van den vredezang der en gelenkoren. Zoo nadert ook thans weer het feest van Gods Geboorte en voelen wij namvmate wij ouder worden steeds dieper de heiligheid van dat feest, dat onze harten opheft, on danks de aardsche duisternis en dat in onze zielen een vrede en gerustheid wekl. die geen menschelijke macht kan rooven. Van dat feest heeft „Sursum Corda" go zongen en daarmee iets bijgedragen tot do gewenschte stemming, waarin de zeer tal rijke aanwezigen straks de herdenking van Christus' komst op aardo zullen vieren. Aan het eigenlijke programma ging dr- nlechtige Cantimio d'Avent. Ps. 98 vooral, al dadelijk uiterlijk roet glans, innerlijk met sentiment gezongen. Na deze inleiding volgde de afwerking van een voortreffelijk samengesteld programma dat in z'n verschei denheid en afwisseling toch beheerscht werd door één stemming. Beginnen we met het koor dat onder van Anthon van der Horst, de uiterste zorg be steed heeft aan het instudeeren van eenige Fransche en Latijnsche kerstliederen en hvmnen. Het resultaat van die studie is oen uiterst nobele koorklank, een fijn ge schakeerde afwisseling van edele klank kleuren, een voortreffelijke zangdictie, een precieus afgewogen voordracht en bij dit alles een spiritueele innigheid en gevoelig heid. zooals we niet zoo heel dikwijls bij koorzang hooren en opmerken. Een koor zang. welke door de heerlijke accoustiek van de Marekerk des te beter tot haar recht kwam. Het begon met „In Festo nativitatis Domini" van Palestrina. hvmne van reine schoonheid en rein sentiment, die door d> veelstemmige strengeling der partijen in hun verrukkelijke zuiverheid een diepen in druk maakte. Daarna volgden twee Fran sche Kerstliederen „Noël Pastoral 1750" en. ,Xes Rois Mages", beide bewerkt door den heer Van der Horst, beide vederlicht gezon gen, met fragiele accentverschuivingen en fijne dictie. Wonder-teer, dat eerste, niet minder bekoorlijk het tweede, beide van een wondere gratie. Met zijn „Stabat Mater Speciosa" uit het oratorium ..Christus" heeft Liszt een a ca pe'la-compositie geschreven, die wel een 7,eer sterk mystiek karakter draagt. De veel stemmige tekst-declamatie, welke er tel kens in optreedt, heeft vooral, wanneer zii gezongen wordt met zoo vlekjcelooze zuiver heid als gisteravond en aan de zinsmelodie zoo veel zorg is bestoed, een ontroerende uitwerking. Hier geen vaart, geen vlucht, geen deining van melodische bewogenheid, per een uiterste eenvoud, een simpelheid, flio door geen statie kan worden overtroefd De stille onbegrijpelijke vreugde van dr moeder bij haar Kind; de bede. dat dat Kind ons in do laatste ure Zijn genade moge schenken. Dit was zeer mooi. Eindo- liik volgde nog Psalm 75 van Sweelinck en van denzolfden het jubelende „Ilodie Chris tus natus est" Het was een verheuging, dat „Sursum* zich verzekerd had van de medewerking van Jaap Stolijn. We hebben onzen mees ter hoboïst al zoo dikwijls gehoord en zoo voortreffelijk hooren spelen, dat dieper be leven van zijn prachtig spel welhaast on mogelijk scheen. Doch ditmaal had hij zeer zeker zijn „beau soir", waartoe vermoede lijk de schitterende accoustiek van de Mare kerk zal hebben bijgedragen. De ruimte is zoo hoog, dat het geluid nimmer wordt ge drukt en tevens zoo besloten, dat geen weer galm ontstaat, zonder twijfel groote voor- deelen van dien centraalbouw. Stotijns toon was dan gisteravond wel van een zeldzame charme en hezat een timbre, dat we tot dus ver nauwelijks hoorden, soms uitvloeiend als een forsche cellostreek, dan weer aan grijpend ingehouden en teer als een weife lende kinderstem. Een toon, die bloeide in de teere schoonheid van kerstrozen of de veelgetinte stillte pracht van groote chry santen. Zoo speelde hij de hobo-solo van 't Concert in C-raoll van den Venetiaan Bene detto Marcello, in het begin der 17de eeuw een bekend kerlc-componist. En het reli gieuze karakter van dit concert verloochen de zich niet in den geheimzinnigen opzet van het Adagio mat de teere vloeiing van dc melodische lijn door zachtgonzende or- gelaccoorden ondersteund, waarop een fees- se'iikc finale met een IrioiiPfcntelijk slot volgde, alles prachtig gespeeld. Stotijn gaf vervolgons twee Romances van Schumann en eindelijk „Vier Souterliedekens" bewerkt door B. v d Sigtenhorst Meyer en opgedra gen aan Ilaakon Stotijn. Hot bewerken van deze liederen voor hobo met orgelbegelei ding was wel echt iets voor den fijnen Haagschen componist, die juist in verschil lende kleinere genres zu)ke gevoelige en poëtische dingen weet te scheppen. De sfeer dezer soli sloot weer prachtig aan bij het overige programma en de vertol king er van gaf het beste,, wat wij konden wenschen. De hoer Van der Horst mag met zijn koor drachten van Stotijn zijn voortreffelijke medewerking op het orgel verleend. Zelf speelde hij als bekwaam organist op de wijze, dje wij van hem gewoon zijn Praelu dium en Fuga in D-dur van Bach. Een meesterlijke registratie zorgde voor klein en relief. liet meer meditatieve praeludium wordt gevolgd door een zeer bewogen fuc met een machtig slot. waarin de geest van Bach zich tot vervoering verheft. Het werd schitterend gespeeld. De heer Van der Horst mag met zijn koer met groote voldoening en dankbaarheid oi> dezen avond terugzien. Er is iets over ons gekomen van den Kerstvrede, dien we zoo zeer begeeren. FILM VERTOONING Zaterdagmiddag 21 dezer, aanvang 4 uur, geeft de Haagsche Siadszending „Immanuël" in de Stadsgehoorzaal een filmvoorstelling. Vertoond zullen worden een Mickey Mouse film, „Per boot en vliegmachine naar 't land van wonderen en wolken" en de treffend sclioone evangelisatie film „Jessica's eerste gebed". De jeugdorganiste Stien v. Delden en zuster J. Fons zullen met zang en mu ziek de filmvertooning opluisteren. Tot dekking der kosten wordt 10 cents toegang gesteld zoowel voor kinderen als voor volwassenen en om gedrang te voorko men worden een uur voor den aanvang alle deuren geopend. DE LEIDSCHE IJSBAAN Bij doorgaand vriezend weer is de moge lijkheid groot dat morgen de Leidsche Ijs baan voor het publiek wordt opengesteld. Het ijs is op 't oogenblik reeds 5 c.M. dik. BEGIN VAN BRAND Gisteravond is in 't perceel Morschestraat 11 ten huize van H. J. L. G. een begin van ïïrand ontstaan, veroorzaakt door een bran dend lampje onder een aquarjum. Een gor dijn en het behang vatten vlam. De bene denburen hebben het vuur gobluscht. De politie-brandvveer die uitgerukt was be hoefde geen dienst te doen. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN CHR. GF.REF. MEISJESVER. „MARTHA" Nu het Kerstfeest nadert verscheen het jaarverslag van de Chr. Geref. Meisjesver. „Martha". Met dankbaarheid aan den Heere wordt melding gemaakt van al den arbeid. De vervaardigde kleedingstnkken zullen worden uitgereikt op de Zondagsschool aan kinderen van alle gezindten tol leniging van don in de betreffende faunen bestaan- den nood. In het geheel w< reien vervaardigd 230 stuks kleeding. Deze z in ie bezichtigen Maandag 23 Dec. a.s. van 1—5 n.m. in de consistorie Chr. Geref. Kerk. Aan contribution werd ontvangen 142.10 en dó uitgaven waren 141, zoodat er een batig saldo is van 1.10, Agent! Zaterdag 21 Dec, Instituut voor Tropische geneeskunde, 4 uur, Alg. ledenvergadering Vereen Instituut voor Tropische geneeskun de Rotterdam-Leiden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maanoag 16 tot en met Zondag 22 December a.s waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken Iloogc- woerd 171, telef. 502; D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8. Oegstgeest, telef. 274. Klinkt Uw plano wel goed» Misschien een kleinigheid niet tn o.rdel Wij begrooten gratis ds kosten voor vakkundige répara tl e> LEIDEN Hoogs woerd 90 DE NIEUWE ZANDSTROOIMACHINE Zooalö bekend zal zijn hebben B. en W. den raad een bedrag beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van een zandstiooi machine. Deze machine is Donderdag in ge bruik genomen. Achter de gewone gemeente vrachtauto met een afzonderlijk wiel dat het mechanisme in werking brengt, strooit de machine het zand zeer gelijkmatig over breedte van vijf meter. Een verbetering die vooral nu opvalt daar de wegen niet maar een paar uur doch door dc vorst dagen glad zijn. In vergelijking met enkele jaren terug moet gezegd worden dat nu ook de buiten wijken een wegverzorging hebben waar om zoolang gevraagd is. WIJDINGSAVOND De afd. Alphen a Rijn van den Ned. Oir. Vrouwenbond hield Donderdagavond in „Concordia" een ledenvergadering, die in het teeken van Kerstfeest stond. Veel leden en gasten waren saamgekomen om me! Schriftlezing cn zang in den geest te vertoe ven bij Bethlehems kribbe. De pres., mevr. Welvaars, leidde de verga dering. Na opening begon al dadelijk da Kerstwijding, waarbij lezen van een Schrift gedeelte, gezamenlijk zingen en solozang, elkander afwisselden. Na de pauze zong mcj. j. Ph. van Drunen verschillende Kerstliede ren en las mej. M. J. Maan een Kerstvertel ling van W G. v. d. Hulst „Het Prinsje". WEIGERING BOUWVERGUNNING Dinsdagavond half acht wordt een Kerst samenkomst gehouden in het Nutsgebouw, Medewerking wordt verleend door: het Evan gelisatie-zarigkoor. kinderen van de Martha» Stichting, muziokensemble. e.a. „Het Wonder van Bethlehem", het Kerst verhaal zal worden gereciteerd door kinde ren van de Martha-Stichting. KERSTSAMENKOMST In handen van B. en W. werd gesteld om prae-advies een schrijven van den heer H. van Winkel te Aarlanderveen houdende be roep tegen besluit van B. en W., waarbij hem geweigerd werd een vergunning tot den bouw van een woning. Het besluit tot weigering is gegrond op «ia overweging, dat het terrein waarop adres sant voornemens is de woning te doen bou wen, gelegen is op een afstand van plus minus 30 meter uit het hart van de Dorps straat, dat is dus pLm. 25 meter uit de rooi lijn van die straat, hetgeen in strijd zou zijn met art .23 der verordening, waarin wordt bepaald dat het verboden is ter bewoning bestemde gebouwen op te richten anders dan aan straten d.w.z. verder dan 10 meter van de rooilijn verwijderd. Door adressant wordt nu in zijn beroepschritf aangevoerd dat het stukje bouwgrond waarop hij wenscht te bouwen, gelegen is aan een goed begaan baar pad ter breedte van 2 meter, zoodat men er ten alle tijde goed kan komen. B. en W. meerten echter, dat geen geldend motief is aan te voeren en 6tellen weigering voor. DE IJSBAAN GAAT MORGEN OPEN De nieuwe ijsbaan aan den Buitenweg is hedenmorgen door het bestuur gekeurd, waarbij besloten is de baan bij doorgaand vriezend weer morgen te 10 uur voor de leden open te stellen. HILLEGOM A. R. KIESVEREENIGING Woensdagavond vergaderde de A.R. Kies- vereen. Nederland en Oranje. De voorzitter, de heer G. Troost, las een gedeelte uit do H. Schrift en ging voor in gebed. Met een kort woord van welkom opende hij de vergadering, waarna de notulen door den 2en secretaris werden gelezen en goed gekeurd. Een ingekomen stuk betreffende het uittredon van Prof. Visscher uit Je A.R. Partij werd voorgelezen en nader be sproken. Hiprna gaf de voorzitter het woord aan den heer D. van Egmond, om in ie lei den 't onderwerp „Het plan van den arheiil cn hoe wij daar tegenover moeten staan". De heer van Egmond behandelde erst ..Het plan van den arbeid". Het plan houdt in: 1e een economisch diepgaande hervor ming, met het doel om. voor zoover dat mogelijk is, aan het Ncdoriandsrhe volk bestaanszekerheid bij oen behoorlijk ho- staanspeil te verschaffen. Voor hof bereiken an dat doel is het noodzakelijk dat go- meensehapsorganen leiding geven aan Vt economisch leven. Ten tweede handelt het Plan over Crisispolitiek. Spr. hehandplt rel de negatieve als do positieve rrisis- politiek en de objectieve welke hef Plan aangeeft. Voorts de wijze van uitvoering 7 mals in het Plan beschreven staat Tpn d rde worden in het Plan eenige voorname izigingen in de economische structuur en do ge.voleen daarvan voor ons land. bespro ken. Ten vierde spreekt het over do bclieor- scliing van liet conjunctuui-vcrloop en do

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6