NAAR HET JAAREINDE VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 LAND- EN TUINBOUW T uinbouwexport naar Duitschland Een nieuwe regeling voorgesteld Naar we vernemen zal voor het volgend seizoen door Duitschland ten behoeve van den Nederland^chen export van tuinbouw producten, een sterke beperking worden toegepast, wat betreft de afgifte van Ganeh- tnigungen, die slechts aan weinig Duit- sche importeurs beschikbaar worden ge steld. Het gevolg hiervan is, dat maar weinig exporteurs de gelegenheid zullen ontvan gen naar Duitschland te exporteeren. Het ligt in de bedoeling om de producten slechts tegen wereldmarktprijs in Duitsch land toe te laten zoodat de prijzen die thans reeds laag waren in het afgeloopen seizoen nog meer zouden dalem Zoowel in exporteurs- als kweekerskringen is men hiermede weinig ingenomen en getracht wordt dan ook alsnog wijzigingen te ver krijgen. EIEREXPORT NAAR DUITSCHLAND Het contingent met 30 pet. verhoogd Naar men mededeelt is het contingent voor eieren naar Duitschland door de Duit,- sche regeering voor de maand December alsnog met 30 pet. verhoogd. Teeltregeling voor sla en spinazie In verband met de tuinbouwteeltregeling voor het jaar 1936, kan betreffende de teelt van sla en spinazie onder glas ,het volgen de worden medegedeeld. De teelt van kropsla en spinazie in kassen, serres en warenhuizen, beplant met druiven- boomen met een schot van vier jaar of meer is verboden. Verder zal de teelt van kropsla onder glas zoowel warm als koud slechts zijn toe gestaan onder de navolgende voorwaarden: A. voor plat-glas: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als Tolgt: 1. op 20 per raam al dan niet bij ten hoogste 2 bloemkool per raam; 2. op 16 per raam bij ten hoogste 5 bloemkool per raam; 3. op 16 per raam in peenrijen zonder bloemkool; 4. op 12 per raam in peenrijen met ten hoogste 5 bloemkool. Deze getallen gelden voor elk raam afzon derlijk en voor elke teeltwijze, terwijl de teelt van elk ander warmoezerijgewas in elk der bovenomschreven teeltwijzen is verbo den, ook al zouden de omschreven kroppen sla niet meer ten volle aanwezig zijn. In de periode van 1 Januari30 Juni 1936 mogen de ramen slechts éénmaal voor de teeit van kropsla worden gebruikt en is het overleggen van kropsla op kropsla verbo den. De grootte van het raam wordt vastge steld op 150 c.M. bij 80 c.M., voor grootere of kleinere ramen gelden de voorgeschreven getallen in evenredigheid. B. voor warenhuizen, kassen en serres: Het aantal kroppen sla wordt bepaald als yolgt: 1. op 20 per raam of 16 per M2. bij uit sluitend sla; 2. op 16 per raam bij ten hoogste 2 bloem kool per raam; 3. op 12 per M2. bij ten hoogste 2 bloem kool per M2. Dez getallen gelden voor elk raam of elke M2. afzonderlijk en voor elke teeltwijze. Met uitzondering van tomaten en boonen, zal de teelt van elk ander warmoezerijgewas in elk der onder 1, 2 en 3 bedoelde teeltwij zen zijn verboden, ook al zou hier het om schreven aantal kroppen sla niet meer ten yolle aanwezig zijn. Vergadering te Utrecht Op de te Utrecht gehouden algemeene Vergadering van de F.N.Z. werd na een kort openingswoord van den voorzitter de heer L. F. Brit zei en enkele huishoudelijke zaken mededeeling gedaan over de toestand van de Ned. Zuivelindustrie. De b o t e r p rij s is ongeveer ais verleden jaar. Door de hef fingen is de prijs te hoog. Hierdoor daalt de boterconsumptie. De k a a s p r ij z e n, die in het laatst van September sterk opliepen, daalden later geregeld. De prijzen van ge condenseerde melk zijn vrij sterk gestegen. Dit was eerst ook het geval met mei kpoeder, doch hiervan liep later de prijs terug. Veeafslachting acht het bestuur van de F. N. Z. niet het middel tot regeling van de zuivelproductie. Wel zal het nooddg zijn de binnenlandsche boterafzet te ver ruimen. Het voorstel van het Bestuur, tot ophef fing van de afdeeling Technisch Bureau komt daarna op tafel. De voorzitter lichtte dit voorstel nog nader toe. Financieele om standigheden hebben het noodzakelijk ge maakt dit voorstel tot opheffing van een zoo nuttig instituut in te dienen. Geheel onver vuld zal zijn plaats echter niet blijven. Men is n.l. van plan om een werktuigkundig in genieur aan te stellen, die de werkzaamheden Een moment tijdens de uitlading der eerste zending Goodyearbanden tevens de eerste banden, die in de .onlangs te Buitenzorg Opgerichte Goodyear-tabriehen werden ver vaardigd. Naar wij vernemen heeft de Firma van liossum Co., impor trice der Goodyearbanden hier te lande, een dezer banden aan de Kon. Vereeniging Koloniaal Instituut aangebodeni van het T.B. zal vervangen, zij het dan in veel beperkteren omvang. De installatie van dezen ingenieur zal echter nog nader gere geld worden. Voorloopig moet alleen een principieel besluit worden genomen of het T. B. zal worden opgeheven. Op voorstel van het Bestuur wordt de opheffing van het T. B. door de vergadering besloten. Vervolgens Wordt de begrooting voor het dienstjaar 1936 goedgekeurd. KERKNIEUWS CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Drachten, M. W. Nieu- wenhuijzen te Franeker. NED. HERV. KERK eroepen: Te Jaarsveld, cand. R. W. Steur te Burgh. GEREF. KERK TE BAARN In de vacature ontstaan door het overlijden n Ds. J. G. Meynen op 26 Febr. 1935. zal in 1936 nog niet "worden voorzien. Ds. W. Seinen de andere predikant, zal dan worden bijge staan door het doen optreden van predikan ten of candidaten in een reeks predikbeurten. DOLEANTIEARCHIEF Het Comité, dat een herdenking van de Doleantie voorbereiot, heeft eenigen tijd ge leden verzocht brochures, stukken enz. in zake de Doleantie te mogen ontvangen om daaruit een Doleantie-archief op te bouwen. Tot dusver werd nog slechts zeer weinig ontvangen ontvangen. Vandaar, dat het Comité zijn oproep herhaalt Men zou het Comité zeer van dienst zijn, door wat men bereid is af te staan of ter inzage te geven, spoedig te zenden, omdat een Catalogus van Doleantie literatuur in bewerking is, waarin de stukken dan nog kunnen worden ver meld. Brochures enz. worden gaarne in ge acht bij prof. ór. W. Grosheide. Atn- steldijk 85, Amsterdam (Z.). Kerk en Staat in Duitschland Gelijk men zich herinnert, behoorde tot de aan Belijdeniskerken verboden zaken ook het afnemen van examens aan can didaten in de theologie. Een dergenen die niettemin voortgingen te doen wat der kerk is, de Evangelische bisschop van Silezië, Dr. Zanker, is nu volgens een mededeeling in de Times, ontslagen. Vooraf was gegaan huisarrest en inhou ding van salari3. Deze daad van Minister Kerll doet de Belij denisbeweging vreezen, dat na de Kerstweek opnieuw scherpe maatregelen tegen haar ge nomen zullen worden In dit verband wyzen wy op de woorden, pas door Kerll gesproken bij de eedsafleg ging van den oud-Kathol, bisschop. Het der de Rijk en de Nat. Soc. Beweging, al dus Kerrl, begeeren met beslistheid op den bodem van het positieve Christendom te staan. Aan die kerk. die op de grondslagen het universeele Christendom de nationa- menschelijke interessen het beste zal weten te verbinden, behoort de toekomst. GEESTELIJKE VERZORGING Tot tijdelijk geestelijk verzorger van de Ver. Ned. Herv. stichtingen voor zenuw- en geesteskranken voor de stichtingen Port Na- ;n Licht en Kracht te Assen is benoemd Ds. Th. Kramer, Ned. Herv. Predikant te Berlikum. Zendingsmorgen In de af en toe opgenomen uit Oegstgeest heeft de lezer allengs sterke indrukken gekregen van de zorgen, waar mee de Samenwerkende Zendingscorpora ties te kampen hebben. Om een beeld te ge ven van den omvang der werkzaamheden., die door het verminderen der Gouverne mentssubsidie tot inperken gedwongen zijn, herinneren wij er nog eens aan, dat het hier besproken Zendingswerk verspreid ligt over een gebied, dat over Europa gemeten zien uitstrekt van Ierland tot beoosten de Kas pische Zee, n.l. in Deli, West-Java, Oost- Java, Midden- en Zuid-Oost Celebes, Bolaüng Mongondow, de Minahassa, de Sangir- en Talaud-eilanden. Halrnahera, Boeroe en N. Guinee. Er werken daar 82 Zendeling-lepra- Op de overige terreinen werken 873 In- (heemsche meae-arbeiders, die voor hun ma terieel© levensbehoeften ook van Oegstgeest afhankelijk zijn. Het aantal inheemsche Christenen op de terrein enbedraagt 256.36S. Daarbij komt het onderwijs: ruim 550 volks scholen en 200 scholen in de Minahassa. Dan de ziekenhuizen: 9 grootere en 4 klei nere, met samen 15 Europecsclie artsen, enz. Van de 900.000,voor den Zendingsar- heid in dit jaar noodig, moet nu nog 90.000,binnen komen, afgezien van de 75.000,die voor December noodig zijn. De hoofdbesturen der Samenwerkende Zendingscorporaties doen nu een krachtig beroep op aller hart en geweten, en wij ge ven het gaarne door, kennende de omvang van den nood en de rijkdom van den Helper, Wiens is al het goud en zilver der aarde. Gratis Kerstnummer Het Kerstnummer van het „Calvinistisch Weekblad" (Red. Dr C. Bouma, Prof. Dr A. Sizoo, Dr C. Tazelaar en Prof. Dr J. Wate rink) zenden wij op aanvraag gaarne aan belangstellenden toe. Het nieuwe kwartaal begint 1 Jan. a.s. Voor slechts 2.50 per y2 jaar hebt U een blad waar 't geheel e gezin van kan genieten en „op de hoogte" blijft. Abonneert U toch omgaand. Uitgave: N.V. W. D. MEINEMA, Delft SCHOOLNIEUWS EEN NIEUWE INSPECTEUR Het hoofdbestuur van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs beeft benoemd tot inspecteur voor de inspectie Amsterdam, Dr. J. Smit, rector van het Chr. Lyceum te Amsterdam. MEJ. J. R. NOORDWIJN f Te N ij m e g e n is in den ouderdom van 77 jaar overleden mej. J. R. Noordwijn, dochter van dr. Claas Noordwijn, den stichter van het Protestantsch (Wilhelmina) ziekenhuis al- De algemeene vergadering De jaarlijksche algemeene vergadering var de Ver. voor Chr. Volksonderwijs zal Don derdag 4 Juni a.s. onder leiding van Prof. dr. W. J. Aalders van Groningen te Utrecht worden gehouden. Wetenschap WEERBERICHT jDr L. van Loon DR LAMBERTUS VAN LOON ACADEMISCH PROEFSCHRIFT ,JHistorisch overzicht van d fractuurbehand eling d er lange pij pb eender en** Heden 20 December heeft de Rotter- damsche arts Lambertus van Loon aan de Rijksuniversiteit te Lei den den graad van doctor in de ge neeskunde behaald met de verdedi ging van een academisch proefschrift getiteld: „Historisch overzicht van de fractuurbehandeling der lange pijp- beenderen". Deze dissertatie biedt een belang rijke bijdrage tot de kennis van den oorsprong ep ontwikkeling van onderschei den heelkundige maatregelen bij breuken van arm en been. Het blijkt, dat op dit gebied de vooruit gang voor de he- dendaagsche we tenschap niet zoo geweldig en plot seling is gekomen als men bij opper vlakkige beschou wing een oogen- blik zou kunnen denken. Natuurlijk geeft de mogelijkheid van het Röntgen-ondcrzoek den modernen heelkundige een grooten voor sprong op zijn voorgangers voor de herken ning van de stand der breukeinden en dé contröle van het resultaat der repositic (het „Zetten"), maar overigens bleken de ruime ervaring en toegewijde waarneming der bés te artsen in Oudheid en Middeleeuwen veel al reeds geleid te hebben tot adviezen en practijken, die in principe nog een gelijke strekking hebben als de thans geldende. Vermoedelijk wisten de oude Indiërs de meeste beenbreuken reeds zeer goed te behandelen; de oudste weten schappelijke behandeling gaat echter „slechts" terug tot ITippocratPS (f 400 v. Chr.). Aan het groote belang van een ontspanning der de breuk omge vende spieren werd echter eerst na het einde der Middeleeuwen voldoen de aandacht geschonken. Uitvoerig wordt in de dissertatie nage gaan op welke wijze men van oudsher trachtte het gebroken been na het zetten in den goeden stand te houden. Allerlei soorten zwachtels, spalken, beenladen en verban den van hard wordend materiaal (klei, ei wit, stijfsel, gips, etc.) blijken sinds vele eeuwen met min of meer succes te zijn aan gewend. Maar ook het z.g. rekverbarid, dat door voortdurende tractie de beenfragmenteiï op him plaats houdt, wanneer ze door spier werking hardnekkig langs elkaar dreigen te schuiven (wat verkorting van het lichaamsdeel ten gevolge zou hebben), is in beginsel reeds 2000 jaar bekend, al kan van een eenigszins uitgebreide, doelmatige toe passing eerst in de laatste 200 jaar sprake zijn. Nog jonger is het zweefrék verband. Vele illustraties verduidelijken het in den tekst besprokene en geven een goeden in druk van de rationeele en ingenieuze wijze, waarop men oudtijds niet zelden te werk gin??- Alleen bedenke men, dat in de Middel- :uwen, in West-Europa althans, de breuk behandeling grootendeels in handen van meer of min onbevoegden was. Dit ver klaart iets van het groote aantal onnoodig uitgevoerde been-amputaties, en van het feit, dat zoovelen na een fractuur verder kreupel door het leven moesten gaan. Zoo dat er toch met reden van een groote voor uitgang mag worden gesproken. Ongetwijfeld is de studie van dr. Van Loon m belangrijke aanwinst voor de kennis van de historische ontwikkeling der ge neeskunde, een ten onrechte dikwijls ver- waarloosa veld van onderzoek, dat nog groote gedeelten onontgonnen heeft. In de inleiding van dr. Van Loons disser tatie wordt een groeiende belangstelling in medische kringen voor de afkomst der hui dige behandelingsmethoden in hel algemeen geconstateerd. De geschiedenis van „het gebroken bot" is tot zelfs in het prae-his- torische tijdvak (aan gevonden skeletten) na te speuren cn tevens is daarover veel oude litteratuur en heeft men afbeeldingen \'an zélfs meer dan duizend jaar voor Chris tus. Dr. Van Loon zag vooral ook belang in deze eerste samenvattende historische be handeling van het ontwerp omdat ook m onzen tijd de resultaten der beenbreuk-be handeling nog lang niet onberispelijk zijn: men ziet nog wel verkortingen tot 5 c.M. toe, er is dikwijls wel een goede consolidatie, doch de functie laat veel te wensohen over en voorts is het hooge invaliditeitscijfer te leurstellend en ae gemiddelde genezingsduur 75 dagen. De schrijver eindigt dan ook zijn conclu deerend hoofdstuk met den wensoh uit te spreken, dat deze studie behalve voor de ge schiedenis der geneeskunde wellicht ook nog beteekenis moge hebben voor de heden- daagsche practijk en voor de richting welke in de toekomst zal moeten worden ingesla gen. Historia docet. Van de stellingen, die Dr. van Loon bij zijn promotie verdedigde noemen wij: II. Het is van niet geringe beteekenis voor de medische practijk, dat de huidige ge neeskunde organisch met haar geschiedenis verbonden blijve; en V. De arts neme stelling tegen Neo- Malthusianistische opvattingen Examens „Historisch :eit. Gt-sl.: Th ooi o; h. tè Zegwas overzicht van pijpbeender< BAROMETERSTAND Hoogste stand te Jaumayen 770.0. Laagste stand te Praag 749.7 Stand te half twaalf 754.9. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit Z. tot O. richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie bij Scandinavië nam giste; nog toe, en breidde zich vorder N.-waarts uit, waarbij de hooge drukking daar verder werd verdrongen. Ook de hooge drukking op IJsland neemt iets af. De gisteren over Frankrijk trekkende de pressie ligt nu in midden-Duitschland. Na een rug van hooge drukking, die de wind hier in het Westen bracht, nadert i een volgende daling, die weer O. wind zal In Duitschland is de sneeuwbedekkin^ bijna volledig en neemt nog toe, daar bijna alle stations sneeuw melden. In Scandinavië is de vorst gemiddeld iets toegenomen. Hier te lande kwam te Groningen 7 gr. vorst voor; op de Britsche eilanden lichte vorst In W. Duitschland en ons land komt mist voor. Ofschoon de toestand nog allerminst vast is, moet toch voortduren van lichte vorst waarschijnlijk worden geacht 21 DECEMBER Zonsopgang 8.10 uur, zonsondergang 3.47 uur Maan op v.m. 3.43 uur, onder nam- 0.32 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 DECEMBER Van 's avonds 4.17 uur tot 's morgens 7.40 LICHAMELIJKE OEFENING ROEIEN HET EERSTE ROEIBASSIN IN NEDERLAND. Gisteren in gebruik genomen. De outillage van de roeisport in Amster dam is, nu gisteren het roeibassin onder de Berlage-brug is ingebruik genomen aan merkelijk verbeterd. De in dit bassin geplaatste boot door de Vries Lentsch naar een ontwerp van ir. Docen, is een ruime vierriemsboot van 3 millimetpr stalen wanden, met glijbankjes en vier Norrisrierrifen. De boot is eigendom van den Nederlandschen Roeibond en blijft gemeerd in het door den A.B.L.O. be heerde bassin onder de Berlage-brug. De installatie is in verband met de komst van Percy Bullock snel klaar gemaakt, tijde lijk met houten bijwerk, wat als het geheel voldoet nader door cement zal worden ver vangen. Ook een tweede bassin met een tweede boot zijn reeds geprojecteerd in de zelfde ondergrondsche hal onder de brug. Het is daar overigens een ideale inrichting voor indoor-training van roeiers, waarvan ook in de felste koude en des avonds ge bruik gemaakt kan worden. Er is centrale gas-verwarming en een electrische warme lucht-ventilatie en de verlichting is ook voldoende. Gisternamiddag verschenen dr. Meurer, dr. Mar res, ir. Docen, Jac. van Pareren van den A.B.L.O.. een aantal roeiers van Nereus en de trainer Percy Bullock, die reeds Dinsdag bij Njord en Laga instructie ge geven heeft en nu het nieuwe roeibassin met de modelboot ingewijd heeft met een groep roeiers van Nereus. Die eerste training leverde aanstonds het bewijs dat de boot uitstekend is voor de indoor-training, een prachtige gelègenheid om het trainingspel te verhoogen. Het is zwaar trekken, doch dat is juist goed. Percy Bullock onderricht de roeiers in den Fairbairn-stijl, die practisch hierop verkomt dat zeer weinig acht geslagen ordt op de lichaamshouding, maar veel eer op een zoo productief mogelijke slag. We vroegen dr. Marres nog of hij het geen bezwaar achtte, dat de Nederlandsche roeiers nu ten deele andere instructies krijgen dan tot dusverre van hun eigen coaches, doch dr. Marres achtte het integen deel uitstekend. Trouwens zoo achterlijk zijn we hier ook niet! We moeten toch met den tijd meegaan en het is hier met de lichaamshouding toch wel iets overdreven Geen coach kan er bezwaar tegen hebben dat er vooral cp gewezen wordt, dat de roei ers alles ondergeschikt moeten maken aan het productieve roeien. Gisteravond hebben roeiers van De Am- stel instructie gehad van Percv Bullock en ook de volgende dagen tot Nieuwjaar zal deze Engel schman het zijne bijdragen, om onze Nederlandsche race-roeierij vooruit ie helpen. W. GoTilschmiclt (ei Roth. J. M. Drc Indologie: econ do «.rissen A ride weg; t! Rt Zijlman.i. Apoth ekorde dam Oloff. -eren Koest n W. F. Ketting: Meijer*. G. A. M. de Mot Geneeskunde: cand.ex,. 'atuurkunde (K): nd.ex., Jhr P. Amsterdam. Gesl. Econ. Wetenschappen oet ex.. de hoer H. Verlng-a. ReohtegeleerdheJddoet. ex.. mej. M. J vai -oon en de heeren O. W. Vos, J. O. van Hels U Lehr, Ov« lej. A. M. E. NI teren: doet. ex.. Dr J. J. Koopman.» (cum lande). Gesl.: Rechten: doet. ex., de heeren H a a g-, Gesil. Financieel TVeekoverzicht Slechts geringe koers veranderingen Zal er grootere vraag naar vrachten komen? De laatste weken van een jaar zijn niet bevorderlijk voor de kooplust van het publiek. Het is dan ook op de beurzen erg stil en men blijft afwachten tot het nieuwe jaar zijn intrede heeft gedaan. Men behoeft het onder de huidige omstan digheden niet vreemd te vinden, dat Amster dam en ook New York nagenoeg niet reagee- ren op de gunstige berichten, welke uit het bedrijfsleven naar voren komen en speciaal voor grondstoffen en vetten. Men zou erop reageeren, indien de jaarswisseling niet voor de deur stond. Ten eerste heeft men verschil lende feestdagen en de manipulanten gaan niet graag dergelijke serie feestdagen met groote posities in. Verder wacht men rustig af tot het nieuwe jaar is ingegaan. Vermoe delijk wanneer ten minste zich geen zeer bijzondere gebeurtenissen voordoen zullen de nog resteerende Decemberdagen zeer kalm zijn zonder belangrijke koersfluctua ties. De kans op groote bijzonderheden is in derdaad niet groot. Wat het Italiaansch— Abessynische geschil betreft wachten ons de debatten in de verschillende landen over de vredes-pogingen van Laval en Sir Hoare. Oliesancties zullen voorloopig niet worden genomen. Successen, noch van de Italianen, noch van de Abessijnen staan voor de deur, want ook in Oost-AÏrika is het een guerilla- oorlog geworden met slechts kleine scher mutselingen. De stap, die Japan onlangs in China gedaan heeft, namelijk het achter de schermen steunen van de autonomie-bewe- ging in Noord China moet worden geconso lideerd. Lange besprekingen zullen hierover worden gevoerd, maar nieuwe stappen zullen vermoedelijk niet worden gedaan. In Europa is niets pressants. Er heerscht uiterlijk een Kerstmis-stilte en zeer zeker zullen geen toegespitste tegenstellingen ontstaan voordat 1936 zijn intrede heeft gedaan. Nieuwe orders De Rotterdamsche Lloyd heeft een 11.000 tons passagiers-vrachtschip bij de Schelde besteld en gezien het gezamenlijk ageeren van Rotterdamsche Lloyd en Nederland mag worden verwacht, dat ook de Nederland aan nieuwbouw zal gaan beginnen. Tot dusver behaalden onze scheepbouwmaatschappijen nog geen loonende prijzen. Ze waren blij, wanneer hun bedryf aan den gang kon worden gehouden. Nemen de opdrachten echter toe ook de Asiatic bestelde in ons land twee tankschepen van 9000 ton en twee van 12.000 ton dan kan dit anders wor den. De koersen der scheepsbouwmaat schappijen lagen iets, doch niet veel vaster. Wel wijst de Lloyd-opdracht op iets anders, nj. de verwachting bij onze overigens goed geïnformeerde „shippers", dat er grootere vraag naar vrachten zal komen en speciaal voor olie (de tankschepen) en voor vetten (het nieuwe Rotterdamsche Lloyd- schip moet palmolie in bulk kunnen vervoeren). Wil behoeven dit niet meer in het licht te steuen. Er i s een vettekort, gevolg van het feit, dat de droogte van enkele jaren geleden den veestapel heeft gedund, dat verschillen de landen om de veeteelt tegen de crisis te beschermen, uit nood hebben afgeslacht en ten slotte omdat de scherpe jacht op walvis- schen der laatste jaren deze beesten schaars hebben gemaakt, zoodat rekening moet worden gehouden met een verminderde traanproductie. De Unilever en Calve-Delft zullen van deze situatie moeten profiteeren. De verschillende beursafdeelingen gaven niets bijzonders te zien. De statistische positie van rubber, thee, suiker, tabak zal vermoe delijk het vo.gend jaar wel tot uiting Komen. Branden te Amsterdam j- Iruss^aP' P1 de letterlijke beteekenis van dit woord, is de oorzaak geweest, dat gister omstreeks het middaguur in een volk rijke buurt, de Kattenburger-voorstraat te Amsterdam, een felle brand uitbrak op de eerste verdieping van perceel 12. De bewoonster, mejuffrouw Van E s c h, wilde eenige pannen _op een der planken boven het aanrecht plaatsen. Zij klom daartoe op een kinderetoeltje en toen zij weer den veiligen steun van de vloer opzocht, deed zij een misstap, tengevolge waarvan zy met stoeltje en al tegen de keukentafel botste, waarop een brandende petroleumvergasser stond- De vergasser viel op den grond en de brandende petroleum verspreidde zich door het keukentje, dat in een oogwenk in lichter laaie stond. Weldra drongen, daar de keuken geen deur had, de vlammen naar de voor kamer door en duurde het met lang of zy sloegen fel naar buiten uit. Met vier stralen werd het vuur, dat inmid dels via het trappenhuis naar de tweede étage was doorgeslagen en weldra ook de zolderverdieping in zijn vernielenden greep omknelde, aangetast door de brandweer. De vlammenzee werd van verscheidene pun ten tegelijk bestreden en het vuur moest na -an kwartier van harden arbeid de overmacht m het natte element erkennen- Van de eerste verdieping zijn keuken en voorkamer geheel uitgebrand; de alcoof en achterkamer liepen vrij ernstige brandschade op. De familie van Esch, van wie de man chauffeur is, is voor f 1500 verzekerd, het geen niet het geval is met den vader van de vrouw, Westerink geheeten, die bij zijn dochter en schoonzoon inwoonde. De ravage op de tweede verdieping was nog ernstiger. Het gelijkstraatsche gedeelte kreeg alleen waterschade. - Omstreeks zes uur is een tweede brand uitgebroken in perceel Singel 155, waar gevestigd is een wollen- en tricotgoederen handel van de N.V- Holtric. In het zeer brandbare materiaal vond het vuur gretig voedsel en weldra sloegen de vlammen door de drie ramen aan de voorzijde naar buiten. Via de trap baande het vuur zich een weg naar de zolderverdieping, die om het trapgat gedeeltelijk uitbrandde. Met drie stralen werd dt stryd tegen het vuur, dat eenige oogent likken hevig woedde, san- gebonden. Weldra kon het signaal „brand meester" worden gegeven. De oorzaak van den brand is onbekend. behalve de twee reeds gemelde middel- branden is de brandweer ook nog uitgerukt naar de Oude Schans, waar in perceel S8 op de eerste etage brand was ontstaan in een achterkamer, doordat de schoorsteen vlam ha4 gevat. Met één straal op de motorspuit wist men uitbreiding van het vuur te voor- Omtrent clie-aandeelen, kopersharas en andere bedrijfsgroepen, die nauw beïnvloed worden door de oorlogspsychose dient tren aan te denken dat de kans, dat men zijn bewapeningen niet verder zal gaan opvoe- zeer gering is. De eerste ste' ineen door de mogendheden op de Londensohe Vloot- conferentie ingenomen doen vermoeden, aat vapenvermuidering wel uitgesloten zal zijn. Gevoelig daaiden de koper-aan d;e!« n. so ciaal die der American Smelting, toen Ameri ka minder happig od zilver bleek te zijn. Morgenthau, de Amerikaansche mi nister van Financiën, deelde welis waar mede, dat zijn Regeering geen wijziging had gebracht in de zilver- politiek, doch wel in de methode van het uitvoeren der aankoopen. Wat echter niet verhinderde, dat de zilver- prijs terugliep De Amerikaansche autoshares staan er goed voor. Men schat de 1935-winst der General Motors op circa S 3.50; tot dusver werd S 2.25 dividend over het afgeloopen jaar betaald. De Chrysler zal over 1935 on geveer een winst per aandeel maken van S 7.60 tegen S 2.72 over 1934, wat eveneens een belangrijke vermeerdering beteekent. Het divident der Chrysler staat op een S 3- basis, terwijl ditdividend natuurlijk zal worden verhoogd. Trouwens de koers ad 86 in New York wijst daarop. De geringe koersveranderingen blijken uit onderstaande gegevens: 9 Dec. 15 Dec. '35 Sedep 241 229 ex int. div. Sindang Sari 113 m Goalpara 340 309% Deli Batavia 171 171 Deli Maatschappij 181 183 Senembah 181181^-4 H. V. A224% 222 Java Cultuur 118 118 N. I. S. U105% 105% Algemeene Exploratie 167% 165 Kon. Olie 212 209 Unilever ini 99% Stoomvaart Mij. Nederland 37% 36 Ned. Scheepvaart Unie 44% 42 Rotterdamsche Lloyd 39 36% Amsterdam Rubber li'6% 105 Bandar Rubber 105 10S% Deli Batavia rubber 63% 60% Kali Bakar 133 128 Kendeng Lemboe 128 128% Majang landen 72% 72% N- I- R. K63 63 Sumatra Rubber 133 134 Vico 105% 104% Indragiri 351^ 3414 Woekerplanten in Neêrlands Financieele Tuin Een uitgave van het Fin. Weekblad Reeds jarenlang heeft het Fin. Weekblad voor den Fondsenhandel een actie gevoerd tegen het toenemende bederf in den effecten handel, tegen het groeien van „Woekerplan ten in Neêrlands Financieelen Tuin", zooals 1 de titel luidt van een thans verschenen uit gave van dit blad. Deze uitgave bevat niet anders dan een samenvatting van hetgeen er in den loop der maanden in genoemd weekblad is verschenen over de meer of minder verdachte practijken van allerlei Z;g. „accountants", „bankiers" en „commis sionairs in effecten", wier voornaamste taak het is, het goedgeloovige publiek door valsche voorspiegelingen geld uit den zak te kloppen. Het doel van dit boekje is in bree- dere kringen bekend te doen worden op welke wijze allerlei lieden hun medemen- schen belagen. Een lange lijst met namen, welke overigens geen aanspraak op volledig heid maakt, verhoogt de waarde van deze publicatie in aanzienlijke mate. De prijs van het boekje is zoo laag mogelijk gehouden, n.l. 25 cent. Het is verkrijgbaar bij de ad ministratie van genoemd weekblad, N Z. Voorburgwal 68. Amsterdam. VRACHTAUTO TEGEN BOOM GEREDEN Chauffeur bekneld Door de gladheid van den weg reed te Oirschot een chauffeur met zyn vracht wagen tegen een boom. De wagen was zwaar beladen en door de schok schoven de zakken tegen de cabine aan, zoodat de chauffeur bekneld kwam te zitten en ernstige inwen dige kneuzingen opliep. Door voorbijgangers werd hetslachtoffer uit zyn netelige positie bevrijd. Dr. Burgering, die ylings ontboden werd, achtte overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis van Tilburg noodzakelijk. Ue vrachtauto was ernstig beschadigd. DOODELIJKE VAL Vermoedelijk door de gladheid is gisteren de onderwijzer van de R.K. bijzondere school te Sint Ifidorishoeve gemeente Haaksber gen, de heer J. Snoeyink, gevallen waarbij hij een zware hersenschudding opliep. s Avonds is de heer S. aan de verwondin gen bezweken. De man laat een vrouw en een kind achter. DE BANEN OPEN! De IJsclub te Dieraen heeft haar ijsbaan Woensdagmiddag geopend voor de kinderen van de leden en Donderdagavond voor leden en publiek. TT— Gistermiddag is de ijsbaan van de IJsclub „Vooruit" te Mijdrecht voor de leden opengesteld. DREIGBRIEVENSCHRIJVER VOOR DE RECHTBANK Voor de rechtbank heeft terechtgestaan een 54-jarige scheepsbouwkundige uit Nieuw Lekkerland, die er van verdacht wordt eenige dreigbrieven te hebben ge- schreven aan ir. J. c. L. S„ waarin h« dreigde met geweld tegen de kinderen van den ingenieur als hij niet op een bepaalde plaats en uur f 40.000 kwam brengen en wegens brandstichting in een hem°toebe- hoorende schuur te Alblasserdam. Verd. legde een volledige bekentenis af. Na het getuigenverhoor heeft het O M requisitoir genomen en tegen den verdachte voor poging tot afpersing en bedreiging met doodslag 1% jaar gevangenisstraf geëiseht ua" V00r,0°Prte hechtenis. Voor de brandstichting eischte het O.M. 6 maan den ge var genisstraf. De verdediger gaf de rechtbank in over- weging een gedeeltelijk voorwaardelijke, e.edeeltelyk onvoorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 31 dezer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3