HOARE GEEFT ZIJN GEHEIMEN PRIJS LUXE DAMESSCHOENEN Gemeenteraad van Rotterdam VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Olie-embargo zou het einde van den Volkenbond beleekend hebben! Vrede door onderhandelen of door overgave. „Een beslissing, die den vrede althans niet onmiddellijk in gevaar bracht..." De met groote spanning ver wachte zitting van het Britsche Lagerhuis, waarin het debat over de Parijsche bemiddelingsvoorstel len inzake het Abessijnsche con flict zou plaats hebben, is gister middag omstreeks 4 uur geopend. Er was voor deze zitting een buitengewone belangstelling, zoo dat het Huis tot de laatste plaats was bezet. Onder de aanwezigen merkte men op den Prins van Wales, talrijke Lords, leden van bet corps diplomatique en verte genwoordigers van de dominions. De spanning in de zaal, welke reeds zeer groot was, bereikte haar hoogtepunt bij het binnen komen van Sir Samuel Hoare, wiens komst met luide bijvalsbe tuigingen uit de ministerbanken begroet werd, waarbij zich het applaus van vele conservatieven aansloot. Plotseling was het in de groote zittingzaal rustig en daardoor vestigde ieders aandacht zich op de geste van Sir Austen Cham berlain, door velen beschouwd als den opvolger van den afgetreden minister van buitenlandsche zaken. Chamberlain bood zijn hoekplaats op de voorste bank der regeeringspartijen aan Hoare aan en nam zelf plaats op een stoel, die daarnaast stond. Hoare s verklaring Hoare opende zijn rede met de opmerking, «lat hij van zijn eerste optreden ai had ge staan voor twee kwesties: het voorko men van een grooten Europee- schen brand en het verhinderen van een Britsch-I taliaanschcn oorlog. Veertien dagen geleden werd echter een keerpunt bereikt, doordat het vraagstuk van het petroleum-embargo een nieuwe situatie deed ontstaan. Had dit embargo kunnen in werking treden met medewer king van de niet-Volkenbondsstaten, dan liad het kunnen leiden tot een gedwongen ieinde van den oorlog. Doch juist daarom was de toestand, gezien met het oog op eventueel Italiaanse!» verzet, zoo gevaarlijk geworden. Van alle kanten waren berichten ontvangen, die geen enkele verantwoordelijke regeering buiten beschouwing had mogen laten, n.l. dat Ita lië een petroleum-embargo als een militaire sanctie of als een oorlogsdaad zou beschou wen. „Ik wenschte". verklaarde Hoare onder applaus, „den toestand volledig op te helde ren. Als natie waren wij geenszins bevreesd voor het Italiaansche dreigement Wat Italië ook zou hebben gedaan, wij zouden, zooals de geschiedenis leert, eiken aanval toet succes hebben afgeslagen". Een dergelijke geïsoleerde aanval zou ech ter naar Hoare's meening onvermijdelijk tot ontbinding van den Volkenbond hebben geleid. Onder deze omstandigheden Lad hij zich tien dagen geleden naar Parijs begeven. De besprekingen begonnen in een ware oorlogs stemming. Beweerd werd, dat de groote meerderheid der Volkenbondsstaten tegen toepassing van militaire sancties was. De tijd drong. Binnen vijf dagen zou het petro loum-embargo in Genève behandeld worden. Hoare had zich niet gerechtigd geacht, uitstel van het. embargo voor te stellen in dien men den Volkenbond niet kon tooneti, dat de onderhandelingen practisch waren begonnen. Onder bijvalsbetuigingen wees H "»are erop, flat met uitzondering van Engeland geen enkele Volkenhondsstaat mili taire voorzorgsmaatregelen had een om en. terwijl de meeste leden aan de economische sancties meededen. Daarbij kwam. dat naar zijn meening een Fransch- Britsche samenwerking noodzakelijk was, Ind.ien men een breuk te Genève wilde voor komen en men het sanctiefront niet in ge vaar wilde brengen. Twee dagen lang had hij met Laval over een onderhandelings basis gediscussieerd. Er was geen sprake van voorwaarden, die den oorlogvoerenden opgered zouden worden. Ook waren -1e Voorstellen, die het resultaat der besprekin gen waren, niet bedoeld als voorstellen van Ergeland nf Frankrijk. Integendeel stond er zeer veel in. dat noch hem. noch Laval lief was. De "onrstellen leken echter" beide staatslieden Je eenic mogelijke basis voor toekomstige besprekin gen. Het was noodzakelijk, een poging te dopn. en daarbij was bet een dringend be lang. de Fransch-Britscbe solidariteit te bandhaven In dezen geest bad men ovei- eenstprnmine over de voorste'len bereikt. Dat was de eenige verklaring e.i rechtvaar diging van de voorstellen van Parijs Zij ziin vppI ongunstiger voor Mussolini dan de eisrhen, dezen zomer .loor hem aau Ed>m gesteld Twee wegen z ij n p r f 1 e c h t s t O i beëindiging van bet conflict" vrpdp door overeenstemming of vrede door overgave. Honre geloofde aan de eerste mo gelijkheid. Hij had den minister-president zijn ontslag aangeboden, omdat bet hem duideliik wa« geworden, dat een groot deel van de puhlieke opinie niet achter hem stond. Hnarp besloot zijn rede met het uitsnreken van den wensch. dat ziin opvolger hij la oplossing van het problepm me-'r succes en meer geluk zou mogen hebben dan hij zelf Toen Hon re 7ijn plan's weer innam werd hij minutenlang toegejuicht. De oppositie spreekt Majoor A 111 c e, de leider der Labour- fractie, zeide, met geen enkele verklaring der regeering genoegen te kunnen nemen, aaruit niet duidelijk bleek, dat Hoare niet als zondenbok werd gebruikt, doch dat het geheele kabinet de verantwoor delijkheid droeg. Hij wenschte het herroepen der Parijsche bemiddelingsvoor stellen. Attlee wenschte te weten, of 1e regeering deze voorsteller, had goedgekeurd en zoo dit hel gevai was, waarom dan de minister van buitenlandsche zaken net eenige lid van 't kabinet was dat heenging. Spr. besloot zijn rede met een pleidooi oor een onder Britsche leiding op te bou- en collectief veiligheidssysteem, waaronder ontwapening mogelijk zou zijn en dat aan alle oorlogen een einde zou maken. Wanneer de regeering het Parijsche vre desplan nie.t losliet, zou de wereld in an archie en oorlog verzinken. Baldwin's antwoord Nadat minister-president Baldwin zijn persoonlijk leedwezen had betuigd over Hoare's aftreden, zeide hij o.m.. dat hij den Volkenbond klaren wijn zou schenken. Op den Zondag, toen te Parijs de be slissende bespreking werd gehouden, was er geen verbinding tusschen Lon den en Parijs. Maandagochtend vroeg, toen Baldwin een brief uit Parijs van V i ès^B L\ j Baldwin Hoare ontving, waarin deze goedkeuring van het te Parijs gesloten accoord door het kabinet vroeg, stond hij voor een voldongen feit Pas onmiddellijk daarna, doch nog voordat het kabinet gelegen heid had, de documenten te onderzoe ken, was het tot de vertrouwensbreuk gekomen, waaromtrent Baldwin zich niet verder wilde uitlaten. Dientengevol ge was er niet veel tijd voor verdere onderhandelingen. Het kabinet zag de voorstellen niet graag, omdat zij te ver gingen. Het liefst had het er wijzigingen in aangebracht Er rees toen de vraag, of men de Fransche regeering onmiddel lijk daarvan op de hoogte had moeten brengen. „Hoewel wij allen verantwoordelijk zijn", verklaarde Baldwin, „rustte de hoofdverantwoordelijkheid op mij, en daarom besloot ik, dat ik een lid van het kabinet moest steunen, dat persoon lijk niet aanwezig kon zijn om zijn mo tieven uiteen te zetten. Of dat verstan dig was of niet is een andere vraag". Bij de kwestie van het Parijsche vredes plan werd algemeen een vergissing begaan en Baldwin hoopte, dat men uit deze ver gissing een nuttige leer zou trekken In het onderhavige geval was gebleken, dat groote spoed in het diplomatieke verkeer dikwijls groote gevaren met zich kon meebrengen. De Engelsche regeering kon er ten volle mee accoord gaan. wanneer de voorstellen geheel aan den Volkenbond werden overg' laten. Het is echter duidelijk, dat zij mors dood zijn en dat het Britsche kabinet geen pogingen tot herleving zal doen (applaus). De regeering staat thans op hetzelfde stand punt als altijd. Baldwin las de passage uit den verkiezingsoproep der regeering voor die handelt over de buitenlandsche politiek en die luidt: .J)e Volkenbond zal. evenals tot dusver, de hopk steen der Britsche b'uitenlandsche po litiek b l ij v e n. Engeland is bereid, bij collectieve sa menwerking zijn plicht in elk opzicht te vervullen. Baldwin wenschte echter don nadruk op het woord collectief te leggen. Evenals an dere leden van liet Lagerhuis was hij be reid den Volkenbond in stand te houden om er in de toekomst een bruikbaar instru ment van te maken. Maar het Engelsche volk zou zijn regeering voor de laatste maal hebben toegestaan, aan een collectieve actie mee te doen. indien het zou moeien consta teeren, dat Engeland zich alleen geplaatst zag tegenover een taak, waaraan eigenlijk allen hadden moeten meedoen. Want iedereen wist, dat het gebied voor de toepassing van dit beginsel een volgende maal dichter bij Engeland zou kunnen liggen dan thans met de Mid- dellandsche Zee het geval is. Tn de sanctiemaatregelen schuilt een enorme macht. Zij is echter weinig waard, wanneer zij niet trrstond gebruikt kan wur den. Anders bestaat het gevaar, dat lang zaam het eene land na het andere in een oorlog gewikkeld wordt, znndat niemand het einde kan voorzien. Wanneer de betreu renswaardige Abessijnsche oorlog ten einde s zullen de leden van den Volkenbond deze dingen onder oogen moeten zien. In een moderne oorlog is de aanvaller in het voor deel. L>e Europeesche volkeren moeten zich dat feit voor oogen houden, wanneer zij hun eiligheid willen waarborgen. Baldwin was ervan overtuigd, dat deze kwestie reeds in elk land van Europa de aandacht had. Het juiste antwoord was te rinden, wanneer de Volkenbond datgene deed, dat allen van hem hoopten en waar toe Engeland zijn aandeel ten volle wilde bijdragen. Het was echter niet gemakkelijk, een duurzamen vrede te vestigen. Baldwin eindigde zijn rede met een be roep op het Lagerhuis, om de regeering zijn vertrouwen te blijven schenken. Chamberlain verdedigt het kabinet Namens de conservatieven legde, nadat Baldwin gesproken had. Sir Austen Cham berlain een korte verklaring af. Hij constateerde, dat de minister-presi dent de volle verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op zich had genomen. Uit RHEUMATIEK IN BEIDE KNIEËN Verbazingwekkende beterschap Deze dame was zoo gelukkig, dat Kruschcn Salts haar van de ondragelijke pijnen in beide knieën had verlost, dat zij ons schreef: Kruschcn is zijn gewicht in goud waard". Lees haar brief: „Ik nam Kruschcn Salts tegen rheumati- che pijnen, en het heeft mij wonderbaarlijk geholpen. Mijn knieën waren zoo pijnlijk, dat ik niet meer kon knielen. Waar ik zelf al het huiswerk moet doen, zult u begrijpen wat dit voor mij beteekénde. Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebrui ken; niets ter wereld zou er mij nu weer ranaf kunnen brengen. lederen dag voelde ik dat ik vooruitging. Ik zeg u: Kruschen Salts is zijn gewicht in goud waard. U kunt deze brief gerust publiceeren." Mevr. G. M. W. Door een overmaat van urinezuur in het bloed ontstaan zwellingen in spieren en ge wrichten. die de rhcumatische pijnen, jicht en ischias veroorzaken. Dit urinezuur ont staat door gisting van in het lichaam op gehoopte afvalstoffen. De zes zouten nu, .'aaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen de afvoerorganen, d.w.z. ingewan den, nieren en lever aan tot krachtiger 'erking. waardoor deze afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen snel en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, waardoor langzaam maar zeker de pijnen zullen af nemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Tevens zal het frissche, zuivere bloed uw geheele gezondheidstoestand verbeteren, klachten als indigestie en hoofdpijnen ver dwijnen voorgoed, ge voelt u energieker en krachtiger, het is of de beste jaren uwer jeugd zijn teruggekeerd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting 'nbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt (Adv.) 'CHAMBERLAINl de verklaring van Baldwin was gebleken, dat de Parijsche vredesvoorstellen, die ook onder aanhangers der regeermg veront waardiging hadden gewekt, dood waren. De aanval van den Labour-leider Attlee op den minister-president had. naar Cham berlain verklaarde, verontwaardiging ge wekt onder de aanhangers der regeering en werd door dezen afgewezen. Hij verklaarde verder, dat hij een over tuigd aanhanger van den Volkenbond was geweest, doch de overdreven eischen van eenige aanhangers van den Volkenbond hadden bezorgdheid bij hem gewekt Op de schouders van de enkele vertegenwoordi gers van Engeland had een veel zwaardere last gerust, dan met succesvollen arbeid voor de collectieve veiligheid in overeen stemming was te brengen. Van alle groote mogendheden had alleen Engeland voor zorgsmaatregelen getroffen voor de moge lijkheid van het uitbreken van een oorlog. Onder applaus uit de ministerbanken be sloot Sir Austen zijn rede met de woorden: „Dat is geen collectieve veiligheid. Alles met allen, niets alleen, dat is het werkelijke V olkenbondsbeginseL Wanneer andere mogendheden dat zelfde beginsel even trouw opvolgen en er naar handelen als wij het doen en gedaan hebben, dan zal de Volkenbond uit dit proces met nieuwe kracht op staan en een aanval zal in de toekomst moeilijker zijn geworden dan ooit" Het debat werd gesloten door minister Neville Chamberlain, die o. m. ver klaarde: Indien de Volkenbond besluit tot het toepassen van petrolenmsancties, die doelmatig zijn, en indien wij er van overtuigd zijn, dat alle Volkenbonds leden die in aanmerking komen, niet slechts beloften afleggen, maar ook metterdaad bereid zijn hun rol te spe len bij de verdediging tegen een aan val, die wellicht plotseling en onver wacht komt, dan zijn ook wij bereid, onze rol te spelen en toe te stemmen in de toepassing van petroleumsancties. Vervolgens dementeerde Chamberlain de geruchten, volgens welke tusschen Rome, Parijs en Londen onderhandelingen zouden zijn aangeknoopt over een hervorming van den Volkenhond en over het scheppen van een viermogendheden-diractorium. Deze ge ruchten zijn volkomen uit de lucht gegre pen. Niets is er veranderd in het standpunt der regeering tegenover den Volkenbond, verklaarde de minister. Wij hebben bij de tot dusverre gevolgde politiek een fout ge maakt, maar niemand zal zeggen, dat wij ongelijk hadden of zullen hebben, wanneer wij iedere gelegenheid aangrijpen om te onderhandelen over een vrede, die vooi Volkenbond en voor heide partijen aanne melijk is. Overigens zijn wij zooals tot dus verre voor collectieve veiligheid door col lectief handelen. Labour-motie verworpen De motie van afkeuring der Labour- partij werd vervolgens door het Lager huis met 372 tegen 166 stemmen ver worpen. Nadat het Lagerhuis de door de Labour- partij ingediende motie van afkeuring had verworpen, nam het in het vervolg der zit ting een door Lord Winterton ingediende en door de regeering goedgekeurde amende ment op deze motie aan met 390 tegen 165 stemmen. Direct na afloop van zijn rede vertiet Sir Samuel Hoare, zichtbaar onder den indruk der lichamelijke en geestelijke inspanning van de laatste lagen, de zittingszaal lief gezicht in zijn handen verborgen Toen hij langs de banken der afgevaardigden schreed scheen het een oogenblik alsof hij zou neer vallen. Hij wist zich echter nog met geweld te beheerschcn. DE VOLKENBONDSRAAD GAAT HUISTOE Geen verdere behandeling van het Parijsche plan Gisteravond is de Volkenbondsraad op nieuw bijeen geweest De voorzitter deelde mede, dat een bespreking tusschen de 13 niet bij het italiaansch-Abessijnsche con flict betrokken raadsleden over de Fransch- Britsche voorstellen de volgende ontwerp resolutie tot resultaat had gehad: „De Raad dankt de vertegenwoordi gers van Frankrijk en Engeland voor d» gedane mededeelingen over de voorstellen, die zij den beiden partijen hebben voorgelegd om tot overeen stemming te komen. Met het oog op het voorbereidend karakter van deze voorstellen, gelooft de Raad, dat er geen aanleiding bestaat om zich daar thans reeds over uit te spreken. De Raad draagt de Commissie van Dertien op, den geheelen toestand, zooals deze uit nog te ontvangen in formaties zal blijken, in den geest van het Volkenbondstatuut te onderzoe- ken". De laatste alinea van deze resolutie neemt dus de opdracht aan Frankrijk en Engeland, om verzoeningspogingen met Italië en Abes- sinië te ondernemen, terug, en draagt dez« taak weder op aan de commissie van dertien Daarmede is dus de episode Laval—Hoare van de baan. De resolutie werd nl. zonder discussie aanvaard. De zitting van den Volkenbonds raad werd tevens gesloten. LA VALS POSITIE WORDT ONZEKER Dinsdag a.s. zal hij opnieuw de vertrouwenskwestie stellen De tegenstanders van het huidige Fransche kabinet vermoeden, dat Laval na zijn terugkeer uit Genève een onderhoud zal hebben met presi dent Lebrun over den binnenlandschen politleken toestand, die ontstaan is ten gevolge van de demissie van Herriot als voorzitter van de radicaal-socialis tische partijen en over den buiteniand- schen politieken toestand in verband mee het aftreden van Hoare. Zij reke nen zelfs op een ontslagaanvrage van het kabinet. Het schijnt, dat president Lebrun, indien zulks zou gebeuren, overeenkomstig de tra ditie Laval zou verzoeken, eerst zijn politiek voor de kamer uiteen te zetten. De aanhangers der regeering zijn meening, dat Laval in ieder geval geenerlei beslissing zal nemen, zonder tevoren de politieke situatie met Herriot en zijn an dere medewerkers te hebben besproken. Inmiddels lijkt het waarschijnlijk, dat de kamer thans, na de jongste gebeurtenissen, de debatten over de buitenlandsche politiek zal willen bespoedigen. Algemeen denkt men, dat Laval na met de overige ministers te hebben geconfereerd, zich bereid zou verklaren, re^ds den 2isten December zijn buitenlandsche politiek te verdedigen, waarbij hij dan de vertrouw kwestie «ou stellen. Italië en de Sancties Gisteren is de Groote Fascistische Raad bijeen geweest in het Palazzo Venezia u, Rome Onder presidium van den Duce heeft hij de nieuwe politieke situatie bestudeerd, welke is geschapen noor de Fransch Engel sche voorsfpllen De raad zal zijn besprekin gen voortzetten in een volgende zitting. Ook het Huis van Afgevaardigden heeh zijn werkzaamheden voortgezet Dp minis ter voor pers en propaganda, graaf Ciano. Mussolini's schoonzoon, die uit Ahessynië is wpergpkeerd. werd hij het bpfred-m der vergaderzaal met luid applaus begroet. De gouden trouwringen Volgens mededeelingen van de fascistische federatie te Rome. zijn door r.e bevolking van Rome meer dan 250.000 trouwringen af gestaan Ook a.s, Zondag zal gelegenheid zijn trouwringen te offeren op het „altaar des vaderlands". IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR De oorlog in oost-Afrika Badoglio treft bestnursvoorzienlngen Het 75ste legerbericht van maarschalk Badoglio luidt: Van het geheele front van Eritrea is niets bijzonders te vermelden. De luchtvaartaf- deeling heeft vijandelijke troepenverzamo- hngen in het dal van de Takasse gebom bardeerd. Twee nieuwe districtsbesturen, welke in Somaliland zijn ingesteld, zijn hun werk zaamheden aangevangen met de medewei- king van de opperhoofden en plaatselijke notabelen. De residentie van Boeslei heeft de jurisdictie over het gebied van Sciavell Er is te Gorahei een 'residentie met juris dictie over de stammen van Ogaden, die zich onderworpen hebben. 272 Italiaansche dooden. De gevechten aan het Noordelijk front duren voort. Men gelooft, dat de Abessijn sche troepen bij den slag aan de Takazze- rivier, welke drie dagen heeft geduurd, dui zend man hebben verloren, terwijl de Itali anen volgens een mededeeling uit huil hoofdkwartier, 272 dooden op liet slagveld hebben achtergelaten. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT Algemeene staking op 27 Jan a.s. De conferentie der Engelsohe mijnwerkers heeft met 478.000 tegen 28.000 stemmen be sloten, met ingang van 27 Januari a.s. in algemeene staking te gaan, indien vóór dien tijd geen regeling met de mijneigenaars is tot stand gekomen. De Britsche minister van mijnbouw heeft in het Lagerhuis verklaard, geen subsidie oor verhooging der mijnwerkers-loonen te kunnen toestaan. LADY KINGSFORD SMITH Lady Kingsford Smith heeft besloten db directie op zich te nemen van de Trans Tasman Luchtvaartmaatschappij ter vervan ging van Sir Charles, die sedert eenigen tijd vermist wordt en vermoedelijk om het leven is gekomen. Deze maatschappij zal in overeenstem ming met de plannen van Kingsfora Smith een luchtvaartdienst openen tusschen Aus tralië en Nieuw-Zeeland. Deze dienst zal tweemaal per week worden onderhouden. Vermoedelijk zal een begin worden ge maakt in Juni as. UIT OOST-INDIE LIEFDESDRAMA TE SAUMLAKI Te Saumlaki, ae hoofdplaats van de Tanimbar-eilanden, heeft zich enkele dagen geleden een ernstig drama afge speeld. De 24-jarige magazijnmeester Johannis. van het te Dobo thuishoorende zeilmotor- schip „Ariel", knoopte te Saumlaki liefdes betrekkingen aan mot een 16-jarig Mohara- tnedaansch meisje. Daar deze jongeman Katholiek was en het meisje reeds aan een Mohammedaan te Larat uitgehuwelijkt was. stond haar vader den omgang met Johannis niet toe. Op een avond verdween het meisje, en de vader, die veronoerstelde dat zij met Johannis weggeloopen was. wendde zich tot de politie om haar te doen opsporen. Na lang zoeken werd het paar om ongeveer ëén uur 's nachts in een loods nabij de stei ger aangetroffen De politie arresteerde Jo- innnis en het meisje, Aminah Soepa ge naamd. werd weder onder het ouderlijk ge zag gesteld. Den volgenden dag werd Johannis ver oordeeld volgens het adatrecht tot zes n den gevangenisstraf. Daar' het vonnis nog niet bekrachtigd was, were hem toege staan zich naar boord te begeven van het schip, dat op de recde ten anker lag om zijn zaken te regelen. Den volgenden morgen begaf hij zich bij het krieken van den dag, zonder dat iemand het wist, naar de wal, na zich voorzien té hebben van een Colt-revolver, geladen met tien patronen. Een schietpartij Bij het huisje, hetwelk midden in de Chi- neesche straat is gelegen, liep hij door tuin naar de keuken, waar Aminah in hoek stond af te wasschen Hij richtte ut revolver op het meisje, dat begon te huilen. Direct daarop schoot Johannis op Aminah, doch de kogel wondde haar slechts licht aan de kin en borst, ter wijl door den korten afstand waarop het schot gelost wrd, haar baadje ge schroeid werd. De vader rende hierop uit de slaapkamer naar achteren en greep Johannis bij d< rechterpols om hem de revolver te ontruk ken Een worsteling ontstond, waarbij de vader de linkerpink werd afgeschoten en Johannis drie schoten in de borst, het rechl erheen en de linkerarm kreeg, waarop hij spoe&ig in elkaar zakte. De vader ontrukte hem de revolver De voorstellen tot loonsverlaging Van omen Rotterdamschen redacteur Meer dan vier volle uren heeft de gemeen teraad reeds gewijd aan de behandeling van het voorstel van B. en W. tot verlaging van de loonen en salarissen van het gemeente personeel en de belangrijkste redevoeringen waren die welke niet zijn uitgesproken. „Kunnen we niet eerst stemmen en dan discussieeren?" vroeg oud-wethouder De Jong toen de voorzitter het neervallen van het zwaard van Damocles tegen Vrijdag nacht aankondigdeen met die interrup tie was de toestand feitelijk geteekend. De grootste raoeilijkheoen voor het college kwamen ni°>t bij de bespreking van het voor stel inzake de loonsverlaging zelf, maar bij de prealablc kwestie die door den commu nist Reuderink werd gesteld. Deze vroeg nadere inlichtingen over de voorwaarden, die het Rijk heeft gesteld voor de verstrekking van kasgeld en, na de be antwoording van de vragen van den heer Schalker In de Kamer, moest nu ook wet houder De Zeeuw wel over de brug komen en mededeelen, dat B. en W. niet alleen heb ben moeten beloven om na twee vermorste maanden ten spoedigste en nu zonder verder overleg de uniforme loonkorting aanhangig te maken en te doen aannemen, maar dat nog andere voorwaarden waren gesteld. „Dit Is qus nog maar vers 1!" zei het en fant terrible van den Raad. „En het zal ln elk geval gezongen moeten worden" antwoordde wethouder De Zeeuw. De heer Reurlerink wilde met enkele an deren eerst wel eens hooren, hoe de verzen 2 en 3 er dan zouden uitzien. De positie der gemeente en van het Rijk De positie der gemeente, die werd dus nu vooropgesteld. Maar het was diezelfde finan cieele positie der gemeente, die in den loop der laatste jaren aanleiding gaf tot het no van allerlei moeiliike maatregelen, waartegen de sociaal-democraten toen de dappere ongehoorzaamheid predikten, zoodat de heer Brautigam zelfs uitriep, dat hij „wel eens wilde zien", of de Regeering het geld zou inhohden als men die-of-die geëischte maatregel niet aanvaardde. „We verkeeren in een dwangpositie" ver klaarde later in oen avond de heer Donker. ,We" dat waren dan de sociaal-democra ten, die vóór zouden stemmen. Maar het i s niet het belangrijkste, dat die of die fractie in een dwangpositie verkeert, maar dat de gemeente, nu reeds j a r en in een dwangpositie leeft, nl. de po sitie waarin ze ooor den nood der tijden is gekomen. En het is het ellendige, dat men dit door politieke verblindheid maar niet wil er kennen het Rijk verkeert in pre cies dezefde dwangpositie, dat het niet meer alles kan doen, wat het wel zou wenschen. Er is een geweldige inzinking van het economisch leven, die haar weerslag moet vinden in de inkomsten van de Rijks schatkist en aat terwijl anderzijds de uit gaven voor armenzorg schrikbarend zijn ge stegen, zoodat wel harde maatregelen, ook voor het personeel getroffen moeten wor den Juist omdat men in die dwang positie verkeert. Vandaar de grenzelooze onbillijkheid om het den volke voor te stellen, of de booze Regeering eerst als in een hatelijk spel de gemeenten in nood zou hebben gebracht, om daarna van haar afhankelijkheid gebruik te maken, om ze te dwingen tot maatregelen die haar besturen uit eigen overtuiging niet kunne verdedigen. Karaktervastheid gevraagd Het is in wezen monstrueus, dat men er kennende, dat de gemeente geheel afhanke lijk is van het Rijk, dat zelf ook met groote moeite en na ^ïet toepassen van loonkortm gen bij eigen personeel de gelden bijeen kan krijgen, zegt: „Regeering. we hebben U noo dig, maar tot dank zullen wij U bij het volk Rotterdam afschilderen als een Shylock, die het hartevleesch van ons opeischt!" Waax blijft toch de karaktervastheid? Van tweeën een: óf men komt bij het gemeenteperso neel met een voorstel, dat het beste resultaat is van wat na rëeele onder handelingen met de Regeering, gelet op de financieele positie van Rijk en Gemeente, was te bereiken en men verdedigt dat voorstel ook opdiegronden naar eer en geweten óf men is van oordeel, dat zulk een salarisvoorstel niet noo dig en niet wenschelijk is en dan weigert men het in te die of men stemt er tegen en gaat heen. De houding, die thans werd ingenomen door een fractie van 20 man, die zal stem men voor een voorstel, waar men naar eer en geweten tegen zegt te zijn, is aubbelhar tig en volstrekt te veroordeelen. Op scherpe wijze heeft vooral de heer Ni vard de wijze gegispt, waarop B. en W. met de belangen van het personeel hebben om gesprongen. Daf di t personeel zich misschien blind staart op een „mooie" brief aan de Regeering doet daar niets aan af of toe. De Raad zal, gelijk de heer Nivard het uit drukte, nog hebben te redden, wat te redoen valt. Kan dat door middel van de door Rechta ingediende motie, waarvoor de s. d. grond van vroegere uitlatingen wel verplicht zijn te stemmen, dan is er iets gewonnen. Kan het, zij het niet ai reet, op de door oni voorgestelde wijze van de gelijkmaking van Rijks en Gemeentewedden. dan lijkt ons dit ook voor de toekomst de nog betere weg. In elk geval heeft, om met een variant op den heer Donker te spreken, de vrije Raad nog volle vrijheid om te verlangen, dat alsnog getracht worde het overleg met den Minister te voeren, waarvoor B. en W. nu zich zelf de kansen verspeelden. rende daarmede in de richting van het veldpolitiekampement. Daar werd de vader gegrepen, ontwapend cn ingesloten Buiten het huis werd Johan nis bewusteloos aangetroffen, terwijl Ami nah in een hoek van de keuken lag te kreu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2