jUratPf jCrihsdjr (Soutuut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BEZUINIGING OP ONDERWIJS Ons Jaar einde-nummer abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2Z5 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5660 VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 15e Jaargang atfoertentitpritfen: Van I tot 5 regels1177» Elke regel meer f 0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 15 regels f 2.30 Elke regel meer Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau -wordt berekend0.10 0 TELEURSTELLEND ANTWOORD In het voorloopig verslag over de Defen sie-begrooting is ook het euvel ter sprake gebracht, dat werknemers, die hun militaire dienstplicht moeten vervullen, hetzij voor langer of voor korte tijd, bij hun terug komst hun plaats bezet vinden. Het antwoord, dat de Regeering hierop gaf, was niet zeer bemoedigend. Wij lezen er in, dat de Minister zoodanige ontslagen na herhalingsoefeningen ten zeerste be treurt, maar dat het euvel niet zooveel voorkomt als men denkt en dat het Depar tement van Defensie en de Kon. Nat. Ver- eeniging tot Steun aan miliciens gedurig pogingen in het werk stellen om blijvend ontslag te voorkomen. Voorts heet het dan: „In het (voorloopig) verslag is niet ver meld, hoe men zich de regeling denkt, wel ke aan de bedoelde bezwaren zou kunnen tegemoet komen. Mitsdien kan dezerzijds niet worden beoordeeld of een zoodanige regeling voor uitvoering vatbaar zou zijn." Uit dit antwoord blijkt niet, dat men aan het Departement van Defensie groote ernst met deze zaak maakt. Het hindert ons altijd, dat men zoo vaak poogt, de beteekenis van een rechts kwestie te verkleinen, door tc wijzen op het geringe aantal gevallen. „Het komt niet zooveel voor", als men denkt Maar dat beeft met de vraag of er al dan niet on recht gepleegd wordt, niets te maken; De rechtvaardigheid werkt niet met getallen. Doch bovendien, wat is veel of weinig. Er zijn geen statistieken van deze ontsla gen. Slechts één journalist deed mededee- ling van het aantal, dat hij m eigen mili taire omgeving registreerde. En dat aantal was percentueel zeer hoog. Voorts, het kwaad komt niet alleen bij de Herhalingsoefeningen voor, doch ook bij eerste opkomst onder de wapenen. En nu moge men zeggen, dat vooral in zulke ge vallen de werkgever z a k e 1 ij k e motie ven kan hebben voor ontslag; (al gelooven wij niet, dat de bezwaren onoverkomelijk zijn) het blijft dan toch maar zoo, dat wie dienen moet dubbele lasten krijgt te dra gen. En dat is onrecht. Komt het euvel slechts sporadisch voor? ties te beter. Maar laat de Regeering dat clan maar eens. met ge tal lefi-bewijzen. Want daarvoor zou een onderzoek noodig zijn en dat heeft reeds zijn nut. Als gegevens ver zameld werden, ook door persoonlijk bezoek van officieren aan patroons (we meenden trouwens dat zulks gebeurde), dan zou dit reeds zonder dwang tot beteugeling van het kwaad leiden. Dat de Kon. Nat. Vereeniging haar tus- schenkomst verleent, valt te loven; maar dat deze organisatie naar wij meenen Slechts zeer voorwaardelijk steun belooft aan gedupeerden van de laatste lichting, Wijst er o. i. op, dat zij daarmee de handen vol heeft en aan miliciens van andere lich tingen, die nog steeds de gevolgen onder- Vinden, geen tijd kan besteden. Ten slotte verbaast de mededeeling, dat de Regeering er verder weinig aan kan doen, omdat in het Voorloopig Verslag geen regeling is aanbevolen. Wij hebben onmiddellijk geschreven, dat een regeling, waarop aangedrongen werd, wel hoogst moeilijk zou zijn; maar dat rechtvaardigt niet dit antwoord. Het is niet de taak der Kamer om regelingen voor te stellen, maar van het Departement. Schreef de Minister: ik zie op dit oogen- blik niet, hoe een regeling getroffen zou kunnen worden; wij zouden er vrede mee hebben. Maar heel de tirade over dit onder werp bewijst tot ons leedwezen, dat men het vraagstuk mot te weinig ernst bekijkt. En dat is jammer. Overzicht Tweede Kamer HET RECHT DER OUDERS VERDEDIGD Verhooging der leerlingenschaal aanvaard Schenkingen blijven vrij DE REGEERING EN „DE BEUL" Het doet ons genoegen, dat de Regeering, in casu de Minister van Binnenlandsche Zaken ons oordeel over de opvoering van „De Beul" volkomen en ten volle bevestigd heeft De positie van den Burgemeester van Amsterdam werd zonder reserve zuivel houden en aan zijn gezag werd niet geraakt Hem treft geen enkel verwijt, integendeel, dat hij krachtdadig tegen het maken van relletjes optrad. Dat was plicht. Maar de Minister accepteerde niet de ar gumenten, welke aangevoerd werden om te bewijzen, dat het stuk heelemaal niet kren kend voor godsdienst en weermacht was. Immers stond vast, dat de novelle, waa van het tooneelstuk een bewerking was en dat nota bene bij de ingang van de zaal Verkocht werd, gruwelijke godslasterlijke passages bevatte. Het is waar, ze waren zorgvuldig ge schrapt en op onbeholpen manier door an dere woorden vervangen. Alsof daarmee de geest van een stuk verandert Terecht merkte de Minister op: van mee ning te zijn, dat de opvoering van het stuk mede in verband met de ensceneering en omdat het, wat inhoud en strekking aan gaat, niet geheel is los te maken van de no velle. waarvan het een omwerking is, bij velen de indruk moest wekken, dat oe Christelijke godsdienst wordt gesmaad en de weermacht bespot De Kamer is bezig met de Onderwijsbe- zuiniging en dus hangt er spanning in de zaal hoewel niet zooveel als buiten, Minister Sloternaker de Bruine wordt geflankeerd door de Ministers Colijn en Oud; oe laatste ver scheen hoofdzakelijk om een amendement-K. ter Laan te bestrijden, dat beoogde de Rijks- dienst te verplichten de gemeenten meer ge gevens te verschaffen over de belastingaan slagen ten behoeve van de schoolgeldrege- ling. Dit was, men beseft het overigens een „neutraal" onderwerp en die zijn er bij On derwijs niet veel. Daar was b.v. het voorstel inzake de stop zetting van bouw van bizondere Midr.elbare scholen toUl Januari 19-41. Als 't moet. z#i Dr. M o 11 e r, dan moet het, maar dan client het ook te geldon voor de openbare gymnasia. H.B.S. enz. Doch daarvoor voelde de linkerzijde natuurlijk niets. Wat dan? De heer Ketelaar kwam op het idee om het heele artikel maar terug le nemen en daardoor de bestaande toestand te handhaven, zoooat alleen in bizondere ge vallen nieuwe scholen gesticht kunnen wor den. Dit denkbeeld gaf een goede, eensgezinde oplossing; zelfs de Regeering wilde ze accep teeren en toen was het, weer vrede. Maar dat duurde i.iet lang. Er was een regeeringsvoorstel, dat giften en schenkingen voor- de bizondere scholen in mindering van het Rijkssubsidie zouden worden gebracht. De .rechterzijde was een parig tegen, 't Zou een verkapte verhooging van het schoolgeld beteekenon en heelemaal niet aan het onderwijs ten goede komen. De Minister handhaafde zijn voorstel meer hij was gelukkig zoo wijs niet het on aannemelijk uit te spreken, want eenstem mig verwierp de rechterzijde deze artikelen met 50 tegen 35 stemmen. i deze affaire kwam een zeer belangrijk onderwerp: de verhooging der leerlingen- schaal: het middel om te bezuinigen; dat geval volgens taxatie 2.3 millioen. De S.D.A.P. verklaarde zich bij monde van den heer Thijssen onmiddellijk tegen; maar, aanneming vreezende, wilde i redden wat te redden was en dus stelde men voor de oude schaal voor kleine plattelands- .g. centrale (of kop) scholen te hand haven. Het eerste was te kostbaar en bovendien niet mogelijk. Want er zijn gemeenten met 25.000 inwoners, die plattelandsgemeenten moeten heeten en er zijn steden en gecentra liseerde dorpen van minder dan 10.000 in woners. De Minister merkte dan ook op, dai het doodeenvoudig niet ging: het zou stens 45 pet. van de bezuinging verslinden en toen was de rechterzijde wel zoo goed het eerste amendement te verwerpen. Met het tweede stond het eenigszins an ders. De Minister wist niet, wat het kostte, als de kopscholen de ouoe schaal behielden. Hij schatte het op 5 pet der bezuiniging. En terwille van de vrede zou hij het amende ment willen slikken als de Kamer er Zijn partijgenoot Til anus vond dat glad verkeerd: De Regeering tracht immers naar bezuiniging. En hij wildé dus geenszins de verantwoor delijkheid dragen, want hij vreesde, aat van deze regeling gebruik gemakt zou worden om groote scholen te splitsen en zoo het on derwijs duurder te maken. Toen redde de heer Suring de situatie en hij stelde voor, dat de gunstige regeling alleen zou gelden voor scholen, welke op 1 Dec. 1935 bestaan. Toen nam de Kamer het amendement z.h.s. aan. En de Minister was zoo welwillend een amendement-Van Dijken om de boven tallige onderwijzers ook onder de wacht geldregeling te brengen. Waarlijk, een recht vaardig voorstel. Alle belangstelling concentreerde zich ech ter op de paragraaf oer concentratie. ook bizondere aan de bezuiniging ten offer vallen. Alleen maar, die rechtvaardigheid vóór de openbare school is aan reserves gebon den. volgens haar voorstanders; maar voor de bizondere school mag zoo iets niet gel den. Een vluchtheuvel behoort er te zijn voor ouders, die de bizondere school niet wenschen; echter niet voor evenveel.ouders, die een bizondere begeeren. Mr. Terpstra, die eenzeldzaam goede rede hièld, gaf daarvan een frappant voor beeld. In één gemeente zal eenbizondere school niet 60 leerlingen opgeheven worden, omdat de kinderen op 4% K.M. afstand een andere kunnen bezoeken; de openbare, pre cies even groot, moet gehandhaafd blijven, omdat voor deze leerlingen 4*4 K.M. te ver is. Waar blijft hier de rechtvaardigheid over eenkomstig de geest van de Grondwet De lieer Suring merkte op: in den Haag zullen eenige bizondere scholen ver dwijnen met 125 leerlingen: maar 15 open bare van 125 en minder blijven bphouden. Is dat ook volgens de vluchtheuveltheorie? i, waarom dit alles? Om een millioen te bezuinigen, zegt de Regeering. Maar de heeren de Geer, Terpstra en Suring toon den met de stukken aan, dat hiervan geen -sprake kan zijn. De heer Terpstra rekende voor, dat er, volgens de opzet van Minister Marchnnt voorloopig een 60 bizondere scholen zouden kunnen verdwijnen en dat zou een bezuini ging voor het R ij k geven van circa f 50.000.maar de heer de Geer had reeds opgemerkt, dat de gemeenten vele uitgaven zouden moeten doen. Immers, de gebouwen der B. S. móeten vergoed worden. En dat zal heel wat kos ten. Nu pas komt de Regeering met dit voorstel. Daarom is het ook zoo vreeseJijk onbillijk, dat men in allerlei toonaard schimpt: het B. O. wil niet vrijwillig centreeren. Kon dat tot heden? De schuld, aldus Mr. Terpstra, ligt bij de Regeering, die eerst concentratie begeerde en nu pas met de vergoeding komt. Wacht dus nog even af; aldus adviseerden alle sprekers van rechts. Dpch, vergeet bovendien niet; dat het B.O. reeds van meetaf ge concentree r d! is. Want O.S. zijn tot in wildernissen gebouwd in de peripheric van de groote steden; of er leerlingen waren,'werd niet gevraagd; B. S. kwamen er alleen als de lijst van leerlin gen prima in orde was. En nu zal men het leerlingenaantal zoo hoog opvoeren, dat slechts B. S. gesticht kunnen worden, wan neer de aanvangsklassen zwaar bezet zijn; want Augustus 1933 bracht reeds de stop- wet. Br 7. A. Verhage.te Haarlem, die als opvol ger van den heer Ernst H. Krelage benoemd is tot voorztiter van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Het veel-omstreden artikel Een juiste opmerking maakte de heer Wijnkoop bij de bespreking van art. 12, dat bedoelt de bizondere scholen tot concentra tie tc dwingen. Hij zei n.l.: we doen of we over o n d e r w ij s praten en we zwemmen in de politiek. Natuurlijk bedoelde hij het anders dan wij; maar 't was waar. We hebben met volle aandacht geluisterd naar de verdediging van par. 12 door de sprekers der linkerzijde en het woord van den heer Albarda was indrukwekkend; maar uit niemands mond hoorden we za kelijke argumenten; men wilde, zooals Mr. de Geer zei. een pleister op de won de, dat zooveel openbare scholen zijn opge heven: de „rechtvaardigheid" eischt, dat En dan, na er op te hebbes gewezen, dat ons positief recht aan een minister van bin nenlandsche zaken geen bevoegdheid geeft een tooneelstuk te verbieden, maar dat dit een taak der burgemeesters is geeft de Minister dit alles afooende eind-oordeel: „De ondergeteekende is van meening, dat wijs beleid vordert, dat het stuk niet meer ter vertooning wordt toegelaten". Niet om de relletjes, maar om de inhoud, zouden we nog eens willen herhalen. Ons dunkt, dat dit antwoord in onze krin gen volle bevrediging moet geven. Het be wijst eens opnieuw, dat de Overheio niet onverschillig behoeft te staan tegenover de geestelijke belangen van ons volk. Het pleidooi van den Minister Zoo goed mogelijk heeft Minister Slote rnaker de Bruine de gedwongen con centratie verdedigd. Op sommige punten was de Minister zelfs sterk. Hij "heeft aan nemelijk gemaakt, dat bezuiniging mogelijk is, maar hij heeft tegelijkertijd betoogd, dat de Regeering de concentratie zoo soepel zal toepassen, dat alleen excessen worden afgesneden en er dus weinig te bezuinigen valt. Begrepen we het wel, dan maakt men een regel voor 260 scholen, doch de grootste helft krijgt vast en zeker dispensatie. Is dat een regel? Bewijst dat niet overduidelijk, dat het bizonder onderwijs reeds sterk .geconcen- treera" is en dat deze paragraaf dus hoofd zakelijk dient om „psychologisch effect" te maken: de voorstanders der openbare school moeten bevredigd worden. Met dat al ziet hét B. O. zijn grondwette lijke rechten ondergraven; zoo al niet haar de letter, dan zeker naar de geest. Het hangt van de „willekeur" van den Minister af, of een B. S. al dan niet zal blijven bestaan. Dat is h e t kardinale punt. En 't is jam mer, dat oe Minister hierbii een oud-liberaal argument gebruikte: niet de vrijheid van schoolstichting vervalt, doch alleen het sub sidie. Waarmee de Minister heel de pacifi catie-gedachte losliet. Wij gelooven met de Regeering, dat de nieuwe regeling steun zou kunnen bieden aan goedwillende schoolbesturen; maar ipen moet niet van gedwongen concentratie spre ken als er voor vrijwillige nog geen gelegen heid is geweest. Laat men eerst afwachten, wat er gebeurt, nu vrijwillige "concentratie door het vergoeden van sc-haae mogelijk is geworden. Tot heden werd een driedubbel offer gevraagd. Heden viel de beslissing over deze zaak. Vannacht om half één liep het bijna vast. Het bleek, dat de rechterzijde zich eenstem mig tegen de gedwongen concentratie blijft verzetten. Mr. Terpstra deed den Minister een op lossing aan de hand. Neem par. 12 voorloo pig terug en stel een kleine gemengde com missie in om het vraagstuk der kleine scho len los van de politiek te bespreken. De Minister ging er nog niet op in. Er werd geconfereerd achter de Ministerstafel en hoewel Minister Sloternaker nog maar weinig te zeggen kon hebben tegen de spre kers. vroeg hij uitstel tot hedenmiddag. De conclusie ligt voor de hand: nu de rechterzijde op oit stuk niet kón toegeven, moest hedenmorgen een aannemelijke terug tocht overwogen worden. Het Kabinet mag heel de bezuiniging en zijn leven niet binden aan één paragraaf. Over één der sprekers één woord apart De heer L i n g b e e k (H.G.S.) heeft zijn vijandschap tegen de bizondere Christ, school op zoo kwasi-geestige wijze, maar met zoo zinlooze grappen zonder één zakelijk argu ment uitgebazuind, dat wel een groot deel der Kamer proestte van lachen over de ver makelijke voorstelling, doch niemano der linkerzijde zich op de grapjasserij van den dominé heeft beroepen. Zegt hem dat niets? De Burgemeester van Den Helder Gisteravond plotseling overleden Gisteravond acht uur zou de burge- meeser van Den Helder, de heer W. F. G. L. Driessen, een sectie-vergadering van den gemeenteraad voor de a.s. be grooting leiden. Voor de vergadering aanving verklaarde hij echter zich niet wel te gevoelen, waarop men hem aan ried naar huis te gaan. Daar aangeno men voelde hij zich aanvankelijk wat opgeknapt. Later in den avond were! de toestand van den heer Driessen weer minder goed en te omstreeks half elf is hij overleden. De heer Driessen werd op 11 Juli 18S6 ge boren en bereikte dus den leeftijd van 19 jaar. Zijn ambtsloopbaan begon hij ais adjunct-commies ter secretarie tt Bussurn. Den 9en Juli 1913 tot burgemeester van Westzaan benoemd, vervulde hij die tunctie tot 26 Februari 1918. om onmiddellijk daar na als regeerings-comissans voor de graan inzameling in Noord-Holland op te treden. Den 2osten Juli 1919 werd de heer Driessen tot burgemeester van Koog aan de_ Zaan bcpoemd, waarna met ingang van 15 Nov. 1928 zijn benoeming volgde tot burgemees ter van Den Hélder De heer Driessen was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Kruis Van Verdienste van het Roode Kruis. De Spoorlijn GoudaAlphen aan de Rijn Stijgend reizigers- en goederenvervoer Dat de nieuwe spoorlijn GoudaAlfen aan den Rijn in een behoefte voorziet, blijkt w uit het toenemend' reizigers- en goedei vervoer. Op 6 October 1934 werd. naar men weet, de lijn in gebruik gesteld. Tot op 6 October 1935 werden alleen aan het station te Waddinxveen niet minder dan 2i98ti plaatsbewijzen afegeven. Nadien blijven dt cijfers zich in stijgende richting bewegen. Het aantal te Boskoop en te Waddinxveen uitgegeven biljetten bedroeg over October ea November van dit jaar 400 meer dan In het zélfde tijdvak van 1934. terwijl het aantal vagonladingen van deze stations verzonden met 36 steeg. K.L.M.-personeel o ntstemd Over 30 ct. korting op de risico-toelage Naar het „Vad." verneemt, heerscht er on onder het vliegend personeel op de Tndische lijn der K. L. M. ontstemming en teleurstel ling over het feit, dat de directie medegedeeld heeft met ingang van 1 Januari a.s. een korting van 30 pet. te willen toepassen op de toelage voor risico, boven en behalve de 5 pet korting op het basis-salaris. De toelage voor het risico bedraagt op de Indische lijn bv. voor den commannanl 6 gulden per vlieguur. Tot nog toe werd bij de berekeing van deze toelage het aantal vlieguren van een rondvlucht gesteld op 200. In werkelijkheid bedraagt het aantal vlieguren per rondreis met de Douglas on geveer 110. De directie wil nu het aantal uit te betalen1 vMèguren meer in overeen stemming brengen met de werkelijkheid én daarom te'rughrengen tot 140. Voo: commandanten op de Tndische lijn betee kent dit, dat hun toelage per rondvlucht zal worden verminderd van f 1200 tot f 840 AMSTERDAM KRIJGT EEN NIEUW STADHUIS Historische zitting van den Gemeenteraad Het Rijk krijgt het Paleis op den Dam In een historische zitting, onder leiding van burgemeester dr. W. de Vlugt, die juist gister zijn 63sten verjaardag herdacht, heeft de ge meenteraad van Amsterdam gister avond, na een in het algemeen interes sant en op hoog peil staand debat, met algemeene stemmen aangenomen de voordracht van B. en W., om met den Staat der Ne derlanden een overeenkomst aan te gaan, waarbij de Gemeente den eigen dom van het voormalige Raadhuis aan den Dam afstaat en het Rijk voor den bouw van een nieuw Raadhuis een bedrag van tien millioen gulden verstrekt. Het nieüwe Raadhuis zal verrijzen op het terrein van het voor malige Paleis voor Volksvlijt aan het Frederiksplein. De thans gevallen beslissing is een groot succes voor den burgemeester, die in de voorbereiding van deze voordracht een be langrijk aandeel heeft gehad. Namens alle wethouders werd hem daarvoor hulde ge bracht door den heer S. R. de Miranda. De heer J. ter Haar Jr. sloot zich als nestor de raadsleden bij deze hulde aan. HUURVERLAGING TE AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam hebben een euwe huurverlaging voorbereid. Zij omvat irlaging van huur voor 3065 gemeente- oningen en 72 gemeentewinkels tot een bedrag van f 50.000. Wat de vereenigingen ,;aat omvatten de voorstellen 2261 wo ningwetwoningen, waarmede een bedrag f 24.000 is gemoeid en 1407 woningen gebouwd met leeningen onder garantie van de gemeente, waarvoor de verlaging neer komt op f 20.000. De Regeering heeft medegedeeld tegen deze huurveriaging geen!bezwaar te hebben. De huurverlaging gaat derhalve 1 Jan. a.s. en igeldt voor 5398 woningen en winkels tot een totaal bedrag van rond f S0.000. AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den Financiën zal op de Maandagen cember a.a. niet plaats hebben. DE VERRADERLIJKE GLADHEID Tal van ongelukken De enkele sneeuwbuitjes, gevolgd door vorst, waardoor tal van wegen nog steeds spiegelglad zijn, hebben reeds heel ongevallen op hun geweten, en de lijst groeit nog steeds aan: PAARD EN WAGEN AANGEREDEN Tusschen Haarlem en Sloterdijk op den Haarlemmerweg heeft een ernstige aanrijding plaats gehad Een met paard bespannen schillenkar, bestuurd door den heer Braam uit den Lutkemeer bij Osdorp, werd achteren aangereden door een bestelauto Haarlem. De heer Braam werd van den wagen geslingerd en werd met een gebroken terarm, alsmede enkele kleine verwondingen opgenomen. Dr. F. C. Ir Kuipers verleende eerste huip, waarna het slachtoffer naar zijn woning werd vervoerd. De bestelauto werd ai voorzijde zwaar beschadigd en de wagen werd nagenoeg geheel vernield. Het paard bleet ongedeerd- ehe Republiek op Curacao, voor het de heer A. P. van der Burrh is ben sonsul dor Nederlanden te Chicago. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Be teeltregeling voor 1936 voor sla en spi nazie. Be Eerste Kamer heeft goedgekeurd het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter versterking van de uitgaven des Rijks. Financieel Weekoverzicht: Naar het jaar* einde. Be Tweede Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het Onderwijs voort gezet. Be Amsterdamsche Raad heeft het voor- stel lot overdracht van het Paleis op de Bam aan het Rijk goedgekeurd. Contactcommissie voor het Mijnbedrijf Kerstgratificatie bij de Staatsmijnen Toeslag van 2 voor iedeT kind boven 14 jaar De Contact-Commissie voor het Mijnbedrijf kwam gister in vergadering bijeen. Op een door een der vakbonden gedaan verzoek om uitkeering van een Kerstgrati ficatie werd medegedeeld, dat door elke on derneming in verband met de omstandighe den haar standpunt tegenover dit verzoek is bepaald. Bij de Staatsmijnen zal aan gehuwde U heeft isschien wel gedacht £zou FISK niet overdrijven met al dat goede, beter, best' Is FISK veel beter dan de re Zou FISK de waarheid schrft Probeer ze zelf geachte Heer nooit wilt U dan iets anders r arbeiders, die een kindertoeslag ontvan gen, een bedrag van f 2 voor ieder kind boven 14 jaar worden toegekend. Do ove rige ondernemingen deelden mede, ook dit jaar niet. in staat te zijn tot het doen van een geldelijke uitkeering,. Evenwel zal op eenige mijnen, die anders des Zaterdags niet werken, in het belang der arbeiders getracht worden althans op een van de Zaterdagen vóór of na Kerstmis het bedrijf in gang te houden, ONDERSCHEIDINGEN het Militaire Krula In October LI. spoelde op een Duitsch eiland een lijk aan, waarvan eerst thans bljjkt dat dit het stoffelijk overblijfsel van Teunis Haaima uit Oostmahorn is- Dit was een opvarende van het Groninger motor schip „Poolster", dat op 25 September J.L voor de monding van de Eems is vergaan, waarbij alle opvarenden om het leven kwamen. Het stoffelijk overschot zal met de motor- reddingsboot „Insulinde" naar Oostmahorn worden vervoerd. Het zal op de begraaf plaats te Anjum ter aarde worden besteld, DE ONTPLOFFING TE NAALDWIJK Gisteren maakten wij melding van een ontploffing te Naaldwijk, waarbij een zekere A- de Zeeuw zou zjjn omgekomen. Naar wij thans vernemen heet het slacht5» offer A. Keyzer. i Vandaag of morgen ontvangen onze lezers ons Jaareinde-nummer, waarin zij een schat van lectuur, en illustraties vindenbetrekking hebbende op de aanstaande Feestdagen. Met bijzonder genoegen vestigen wij de aandacht op dit nummer. Redactie en technische af deeling hebben zich beijverd iets moois te bereiken en zoo op waardige wijze deze jaargang van ons Zondags blad af te sluiten. Wij weten uit ervaringdat onze lezers zulk een extra-nummer weten te waardeeren. De laatste week van 't jaar is vaak ook voor het gezinsleven erg druk, zoodat er van rustig lezen weinig komt. Daarom bieden wij dit nummer waarin zoowel aan het blijde Kerstfeest, als aan het tot ernst stemmende Jaareinde aandacht is be steed, eenige dagen vóór de Feestdagen aan Vóór, tij d e n s, of na de Feestdagen, ieder vindt dan wel de gelegenheidom op zijn gemak de twintig groote pagina's door te werken Voor den nieuwen jaargang van ons Zondagsblad hebben we ook nieuwe plannen, waarover we binnen- kort nadere mededeelingen hopen te doen. Ons Zondagsblad is reeds sedert jaren de gaat,*» geziene huisvriend in honderden gezinnen. En het wordt dat steeds meer Ongetwijfeld zal dit speciale nummer voor vele lezers aanleiding zijn bij de komende Feestdagen eens speciaal de aandacht te vestigen op ons blad dat ook wat betreft zijn Zondagsblad er naar streeft v ór aan te sta an. Maar boven alles wenschen wij hartelijk, dat ons Jaareinde-nummer in vele gezinnen tot zegen zal mogen zijn! DE DIRECTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1