Dr MAX EUWE's WERELDKAMPIOENSCHAP DE BETEEKENIS VAN EUWE'S OVERWINNING BIJ DR. EUWE THUIS n ASPIRIN b: DINSDAG 17 DECEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Voor toekomstige wereld kampioenen Men mag vertrouwen hebben in het tot stand komen van een betere regeling dan de Zal Euwe de wereldtitel aan de F.I.D.E. brengen? De heer H. J. J. Slavekoorde te Den Haag schrijft ons: Nu de wereldtitel is overgegaan naar on zen landgenoot, Dr. M. Euwe, komt om meer dan één reden het vraagstuk van f et ver spelen van toekomstige wereldkampioen schappen sterk op de voorgrond. De eerste en wellicht belangrijkste reden is, dat nog vóórdat Euwe de titel veroverd had, F 1 o h r zich reeds als een candidaat voor de titel aankondigde. Hij verzekerde tenminste, dat hij spoedig den wereldkam pioen zou uitdagen, ongeacht of dit Aljechin of Euwe zou zijn. Daarnevens is er een op zienbarend artikel geschreven door Dr. Las ter in een Zwitsersch dagblad, waarin hij zich zoowel over den tegenwoordigen als voormaligen wereldkampioen weinig vleiend uitlaat, en voorspelt, dat de winnaar van de match (toen Lasker zijn artikel schreef, de match eerst tot op de 24ste partij ge vorderd) zeer binnenkort zal worden uitge daagd door oud en jong. Afgescheiden van de omstandigheid, dat het geheele artikel weinig sympathiek aandoet en ons een to taal anderen Lasker toont dan die slechts enkele weken te voren, in ons land spreken de, een gansch andere meening deed hooren, kan men zich met de beste wil van de we reld niet aan de indruk onttreVken, dat Las ker in bedoeld artikel voor eigen parochie preekt, en eigenlijk uitsluitend geschreven heeft om de schaakwereld er op voor te be reiden, dat ook hij weder om het wereld kampioenschap zal willen spelen en deze uitdaging reeds bij voorbaat te motiveeren. Tenslotte wordt nog steeds de Cubaan Capablanca als een rechthebbende in de strijd om het wereldkampioenschap er kend, terwijl men ook algemeen den Rus B o t w i n n k als zoodanig erkent, hoewel deze, naar onze m.eening, eerst in de laatste plaats genoemd moet worden. Een andere en minstens even belangrijke reden is gelegen in de omstandigheid, dat het reeds voor de aanvang van de juist af- geloopen match een publiek geheim was, dat dr. Euwe .de wereldtitel, indien hij zou win nen, aan de F.I.D.E., aan den wereldschaak bond zou brengen. Hóe nu, zal men vragen, is dan fn een zoo belangrijke aangelegenheid als het wereldkampioenschap de we reldschaakbond niet betrokken? In derdaad zoo is het De matches, welke tot dusver oen de wereldtitel werden gehouden, zijn steeds tot stand geko men als een particuliere overeen komst tusschen twee schaakspelers, waarin de wereldschaakbond niets te zeggen had. Hiervan was het gevolg, dat de bezitter van de titel van we reldkampioen zijn eigen condities kon stellen. Capablanca heeft daar van. toen hij de titel bezat, een ruim gebruik gemaakt Hij eischte van den toenmaligen uitdager, Aljechin, een som van f 25.000. anders zou hij niet spelen. Daarmede was het hek van de dam. Aljechin wist het geld bij elkaar te krijgen, speelde, won. en verklaar de meteen, dat Capablanca, wilde hij ooit revanche krijgen, eenzelfde be drag in goudwaarde bijeen zou Atoeten brengen. Gelukkig stelde Alje chin aan zijn latere uitdagers niet de zelfde voorwaarde: voor hen nam hij genoegen met een bedrag van i 15.000, toch altijd nog een aanzienlijk be drag; voor Capablanca handhaafde hij echter begrijpelijkerwijze zijn oor spronkelijke eisch. een dergelijke som bijeen te brengen, dat dit in de laatste jaren practisch tot de onmo gelijkheden is gaan behooren. Dit is het zij terloops opgemerkt een compliment aan het Nederlandsche sportpubliek, dat hoofdzakelijk met kleine bedragen in vrij korte tijd het vereischte bedrag bijeen bracht. Het gevolg van een en ander is geweest, dat het recht om de wereldkampioen te mo gen uitdagen in de laatste jaren niet mo^r is geweest een kwestie van speelsterkte, zoo als het uitsluitend behoort te zijn, doch steeds meer en helaas in hoofdzaak een kwestie van geld. Dat dit een misstand is, behoeft geen be toog. Van meer dan één zijde is op een her ziening van de geldende regeling aange drongen. De wereldschaakbond heeft des tijds door het instellen van een amateur- ereldkampioenschap getracht een compro mis te vinden. Nadat dit echter in 1928 voor het eerst is verspeeld en door dr. Euwe ge wonnen deze heeft dus nu eigenlijk reeds zijn tweede wereldtitel gewonnen is het, daar het geen levensvatbaarheid bleek te bezitten, weer van het tooneel verdwenen 1 waren we weer even ver als te voren. Dr. Euwe heeft de bezwaren tegen het tot dusver gevolgde systeem steeds erkend en gedeeld. Hij kon er echter geen verandering in brengen, tenzij hij wereldkampioen was. Wel, ou is hij het Men mag aannemen, dat hij nu zal doen. wat hij zich steeds heeft voorgenomen, nl. de titel overdragen aan de F.I.D.E. en deze bond verzoeken zich in den vervolge met alles, wat samenhangt met het versDelen van de titel van wereldkam pioen, te willen belasten. Dit betee- kent dan zeer waarschijnlijk, dat de financieele condities, welke voor meer dan één Drominent schaker een on overkomelijk struikelblok zijn ge weest om de strijd om het wereld- kauiDioenschap te gaan ondernemen, zoodanig zullen worden gewijzigd, dat deze in de toekomst, gelijk het be hoort van bijkomstig belang zullen Daarnevens is het zeer wel mogelijk, dat ook de inrichting van de wedstrijden om de wereldtitel aan een herziening zal worden onderworpen. Tot nu toe is déze strijd steeds in de vorm van een tweekamp, in de laatste decenniën van 30 partijen, verspeeld. Er gaan echter stemmen op om een ande re regeling toe te passen. Aljechin heeft Za terdag voor de radio verklaard, dat een match van 30 partijen hem te lang is. Hij stelt voor in de toekomst wel in de vorm van een tweekamp te blijven spelen, doch de match in te korten en wel zoodanig, dat winnaar zal zijn degene, die het eerst twaalf winstpunten heeft behaald en daarbij twee punten voorsprong heeft Weer anderen bepleiten een systeem, waarbij het wereldkampioenschap zal moe ten worden veroverd in een tournooi, waar toe bijv. de zes meest prominente schakers ter wereld worden toegelaten, en ieder deel nemer met de andere vier partijen moet spe len. De winnaar zal dan wereldkampioen zijn. Hoewel in beide stelsels iets aantrekke lijks schuilt, houden wij het op een combi natie van beide voorstellen. Men zou od grond van een speciaal tournooi moeten la ten uitmaken, wie den wereldkampioen mag uitdagen. Daarna zou men om de titel een verkorte tweekamp kunnen laten spe len ongeveer op de wijze zooals Aljechin dat voorstelt Het is een groote geruststelling te weten, dat dr. Euwe voor de bovengeschetste moei lijkheden een open oog heeft Met vertrou wen wachten wij zijn volgende stappen af. Hij zal, door de titel aan de F. I. D. E. te brengen, een lauwer te meer aan zjjn krans hechten. ROFFELRIJMEN CUM LAUDE GESLAAGD Neen, dat laat ik niet "passeeren, Ook al ben ik over tijd Daar men niet met ons beginsel Rekent in een schaakwedstrijd. Onze stijle Nederlander Mag wat stijf zijn in zijn doen, Vrij van chauvinisme juicht hij: Wij zijn wereldkampioen! „Wij" dat is dan Doctor Euwe, N eerlands schaakbordphenomeen. Voo* het bord en op z'n stukken Stond hij, en stond hij alléén. Hij blies niet hoog van de toren. Hij zat ook niet hoog te paard Maar de eere van zijn koning Was hem graag een offer waard. Voor geen vreemde uitval wijkend Bleef hij Hollandsch edelman, Ridder, die blazoen en degen Onbezoedeld toonen kan. Door een dertigtal partijen Werd hij Nummer Eén verklaard, Al was iedere partij weer Different, naar onze aard. Hulde onzen Schaakprofessor, Die cum laude is geslaagd Holland voor zijn spel te winnen Dat zoo'n hoog karakter draagt! Onze hulde, Doctor Euwe, Neerlands wereldkampioen! Lui, laat ons te zijner eere Vlug een fijn partijtje doen! (Nadruk verboden.) LEO LENS. Gelukwenschen uit Ned. Indië BATAVIA, 16 Dec. (Aneta). De Ned.-In- dische Schaakbond deed het volgende tele gram aan Dr Euwe seinen: „Euwe wereldkampioen schaken Amster dam. De Indische Schaakbond is zeer geest driftig over Uw daverend succes" Ook van andere zijden uit Ned.Indië wer den telegrafische gelukwenschen gezonden. 10 ll 1115 11 Z* 26 ZJ19 30 Deze grafiek geeft een goed overzicht van de Tramp. TJe cijfers 1 tot 30 geven het aan tal partijen aan; de cijfers 1 tot 15Va het aantal behaalde punten. Op deze wijze kan men het verloop van partij tot partij nagaan. UIT HET LEVEN VAN DEN WERELDKAMPIOEN Dr Max Euwe, of zooals hij werkelijk heet, Maohqielis Euwe, die 20 Mei 1901 te Am sterdam, waar zijn vader hoofd eener open bare school was, werd geboren, is leeraar in de wiskunde, mechanica en het boekhou den aan het Gemeentelijk Lyceum voor meisjes aan de Reynier Vinkeleskade te Amsterdam. Zijn vader was een liefhebber van scha ken en, zoo vertelt het oe Amsterdamsche correspondent van de N.R.Ct, de kleine Max had groots interesse voor dit spel, zoodat hij op vier-jarige leeftijd reeds de stukken kende en de loop er van. Tegen zijn vader speelde hij reeds als kleine dreumes, met den ernst en het klare inzicht, welke hem altijd ge kenmerkt hebben. En vroeg reeds toon de hij zich een meester, althans een spelertje, dat het worden kon. Toen hij acht jaar was, verloor zijn vader het voor de eerste maal tegen hem, wat den goeden man zóó van streek maakte, dat hij de stukken boos over het bord wierp. Waarom doet u dat? vroeg het kind rustig-verbaasd. Op tienjarige leeftijd won hij voor het eerst in het openbaar toen hij in een simul- taan-partij Davidson versloeg. Ook moest in 'n simultaan-partij te Kolsté het afleggen tegen Euwe. Hebben jullie hem geconsulteerd?, vroeg Te Kolsté verbaasd over de prestaties van het knaapje, aan de omstanders Maar hem kon, overeenkomstig de waarheio, geant woord worden, dat dit niet zoo was. Of lie ver: de omstanders hadden wel g e t r a c h hém af en toe raad te geven, maar Max Euwe was geheel zijn eigen weg gegaan, dwars tegen de ongevraagde adviezen in. Als opgeschoten knaap was hij lid van een dam en schaakclubje van 1216-jari- gen, die ook wel eens tegen volwassen spe lers van groote vereenigingen uitkwamen en het dan niet zelden wonnen; later trad hij toe tot den Nederlandschen Schaakbond In Rotterdam verwierf hij als jongen eens den eersten prijs: ƒ20. „En hoe is het ge gaan, Max?", vroegen vader en moeder hem 's avonds bij zijn thuiskomst. Als eenig ant woord liet hij de acht dikke rijksdaalders over de huiskamertafel rollen. Meerendeels waren het echter andere prijzen, die hij won. Een legio aantal klokjes, barometers en kunstvoe••werpen van allerlei aard tooi de, als zijn ovorwinningstropheeën, de ouderlijke woning. Eens had hij verschil van meening met zijn vader en moeder gehad, die hem. z"ns inziens, onbillijk of onrecht vaardig behandeld hadden. Uit boosheid nam hij toen al die mooie dingen terug. Daaruit blijkt, welk een echt kind het jeugdig schaak-genie ten slotte ge lukkig gebleven was. Hij was een nor male, gezonde jongen. Wel kon hij vaak in gedachten verdiept zijn. Zijn ouders hebben wel eens in ernst ge dacht, dat hij doof was, zoo lang duur de het vaak, voordat hij hoorde dat er wat tot hem gezegd werd. Is dit misschien het geheim van de sterke gedachten-concentratie, waarvan hij als groot-schaker blijk geeft? Euwe als leeraar Na de H.B.S. vlot doorloopen te hebben studeerde Max Euwe te Amsterdam aan de Universiteit, waar hij in 1926 promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde met een proefschrift getiteld: „Differentiaalin varianten van twee convariante-vectorvel den" Spoedig werd hij benoemd in zijn te genwoordige betrekking. Als leeraar is hij zeer populair. Alle leerlingen houden van hem om zijn persoonlijkheid. Hij heeft, verklaarde een oud-leerlinge, altijd tijd en staat EEN GEMOEDELIJK WERELDKAMPIOEN Bloemen, brieven telegrammen en telefoontjes Naar een tweede match? 't Is een glunder lachende wereld kampioen, die we in de intieme om geving van zijn woning in de Joh. Verhulststraat de hand drukken. De werkkamer staat vol bloemen; op de lessenaar rijst, tusschen papieren en potlooden. een kleine heuvel van brie ven en telegrammen opeen schaakbord staat, de stukken in slag orde opgesteld, in een hoekje weg gedrukt Er wordt vandaag in den huize Euwe niet gespeeld of geana lyseerd In oe huiskamer, eveneens in een bloe menhof herschapen, zit de familie aan de lunch; schaakmeester Flohr en zijn echtge- noote zitten mede aan. De laatste ronde an den gigantischen strijd tusschen de twee hersengymnasten en de onverwachte, hoogelijk gewaardeerde, sportieve geste, waarmede gisteravond Dr Aljechin een einde aan de schier ondraaglijke spanning maakte, vormen het onderwerp van het ge sprek. Nu en dan klinkt een heldere kinder lach. Wanneer hoorden Uw kinderen het groote nieuws? vraagt de bezoeker. Dr Euwe, wiens stoel aan den disch nog steods leeg is, lacht geamuseerd. M'n oudste dochtertje was de eerste, die het nieuws vernam, zegt hij. Nauwelijks w 7-e vanmorgen wakker en zag ze me of daar kwam de vraag: En vader, hebt U ge wonnen? Dan rinkelt de telefoon; wellicht voor de honderdste maal sinds den vroegen ochtend.1 Dr Euwe praat in het apparaat, c.ankt voor een nieuwen gelukwensch, maakt afspra ken, geeft antwoord op tal van vragen, die hem aan den anderen kant van de lijn ge steld worden en werkt een gansche serie gesprekken af met de gemoedelijkheid van dén zeldzamen mensch, die zijn zenuwen wereldberoemdheid en wat daaraan vast zit ten spijt ten volle in bedwang heeft Dan laat de telefoon hem een oogenblik met rust en heeft hij weer even tijd voor den bezoeker, die zich min of meer als een indringer voelt, maar, nu hij er eenmaal is, toch gaarne het een en ander vernemen wil. De vlaggen uit! Dr Euwe treedt in den erker en wijst naar buiten. Hebt U dat gezien? zegt hij lachend. Alles ter eere van mij! Wij hadden het reeds opgemerkt toen we in een sneeuwjacht aanbelden: vlaggen, die op verscheidene plaatsen in de straat zijn uitgestoken en, aan den overkant van de woning van den grooten man, een balkon, •aarlangs een groot dundoek rood, wit i blauw is gedrapeerd. Veel telegrammen van bekende per soonlijkheden? vragen wij. De telefoon rinkelt weer. Kijk ze maar gerust door, antwoordt Dr Euwe. op het apparaat toetredend en het volgend oogenblik graaien wij brutaal-weg in den stapel op het bureau, halen tele grammen uit de couverts en noteeren snel gelukwenschen van den Minister van On- erwijs, Dr Rubenstein. Willy den Ouden, den K.N V B. wethouder Prof. van der Bilt te Den Haag. wethouoer E. Boekman te Am sterdam, van den kapitein en de opvarenden van het s.s. „Volendam"; telegrammen van schaakgenootschappen en vereenigingen. van sportorganisaties, van intimi, van onbe kenden, vanach, te veel om op te We volgen Dr Euwe maar de huis kamer en vragen hem of Dr Aljechin vóór anderen gaat om hem voor een revanche-match uit te dagen. Natuurlijk, zegt, tusschen twee mes nog zijn deel krijgt en dan staan wij buiten. In dichte vlokken dwarrelt de sneeuw neer; het tramverkeer is zoo'n beetje vastgeloopen. Mopperende menschen staan op de vluchtheuvels in de De Lairesse- st.raatWat deert het? Amsterdam. heeft dank zij een stel geniale hersens een wereldkampioen schaken en daar kan sneeuw noch vieze modder afbreuk aan doenl Een Intiem samenzijn Dr Max Euwe en zijn echtgenoote heb ben in de blauwe zaal van het Carlton Hotel een intiem samenzijn bijgewoond temidden van het Comité en schaakautoriteiten en vrienden, waaronder de heeren Th. RL Ke telaar, Dr L J. H. Vos, Jhr. Ir. H. Strick van Linsdhoten, Prof. Dr Schuil uit DeLft en vele anderen. Dr. Euwe, omgeven door zijn kinderen, vol interesse voor de taart, waarop een schaak» bord, welke hem door een van zijn bewonderaars werd geschonken. g happen door, Dr Euwe. Ik ben thans voorloopig houder van het we reldkampioenschap schaken en heb den titel eerst definitief in mijn bezit als ik erin zou slagen, ook de tweede match te winnen. Maar dat is nog toekomstmuziekl Hoe waren de gelukwenschen van het Meisjeslyceum? Ik weet dat er van die zijde iets wordt georganiseerd, antwoordt onze zegsman. Maar daar mag ik niets van vertellen, dus... We begeven ons haastig naar het meer technische terrein. Hoe luidt Uw meening over het In de pers geopperde denkbeeld voor een jaarlijksch meestertournooi te Amster- Ik zou het uiteraard zeer toe juichen als dit denkbeeld verwezen lijkt zou kunnen worden. Maar dat is een zaak. die heel veel geld kost! Weer rinkelt de telefoonEn dan ziet de bezoeker in, dat het tijd wordt om ziin biezen te pakken. Een haastig afscheid, waarin ook de jongste Euwe een dreu- Hier was het, dat Euwe een glas whiskey ledigde op de gezondheid van den onttroonden schaakkoning, waar bij Aljechin de ondeugende opmer king maakte, dat Euwe daar wel eens eerder mee had kunnen beginnen. Het kwam hier ook nog tot een ern stige verklaring van Aljechin tegen over Euwe. Aljechin zeide tegen Euwe dat hij er prijs op stelde nog eens na drukkelijk te verzekeren, dat het geen phrase was geweest, wat hij in „Bel le vue" tegen het publiek, over hem, Euwe, had gezegd. „Geloof mij, Herr Doktor", aldus Aljechht „nu ik geen wereldkampioen meer kan zijn gun ik het U speciaal van ganscher harte. Dat is mijn eerlijke meening". En beide mannen drukten elkander weed krachtig de hand. waarop Aljechin gecom plimenteerd werd met zijn zeer sportieve houding van den avond. Een strijkje speelde eerst de Marseillaise, door allen staande meegezongen, daarna het Wilhelmus en tenslotte, ter eere van Geza Marockzy, het Hongaarsche volkslied. met alles steeds voor zijn leerlingen klaar. Hij doceert vlot en prettig, maar staat niet tegenover hen als iemand die „het weet" en het hun eens zal vertellen. Hij staat naast hen en bouwt mee op: van niet-weten, via ontdekken, tot weten en begrijpen. Ook op school toont hij steeds een buitengewoon goed geheugen te heb- hen. Hij weet precies, welken zin hij het laatst gezegd heeft, ook na vele dagen. Een eigenaardigheid van hem is, dat hij onder het les geven nooit een oogenblik stilstaat, maar het po dium op en af wipt. Dit vormt dus wel een sterke tegenstelling met de rust, die hem kenmerkt tijdens het schaken. Zooals men zal weten hervat hij na de Kerstvacantie zijn arbeid als leeraar weer. De spannende strijd Hoe de stand verliep Euwe Aljechin Remise le partij 0 1 3e 4 2 z 4e 1 3 5e 3 1 6e 3 2 7e 4 2 8e 4 9e 2 5 10e 3 5 2 11e 3 5 3 12e 4 5 3 13e 4 5 4 14e 5 5 4 5 5 5 16e 5 6 5 17e 5 6 6 18e 5 6 7 19e 5 7 7 20e 6 7 7 21e 7 7 7 22e 7 7 8 23e 7 7 9 24e 7 7 10 25e 8 7 10 26e 9 7 10 27e 9 8 10 28e 9 8 11 29e 9 8 12 30e te 9 8 13 Huldeblijk voor het Euwe- Aljechin-comité Nu de match EuweAljechin zoo schit terend geëindigd is hebben enkele heeren te Amsterdam het initiatief genomen de or ganisatoren van de match een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid aan te bieden voor het uitnemende werk door hen ver- Schaakspelers, die bereid zijn mede te werken aan de huldiging van de leden van het comité, kunnen hun bijdragen zenden aan den heer E. van Dien. Amsterdam, Sar- phatistraat 5, postgiro 87339, gemeentegiro Amsterdam d. 1458. GEMENGD NIEUWS De erfenis van Neeltje Pater Ongeveer 250 menschen, die zich afstam melingen van Neeltje Pater noemen Neeltje moet millioenen nagelaten hebben, begrijpt u! zijn bijeengekomen en hebben hun goedkeurine gehecht aan de oprichting van een Neeltje Patervereeniging. waartoe in een vorige bijeenkomst besloten wat Zaterdagmorgen is door de Rijks- en Ge meentepolitie een inval gedaan ten huize van den heer T. aan den Ommerweg te Hellendoorn Een zender, welke in king was. werd in beslag genomen. Door de politie was in samenwerking met personeel van P T.T reeds geruimen tijd naar deze zender gezocht, doch de opspo ring werd zeer bemoeilijkt door het feit. dat telkens van zendplaats werd verwisseld. Het in beslag eenomen toestel hehoort ge deeltelijk in eigendom toe aan den heer T uit Hellendoorn. terwijl onderdeelen afkom stig waren uit Ols« en Deventer Tegen den heer T. is proces-verbaal opge maakt KOKENDE THEE OVER HET LICHAAM In een woning aan de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam heeft een 6-jarige jongen een nol kokende thee over he» lichaam ge kregen De knaap is met ernstige hrandwon den aan armen en schouders in het Wilhel- mina Gasthuis opgenomen. komen bij ons klimaat ge regeld voor; l*caeui etUcln ütlpt het product van vertrouwen. Auto- en motorongelukken Te Zwolle botste een auto uit Amster dam in de Dieze.rstraat tegen een autobus van het stadsverkeer op. De botsing was zóó hevig dat de autobus dwars over den weg werd gezet en de personenauto naar den anderen kant van de straat werd ge slingerd- Een van de passagiers van de auto. mej Schutte, uit Amste-dam. moest naar het Ziekenhuis worden gebracht De beschadigingen aan de autobus waren van dien aard. dat hij moes! worden wegge sleept Geen van de inzittenden had even wel letsel opgeloopen. DOODELIJK TREINONGELUK De 28-jarige gehuwde spoorwegarbeider A. Ritsma. wonende te Hilversum, die Vrij dagochtend od het statlonsmiDlflCPment on der een der wagons van een uit Bussum ko menden trein wraakte. waardoor zijn lin kerbeen werd verbrijzeld, is in het Diaco- nessenhuis overleden. BRANDEN Te Krommenie (N.H.) Is door onbe kende oorzaak de houten boerderij, be woond door de familie B en staande aan da Vlusch. tot den grond afgebrand. De brand weer wist de belendende porceelen met moei te te behouden. Verzekering dekt de schade, VOSSEN OP DE VELUWE Naar wij vernemen mocht het den Jacht opziener E. van Veldhuizen te- OI d e- broek gelukken een vos te bemachtigen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5