iytjbert:: NIEUW! d i rocji DINSDAG 17 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE PARIJSCHE VREDES SIR SAMUEL HOARE TERUG IN LONDEN Het Lagerhuis wordt reeds roerig! Sir Samuel Hoare, de Britsche minister voor bui tenlandsc.be zaken, is gisteren per vliegtuig uit 'Zürich naar Londen terug gekeerd. Ondanks liet ongeval, opgeloopen tijdens het schaatsrijden, waardoor hij zijn neusbeen gebroken heeft, zag hij er gezond en opgewekt uit. Hij zal echter nog twee dagen in huis blijven om Donderdag weer geheel fit te zijn voor het Lagerh aebat, dat hem wacht in verband met de Parijsche voorstellen inzake 't Italiaansch- Abessijnsche conflict. Bij de behandeling van de motie van af keuring, die Labour Donderdag a.s. zal in dienen, zal ook ministerpresident Bald win het woord voeren, en in sommige kringen verwacht men, dat de regeering haar rol bij de voorbereiding der Parijsche voorstellen met kracht zal verdedigen. Ook hoopt men, dat Baldwin thans de verkla ringen zai afleggen, die hij verleden week in het Lagerhuis geweigerd heeft op grond van het feit, dat de/ voorstellen toen nog niet ter kennis vanu de betrokken regeerin gen en van den Volkenbond waren gebracht In de lobby var» liet Lagerhuis gelooft men echter, dat cr ook thans nog tal van kwesties zijn, die Baldwin liever niet zal onthullen, en men acht het daar niet on waarschijnlijk, dat Baldwin Donderoag meer zal afrekenen met de critici in eigen rijen dan met de aanvallen der oppositie. Juist daarom gelooft men aan de mogelijk heid, dat de eerste minister de vertrouwens kwestie zal stellen. De „Evening Standard" doet. een beroep op zijn lezers, om Hoare gerechtigheid te doen wedervaren, want het is bekend, dat hij met bepaalde opdrachten naar Parijs ging. Het blad noemt het onzinnig, over het aftreden van den minister van buitenland- sche zaken te willen spreken. Of alle minis ters treden af, óf er treedt niemand af. Een „voorposten-gevecht" In de Lagerhuiszitting van gisteren zijn de Parijsche voorstellen reeds ter sprake gekomen. Bij het stellen van vragen dien aangaande, ontwikkelde zich een soort voorposten-gevecht, dat er een voorproefje van geeft, wat het kabinet Donderdag kan tegemoet zien. De Labourman Dalton vroeg aan Eden onder applaus van een groot aantal leden en onder protest van anderen: „Neemt de re geering nog steeds de verantwoordelijkheid op zich, voor deze schandelijke voorstel len?" Eden bleef onbeweeglijk in de regeerings- bank zitten. Op de vraag van Dalton, of de regeering voornemens bleef, haar verdragsverplichtin gen volgens art. 16 van het volkenbondssta tuut na te komen en dienovereenkomstig de olie-uitvoer naar Italië te verbieden, ant woordde Eden ontwijkend: „De toepassing van sanctiemaatregelen door den volken bond richt zich niet naar art. 16, doch naar de door de volkenbondsvergadering van 3921 aangenomen resoluties." Op de vraag van den labour-afgevaardig- de Thurtle, of de regeering haar verklaring van 23 October, dat elke regeling van het Italiaansch-Abessijnsch conflict in overeen stemming met het volkenbondsstatuut moet lijn, handhaafde, antwoordde Eden bevesti gend. DE ABESSIJNSCHE OORLOG Italiaansch offensief in Ogaden Volgens berichten uit Addis Abeba zou den de Italianen thans het offensief in Oga den hebben hervat. Voorafgegaan door een escadrille van 9 vliegtuigen, die de Abessijnsche voorhoeden bombardeerden en verschillende slacht offers maakten, heeft de Somali-infanterle, daarbij gesteund door tanks, op 63 K.M. ten Zuiden van Sasa Baneh de Abessijnsche linies aangevallen. Er hadden verwoede gevechten plaats, ronder dat aan een van beide zijden groote yoordeelen verden behaald. Eenige honderden Italiaansche Somali's zouden naar de Abessijnsche gelederen zijn oVergeloopen. Het bombardement van Neghelli Volgens de Romeinsche bladen namen fcan het bombardement van Neghelli 15 .vliegtuigen deel. Vele brandbommen stichtten brand in het tentenkamp. Het schijnt, dat hier 't grootste deel van de troepen van Ras Desta verzameld was. De raid werd uitgevoerd door vliegtuigen van het kamp bij Lugh, dat ongeveer op 800 K.M. afstand van de plaats van den aanval is gelegen. VOORSTELLEN DE HOUDING DER ABESSIJNSCHE REGEERING Een verklaring van den Negus Keizer Haile Selassie heeft in zijn hoofd kwartier te Dessie de buitenlandsche pers vertegenwoordigers ontvangen en voor hen de volgende verklaring afgelegd: „Wij wenschen met alle plechtigheid en stelligheid, die uit den toestand voort vloeit, te verklaren, dat onze bereidwil ligheid om een vreedzame oplossing van het conflict te vergemakkelijken, onver anderd is. Doch zelfs het in principe aanvaarden van de Fransch-Britsche voorstellen door ons zou niet slechts een soort lafheid tegenover ons eigen volk zijn, docli ook een verraad aan den Vol kenbond en aan alle .staten, die van meening waren, dat zij van nu af aan op het systeem der collectieve veiligheid konden vertrouwen. Deze voorstellen zijn in de oogen der Abessijnen een negatie en een afwijking van de grondslagen, waarop de Volken bond is gebouwd. Hun aanvaarding zou de afscheiding van Abessijnsch gebied en het opgeven der onafhankelijkheid van Abessinië beteekenen ten gunste van een staat, die Abessinië heeft aan gevallen. De voorstellen beteekenen een verbod voor Abessinië, om vrij en met succes deel te nemen aan de economische ont wikkeling van een derde van het eigen land. Zij vertrouwen deze ontwikkeling toe aan een vijand ,die practisch ten tweede male probeert Abessinië te vei- Een regeling op de basis van deze voorstellen zou een belooning voor de aanvallende mogendheid en voor de schending van internationale verplich tingen beteekènen. De vitale belangen van Abessinië zouden geschonden wor den. Dit feit gaat voor ons vóór elke an dere interpretatie of overweging'. Afwijzing op juridische gronden? Reuter meent te weten, dat de regeering van Abessinié aan de Ethiopische delegatie te Geneve een ontwerp-antwoord heeft me degedeeld, op de Fransch-Britsche voorstel len, dat een virtueele weigering, doch geen categorische afwijzing beteekent. In het document der regeering wordt naar voren gebracht, dat de Fransch-Engelsche voorstellen namelijk zijn gebaseerd op hei drie-mogendhedenverdrag van 1906, dat door Ethiopië niet werd erkend. Voorts voegt de regeering er nog aan toe, dat de vredesvoorstellen in strijd zijn met den geest van de Fransch-Abessijnsche over eenkomst van 1909, waarbij de rechtsgelijk heid van alle vreemdelingen werd erkend, terwijl de Italiaansche kolonisatie-zöae ex clusieve rechten voor de Italianen met rich brengt. Men legt er den nadruk op, dat het ont- 'erp-antwoord, dat eveneens aan de Ethio pische legatie te Parijs zou zijn medegedeeld, voortdurend steunt op juridische teksten. De meening van Wol de Mariam W o 1 d e Mariam, de Abessijnsche gede legeerde bij den Volkenbond, beeft ver klaard, dat zoo hij door den Volkenbonds raad zou worddh uitgenoodigd, om over de redesvoorstellen, zijn meening te uiten, hij o.m. zou zeggen: In de eerste plaats zal Abessinië ook niet het kleinste stukje van Tigre afstaan. Zelfs wanneer de Volkenbond' of de groote mo gendheden dit van ons zouden eischen, zou den wij dat niet doen. Uit strategische overwegingen hebben wij ■eliswaar den Italiaan een gedeelte van Noord-Abcssinië afgestaan, doch wanneer zij dit definitief wenschen te behouden, zullen zij ons eerst van de aarde moeten vagen. Ten tweede is de Abessijnsche regeering geenszins geestdriftig voor de in uitzicht gestelde haven naar de zee nabij Assab, vant het geheele gebied rond Assab fs een vóestijnachtige en zanderige streek. Wij zouden de voorkeur geven aan de haven van Bntsch Somaliland, Zeila, met een voldoen den breeden corridor. Abessinië kan er geenszins in toestemmen, dat Italië een geweldige kolonisatiezóne krijgt, want reeds thans kan men voorspel len, dat Italië de moeilijke juridische ver houdingen zal uitbuilen om later opnieuw Abessinië binnen te dringen. Hoewel wij het op de belangrijke punten met het vredesplan niet eens zijn, achten wij onze zaak nog niet verloren. Wij krijgen den steun van de kleinere volkenbondssta- ten en hopen op den geest van rechtvaardig heid en „fairplay", waarvan de Engelschs politiek overigens is vervuld. ITALIË EN DE VREDES VOORSTELLEN MUSSOLINI WACHT LAGERHUIS-DEBAT AF (Van onzen specialen correspondent) Rome, Maajidag. Het antwoord van Mussolini op de vredes voorstellen van Laval en Hoare laat nog steeds on rich wachten. De geslepen dic tator heeft thans besloten, niet te antw den voordat Sir Samuel Hoare in het La gerhuis zijn verklaring heeft afgelegd, het geen Donderdag zal plaats vinoen. Men verwachtte, dat de Groote Fascisti sche Raad, die a.s. Woensdagavond bijeen komt liet definitieve antwoord zou formu leeren om het daarna aan Londen en Parij: toe te zenden: maar in officieele kringen verklaart men thans, dat "na afloop van de zitting van den Raad een uiteenzetting verklarende opmerkingen aan de Fransche en Engelsche regeeringen zullen worden gezonden, vergezeld van nieuwe Italiaan sche eischen. In zekere diplomatieke kringen beschouwd men deze procedure als een duidelijke po ging om tijd te winnen. Deze houding, zegt men. wekt verbazing, vooral waar bij het overhandigen der oorspronkelijke voorstellen aan de Italiaansche regeering om.een spoe dig antwoord werd verzocht. Intusschen wordt het document der Pa rijsche voorstellen in de Italiaansche pers uiteengerafeld. Het edelmoedige aanbod van Hoare en Laval wordt zóó gekleineerd en zóó geringschattend besproken, dat de gewone Italiaan er weinig meer van be grijpt In de diplomatieke kringen te Rome zijn de tegenstanders der Parijsche voorstellen van meening, dat de toon. die in de Ita liaansche pers met betrekking tot de stellen wordt aangeslagen aan den voor avond van de verwachte onderhandelingen, ongetwijfeld de uitsluitende bedoeling heeft, in het buitenland gehoord tc worden. Men tracht op deze wijze, aldus wordt gezegd, bovendien den indruk weg te nemen, als zou Italië eigenlijk zeer verheugd zijn over het bedrog, dat tegenover den Volkenbond wordt gepleegd, en als zou Italië van plan zijn om „luide en in het openbaar te eischen, wat het zich door geen veroverin gen zou kunnen toeëigenen en wat het nooit zou worden toegestaan." Italië's antwoord nog niet gereed Eerst na de zitting van den Fascisischen Raad Te Rome werd gisteravond van officieele zijde verklaard, dat vóór de bijeenkomst van den Grooten Fascistischen Raad van Italië, t. o. v. de Parijsche vredesvoorstellen, abso luut niets nieuws te verwachten is. Woens dagmiddag komt de Raad bijeen. De mogelijkheid schijnt te bestaan, dat de Italiaansche regeering na de beraadslagin gen van den Grooten Raad, die misschien erscheidene zittingen in beslag zullen ne- nen, de Fransche en de F.ngelsche regee ring eenige vragen zal stellen, waaromtrent Rome. alvorens een principieel antwoord te geven, nadere opheldering wil. Ook schijnt Italië,'alvorens 't de Fransch- Britsche voorstellen ook maar als basisvoor erdere besprekingen wil aanvaarden, vol ledige zekerheid te willen hebben omtrent de waarde en do handhaving van nieuwe overeenkomsten, die eventueel met Abessinië getroffen zouden kunnen worden. Grandi bij Vansittart De Italiaansche ambassadeur te Londen Grandi, had een anderhoud van een half uur met oen permanenten staatssecretaris an het Foreign Office, Sir Robert Vansit tart In den loop van dit onderhoud kreeg de Italiaansche ambassadeur opheldering ten aanzien van verschillende punten van de vredesvoorstellen. Het lijk van Overste Fawcett gevonden? Uit Cuyaba in Brazilië wordt gemeld, dat in de Matte Grosso het lijk van een blan is gevonden, waarvan rnen vermoedt, dat het liet stoffelijk overschot is van den onge veer tien jaar geleden verdwenen Engel- schen onderzoekingsreiziger overste Faw cett. Het lijk werd door telegranf-arbeiders ge vonden nabij een dorp, dat wordt bewoond door inboorlingen van den Chavante-stam Alle teekenen wijzen erop, dat het slacht offer door inboorlingen is gedood en gescal- De geruchten omtrent overste Fawcett zijn nooit geheel verstomd. In 1928 geloof de men eindelijk zekerheid te hebben, dat hij nog in leven was en werd een Engel- sche expeditie uitgezonden, die echter geen spoor van hem vond. Billijk oordeel Ook de N. Prov. Gron. Crt. betreurt de gang van zaken met de opvoering van „De Beul": En al erkennen wij, dat de overiicid niet kan wijken voor diegenen, die de or de verstoren, is de vraag bij ons gerezen, of niet, toen twijfel rees omtrent het ka rakter van het inderdaad schandelijke stuk, blijkens do gedeelten die nu in de pers werden afgedrukt, het verbod toch niet had moeten volgen. Het schijnt ons toe, dat de burgemeester in het raadsdc- bat over deze zaak al te zeer de nadruk legde op de handhaving der orde en zoo goed had kunnen verklaren: nu ik alles beter kan overzien, zal ik mij inzake do toelating van het stuk nader moeten be- Maar hoe dit ook zij, wij moeten ons verzetten tegen liet pogen van sommigen, die het willen doen voorkomen alsof het den antirevolutionairen burgemeester van Amsterdam niet kan schelen of er godlasterlijke stukken in de schouwburg worden opgevoerd. Zij die zoo spreken, doon hem onrecht aan- Men kan o.i. alleen dit zeggen, dat bet èn wat de subsidieering én wat het niet verbieden van het stuk betreft, jammer is. dat onze mannen in het gemeentebe stuur van Amsterdam niet mepr op hun hoede zijn geweest dan thans het geval mocht zijn. De „frissche, spontane Duys" KAN MEN ER MEE ZITTEN! Volgens het „eenstemmig oordeel" der roode Kamerfractie heeft Mr. Duys al se dert 22 jaar zijn plicht verwaarloosd. Toch was hij telkens weer de hooggeroemde lijst trekker bij de verkiezingen en nog op 30 April1933 schreef Het Volk over dit zijn plicht verw aarloozende Kamgrlid: Dat Duys, ondanks het feit, dat hij bij Ikans een kwart eeuw in de Kamer zit. nog dezelfde frissche, spontane kerel is gebleven, door Troelstra vele jaren gele den eens schertsend met een dartel veu len vergeleken, mogen wij als een groote winst boeken. Figuren als hij, waarbij ge moedswarmte. scherpe blik en levendige geest zoo nauw dooreen geweven liggen zijn even kostelijk als zeldzaam. Het leven heeft ook hem striemende noodlotslagen niet bespaard, die zijn voelige aard hevig moeten hebben •krenkt. Maar hij heeft er zich niet door la'en verslaan- Zijn kop moge grijs ge worden zijn, de oogen en de jelaalstrek- ken tintelen van sprankelend leven en zijn zin voor gerechtigheid drijft hem telkens opnieuw om zich met jeudige frischheid te werpen in de proletarische strijd tegen maatschappelijk onrecht en voor gemeenschapszin. Dat is oude plunje uit de roode kleodkast. „Kerk en Vrede" en Luchtbescherming Het hoofctbestuur van de verecniging „Kerk en V-rede" heeft den ministerraai en de beide Kamers een adres gezonden, waarin het de aanneming van het inmid dels door de Tweede Kamer reeds aanvaar de Wetsontwerp tot bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen ontraadt. Dat deze veveeniging, aldus d e N e d e r lander, indien de geloofsovertuiging barer leden medewerking aan de lucht verdediging ook in de meest passieve vorm verbiedt, pogingen aanwendt om de verplichte medewerking aan oefenin gen in de luchtbescherming uit het We's ontwerp geschrapt te krijgen, is haar goed recht. Maar zij dient zich daarbij te houden aan overwegingen van godsdicn- stig-zedelijke aard. Instede daarvan motiveert zij haa»* standpunt o.a. door de beweringen, dat: le. volgens bet oordeel van „deskundi gen" de uitvoerbare luchtbescherming slechts een gering effect zal sorteeren, 2e. „deskundigen" verzekeren, dat het meest effectieve, zoo niet het eenig effec tieve deel van het moderne defensie-sys teem de onverhoedsche luchtaanval op de vijandelijke centra is. De vermenging van principieele en zake kelijke bezwaren ver-aadt wel zwakheid van overtuiging bij het kleine, blijvende ge deelte van K. en V. „De Beul" en de S.D.A.P. Wat doet thans de roode pers? Zij voert de reclame-trom voor een z.g.n. „besloten" opvoering van „De Beul" Wij voor ons aldus de r.k. „Gelderlan der" proeven uit die propaganda van het soc. dem. orgaan voor de opvoering van „De Beul" In besloten kring allereerst do mentaliteit, welke uit die propaganda spreekt. Als men daarbij nog overweegt, dat ook de „Arbeiders Jeugd Centrale' opgewekt wordt het stuk te gaan zien. dan voelt men nog des te meer en des te beter, hoe er innerlijk nog een geest heerscht in de S.D.A.P., die doortrokken is van hel oude historisch materialisme. Al waren er de laatste jaren uiterlijk eenige veranderingen te constateeren, die de venvachting wekten, dat een andere KRAUSE OVER HET RASSEN-PROBLEEM Adolf Hitler, heer des huizes Van het Duitsche gezin (Van - Duitschen correspondent) Te Maagdenburg is dezer dagen het wa renhuis Barasch door de politie gesloten, nadat een deel van het joodsche personeel was gearresteerd. Naar aanleiding feit hield K r a u s e, de districtleider der N.S.D.A.P. van Maagdenburg een voordracht over het thema „De wetten van Neurenb-rg en de arrestaties te Maagdenburg". Voor deze bijeenkomst bestond enorme belangstelling want iedereen wilde klaarblijkelijk precies weten, wat er eigenlijk is gebeurd. Nadat Krause zich tégen meerdere aanvallen had «erdedigd, verzekerde hij zijn toehoorders, dat. Maagdenburg niet erger dan andere Duitsche steden bekend staat wegens de achtervolging van joodsche ingezetenen. Elke groote stad heeft een bepaald aantal ongewenschte elementen van joodsche ori gine. maar helaas is men er niet in alle andere steden er toe overgaan, zulke perso nen te arresteeren. Nadrukkelijk wees Krau se het verwijt van de hand, dat ook in aiet- Joodsche warenhuizen wel eens strafbare feiten worden vastgesteld. Hij ontkende deze mogelijkheid weliswaar niet. maar voor hem gaat het uitsluitend om het probleem der „rassenschande". Men heeft vastgesteld, dat joodsch perso- neer uit het warenhuis BdTasch mui christe lijke meisjes verkeerde en in het Derde Rijk wordt zooiets niet langer geduld. Men kan er zich niet van af maken met de be wering, dat het dan waarschijnlijk om „verdorven meisjes" gaat, want over deze meisjes mag de staf niet worden gebroken eer moet men degenen tot verantwoor ding roepen, die geestelijk of lichamelijk vloed hebben uitgeoefend op het Duitsche is. Van rechtswege kan het niet langer geduid worden, dat een Duitsch meisje werk 7aam is bij een joodsche firma. Natuurlijk mogen niet alle joden, die in Duitschland geduld worden, over één kam geschoren worden. Duitschland aldus districtloider Krause is een groot huis, waar velen in wonen, maar de heer des hui zes is Adolf Hitier, die ook hier te zeggen heeft. Wie zich niet naar hem schikt, die moet er dan maar aan ge- looven, maar pas op hevel van den „Führer". Daar moet men ook te Maagdenburg rekening mee houden en derhalve moet tegen eigenmachtig optreden worden gewaarschuwd. Elk geval moet met voorbeeldige discipline worden behandeld. Van beiang is het, dat vooral de jeugd in de scholen wordt ingelicht, om haar bij tijds een beeld le geven van het rassen vraagstuk. Waar dat thans geschiedt, dan zal een vo gencfè generatie niet meer in openbare samenkomsten gewaarschuwd be hoeven te worden voor het joodsche gevaar De brave bewoners van Maagdenburg we ten nu. wat er bij Barasch is voorgevallen en Krause kan ir zijn vuistje laehr-n. want wie zich aan een ander spiegelt, die spiegelt zich zacht! In Capua werd door de vrijwilligers, die zich aanboden voor den strijd tegen Abessynié, voodat zij nc larade gehouden voor koning Victor Emmanuel (rechts), «tnnssaar --- het front vertrokken, een Berlijn, 15 December 1935. De Vredesplannen voor den Volkenbondsraad Niet vóór Vrijdag of Zaterdag Te Genève neemt men aan, dat de Vol- kenbondsraad zich niet vóór Vrijdag of Za terdag zal bezig houden met de bespreking der Fransch-Britsche vredesplannen inzake Abessinië- Eerst zal men den afloop willen afwachten van de beraadslagingen in den grooten fascistenraad te Rome op aanstaan den Woensdag en van de parlementaire dis cussies te Londen op as. Donderdag. De Tsjechoslowaaksche Presidentsverkiezing Te Praag duren de onderhandelingen tus- schen de politieke partijen nog voort over de candidaatstelling voor de a.s. presidents verkiezing der Tsjecho-Slowaaksche -repu bliek. Indien geen overeenstemming wordt be reikt, zuilen bij de verkiezing twee candi- daten tegenover elkaar staan en wel de minister van Buitenl. Zaken, dr Benesj als candidaat der linksche partijen en prof. dr Nemetsj als candidaat der Tsjechische agra riërs en van de rechterzijde. Bij dezen stand van zaken zal waarschijn lijk geen van beide candidaten de absolute meerderheid in de Nationale Vergadering, die is samengesteld uit Kamer en Senaat behalen Overval op Hitler-Jongen De persdienst van de gouw Hesstm-Nassau deelt mede, dat de leider der Hitler-jeugo te Lorcb aan den Rijn, Friedrich Bergles. Zaterdagavond tegen acht uur met een trein naar Rüdesheim wilde rijden ter bij woning van een bijeenkomst der Hitler- ieugd. Op weg naar het station te Lorch werd hij door eenige personen overvallen, en zonder eenige directe aanleiding door een drie c.M. diepe steek in de hartstreek ernstig gewond. De gewonde is direct naar het ziekenhuis te Rüdesheim overgebracht. Dé staatspolitie heeft twee personen ge arresteerd. doch de aangelegenheid is nog niet opgehelderd. |M AF geestesgesteldheid zich begon baan breken, de zuigkracht van het ouoe athe ïstische beginsel blijft trekken en blijft doorwerken. De Keuringsdiensten Zijn ze zoo vreeselijk duur? De heer D. Schrijnen, secretaris van do 'oormalige Gezondheidscommissie te Venlo schrijft in de N. Venlosche .Crt o.m.: Na veel omwerkingen is het ontwerp ter Rib vervanging van de warenwet vrijwel copie geworden van de geldenae. Maar daarmede zijn de keuringsdiensten nog niet gered. Men zegt dat die duur zijn vergelijkt ze niet met andere diensten. Zoo b.v. de Gemeentelijke uitgaven voor de keuringsdienst in Den Haag 12 ct. en in Amsterdam 17 cent Voor het onderhoud en oe bescherming van uet menschelijk lichaam P5- 12 cent en voor het onderhoud en de be- aan scherming van de plantsoenen 150 cent BI Hier volgen de cijfers: In deze kostenberekening zijn niet opg&£' nomen die der gebouwen. De kosten per inwoner bedroegen: voor het gemeentelijk archief 9 cent 'Pr voor den keuringsdienst 12 cent :ini voor kunsten en wetenschappen... 18 cent:er' voor de gemeentelijke apotheek 18 cent'er! voor bouw- en woningtoezicht 52 cent 'oor plantsoenen 150 cent voor gem. g-eneesk. dienst 202 centc voor reinigingsdienst 475 cent*net voor politie 860 centB'1 ïèr De kosten per inoner beoroegen: voor politie 903 cent,eh| voor stadsreiniging 277 cent L( voor de vuilverbranding S6 cent voor de wasch en schoonmaakdienst 31 cent voor de brandweer 172 cent voor de geneesk. en gezondheidsd. 253 cent voor de woningdienst 32 cent HJl voor het bouw- en woningtoezicht 36 cent voor de keuringsdienst voor waren 17 cent fep Voor de d u r e keuringsdiensten was op do ieei staalsbegrooting 1935 uitgetrokken: l/itkeering aan de gemeenten f660.000.— Als men deze getallen ziet, dan vraagt u. men zich toch af, waarom moeten toch de jr, keuringsdiensten steeds verontrust worden sn door staatscommissie na staatscommissie en e bezuinigingsplan na bezuinigingsplan bepaalt men zich er niet toe om na te gaanlen of het beheer zoo economisch en zuinig r gelijk geschiedt iets waartoe het drievoudig toezicht op de geldmiddelen door Rijk, pre vincie en gemeente, gecombineerd met het technisch toezicht door de inspectie van desg volksgezonaheid toch alle mogelijkheden tijk biedt? i' rjde WYBERT-SIROOP werkf f» oplossend bij vastzit* tende hoest, verkoud» heid, griep, bronchitis^) kinkhoest. Aangenam® smaakkinderen zijn er dol op 1 In een der goudmijnen in den Oeral is, naar officieel wordt medegedeeld, een goud- klomp gevonden, die 13.797 K.G. weegt. dii Op zijn trouwdag een ander gehuwd Te Birmingham heeft een handelsreiziger terecht gestaan, wegens verbreking van trouwbelofte Op zijn trouwdag was hij niet bij zijn officieele bruid komen opdagen, doch had hij zich terwijl men op zijn aan komst wachtte, met een ander meisje in het huwelijk laten verbinden. Aan zijn vroegere verloofde, waarmee hij vijf jaar om gang had pehad. werd door den rechter een schadeloosstelling van 275 pond toegewezen Alles was voor den trouwdag in gereedheid 2-ehracht. aldus werd fer terechtzitting ont huid. doch in de plaats van den hruidepon verscheen een telegrambesteller, die een te legram overhandigde, dat als inhoud had: ..Gaat niet door, hrief volgt". Het aansekondiede schrijven luidde al dus: ..Het zou een onvergeeflijke zonde zijn. als ik je zou trouwen, want ik ben niet waardig jou lief te hebben". Kort Nieuws Bij besluit van de Litausche commissie voor de controle op vreemdelingen zullen aan het eind van deze maand 120 Duitsche families Litauen moeten verlaten. In Hongarije hebben zich opnieuw 'oes anti-semietische betoogingen voorgedaan. Sommige betoogers droegen borden mee 1 met het opschrift: „Wij zweren bij den Hongaarschen God dat wij niets zullen koo- en pen bij Joden". Op de gevels en deuren van 'ex' verschillende Joodsche zaken werden biljet- 6 F ten geplakt met het opschrift: „Hier wonen 1 Joden. Zij zullen er niet lang meer wo Op 66-j'arigen leeftijd is te Wilna over- "ee leden Adam Pilsoedski, jongste broer van efie( wijlen Maarschalk Josef Pilsoedski. De 10 overledene bekleedde verschillende open- °°r bare functies en was o. a. vice-president van den Poolschen Senaat. Tengevolge van de vorst ligt de Pool- ®iti zee ten Noorden van de Moermansk-kust geheel dicht, zoodat de scheepvaart tot om- streeks Mei 1936 thans in dit gebied J staakt moest worden. Ned. Fabrikaat Gistermidag heeft in Excelsior te 's venhage een buitengewone algemeene leden- eet" vergadering plaats gevonden van de vereeni- eilij ging Ned. Fabrikaat, onder voorzitterschap lans van mr. S. J. Hogerzeil. Ir. M. H. D a m m e, directeur-generaal der P. T. T. werd tot lid van het dageljjksch be stuur en hoofdbestuur der vereeniging geko zen ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van ir. Suringar. Na het afdoen van een aantal huishoude lijke zaken kwam de propaganda aan de orde. Deze zal in 1936 krachtig worden ter hand genomen. Medegedeeld werd dat de aesthetieche ver zorging van het orgaan der Vereeniging on der de loupe zal worden genomen. Men zal trachten, extra rubrieken er bij te krijgen. De „Leden werft leden"-actie heeft niet veel nieuwe leden doen toevloeien, maar de ach teruitgang van het ledental is ondanks crisus niet onrustbarend. Mij. De Betuwe N.V. te Tiel Bestaat 50 jaar Op Vry'dag 20 December a.s. zal het 50 *aar geleden zijn, daic de Mij. de Betuwe te Tiel als jamfabriek werd opgericht*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2