rödlOD RENTE OP RENTE MAANDAG 16 DECEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Colportage verbod Geoorloofd middel In de Groene Amsterdammer heeft prof. C. Josephus Jitta een artikel geschreven over grondwetsherziening. Daarin beant woordt hij o.a. de vraag, of üe vrijheid van drukpers, die in de Grondwet is gewaar borgd. zich moet blijven uitstrekken tot de rijheii van colportage. „Men is gewend op het voetspoor van de jurisprudentie van de Hooge Raad onder de vrijheid van drukpers, zooals zij is belichaamd in art. 7 van de Grondwet, tevens te doen vallen de vrijheid in het algemeen om drukwerken te verspreiden, de zoogenamde colportage. Die vrijheid kan men volgens de leer van de Hooge Raad en volgens vrijwel allo schrijvers wel hier en daar eenigermate beperken, maar niet, zelfs niet alleen in een bepaal de gemeente, geheel opheffen. Waarom eigenlijk? Geleerd door de er varing mot de misbruiken, die men te genwoordig van colportage pleegt te ma ken, bestaat er dunkt mij geen bezwaar, tegen, die colportage aan strenge regelen te binden. De vrijheid van drukpers is onvolledig, w anneer zij niet tevens de mo gelijkheid inhoudt, dat deze drukwerken kunnen worden verkocht. Toegegeven. Maar het is welbeschouwd een dwaasheid te beweren, dat de vrijheid van drukpers zich zoover moet uitstrekken, dat zij ook omvat de gelegenheid aan het publiek drukwerken op te dringen, die het pu bliek niet begeert en ook het verspreiden op de openbare weg van die drukwerken waarvan de verspreiding tot wanorde aan leading geeft. En die dwaasheid bereikt haar hoogtepunt, wanneer men hier en daar de politie met geweld ziet optreden, niet ter bescherming van colporteurs, die mishandeld worden, maar tot steun aau colporteurs, die het publiek drukwerken willen opdringen, die dat publiek niet wensoht. Nationaal Herstel en N.S.B. Benevens een onlogische generaal Dezer dagen beeft de Centrale Raad van bet Verbond voor Nationaal Herstel te Den Haag, ecu vergadering gehouden en daarin behandelde generaal S n ij d e r s de ver schillen tusschen N.H- en N.S.B. Hij somde volgende op: le. Het Vertoond verwerpt de uiterlijk heden, manieren en methoden der N.S.B. als een oorspronkelijk Nederland6ch ka- rakter missende. 2e- Het Verbond verwerpt als onover komelijk het Leidersbeginsel, dat met zich medebrengt: knotting van de staatsrechtelijke hoog heid van het Hoofd van Staat, volledige uitschakeling van de volkswil op de behandeling van 's lands zaken. opheffing van de gezonde vrijheid van gedachte en mecningsuiting, ingrijpen van de Overheid in het ge zins- en gemoedsleven, gelijkschakeling van alle denken, spre ken en doen naar eischen van 't staats gezag. 3o. liet Verbond verwerpt eenige num mers van het programma der N.S.B. b.v- ten opzichte van de verhouding van Ne derland tot de deelen van de Dietsche stam buiten het Rijksverband en de be vrijding van de Staat, door kapitaalsaf lossing op korten termijn, van zijn ren- teverplichtlngien tegenover het grootkapi taal en de uitoefening van de staatstaak zonder gchtteeningen, wat aan de grond wet van Utopia is ontleend. 4e. Het Verbond verwerpt de propagan da der N-S.B. Het weekblad „Volk en Vaderland" is een strijdschrift in de slechtste zin, waarop communisten ja- loersch zouden kunnen worden. 5e. Het Verbond verwerpt de in ge schriften der N.S.B. voorkomende ver dachtmakingen tegen het kapitalisme en de pogingen om de arbeidersklasse door onvervulbare voorspiegelingen in het ge vlei te komen. Ecuces du peu, zouden de Franschcn zeg gen; het is niet mis- Maar nu de conclusie van den generaal: „Overigens is er geen reden, om tegen over bedoelde beweging een vijandige houding aan te nemen". Deze conclusie, generaal, is verbijsterend; men zou evengoed kunnen zeggen: deze bandiet heeft zeven moorden en twaalf roofovervallen op zijn geweten, maar is overigens een beminnelijk en be trouwbaar mensch. „Malle hoogmoed" 't Ts werkelijk leuk om te lezen hoe (liep- verontwaardigd de roode pers doet als men critiek durft oefenen op het volmaakte plan werk vau haar knappe koppen. Ziehier weer zoo'n aardig staaltje: Dat de liberale en anti-revolutionaire bladen geen kwaad genoeg van ons Plan van de Arbeid weten te zeggen, zal nie mand verwonderen. Deze nog altijd bij de dufste liberale economie zwerende pers kan niet ander» Een nare vertooning wordt het echter, als zulte bladen in hun hoogmoed met een soort dwaze superioriteitswaanzin de ontwerpers van ons Plan de les meenen te kunnen lezen. Dan wordt een zinnetje uit één onzer artikelen over het Plan geknipt en dit krijgt het volgende onderschrift: Nu stelle men tegenover die hoogwijze praat de volgende eenvoudige feiten. Om van de verdere eersterangs-deskundigen. die het Plan ontwierpen, te zwijgen: tot de inleiders op ons Utrechtsch congres Be hoorden onze Kamerleden v. d. Waerden en Van Braambeek, de eerste een inge nieur van onbetwist groot gezag, de an der een man, aan wiens vertoogen op ver keersgebied in de Kamer volle waarde wordt toegekend. Zou zoo'n krant nu wer kelijk denken, dat zulke personen behoef te hebben aan zijn vermaningen, om op te passen en voorzichtig te zijn? „Malle hoogmoed", staat er boven het stukje. Heeft de redactie van zoo'n roode krant deze nooit ontdekt bij het doorlezen van eigen kolommen? 't Is bepaald leuk, die hoogmoedige malligheid over eigen onfeil baarheid. De vrijmetselarij En de Prinsen van Oranje Nederlandsche Belangen in België Vragen van hel Tweede Kamerlid Van Kempen Dp 1 October 11. heeft de Belgische F.e- geering enkele besluiten afgekondigd in zake beperking van levering van buiten landsche producten aan Belgische overheids lichamen. Groote onrust is hierdoor gewekt bij do betrokken Nederlandsche belangheb benden. Het Tweede Kamerlid Van Kempen heeft thans aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gevraagd of de praktijk van deze maatregelen in strijd is met het op 20 Februari 1933 met België sloten vcstigingsverdrag. Verdient het geen aanbeveling, aldus de heer Van Kempen, om de onzekerheid om trent de gevolgen van bedoelde Belgische maatregelen voor gevestigde Nederlandsche belangen te doen wegnemen, voordat bin nenkort nieuwe onderhandelingen over he' ederztjdsch handelsverkeer met België ge opend worden? Is de Minister bereid mede te deelen tot welke slappen een en ander de Regeering aanleiding heeft gegeven en lot welke re sultaten die hebben geleid? Mr. Oud is waarlijk niet de eerste be windsman-vrijmetselaar en hij zal ook niet de laatste zijn. Ook verscheiden Prin sen van Oranje hebben tot de Orde be hoord; één van hen is een menschenleef- tiji lang haar grootmeester geweest. Wat de Prinsen van Oranje betreft, repli- ■eert d e T ij d, inderdaad zijn er daarbij ge weest, die ten aanzien van het ware karak ter der Loge zijn misleid, gelijk ook thans nog gebeurt. Soms ontdekten zc de mislei ding, gelijk Prins Frederik geschiedde, die tot de vrijmetselarij te zijn overgehaald en meenend Jat ze een onschuldige huma nistische liefhebberij was, schrok van de anti-christelijke machinaties, welke hij ont dekte. Zoodat hij 24 Januari 1820 aan de le den van het Rozenkruis een schrijven richt te, waarin hij verontwaardigd als volgt pro-' testeerde: „Ik bon Christen en hoop altijd Chris ten te blijven. Moet mijn zie! zich niet overstelpt gevoelen, als ik hier moet spre ken van het misbruik, dat men maakt van den naam mijns Goddelijken Mees ters. van den Zoon des hemels, die menschelijk lichaam aannemende, zich aan het hoofd der menschheid plaatste, om Ziin leer te prediken en den mensch zijn geheele waardigheid terug te geven •"tie niet eevrepsd heeft od een eerloos kruis te sterven, maar die terecht kon zpggen: „Alles is volbracht". Kunnen wij flen dood van Jezus Christus en dien van Adam Hiram op een lijn plaatsen? Wij willpn de misdaad niet begaan van den Goddelijken Jezus als een symbool voor te stellen". Prins Frederik was -:1e oom van Koning Willem III, die als grootmeester werd opge volgd door prins Alexander, omdat de Loge steeds caarne geurt met een koninklijken beschermer, ofschoon deze niet zelden wei nig afweet van de ware bedoelingen der vrij- metselarii. BINNENLAND beperking van vrouwenarbeid Het voorontwerp tot beperking van vrou wenarbeid op kantoren en in fabrieken iSindt geen verdediging bij Emmy J. B. in e Joodse Middenstander, want »Mt is weer een stap op de weg, die de N'rouw over het algemeen moet terugdrin gen tot de taak in huis, tot de vroegere toestand van geen opleiding, teren op de Broers, afhankelijk van familieleden Nochtans erkent de schrijfster: dat de meisjes, van, wie het meerendeel in de toekomst zelf huisvrouwen en moeder worden, in een goed gezin veel beter worden voorbereid voor haar ge zinstaak dan bij de machinale arbeid in fabriek of op kantoor, maarnoodig is het dan, dat ze in een goed gezin ko men, waar het voorbeeld en de tact en leiding van de huisvrouw haar werkelijk kunnen opvoeden voor haar toekomstige taa k in een milieu, waar men beter gees telijk en materieel is uitgerust om de wetten der hygiene, met overleg toe te passen dan in .het gemiddelde arbeiders gezin. Do vraag t> slechts, of de meisjes in derdaad in vele gezinnen die leiding zul len vinden, of de huisvrouw zelf over '1 algemeen geschikt is om deze te geven, of in het tegenovergestelde geval de ver houding, die we menigmaal uitstekend hebben gezien in het degelijke midden standsgezin, niet juist kan dienen, om 't meisje afschuw in te boezemen, van een beroep, waarin ze zoo weinig wordt ge waardeerd? De Jeugdwerkloosheid Gelijk bekend, Iieeft de minister van So ciale Zaken eenigen tijd geleden overleg gepleegd met Ged. Staten der provincies in zake een plan tot opneming van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven. Reeds hebben verschillende colleges van Ged. Staten een rondschrijven aan de ge meentebesturen laten uitgaan. In aansluiting daarop heeft de Minister zich thans per brief tot een groot aantal, ongeveer zestig organisaties van werkge vers en werknemers gericht met het verzoek zooveel mogelijk medewerking te verleenen Handelaren in Boter en Margarine Vergadering van de Federatie Te Rijswijk vergaderde de Federatie van Bonden van Handelaren in boter en mar garine. Vertegenwoordigd waren de Neutrale, de Prot. Chr. Bond, alsmede de Bond van Br bant en Amsterdam. De heer Col ij n, van Ransdorp (Amster dam-Noord), had als voorzitter van .het voorloopig bestuur de leiding- Uitvoerig werd verslag uitgebracht over Nederlandsche Ridderorden Jaarvergadering in de Residentie Zaterdagmiddag is te 's-G raven hage dc jaarvergadering gehouden van de Vereeni ging van leden der Nederlandsche Ridder orden Uit hef jaarverslag bleek, dat voor wat oe- treft de belasting van de doode hand, do vereeniging geplaatst is op de lijst van wel dadige vercenigingen. In het afgeloopen jaar traden 106 nieuwe leden toe en 4 nieuwe donaten is, terwijl 2 nieuwe leden toetraden met giften ineens. Aan de vereeniging ontvielen 33 leden en 8 donateurs door overlijden: 57 leden en 15 donateurs door bedanken. Aan uitkceringen werd in het afgeloopen vereenigingsjaar een bedrag van 6285.50 verdeeld over 41 pesonen. Hoewel het nog mogelijk bleef aan allé- daartoe in de termen vallende aanvragen om ondersleuning te voldoen moesten de te gemoetkomingen ten gevolge der verminder de inkomsten lager worden gesteld. net jaarverslag besluit met ecu ernstig be roep op de leden om de vereeniging in deze moeillijke tijd zooveel mogelijk te steunen. Aan het Emma-fonds der Stichting Oranje- Nassau's Oord kon een bedrag van f 4067.36 worden afgedragen, hetgeen wederom ruim f 300.minder is dan vorig Jaar. het onderhoud omtrent de wenschen van den Boterhandel .met de Commissie van Overleg uit de vier Middenstandsbonden. Deze besprekingen hadden een voorloopig karakter en zullen in breeder verband nog nader gepreciseerd worden herhaald Een ontwerp leidraad voor de onderhandelingen werd vastgesteld. De wenschen zijn in hoofdzaak een behoorlijke winstmarge, een verkoopvergunning, vrijheid van keuze van fabrikant en verder nog verschillende mid delen die dienen kunnen om dc ingezon ken toestand van de handel weer op te heffen. Een concept. Federatie-reglement werd ge lezen en zal binnenkort worden behandeld. Frankeering van gedrukte stukken Belangrijke verhooging van de korting Op het tarief der bij abonnement of door middel van een frankeermachine gefrankeer de. geadresseerde gedrukte stukiken en mon sters. welke ter plaatse van terpostbezorging moeten worden besteld, werd tot dusver een korting van 30 pCt. verleend. Deze kortineis met ingang van 16 dezer verhoogd tot 50 pCt. CHR. VROUWENBOND EN N.S.B. In de gewestelijke vergadering Zeeland en West-Brabant van den Ned. Chr. Vrou wenhond is besloten een verzoek aan het Hoofdbestuur te richten om een besliste uit spraak, hoe de houding van den Bond moet zijn tegenover de N.S.B. en of het lidmaat schap van de N.S.B. kan samengaan met het lid zijn van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Geen gratis vervoer meer Voor de Coöp. Ver. van Spoorwegpersoneel De arbeid der middenstandsorganisaties was de laatste tijd meermalen succesvol, waaruit toch wel blijkt, dat degenen, die zich nog uit onverschilligheid, laksheid of kortzichtigheid buiten het organisatievorm band plaatsen, groot ongelijk hebben. Thans valt, zoo schrijft het „Alg. Week blad" weer een aardig succes te melden: Met ingang van 1 Januari 1936 zal het gratis vervoer van goederen door de Coöpe ratieve Vereeniging van Spoorwegpersoneel „Voor allen" een einde nemen. c Reeds jarenlang was tegen deze onge kende bevoorrechting van vele zijden ge protesteerd. thans is de knoop eindelijk doorgehakt, dank zij de volharding der s menwerkende middenstandsbonden, d reeds eenige maanden geloden van de di rectie der Nederl. Spoorwegen dc desbe treffende toezegging verkregen, welke tactische redenen niet eerder werd gepubli- Is dat geloofsvrijheid? De Ned. Herv. predikant Boissovoin va Leiden had altijd gehoopt op de eenhei der kerken. Nu deze uitgebleven is heeft hij zich vi vertrouwen gegeven aan de N.S.B.. de en: heidsbeweging van, het volk, op hoop flat dit de Christenen tot jaloerschheid zal ver- Aldus volgens een verslag in ons blad. Wij teekenen hierbij dit aan, schrr de redactie ven .Ons Godsdienstig I ven": persoonlijk achten wij het ideëel ideëele fascisme, wij] dit laatste nai nalistisrh is. Doch wij zouden er c hartelijk over verheugen indien de N S B.. desnods met geweld, al onze bestaan de kerken en kerkjes deed verdwijn' en plaats deed maken voor de een: katholieke kerk van Holland. De N.S.B. weet. nu, waar haar geestver wanten zitten als het op dwang in geloof* zaken aankomt Maar. hoe staat het met de belijdenis van die eene. katholieke kerk i We denken daar het onze van. PER VLIEGBOOT NAAR NÈW YORK Opening van een Transatlantische Luchtdienst Eerste proefvluchten in den mer van 1936 Dezer dagen is een buitengewoon belangrijke beslissing gevallen inzake het Transatlantisch luchtverkeer. Te Washington heeft nl. een confe rentie plaats gehad tusschen vertegen woordigers van de civiele luchtvaart in Engeland, Ierland, Amerika, Ca nada en New Foundland. De basis werd gelogd voor een nieuwe lucht- verbinding tusschen de oude en do nieuwe wereld via den Atlanischen Oceaan. Amerikaansche Regeeringskringen. die ..✓er do. nieuwe luchtverbinding enkele me- dedeelingen loslieten, verklaarden dat zeer waarschijnlijk de Zuidelijke oceaanroute worden gekozen, ri.w.z. over Portugal. A/.oren en de Bermuda-eilanden. In den mcr van 1936 zullen de eerste proefvluchten plaats vinden. In oe V. S. zullen Charleslon. Norfolk en Now York als landingsplaatsen worden gekozen, in Engeland Southampton Toekomstmogelijkheden Door speciale boottreinen zal de nieuwe basis met Londen worden verbonden, zoodat in New-York geposte brieven binnen drie dagen Ln Engeland zullen kunnen worden besteld. Passagiers zullen nog eerder op hun be stemming kunnen zijn. Het zal eventueel mogelijk zijn, dat iemand, aie met den vroegen ochtend trein uit Londen vertrekt, 's avonds om tien uur rustig loopt te kuieren op de Broadway in New York! Het ligt echter voorloopig in de bedoeling n te beginnen met het postvervoer. Naar men weet wordt sinds enkele weken ook dc Stille Oceaan overgevlogen door de Pan-American Airways. De eerste tochten ■erden een enorm succes. Voor de vluchten worden de z.g.n. „Martin Ocean-Clippers" rebruikt. een toestel dat met volle last 20 ton weegt en 50 passagiers kan vervoeren. Men vermoedt nu oat men deze toestellen ook in hot Trans-Atlantisch luchtverkeer zal gaan gebruiken. Hieromtrent is echter nog niets met zekerheid bekend. Voorloopig is een gentlemen-agreement isloten tusschen de Pan American Airways n de Imperial Airways. Dit agreement is gebaseerd op het wederkeerigheidsprincipe. Soortgelijke overeenkomsten met andere lan den zijn echter niet uitgesloten. Dit geeft moed ook voor onze nationale luchtvaartonderneming, want de mogelijk heid is niet uitgesloten dat eens ook de K.L.M. aan óit grootsche plan zal kunnen deelnemen. De directie van de K.L.M. is in dit opzicht opiimistisch gestemd, ook al is te dien aanzien thans nog geen beslissing gevallen. RUBRIEK DINSDAG 17 DECEMBER HILVERSUM 1 1875 51. KRO.-Uitzending. 4.00—5.10 HIRO. 8.00—9.15 Grara.pl. 10.00 Hoogmis. 11.3012.00 Gram.pl. 12.15 Orkestconcert. 1.15 Schlagermuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 HIRO. 5.10 Schlagermuziek. 6.15 Orkest- cöncert. 6.40 Lezingen. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestconcert «n lezing. 8.35 Causerie. 8.40 Symphonieconcert. 9.30 Sport. 9.45 KRO-Troubadours. 10.30 Be richten. HILVERSUM n 301 M. AVRO-Uitzending. 10.00 Morgenwijding, gewijde muziek. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 RVU. Causerie. 11.30 Ensemble Rentmeester. 12.30 Omroeporkest. 2.00 Gevar. pro gramma. 3.00 Kniples. 4.00 Gram.pl. 4-30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VPRO. Bijbelvertelling. 6.30 RVU. Causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.0a Schaakpraatje. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.05 Concertgebouw-orkest. 8.50 Radiotooneel. 9.40 Omroeporkest en solisten. 11.00 Berichten. 11.10 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 12.00 Gram.pl. 12.50 Leicester Opera-orkest. 1.50 Gram.pl. 2.35 BBC-Schotsch orkest. 3.35 Triocon cert. 4.20 Lezing. 4.40 Trio en soliste. 6.50 Pianorecital. 8.20 BBC-Variété-orkest. 8.35 BBC-Orkest. 10.20 Voordracht. 10.40 Bridgewater-kwintet. RADIO PARIS 1648 51. 12.35 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.50 Dito. 9.05 Zang en declamatie. KEULEN 456 51. 11.20 Dresdensch Philh. Orkest. 1.35 Gram.pl. 3.30 Trioconcert. 4.20 Omroeporkestkoor. 7.35 Radiotooneel, 8.35 Omroepkleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 m.: 12.50 Sa lonorkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gram.pl. 6.35 Salonorkest. 8.20 Symphonieconcert. 484 m.: 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salonorkest. 7.05 Harp- recital. 8.20 Russische muziek. 9.35 Sym phonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 51. 7.35 Radio tooneel. 8.35 Operettemuziek. 9.50 Piano recital. NATIONALE LUCIFERSFABRIEK Zaterdagmiddag te half drie had te Weert de eerste steenlegging plaats der Nationale Lucifersfabriek N.V. De steenlegging werd verricht door den burgemeester, Mr. W. F. W. Kolkman. Bij deze plechtigheid was o.a. tegenwoor dig de directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut in Limburg, Mr. R. A. H. M. G i e 1 e n. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN 67. Bram kwam namelijk precies in het uitbouwkajnertje van mijnheer Zandberg terecht, die daar juist heerlijk lag te slapen. Met een plof viel Bram op het bed. dat door het geweldige gewicht, dat er ineens op neer kwam. heelemaal in elkaar stortte. Mijnheer Zandberg, die ineens niet. wist, wat hom overkwam, gilde huizenhoog. 68. Bram wilde er gauw vandoor gaan. Hij stootte bom eenvoudigweg d§ ruit stuk. daar er geen andere uitweg naar bui ten was. en wilde toen door de raamopening wegvluchten. Maar het raam was net te smal voor hem, zoodat hij halverwege bleef steken en noch voor-, norh achteruit kon... (Wordt Woensdag vervolgd) Feuilleton De geschiedenis van een erfenis cal- f (2 ob® poor K. Jonkheid „Kunnen wij dat wel beoordeelen? Er is ook naaiwerk en zoo." „Wat voert Annie uit? Handwerkjes, boeken lezen, uitgaan tnet vriendinnen en met jongens." „Jongens?" „Nou ja, die Jan Vermeer, dat weet u wel. Laat ze in he- ,aai 'rekking gaan. Waarvoor heeft ze anders haar M.U.L.O.-diploma? oiIJ kunt er toch met moeder over praten?" 1 Vader wil nog tegenwerpen, dat de betrekkingen ook niet Voor 't grijpen liggen, doch laat het er bij. ei In huis heeft moeder de leiding. Als vader met haar sprookt g« bver Dirks voorstel, antwoordt ze: „Dat is goed. Annie heeft Reen zin in huiselijk werk. Laat ze naar kantoor gaan. Ze vai Werkt liever met de pen, dan met de naald. Later verandert 'Jatot wel". Annie heeft wel geprutteld en ook een stil vermoeden gehad, Want ze vroeg dadelijk: „Dat is zeker een bedenksel van Dirk?" Maar moeder kon naar waarheid antwoorden: „Dirk heeft tegen mij geen woord over jou gesproken. Vader en ik achten het noodig". Zoo is het gebeurd. Nu zit ze weer op haair vaste plaatsje en bespeelt, de gedul dige Remington. Toch is ze niet rustig. Er haiigt thuis een sfeer van onzekerheid. Moeder heeft jhaar afgescheept met de verklaring, dat Jan er buiten staat. Dat is het dus niet. Maar het is toch iets En wat? Gaat het mis in de zaak? Personeel ontslagen en ik naar da hantoor, om wat te verdienen en overal zuinigheid en telkens faillissementen Van bouwers en handelaars, 't zijn leelijke dingen! Als vader eens failliet gaatl 'k Zou me dóód schamen. Straks vraag ik hot, ik moet het weten. Moeder wordt een beetje kribbig, als ze weer begint over hetzelfde onderwerp. „Kind, maak je maar niet druk. En ongerust heelemaal niet. 't Is niets, dwaasheid, gekkenpraat, anders niet". „Mag ik dan niet weten, waarover zoo gepraat wordt?" „Waar wordt er gepraat?" vraagt moeder gretig, denkend dat Annie de buitenwereld bedoelt. Dirk komt binnen. „Hier, door vader en Dirk. misschien ook door de anderen". „O, vader en Dirk", zegt moeder nonchalant „Die twee ma ken elkander blij met een dooie musch". „Maar dan toch zeker een vette musch", zegt Dirk met na druk en een klankje ergernis. Moeders kleineerend zeggen tast hem in eer en waardigheid. „Een vette dooie musch is even hopeloos als een magere dooie," beslist moeder. ,,'t Is niet hopeloos. Daar weet u niets van". „•Tij ook niet Maak maar geen onkosten. Gooi geen goed geld weg naar kwaad geld." Dirk kijkt nijdig naar Annie. „Waar bemoei jij je mee?" Moeder snijdt een antwoord af door te zeggen: „We gaan eten. Annie, morgen vertel ik jou het heele geval". Annie kijkt a!s een triomfator, maar Dirk zegt: „Stcek- neus! Jij moet zeker weer wat hebben om over te babbelen". Nieuw bloed Het geslacht Huidekooper is oud. Eeuwenlang heeft het solied geleefd zonder eenig toeken van ouderdomszwakte of seniele aftakeling. Het heeft burgemeesters geleverd en sche penen en kerkcraadsleden en groote zakenlui. Het familie kapitaal is misschien al even oud als de familie zelf Schat rijke takken zijn er niet Groote gezinnen brachten deelsommen met groote deeler en klein quotient, maaj- goede huwelijken en overwinst in zaken hielden de welvaart op peil. Vader Huidekooper is uit een gezin van acht, grootvader uit ècn van twaalf, waavan hij de oudste wa§. Zwak van lichaam was hij moeders lieveling, opgroeiend in een brocikasje van zachte zorg en moederlijke bescherming. F.r was een vrouw voor hem gezocht, die een kapitaaltje meebracht en de acht kinderen daar bijvoegde. Een van die acht is vader. Hij lijkt een flinke man. maar zijn over-grootvaders sjude.n om hem glimlachen, geërgerd, misschien meelijdend, maar dat laatstp is niet zeker. Je moot jc door hot leven heenslaan zonder flauwe scrupules. Toen hij jong was. waande hij zich flink en sterk als zijn vaderen. Zelf koos hij zich een vrouw uit een burgerfamilie. Hij had keus, zoo veel hij wilde. Welk meisje zou niet graag mevrouw Huidekooper heetcn? Maar hij deed goen hoop schot, mikte niet op vette duiven, verkoos liever een vlugge zwaluw met lenige wiekslag, nijver bouwend het familienest. Gesteund door zijn oude naam en zijn aandeel in .het onwan kelbaar familiebezit dreef hij zijn zaken, die gestadig liepen, door klandizie van menschen, voor wie betrouwbaarheid num mer één en concurrentie nummer twee was. Maar het schijnt, dat dit slag menschen langzaam uitsterft. Dc eer van één daad komt hem onverdeeld toe. Door zijn •huwelijk heeft hij de afstervende tak aan de familiestam met nieuwe kracht doen uitgroeien. Zijn vrouw heet Alida van Veen. Haar grootvader was een proletariër, haar vader burgerman, die snel omh >og ging, hard werkte, flink zaken deed, in een grootnr huis ging wonen, vooraan kwam in kerk en kiesvereniging, raadslid word, ten slotte betrekkelijk jong stierf en met statie werd begraven. Haar broers zetten de zaken voort. En zij is mevrouw Huide kooper. Maar de naam Van Veen is tegenwoordig evenveel waard als die van haar man. Hij is de lateling van een uitgeleefd geslacht Ilij komt uit een familie, die na eeuwenlange kinderslaap, ver ras! ontwaakt is en nu hunkert naar het pas ontdekte leven. Het nieuwe bloed openbaart zich in Dirk en Annie. Truus is een Huidekooper. Vader heeft het al lang gezien en hij ervaart het aan lijf en ziel Dat Annie op kantoor werkt bij een kleide Duitsche firma van ionge catum hindert hem. Dat is geen positie voor een Huïtie- Moeder, in iedere zieleveze! nog doortrokken van kleine kleinburgerlijkheid, al vindt ze de kleine burgerij „toch een heel ander slag menschen", voelt daar niets van. Dirk ook niet. Vader vindt het niet zoo erg, dat Annie gaat met Jan Ver meer. De Vermeer zijn zeker niet minder, dan de Van Veens waren. Maar Dirk stookt bij moeder en samen zeuren ze oij vader, die wel eens bij Annie geïnformeerd heeft, maar de laatste tijd zwijgt. Dirk heeft de godsdienst de deur uitgewerkt onder moeders lijdelijk toegeven. Dat Annie nu omgang heeft met een jongen uit een gezin, dat als vroom en kerksch te boek staat, verschaft vadpr een klein triomf je en een voorwendsel voor zichzelf, om Annie niet tegen te werker.. Godsdienst is goed, do Huidekoopers zijn altijd kerksch geweest Aan die traditie mag niet geknab beld worden. Dat zijn zoon zulks doet. voelt hij als een symptoon van de nedergang der Huidekoopers. Een familie vervalt, verburgert en verproletariseeri altijd van hinn-m uii. Een verarmd geslacht van patriciërs verliest niet dadelijk adel dom en aristocratie, een rijk geworden burgerman begint als parvenu. f Naast de voldoening, dat hij door zijn huwelijk krachtig nieuw bloed binnen haalde, staan vrees en afkeer jegens kleinzielig vertoon, waarin grovelingen behasren vinden. Daardoor staat hij ook gereserveerd tegenover het groote enthousiasme van Dirk over het bericht, dat hij dezer dagen in dc krant vond: De Nederlandsche Slantscoimmt van gisteren hpvat een oproep aan hep, cTie meenen gerechtigd te zijn tot de nalatenschap van de echtelieden Alexander de Bas en Cathorina Huvdecoper. over'eden te Batavia, respectie velijk in dc jaren 1650 1653 en van hun uit dit huwelijk geboren zonen Caspar de Bas en Antony de Bas. vermoedelijk overleden in 1652 en van Sylvia da Gloca, echtgenoote van Antony do Bas voornoemd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9