DE HEER SCHOUTEN OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND 6 MAANDAG 16 DECEMBER 1935 KERKNIEUWS geref. kerken Aangenomen: Naar Ierseke, cand. A. van Egmond te Rotterdam. ned. herv. kerk eroepen: Te Doeveren, P. I. Hage, em. pred. te Baarn. geref. gem. dankt: Voor Ridderkerk, M. Heikoop te Utrecht. BEROEPBAAR De heer C. Brouwer C z n.( candidaat aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, door het Prov. Kerkbestuur van Friesland toege laten tot de Evangeliebediening, is na voort gezette studie gaarne bereid Hervormde (Geref.) gemeenten des Zondags te dienen en een eventueel beroep in overweging te nemen. Zijn adres is tot 19 Dec.: Bemuurde Weerd O.Z. 71 bis te Utrecht en daarna: Hoog straat 49, V1 a a r d i n g e n. de nieuwe bisschop van HAARLEM Mgr. J. P. Huibers, Deken van Hoorn Zaterdagmorgen is door den Deken J. P. Huibers te Hoorn een telegram van den Internuntius te Den Haag ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat Deken Huibers in het van daag te Rome te houden consistorie door Z. H. de Paus tot Bisschop van Haarlem zal worden benoemd in de plaats van Mgr. Aengenent. Deken Huibers werd 15 November 1875 te Amsterdam geboren. Na zijn studies aan de Seminaries Hageveld en Warmond te hebben voltooid, werd hij in 1899 tot priester ge wijd. Als eerste standplaats volgde de benoe ming te Moordrecht, waarop in 1902 Leiden volgde. Drie jaar later werd hij tot leeraar aan het Seminarie Hageveld benoemd, alwaar hij zich bij de studenten groote vriendschap heeft verworven. In 1917 volgde zijn benoeming tot Bouw pastoor te Amsterdam en in 1928 de benoe ming tot pastoor en deken van Hoorn. Van den nieuwen Bisschop wordt ons ge meld, dat hij een groot Mariavereerder is, evenals ztjn voorganger een sociaal voelend mensch is, terwijl onderwijs en jeugd zijn bijzondere belangstelling hebben. Hij is de negende Bisschop van Haarlem. EEN KERKORGEL TEN GESCHENKE Men echrjjft ons uit Onnen: „God heeft by ons wat groots verricht:". Bij den aanvang van dit jaar werd in dit plaatsje op den Hondsrug, gelegen tusschen Haren en Zuidlaren een zelfstandige Geref. Kerk geïnstitueerd. Onder de gezegende en bezielende predi king van den jongen herder en leeraar Ds. A. Kuiper, mag 't kerkelijk leven er heerlijk ppbloeien. Thans heeft één der broederen de gemeente verblijd met een kostelijke gift, niet minder dan een geheel nieuw kerkorgel, geleverd door de fa. Valkx en Verkouteren te Rotter dam, dat Vrijdagavond onder blij gejubel in gebruik werd genomen. J KERK EN EVANGELISATIE Het steeds dringender wordende beroep Nan onzen tijd in zijn vlucht van het Evan gelie der vrije genade, op de Kerk met haar lastbrief van de prediking van dal Evangelie aan alle creaturen, doet in de- eelfde mate de vraag aan ons opdringen, of de Kerk inderdaad ten deze zich van haar roeping volkomen bewust is. Wat de Geref. Kerken betreft, is in dit opzicht de bewustwording stijgende, doch nog niet voldoende. Gelijk af en toe uit de kringen der opzettelijke Evangelisatie ver nomen wordt. Op dit oogenblik is ons nog onbekend, of er voor de agenda der Generale Synode Amsterdam in 1936 reeds voorstellen ter zake zijn ingediend. Maar er ligt nog een, door de Synode van Middelburg in 1933 afgewezen verzoek van den kerkeraad der Zierikzeesche gemeente. Het is daarom te juister tijd, dat Dr. J. van Lonkbuyzen, de voorzitter van dien kerkeraad, er aan her innert, zij het langs een grooten omwe in de Amerik. Wachter. Het voorstel zelf echter is nog geheel bruikbaar en wij releveeren het even, op dat dit onderwerp weer in de volle aan dacht kotne, waar het behoort. Zierikzee dan vroeg om: a. een algemeene opwek king tot den Evangelisatie-arbeid tot dc Geref. Ke*ken te doen uitgaan; b. generale deputaten tot nadere regeling van dezen gezamenlijken arbeid, voor zoover dat mocht zijn, te benoemen, welke depu taten er op toezien zouden, dat het werk door de Kerken ter hand genomen werd, en waar noodig verband of hulp vereischt werd, deze te geven of helpen geven; en c. een kweekschool op te richten waar broeders en zusters in het ambt aller geloovigen opgeleid zouden worden om op dit terrein werkzaam te zijn (dus iets als een Moody Institute op Gereformeerden f6: grondslag). van Lonkhuyztjh, de afwijzing van destijds besprekende, merkt op: „Het heeft niet zoo mogen wezen. En ik kan niet be- 60 grijpen dat men ziende op de 'bijzondere ks roeping der Kerken in deze tijden van groo pa ten afval, zoo er zich afmaken kan". Natuurlijk is van „zich ervan afmaken' geen sprake geweest. Maar dat de bedoe j van het Zierikzeesche verzoek thans woer, en nóg meer dan in 1933, om ernstige verweging roept, is buiten allen twijfel. 28 Op de Synodetafel van 1936 mag dit punt 5 niet ontbreken! Ook in de Reformatie treffen we een bij drage aan, die het bovenbesproken onder werp raakt. De bekende straatprediker N. Baas. die daar elke week onder den titel „Even parkecren" schrijft, is blijkbaar diep onder den indruk van het gebrek aan jEvangeliseerende kracht in de Geref Kerken En zegt daarvan: „Tenzij iedere belijdei- gaat belijden, is de zaak van het koninkrijk Gods in onze groote steden, menschelijker 'jze gezien, verloren! „Daarom verdienen de pogingen van de Evangelisaties in Amsterdam en Rotterdam om door speciale acties de gans gemeente mobiel te maken, groote waardeering. Ieder belijder moet be lijden! De werkman en de koopman, de dok ter en de gasfitter, de advokaat en het liermeisje. Niet met een angstig: „Pardon, ik hen Gereformeerd!" maar met de fiere belijdens: Ik ben van 't overwinnend leger .van Jezus Christus! „Onze nooc. is niet het a f zakken der we reld, maar het inzakken van ons geloof!" GELDERSCHE A.-R. VOORMANNEN BIJEEN Zal de behandeling van het ontwerp betreffende de bezuiniging op het onderwijs leiden tot een politiek conflict? Onder voorzitterschap van den heer C. S m e e n k hield het Prov. Comité van A.R. Kiesveroenigingon in Gelderland Zaterdag j.l. een goedbezochte vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen te Arnhem. In memoriam A. van Loo In zijn openingswoord sprak dc voor zitter, terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven, enkele gevoelvolle "voorden ter nagedachtenis aan den heer A. an Loo, die jarenlang zitting heeft gehad in de Prov. Staten van Gelderland en juist voor de laatste verkiezingen werd wegge- ïomen. De heer Van Loo, aldus spr., was een trouw en meelevend lid der Ned. Herv. Kerk. Zonder zich door eenige kerkistische gevoelens le laten leiden heeft hij steeds krachtig samengewerkt tot de uitdraging der A.R. beginselen, die hem reeds van jongs-af lief waren. Zijn nagedachtenis zal bij ons in bijzondere eere blijven. In het verdere deel van de huishoude lijke morgen vergadering werd als lid van het Centraal Comité in de vacature van Ds. Renting aangewezen de heer J. R ij p- tra, te Zelhem en als plaatsvervanger de heer A. v. d. Graft te Well. In den raad van beheer van de Dr. A. Kuyperstichting werden als bestuursleden aangewezen de heeren Jhr. J. Beelaerts v. Blokland te Oosterbeek (Kamerkies kring Arnhem) en Ds. E. J. Beens te Hedel (Kamerkieskring Nijmegen). Als leden van het moderamen werden herkozen de heeren J. N. v.llunste Arnhem en H. A. v. Willigen te Haaf- ten en in de vacature van den heer D. Lij- werd gekozen de heer J. R ij p s t r a te Zelhem. Voorts werd uitvoerig gehandeld over een rapport omtrent den verkiezingsuitslag. Hierover zal men zich nog nader beraden. Hierna werd de vergadering geschorst. Rede van den heer J. Schouten Om twee uur werd de vergadering voort- „De politieke toestand". Spr. wees er op dat de politieke toestand in ons vaderland voor een goed deel be- heerscht wordt door do economische en fi- nancieele moeilijkheden. De allergrootste moeilijkheid is dat daar door de politieke gedeeldheid en verdeeld heid grootcr is geworden. Het tegenwoordig kabinet dat zich aan geen enkele belofte heeft schuldig gemaakt wordt schuldig ge steld voor hetgeen het nagelaten heeft in het materieel belang. Inplaats dat dit kabi net steun krijgt voor de door haar noodig geoordeelde aanpassing wordt het vooral het laatste jaar bestreden. Vooral door soc.- democratcn en door hen die links van hen staan. Ook in R.K. kringen is groeiend ver zet merkbaar tegen het kabinet, welks po litiek, munt-politiek vooral, men onjuist acht. In de derde plaats heeft het kabinet tegenover zich hen die aan de moeilijk heden niet tippen doch leven van een ma- telooze critiek. Zonder hen overigens op één lijn te stellen noemt spr. in dit verband de C.D.U., de H.G.S. en de N.S.B. De A.R. zijn steeds van oordeel geweest dat zij, met be houd van eigen recht tot oordcelen, dit ka binet moesten steunen. Spr. is er van over tuigd dat geen andere weg mocht worden ingeslagen, al wordt daarmede een gewel dige verantwoordelijkheid aanvaard. Geen politiek beleid, welk ook, is in staat om een volk te vrijwaren voor de gevolgen van den achteruitgang van de volkswelvaart. Noch langs den weg van wat men „con sequente deflatie" noemt, noch langs dien van het soc.-dem. experiment kan men be reiken wat men gaarne zou willen. Ook de andere wegen voeren niet tot dit doel. Het Plan van den Arbeid Wat het „plan van den arbeid" betreft merkte spr. op dat ook alle serieuze critiek wordt afgewezen, wat nu juist geen bewijs van sterkte is. Het plan lijkt spr. onuitvoer baar omdat er aan het Rijk eischen worden gesteld welke op 't oogenblik niet in te wil ligen zijn. Mochten er, wat spr. niet gelooft, menschen zijn die 600 millioen op tafel wil den leggen onder voorwaarde dat er gedu rende drie jaar economisch-verantwoorde werken voor zouden worden uitgevoerd, dan zou spoedig blijken dat aan deze voor waarde niet kan worden voldaan. De ver meerdering van koopkracht zal niet worden bereikt. Mocht dit alles zoo eenvoudig zijn als in het plan wordt aangegeven dan was op de daarin bedoelde richting zeker reeds eerder van andere zijde aangedrongen. Ten aanzien van de door anderen aange prezen devaluatie wees spr. op de voorbeel den in het buitenland, die nu juist niet tot navolging prikkelen. Eensgezindheid in de A.-R. gelederen. Sprekende over de noodzakelijkheid van eensgezindheid van geest venvan ten herin nerde spr. aan het optreden van Prof. Vis- scher. Spr. wilde hierover wat zeggen. Allereerst dit: dat elke nieuwe verdeeld heid in de Chr. prot. groepen den invloed van de R.-K. op het staatsleven doet toe nemen en een Roomsch-roode samenwer king bevordert. Wat nu het beroep van prof. Vis- scher op artikel 36 der Ned. Geloofs belijdenis betreft merkte spr. op dat het niet juist is het uitgangspunt van het practische politieke leven te leg gen in de Geloofsbelijdenis. Uitgangs punt is het Program van beginselen der partij waartoe men behoort. Alles wat er met en rond artikel 36 heeft plaats gehad heeft overigens ook geen en kele wijziging gebracht in de A.R. opvat ting omtrent het daarin behandelde. Wat ten dezen in de artikelen 3, 4 en 5 van het beginselprogram is omschreven is vanaf 1878 onveranderd gebleven. Voorzoover een onbeteekenende wijziging in de formulee ring dezer artikelen werd aangebracht, ge schiedde dat op aandrang van lien die zich nu met een beroep op art 36 der Ned. Ge loofsbelijdenis tegen ons keeren. Spr. herin nerde aan de wijziging van 1916 toen de woorden „geestelijk leven" door „godsdien stig leven" werden vervangen. Met kracht wekte spr. op naar bin nen de partij te versterken en naar buiten als een sterke eenheid Op te treden. „Paragraaf 12" Wat de moeilijkheden betreft t. a. v. de bezuiniging op het onderwijs zcide spr. dat paragraaf 12 uit het bezuinigingsontwerp (de concentratie van Chr. scholen) door de A.R. niet kan worden geaccepteerd. Onze bezwaren zijn zoo ernstig dat wij op dit punt niet kunnen wijken. Het is niet toelaatbaar dat in onze wetgeving het principe wordt geïntro duceerd dat de Overheid bevoegd zou zijn naar eigen subjectief inzicht te oordeelen of op een bepaalde plaats een bepaalde school mag bestaan. Wat er dan gebeurd? Dat weet spr. niet. Dat hangt niet van de. A.R. fractie af. Door paragraaf 12 wordt geen bezuiniging be oogd. Zullen uit verwerping van dit artikel politieke consequenties voortvloeien? Dat zou spr. verbazen en hij zou het ook vol- «>men onredelijk achten. Van meet-af is gen deze concentratie-gedachte gewaar schuwd. Zij is zelf in strijd met de regee- rings-verklaring dat alles zou worden ge daan om toespitsing van prinicipieele ver schillen te voorkomen. Spr. kwam er tegen op dat men bezig is een zaak die volkomen zakelijk bekeken behoort te worden, in een politieke sfeer te brengen. Wij wenschen, aldus spr., in geen enkel opzicht politieke consequenties, want wij zijn van oordeel dat het ka- binet-Colijn met alle kracht moet wor den gesteund. 't Is dan ook ongeoorloofd ons in een po sitie te dringen van: óf concentratie aan vaarden óf het kabinet van zijn taak ont heffen. Wij weigeren de positie zoo te zien en zoo te stellen. Naar aanleiding van het gesprokene wer den een groot aantal vragen gesteld welke uitvoerig door den heer Schouten werden beantwoord. Zijn repliek nam bijkans twee uur in beslag. Nadat de voorzitter den heer Schouten hartelijk dank had gezegd voor zijn voor lichting, werd de geanimeerde en druk bezochte vergadering gesloten. GITEN EN LRGATEN De Geref. Kerk van Groo'ïegast ont ging een levaat van f 1500 van wijlen, den neer S. Gastema aldaar; 'i NIEUWE NED. HERV. KERK TE ROZENBURG MODERN GEBOUW OP EEN LANDELIJK EILAND Men schrijft onsï Op Rozenburg, het kleine eilandje in den Nieuwen Waterweg is een nieuwe Ned. Herv. kerk gebouwd, oie morgenavond plechtig ingewijd zal worden. In verband hiermede brachten wij er Zaterdag een be zoek, om deze aanwinst der Ned. Herv. Ge meente in oogenschouw te nemen. Reeds toen wij nog op de aanlegsteiger van de pont stonden was het mooie nieuwe bouwwerk hoog boven de vlakke velden zichtbaar, scherp afstekend tegen de klare Decemberlucht. Na een stevige wandeling in stevige kou hebben wij daarop, verge zeld van den president-kerkvoogd den heer Kleiwegt de kerk in- en uitwendig gron dig bekeken en de conclusie was: een prachtig gebouw. Fnrsch verheft zich de toren waarin zich reeds een klok en een luidklok bevin- oen, prachtig zijn de glas in lood ;n in het in strakke lijnen gehou den schip. Het ruime interieur doet zeer stemmig aan. Het spreekgestoelte bevindt zich op een flink podium, met vlak daarbo ven het eenvoudige orgelfront. Hulde aan de lemers. die dit alles in een half jaar tijd wisten uit te voeren. De houw werd nl. begonnen op 17 Juni van dit jaar, terwijl morgen, 17 December de plechtige inwijding zal plaats hebben. En nu de bijzonderheden over het gebouw. Architecten waren de heeren G. Hamer- pagt en A. Mijs te Muiden. aannemers de firma H. van der Hoek en Zonen te Brielle. De verlichting waarover straks meer erd aangebracht door de firma G. J. D. Timmermans te Brielle. de glas in lood ra men werden geleverd door het atelier voor decoratieve kunsten van Toon Borg te Dor drecht Het kerkruim beslaat een oppervlakte van 18.50 bij 16.43 meter, het podium is 11.90 bij 4.25 meter. Het gewelf van het middenschip is 13 meter hoog ae torenspits 32.50 meter. Het gebouw biedt plaats aan 518 menschen. Het meubilair is geheel van massief eiken hout., de vloer bestaat uit grenenrift. Voor de wanden zijn zeer taaie absorbeerende stee- nen gebruikt en het gewelf bestaat uit z.g. Dempo-platen met aluminium bespoten. Ook deze zijn sterk absorbeerend. zoodat er geen nagalm ontstaat. De acoustiek is dan ook zeer goed. Bij dc verlichting heeft men gestreefd naar diffuus licht, zoodat er geen schaduwen ont- q en men is hierin uitnemend geslaagd. Boven in het gewelf zijn „diepstralers" met matglas aangebracht, waardoor de geheele ruimte prettig verlicht wordt. Het glas in lood is mooi helder uitgevoerd en bevat een paar heel mooie gesymboli seerde voorstellingen, o.a. het eiland Rozen burg, omspoeld door de wilde baren, waar in het midden het our.e kerkje staat Achter de kansel zijn in een halve cirkel, met gouden letters de volgende versregelen aangebracht: Ziet hier de goedheid Gods: Waar 't. water placht te stroomen, Daar kan men nu om niet Der zielen spijs bekomen. Voorts omvat het gebouw nog een drietal dienstvertrekken: Een catechisatielokaal van 9.50 bij 5 meter en een predikants- en een kerkeraadskamer ieder van 4.25 bij 3.20 M. Zooals wij Zaterdag op aangename wijze gewaar werden is ook de centrale verwar ming niet vergeten. Overal zijn „Veha" radia toren aangebracht, terwijl zich onder de voet banken buizen bevinden. De verwarmings installatie bevindt zich onder de kerkeraads kamer en omvat twee ketels: een kleine voor het gebruik van de dienstruimten en een groote voor de verwarming van het ge heele gebouw. Door deze economische maat regel wordt het kolen verbruik natuurlijk aanzienlijk beperkt. Behalve een hoofdingang zijn er nog twee zij-ingangen, terwijl tenslotte zelfs een kluis niet vergeten is. De firma Spiering uit Dor drecht bracht het orgel uit de oude keFk over voorzag het van een nieuw front en onder wierp het tevens aan een grondige revisie. Wel een geweldige vooruitgang voor de eilandbewoners, die gisteren voor het laatst bijeenkwamen in het oude kerkgebouw, dat bijna 300 jaar heeft dienst gedaan nl. van af 1658. Het is misschien wel aardig eens iets uitj de historie van de Ned. Herv. Gemeente op Rozenburg te vernemen. Ten tijde van de eerste bedijking werden de godsaienstoefe- ningen gehouden in de schuur van den land bouwer Leendert Engelen, waar dan predi kanten van de classis Voorne en Putten voor gingen. Toen de bevolking zioh uitbreidde werd een verzoek gericht tot de syno de waarin een tractement voor een predikant gevraagd werd. Dit verzoek werd toegestaan en in 1657 werd de eerste predikant beroepen. Johannis van Schoonhoven nam dit beroep aan en werd in de schuur van Leendert Engelen bevestigd door Ds. van Nooyen van Nieuw Helvoet. In 1658 werd opnieuw een request aan de synode gezonnen, nu met het verzoek om geld voor het stichten van een kerkgebouw. Ook dit verzoek werd ingewilligd en de kerk kwam er nog in hetzelfde jaar. Het gebouw was volgens de historie schrijver van een vierkante langwerpige gedaante en zeer fraai ingericht. De pastorie stond vlak naast de kerk boven aan den dijk en werd in het jaar 1774 aanzienlijk ver beterd. Het schoolgebouw stond aan de an dere zijde der kerk. Voor het bouwen van de kerk, benevens de pastorie en het schoolge bouw had men, volgens de grafelijkheidsre kening van het jaar 1659 besteed f 5564.90. In 1741 werd de kerk vergroot, terwijl er toen tevens een toren op gebouwd werd, die het volgend jaar voorzien werd van een uurwerk met twee wijzerplaten. In 1775 werd de toren gerestaureerd, terwijl in 1839 de kerk zelf aanzienlijk verbeterd werd. Zij kreeg toen de vorm van een halvekruiskerk 'n die gedaante is zij tot gisteren ge bruikt. Zoo ziet men dus, het oude kerkgebouw is el eenige keeren gerestaureerd en ver bouwd, maar toch is 't nog steeds de eerste kerk van de Ned. Herv. Gemeente van Ro zenburg, die nu na bijna 300 jarigen staat van dienst vervangen is door een nieuwe. Het initiatief voor den bouw van deze nieuwe kerk werd voor ongeveer vijf jaar genomen door de toenmalige predikant, Ds. D. J. V os s e n s, thans predikant te Vlissingen. Er is toen een fonds gesticht waaraan de gemeen teleden regelmatig bijdroegen, terwijl bovendien verschillende bijdragen van buiten de gemeente ontvangen wer den. Later werd een bouwcommissie benoemd, en nu na 5 jaar, had men met behulp van een obligatieleening en een subsidie van de synoae, voldoende geld om tot de stichting van een nieuw gebouw over te gaan. Indien de crisis zich niet zoo had doen gel den, was de leening zelfs niet eens noodig geweest, naar de heer Kleiwegt ons verzekerde. En dat voor een ge meente die ongeveer 1700 leden telt Voorwaar een mooi resultaat in zoo korten tijd. Morgenavond zal in een plechtige dienst, oie onder leiding staat van den pastor loei. Ds H. E. M. H o e k z e m a, de inwijding plaats hebben. De wijdingsrede zal uitge sproken worden door Ds. D. J. V o s s e n s. terwijl voorts nog verschillende sprekers het woord zullen voeren- Het nieuwe kerkgebouw staat aan de Boomendijk, dicht bij de splitsing Binnen dijk en Tienmorgenschedijk. INDISCHE PROTESTANTSCHE KERK Ds. J. Hofker te Bandoeng gaat in Januari s. met verlof naar Nederland. In zijn plaats komt te Bandoeng ds. P. J. de Bruijn te Batavia. Ds. G. Mostert is van Ambon naar Bandjermasin verplaatst. Ds. E. F. Wilder- vanck te Soerabaja gaat Juli 1936 met ver lof naar het vaderland. DE KERK GEEN GARDEROBE In de Geref. Kerkb. van Rotterdam vraagt Ds. Meyster aandacht voor een gebruik, dat hij terecht indeelt bij de kleine vossen, die den wijngaard bederven. „De zaak is deze: in het koudere jaarge tijde legt menigeen bij het binnenkomen in het verwarmde kerkgebouw zijn jas of man tel af. Dat is te verstaan. „Maar wat ergernis geeft in verschillende kerkgebouwen, is de gewoonte dat die jas- en z. aangetrokken worden na het dankgebed, terwijl de predikant den slot zang voorleest. „Dat is toch niet zooals het behoort. „Want óók dat voorlezen is nog een on derdeel van onzen eeredienst We moeten er door gestemd worden om met bewuste aan dacht te zingen tot eer van onzen God. Juist die slotzang heeft zijn bijzondere heteekenis. ..Het is, ingewikkeld in een Psalmlied, 's Heeren Woord dat daar gelezen wordt. En intusschen is alles in actie; de menschen staan overeind, en de sfeer van rust en stil te wordt verstoord. „Opzettelijk geschiedt dit natuurlijk niet; het eebeurt veeleer in onnadenkendheid. „Laten we ook tegen dit kleine euvel, waaraan meerderen zich ergeren, den strijd aanbinden. „Als men wacht tot de predikant den kan sel verlaat, dan is de dienst geëindigd en kan ieder zich snel genoeg aankleeden. „Die kwart, minuut kan men toch wel wachten. .We toonen dan onze eerbied in het huis onzes Gods bewust te willen handhaven. „Want de Kerk is wel een plaats van sa menkomst, maar geen garderobe." KERKBOUW TE HUIZEN De Chr. Geref. Gemeente te Hulzen gaat in nieuwe kerk bouwen. Architect is de heer H. K o o y aldaar. Er zullen 200 zit plaatsen zijn in het gebouw, later ev. te vermeerderen met een galerij voor 50 per il. Een toren van 20 Meter hoogte zal erbij gebouwd worden. Kerk en Staat in Duitschland Beljjdenisfront blijft Het Ned. Perskantoor te Berlijn bericht is, dat de voorloopige Duitsche Kerkregee- ring (van het Belijdenisfront) niet ont bonden wordt. De Bisschop van Hannover Marahrens blijft er lid van, hoewel het ge bleken is, dat het verschil van inzicht tus schen Marahrens en den radicalen vleugel van Ds. Niemöller zeer groot is. De meerdei- heid van de Voorloopige Kerkregeering blijkt achter Ds. Niemöller te staan. Waar door de kans op een vergelijk tusschen de Voorloopige Kerkregeering en Minister Kerrl niet vergroot wordt. Deze mededeeling bevestigt dus onze mee ning, dat het N.C.P. slechts een vermoeden uitsprak, toen het schreef, dat de actie van Ds. Niemöller „verder geen gevolg" had. Natuurlijk heeft zij gevolg, al moet met leed vezen verwacht worden, dat de tweeheid in het Belijdenisfront door den druk van bui ten af (nl. de houding der Rijksregeering) opnieuw scherper aan het licht zal treden. 18 vragen aan Minister Kerrl De leden van den Reichskirchenausschuss hebben op initiatief van hun voorzitter Su perintendent Ds. Zöllner „18 principieele vragen" ter beantwoording aan Minister Kerrl voorgelegd. Minister Kerrl heeft mee gedeeld, dat hij binnen enkele dagen op deze vragen schriftelijk zal antwoorden. Proponentsexamen toch voortgezet Ondanks het optreden van Minister Kerrl gaat de bischop van Silezië Ds. Zanker ech ter voort, proponentsexamens af te nemen. Donderdag examineerde de Bisschop twee candidaten, Vrijdag zes. Om het conflict tus schen den Minister en den Bisschop bij te leggen, werd Generalsuperintendent Eger met twee andere vertegenwoordigers van den Kirchenausschuss naar Breslau gezon den. De superintendent stelde voor, geza*- menlijk met den Bisschop te examineeren, welke eisch echter afgewezen werd. Dr. Dietrich De landsbisschop van Hessen-Nassau Dr. E. L. Dietrich, die zich zijn bestuursbevoegd heden door de nieuw ingestelde landskerk- missie ontnomen zag, heeft „teneinde den arbeid der landskerkcommissie te ver gemakkelijken, een langdurig verlof verzocht en verkregen". Ds. Jacobi's optreden De Reichsbote, hoofdorgaan der Duitsche belijdenisbeweging, verklaart dat de belij denisbeweging het optreden van Ds. Jacobi te Berlijn, die bij de Stöckerherdenking der Berlijnsche stadszending als gast het. woord voerde en toen een andere gast, nl. den heer Koopmann, Gereformeerd lid der rijkskerkcommissie, beleedigde door hem in het openbaar toe te voegen, dat Stöcker he den ten dage zeker geen lid der rijkskerk commissie zou zijn (waarop de heer Koop mann en vele anderen de feestelijkheden verlieten) ten ernstigste afkeurt. STAATSKERK OF VRIJE KERK Prof. Dr. Helmut Schreiner, hoog leeraar in de theologie aan de Berlijnsche universiteit heeft ter gelegenheid van de Stöcker-herdenking opmerkelijke dingen over den kerkstrijd gezegd. Prof Schreiner betoogde, dat in den kerkstrijd thans een tendens: valt op te merken in de richting van het staatskerkwezen en een tendenz in de richting van het vrije-kerkwezen. Alle richtingen houden om strijd staande, dat zij noch het een noch het ander bedoelen, doch de logica der feiten weerspreekt de logica dezer redeneeringen. Men wordt ook tegen wil en dank óf in de eene óf in de andere richting gedreven. De eenige kerkelijke ge nezing hiertegen, zoowel ten aanzien van het ééne als ten aanzien van het andere is naar het oordeel van den hoogleei de toenadering, gelijk thans beoogd door de rijkskerk- en landkerkcommissies. Slaagt deze toenadering niet, dan kan men duidelijk zien, dat de afloop van cien strijd geven zal. eenerzijds dat een deel der kerk geheel en al staatskerk wordt, anderdcel dat een ander deel der kerk in een of mee. vrije kerken, deels van sectarischen aard, uiteenvalt Prof. Schreiner hoopt, dat noch het een noch het ander het geval zal zijn. De Hannoversche landsbisschop dr. A. Mahrarens. hoofd van-de Voorloopige Kerk leiding der belijdenisbeweging, en de Beier- sche landsbisschop dr. H. Meiser hoorden deze rede aan in welke volgens het N.C.P. ook hun oordeel werd uitgedrukt EEN DANKBARE TAAK. Een dankbare taak is weg Predikanten, Kerkeraadsleden mee levende personen in de Gemeente, indien zij zich inspannen om een goede Telefoon- Installatie voor Slechthoorenden, zoo moge lijk met Ziekentelefoon, ter plaatse tot stand te brengen. Op dit gebied is veel achterstand goed te maken. Uitvoerige inlichtingen verschaft de Heer P. K DOMMISSE, te Maassluis. (Adv.) SCHOOLNIEUWS PRIVAAT-DOCENT Bij beschikking van den Minister van On derwijs. K. en W., is Dr. H. Plessner te Groningen tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de philosophische oiithropologie. Effatha Benoemd tot leerares in linnen- en cos- luranaaien aan de Nijverheids-Avonnschool ror Meisjes van Effatha te Voorburg mcj. G. Glastra te Scheveningen en tot leeraar n teekenen-meubelmaken aan de Nijver heids-Avondschool voor jongens van Effatha de heer G. H J. Slabbekoorn te Rot terdam. Beiden hebben de benoeming aan aard. Met ingang van 1 Januari zullen zij n functie treden. LANDDAG ECONOMISCH ONDERWIJS Zaterdag jl. is te Amsterdam, weder een landdag gehouden voor het Nederlandsche Economische Onderwijs, onder voorzitter schap van Mr. A. B r u c h, voorzitter van de Nat. Vereen, voor Handels-onderwijs. De landag ging uit van genoemde veree- niging in samenwerking met het Nat. Bu reau voor Onderwijs op Economischen Grondslag, den Bond van Gemeenten, Ver- eenigingen en Stichtingen, die in richtingen handelsonderwijs in stand houden en de Vereeniging „Hou en Trouw" Op den landdag werden twee onderwerpen behandeld: De Ethiek van het Economisch n in verband met de Psychologie van de Ruilfunctie, inleider Dr. G. Schllpcr- oort. leeraar bij het M. O. te 's-Graven- hagc, en „Het Maatschappelijk Onderwijs als middel tot verheffing der Cultuur", in leider Dr. S. F. 1 z i n r a, inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs. In zijn openingswoord heeft Mr. Bruch herinnerd aan de audiëntie door den Mlnis- van Onderwijs verleend aan de commis- die bij hem kwam pleiten voor een wet telijke regeling van het Economisch Onderwijs. De commissie was er hoopvol ge stemd vandaan gekomen. Mr. Bruch voegde hieraan toe: „De Nederlandsche Wetgever, niet in de personen der betrokken Ministers, doch als legislatieve collectiviteit, is voor het Econo misch Onderwijs tot op heden geweest de rechter, die niet als Vrouwe Justitia een blinddoek voor de oogen, doch watten in de a had. Het Economisch Onderwijs, wet telijk schamelijk bedeeld, gehuisvest in een ternauwernood semi-permanente noodwo ning van Koninklijke Besluiten, komt op en komt telkens weer op en komt ook op dezen vierden landdag op voor zijn rechtmatige „Moge de Wetgever, niet „opdat wij hem niet het hoofd breken", doch omdat hij recht wil doen en recht is het aan een iegelijk het zijne toedeelen, dat onderwijs spoedig geven wettelijke behuizing naar het bestek van het rapport 1932, opgetrokken". H. VOORTHUIS t Op 52-jarigen leeftijd is te Z u t p h e n na m korte ongesteldheid overleden de heer H. Voorthuis, conrector en leeraar in de aardrijkskunde aan het Chr. Lyceum aldaar. Tot 1920, toen hij te Zutphen kwam, was de heer Voorthuis leeraar aan de Chr. H.B.S. te Stadskanaal. Hij was te Zutphen kerkvoogd de Ned. Herv. Gemeente en bestuurslid de Ver. voor Evangelisatie. ONDER WIJSBENOEMINGEN Ooster Nfjkerk (Fr.). Chr. Nat. School. Tot onderwijzer: de heer W. Grae- ler te Oudega (H.O.N.). RIJNSBURG EN KATWIJK AAN ZEE Het Gemeentebestuur van Rijnsburg heeft in verband met het geringe aantal leerlingen besloten tot opheffing der openbare lagere school aldaar over te gaan. Een dusdanige opheffing kan echter slechts geschieden wan neer met een of meer naburige gemeenten de mogelijkheid wordt geopend om de leer lingen van de op te heffen school in een gelijksoortige inrichting van bedoelde ge meenten onder te brengen. Het gemeente bestuur van Rijnsburg heeft nu dat van Katwijk aan Zee verzocht, een dusdanige regeling te treffen, en dit verzoek is door den Gemeenteraad ingewilligd. EXAMEN HOOGDUITSCH M.O. B De minister van onderwijs brengt ter kennis, dat het mondeling gedeelte van de examens akte middelbaar onderwijs Hoog- duitsche' taal en letterkunde (akte m.o. B) dit jaar zal worden afgenomen te Amster dam, in het gebouw der gemeentelijke uni versiteit. Oudemanhuispoort, op de navol gende dagen en uren: 14 en 21 December, telkens te 9.15 uur, en 16. 17, 18, 19 en 20 December, telkens te 9.15 uur en te 13.45 uur. KNAPPE DAMES Zoo noemt de heer A. de Jong Gz. in het Corresp.blad der Vereen, van Chr. Onder wijzers enz. de vrouwelijke geslaagden voor het examen der hoofdacte L. O. van dezen zomer. De dames, zegt hij, blaken daar aardig knapper (in kennis) te zijn geweest dan de heeren. De laatste zijn knapper in het zich terug trekken. Van de 2110 trokken zich 113 terug, of ongeveer 5,6 Er slaagden van de 2110 heeren 894, of ongeveer 42 Vi Daarentegen van de 729 dames 346, of bijna 48%. Vooral in Arnhem zitten ze, die knapperts. Van de 64 vrouwelijke candidaten slaag den 31, of 48,4 Van de 204 mannelijke candidaten slaag den 76. of 37.2 Examens Academische Examens. Lelden. Owl.: Kiese, .cteren: doet ex.. de heer P. Huibregtse. Indisch recht: cand.ex.. de heer N. E. H. van lej. A. Boutelje. Gesl.: Rechten: eand.e Staatsinrichting M.O. Den Haag. Geel. de heer J. Bromet. Arnhem; en raej. H. Hf^-llng. Den Haag. Staathuishoudkunde en Statistiek M.O. Den Haag. Gesl. de heeren W. Nas, Den Haag; F. Brandsma, Nijmegen; A, Th. Verlnga, A'd&m. Stuurlieden. Den Haag. GesL voor 2en atuurm. gr. stoormv.: J. G. P. Schaap: voor Sen stuurm. gr. stoomv.: C. Smit A van Oud- gaarden. A. J. Burger en A. Kreukniet. Geel. dipl. hobo -oi Toonkunst. Den Haag. (Kon. Con*, v. Mus.* 1"°' -"jgj - jfcjf' spel) me tonderaoh. de heer J. H. Stottln*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7