maandag 16 december 1935 eerste blad pag. 2 beslissingen de abessijnsche oorlog langs hellingen en afgronden Buitenland Moeilijke Het rumoer rond de vredesplannen van Laval en Hoare houdt aan, hoewel het <och wel op gaat gelijken, dat er een beetje meer doorzicht in den toestand komt, ibovendien worden deze plannen thans van verschillende zijden eenigszins anders ge taxeerd. De meening is niet onverdeeld on gunstig meer, er zijn zoowel Britsche als Fransche bladen, die er in hun overzichten op wijzen, dat de voorstellen, destijas door de Commissie van Vijf gedaan, niet in zoo iheel veel opzichten van de huidige Panj 6che verschillen. Zoo zouden de territoriale toewijzingen volgens de „Jour" niet grooter eijn, dan men voor het begin van de vijan delijkheden onder de oogen heeft gezien, en zouden volgens dit blad de af te stane ge bieden zelfs van minder beteekenis zijn dan ïietgeen reeds door Italië veroverd werd, speciaal zoo men denkt aan Aksoem en gen gedeelte van Tigre. Deze lichte kentering in de openbare mee ting kan wellicht ook voor een deel worden verklaard door Mussolini's houding. Naar [verluidt heeft deze aan baron Alois! op dracht gegeven de zitting van den Volken- bondsraad, welke Woensdag te Genève zal plaats hebben, bij te wonen, en namens de Italiaansche regeering mede te deelen, dat de door Frankrijk en Engeland gedane voorstellen in beginsel worden aanvaard, doch dat daarin zekere wijzigingen moeten (worden aangebracht. Mussolini moet volgens berichten uit Home de vredesvoorslagen zeer ernstig ne men en zich daarover met zijn koloniale, economische en militaire deskundigen nauw ikeurig beraden. Te Rome is men noch opti mist noch pessimist. Men verklaart er, oog te hebben voor de minder gunstige zijden, welke het project voor Italië biedt, zooais bet afstaan aan Abessynië van de zeehaven lAssab en van een haven-corridor, terwijl men er ook bezwaren tegen maakt, Aksoem en een deel van Tigre, welke zich onder Italiaansche bescherming zouden hebben gesteld, in den steek te laten. Voorts wijst men er met nadruk op, dat de oorspronke lijk bij internationale overeenkomsten aan Italië toegekende economische invloedssfeer veel belangrijker was, dan hetgeen thans in het zuiden daartoe wordt aangeboden, •welk deel bovendien nog met reeds be staande overeenkomsten e.d. is bezwaard. Merkwaardig is wat de „Daily Telegraph" -schrijft over de houding van minister Hoare ,Wij moeten ons definitief oordeel opschor ten, zoo zegt dit blad, totdat de minister president zal hebben verklaard wat hij be doelt met zijn recente uitlating, dat de critiek en de oppositie zouden verstommen, indien hij vrijuit zou kunnen spreken. Hoare zal het misschien juist achten, het Lagerhuis in vertrouwen te nemen, en hei een uiteenzetting geven van de feitelijke sterkte van leger, vloot en luchtvloot, welke de leden van den Volkenbond ter verdedi ging van het Volkenbondsinstituut zouden kunnen beschikbaar stellen. Er bestaat reden te veronderstellen, dat Sir Samuel Hoare tegenover de mogelij k- iheid stond, dat de verklaring van een olie embargo tegen Italië oorlog met dit land zou hebben beteekend, in welk geval Enge land niet zou hebben kunnen rekenen op directe Fransche steun, daar Laval er den snadruk op moet hebben gelegd, dat de Fransche vloot niet binnen de veertien da gen zou kunnen worden gemobiliseerd. Het Engelsche volk zou dan den geheelen last van het conflict hebben moeten dragen In dit geval, aldus de „Daily Tel.", zouden de collectieve sanctiemaatregelen ongetwij feld mislukt zijn, en zou de Volkenbond zelf hebben moeten toegeven, dat het eenige wapen, waarover het de beschikking haa, in zijn hand is gebroken. De rechts-conservatieve bladen steunen 'de Britsche regeering. De „Morning Post" en de „Daily Mail" manen het kabinet- Bal d win aan, niet toe te geven aan wat zij noemen den stormloop van de pacifistische .vuurvreters, omdat het zou gaan om een keuze, waarbij een oorlog met Italië het onoverkoombare alternatief zou zijn. De „Times" echter keurt de vredesvoor stellen ten scherpste af, en de „Daily He rald" spreekt erover als van een landroof op grootè schaal. Intusschen gaat volgens de „Corriere deila Sera" Italië zijn vasten weg, daar het •weet, in welke handen zijn lot berust. Het land, zegt dit blad, kent zijn positie zeer goed en wijst ieder goedkoop optimisme van de hand. Men zegt, dat Sir Samuel Hoare erop voor bereid is, aan den storm der oppositie het hoofd te bieden. Ook Genève bereidt zich op ■roerige zittingen voor. De wereld staat deze week opnieuw voor moeilijke beslissingen. De onrust in Egypte houdt aan Studenten ageeren opnieuw Te Cairo hebben opnieuw anti-Britsche heioogingen plaats gehad. Demonstranten maakten zich meester van een aantal tram wagens en roden daarmede door de stad terwijl zij in koor riepen: „Weg met Enge land". De politie liet de betoogers rustig hun gang gaan, doch waakte ervoor, dat het niet tot baldadigheden kwam. Tenslotte hadden nog enkele kleine schermutselingen tusschen politie en studenten plaats, voor namelijk in de omgeving van Kasir en Aini-zi ekenhuis. Des middags versperde een aantal vrou welijke studenten ten getale van vijftig den weg aan een Engelschen soldaat, die op een motorrijwiel reed. Ze omringden hem en .wierpen hem tenslotte op den grond Door eenige schoten in de lucht km dp soldaat zich weder in vrijheid steilen. Het besluit der studenten, den strijd voort te zetten, is vervat in een manifest, waarin tevens het aftreden der ministers van justi tie en opvoeding wordt geëischt. De leidende hond van Egyptische studen ten verklaarde, dat de strijd zou worden voortgezet, totdat Engeland zich bereid ver klaard heeft, met de komende constitution neele regeering van Egypte in onderhande lingen te treden over het sluiten van een Engelsch-Egvptisch verdrag op basis van de overeenkomst van 1930. De leider der Wafd-partij heeft zich voor Zijn aanhangers in denzelfden zin uitgelaten. NOG GEEN BESLISSING OP „VREDESPLANNEN" De Abessijnsche minister van bui- tenlandsche zaken heeft verklaard, dat zijn land, dat reeds voor het uit breken der vijandelijkheden bij mon de van den Keizer steeds zijn wil tot vrede heeft verklaard, ook nu te allen tijde bereid is vrede te sluiten. Er moet evenwel sprake zijn van een eervolle vrede voor Abessinië, daar dit land niet heeft aangevallen, noch verdragen geschonden heeft Over de Fransch-Britsche voorstellen heb ben verschillende leden van de regeering zich in dien zin uitgelaten, dat de tegen prestatie voor den gebiedsafstand in Tigre de moeite van het besprek m niet waard is. Men gelooft, dat de Keizer ook een pntslui ten van Anessinië ten Zuiden van d-m acht sten breedtegiaad door Italië zal afwijzen. De Abessijnsche regeering heeft haar houding ten opzichte van de voorstellen nog niet officieel bepaald. De adviseurs van de regeering vertoeven nog altijd te Dessie, doch hun terugkeer naar Addis Abeba is spoedig te wachten. Tegenover Ameriknansche persberichten verklaart de regeering, dat de gezondheids toestand van de Abessijnsche troepen uit stekend is, daar zij aan het klimaat en den inspannenden dienst gewoon zijn. De ver zorging van de troepen aan het Noord-front, in totaal 400.000 man, is voor minstens twee jaar verzekerd; die van de troepen aan het Zuidelijk front voor een jaar. Deze laatsten hebben nieuwe aanvulling uit de provincie Harrar en uit Sidarno gekregen. Te Dessie, waar alle aan het Noordelijk front operee- rende troepen worden verzorgd en waar in de laatste zes weken meer dan 150.000 man gepasseerd zijn. heeft eenige dagen levens- middelenschaarschte geheerscht. Deze is evenwel reeds achter den rug. De moraal van de Abessijnsche troepen is uitstekend. Het verlangen leeft bij hen om opgeroepen te worden tot een aanval op het Noordelijk front. Het werpen van bommen uit vliegtuigen heeft wel is waar, evenals bij den eersten luchtaanval een verplette renden indruk op de bevolking gemankt, maar de troepenformaties zijn daarentegen nauwelijks aan het luchtbombardement blootgesteld geweest. Addis Abeba op z'n hoede In verband met een eventueel bombarde ment van Addis Abeba heeft de regeering gelast, de verschillende officteele archieven in veiligheid te brengen. De minister van financi&i heeft de staats gelden doen bergen in do grot, waar de be roemde schat van Menelik verborgen was. Deze grot is kort geleden leeg gemaakt en nu liggen hier de staatsgelden onder zakken zand. De kooplieden van elke wijk van de hoofdstad hebben een politiechef aangewe zen. die maatregelen moet nemen, om bij eventueel bombardement brand, diefstal en paniek te voorkomen. De Italiaansche transporten In den tijd van 8 tot 13 December zijn elf Italiaansche transportschepen met 1057 zieke of gewonde soldaten het Suez-kanaal in Noordelijke richting gepasseerd. In denzelfden tijd passeerden zeven sche pen met 4627 man aan boord het kanaal in de richting van Oost-Afrika. Volmachten Italiaansche regeering De Italiaansche senaat heeft Zaterdag avond de reeds door de Kamer aangenomen wei aanvaard, waarbij alle volmachten voor de verdediging en de nieuwe ordening van de Italiaansche koloniën in Oost-Afrika aan de regeering worden overgedragen. De aanvaarding geschiedde bij acclamatie. Bij de rede van senator Colonna had een langdurige demonstratie voor het Konings huis plaats. TRYGVE GULBRANSSEN ..MIJN BOEK"! Italië anwoordt nog niet In officiouse kringen te Rome vermoedt men, dat Italië niet op de Fransch-Britsche voorstellen zal antwoorden voor 18 Decem ber, den datum waarop de Groote Fascisti sche Raad bijeenkomt. Het communiqué, dat in den nacht van 18 op 19 dezer gepubliceerd zal worden, zal waarschijnlijk opheldering geven omtrent de Italiaansche houding. Het eigenlijke antwoord zal aan Frankrijk en Engeland worden gegeven. Eerst zal Italië nadere gegevens vragen omtrent ver schillende punten der voorstellen. De ontwikkeling van Tigre De administratieve organisatie van Tigre wordt methodisch voortgezet en neemt een definitief karakter aan. De landbouwwerk- zaamheden zijn met versneld tempo op nieuw ter hand genomen en het handels verkeer neemt voortdurend toe. Deze ont wikkel iug wordt vergemakkelijkt door de zeer onlangs aangelegde groote wegen. Ook het aantal scholen neemt snel toe. Dc „Zwarte Adelaar" ontstemd De neger-aviateur Julian, de „Zwarte Adelaar", die zijn diensten aan den negus had aangeboden, is naar de Vereenigde Sta ten teruggekeerd, waar hij thans redevoe ringen houdt tegen den „wilden staat" Ethiopië en verklaart „dat de negus niet bij machte is het land te regeeren". HET PETROLEUM- EMBARGO Er heerscht nog steeds onzekerheid Oud-staatssecretaris Frank B. Kellogg, wiens naam aan het vermaande vredespact verbonden is. heeft zich voorstander van een strikte neutraliteit der Vereenigde Staten verklaard. Tegenstander was hij van uit breiding van het embargo tot petroleum en eerste levensbehoeften, evenals van tus- schenkomst van de regeering in wettigs handel saan gel egenheden. De houding van Roemenië Oud-minister Manoelescoe heeft in den Roemeenschen senaat een interpellatie ge houden. waarin hij de regeering, namens de nationale industrie, vroeg haar houding te bepalen in geval besloten zou worden toi een petroleum-embargo tegen Italië. Manoeilescoe verklaarde, dat het land het recht had te weten, of de regeering in dat geval reeds maatregelen had be raamd om tegemoet te komen aan het zware verlies van de Italiaansche markt voor de Roemeensche petroleum, industrie. De Italiaansche markt neemt meer dan een kwart van den ge heelen Roemeenschen uitvoer op, het- geen de helft van het Italiaansche ver bruik is. De interpellant wees ook op de spanning welke een embanro in de Italiaansch-Roe- meensche betrekkingen zou te weeg brengen. De interpellatie, welke gericht was tot den minister van buitenlandsche zaken. Titnn- lescoe trok de levendigste belangstelling in politieke en diplomatieke kringen. Duitsche bombardeermachine verongelukt De zeven inzittenden allen gedood In de omgeving van Sassnitz is een drie- moto rige Duitsche bombardeermachine, die met een zevental militairen was bemand, waarschijnlijk ten gevolge van een motor defect op den grond terecht gekomen en geheel vernield. Het ongeluk werd waargenomen door de opvarenden van de veerboot van Sassnitz naar Rügen, die er onmiddellijk melding van maakte en er voor zorgden, dat dadelijk pogingen in het werk werden gesteld om hulp te bieden. Deze hulp kwam evenwel voor de inzittenden te laat; zij waren op slag dood. EEN TOCHT VAN ADDIS ABEBA NAAR DESSIE (Van onzen correspondent Stuart Emeny) Dessie, Zondag. Na een avontuurlijken tocht over een afstana van 300 mijl kan ik getuigen van de schoonheid, die in het hart van het thans belegerde Abessinië schuilt. Mijn reis begon in de hoofdstad en ein digde in Dessie. Nadat het derde gedeelte van de afstand was afgelegd, leidde de weg ons ce bergen in en binnen een uur stegen we meer dan 3000 M. Plotseling stonden we voor een V-vormige opening in de geweldige bergen. We keken uit op de Abessijnsche vestingwerken, die een 500 mijl lange, steile wand vormen en zich uitstrekken van het Noorden naar het Zuiden, om aldus een onoverkomelijke be lemmering te zijn voor elke poging van het Italiaansche leger om van Assab uit dwars over de vlakte te trekken. Ver beneden mij strekte zich de Danakil-woestijn uit, die in de verte in een blauwen, goucien mist ver vaagde. Een eind verder op een afstand van ongeveer 180 mijl van Addis Abeba bereikten wij het hoogste punL De weg was niet meer dan een smalle strook aan den rand van een bijna verticale bergwand. Aan den kant van den weg en aan den rand van den afgrond groeiden tallooze exemplaren van een vuurroode plant, oie scherp afstaken tegen de teergekleurde rots- planten. De ondergaande zon goot bundels licht over de bergen en was als een natuur lijk zoeklicht over de lagere heuvels, onge veer 1000 M beneden ons, zoodat zij den indruk maakten van een reliëfkaart. Het kampeeren op die heuvels was een koude geschiedenis, maar den volgenden dag daalae de weg snel en kwamen we in een groote tropische vallei, waar we haas tig onze overjassen en pull-overs uittrokken. We reden langs katoen-, suiker-, mais- en tabaksplantages. Hier slingerden apen zich in de met kruipplanlen behangen boomen en tropische vogels van een helblauwe kleur vlogen op door het lawaai van onzen vrachtwagen. Ergens bleef onze wagen midden in een rotsachtige rivierbedding ste ken. Wij waadden naar den overkant en moesten ons vervoermiddel ontladen. Ten slotte konden we onzen weg vervolgen. Tweehonderd mijl ten Oosten van Aodis, Abeba slingert de weg door dichte bosschen en klimt dan een nauwe vallei op, waar het geheele Abessijnsche leger zich gemakkelijk verdekt zou kunnen opstellen onder de be schutting van het overhangend gebladerte, zonder door Italiaansche vliegtuigen te worden ontdekt. Bij het afdalen in een andere vlakte ont moetten wij dedzjamatsj Beyene, cie met een leger van 5000 man naar het front op trok. De vuile „sjammas". de kleeding der soldaten, bewezen, dat het bevel van den keizer, den waschbak te verfoeien, opdat de witte kleeding niet langer de aandacht der Italiaansche piloten zal trekken, stipt wordt opgevolgd. De meeste soldaten gingen te voet; op hun hoofd balanceeroen zij saam gebonden bundels, die hun voedselvoorraad bevatten. Vrouwen droegen watermeloenen en flesschen „tej". een soort inlandsche ho ning. Kleine jongens droegen de tentstokken De commandanten droegen groote sombre ro's cn reden op schitterend versierde muil dieren of ezels. De zwaardere bagage werd door lastdieren vervoerd. In het midden van de lange stoet reed de dezjamatsj, een waardige figuur, die op zijn muilezel zat in de schaduw van een groote Fansche para- pluie. De weg begon nu weer te klimmen en plotseling zagen wij de daken van Dessie, dat op een plateau ligt tusschen meer dan 4000 M hooge bergtoppen. De stad leek vlak bij, maar de weg klom en daalde in een spiraal, zoodat wij ruim 20 mijl aflegden, voor we Dessie bereikten. Onze tocht had ons gevoerd langs den grooten, nieuwen weg, die Addis Abeba met Dessie verbindt. Onze chauffeur moest herhaaldelijk stop pen aan den rand van een onmetelijk die pen afgrond, maar hoe onvolmaakt het weg vlak ook mag zijn, de weg naar Dessie is een triomf voor de Abessijnsche ingenieurs. In den loop van twee jaar hebben de Abessijnen met geen andere hulp dan die van de allerprimitiefste werktuigen, een weg uitgehouwen door een der moeilijkste berglandschappen van de wereld; een weg, waarover een leger van een half millioen man, vergezeld van vrachtwagens met am munitie, onlangs is getrokken. De weg staat op geen enkele kaart aangegeven en men vermoedt, dat hij opzettelijk zoo is aange legd, dat ze het doortrekken van een aan vallend leger onmogelijk maakt. [(Auteursrecht News Chronicle—A.N.P.) Mussolini tijdens een van zijn laatste redevoeringen. PRESIDENT MASARYKS AFTREDEN Wordt Dr Benesj zijn opvolgers Masaryk. de staatspresident van Tsje- cho.Slowakije, heeft in de bijeenkomst waar in hij zijn hooge ambt heeft neergelegd, een verklaring doen voorlezen, waarin hij o.m. zegt: Wij hebben een goede buitenlandsche politiek noodig, en in het binnenland gerechtigheid tegenover alle burgers, van welke nationaliteit zjj ook zijn. Ik zou u gaarne zeggen, dat ik Dr Benesj, met wien ik heb gewerkt en dien ik ken, als mijn opvolger aanbeveel. Ik heb het volle vertrouwen, dat alles goed zal gaan; wanneer God wil, zal ik het nog een poos aanschouwen. Ik verzoek u, mijnheer de minister-president, van mijn aftreden kennis te nemen. Na de toespraak van president Masaryk namen achtereenvolgens ministerpresident Dr. Hodza, de president van de Kamer Ma Ivpetr en de president van den senaat- het woord om den scheidenden president den dank van de natie over te brencpn. Nadat de minister-president te Praag was terugge keerd werd op zijn ambtsgebouw de stan daard van den staatspresident gehesrhen. ten teeken. dat de b'evregdheden van den president tot de verkiezing van een ni-u wen staatspresident op de regeering over gaan. De „Bevrijder-president" De Tsjecho-Slowaaksche ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wets ontwerp. volgens hetwelk de eerste presi dent van de republiek na zijn aftreden in dezelfde juridische en materieele omstan digheden blijft en ook zijn titel behoudt. Volgens dit ontwerp zal Masaryk den ti tel van „Bevrijder-president" voeren. Het slot Lany blijft zijn residentie. Als laatste bestuursdaad heeft de schei dende president vóór zijn aftreden zijn handteekening gezet onder een politieke amnestie, welke betrekking heeft op alle personen, die wegens politieke misdaden en vergrijpen zijn veroordeeld. Woensdag president-verkiezing Minister-president Dr. Hodza heeft de leden van de Nationale Vergadering bijeen geroepen op 18 December in de Burcht te Praag voor de verkiezing van den nieuwen president en voor het aanhooren van de door hem af te leggen belofte. De oude Wladislaw-zaal, in welke in de Middeleeuwen tal van Boheemsrhe konin gen zjjn gekozen, wordt voor de plechtige presidentsverkiezing met koortsachtigen ijver in orde gemaakt. Tot dusverre zijn de partijen het in meer derheid niet eens kunnen worden over een enkelen candidaat, doch de onderhandelin gen daarover duren voort. Japan tegen „horizontale" vermindering Japansche vlootkringen zijn sterk gekact tegen de „horizontale" vermindering der vlootstrijdkrachten met 20 pet., zooals door Amerika wordt voorgesteld. Zij verklaren dat het onredelijke resultaat daarvan zou zijn. dat .Tapdn genoodzaakt zou zijn 82.453 ton materiaal beneden de leeftijdsgrens te schrappen tegenover Groot-Brittannië 24S3 ton. Tegenover deze schrapping van tonnages door Japan en Groot Brittannië zou staan, dat Amerika 143.960 ton scheepsruimte zou mogen bouwen. Het resultaat zou zijn, dat de Vereenigde Staten naar verhouding sterker dan ooit zouden worden. SPAAR VOOR EEN EIGEN HUIS Sluit een Bouw spaar contract 1M bli d. fit! N-v- Hypothecaire Bouwkas „HYBOS" Pels Rijckenstraat 5, ARNHEM. Telef. 22327 Voor een huis van b.v. 6000.waarvoor ongeveer 1500.— gespaard, betaalt U daarna gedurende 20 jaren ongeveer 25,per maand, waardoor Uw huis dan schuldvrlj is. Eigenaarslasten en renteverlies over Uw 1500.— niet inbegrepen. Engeland zorgt voor oorlogsvliegers Het Britsche ministerie voor de luchtvaart heeft besloten, dat jongelui tusschen 18 en 25 jaren, dje niet geregeld dienst kunnen doen bij de luchtmacht, doch wel willen deelnemen aan de verdediging van het va derland bij de Royal Air Force gratis vlieg- onderricht kunnen krijgen. De deelnemers aan de cursussen, welke zullen worden gegeven met sportvliegtuigen, zullen zich moeten verplichten voor vijf ja ren dienst bij de reserve luchtmacht. Verder heeft de Britsche regeering 20.000 pond sterling beschikbaar gesteld, welke in de eerstkomende vijf jaren zullen worden besteed aan de ontwikkeling van het zweef vliegen in Groot Brittannië. Ontploffingen in Parijsche Postkantoren Werk van een krankzinnige? Verleden jaar bevonden zich bij de post- zendingen in de Parijsche postkantoren tel kens pakjes met ontplofbare stoffen, welke groote schrik onder het personeel veroor zaakten. Bij al deze zendingen bevonden zich de afdrukken van een verward schrij ven, dat het opschrift droeg „Minos, Eaque e* Rh ad a man te". De politie meende, dat een of andere krank zinnige hier aan het werk was, doch het gelukte haar niet den man op te sporen. Nu zijn plotseling opnieuw in drie post kantoren ontploffingen geschied in pakjes met het opschrift „monster zonder waarde". Het onderzoek bracht aan het licht, dat in alle gevallen kwestie was van een kleine helsche machine van dezelfde soort als waarmee men verleden jaar te doen heeft gehad. De pakjes zijn zoo dicht gemaakt, dat bij het openmaken de inhoud tot ont ploffing moet komen. De eigenaardige zendingen waren opnieuw vergezeld van een schrijven van „de drie rechters van de hel". Door de ontploffingen werd niemand gewond al ontstond in de kleeren van een der beambten een brandgat. Kort Nieuws In Oklahoma (Ver. St.) zijn 30.000 men- schen in quarantaine geplaatst, om de uit breiding tegen te gaan van een epidemie van kinderverlamming, waaraan reeds 12 personen zijn overleden. Alleen manschappen van de Nationale Garde zullen de levensmiddelenvoorziening mogen gaaride houden. De scholen, de zaken, kerkgebouwen zijn gesloten. Do krant heeft tijdelijk zijn versohijnen President Roosevelt heeft medegedeeld, dat hij overweegt het reserve-personeel van dc Amerikaansche vloot uit te breiden. Hij acht 25.000 man onvoldoende en wenscht voorzieningen te treffen, waardoor hij even tueel de beschikking zal hebben over 150.000 man. Het monument ter herinnering aan de in den Boerenoorlog te Harrismith (Zuid- Afrika) gevallen soldaten, moet dag en nacht worden bewaakt, omdat het voortdurend werd beschadigd door onbekenden, die op grond van het opschrift, dat er een schat onder het monument lag, herhaaldelijk po gingen deden om zich van deze „kostbaar heid" meester te maken. GEMENGD NIEUWS Ernstig treinongeluk De 2S-jarige spoorwegarbeider A. Ritsma te Hilversum is op het stations-empla cement het slachtoffer geworden van een ernstig ongeval. Toen de trein van half ze ven uit Bussum aankwam, bevond de man zich op de spoorbaan tusschen lijn 1 en 2. Door onbekende oorzaak (vermoedelijk is hij uitgegleden) is hij gevallen en met zijn linkerbeen onder een der achterste spoor wagens gekomen. Het been werd geheel verbrijzeld. Onmiddellijk is de man naar het Diaconessenhuis te Hilversum vervoerd waar het been is geamputeerd. De toestand van het slachtofer, dat gehuwd is. is zeer ernstig, Ernstig ongeluk bij bewaakten overweg Te Barneveld kwam. terwijl de boo. men van den bewaakten spoorwegovergang waren neergelaten en een trein in aantocht was, de motorrijder J. K. uit genoemde ge. meentc, die waarschijnlijk niet had opge merkt dat de weg afgesloten waa, met zoo'n vaart aanrijden, dat hij tegen de af- sluilboomen opsloeg. De motor schoof er onder door en kwam vlak voor de rails te recht. De berijder was er af gevallen en bleef ernstig gewond onder de afsluiting liggen. Een brutale oplichtster Te Maastricht is een jonge vrouw bezig geweest een tiental winkeliers op te lichten. Deze dame ging in een winkel binnen en deed er een flinke bestelling ten name van een of andere ter stede bekende familie. Al les kon zij niet meden omen en daarom ver zocht zij de rest der bestelling te willen laten bezorgen aan het opgegeven adres. De kwitantie kon bij de bestelling gepreseu- teerd worden. Bij ae bezorging bleek echter dat op het opgegeven adres die familie niet woonde en men wist daar niets van bestelde goederen af. De recherche wist als verdacht van deze oplichting te arresteeren de 22-jarige H. B,, huisvrouw B. De gedupeerde winkeliers wer den met haar geconfronteerd, waarna zij bekende de oplichtingen gepleegd te hebben, VERDRONKEN Het lijk van een ongeveer 30-j"arige vrouw dat uit den Amstel bij de Ceintuurbaan te Amsterdam is opgehaald, is thans ge ïdentificeerd. De vrouw was coupeuse van beroep en woonde te dezer stede op kamers Hoe zij te water is geraakt staat nog niet vast. Haar ouders, die te Oosterbeek wonen begaven zich naar Amsterdam om door de politie van het bureau-Pieter Aertszstraat te worden gehoord. EEN LEELIJK UITSTAPJE De schoenmaker F. A. uit Dinxperlfl (Gld.), die een uitstapje op Duitsch grond gebied maakte, kreeg twist met den koop man W. E. uit Suderwick. Deze liep zoo hoog, dat E. een revolver trok en vijf scho ten loste, waarvan twee hem in het lichaam troffen, een in den schouder en een in heup. Zwaar gewond Werd A. naar het kenhuis te Arnhem overgebracht. VERDACHTE PREMIE-AFFAIRES De Officier van Justitie te Amsterdam heeft een uitvoerig onderzoek Ingesteld dc kantoren van de N.V. Handels- en Cre diet Maatschappij Ha-Kre. Over dit bedrijf waren van verschillende zijden klachten in gekomen, allen van menschen, die op de reeds bekende wijze door remislers zijn be wogen tot het aangaan van z.g. premie- affaires. Een der ingedienae klachten loopt over een premie-bedrag van ruim f40.000. Buiten dit bedrag moet er nog een zeer groot aantal andere personen benadeeld zijn. Zoo zou b.v. een professor te Luik voor ettelijke duizenden guldens in deze onder neming hebben laten zitten. De directeur van de Bank was afwezig Slechts enkele bedienden waren in de lo kalen werkzaam. De N.V. is in 1931 opge richt en is reeds aan verschillende adressen gevestigd geweest. Later is de directeur gearresteerd en verhoor op vrije voeten gestelcL COLPORTAGE-RELLETJE Bij het colporteeren door de N.S.B. Amsterdam is de politie in de Nieuw» Willemsstraat met den gummistok opgetre den tegen ongeveer twee honderd personen die ae orde trachtten te verstoren. Nadat en kele charges waren uitgevoerd, keerde d» rust terug. SCHADE DOOR POSTEN De Hooge Raad heeft arrest gewezen In eei zaak van den Al?. Ne>d. Bond van Arbeiden (.iters) in het bakkers-, chocolade- en suiker- bewakingsbedrijf tegen de N.V. Luxe Bakkerij Era. Polak tc Amsterdam. Deze N.V. exploiteert aan de Van Baerlestraat te Amsterdam brood- en banketbakkerij. Zij was voorne op Zondag 2 Oct 1932. zijnde IsraëlletLsdi Nieuwjaar, te doen werken. Op dien Nieuwjaars dag is het personeel niet op hot-werk schenen, waarop het den volgenden dag ont gen is. De bond is toen tegen Polak, die een Israël ietisch kerkgenootschap behoorde, een actie begonnen door de klanten te bower keu niet bij die fabriek te koopen, voorts voor het huls laten posten. Polak heeft daarop bij de rechtbank te Am sterdam een vordering aanhangig stelde o.m. e-en sohade van f 5000 te hebber geleden door de gedragingen van 50 A 6i postel s De bond ging van dit vonn!« in hooger be- oep; doch het Amsterdamsche gereohtsh^.' is bevestigd en de z*a\ De Hoog! •eft hi inr de rechtb; ilaad heeft thans het door den Bond tegen ïst ingestelde cassatieberoep 'Onder geleide van eenige politie agenten, wordt het door de bevol king van Ham mersmith voor het Kerstfeest op gespaarde bedrag ad pd.st. 69.000 naar het stadhuis vervoerd, om daarna verdeeld te worden. SOCIALE LEVEN DE VAKBEWEGING IN DE VIER WERELDDEELEN Het Maandschrift van het Centraal Burea voor de Statistiek doet zien den stand der val beweging over de wereld voor zoover beker op 1 Jan. 1S34 en 1 Jan. 1935. betreffende in ledental van her Intern. Verbond van Vakvei eeniglngen (modern) en het :m;rn. '"hr Val verbond. Hieruit blijkt, dat het I.C.V. 1.022.61, leden telde op 1 Jan. 1931 en op 1 Jan. 193! 1.007.200. Voor het I.V.V. waren deze cijen reso. 9.295.400 en 8.466.200. Italië, Rusland Pu tschland ontbreken natuurlijk. Ook Is Aus llë niet opgenomen en het Noord-Amerlkai sche vakverbond rnet 2.603.ix.o leden: :n lie inn den zijn ie vakbonden niet of ten deele bij een internationale vakbond aangesloten. Na bet l.C.V. en het I.V.V. bestaan bovendien i DE SALARISSEN DER BEDIENDEN IN 1936 Door de hoofdbesturen van den Ned RK Bond van Handels-, Kantoor- en Wlnkelbedlen deu en de Ned. Vereen, van Ohr Kantoor- ei Handelsbediienden werd een brief gericht aai de heeren werkgevers In handel. Industrie verkeerswezen. Aan de: het volgende: Wij zijn brief ontleen. u v«u overtuigd, dat de al' ,„cötand ook nu nog heinas verre vat rooskleurig Is en wenschen dientengevolge onz< nlet.,te v<*>r <J* bestaande moei lijkheden. doch anderzijds is het. met eeniger goeden wil, zelfs In deze tijden toch voor vel« werkgevers niet geheel ondoenlijk de sala- rieering van hun personeel zoo sociaal nogeliji; te beköken. WIJ wijzen In dit verband naa Jongere bedienden in het bijzonder op de g welIte én door den algemeencn nnd èn door een onevenredig groote oljdragi Indirecte lasten, dubbel worden getroffen Do bedoeling van het zenden van dezen brie: r niet andens dan u tegen het ertnd- - *--J no& eena te herlnno wensch. r collega's zoo belangrijke levensonderhoud. Nogmaslt ;;rr„ u ?n van uw onderneming 'geeD -..„.«gelijkheden te vergen, doch alleen uw aan dacht te vragen voor de periodieke verhoogin- m der Jongere bedienden (17 tot 25 Jaar) ei voor de moeilijkheden, waarin zich In deren tlj( e®zinnen door verschillende om; atandlgheden bevinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2