|liriwt £Vtfc$djr (iïvumut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Om het Wereldkampioenschap VREESELIJK ONGELUK BIJ HEEMSTEDE DIT IS NU: abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5656 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 16 DECEMBER 1935 15e JaargancJ^r Sbbtrttntitprtpcn: Van I tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ihgezonden Mededeelinger» van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan *1 bureau V wordt berekend 0.10 BINNEN RECORD-TIJD Uit het bericht in de bladen, dat de Mi- bister van Binnenlandsche Zaken heeft g e- ijnstall eerd een commissie ter vereen voudiging van de gemeente-administratie, mag het logisch-voorafgaande feit worden afgeleid, dat de Minister een dergelijke commissie samenstelde. Deze gevolgtrekking moge vanzelfspre kend zijn, wij hadden haar niettemin noodig^omdat pas deze installatie in afwijking met andere gevallen ons van het bestaan der commissie op de hoogte stelde. Waar dus de commissie reeds was samen gesteld, bewijst deze omstandigheid te .meer, dat hier met bekwame spoed werd gehandeld. Eerst zeer onlangs, toen bij de behande ling der begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1936 de heer Kooiman in de Tweede Kamer de aandacht vestigde op al lerhande rompslomp en paperasserij in de gemeente-administratie en den Minister versobering en vereenvoudiging in overwe ging gaf, zeide Minister de Wilde toe aan dit vraagstuk aandacht te zullen schenken, c Hieraan is gevolg gegeven niet alleen, maar de trouwste aanhanger en vurigste bewonderaar van het tegenwoordige depar tementshoofd van Binnenlandsche Zaken zal niet hebben verwacht, dat de gedane toezegging op deze wijze en binnen record tijd in vervulling zou gaan. De commissie i s er dus reeds. En de commissie kan terstond aan 't werk. Wij kunnen ons voorstellen, dat voor iemand met practische kijk op de zaken ge lijk Mr. de Wilde een commissie als deze, die de gemeente-administratie van allerlei overlast en ballast bedoelt te bevrijden, uitermate aantrekkelijk moet zijn. Een uitgestrekt en gecompliceerd arbeids veld zal de commissie aantreffen, maar zij val bij haar werk op de voorlichting van vele deskundigen kunnen steunen. Wij verblijden ons er over, dat de com missie vrijheid van beweging werd verleend en dat zij met ruime bevoegdheden werd toegerust. In de kringen van gemeentebesturen en secretarieën ziet men met verwachting naar de resultaten uit van deze commissie, die onder leiding van een man van ervaring Uitnemend werk kan verrichten. VRAAGSTUKKEN VAN DEN DAG In een hoofdartikel over „Christelijke ge meentepolitiek", opgenomen in ons nummer van Zaterdag 7 December, handelden we o. a. over het meermalen ingrijpen van het centraal gezag in het beleid van de ge meentebesturen, dat wij verklaarden in het algemeen alleen te kunnen aanvaarden daargelaten te ver gaande be moeiingen als maatregel van voor bijgaande aard, uit de nood des tijds ge boren. „Zouden de maatregelen", aldus drukten wij ons uit, „die in onze ontwrichte tijd van hoogerhand en op menig gebied door de gemeente zelf (gelukkig nog!) moeten worden getroffen, als b 1 ij v e n d worden aangemerkt, dan zouden we daar mee inderdaad van de toepassing der A.R. beginselen op een belangrijk onderdeel moeten afzien." De bedoeling dezer regelen Is duidelijk. Gedacht werd aan een politieke constel latie. waarbij de meerderheid zich uit spreekt voor verdergaande invloed van het centraal gezag en deze verschuiving in de staatsrechtelijke opvattingen wellicht haar neerslag vindt in de wetgeving een feitelijke positie, die tot o n v e r m ij de- lijk gevolg zou hebben, dat het A.R. beginsel op dit onderdeel van staatsrecht en bestuur niet verwezenlijkt zou worden. Stond het niet gedrukt, dan zou men niet gelooven wat 't Dagblad van Noord- Brabant in de aangehaalde zinsnede vermag te lezen. Het blad onthaalt zijn lezers op de volgende tirades: „Deze ontboezeming verraadt treffend met welk een dappere volgzaamheid de anti-revolutionairen dr..Colijn volgen. Wanneer 't te bont wordt, wanneer de dingen die gebeuren kwalijk meer met de beginselen in overeenstemming te brengen zijn, danmoet de toepassing van die beginselen maar opgeofferd worden. Wel zeer ver is het reeds met de politieke per- soonsvereering in ons land gekomen." Voor dit blad is de gedachte aan den heer Colijn blijkbaar zóózeer een idéé fixe geworden, dat het niet meer in staat is zich er van los te maken. De schrijver is blijkbaar vergeten, dat de maatregelen van hoogerhand, waarover het gaat, niet worden genomen door dr. Colijn, maar door den Minister van Binnenland sche Zaken en door colleges van Gedepu teerde Staten. En wat de „volgzaamheid" betreft, het blad schijnt niet te verstaan, dat het reeds hierom niet het verband met Dr. Colijn en de A.R. partij bij de door ons veronderstelde constellatie leggen kan, wijl een doel bewuste b 1 ij v e n d e uitholling der ge meentelijke bevoeg' dén gepaard gaande met een overwoekering van het centraal DE STRIJD BESLIST Euwe wereldkampioen-schaken De 30ste party om het wereldkam pioenschap schaken is geëindigd met remise by de 40ste zet. Reeds een paar maal daarvoor was dit door Dr. Euwe aangeboden. De groote strijd, die zoo- velen in ons land en ver daarbuiten met groote belangstelling volgden, is nu beslist. De stand werd 15y214^ voor Euwe. Dr. Max Euwe heeft dus de titel: „wereldkampioen-schaker" veroverd. Het is een zeer spannende strijd ge weest, vooral ook, omdat de meesters elkaar zoo dicht bij bleven. Het streelt ons als Nederlanders na tuurlijk bijzonder, dat Euwe de mees terstitel heeft verworven. Voor zoover wij weten, is hy de eerste Nederlander, die het zoover heeft gebracht. Dr Max Euwe Ditmaal werd de houding van Aljechin zeer gewaardeerd. Hij verwachtte zelf blijk baar niets meer van deze partij. In een interview voor de radio is Zaterdagavond gezegd, dat Dr. Aljechin zichzelf niet meer dan 10 pCt. kans op behoud van de titel toekende. Zaterdag hebben wij reeds uit eengezet op welke feiten dit rustte, hoewel wij wel wat meer dan 10 pCt zouden ge schat hebben. Bij de 40ste zet van de 30ste partij ver klaarde Dr. Aljechin met remise genoegen te nemen. De partij gaf hiertoe op zichzelf nog geen aanleiding; er had nog wel een paar uur over gespeeld kunnen worden en allerlei verrassingen zijn tenslotte moge lijk. De sportieve houding van Aljechin Het verloop der partijen 1 Aljechin wint na 30 zetten (Tsjechisch) 2 Euwe wint na 45 zetten (Tsjechisch) 3 Aljechin wint na 40 zetten (Fransch) 4 Aljechin wint na 44 zetten (Grünfeld, 5 Demise na 34 zetten (Fransch) 6 Remise na 73 zetten (Tsjechisch) 7 Aljechin wint na 40 zetten (Fransch) 8 Euwe wint na 69 zetten (Tsjechisch) 9 Aljechin wint na 40 zetten (Fransch) 40 Euwe wint na 41 zetten (Tsjechisch) 11 Remise na 30 zetten (Tsjechisch) 12 Euwe wint na 36 zetten (Grünfeld) 13 Remise na 59 zetten (Spaansck) 14 Euwe wint na 40 zetten (Grünfeld) 15 Remise na 61 zetten (Tsjechisch) 16 Aljechin wint na 65 zetten (Tsjechisch) 17 Remise na 23 zetten Siciliaansch) 19 Aljechin wint na 57 zetten (Tsjechisch) 20 Euwe wint na 40 zetten. Tsjechisch 21 Euwe wint na 40 zetten (Tsjechisch) 22 Remise na 15 zetten (Nimzowitscli variant) 23 Remise na 58 zetten (Tsjechisch) 24 Remise na 33 zetten (Hnllandschi 25 Euwe wint na 45 zetten Cambridge Springs-variant) 26 Euwe wint na 47 zetten (Weensche partij 28 Remise na 63 zetten (Orthodox Dame-gambiet 29 Remise na 50 zetten (A Ijechinverdediginq 30 Remise na 40 zetten (Aangenomen Damegambiet) werd zeer gewaardeerd; hij heeft daar heel wat antipathie die hij in ons land gewekt had, door ongedaan gemaakt Een beschouwing van onze medewerker, de heer H. J. J. Slavekoorde, over het ver loop van de geheele wedstrijd, vindt men op blz. 3. gezag volledig in strijd is met de A.R. be ginselen op dit punt. Zou zulk een staatsrechtelijke opvatting een meerderheid vinden en toepassing erlangen in staats- en gemeentebestuur, dan zou deze ontwikkeling zich voltrekken buiten de A.R. partij om, maar niettemin zou deze zich, wijl zij geen 'revolutionaire partij is, voor de f e i t e 1 ij k e positie zien gesteld, 'dat zij haar beginsel op dit punt niet toegepast kan zien. De zaak is nogal eenvoudig. Het Dagblad van Noord-Brabant plaatste zijn kantteekeningen onder de rubriek „Vraagstukken van den dag". Het blad zou voor minder vraagstukken worden geplaatst, wanneer het zich niet liet leiden door een idéé fixe en zich wat objectiever bezighield met anderer begin selen en uitspraken. DE INDISCHE SALARIS- VOORSTELLEN VAN DE GERAAMDE 10 MILLIOEN BESPARING NEEMT DE REGEERING 6 MILLIOEN TERUG Een paar weken geleden is aan den Volksraad aangeboden de uiteenzetling van de Regeering ten aanzien van de salaris maatregelen. welke een besparing beoogden van rond 10 millioen voor 1936. Hierop is een storm van critiek losge barsten tijdens de debatten in het College van Gedelegeerden, terwijl ook verschillen de protes^samenlcomsten gehouden werden van ambtenaren-organisaties. Thans seint Aneta uit Batavia, dat de Regeering de salarisvoorstellen in dier voege gewijzigd heeft, dat van de 10 millioen besparing, welke aan vankelijk geraamd was, 6 millioen zal worden teruggenomen. Een uit voerig antwoord der Regeering in eer sten termijn zal spoedig volgen. Kweekschool voor de Zeevaart Een belangrijke schenking Twee jaar geleden overleed te Montana op 25-jarigen leeftijd de heer J. L. L. Tila, n u s, een van de meest enthousiaste en kundige amateur-astronomen. Het is de wensch van zijn ouders geweest zijn instru menten met bijbehoorend gebouwtje en ster renkundige boeken blijvend in dienst der astronomie te stellen. Het geheel is nu. op aanraden van Dr. J. van der Bilt, geschon ken aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, onder voorwaarde, dat de Amsterdamsche Weer. en Sterrenkundige Kring in zoo ruim mogelijke mate hiervan gebruik zal kunnen maken. He observatorium is opgesteld op de toren der Kweekschool aan de Prins Hendrikkade. Het geheel maakt een keurige indruk. RONDOM DE VREDES VOORSTELLEN ONEENIGHEID IN HET BRITSCHE KABINET Volgens de ..Daily Mail" dreigt het uiteen te vallen De politieke medewerker van de Daily Mail beweert dat het aftreden van den Britschen minister voor Volkenbondsaange legenheden, Eden, zeer spoedig te verwach ten is en dat ook andere ministers ontslag uit hun functie zullen verzoeken. Volgens de Daily Mail zou het kabinet in twee groepen uiteenvallen. Ten eerste de tegenstanders van een felle sanctiepolitiek: minister-president Baldwin, de minister van financiën Chamberlain en lord-kanselier lord Hailsham, de minister van Marine, lord Monseel, de minister van handel Runciman en de minister van buiten- landsche zaken, sir Samuel Hoare. Ten tweede de tegenstanders van het Parijsche vredesplan, de minister voor Vol kenbondsaangelegenheden Eden, de minister van landbouw Elliot, onderwijs Stanley, Oorlog, Duff Cooper, en de minister van Openbare Werken Ormsby Gore. De politieke correspondent van de Mor ning Post schrijft, dat Baldwin in het La gerhuis de houding der regeering tegenover het Parijsche vredesplan nadrukkelijk zal verdedigen. EEN VERKLARING VAN HOARE'S POLITIEK „De Volkenbond is niet in staat om meer dan zijn halve kracht te ontplooien!" De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meent een voorspelling te kunnen doen over de richtlijnen waardoor de Britsche regeering, althans de minister van buitenlandsche zaken, Hoare, zich Don derdag bij de debatten in het Lagerhuis zal laten leiden. Het blad zegt, dat het zal gaan over de vraag of de Volkenbond zal kunnen worden gemaakt tot een werkzaam instrument, dat de ge schiktheid heeft de principes van den Volkenbond af te dwingen. Door haar politiek het Volkenbondsstatuut te handhaven heeft de Britsche regeering de toepassing van economische sanctiemaatre gelen voorgesteld, welke ten deele succes hebben gehad. Ongeveer een week geleden heeft de regeering geloofd dat Eurooa bi- de samenwerking nog verder zoii gaan. Dit geloof is thans evenwel beschaamd. De regeering zal der halve in het Lagerhuis mededeelen, dat indien de tusschen Hoare en Laval gesloten overeenkomst ook MET EEN GESTOLEN AUTO VERONGELUKT Eén doode en vier gewonden In den nacht van Zaterdag op Zon dag om kwart over twaalf heeft een ernstig auto-ongeluk op den Heerenweg te Heemstede één doode en vier gewon den geëischL Een vijftal Amsterdamsche jongelui, t.w. de 16-jarige G. N., de 16-jarige F. N., de 18- jarige W. A., de 26-jarige J. M. S en de 21-jarige G. L., had Zaterdagavond in de hoofdstad de hand gelegd op een auto. wel ke zij onbeheerd aantroffen en gingen hier mee uit toeren. De tocht ging over Utrecht, Den Haag en Leiden met de bedoeling om via Haarlem naar de hoofdstad terug te keeren en de wagen daar ergens langs den weg te laten staan. Omstreeks middernacht, toen men Benne- broek doorreed, bleek de benzinevoorraad geheel verbruikt te zijn en men begaf zich naar een garage om brandstof hij te vul len. Toen men op het punt stond om weg te rijden wilde juist een politieman hst portier van de auto openen om den be stuurder naar zijn papieren te vragen. Deze laatste, de 16-jarige G. N., gaf echter vol gas. en met duizelingwekkende vaart ver dween de wagen met de vijf jongelieden in de richting Haarlem. In een lichte bocht van den weg, even voorbij de Zandvoortsche laan, kwam de catastrophe. De auto botste tegen een boom en kwam tegen een tweede boom tot stilstand. G. L., die naast den be stuurder zat, was op slag dood. De be stuurder zelf kwam met een enkelfrac tuur en eenige lichte verwondingen vrij. Van de drie overige inzittenden werden et twee zwaar gewond, terwijl de derde lichte verwondingen opliep. Een juist passeerende geneesheer uit Lei den verleende de eerste hulp, waarin hy werd bijgestaan door den bestuurder van een langskomende auto en een waker van den nachtveiligheidsdienst. Het lijk van G. L. is naar het lijkenhuis van Heemstede vervoerd; de vier gewonden werden per ziekenauto naar het Diacones- senhuis te Haarlem overgebracht De politie heeft de ouders van de slacht offers van het noodlottig-gebeuren in ken nis gesteld. De auto, welke aan de voorzijde geheel was ingedrukt, is naar het terrein van Openbare Werken gesleept Een nachtelijke dollemansrit Omtrent dit drama weet het N. v. d. D. nog het volgende mee te deelen: Bij de ben zinepomp in Bennebroek stoppen de jongens. Er is seen benzine meer. Zij vragen om tien liter. Een serveilleerend agent ziet den gen bij de pomp staan en herkent daarin de gesignaleerde auto. De agent gaat naar voren. Hij ziet een paar sigaretten rookende jongens, met plaids over hun beenen, blootshot fds. „Laat mij uw rijbewijs eens zien," zegt de politieman. Hij buigt zich naar voren. Nauwelijks zien de jongens het uniform en nauwelijks valt een straal van de zaklan taarn van den agent over hen, of zij roepen iets tegen elkaar. De bestuurder geeft vol gas de auto stuift weg. De agent krijgt een klap van de deur, tolt twee keer togen de auto aan, slaat tegen den grond. „Het scheelde niets of zij hadden mij overreden," vertelde hij. „Als dollemannen schoten zij weg. Ik trok mijn revolver, maar er was verkeer op den weg en ik wilde niet dat er ongelukken gebeurden. Ik heb toen de politie in Haarlem opgebeld." Het einde van het drama nadert Met- angst vervuld stuiven de jongens weg, zoo snel. dat zij bijna tegen een auto oprijden, die ook in de richting Haarlem rijdt. De be stuurder kan zich nog op het nippertje red den. „Ineens", zoo vertelde hij, „stoof een wagen, die stond te tanken, recht op mij af. Hij had geen achterlicht Ik moest mijn stuur heelemaal omgooien. Zoo ontsnapte ik aan den dans." De bestuurder van deze auto, een garage houder uit Haarlem, wordt kwaad. Ik zal die snelheidsmaniakken eens nazetten, denkt hij. Hij geeft gas, de wijzer van zijn kilo meterteller springt op 70, 80, 90, 95. Maar de gestolen auto bleef voor. De bestuurder van den anderen wagen wil passeeren. De gestolen wagen schiet naar links van den weg, raast door. Soms gaat het kris-kras. Een fietser wordt bijna ge kraakt Het is een woedende race over den donkeren weg. Boomen suizen in het licht van de lampen voorbij. Meer dan 120 K.M. per uur rijdt nu de auto. De jongens in de gestolen auto denken maar slechts voor de helft bevredi gend voor de Volkenbond is, dit het geval is omdat de Volkenbond niet in staat of bereid is meer dan de helft van zijn macht te ontplooien. In het Lagerhuis zal worden medegedeeld at de keuze van een andere weg tot een gevaarlijke situatie zou leiden. De regeer in g heeft één enkel doel, n.l. de staten die tot den Volkenbond behooren te overreden alle noodige stappen te doen om te garandeeren dat de Volkenbond voortaan zijn verplich tingen in alle oprichten zal kunnen nake- Dit zal het onderwerp zijn der belang rijke besprekingen welke de ministers op Donderdag a.s .zullen voeren. De Lagerhuisdebatten zijn van groote be- teekenis voor de a.s. Volkenbondszitting. Verwerpt de Volkenbond de voorstellen, dan wordt de verantwoordelijkheid van Engeland en Frankrijk afgeschoven en zal de Volkenbond nieuwe voorstellen hebben 'n te dienen. In tusschen gaat echter de oorlog in Abes- sinië door. Het einde van de dollemansrit Een nachtwaker en enkele late voorbij gangers zien de auto aankomen, die min stens 120 K.M. moet hebben gereden. „Hij schoot over den weg", vertellen zij, „vreese- lijk snel. Dan weer links, dan weer rechts. Elk oogenblik gebeurt er iets, dachten wij. Wonder boven wonder was er geen verkeer op den weg. Als dat er geweest was hadden de jongens onschuldigen gedood." Even voorbij de Zandvoortsche laan maakt de weg een flauwe bocht. De auto kan haar niet meer halen. Met volle vaart rent de wagen naar de boomenrij. Hij raakt een boom, slingert en komt dan met een gewel dige klap tegen een andere boom. De achter volgende garagehouder, die met een snelheid van meer dan 100 K.M. rijdt, weet nog juist zijn stuur om te gooien. Er volgde een verende slag. De wagen klimt bijna in den boom, valt terug, gerinkel, gekraak, een schreeuw. Met een slaat een hooge vlam uit den radiator. De voorbijgangers schieten toe, omwonenden snellen, met een jas over hun nachtgewaad, uit de huizen. Zij zien een afschuwelijk schouwspel. Vijf jongens zitten, badend in hun bloed, op elkaar geklemd in een tot wrak geworden auto. waaruit vlammen slaan. De passanien pakken de zaak flink aan. Zij rukken de jongens uit den wagen, maken ze los uit het kluwen van staal en auto-onderdeelen. Met een brandbluschappa- raat van een voorbijkomende auto worden de vlammen gedoofd. Ontzettend schouwspel In den kouderi winternacht liggen de vijf lichamen op het asfalt, allen hevig bloedend. Enkelen wórden bij omwonenden binnenge drag, waar Dr v. Walsem hen verbindt Auto lampen van andere wagens schijnen over het naargeestige tafereel. De auto is volko men vernield. Over een afstand van vijftig meter liggen onderdeelen verspreid. Eon ruïne is de wagen. De boom heeft den zwa- ren motor letterlijk in tweeën gespleten. Het stuur puilt door de versplinterde voorruit naar buiten. Ziekenauto's rijden aan. Agenten verschij nen en zwaaien met roode lampen om het verkeer tegen te houden. Toeschouwers stroomen toe en kijken naar de zwaar ge wonden, die met een kleed bedekt zijn. Een van de inzittenden wist mee te dee len, dat het niet hun bedoeling was geweest den wagen te-stelen. Zij wilden alleen 'n rit maken. Van Amsterdam zijn zij via Utrecht naar Den Haag en Leiden gereden. De jon gens hebben om de beurt gechauffeerd. Het lag in hun voornemen den wagen ergens onbeheerd in Amsterdam neer te zetten. Sterke drank hadden zij onderweg niet ge bruikt. Zij hadden weinig geld hij zich. Dat zij tenslotte zoo slingerden, kwam door de vrees voor den achter volger. Zij wilden dien niet voor laten komen. Auto en lijk ziin in beslag genomen ter onderzoek. De gewonden waren gister nog hpwiififplons* rtp IR-ïaritro Cl W <c- in Klipper gezonken Bemanning gered Zondagmiddag om 3 uur is op het IJssel- meer tusschen Workum en Breezand tijdens den Zuidooster-storm een klipper, welke met grint was geladen, vol water ge- loopen en gezonken. De uit twee personen bestaande bemanning begaf zich in de roei boot en is behouden te Kornwerderzand aangekomen. Het schip, dat ongeveer 2^0 ton meet, behoorde thuis te Amsteraam en was op weg naar Dokkum. Het vaartuig kan als verloren worden beschouwd. Naderw, ordt uit Kornwerderzand gemeld, dat het gezonken schip de „Onderneming" is, metende 227 ton. Het ligt dwars in de vaargeul voor Workum. Het schip was op reis van Lobith naar Dokkum. De beman ning bestond uit schipper Boonstra en een knecht. Zij hebben na twee uur roeien Korn werderzand bereikt. VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit DRIE bladen Bij Heemstede is bij een auto-ongeluk ééit persoon gedood en zijn er vier gewond. De auto was gestolen. Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwep inzake heffing van enkele opcenten. A Te Amsterdam is een vroegere kerkmees- ter aangehouden, verdacht van fraude met obligaties. Prof. Dr J. Huizinga heeft voor de Nederï. Journalistenkring een rede gehouden over De Taak van de Pers. Voor het eerst na vele jaren in een aantal stamboekrunderen uit Nederland naar Enge land verzonden De Nijverheidsraad Afscheid van mi, H. H, Steneker In de laatste vergadering van den Nijver heidsraad heeft de voorzitter de nieuwe le nen, de heeren H/Smidt van Gelder en dr, H. W. M. Nijdam, geïnstalleerd. Aan het eind dezer bijeenkomst heeft de raad op hasielijke wijze afscheid genomen van mr. H. H. Steneker. die in 1936 geen deel van den raad meer zal uitmaken. Daar bij heeft de voorzitter hem bedankt voor alles wat hij gedurende de vele jaren van zijn lidmaatschap in den raao en verschil lende zijner commissies in het belang van de Nederlandsche industrie heeft gedaan. De heer Steneker zal worden opgevolgd door den nieuwen secretaris van de Chr. Werkgeversvereniging, den heer mi-. A. Hoekema. Als lid, eerste en tweede plaatsvervangend lid in oen Spoorwegraad, die opnieuw moe ten worden benoemd, heeft de Raad aan den Minister van Waterstaat weder aan bevolen de heeren S. Wou da, mr. A. N. Molenaar en E. van Heek, welke deze functies thans vervullen. Lage aanranding Mislukte beroovingspoging Zaterdagavond omstreeks acht uur reed de kaashandelaar de U. uit Oudenrijn met zyn motorfiets met zijspan op den Galen- opperdijk te Jutfaas en passeerde daay twee wielrijders. Plotseling bemerkte hij, dat er iets aan zijn motorrijwiel haperde, zoodat hij zich genoodzaakt zag te stoppen. Toen hjj naast zijn motorfiets stond, na- derde een der wielrijders, die hij even tevo ren was gepasseerd. De wielrijder maakte een praatje met den motorrijder en was zelfs zoo hulpvaardig met een fietslantaarn de U. bij te lichten, teneinde diens werk te vergemakkelij ken. Plotseling k-eeg de U., toen hjj in gebukte houding stond, met een knuppel een slag op zijn achterhoofd. De man stortte voorover en kwam met zijn aanvaller in worsteling. Spoedig wist de U. zich omhoog te werken, waarop de wielrijder haastig op de fiets sprong en verdween. De tweede wielrijder had zich op een afstand gehouden, doch toen deze zag, dat zijn kameraad het onder spit moest delven, ging hij eveneens aan den haal. De U. bekwam tydens de vechtpartij eeni ge lichte verwondingen. Anderhalf uur latei- heeft hij bij de politie aangifte van het avontuur gedaan. De politie stelt een onderzoek in; het is vrijwel zeker dat men hier te doen heeft met een poging tot berooving. de mooie zilveren theelepel voor hen, die een nieuwen abonné aanbrengen. Een pracht-lepel, zeggen de velen, aan wie ze reeds werd gezonden. Wil er vooral om denken, dat de foto hiernaast U niet precies het mooie van den lepel kan doen zien- Daar is het slechts een afbeelding voor, GU hebt den lepel nog niet? 't Is zoo gemakkelijk. Maak Uw familielid. Uw vriend. Uw buurman lezer van onze mooie krant. Gratis tot 1 Januari, en ook de Jaar-Eind-bijlage voor niets. Voor onze krant behoeft ge U waarlijk niet te schamen. Daar is immers geen sprake van. Wilt gjj meer lepels In Uw bezit hebben? Best, dan zullen wij U morgen iets laten zien. Zorg maar vast. dat het inteekenbiljet ons bereikt. AFDEELING PROPAGANDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1