Jlirnwr Criïtsiljf (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ZUIDERZEEWERKEN WORDEN VOORTGEZET P A L T H E W abonnementsprijs!: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagclijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5653 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 15e Jaargang 0RrtJerttntitprijjtn: Van 1 tot 5 regels1-177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingei» van 1-5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Handeisadvertenüèn per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 HET MOEILIJKE PIJNT Ons volk is zeldzaam gevoelig op het stuk van het onderwijs. Zoodra. dit in 't gedrang komt, ontstaat er politieke roe ring- i Nu begrijpt iedereen, dat het onderwijs niet vrij uit kan gaan, als elke andere tak van overheidszorg bijkans kaal gesnoeid wordt. Die bezuinigingsmaatregelen stui ten wel op verzet, maar ze veroorzaken geen politiek tumult, wanneer ze gelijke lijk gelden voor openbaar en bijzonder onderwijs en dus b.v. betreffen: salarissen, grootte der klassen, kosten van leermidde len, enz. Thans kwam echter iets anders aan de orde. Ons land was bedekt met tallooze kleine openbare scholen. Op meer of min der gelukkige wijze ook het laatste had wel eens plaats is vooral minister Mar- chant begonnen door concentratie deze „paedagogische jammergestalten" en dwerg instituten op te ruimen. Nu zien de voorstanders van het open baar onderwijs die getallen van verdwenen openbare schooltjes een enkele maal was het zelfs een behoorlijke school en ze vragen: hoeveel bijzondere scholen zijn er nu opgeheven? En, alsof ze daarmee niet de grootste inconsekwentie begingen, laten ze er op volgen: er moet toch gelijk heid zijn! Zij vergeten, dat die gelijkheid er nog nimmer was. Daar zorgde de befaamde „vluchtheuveltheorie" met de daarbij be- hoorende kleine openbare schooltjes, „ge schikt voor iedereen", wel voor. Voorts zagen ze over 't hoofd, dat de ge middelde bevolking der bijzondere scholen ver boven die der openbare uitgaat. Do Regeering kwam echter aan de ver langens der vrijzinnigen min of meer tege moet. Zij verhoogde niet alleen 't aantal leer lingen, noodig voor de stichting van een bijzondere school met 50%, maar wil nu ook verhoogde eischen stellen voor de instandhouding van reeds gestichte bijzondere scholen. Zeker, zelfs Minister Oud zegt, dat men hierbij zeer voorzichtig moet zijn. In eigen kring sprak hij het uit: „Daarom moet bij de maatregelen, dl® de Overheid neemt, om de concentratie van bijzondere scholen te bevorderen, de vrij heid van richting worden geëerbiedigd. Nooit zal de Overheid mogen d'ecreteeren, dat twee scholen moeten worden samen gevoegd, omdat naar haar meening de richting van die scholen gelijk of nagenoeg gelijk is. Bij de openbare school speelt richtingsverschil geen roL Beveelt de Over heid concentratie van twee openbare scho len, dan kunnen daartegen allerlei bezwa- bestaan, doch nimmer zal men kunnen zeggen: de richting der scholen is niet de zelfde." Volkomen Juist zal men zeggen. Maar men vraagt zich af, of daarop klopt de vol gende stelling van den Minister: „Concentratie van bijzondere scholen kan daarom door de Overheid alleen worden bevorderd met behulp van objectieve nor men. Zoo beproeft het par. 12 van het Be- zuinigingsontwerp op 't onderwijs, dat voor stelt de minimumaantallen leerlingen voor het voortbestaan van een bijzondere school .vereischt, te verhoogen." Wat blijft er van de objectiviteit der nor men over als men deze zóó hoog stelt, dat men de bijzondere scholen eenvoudig om hals brengt? Er kon meer concentratie zijn; we geven het voor de zooveelste maal grif toe. Verzwaart men de stichtingseischen we zullen ze vooral als ze een tijdelijk karakter dragen en in feite de ouders niet dwingen om hun kinderen naar een niet- geestverwante school te sturen zoo goed mogelijk verdedigen. Maar zoolang de kosten per leerling van de bijzondere school nog ver blijven bene den die van de openbare school, moet men het niet voorstellen alsof daér een offer ge bracht wordt, waarvoor wij passen. lijke steun van eenige groote, niet-Volken- bondsleden, tot samenwerking tegen de oor- logsaanval van Italië op Abessinië." We gaan nu stap voor stap, misschien wel in versneld tempo vooruit. Want „het is de Volkenbond, die, tot vreugde van ieder vredesvriend, eensklaps een sterke „realiteit" tot vermindering van oorlogs gevaar gebleken is. De Kamerleden Van Zadelhoff en Ketelaar hebben aan dit uiterst reëeie gevoelen bij de behandeling der Defensie-begrooting uiting gegeven en daarom de door de regeering voorgestelde weermachtversterking afgekeurd." Niemand kan ernstiger dan wij hopen, dat de Volkenbond Mussolini de baas wordt Maar, hier passen toch twee opmer kingen. De eerste is deze, dat het juist de roode pers was, welke het eerst wij zeggen niet „aandrong op", maar dan toch sprak van militaire sancties. En, wanneer wat wij allen hopen de economische sancties Italië bedwingen, zou zulks dan niet geschieden omdat achter deze sancties dreigend de militaire macht oprijst, die waarschuwt om niet tot het uitersto te gaan. En, in de tweede plaa's, zou de redactie niet wat voorzichtiger zij-n met een beroep op de reëeie betoogen van den heer Van Zadelhoff? Wat dit Kamerlid in de loop der jaren bij Defensie gezegd heeft, lokt niet uit om hem een profetenmantel om te werpen. Herinnert de redactie zich niet meer, hoe kort voor de wereldoorlog de heer Van Za delhoff met kracht van woorden en geba ren, doch niet met argumenten, de vrees voor een groote wereldoorlog wilde uitban met de ongefundeerde verzekering: de internationale (roode) arbeidersbeweging zal een komende oorlog beletten en onmo gelijk maken? Die waan was, helaas, van korte duur. Zal het nu anders zijn? Wij hopen het van harte. Maar de roode pers spreke niet laat dunkend over „onvermoeide drijvers" naar een defensie-fonds, als ze voor zich zelf en haar fractie de nervositeit der oude kwaal van het anti-militarisme noch erkennen noch overwinnen kan. DE OUDE KWAAL Inzake nationale gevoelens en zelfs natio nale verdediging moge er bij de sociaal democraten een kentering ten goede zijn fekomen; zij blijven nog steeds aan dezelf de oude kwaal lijden. Is, zoo vraagt hun pers, de instelling van een Defensie-fonds thans noodiger dan vroeger? Geen sprake van; luidt het ant woord. De Regeering meent dat zij de wer kelijkheid ziet en deze zou dreigend don ker zijn; maar wij zien een mooier realiteit En onmiddellijk heeft zij het scheldwoord gereed: „Een uiterst belangrijk deel dier realiteit wordt verzwegen. Dit deel komt niet in de kraam van de onvermoeide drij vers naar een defensie-fonds te pas. Deze realiteit spreekt namelijk sterk tegen de stichting van een defensie-fonds." Wat is dan die schoone, beloften-volle realiteit? De roode pers bedoelt natuurlijk „wat zich in de jongste maanden in de 'Volkenbond heeft voorgedaan en wat meer is dan de grootste optimist in de laatste jaren van die organisatie had durven ho pen: de prachtige eensgezindheid der Vol kenbondsleden en de meer-of .minder open Nederland en het Olie-embargo Den Haag wacht af Er werd gister uit Genève gemeld dat Nederland zich zou hebben bereid verklaard een petroleum-embargo af te kondigen tegen Italië. Dit bericht is voorbarig. De Nederlandsche Re- geering zal pas een beslissing nemen n a kennisneming van het standpunt der landen, die geen lid van den Vol kenbond zijn. Kerstgaven werkloozen Zij blijven buiten beschouwing bij de berekening van den steun De minister van Sociale Zaken keurt goed, dat indien derden (vereenigingen of bijzondere personen) uit andere dan open bare of daarmee gelijk te stellen kassen, aan ondersteunde of tewerkgestelde werk loozen voor de Kerstdagen een uitkeering, hetzij in geld, dan wel in natura, wenscben te verstrekken, deze uitkeering bij de bere kening van den steun dan wel bij de be oordeeling van de plaatsing bij de werkver schaffing, buiten beschouwing kan worden gelaten. De Tariefwet 1934 Treedt 1 Januari a.s. geheel In werking Bij K. B- is bepaald dat de nog niet in werking getreden artikelen der Tariefwet 1934 in werking tieden met ingang van 1 Januari 1936, op welk tijdstip de Tariefwet 1924 vervalt. De verkiezingen bij de A.V.R.O. De opzet van de N.S.B. mislukt Naar het „Hbld." verneemt, is thans reeds een voorloopig overzicht verkre gen van den uitslag der gewestelijke verkiezingen voor het Avro-bestuur in een aantai provincies. Dit voorloopig overzicht wijst uit, dat de aftredende bestuursleden herkozen zjjn, terwijl de van N.S.B.-zijde gestelde candidaten verre in de minderheid zijn Eerste tankboot loopt van stapel Op 31 December bij Ned. Scheepsbouw Mij Naar wij vernemen zal op 31 Dec. a.s. de eerste van de drie tankschepen, wel ke bij de Ned. Scheepsbouw Mij in aan bouw zijn voor de Koninklijke Shell Groep, te water worden gelaten. Op de vrijkomende helling zal de kiei gelegd worden voor het flottielje-vaartuig, tot den bouw- waarvan opdracht is gegeven door de Koninklijke Marine. Het schip, dat thans op de laatste werkzaamheden na voor den stapelloop gereed is, meet 12000 ton. Het andere is een zusterschip terwijl de derde tankboot 4000 ton meten zal. ER KOMT EEN WERKHAVEN BIJ URK Tweede Zuiderzeepolder over 5 jaar droog Kosten geraamd op 126.1 millioen Bodem zeer gunstig De Regeering publiceert in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de begroo ting van het Zuiderzeefonds 1936 haar plannen omtrent de Noord- Oostelijke inpoldering van het IJs- selmeer. Deze rolder zal 47.600 H.A. groot worden. De kosten wor den geraamd op rond 126 mil lioen. De aanleg zal dus kosten ongeveer 2600.— per H.A. Met de uitvoering van de plannen zal op korten termijn worden aange vangen. Minister Jhr. ir. O. C. A. van Lidth d e J e u d e zet in de Memorie van Ant woord uiteen, dat met hot oog op de werkloosheidsbestrijding en de economi sche weerkracht van ons land in een verderaf liggende toekomst, do regee ring do uitvoering van een nationaal werk van zeer bijzondere beteckenis als de verdere droogmaking van do Zuider zee prefereert boven andere werken, en voortzetting der inpolderingen voor ver antwoord houdt. Het eerste werk dat in verband met het maken van den N.O. polder in uitvoering zal moeten komen, is het maken van werkhaven bij Urk. In het oorspronkelijke plan voor den N.O. polder is wijziging gebracht voor zooveel betreft de bemaling van het westelijk' deel van den polder. Het zuidelijk geniaal van den polder met schutsluis zal daarbij niet. als vroeger werd aangenomen, gebouwd worden tusschen Urk en Schokland, maar bij eerstgenoemd eiland en wel aan de te maken werkhaven. Overwogen zal worden, gelijktijdig een aaneensluitend dijkvak van beperkte lengte uit te voeren. Venvacht wordt, dat de aan besteding zal kunnen plaats hebben zoodra dit wetsontwerp door de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal zijn aangenomen. Nadere bijzonderheden over het plan Aan de Memorie van Antwoord is toege voegd een zeer uitvoerige nota betreffende den Noord-Oostelijken Polder. In deze nota wordt van de volgende pun ten een overzicht gegeven: De geaardheid en de diepteligging van den bodem, de voorziening in de belangen der omliggende landen, de IJsselmeerdijk, de polderafdeelingen, de bemaling, de scheepvaart in den polder, het landverkeer in den polder, de verkaveling. Het in cultuur brengen der gronden zal bijzondere zorg vereischen. Aange zien het uit financieel oogpunt onmoge lijk bleek om den polder in gedeelten droog te leggen, zal na het droogmalen een oppervlakte van rond 48000 ha in cultuur zijn te brengen. Het is uitgeslo ten met de werkzaamheden voor het ontwateren en het in cultuur brengen van de geheele oppervlakte aanstonds aan to vangen. Aangenomen is, dat niet meer dan vier complexen, dus in totaal 24000 ha bruto, overeenkomende met ongeveer 22000 ha netto, gelijktijdig voorloopig in exploitatie zijn. Zoodra de gronden voldoende vasthoid hebben verkregen, zal een aanvang moeten wórden gemaakt met den bouw van boer derijen. Na voltooiing van den ringdijk zat met het droogmalen kunnen worden aangevan gen, dat in het -vijfde jaar geëindigd zal zijn. In het 6e jaar worden do ontwaterings- werken aangevangen. Gedurende het 7e en 8e Jaar zullen tel kens twee complexen in cultuur worden genomen, ter gezamenlijke oppervlakte van rond 22000 ha netto. De geaardheid van den bodem Omtrent de geaardheid van den bodem wordt in de nota medegedeeld, dat blijkens de uitkomsten van de sedert 1931 verrichte grondboringen en het rapport van het Bo demkundig Instituut te Groningen de gron den van den toekomstigen Noordoostelijken polder een zeer gelijkmatigen indruk ma ken. Het is lang niet onmogelijk, dat zij tot de homogeensti gronden van Neder land zullen behooren. Deze gelijkmatig heid is een groot voordeel voor de cul tuur. De groote middenmoot van den polder, bijna 60 pCL, wordt gevormd door een vrij gelijkmatig gebied van rond 28.000 H.A. van niet al te zware kleigronden, rijk aan koolzure kalk en met voldoenden humus, phosphor zuur en kali, om een langen tijd groote oog sten op te leveren. De kosten Omtrent de kosten wordt geraamd: Waterbouwkundige werken, totaal uitga ven 97.000.000; Ontginning enz. totaal uit gaven 67.000.000; Totaal inkomsten 37.900.000; Saldo uitgaven ontginning enz. 29.100.000; Totaal saldo uitgaven 126.100.000. Tn de begrooting is 2.3 millioen gulden opgenomen voor werken, welke niet ten laste van den polder komen; deze zal dus volgens de raming uiteindelijk zijn belast met een bedrag van 123.8 millioén gulden gulden voor aanlcgkosten. Aangezien de polder 47.600 H.A. grout zal zijn, komt dit neer op een bedrag van f 2600 per H.A. Uit de becijfering van de rente conclu deert de minister, dat bij den huidigen toe stand der werkloosheid het geldelijk voor deel van de te verkrijgen werkverruiming geacht mag worden op te wegen tegen den aangenomen rentelast gedurende de bouw periode. De minister besluit de nota met do ver zekering, dat de raming van kosten met zoodanige voorzichtigheid is opgezet, dat deze als een betrouwbare grondslag voor de geleverde financieele en economische be schouwingen mag worden aanvaard. Ned. Bond van Assurantie bezorgers Gestreefd zal worden naar samen werking met den Bond van Prov. Assurantiekantoren Gister werd te ,s-Hertogenbosoh de oprichtingsvergadering gehouden van den NederlandschenBond van Assuran tiebezorgers. Velen hadden aan den oproep gehoor ge geven om naar 's-Hertogenbosch te komen. Vertegenwoortiligers van bestaande organi saties op verzekeringsgebied gaven mede van hun belangstelling blijk. Om elf uur opende de heer C. B. van de W a 1. directeur van het assurantiekantoor ..Zuid-Nederland" de vergadering en heette o.m. welkom de heeren Post. van Gronin gen. voorzitter van den Bond van Provin ciale Assurantiekantoren en Mr Beu ma van Amsterdam, eveneens afgevaardigde van dezen Bond. Na een korte inleiding, waarin de voorzit ter het doel der vergadering uiteenzette gaf deze het woord aan den heer Post, die het pleit voerde voor uitbouw van den bestaan- den Bond Na uitvoerige bespreking, waaraan verschillende sprekers deelnamen, be sloot de vergadering over te gaan tot oprichting van den Ned. Bond van As- surantiehezorgers. De statuten zullen nader worden besproken en vastge steld. Echter zal het te kiezen bestuur nader besprekingen voeren met het be stuur van den Bond van Prov. Assu rantiekantoren, teneinde te trachten alsnog tot een overeenstemming te komen inzake een plan tot samen smelting. Voor de lunch wachtte de vergadering een verrassing door het binnenkomen van len Bosschen burgemeester Mr F J. van Lan- schot, die op humoristische wijze de saora- gekomenen toesprak. Een ..Leve de Burgemeester" gevolgd door een driewerf hoera, volgde op zijn betoog. Na de lunch werd aangevangen met de behandeling van het statuut, dat in groote lijnen werd vastgesteld en waarvan de con- cipieering aan het dagelijksch bestuur werd overgelaten. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen de heeren C. B. van de Wal. Den Bosch, tot voorzitter; J. G. M. v. d. Hoven, Oss, penningmeester en J. Adriaanse. lid der firma Eykensluvtars en Tromp te Rotterdam tot secretaris; ter wijl de heeren Broekman te Zwolle en Schotborch te Rotterdam tot gedelegeer den werden aangewezen. Nadat nog enkele algemeene zaken waren besproken, sloot de voorzitter deze uitne mend geslaagde vergadering. De uitbouw van den Bond zal plaats hebben door stich ting van arrondissementsafdeelingen, eik met een eigen rechtskundigen adviseur. Nieuwe Sporthal te Amsterdam Overkapte Kunstijsbaan. Een 200 meter wle< lerbaan wordt ln de hal gebonwd Verleden jaar bestonden bij het bestuur van de Sportfondsen-kunstijsbaan, in ver band met het wisselvallige klimaat, reeds plannen deze te overkappen en naar wij vernemen hebben deze plannen thans vas tere vorm aangenomen Het bestuur stelt zich namelijk voor een groote sporthal te stichten, waarin naast de kunstijsbaan een wielerbaan zal worden gebouwd, terwijl bo vendien des zomers het geheel als zwem en zonnebad ingericht zal kunnen worden Reeds zeer spoedig hoopt men met de werk zaamheden aan te vangen, daar 't in de be doeling ligt de sporthal 1 October 1936 in gebruik te nemen. De wielerbaan wordt zoo gebouwd, dat zij uit de sporthal kan worden genomen, waar door een prachtige ruimte voor een con cours hippique in de wintermaanden of een groote bijeenkomst vrijkomt. In de zomermaanden zal. zooals gezegd, het complex ingericht kunnen worden tot zwem- en zonnebad waarbij het dak dan weggereden kan wo-den. een systeem, zoo als dat reeds bij meerdere sportfondspnbn den in ons land met groot succes is toege past. De bouw van de Sporthal zal geschieden door het bouwbureau van de ..Snortfond sen", in samenwerkine met het architecten bureau Merkelbach Karsteu en Duiker. DE LOONKORTING TE ROTTERDAM HET VOORSTEL VAN B. EN W. B. en W. van Rotterdam hebbez» thans bij den gemeenteraad ingediend een voorstel om met ingang van 1 Januari 1936 alle loonen, salarissen en andere in geld genoten wordende be looningen van het gemeentepersoneel te verminderen met 5 pet. Ter toelichting op hun voorstel leggen B. en W. over een schrijven, dat hunnerz:jds op 21 October aan het college van Ged. Sta ten is gericht naar aanleiding van de beken de Ministerieele circulaire van 4 September in welk schrijven wordt gezegd, dat er bij toepassing "van de door den Minister pan gegeven criteria geen aanleiding was tot een algemeene verlaging van de loonen en salarissen met 5 pet. over te gaan Voorts wordt mededeeling gedaan van het feit.' dat ae Minister van Financiën op een door B. en VV. ingediende aanvrage om kas geld heeft medegedeeld, niet bereid te zijn kasvoorschotten te verstrekken, indien niet wordt voldaan aan de door hem en den Minister van Binnenlandsche Zaken gestelde eischen betreffende invoering met ingang van 1 Januari 1936 van een algemeene en eenvormige verlaging van de bezoldiging van het gemeentepersoneel met. 5 pet Op dezen grond achten B. en V/. zich ver plicht, met volledige handhaving van de in hun schrijven ontwikkelde meening, het ge- voorstel in te dienen. De brug bij Vianen Nadert haar voltooiing De vaste brug over de Lek (bij Vianen) nadert haar voltooiing. Thans zijn de twee laatste montagebruggen uil het midden der rvier wegenomen alsook de daarbij behoo- rende noodpijlers Eerst nu komt de grootte van de boog pas goed tot haar recht. Ned. Rundveestamboek Gisteren is in café „Den Hout" de alge meen e vergadering gehouden van het Neder landsche Rundvee-Stamboek, onder leiding van den voorzitter den heer H- W. Kuhn. Ne afdoening van eemge huishoudelijke aan gelegenheden, bracht de secretaris het jaarver slag uit. In dit verslag wordt vermeld, dat het ledental op 31 December 1934 in totaal 7568 bèdroeg tegen 7014 in het vorige jaar. Deze toeneming heeft in alle drie veeslager plaats gehad. Hoewel zonder twijfel deze toe neming ten deele is toe te schrijven aan "oor- uitgang van de rationeele fokkerij, zijn .chter de maatregelen van de Veehouderij Centrale mede oorzaak van de uitbreiding van het le dental. Ditzelfde kan ook worden opgemerkt ten aanzien van het aanbal ingeschreven koeien en het aantal geregistreerde volbloed- kalven. In totaal zyn ingeschreven 8402 dieren, waaivan 1271 stieren en 7131 koeien. De ver deeling over de drie veeslagen is als volgt: voor het H.-veeslag 4498 koeien en 798 stie ren; voor het M.R.lJ.-veeslag 2062 koeien en 354 stieren; voor het G.-veeslag 571 koeien en 119 stieren. Bij het Keursamboek zyn ingeschreven 133 koeien, 14 M.R.IJ.-koeien en 39 G.-koeien. In het Jongvee-register werden geregistreerd 12251 H.-kalveren; 7830 M.R. IJ.-kalveren en 1148 kalveren; in totaal du»s 21229 kalveren. De voorzitter knoopte aan dit verslag enke le woorden van groote waardeering vast Je gens den hoofdinspecteur, den heer Wibbens en den heer Tromp van Holst, die beiden by de Utrechtsche 'tentoonstelling, welke in het afgeloopen jaar is gehouden, zeer veel voor het welslagen der tentoonstelling hebben ge daan. De rekening over 1934 en de begrooting voor 1936 werden vervolgens goedgekeurd. De voorzitter deelde in antwoord op enkele vragen uit de vergadering nog mede. dat de wijze van verrekening nog eens door het Be stuur zal worden bezien. Ook de entree-gelden zyn afgeschaft. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken, het stamboek «1 zyn leden betreffende, besproken. VOORNAAMSTE NIEUWS f Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Verschenen is de "Memorie van Aniwoordk betreffende het Zuiderzeefonds 1936. BIz. 2 Vermoedelijk zal Mussolini hel FranseK* Britsche vredesplan als basis voor onderhall- delinqen aanvaardenHet standpunt vai% den Negus is nog niet bekend. De Commissie van Achttien, die heden tó, Genève bijeenkomt, zal voorloopig niet be* spreken de uitbreiding der sanctie-maatrege* Een beschouwing over de schadkmatcli EuweAljechin, BIz. 5 De Tweede Kamer heeft de wet tot te* scherming tegen luchtaanvallen aangenomen en de begrooting van Onderwijs in behan deling genomen. Rott. Ond. Mij v. Levensver?. Diergaardelaan 39 - Rotterdam. 1 Lijfrenten tegen koopsom AGHNTKN C KV IIA 20 pCt. KORTING op ALLE prijzen van Chemisch reinigen en verven Na afloop der vergadering werden de beide films vertoond, welke op de tentoonstelling te Utrecht zijn opgenomen. Nu het einde van het contracljaar voor de loonovereenkomst van de Westlandsche tuinarbeiders begint te naderen, zijn de eerste besprekingen gevoerd omtrent even- tueele opzegging van het contract, met mo gelijke wijziging. Het is echter thans reeds gebleken, dai er niet veel wenschen zijn om veranderin gen in het contract aan te brengen. De loonen zijn door de ongunstige bedrijfsuii- komsten reeds op een zoo laag mogelijk peii gebracht In verband met de tijdsomstan digheden wordt door den Kring Westlan 1 van den L.T.B. dan ook geadviseerd he: contract thans niet op te zeggen. Reeds heb ben verschillende afdeelingen zich hiermede kunnen vereenigen. STEUNVERGOEDING ERWTEN Van officieele zijde wordt ons medege deeld, dat de steunvergoeding voor groetra erwten en schokkererwten, gedenaturee*"i in het tijdvak van 24 Nov. t.e.m. 30 No "oor de kwaliteitsklassen C en D resp. 3..O en ƒ2.70 per 100 kg. zal bedragen; de steunvergoeding voor in datzelfde tij li- vak jTHflorsrlite gele erwten, voldoende aau de sland aard monsters C en D zal resp. ƒ3 en J 2.50 per 100 kg. bedTagen. De in den mond van de Scheveningsch0 haven lekgeslagen zandzuiger is nog die per in het zand weggezakt en thans vrij wel gezonken. Met Van der Tak's Bergings bedrijf is een overeenkomst gemaakt tot het lichten van de.n zuiger, maar hiermee kan. pas begonnen worden ais het weer wat be daard is. Schokkers kunnen de haven op eigen risico binnenkomen. De loggers, dio buitengaats lagen te wachten, zijn naar Vlaardingen en IJmuiden vertrokken om daar te lossen. IE zich heden voor één jaar op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 Jan- as. verschijnende nummers, met inbegrip van de Zondagsbladen en het uitge breide nummer voor de Christelijke Feestdagen, in deze maand gratis. Wie een lezer aanbrengt, heeft recht op de fraaie zilveren theelepel. In elk Chr. gezin een Christelijk dagblad, zij de leuze. AFD. PROPAGANDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1