WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 7 STADSNIEUWS Stedelijk Museum „De Lakenhal Jaarverslag over 1934 Aan het Jaarverslag van net Stedelijk Museum, „De Lakenhal", over 1934, is het volgende ontleend: Het Museum werd bezocht door 5809 be- .talende personen en 7349 ruiet-betalenden op Zon- en Feestdagen: totaal 13158 per sonen. In 1933 waren deze cijfers respectievelijk 5G33 en 4848, total 10481. Er is dus een aan zienlijke vermeerdering van 1Ï677 personen. liet aantal leerlingen van verschiliiende onderwijsinrichtingen, diie het Museum 'groepsgewijze onder geleide bczoahten, be droeg 7c4 personen. Door wijlen Mevr. de Wed. W. P. van Wijk geb. Schaly werd aan het Museum een schilderij gelegateerd, voorstellende ccn gezicht in Katwijk-Binnen op doek v 154 X 90 cM. Aan het Museum werden ten geschenke gegeven: Door den heer Ph. Mkkink Jr. te Leiden: Een looden leidekkersplaatje, afkomstig tvan de Lut-hersche Kerk te Leiden. Door Mej. F. A. Ie Poole te Leiden': - Een z.g. Bavelaar van papier, voorstellen de een schip in een storm. •Door de Directie van de Firma Vroom en Dreesman.n te Leiden: Gebeeldhouwde zandsteenen fragmenten, afkomstig van den topgevel van het huis Aalmarkt No. 24. Door den heer Directeur der Gemeente bedrijven te Boekoop: Twee gave kapiteelen van Bentheimer tandsteen 14e eeuw en eenige scherven, ge vonden bij graafwerk ter plaatse van het voormalig Kasteel Rijnenburg aan den Rijn dijk onder Iiazerswoude. Door den heer L. A. Dri essen, Directeur der Leidsche Katoenmaatschappij: Twee looden armband platen, onderschei- dingsteekjens der voormalige brandweer van die instelling. Door Mevr. de Wed. Dr. J. C. M. Timmer mans te Oegstgeest: Eenige stukken besohdlderd behang (imi tatie gobelin) begin 18e eeuw, en eenige 6chervcn van z.g.n. Jacoba-kannetjes, vonden in de nabijheid der ruina van Tel lingen bij Sassenlheim. Door den heer L. Tondu te Woubrugge: Een zeer vroege watervorfteekening door VV. H. van der Nat, wintengeeioht 27^ X 23 cM. rechts onder gemerkt. Door de „Vereeniging van Belangstellen den in de Lakenhal" te Leiden: Ben schilderij, zelfportret door Frans van Mieris den Oude, de schilder is voorgesteld blootshoofds met lichtbruin krullend haar, In zwart gewaad met fluwoelen kraag, hel palet in de hand. Borstbeeld, op paneel, in ovaal 14 X 11 y2 cM. Li inks langs den rand voluit gemerkt. Afkomstig van de collectie Lord North- brouk. Twee portretten door Carel de Moor, voor stellende Johannes Come, geb. te Leiden, 1638, en zijn echtgenootc Elisabeth do Cornc, geb. te Leiden 1642. De restauratie van 1 le stukken, zeer goed door den heer J.C. Traas te 's-Gravenhage verricht, wera eveneens door bovengenoemde vereeniging bekostigd. Door Z.E. F. G. J. Muller Marais, Luit.- (Generaal b.d.: Een zwart vilten steek met oranje co carde, gedragen door Dirk Muller Mass is, benoemd tot burgemeester va/n Leiden in 1822 en aldaar overleden in 1828. benevens yier rechthoekige turfloodjes begin 19e eeuw Door den heer W. van Rijn, molen „De Vak" te Leiden: Een zwart houten inktkoker met bronzen beslag Empire. Door den heer Bert C. Helbcrs te Over- fchie: Een wandtafeltje Louis XIV. Aangekocht werden: Een Ushak-tapijt 8.10 X 5.50 M. en een Smyrna tapijt 3.85 X 3.10 M. Eon schilderijtje door H. A. Bakker Korff, voorstellende twee werklieden in een zolder interieur op paneel 22 X c.M. rechts onder gemerkt. Twee documenten uit den tijd van het Beleg en Ontzeg en wel: le. een verzoekschrift van schuitenvoer ders aan Heeren Burgemeesteren van Lei den, inzake vergoeding voor het vervoer van hooi tijdens het eroste beleg, met de daarop genomen beschikking, get eekend door de vier regeerendc burgemeesters; 2e. twee kwitanties, onderteekend door den Secretaris Jan van Hout 12—19 Juli 1574, in zake het opvorderen van goud en zilver door de Sladsregeering voor het slaan van noodmunten. Zes stoelen van notenhout, met geperst lederen rug en zitting, Louis XIV. Eon draagpenning met den beeldenaar van Lode wijk XVIII, een roodkoperen munt met het jaartal 17S6 en een draagpenning met den beeldenaar der Fransche Repu bliek, opgegraven te Rijnsburg. Een gekleurde plattegrond van Leiden van 1. Blaeu 42 X 53% c.M., ongedateerd, tot de vijfde vergrooting in 1644. Een commode, Louis XV. Een commode, Louis XVI. Eenige rollen beschilderd behang, einde 17e eeuw, afkomstig uit het huis Oude Vest no. 19. Een beenen schaats, opgegraven bij de Vischbrug, vermoedelijk 15e eeuw. Een zilveren tabakspot, Louis XV, met Leidsche keur. Een biezen mat voor de Pleyte-Kamer. De collectie prenten en teekeningen, ver meld in het verslag van 1933 pag. 15, die voor de geschiedenis van Leiden of voor het Museum van geen belang was, wer- door de firma Van Stockum te 's-Graven- hage Ln veiling gebracht De opbrengst netto f 1419, werd gestort op de rekening van het Museum. In verband met het losraken van een stuk zandsteen van een der kapiteelen in de Oos telijke portiek, werd vanwege het Rijks bureau voor de Monumentenzorg een onder zoek ingesteld, ook met het oog op den naar buiten hellenden stand van den bovenbouw der beide portieken. Dit onderzoek leidde tot een zeer geruststellend rapport van boven genoemde instelling, zoodat voorloopig niet behoeft te worden ingegrepen. Agenda Vrijdag 13 December. Nutsgebouw, 8 uur. Bijbellezing door den heer H. Kruithof, leider van de tentzending „De Blijde Bood schap". De avond-, na -M. en Zondagsdienst der apotheken \\n dt van Maandag 9 tot en met Zondag 1."» v n.s. waargenomen door de apotheken L C Pelle. Kort Rapenburg 12. telef. 594: J. E. M ten Ditlc, Haven 18. telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8. Oegstgeest. telef. 274, Leidsche Exploitatie-Mij. voor onroerende goederen Opschorting rentebetaling verworpen In „Krasnapolsky" had gistermiddag de tweede vergadering plaats van houders van 5 VA pet. obligaties van de Leidsche Exploi tatie-Mij. voor Onroerende Goederen. Thans was een obligatiebedrag van 45.000 vertegenwoordigd. De notaris deed voorle zing van het proces-verbaal van de v< vergadering. In antwoord op eenige vr van den heer Paardekoooer. gaf de trustee een overzicht van fle toestand in cijfei waaruit o.m. een aanzienlijke onderwao dewing door het leegstaan van huizen bleek. De hypotheekbanken hebben reeds een welwillende houding aangenomen. Dp heer Paardekoooer wenscht het voor stel aan te houden om eerst eens te zien wat de hypotheekbanken zoudien doen. Spr. voelde or niet voor om de Maatschappij al leen door obligatiehouders in het leven te laten houden De trustee antwoordde, dat hij de banken niet dwingen kon. Het eenige. wat hij zou kunnen doen, was de banken te vragen om medewerking. De trustee zei. het niet mo gelijk te achten meer uit de zaak te halen bij stopzetten, dan bij een voorloopige voort zetting. De heer Paardekooper wilde de opschor ting der rentebetaling voor niet langer dan zes maaöden toestaan. De trustee zei, dat in deze vergadering over dit voorstel niet gestemd kon worden, omdat het geen agendapunt was. De eenige mogelijkheid was dan het bestuursvoorstel te verwerpen en voor het voorstel-Paarde- kooper een nieuwe vergadering uit te schril ;n. Het voorstel tot opschorting van rente betaling voor drie jaar werd daarna in stemming gebracht en met 3 stemmen voor en 42 tegen verworpen. De vergadering werd vervolgens gesloten. Diefstal De monteur G. C. S. had zich voor de Haag&che rechtbank te verantwoorden we gens diefstal van f120 die hij wegnam uit de kast, staande op de slaapkamer van mej. L. F. Spaanderman, bij wie hii inwoonde. Na den diefstal liet hij zich per auto naar Eefde, en Zutphen rijden, logeerde daar, en ging vervolgens eveneens por auto naar Deventer, Arnhem en Utrecht. Ir» laatstgenoemde stad. kocht hij een fototoe stel. maar daar S. de kunst van het foto graf eeren niet verstond, wierp hij het toe stel na eenige minuten weer weg. Het O. M.dschte 8 maanden gev. straf. De verdediger drong aan op een nader on derzoek naar de geestvermogens van S. Uitspraak 24 Dec. a.s. BURGERLIJKE STAND GEBOnEN; Lydla d i A J v Daalen r UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN KANTONGERECHT De J. uit Noorden was in verzet gekomen tegen een tweetal vonnissen wegens over trading van de Vleeschkeuringswet. Namens verdachte die inmiddels zijn straf onder gaat was verschenen Mr. La Gro uit Bode graven. De ambtenaar van het O.M. beriep er zich op dat het verzet niet ontvanke lijk kom worden verklaard omdat dit niet was ingesteld binnen de vastgestelden tijd van 10 dagen. Er ontstond een heftige dis- e tusschen verdediger en kantonrech ter en ambtenaar maar ten slotte verklaar de ook de Kantonrechter het verzet niet ontvankelijk. RAADSVERGADERING Naar we vernemen wordt de e.v. raads vergadering gehouden Maandag 23 Dec. a.s. des avonds 7 uur. EVANGELISATIE Gisteravond werd een Openbare Evan gelisatie-avond gehouden door de Geref. Kerken van Alphen en Oudshoorn in de Chr. Bewaarschool aan de Hooftstraat. Ds. J. Hartkamp sprak over een gedeelte van Jes. 40 en mej. H. C. Maan vertelde iets over Kerstfeestviering. Het geheel stond onder leiding van Ds. G. Mulder. algemeen-a openbaring in de Natuur en de Bijzondere Openbaring in de Heilige Schrift. Na de pauze leidde de heer H. Hylkema in het onderwerp „Revolutie". Inleider behan- derde speciaal de Fransche Revolutie. Ver volgens gaf hij een uiteenzetting over he ontstaan van Revolutie in het algemeen, hetgeen grootendeels te wijten is aan Geeste lijk verval. Od beide inleidingen volgde een geani meerde en leerzame bespreking. Ds. Krabbe sloot deze vergadering met gebed, nadat ge zongen was Ps. 89 1. KATWIJK AAN ZEE NIEUWJAARSGESPREKKEN Ook dit jaar bestaat er in den tijd van Kerstmis en Nieuwjaar nl. van 23 Dcc 1935 tot en met 6 Januari 1936 gelegenheid Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Neder- landsche schepen op zee te voeren. GEVAARLIJK VOORWERP Op het strand ten Zuiden van ons dorp is een granaat gevonden. Een van het Departement van Defensie i: middels begonnen de granaat te demon- teeren. BRANDJE GEBLUSCHT Op de Chemische fabriek van den heer C. A. van Dorp, brak een brandje uit, dat door het personeel onder leiding van den heer Roosdorp werd. bedwongen. De politie, welke met een mimimax ter plaatse ver scheen, behoefde geen dienst te doen. De oorzaak van den brand is onbekend. BENOEMD Onze plaatsgenoote mej. T. den Dikken, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot kweekeling met akte aan de Chr. School Oosterstraat 16, te Leiden, hoofd de heer W. A. Boddewes. LEIDERDORP „HART EN STEM" Het N'ed. Herv. zangkoor „Hart en Stem" gaf gisteravond een uitvoering in de Ned. Hervormde kerk. Nadat gemeenschappelijk gezongen was, opende Ds G. J. Streeder deze bijeenkomst cn sprak een'kort woord ter welkom. Het koor zong hierna „Bede" en „Geloofsroem", van Bach: waarop volgde: „O, Jesulein Süsz" en een aria uit de Messias; twee lie deren zeer verdienstelijk solo-eezongen door mej. Wilma Godefro.v (sopraan). De hoofdschotel van dezen avond was „Weihnachts-oatorium" van H. Barth uitge roerd door het koor onder leiding van den heer H. Welbooren, met medewerking van mej. W. Godefro.v, sopraan, de heeren C. der Kwast, tenor en K. Hulsebos, bas. terwijl de piano- en orgelpartijen resp. wer den vervuld door de heeren Han Zirkzee en Reinout Heering. Wij willen volstaan met te zeggen, dat de uitvoering aan de goede verwachtingen geheel heeft beantwoord. Aan het einde van de avond bracht Ds Streeder een woord van hulde voor het ge presteerde. aan allen, die tot het welslagen deze goede avond hadden medegewerkt en eindigde met dankgebed. BOSKOOP TE WATER Zaterdag reed de 17-jarige v. d. B. uit Alphen op de Voorkade per fiets in de Gouwe. Door een voorbijganger werd hem „zwemmen" toegeroepen, waaraan hü voldeed, zoodat hij behouden op het droge kwam. De fiets, vrijwel niet beschadigd, werd later opge- vischt. De drenkeling werd door een bewoner de Voorkade van droge kleeren voorzien- P. M. KOSTER Een oud-plaatsgenoot, de heer P. M. Koster, thans woonachtig te Huntington Station (Staat New-York U.S.A.), hoopt 23 Januari a s. 70 jaar te worden. De heer K. vestigde zich in 1921 in Amerika, het jaar, dat de sluiting van Amerika door Quarantaine 37 een feit werd. In opdracht der Regeering mocht het hem dvenwel niet gelukken dit invoerverbod te doen opheffen. Hij is de man, die als oprich- n eerste voorzitter van den Bond van Plantenhandelaren in Boskoop een eerste plaats innam en waarvan hjj thans eere voorzitter is. Bovengenoemde organisatie heeft het voornemen om dezen dag niet zoo te laten passeeren. BENOEMD In de plaats van den heer L. Kramer is diens zoon, de heer J. Kramer, benoemd tot koster der Geref- kerk met ingang van 1 Januari a.s. AANRIJDING Zondagmorgen werd op de Burg. Uolijn- straat een wielrijder aangereden door een bestuurder van een luxe auto. De fiets werd ernstig beschadigd, de wielrijder kwam er goed af. De autobestuurder verklaarde zich bereid tot schadevergoeding. HILLEGOM WEEKDIENSTEN Chr. Geref. Kerk hedenavond 7 uur Ds. Bendriksen. GECOMBINEERDE VERGADERING Dinsdagavond werd door de M.V. en J.V. od G.G. een gecombineerde openbare verga dering gehouden in de gebouwen achter de Geref. Kerk. De presidente van da M.V., Mei. A. de Heer, opende op de gebruikelijke wijze en las ons 1 Corinthe 2 voor. Hierna kreeg Mej. Taat gelegenheid tot het houden van haar inleiding over de Open baring Ge46- Hierna werd behandeld de LISSE DIENST DES WOORDS Donderdag 12 December. Chr. Geref. Kerk 7.30 uur Ds. Ponstein. Geref. Gem. 7 uur Ds. H. Ligtenberg. Ds. LIGTENBERG Ds. H. Ligtenberg, alhier, staat op drietal bij de Geref. Gemeente te Ierseke. VERKIEZING AMBTSDRAGERS In de vacature van ouderling en diaken der Geref. Kerk alhier zijn resp. gekozen de heeren G. Rietkerk en J. Montagne. GROOTE PROP.VERGADERING VAN DEN NED. CHR. LAND- ARBEIDERSBOND Een zeer druk bezochte bijeenkomst Dinsdagavond werd in gebouw „Rcho- both" alhier een druk bezochte propaganda- bijeenkomst gehouden van het district Bloeni bollenstreek van den Ned. Chr. Landarbei- dersbond. De voorzitter van het districtsbestuur, de heer L. C. van der Steen, van Hillegom, opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwé zigen, in het bijzonder tot de sprekers van dezen avond-, de heeren P. Stokman en M. Ruppert. Na gebruikelijke opening voerde aller eerst het woord de heer P. Stokman (hoofd bestuurder), welke sprak over het onder werp: „Plaats en Taak". Wij mogen, aldus de heer Stokman, er trotsch op zijn, dat wij als Chr. vakbewe ging in Nederland in een vergadering als deze mogen samenkomen. Spr. begon met te zeggen dat onze orga nisatic geen kerkelijk of politiek karakter draagt, doch van een sociaal-economisch karakter is. Het is nu de vraag hoe ver wij hebben te gaan en welk terrein wij le betreden hebben. Welke lijn nu hebben wij te volgen? Hei is de orde van kerk, staat en maatschappij. Het is de taak der kerk te voldoen aan de hoogste eischen in geestelijk opzicht- De staat heeft te zorgen voor de doorwerking van de ordinantiën Gods in het staats leven. De maatschappij heeft het recht van den mensch te leiden naar de eischen van Gods Woord. En hier nu doen zich vele moeilijkheden voor. Het gaat, hier om de juiste verhoudingen. Ten opzichte van het politieke leven heeft de Chr. vakbeweging geen directe roeping, hoewel er vanzelfspre kend wel een wisselwerking valt waar te nemen. Dit is niet zoo bij alle andere or ganisaties. De moderne vakbeweging heeft bijv. een accoord met de politieke partij de S.D.AP. Daar heeft men een nauw ver band, hetgeen spr. doet vreezen dat men kracht verliest en overliee.rscht wordt door politieke belangen. Spr. brengt in herinne ring het „Plan van den arbeid". Hierbij gaat men de Ned. vakbeweging spannen voor het politieke karretje van de S.D.A.P. De Chr. vakbeweging heeft een taak op eigen terrein. En <+an dringt zich dij so ciale vraagstuk aan ons op, hetgeen niet eerstens een materieel, doch een rechts- vraagstuk is naar eisoh van het Chr. be ginsel. De waarde van den mensch en de arbeid dient te worden 'behartigd. Wij moe ten het steeds blijven bedenken dat we Gode meer hebben te gehoorzamen dan de mensehen. De vrijheid van den mensch dient te worden behouden. Op het oogenblik echter meent men het zonder God te kunnen stellen en zelf het bestuur in handen te nemen. Wij leven in een tijd van toenemende productie, doch ook van een toenemende inzinking. Het saamhoorieheidsgevoel gaat hoe langer hoe meer verdwijnen. Godsdienst, aldus spr., is geen privaat zaak, doch gemeenschapsbezit. Wij hebben in onzen strijd te blijven bin nen de grenzen die God gesteld heeft en als wij het zoo bezien mogen wij ook strijden voor ons rechtsbezit. Wij streven in onzen strijd niet naar uitschakeling, maar naar inschakeling in het maatschappelijk leven Wij doen zulks in het besef dat onze strijd om een rechtsbestaan gerechtvaardigd is Wanneer er. zoow el bij werkgevers als werk nemers, van goeden wil sprake is, za: veel kunnen gebeuren, doch aan deze menwerking ontbi-eekt het n(,g wel eens, vooral bij de werkgevers. Het individueel* wordt vaak op den voorgrond geschoven ten koste van het gemeenschappelijk leven. De vrijheid wordt in gevaar gebracht; letter wij op het beginsel \an de N.S.R Wij zouden als Chr. vakbeweging onze roeping miskennen als wij thans bleven staan op het bereikte mini, doch wc het» ben steeds verder te werken. Niet in eigen kracht, doch in Gods macht en in Zijn Naam. Zoo kunnen wij onze taak tot ccn goed einde vervullen, en God geve ons de kracht om steeds voor, met en door elkaar te werken. Hoog de solidariteit, ook et. vooral in het -bloembollcnbedrijf. Zoo caaD wij op dezen weg voort, van kracht tot kracht! (Applaus.) Na de pauze was het woord aan den hee- M. Ruppert. hoofdbestuurder, om te spreker, over: „Koers houden". Spr. begon met de vraag te stellen of het in dezen onstuimigen tijd wel mogelijk is om „koers te houden", gezien de vele eco nomische moeilijkheden, zoowel in het ge zin als in het maatschappelijk leven. F-eu plan van den arbeid hebben wij niet en spr. acht dit gelukkig, gelet op de vela onderdoelen van dit plan, welke onderder- Ie n spr. niet gaarne in een vergadering mei denkende arbeiders zou behandelen en ver dedigen. Men ka* wel een plan samen stellen, doch weet niet de middelen aan tr wijzen ter financiering van de uitvoering van dit plan op eon gezonde basis. Snr. ging nog verder in «p liet roode plan van den arbeid. Wij komen ook niet tot u met leuzen en beloften, zooals de N.S.B. zulks placht te doen. Men hangt in de N.S.B. het jasje naar den wind. Als CbristeJijk-Sociale be weging wijzen wij de leuzen der N.S.B. af. We komen met geen plan en geen leuzen en toch gaan we vast op het doel aan. Het gaat in ons streven er om, dat ook op het maatschappelijk terrein doorwerking koene- van het Christelijk beginsel. Men behoort geen lid der organisatie te zijn alléén oin het mogelijk voordeel dat de organisatie biedt. Dit is niet het juiste standpunt. Het is in onzen tijd niet mogelijk gunstig finan cieel resultaat te boeken, maar is daarom de organisatie minder belangrijk? Ts voor komen van ruwe afbraak der loonen niet een vruchtbaar werk? Zeer zeker. Waarom kunnen wjj in dezen tijd noe koers houden? Omdat wij willen varen oo het kompas van Gods Woord, bet Woord van God. dat men in onzen tijd huiten het publieke leven tracht te dringen. Er zijn er vele. die God willen dienen in het persoon lijk leven, doch in het publieke leven met God geen rekening willen houden. De mensch is echter geschapen als ziel en lichaam, welke niet van elkander geschei den kunnen leven. Wij hebben op alle ter rein des levens zóó te strijden, dat Chris tus' Rijk meer en meer kome. Ons Chr. vaV- veroenigingswerk gaat niet 'huiten onze be ginselen om. Daarom hebben wij in onzer, tijd de wacht te betrekken bij het beginsel. Wij willen en moeten koers houden, omdat wij een hooge en heilige roeping hebben Maakt dan ook hen wakker, die nog niet in onze gelederen meestrijden. Laat uw persoonlijk woord niet achterwege blijven Spr. besloot met epn opwekkend woorH om in den strijd pal te blijven staan, want bedenkt dit dan, al staat de zee ook hol er. boog, wij hebben 's Vaders Zoon aan boord! (Applaus.) Tot slot werd gezongen de Avondzang, waarmede deze goed geslaagde bijeenkomst beëindigd werd. DE GEMEENTEBEGROOTING De begrooting dezer gemeente voor hel dienstjaar 1936 is verschenen. In tegenstel ling met de omliggende gemeenten uit de bloembollenstreek is het College van Bur.g en Weth. er in geslaagd deze begroeting sluitend te krijgen. Het sluitend maken dezer begrooting is niet gepaard gegaan met een belastingverhooging en zei te niet met een belastingverzwaring. Evenwel was liet noodzakelijk, dat de beschikking werd ver kregen over de bedrijfswinsten ten behoeve dei- gemeente. Deze winsten zijn geraamd op voor het Gasbedrijf 5500; voor het Water leidingbedrijf 3500 en ais dividend van de N.V. Elêctriciteitshedrijf HillegomLisse Sassenheim 10.000. De belangrijkste uitgaven zijn die van de ondersteuning aan werkloozen. Een hediacr van niet minder dan 132.500 is er dan ook uitgetrokken voor steunverleening aan werk loozen, terwijl het vorig jaar geraamd werd 100.000. Een bedrag due van 32.500 meer. Bovendien is voor werkverschaffing ge raamd een bedrag van 5000, welk bedrag gelijk is aan dat van het vorige jaar. Aan uitkeering uit het Werkloosheidssuhsidie- fonds wegens gewone bijdrage in de kosten van steunverleening en werkverschaffing (met uitzondering van de tegemoetkoming in de kosten van controle op werkloozen) ontvangt de gemeente van het rijk terug eon bedrag van f 108.385, zijnde S1.8 pet. In de kosten op de controle draagt het rijk een bedrag van 1211.46 bij. Voorts is nog ce- rnamd een bedrag van 13.000 voor subsidie aan werkloozenkassen, f 15.560 voor verple ging van armlastige krankzinnigen; 22.000 als subsidie aan het Burg. Armbestuur. De overige ramingen der uitgaven zijn gelijk aan of minder geraamd dan het vorige, jaar. Uit de ramingen blijkt overduidelijk, dat ,ic uitgaven zoo sober en zuinie mogelijk zijn gehouden, om het gemeentelijk budget niet in het gevaar te brengen. De uitgaven voor het werkloozenivraagstuk zijn voor de ge meente zeer zwaar, terwijl daarbij de hooae onderwijskosten, die voor deze lijdon van -depressie op zichzelf reeds een groote zorg van bet gemeentebestuur eiseheii. Het hoofd stuk onderwijs, onderverdeeld in de diverse paragrafen, brengt met zich een uitgave van ongeveer 80.000, waartegen staat een ba rrag van ongeveer 20.000 aan ontvangsten. Een zeer belangrijk feit mag het genoemd worden, dat de begrooting reeds aanvangt met een bedrag van f 20.414.S1, als gedeelte lijk batig slot van den dienst 1934. Aan uit keering van het rijk uit het Gemeentefond* ingevolge de bepalingen der wet van Juli 1929 ontvangt de gemeente een bedrag van 75.7S1.96. Wegens uitkeering van het rijk voor gebouwde eigendommen der grondbe lasting is geraamd een bedrag van f 5425 cn voor ongebouwde eigendommen 2730, ter wijl S0 opcenten op de hoofdsom der grond belasting gebouwde eigendommen een op brengst met zich brengt van 12.400 en de 20 opcenten voor de ongebouwde eigendom men 1560; aan uitkeeringen van het rijk wegens de hoofdsom der personeele belas ting naar de diverse grondslagen wordt ge raamd een bedrag van ruim 6600, doch voor 200 opcenten op de personeele belasting een bedrag van 48.795; de opbrengst van de uitkeering voor de dividend- en tantième- belasting wordt begroot op f 240: 40 opcen ten op de vermogensbelasting wordt ge-1 d op 5110; 75 opcenten op de hoof ri der gemeentefondsbclasting op f 32.590; itkoering uit het gemeentefonds wegens classificatie 9100; idem uit het werkloos-1 hoidssubsidiefonds eveneens wegens classifi- ficatie 1700.33: de overige belastingen zoo als hondenbelasting, belasting op openbare vermakelijkheden enz. brengen gezamenlijk een beu rag van ongeveer 2500 op. Uit de belastingcijfers blijkt, dat de ge meente Lisse met zijn belastingen nog be trekkelijk goed staat cn dat de belastingen, hetgeen voor dezen tijd een verheugend feit genoemd mag worden, niet alleen gelijk zijn gebleven doch geen nieuwe belastingen zijn ingevoerd of verzwaard geworden. De gewone dienst van de begrooting voor het dienstjaar 193G der gemeente Lisse sluit in ontvangsten en uitgaven mei bedrag van 498.446.90, terwijl de kapitaaldienst aan ontvangsten vermeld een bedrag van 24.153.90 en aan uitgaven een bedrag van f 14.840.06, alzoo een batig saldo van 9313.84. NOORDWIJKERHOIJT GEMEENTERAAD Gisterenmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig waren alle leden. Voor zitter A. A. C. M. v. Iersel. Na opening met gebed worden notulen gelezen en goedge keurd. Een ingekomen verzoek om latere openstelling van café's wordt in bannen van B. en W. gesteld. De huurwaarde der so- meentewonine bewoond door den Burge meester wordt door Ged. Staten tegen bet besluit van den gemeenteraad in, vastge steld op 555 per jaar. De gemeenteraad bad 480 vastgesteld. Als vanzelfsprekend wordt aangenomen, dat aan werkloozen 25 pet extra steun als keretgave gegeven zal wor den. Het voorstel van B en W. inzake wa terleiding Zilk wordt aangenomen met 9- 4 stemmen na een breedvoeonge bespreking. De rekening van bet grondbedrijf en die der gemeente worden op voorstel van «ten heer J. v. d. Berg namens de commissie ongewijzigd goedgekeurd. Gewone dienst: ontvansten 380.189.04: uitgaven 394.Ho.42; nadeelig saldo 13.976.38. Kapitaaldienst: ontvangsten f 546.590.25, uitg. 422.181,58; batig saldo f 124.408.67. Bij de algemeene beschouwingen over de •begrooting bespreekt de heer v. U. Berg don noodtoestand der gemeente, aan de band van de bedragen werkloozensteun. welke in enkele jaren opliepen van 32.000 tor ,f 125.000 en de post armlastigen, welke van 3000 tot 15,000 opliep. Bij de post ver goeding bijzondere scholen stelt de heor Westrik voor om deze post te verhoogen. De heer Padding ondersteunt dit voorstel krachtig. De Voorzitter is het hier niet mee eens. Na een lange discussie komt het voor stel in stemming en wordt verworpen met 67 stemmen. Vóór stemden de heeren J. Westrik, J. Padding, J. W. v. Parera, Joh. v. d. Voet. C. v. d. Klauw en A. v. Noort. De post subsidie muziekvereenieingen is als nog op de begroot ins geplaatst. Hierna wordt de bcgrooting aangenomen, waarna 6luiting. OEGSTGEEST HET ONTMOETEN VAN GOD Gisteravond werd in de Pauluskerk alhier de derde en laatste lezing gehouden in de serie „Levensvragen". Spreker was Dr. J. Geelkerken van Amsterdam. Spr. gaat in 't kort na, wat de inhoud was van de vorige lezingen en komt tot de conclusie, dat. het dezen avond met dit on derwerp: „Het ontmoeten van God" in bij zondere mate een onderwerp is, dat „op ons aankomt". Voor een ontmoeting zijn nood zakelijk twee personen, die handelend op treden nl. God en den mensch. Het wordt naar het woord van Jacob een zien van God van aangericht tot aangezicht. De rea liteit van God ervaren, wordt het. We moe ten niet blijven bij het redeneeren. maar het moet bij ons komen tot de realiteit van het ontmoeten. Het moet een ontmoeten wor den zooals wij op straat iemand ontmoeten. Vele menscheu red en pp ren veel om God le ontkennen uit vrees van Hem te ontmoeten Snr. vertelt r.aarvan een aardige illustratie uit zijn ambtelijke werkkring. Ook in ker kelijke kringen wordt hcn! vaak veel over God gesproken zonder dat h°t komt tot ont moetingen met G d. Wie God ontmoet, is als iemand die in ie rou wordt gezet. Zijn deze ontmoeting.?: reëel vraagt Snr. zich af? Gebeurt hel oi g -b 'irt het niet? Is zulk een ontmoeting begeerlijk of verschrikke lijk? Spr. begint met de laatste vraag te beantwoorden. Velen zoeken God niet. uit vrees Ilem te ontmoeten. De BiibellieiÜ-gen komen al met de bange vraag: ..wie zal God zien en leven? God is een verterend vuur en wie kan daarbij leven? Als antwoord zegt spreker in 't algemeen dat die ontmoetingen meestal ontzettend zijn. Toch zijn er ook ontmoetingen met Gotl, die tot troost en tot. zegen strekken. Spr. geeft van beide een paar treffende voorbeelden uit het. leven twee bekende mannen nl. Generaal Boolh en Spurgeon. De groote hinderpaal bij deze ontmoeting is de zonde. Toch wordt die ontmoeting in Christus mogelijk en liet ontzet lende wordt weggenomen en het wordt heerlijk. Christus is het aangezicht Gods. dat in Hem zich vriendelijk tot ons keert. Wij ontmoeten God wanneer we Hem ken en Hij zich van ons vinden laat. Die zoekt die vindt, die bidt ontvangt, die klopt dien zal opengedaan worden. Dit wordt ons zonr.erheid in dezen Kersttijd gepredikt. Hierna sluit spr. met dankgebed. Ondanks het ongunstige weder was de opkomst be ëdigend. RIJNSBURG BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Film Landdag te Raaphorst Bfj de samenkomst, die de afdeeling Rijns burg van den B.V.L. a.s. Donderdagavond half 8 organiseert in het verwarmde vei lingsgebouw Flora, zal een afdeelingsvaandel worden aangeboden, en zullen een tweetal sprekende films vertoond worden, de Land dag op Raaphorst en de bekende klankfilm .Sluit de gelederen". Van de klankfilm De Landdag op Raap horst in 1935 kunnen we het volgende mede- deelen. Het is de eerste maal, dat deze klankfilm in Zuid-Holland-West vertoond wordt. Als sprekers komen er op voor enkele bekende persoonlijkheden, ook uit het Gewest, t.w. de heeren Royaards, voorzitter der gewestelijke landstormcommissie, bur gemeester Wiegman uit Wassenaar. Minister De Wilde, majoor Boots, commandant Z.H. W.. de leger-predikant ds. Bootsma, en de oorzitter van de Nationale Landstormcom- nissie. generaal Duymaer van Twist. Tevens is op deze klankfilm een aardig zangnummer opgenomen van het Leidsch a Capella Koor, onder leiding van den heer Mizée. BLOEMENHANDEL Bij de Grysanthen waren het al Hvacin- then die de belangstelling weer eenigszins deden toenemen, ook al waren liet slechts de eerstelingen. Trosgrvsanthen komen nog diverse variëteiten. De kwantiteit is niet meer van beteekenis. Evenals in de kwali- tet is ook in de prijzen een groot verschil. Wat goed van kwaliteit is gaat in de Tros grvsanthen van f 0.12 tot f 0.21 per bos. Min dere kwaliteiten brengen van fO.Oi tnt f 0.10 op Hyacinthen brachten van f 10.50 tot f 15.20 per 100 op. Lelies per 100 kelken van f6.10 to« f7.30. Grootbloemigc Crvsanthen van f4.20 tot f8.80 per 100. Calias f7— f 10.5C per 100. Rozen per bos fO.10, fO.öi RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 11 DECEMBER Progra:nma 3: 8.03 Brussel VI: 9.20 Keulen: 11.20 Ki lundbortr; pl.m 12.13 Brussel VI: 14.20 Kalundborg: 15.20 Londen 16.35 Keulen: 17 50 Parijs Radio: 18.20 Leipzig: 18-30 Weenen "!.20 Deutschl-s; of div. .05 Pai 9 Deu 20.05 Drol^w:. DONDERDAG rrogruniinn 2 8.03 Brussel VI: 9 20 Keulenf 11.20 Kalunnl.oCs: 12 05 T'a-its Radio: pb n 13.15 Brissel VI- 14.10 Kalundborg: 15.20 Londen R; 16.20 Keulen: 17.50 Brussel VI: 18.20 Berllfn: 20.20 Straatsburg: of div. 22.20 Berlijn; 23.20 Weenen of diversen. Programme l. 8.05 Tunis Radio- 8.20 Diver sen: 8 40 Partis Ra lio; 10.33 Londen P.eg: 12.10 Droitwich: 14.20 Londen ltcsr; 15.20 Droltwich; 18.20 Diversen18 50 Lo.iden Reg: 19.3Ö Spo~t- SASSENHEIM A R. PROPAGANDA EN STUDIECLUB ..GROEN VAN PRINSTERER" Dinsdagavond vergaderde bovengenoemde club in de Catechisatiekamer der Gerefor-» meerde Kerk alhier. De voorzitter de heer A. Vogelaar, opende met het laten zingen van Ps. 84 4, gebed en Schriftlezing. De secretaris, de heer G. Kruik las de notulen, welke werden vastgesteld. De inleider van den avond de heer M. Benschop, verkreeg hierna het woord en spr?'.: over Art. 3 \an het A.R. Program, welk artikel ons zegt, dat de A.R. Partij wil be'slden als beginsel op het terrein van den Staat. Zij aanvaardt de eeuwige beginselen, die ors in Gods Woord geopenbaard zijn. Dit is het fundament dat moet worden gelegd om een Christelijke Staatkunde te pro- pageeren. Spr. zette uiteen dat niet de menschelijke rede het richtsnoer van ons maatschappelijk 1 en staalkundig leven kan zijn- De praktijk wijst steeds uit dat dit groote teleurstellingen geeft. Vervolgens wordt de vraag behandeld of de overheid zelf de uitvoerder der beginse len moet zijn en de inleider zette duidelijk uiteen hoe de taak der Kerk en der Over heid moet zijn. Bij de bespreking werden vele vragen uit de praktijk besproken. Niets meer aan de orde zijnde sloot de inleider met dankgebed. ERNSTIG ONGEVAL Hedenmorgen heeft alhier een ernstig on geluk plaats gegrepen. De heer Wesseling, directeur van de Sassenheimsche motor- reedcrij, sHtnd op een der motorbooten, toen de kabel van een der laadboomen brak. Hij kreeg de laadboom op het lichaam, waar door hij ernstig aan het hoofd werd gewond Nadat doktershulp en geestelijke bijstand was verleend, is hij in hoogst ernstige toe stand naar het St. Elizabetlis-Ziekenhuis te Leiden overgebracht. WOUBRUGGE RAADSVERGADERING Onder voorzitterschap van burgemeester Mumsen kwam de Raad voltallig bijeen. Na opening op de gebruikelijke wijze en lezing van de notulen der vorige vergadering werd op voorstel van B. en W. tot lid in de land- bouwcommissie benoemd de heer L. Donker, zulks in de vacature door het overlijden van den heer L. Hoogeveen. Aan den heer Jac- van Raad is door het Gemeentebestuur ver gun ring verleend tot het bouwen van een woning met werkplaats aan de Kleine Baan. In verband mc. de ter plaatse geldende rooi lijn biedt van Raad de gemeente gratis aan een strook grond, ge'.ege". tusschen de Ach terweg en het te bouwen perceel. B. en W. [stellen voor dezo schenking in dank te aan- vaarden. De voorzitter zegt dat door deze schenking de gemeente in de toekomst aldaar een goed gene.?! kan scheppen door aanleg van een trottoir. De kosten zullen bedragen ongeveer f 60. De heor Anker z'.et in deze overdracht geen voordeel voor da gemeente. Het voorstel van E. en W. wordt daarna verworpen met 52 stemmen. Voor de beide wethouders. Door verkoop van grond tot óp heden door den eigenaar, den heer W. A. Boot, bereid willig en gratis afgestaan aan de gemeente voor een opslagplaats, verliest de gemeente de beschikking hierover. B. en W. stellen den Raad voor om van den heer Jac. van Raad een stuk grond te huren voor den prijs van f 30 per jaar, aan te gaan voor den tijd van 5 jaren, teneinde in dit verlies te kunnen voorzien. De heer Boot brengt naar voren dat de gemeente voor dit doel zelf wel grond ter beschikking heeft liggen en wijst daarbij op de schooltuin, welke veel grooter is en voor veel minder wordt verhuurd. Daarenboven zegt spr., mag de gemeente gerust de materialen voorloopig laten waar ze zijn, als eigenaar heeft spr. ook nu nog niet het gebruik van dezen grond aan de gemeente opgezegd. De heer Anker wil dit aanbod graag aan vaarden en heeft voor de toekomst nog geen zorgen, zuinig zijn is voor spr. het parool. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met de stemmen van de heeren Boot en Anker tegen. De Gemeentewet opent in artikel 212 de mogelijkheid om het nemen van beslissingen welke op heden d-oor den Raad behjeren t? geschieden, over te dragen aan het College van B. en W. De voor?., zegt dat gedacht moet worden aan die kleine zaakjes, zooals verhuring van een stukje tuin, een perceeltje grasgewas en dergelijken. Aldus met alg. st. besloten. Eveneens wordt met alg. st. be sloten het gemeentelijk weiland, gelegen langs den Kerkweg, te verhuren aan den heer D. Hoogendoorn voor den prijs van f 80.per H.A. Door de gemeente zal dan 'n dam worden gelegd en onderhouden. Volgt nu verdere behandeling van de begrooting 1936. De heer Boot brengt hulde aan B. en W. voor het beleid in deze. omdat het dit College is gelukt de begrooting zonder ver dere belastingen te moeten heffen, sluitend te kunnen maken. Nadat de begrooting door den secretaris m Raad is voorgelezen en de voorz. bij meerdere punten een toelichting geeft, wordt deze met alg. st. goedgekeurd. Daarna worden eenige wijzigingen in de bedrijfsverordening aangebracht. Deze wijzigingen zijn van verstrekkende trd. Voorgesteld wordt de levering van electriciteit vast te koppelen aan de levering an water. Hierdoor verwacht het College an B. en W. dat voorkomen zal worden het iet betalen van watergeld. Wordt wegens niet betalen van watergeld de watertoevoer afgesloten dan zal dit ook gelden voor de electriciteit. Een tweede ingrijpende maat regel om het watergeld beter te kunnen innen is de bepaling, dat dit in het vervolg niet meer van den huurder, doch de huis eigenaar zal worden geheven. De derde be paling houdt in, dat het verschuldigde bedrzg aan den bode bij 't opnemen van de meter zal behooren te worden voldaan, of binnen 3 dagen daarna bij den boekhouder-adminis-»

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7