VLIEGRAMP IN ENGELAND WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland DE FRANSCH- BRITSCHE VREDESPOGINGEN De weekeind-besprekingen van Hoare en Laval hebben in zooverre reeds een aanvan kelijk succes te boeken, dat tusschen beide landen, welker rol het is als Volkenbonds paladijnen op te treden, nu een vast accoord bereikt is. Vlot is dit alles geenszins in zijn werk ge?aan, zoowel de besprekingen de.r beide staatslieden te Parijs als de toetsing van de overeengekomen vredesvoorstellen in den Britsohen ministerraad te Londen heb ben lange uren in beslas genomen Naar >n zekere kringen wordt beweerd zou het voor al de minister voor Volkenbonrisaangelegen- heden, Eden. geweest zijn. die bezwaren tegen de getroffen reseling in het midden had te brengen, wellicht uit hoofde van zijn speciale functie, welke hem ertoe voorbe stemt in Genève de verdediger van dezen be middelingsvoorslag te wezen. Alles, wat ge duld kan worden als conr«ïsie aan Italië zou hem daar onder zekere omstandigheden 6lecht kunnen worden aangerekend, vooral van de zijde van de vertegenwoordigers der Kleine Entente, welke er. niet slechts op gronden van rechtvaardigheid en mensch- heidsrechten. vermoedelijk wel het sterkst tegen gekant zullen wezen, dat Rome ten koste van Add'S Abeba in zijn internationale positie wordt versterkt. Er is bij herhaling op gewezen, dat iedere regeling zoowel voor Ahessinië en den V-»l kenbond als Italië aanvaardhaar moet zijn Baldwin, de Britsche minister-president (heeft de aangelegenheid lastig en delicaat genoemd, en dit is zij Inderdaad in hoogo mate Er zijn zooveel belangen van versehi'- lenden aard bij in het spel, dat het nauwe lijks doenlijk is. zich een oplossing voor te stellen welke op andere wijze dan door voortgezet wapengeweld te bereiken is. Eonerzijds is er bet prestige van den Volken bond. dat zwaarder dan al het andere zou moeten wegen, omdat het de voornaamste stut is voor de internationale rechtsorde Valt deze weg, verdwijnt ook de 6c h ij n des rechts, dan ligt de were'd open voor e^n politieken chaos. Anderzijds gaat het om het bestaan van twee staten, want het is over duidelijk. dat met slechts het voortduren van een zelfstandig Ethiopië in het geding is. Mocht Genève zich genoopt zien. a outran- fce tegen Mussolini op te treden, dan liegen ook voor Ttalië de nationale rampen voor de deur Wat de aangelegenheid noe extra com pliceert is bovendien dat niet-toegeven voor de heide betrokken staatshoofden welhaast een zaak van ziin of niet-zijn is Dp dictator te Rome zon waarschijnlijk onmogelijk wor den in de oogen van wie hem schier blinde lings hebben gevolgd, zoo het door hem ge wezen pad eindigt aan een afgrond van na tionale vernedering en verwarring. Doch ook het centraal regiem in Addis Abeba be vindt zich naar bet zich laat aanzien voor een soortgelijke mogelijkheid. Het gezag van den „koning der koningen" is ook in nor male tijden altijd grootendeels nominaal ge weest; Ethiopië wordt zeer gedecentraliseerd -bestuurd, en heeft in zijn talrijke geweste lijke koningen en zijn evenzeer talrijke kroon [VretendehFen een zeer zwakke stee- Zen de Negus, in bemiddelingspogingen oe- willigen. die met de inzichten van zijn tal rijke onder-machthebbers niet overeenkomen, dan is het heel wel mogelijk, dat de „over winnende leeuw van Juda" een weerstand ontmopten zou, waartegen hij niet op zou kunnen. Omtrènt de door Laval en Hoare opgespel de voorwaarden is nog steeds officieel nie»s bekend, doch wat er van uitgelekt is, geeft te denken. Er is zelfs verklaard, dat van cie 9'")O.n00 vierkante K M., welke het Abessijn- sche keizerrijk aan oppervlak beslaat, er 400.000 aan Italië zouden komen, al dan niet rechtstreeks Het is dan ook geen wonder, dat in bet Britsche Lagerhuis zich stemmen laten hooren. die van groote verontrusting blijk gaven.De leider der Labonr-oppositïe. Attlee, o.a. heeft den minister-president bet vuur aan de schenen gelegd. Baldwin heeft een debat slechts kunnen ontgaan donr bij herhaling te wijzen op de plicht der zwijg zaamheid, die op hem rust, zoolang aan de betrokken partijen nog niet officieele mede- deelïng der voorstellen is geworden. E*ui voorharige bespreking zou niets goede tot re sultaat kunnen hebben, doch integendeel eer schade doen. Te Rome geeft men de mogelijkheid toe, 'dat Mussolini de Fransch-Brilsc-he voorstel len als basis voor vredesonderhandelingen zal aanvaarden, hetgeen althans iets is gewonnen Het bericht, dat de Ethiopische legatie te Londen reeds thans zou hebben verklaard, dat van gebiedsafsfand niets zal kunnen komen, is minder bevredigend, doch irnag misschien voorbarig worden genoemd. Dat men ook in Addis Abeba rekening houdt met het beëindigen van de vijandelijkheden Kaas is voedzaam, „Kruiwagen" Kaas is bovendien smakelijk. cr ico Lee uw arden DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Er is weinig nieuws Volgens te Addis Abeba ontvangen berich ten van het noordelijk front hebben afdeelin- gen van het leger van Ras Seyoem bij Kal- habil een Italiaansch kamp overvallen. De Italianen hadden vier blanken te betreuren. Een andere afdeeling overviel des nachts de Italiaansche posten bij Menagar. Aan Italiaansche zijde vielen vijf dooden terwijl de verliezen der Abessiniërs een doode en twee gewonnen bedroegen. In militaire kringen wijst men er op, dat de afwachtende houding der Abessinische regeering hiermede verband houdt dat men het resultaat der vredesonderhandelingen wil afwachten, teneinde niet onnoodig bloed te vergieten. In Italiaansch Somaliland zou cholera zijn uitgebroken In de omgeving van Mogadiscio zounen reeds honderd gevallen zijn gemeld. De vroegere adjunct-consul van Abessinië te Asmara is te Diredaoea aangekomen en verklaarde, dat de Italianen alle plaatselijke notabelen van Eritrea hebben geïnterneerd, uit vrees, dat zij zich bij de Abessiniërs voegen. De consul zelf is twee maanden geïnter neerd geweest MUSSOLINI WACHT VOORSTELLEN AF Rome, Dinsdag. Hoewel ge'oofd wordt, dat Mussolini de details der Parijsche bemiddelingsvoorstel len, waarvan hij op de hoogte gesteld is door den Italiaanschen ambassadeur te Parijs, thans bestudeert, is de officieele nota nog niet overhandigd. In gezaghebbende kringen heeft men al gemeen den indruk, dat de Duce deze voor stellen als een basis van bespreking za! aanvaarden, om daardoor de toepassing van een petro eum-boycot zoo lang mogelijk te doen uitstellen, en verder in de hoop. da' een accoord kan worden bereikt, dat een einde zou maken aan den kostbaren oorlog Abessinië. Het is nog steeds de vraag, of de tegen woordige onderhandelingen tot uiteindelijke overeenstemming zuilen leiden, daar men van Italiaansche zijde er voortduiend jp vijst, dat de Duce niet bereid zal zijn eenig oorstcl te aanvaarden, dat niet voorziet in een corridor tusschen de beide Italiaansche bezittingen in Oost-Afrika, Eritirea en Ita liaansch Somariland. Men verwacht, dat het Vaticaan in de ko mende dagen een niet te onderschatten ".I spelen. De „Osservatore Romano' spreekt vanavond in zeer vredelievende ter- Het blad schrijft: „Alle landen wen schen den vrede, maar een werkelijke vrede kent geen vernedering, doch rechtsgelijk heid en edelmoedigheid". t De Italiaansche pers is optimistisch en haar toon is opmerkeijk minder scherp. De bladen verklaren eensgezind, dat het fan ie wederom een overwinning heeft be haald. (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.) Maarschalk De Bono gehuldigd Tijdens de gisteren gehouden zitting van den Italiaanschen Senaat maakte de voor zitter, Federzoni, de senatoren er op op merkzaam, dat maarschalk De Bono aan wezig was. Hierop stonden alle senatoren op en juichten den grijzen maarschalk toe. Federzoni vertolkte de gevoelens van den senaat en verwelkomde hem op hartelijke wijze. PILLEN 19 Recept van Prof. Dr. med. MUCH, j blijkt althans uit berichten van het strijd tooneel, die spreken van een voorkomen van onnut bloedvergieten. Mochten de thans geprepareerde onder handelingen reeds in den aanvang schip breuk lijden, wat dan? Dan zal vermoedelijk het conflict slechts door verdere strijd kun worden opgelost. Een verbitterde oorloc tusschen de beide tegenstanders, aan lta liaansche zijde door nijpende sancties nog verzwaard. Het beste dat men daarbij weii- schen kan is, dat tenslotte de zegepraal aan het recht moge zijn. Daardoor zou Genève zich zijn bestaansrecht hpbben verzekerd, al was dan ditmaal de schoone droom, een oor log te kunnen verhinderen, of ook zelfs maar zeer aanzienlijk te bekorten, wellicht nog niet in vervulling gegaan. Tav al en Hoare verlaten in opgewekte stemming de conferentiekamer op den Quai (LOrsay, waar volledige overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland werd bereikt HET LAGERHUIS EN HET ABESSIJNSCHE CONFLICT Labour verontwaardigd over de bemiddelingsvoorstellen Een verklaring van Eden Majoor Attlee, leider der Labour-oppositie, heeft in het Britsche Lagerhuis aan den minister-president vragen gesteld inzake de bemiddelingsvoorstellen, door Hoare en La- val geformuleerd ter beslechting van het Abessijnsche conflict. Attlee wenschte vóór alles te vernemen, of deze voorstellen in hoofdzaak overeen kwamen met de in de dagbladen gegeven exposé's. Baldwin antwoordde daarop, het ten zeer ste te betreuren, dat er door een of ander „lek" op het Fransche departement van bui- tenlandsche zaken dingen waren gepubli ceerd, die nog in geen enkel opzicht vast stonden. Het zou zeker niet in het algemeen belang wezen daar thans nader op in te gaan De premier verk'aarde verder: „Ik ben met den grootsten ernst bezig een oplos sing te zoeken voor een zaak die ons allen zoozeer ter harte gaat als de zaak van den vrede. Maar men geloove ook in mijn ernst als ik verklaar, dat ik op dit oogenhlik geen nadere verklaring mag geven noch den z.g. inhoud der voorstellen openbaren. Ik geef mijn woord dat er voor het Kerstreces een dag zal bestemd worden om deze geheele aang© egenheid In hei Huis te bespreken, waarbij dan vanzelf ook de nadere inhoud van de voorstellen aan de orde zal komen" Attlee was hierdoor niet tevreden gesteld. De oppositie, zoo zeide hij, wenseht uit dit geval geen politieke munt te slaan, maar zij heeft met verbazing en veront waardiging uit de bladen vernomen dat er voorstellen zouden zjjn gedaan die in feite neerkomen op een omverwerping van een beslissing door den Vo kenbond die de eenige instantie moet zijn om dit conflict op te lossen. Onder dezp omstan digheden moet ik mijn vraag naar den inhoud met nadruk herhalen. Baldwin wenschte echter over de voor stellen verder niets los te laten; met de toe zegging dat er later gelegenheid zou zijn Ij aangelegenheid uitvoerig te bespreken moest Attlee zich tevreden stelen. Toen in de avondzitting van het Lager huis de zaak nogmaals ter sprake werd ga bracht, heeft minister Ede verklaard, dat er misverstanden bestonden ten aanzien der te Parijs gehouden besprekingen. Indien de grondslag voor eventueele on derhandelingen, die te Parijs is uitgewerkt zou worden aanvsard door de instanties die in de eerste plaats belang bij de kwestie hebben, dan zou dit nog slechts de eersie stap op den weg naar overeenstemming zijn De voornaamste beginselen, waarop de bemiddelingsvoorstelion steunen, zijn de volgende: 1. Een gebiedsruil, die beide partijen zekere voordeelcn biedt. 2. Volkenbondssteun voor Abessinië ter bevordering van de ontwikkeling in sociaal, economisch en administratief opzicht. 3. Bijzondere faciliteiten voor Italiaan sche kolonisten en Italiaansche onder nemingen, juist In verband met de eco nomische ontwikkeling. Eden besprak verder de verschillende persberichten over den stand van zaken en zeide, dat sommige daarvan op belangrijke punten onnauwkeurig zijn en andere vu' tegenspraak zijn. Een onmiddellijke publi eatie der voorstellen zou hun mislukking zeker maken. Tot publicatie kan eerst wor den overgegaan, wanneer de bevoegde Vol kenbondsorganen de voorsteden hebben overwogen en een besluit hebben genomen Tenslotte verklaarde Eden: ,De voerstel- n van Parijs vormen niet het standpunt der Britsche of Fransche regeering. Zij zijn veeleer een initiatief, dat de partijen in staat wil stellen bijeen te komen. Dat is het eenige doel der voorste len". Eden zeide, dat hii zich naar Genève zou begeven, omdat de politiek der Britsche re geering blijft steunen op het lidmaatschap an den Volkenbond. DE LONDENSCHE VLOOTCONFERENTIE Komt er een ernstige crisis? Japan en de Conferentie Deskundige waarnemers zijn var meening dat de Londensche vlootconferentie reeds thans een ernstige crisis tegemoet gaat, ten gevolge van den Japanschen eisch inzake de pariteit. De Japanners blijven even on- buigzam in dit opzicht als hij den aanvang De herhaling van het Japansche voorstel inzake een gemeenschappelijke maximum grens gaf onmiddellijk aanleiding tot een reeks vragen van de zijde der overige ge delegeerden, die nadere inlichtingen ver zochten. Gevraagd werd, of deze grens op alle vloten betrekking zal hebben, ook op die van Rusland. Men gelooft, dat Nagano, de leider der Japansche delegatie, voornemens is, op de eerst volgende zitting een verklaring af te leggen en precies te zeggen, wat Japan ver staat onder een „gemeenschappelijke maxi mumgrens". De eerste commissie der vlootconferentie heeft zich voorts bezig gehouden met ie organisatie en de instelling van de noodige subcommissies. Na een zitting van twee uur, in het ver loop waarvan tenslotte nog werd overeen gekomen, dat de vlootconferentie in ver band met de Kerstdagen van 21 December tut 2 Januari niet zal bijeenkomen, werd de bijeenkomst verdaagd. Naar aanleiding van den Japanschen eisch schrijft de marinc-correspondent van de „Daily Telegraph", dat het geen doel heeft, de conferentie voort te zetten, indien Japan zijn standpunt niet wijzigt. BELGISCH VERKEERSVLIEGTUIG NEERGESTORT Alle elf inzittenden omgekomen Gisteren in den namiddag is bo ven Kent, in Zuid-Engeland, een vreeselijk vliegongeluk gebeurd, dat elf menschen het leven heeft gekost. Tegen vijf uur is een drie- motorig verkeersvliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, op weg van Brussel naar het Londensche vliegveld Croydon, door tot nog toe onbekende oor zaak nabij Tatefield in het graaf schap Kent neergestort. Alle elf inzittenden, n.l. de vierkoppige be manning en zeven passagiers, wer den gedood. Van de 7 passagiers waren twee van Engelsche nationaliteit, één vermoedelijk van Belgische natio naliteit en vier van Duitsche natio naliteit. Van de vier Duitschers die allen uit Keulen kwamen, wa ren twee vrouwen, en wel Mevr. Scholar, Mejuffrouw Czeya en de heeren Heintzmann en Zuckmann. Tengevolge van de duisternis, die reeds was gevallen toen het ongeluk geschiedde, was het zeer moeilijk een onderhoek naar de oorzaak in te stellen, hoewel deskundi gen en hulp ploegen van het op n^t zeer grooten afstand gelegen vliegveld Croydon zich onmiddellijk naar de plaats van <le ramp hadden begeven. De lijken van en kele slachtoffers zijn zwaar verminkt, en van een der beide vrouwen is het hoofd geheel van de romp gescheiden. Het vlieg tuig is geheel in elkaar gedrukt, doch brand is in het wrak niet uitgebroken. Het verongelukte toestel* dat om 3 uur van het Brusselsehe vliegveld Haren was vertrokken, is een in Italië gebouwd Sa voia-vliegtuig, dat verleden jaar door de Sabena is aangekocht De ramp heeft te Londen een diepen in druk gemaakt De om het leven gekomen bemanning van het toestel, dat de registraticletters O.O.— A.G.M. droeg, bestond uit den piloot J. Schoonbroodt, den radio-telegrafist J. Desmet, den boordwerktuigkundige Verbin- nen èn den hofmeester Strechfuss. De na men der drie niet-Duitsche passagiers wa ren Samun, Sammy en Varden, vermoede lijk alle drie van Britsche nationaliteit, al hoewel hieromtrent geen zekerheid bestaat. Een der beide vleugels is van het Savoia toestel afgebroken en ligt op den weg. die van Tatefield naar Biggon Hill leidt, ter wijl de vernielde romp op het land terzijde van den weg ligt. Aangezien de ramp tegen 5 uur, toen het reeds volkomen donker was. geschiedde, neemt men aan, dat het vlieg tuig door nog onbekende reden laag heeft gevlogen en een boom heeft geraakt met een der vleugels. De slag van de botsing was tot twee mijl in den omtrek te hooren. Verhaal van een ooggetuige Een bizondere correspondent meldde aan het „Alg. Handelsblad" omtrent do ramp nog het volgende: Een doornenhaag scheidt het terrein waar het ongeluk plaats vond van wal vroeger een mooie tuin was achter een groot huis, dat toebehoort aan den hoer O'Neilly. Tusschen halfvijf en vijf uur, aldus de heer O'Neilly, hoorden we het vlieg tuig uit Brussel, zooals gewoonlijk uit het Zuiden komen, maar toen het bijna boven het huis was, hoorden we een lievige ontploffing en vlak daarna een verschrikkolijken slag. Het huis en de tuin werden begoten mot benzine en stukken en vleugels van dc machine vielen er op neer, voordat het den grond raakte. De heer O'Neilly en nog een of twee andere menschen, die dit bijwoonden, bereikten de plaats in eenige minuten, maar zagen direct dat niemand in de machine nog in leven was. Ze sleepten er drie of vier lijken uit, waaronder één vrouw. Meer konden ze niet doen. Intusschen telefoneerde mevrouw O'Neilly naar de politie en ambulance, die heel spoedig aanwezig was. De gewoonlijk zoo stille heuvelzijde was vol menschen, gereed om te helpen, maar zij konden in werkelijkheid niets doen vóór liet aanbreken van den dag. Het vliegtuig was geheel en al vernield. De neus wees naar liet Noorden en de voorzijde zat half in den grond De andere helft lag in stuk ken en brokken over het terrein verstrooid in een straal van dertig meter. Ofschoon de benzine naar alle kanten vloeide brak er geen brand uit en daar men geen ander licht veroorloofde, dan dat van zaklantaarns aan hen. die trachtten de lij ken uit de ruine van stukken gebroken metaal, hout. doornstruiken en boomstronk jes te halen, brak er ook later geen brand uit. De doornstruiken, en de gladde modder van het terrein maakten het reddingswerk bovenmatig lastig. Na hard werken slaagden de politie en ambulanceverplegers, met eenige plaatse lijke inwoners, er in, vijf van de verminkte lichamen uii de geheel ontzette cabine Ie halen Deze werden op den grond gelegd en eerbiedig bedekt. In het donker, bij een zwiependen regen, konden zij weinig meer doen. De oorzaak van het ongeluk schijnt motorstoring te zijn. want velen der omwonenden, die gewend zijn de vlie gers van Brussel regelmatig te zien en te hooren, vingen ongewone en alar- meerende geluiden op, toen het vlieg tuig naderde. Toch schijnt men nor maal gevlogen te hebben en langs de gewone route. Door een lichte mist was het zicht slecht, maar het was toch niet geheel en al donker. Er stond een tamelijk sterke wind uit het Noorden. Volgens eenige berichten sloeg °en motor herhaaldelijk af en maakte een klop pend geluid De machine dook vrij plotse ling met haar neus naar beneden. Andere berichten zeggen, dat het vlieg tuig lager passeerde dan gewoonlijk, mei een onregelmatig loopende motor, dat het een keer hoven Tatefield cirkelde en toen als een steen naar beneden viel. Zij die dicht bij waren toen het ge beurde hoorden geen enkel geluid uit de vallende machine. Het was opmer kelijk hoe ver de wrakstukken van de machine verspreid lagen. Een groot stuk van den vleugel viel op den weg voor het huis, het oliereservoir van een mo tor viel bij de keuken van het huis, een ander machine-onderdeel lag vijftien meter van de puinhoop en deelen van den vleugel en andere geraamte-onder- deelen lagen over den geheelen tuin achter het huis verspreid. Het oprui- mingswerk zal zelfs bij daglicht zeer moeilijk zijn. Addis Abeba en de Fransch- Britsche voorstellen „Gebiedsafstand belachelijk" Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Abessijnsche minister van buitonlandsche zaken Dinsdag een bezoek heeft gebracht aan den Britschen gezant sii Sydney Barton, en dezen heeft gevraagd of hij berichten heeft ontvangen over den inhoud van het Fransche vreaesplan. Het antwoord luidde oni kennend Van vooraanstaande Abessijnsche zijde wordt verklaard dat het hoogst onwaar schijnlijk is dat Abessinië bereid /.al zijn zich in te laten met vredesonderhandelin gen zoolang ook nog maar één enkele Ita liaansche soldaat op Abessijnschen bodem zal staan. Het z.g.n. voorstel de provincie Ogaden aan Italië af te staan, wordt te Addis Abeba belachelijk genoerqd, aangezien ae ItaManen in het Zuiden sedert het uitbreken van den oorlog nauwelijks voortgang hebben ge maakt. Een afdeeling van de Geneeskundige Dienst bestaande uit zestien vrachtautos is Dinsdag uit Berbera in Britsch Somali land vertrokken in de richting van de Abes sijnsche grens, voorloopig bestemd voor Harrar. De Parijsche voorstellen een minimumbasis? De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph te Parijs verklaart, dat Engeland en Frankrijk ervan ow-rtuigd zijn dat de voorsteden een miniinuni-basis vor men, waarop de snelle beëindiging der vijandelijkheden zou kunnen worden tot stand gebracht Men heeft reden om te veronderstellen, dat Mussolini het plan zal aannemen als basis voor besprekingen. Italir en Abessinië zouden dan worden opgewekt de vijandelijkheden te staken, vanaf het oogenblik, dat de vredesonderhan delingen zouden worden geopend. Men verwacht evenwel niet, dat deze toe stand nog deze week zal kunnen worden bereikt. Indien gunstige antwoorden worden ont vangen uit Rome en Addis Abeba, zou de Geneefsche Commissie van Achttien direct op de hoogte worden gesteld, waarna zij zich onmiddellijk zou verdagen. De correspondent schrijft, dat de Britsche regc ring zou hebben besloten vóór uitstel van het embargo op petroleum te stemmen, indien Abessinié de Parijsohe voorstellen zou verwerpen. DESSIE BEGRAAFT ZIJN DOODEN (Van onzen correspondent Stuart Enieny). D e s s i e, Dinsdagavond Gisteravond luisterde ik in mijn tent naar de radio. Een Italiaansch spreker sprak van Asmara uit over de deugden der Italiaan sche cultuur. De stad Dessie. die vandaag in rouw is over do slachtoffers der hevige Italiaansche luchtaanvallen, welke de vorige week zijn uitgevoerd, biedt een scherp contrast met de radiovoordracht van den Italiaan. Deze „stad van geluk" dit is de letter ijke vertaling van „Dessie" is veranderd in een stad van leed. Verminkte lirham°n van mannen en vrouwen, verbrand door de Italiaansche brandbommen, worden in groote aantallen uit de huizen gedraeen en donr vrienden hegraven Een aangrijpend schouwspel! Deze primitieve Abessijnsche bevolking, die tot voor kort nauwelijks wis' van het bestaan van vliegtuigen, neeft thans de dooden hegraven, welke het vreeselyke lucht wapen heeft geëischt. Men hepft hier groote bewondering voor den moed van dokters en verplegers Hoe we hij den laatsten luchtaanval vijf en de- tig Italiaansche vliegtuigen boven de otad vlogen hieven alle artsen op hun post. T? Dessie waardeert men dit te meer, waar de bevolking van meening is. dat de Italianen een sppciale voorliefde hebben voor hel bombardeeren van lazaretten en hospitaals (Auteursrecht News ChronicleA.N.P.) Geneve's sanctie-arbeid Gisteren kwam te Genève de Commissie van Deskundigen voor de uitvoering der sanctiebepalingen na een pauze van 10 da gen weer bijeen onder voorzitterschap van den Zweedschen vertegenwoordiger West- man, teneinde de sedert de laatste zitting ingekomen antwoord der verschillende re- geeringon te onderzoeken en het rapport op te stellen voor den voorzitter der sanctie conferentie. Men verwacht dat de commissie van acht tien, die zal hesluiten tot uitbreiding van den grondstoffonbnyent voor Italië Donder dag bijeenkomt en dat ook Eden en Laval aanwezig zullen zijn. Of er besluiten geno men zullen worden of dat het zwaartepunt an de werkzaamheden in Genève zal wor den verplaatst naar den Volkenbondsraad, ïaar een nieuwe commissie van vijf, nangt af van de houding van Italië, waar omtrent men vandaag of morgen, inlichtin gen verwacht. Mussolini's auto loopt op alcohol Voor zijn particuliere auto gebruikt Mus solini thans alcohol als brandstof, waartos een speciale carburateur is ingebouwd. De alcohol kost op het oogenblik 2.15 lire en benzine 3.60 lire per liter. Men hoopt den prijs van alcohol nog te kunnen ver lagen. De uitreiking der Nobelprijzen In tegenwoordigheid van Koning Gustaaf II en andere leden van het Zweedsche Ko- ningshuis zijn gisteren in de groote zaal van het nieuwe concertgebouw te Stoeit, holm op plechtige wijze dc dit jaar toego- kende Nobelprijzen uitgereikt. De plechtigheid werd geopend met een rede var. den voorzitter der Nobelprijs- Stichting Hammarskjoeld, waarna de K<> ning met de gebruikelijke ceremonie de prijzen, bestaande uit een oorkonde, een guuden medaille en een chèque van ruim 170.000 Zweedsche kronen, uitreikte. De prjjs voor natuurkunde werd overhang dipd aan den Engelschen winnaar Prof. IL Chadwick de prijs voor scheikunde aan het Fransche echtpaar .To iot-Curie, schoonzoon en duchter van het beroemde echtpaar Curie, en de prijs voor phvsiologie en medicijnen aan den Duitschen hoogleeraar uit Freiburg Prof. Hans Spemann. Vervolgens werd in de gouden zaal van het raadhuis van Stockholm een groot ban ket gehouden, dat den Nobelprijswinnaars werd aangeboden en waaraan ruim 200 ga- noodigden deelnamen. Ter gelegenheid van de uitreiking def Nobelprijzen is te Stockhom een stand beeld van den stichter, Alfred Nobel, onto huid. J Een zak-radio-telefoon Naar verluidt zou een zekere Dr. Dome- nico Mastini geslaagd zijn in de constructie van een zak radiotelefoon, een toestel, waar naar men ook in het buitenland veel heeft gezocht, doch zonder het thans bereikte re sultaat, dat vooral van beteekenis is door de eenvoudige werking van het apparaat, waardoor iedereen het kan gebruiken. Het nieuwe toestel zou zeer weinig plaats innemen en het groote voordeel ervan zou zijn, dat men, indien er een draadloos onfc vangstation is, dat voor doorverbinding op het geheele telefoonnet zorgt, met eiken aangesloten abonné locale of interlocals gesprekken kan voeren. De waanzinnige wereld „Fridericus" te Berlijn schrijft: „Om eco nomische redenen vernietigde Brazilië alleen in Maart jl. 7.750.000 zak koffie; de Veree- nigde Staten vernielden in het eerste kwar taal 6.200.000 varkens en 2 millioen ton mais terwijl in Los Angeles dagelijks 200.000 liter melk in het water vloeien en 600.000 koeien afgeslacht werden. In Florida liet men 10.000 H A aarebeien verrotten! In Californië wer den in Augustus j}. V/> millioen sinaasappe Icn in zee geworpen. In Canada werden in Juli jl. 30.000 ton mais verbrand. Wat moeten de menschen onzer aarde verzadigd zijn. dat zij zonder in beweging te komen dit alles kunnen aanzien. De laatste Joodsche journalisten, diè in dienst waren van een Duitsch dagblad, heb ben thans hun ontslagbrief ontvangen. Het gaat in dezen om d<> eens zoo machtige en ook thans nog veel gelezen „Frankfurter Zei- tung", welke hei laatste orgaan was, waar nog altijd een paar Joodsche redacteuren werkzaam waren. Kort Nieuws Tengevolge van den storm is het licht schip „West-Hinder" op drift geslagen. Een gedeelte der Belgische visschersvloot be vindt zich op zee; alle reddingsposten zijn gealarmeerd. Aan de Warschausche universiteit heb ben nieuwe anti-joodsche relletjes plaats gehad; de colleges moesten worden ge slaakt. De turbine van den in aanbouw zijiv den kruiser „Quincy" van de Amerikaan- sche marine, welke 11 millioen dollar kost, is op mysterieuze wijze beschadigd. De Bethlehem Shipbuilding Corporation, welke deze onthulling deed, weigerde te zeggen of hier sprake is van Bandieten, gewapend met bommen en een mitrailleur, hebben in Barcelona een overval op een kantoor gedaan, welke mis lukt is. Zij wisten aan de politie te ontko men; twee voorbijgangers werden bij het straatgevecht gewond. GEMENGD NIEUWS Kerkdieven gearresteerd Te Arnhem zag de koster van een der kerken aldaar, dat zich iemand in de kerk bevond, die zich >p verdachte wijze op hield op de piaaUen. waar de offerblokken waren bevestigd. De koster, die zich ver dekt had opgesteld, hoorde eenig gekraak er, zag direct daarop ien man de kerk ver laten. Hij volgde den man, totdat hii een agent van po itie ontmoette, wjen hp den man aanwees, die dovir den agent werd overgebracht naar het bureau van politie. Bi.i onderzoek bleek, dat hier iemand was gevat die »an het lichten van offerblokken zijn beroep maakt. In de actetasch, waarin de dader ziin gereedschap meevoerde werd tevens de inhoud van het offerblok uit de kerk gevonden. De man bekende. Te Tilburg eed iemand in een dor drukste winkelstraten op de fiets. Hij ver greep zich hierdoor aan de verkeersrege ling wat tot gevolg had een bekeuring J.n een visitatie aan den lijve op het bureau. Daarbij kwam voor ongeveer f 14 aan halve centen, halve stuivers, centen enz. voor den dag Denzelfden avond werd pAf radio opsporing verzocht van J. M. N. uit Sittard die een inbraak zou hebben ga- p'negd in de kerk te Geleen (N.). D? bekeurde bleek de gezochte persoon te ziin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2