Kalender 1936/37 De Christelijke Lagere Land- en Tuinbouwscholen WEET GE WEL ZUIVELBEREIDING Herinneringen uit mijn lestijd Door een oud-landen tuinbouw onderwijzer 'Als men vele jaren als hoofd van een land- en (of) tuinbouwcursus werkzaam is geweest, kan men zich onderscheiden bele venissen herinneren. Misschien, dat het sommigen interesseert ienkele daarvan te hooren. Geen aangesloten verhaal, doch enkele iflitsen uit het vol afwisseling zijnde leven ,van iemand, die vele winteravonden de hui selijke aard verliet om vaak op vele kilome ters afstand, de rijpere land- en tuinbouw- jeugd eenige theoretische kennis., hun toe komstig bedrijf aangaande, bij te brengen. REISAVONTUREN BIJ AVOND Daar mijn taak mij "ier avonden per week naar twee plaatsen riep, die respectievelijk 13 enl5 K.M. van mijn wonig gelegen waren, om dan van 7 uur tot 10 uur in een school lokaal les te geven, had ik mij de „weelde" veroorloofd een motorrijwiel aan te schaffen. Op weg naar een van die plaatsen moest ik de laatste vjjf K.M. een weg volgen langs een scheepvaartkanaal, waar motorkracht verboden was voor de schepen, zoodat het was nog in den tijd van een drukke scheepvaart de scheepsjagers daar nog hun werk hadden te verrichten. Ik trof het strijk en zet, dat ik des Vrijdagsavonds een scheepsjager tegenkwam, die met zijn paard, een schimmel, zijn taak had volbracht en dus zonder last huiswaarts keerde. Hij spaarde zijn paard en liet het aan de losse (teugel achter zich aan loopen. Maar steevast liep hij geheel links van 'de weg en geen hoornsignaal de claxon kenden wij toen nog niet was in staat, hoe doordringend dit signaal ook klonk, hoe kort maar krachtig het ook uitgestooten werd, om hem op het rechte, dat is rechtsche pad te brengen. Scheepsjagers waren geen gemakkelijk lui enik moest wel links (uitwijken. t ik had al lang gepeinsd op een middel hem voor zijn eigenzinnigheid eens een kleine afstraffing te geven doch de scheeps jager was een pootige baas en zijn gezicht was niet van dien aard, dat er veel hoop was van mond tot mond met hem sprekend, hem gevaarloos voor mij, op zijn fout te wijzen. Het feit, dat de schimmel steeds blijken gaf als ik passeerde, dat hij het evenmin op motoren op den weg begrepen had, als de kanaal-directie op mototractie in het kanaal, deed bij mij een plan rijpen, dat ik een van de laatste Vrijdagavonden het was mid den Maart geworden uitvoerde. Langzaam sjokkend naderde de scheeps jager, en achter hem de schimmel, links van den weg, als naar gewoonte. Met 40 K.M.-vaart naderden mijn' motor en ik ge heel rechts, zooals voor een motorrijder be hoorlijk is. 'k Gaf signalen, doordringend, kort en lang geen stap naar rechts, 'k Minderde wat vaart tot 10—20 K.M., week ten laatste naar links, drukte schuin voor het tweetal gekomen, de gaskraan op vol en trapte de knalpot openeen paar knallen als kanonschoten. De uitwerking was verrassend. Met wijd opengespalkte oogen en neusgaten, de ooren in de nek, ging het paard op zijn achterste pooten zitten, de voorste gestrekt één se conde toen een sprong, die het beste paard bij een springconcours jaloersoh zou maken, een sierlijke boog over den scheeps jager, die van schrik de teugels losliet paardegetrappel, als een roffel, geschreeuw van leelijke woordenMijn snelheids meter stond in no time op 90. De twee volgende Vrijdagen, die ik nog langs dien weg moest passeeren, heb ik een omweg van circa acht K.M. gemaakt. SCHEIKUNDELES. De meeste aandacht heeft men in het be gin yan des cursus, hij de uit hel zware werk komende en dus vermoeide jongens, met de scheikunde-lessen. Die potten en pannen en flesschen en buisjes en vreemde ingrediënten hebben een fascineerende uit werking op henze blijven wakker. En nergens wordt, thuis en op straat, meer over gepraat, dan over de proeven die genomen zijn. 'k Had een cursus ergens in een schoof waar het hoofd vlak naast woonde. Mevrouw liet mij in de pauze geregeld een lekker kopje thee brengen en ontving me ook vóór de aanvang, als ik al een groote reis had gemaakt ik motorde toen nog niet allerhartelijkst. Eens vroeg het hoofd der school of hij en zijn vrouw en dochters eens een scheikundeles mochten bijwonen, als er iets bijzonders aan de hand was. Dat was er de volgende week. 'k Zou proe ven nemen met zuurstof. Ha, dat zou interes sant zijn, een horlogeveer laten branden als een strootje, en zwavel, en fosforus en dat beloofde wat! De avond was er. Tegen mijn advies in hoe zijn de dames? had mevrouw haar beste japon, en 'k zie et nog een van wijnrood fluweel, aangetrokken. De hoofde lijke familie werd uitgenooöigd voor de klas te komen zitten. 't Geheimzinnig gedoe van mij werd onder ademlooze stilte van leerlingen en gasten gadegeslagen, 'k Voelde mij als een toove- naar. Een teil met water. Omgekeerde, met water gevulde cylinderglazen, een buizen- stel van glas en gummislang. Afwegen van het witte kaliumchloraat en het zwarte bruinsteenpoeder, mengen, de verbrandings buis vullen, verwarmen, met de spirituslamp natuurlijk, 't Bleef doodstil. Aller aandacht De eerste gasbellen gaven eenige sensatie, spoedig bedwongen, toen een cylinderglas op de brug kwam en het water plaats maak oor het gas, dat het eene cylinderglas na het andere vulde. Alles lukte goed. De horlogeveer brandde, tot groote verbazing van het publiek, als riet, de fosforus gaf er een verblindende vlam. precies zooals het moest. Het laatst wilae ik zwavel nemen, om de mooie blauwe vlam. Ook dit lukte prachtig. Maar toen de .vlam doofde en ik de lepel uit het glas haalde, drong een der dochters achter mij langs, stootte tegen mijn elleboog en met een sier lijke zwaai kwam de lepel-inhoud gesmolten zwavel op mevrouws mooie wijnrood flu- weelen beste japon. Consternatiehet fleschje eau de cologne werd er op uitge stort en gewreven, 't Baatte niet. Een aocli ter werd naar huis gedirigeerd om meer eau de cologne te halen, al zei ik ook, dat het toch niet gaf, omdat zwavel niet in al cohol oploste. Mijn wijsheid werd genegeerd hoe zijn de dames Een volle flesch Boldoot admirabel werd op de zwavel-japon uitgestort en er werd gewreven als op Vrijdag de vloerzei len. Geen baat. De aftocht werd aangekondigd en had plaats als een terugkomst na een nederlaag. Nooit is mij meer gevraagd om een les bij te wonen. Maar de ontvangst bleef even hartelijk. En na afloop van den cursus of freerde ik mevrouw een groote flesch Bol- doot-admirabel als reukoffer in dank voor de vele drankoffers mij gebracht. WA TERSTOFBEREIDING (hoe het niet moet). Hoe herinner ik me nog de lessen, die we kregen in Scheikunde. Dr. Enklaar was een prettig lesgever, en zijn proeven waren in teressant en leerzaam. Die met waterstof vergeet ik niet licht. Een groot cylinderglas, gevuld met twee deelen H (waterstof) en een deel O (zuurstof), goed afgemeten. Wij hadden natuurlijk geen notie van wat dat worden zou. keken nauwkeurig toe, en vol be langstelling zagen wij het vlammetje bij de ope-nig brongentoeneen knal, en wij dachten, voor zoover we denken konden, toen we opkeken, voor het minst in de Maliebaan te liggen, doch zaten nog onge deerd op de banken van de Utrechtsche H.B.S. En voor de klas stonden dr. Enklaar en zijn amanuensis te huilen van het lachen. Later heb ik meermalen staan huilen van het lachen over de schrik van mijn leerlin gen, als ik deze proef nam. Maar de eerste maal was het toch wel iets anders. Met kalme waardigheid deed ik de stuk jes zink in de gasontwikkelingsflesch, deed er water op, zette de dubbeldoorboorde kurk op de flesch (controleerde de gummislang niet) goot zwavelzuur in de treohter. Goeo zoo! het begon hevig te bruisen. Dat moest volgens de handleiding. De jongens keken ademloos toe, de achtersten stonden op de banken, 't Had m.i. lang geoeg geduurd, 'k Zou maar eens probeeren of er al waterstof gas uit het buisje op het eind van de gummi- slang kwam. Even een brandende lucifer er bij om te probeeren, dat was een zeker onderzoekingsmiddel, dacht ik in mijn dom heid. De oogen der jongens spalkten zich nog wijder openeen knalglasgerinkel. Een stuk glas vloog tegen mijn brilleglas. Gelukkig, dat ik die op had. Mijn rechter hand zat vol glassplinters, allen rechtop er in, als de pennen bij een egel. 't Bloed druip- te op ae vloer en de demonstratietafeL En mijn leerlingen?verdwenen als weggemaaid. Maar een stak zijn hoofd boven de achterste bank uit en zette een gezicht net als ap een plaatje een verschrikte neger doet. Anderen kropen inmiddels ook onder de banken vandaan. De rest kwam uit de gang, nadat eerst iemand de brutaal ste om het hoekje gekeken had of het ter rein veilig was. Sedert hadden ze een buitengewoon res pect voor me, als ik proeven nam en als ik een lucifer wilde aanstrijken, stonden som migen met de deurkruk in de hand, en bij allen waren de spieren gespannen, als bij een wedloop kort voor het oogcnblik, dat het startschot zal klinken. WIJ MAKEN DYNAMIET!! In het begin van mijn étaleeren en mani- puleeren met mijn land ouw-theoretische kennis, had ik een zwak voor scheikundige proeven. Mijn jongste broer, die voor een rustkuur bij mij vertoefde negeerde straal het doel van zijn komst te-' mijnent en aced niets andere dan mij in mijn ijver voorbij streven en tijdens hijjn andere bezigheden uit te denken wat we straks weer zouden uithalen. Het kraalschoten plafond van ons „laboratorium" zat al vol met stukken glas, proppen filtreerpapier enz. De vloer was vol zwart gebrande plekken van afwisselende grootte, zoo van 1 c.M.2 tot 1 M2. en grooter. Eens had ik een recept gevonden om dynamiet te maken. Dat was me effen wat! En heel eenvoudig, zóó eenvoudig, dat ik het niet eens meer weet. Maar er kwam zoo iets van filtreerpapier, zwavelzuur, salpeter en glycerine bij te pas. Enfin; we moesten hoesten en zweetten en eindelijkwe voelden ons als Edisons brothenhadden we een product dat dynamiet moest zijn. Dit moest het zijn volgens het recept. Dus was het dynamiet. dat eens maken. Met alle energie werkten Wij gunden ons nauwelijks de tijd om te eten, want we wilden de uitwerking van ons dynamiet zien. 's Avonds naar ons „laboratorium". Ja, daar lag hetdat was nou dynamiet Wij zouden maar niet te veel voor onze knal- proef nemenhadden afleer gehad eens met een fleschje buskruit, dat vochtig heette te zijn, doch het niet was, neen hoor! Dus niet te veel en niet in het lokaal, noch in ae gang. Neen buiten, op de stoep. Afgespro ken!voorzichtig Iets niet te veel, denk aan het buskruit, Hendriklja goedj Bevend van agitatie werd iets op de blauwe hardsteenen stoep gelegdom de hoek van de deurik de hamer in de hand... gereed om te slaan...-Wat een slag zou dat worden! Zou het wel goed zijn. 't Gebouw mocht eens instortenKrom gehurkt zaten we daar in de gang, voor de deur die eventjes open stond. Daar lag ons fabri kaatVooruitgeen gezeur't komt zoo 't komtde hamer gehevengesla gen?neen, nog niet. Toe nouDaar daneen klap!.... Niets als een hamer op steen. Toen daverde een schaterlach van ons beiden door de stilte van don avond. Sedert eenige jaren rusten mijn reageer, kuizgiJ iö het rekje, dat staat te molmen. Het aantal leerlingen op onze Christelijke Land- en Tuinbouwscholen geeft over het algemeen reden tot groote tevre denheid. Het is een bewijs, dat onze boeren en tuinders over tuigd zijn van de noodzakelijk heid, dat vakon derwijs een eerste vereisohte is. Een degelijke kennis, naast arbeidslust en vertrouwen, zullen machtige factoren blijken te zijn om in donkere tijden staande te kun nen blijven. geïllustreerd. Prijs 2,40 Gebonden 2,90 in woord en beeld Chr. Lagere Landbouw school te Dalfsen, In dit met 75 foto's geïllustreerde boekje (ruim 180 pag.) wordt de vorming, winning en verwerking der melk in het moderne zuivel bedrijf op een populaire wijze be handeld. Verder bevat het eene beschrijving o. a. van: De eigenschappen der melk en van hare bestanddeelen. Het melkonderzoek. De productiecontróle van het melk vee. De uitbetaling van het melkgeld naar gehalte en kwaliteit der melk. Organisaties op zuivelgebied. Voor hoofden van Lagere Landbouw scholen, voor leiders Landbouwcursussen en voor leeraressen bij het landbouw- huishoudonderwijs is het een ONMISBARE LEIDDRAAD Bij de boekhandel verkrijgbaar. ZUTPHEN - W. J. THIEME Cie H. HARING BOSKOOP - Tel. 128 Bewaar deze advertentie! H.H. LANDBOUWERS! dat het nu tijd is om Landbouwkalk te strooien? Weet Ge ook van hoeveel nut Landbouwkalk voor Uw grond is? En dat dit artikel thans niet duur is? Mogen wij U eens inlichten omtrent het gebruik van Landbouwkalk? Het kost U niets en verplicht U tot niets. Wilt ge ons dan even Uw naam en adres sturen? Uw bericht zien wij gaarne tegemoet! N.V. v.h. J. W. CLANT ZOON ALPHEN a. d. Rijn jGeen half werk (iets heel bijzonders) „Overal te dom voor? Dan maar boer wor den!" Dit standpunt van voorheen is wel gedeeltelijk over wonnen, maar lang nog niet ge heel. Nog veel te veel leeft de mee ning, dat een the oretische scholing voor den boer niet noodig is. Alle an dere vakmen- schen hebben hun vakschool. Zou dit voor het boeren vak niet noodig zijn? Voor den Chris ten dringt dit nog meer, daar hem Goqs Woord den plicht oplegt om wat hij doet, te doen met alle macht. De talenten, door den Schepper hem gegeven, mogen niet verborgen in den zweetdoek, maar dienen ontwikkeld te wor den. Dus een dubbele reden om te zorgen voor Christelijk landbouwonderwijs. 011 o 1 a n d. c. VINK. voor Landbouwwinterscholen en Veehouders door F. KEESTRA en A. FABER H.H. LANDBOUWERS Nu is het tjjd om prijs te vragen voor Landbouwsc h u re n en Hooi- en Graan bergen SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN is vanaf heden bij Uw winkelier verkrijgbaar. De kaartjes voor dezen kalender bevinden zich reeds geruimen tijd in of aan alle verpakkingen van p. SLUIS' Pluimvee- en Vogelvoeders. VRAAGT uwen winkelieri Koopt uitsluitend P. SLUIS' verpakte Pluimvee- en Vogelvoeders. U ontvangt dan artikelen van superieure kwaliteit en deskundige samenstelling. Bovendien komt U daardoor in het bezit van dezen prachtigen SLUIS' Kalender. P. SLUIS' PLUIMVEE- EN VOCELVOE DERFABRIEKEN N.V. WEESPERKARSPEL Chr. Lagere Landbouw school te Otloland. Zij, die uit beginsel hun kinderen naar jBcn Christelijke lagere school zenden en voor hun jongens land- of tuinbouwon- derwijs begeeren, dienen zich in ernst af te vra gen, of voor dit laatste nu wel z.g. neutraal on derwijs kan die- nèn. Men late niet toe, dat de grond slagen, in 't gezin en op de lagere <chool gelegd, loor voortgezet onderwijs op ge vaarlijken leeftijd worden losge wrikt. Gelegenheid voor Christelijk land- of Ituinbouwonderwijs is er op meerdere plaat een en zoo die ontbreekt, kan een afdeeling van den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond voor een cursus zorgen. In de meeste gevallen is wel een Christelijk land- of tuin- bouwonderwijzer beschikbaar. Broek op Langend ij k. G. J. WITTEVEEN, Chr. Lagere Landbouwschool te Ede. Inzet: 0. C. Heinessen, hoofd der school. Chr. Lagere Landbouw school tc Balli. Deze school werd in 1929 geisticht door de Vereeniging voor Landbouwonderwijs op Chr. grondslag voor Gaasterland en om streken. Te voren was er heel wat gestre den, daar velen meenden, dat deae school beslist neutraal moest zijn. In een streek, waar 5 pet der bevolking nog slechts ver langt naar openbaar onderwijs, moest het toch niemand verwonderen, dat deze school een Chr. school zou zijn. Het pleit is dan ook gewonnen en in Nov. 1929 kon de school beginnen in een localiteit, die voorloopig gehuurd werd. School en woning werden spoedig aanbesteed en konden Mei 1930 worden betrokken. Thans telt de school ca. 70 leerlingen van allerlei gezindte en is de school geworden het middelpunt van den landbouw in den Zuid-Westhoek. Vanuit de school worden de Drochelden, ook de Rijkslandbouwproef- velden, geleid en tevens is de school ge worden het adviesbureau voor alle landbou wers, ook voor hen, die in den beginne zich vijandig toonden. Men zou dit instituut hier thans niet gaarne missen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10