GEEN BELEG ZAL ONS OP DE KNIEEN KRIJGEN!" MAANDAG 9 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 HET LAATSTE AANBOD Buitenland i DESSIE ONDER DE BOMMENREGEN Groot-Brittannië en Frankrijk, welke op den derden November van de etaten-leden van den Volkenbond de opdracht ontvin gen, gezamenlijk te zoeken naar voor een vreedzame oplossing van het Ita- liaansche-Abessijnsche conflict, hebben hun tijd daartoe niet onbenut gelaten, en zoo de resultaten van hun sondeeringen tot voor kort al heel gering mogen zijn geweest, valt dit zeker niet te wijten aan een gebrek aan ijver, hetzij door Parijs of Londen aan den dag gelegd. De Britsche minister van bui- tenjandsche zaken Hoare, wiens gezond heidstoestand van dien aard moet zijn, dat een rustperiode noodzakelijk is, heeft op doorreis naar Zwitserland in het afgeloo- pen week-einde Parijs aangedaan, en aan de Quai d'Orsay, in tegenwoordigheid van .verschillende Fransche en Britsche deskun digen, zoowel Zaterdag als Zondag uren lang geconfereerd. De beide staatslieden zullen voorzeker geen behoefte eraan hebben gevoeld, nug eens opnieuw een blik te krijgen op de neo- Romeinsche grootspraak en dictatorische onverzettelijkheid, welke Italië in den per soon van zijn leider reeds vanaf het begin van het Abessijnsche conflict aan den dag spreidt. Vermoedelijk zal dan ook Musso lini's Kamerrede, welke hij Zaterdag ge houden heeft, en die reeds vroegtijdig Parijs bekend was, voor hen geen bemoe diging geweest zijn. „Men heeft", aldus ongeveer de Duce, ^opnieuw tot ons het verzoek gericht mededeeling te doen van onze minim eischen. Dit verzoek is evenwel niet op zijn plaats, want reeds in October heeft Italië zijn minimum-eischen ter kennis gebracht van de Fransche regeering". Dit is een bout woord. Het wil zooveel zeggen als: „Hier wordt niet gedacht aan loven en bieden. Wat wij gevraagd hebben, moeten wij hebbenl" Hiermee legt de die tator nog eens voor de zooveelste maal den nadruk erop, dat er in dit opzicht bij hem geen ruimte, goen speling is tusschen woord en gedachte; zijn houding, eenmaal be paald, blijft ongewijzigd. Zooala men zich herinneren zal, zijn die eischen van lö Oc tober j.L intusschen niet gering. Zij komen in het kort hierop neer, dat het Abessijn sche territoir in drie zónes moet worden onderscheiden. Ten eerste het door Italië reeds veroverde gebied. Dit blijft, zoo decla reert Mussolini, Italiaansch. Ten tweede zijn er de gebiedsdeelen, die door Menelik II zelf veroverd werden: deze zouden Ita liaansch mandaatgebied moeten gorden. Ten derde rest er een kern, de zoogenaam de Amharische provincies: deze blijven aan den Negus, onder Volkenbonds-auspiciën, Waarbij Italië overwegenden invloed zou moeten hebben. Zoo heeft dus Rome reeds bij voorbaat den buit verdeeld, en mogen Wij de bruuske woorden, door Mussolini j.L Zaterdag in de Italiaansche Kamer gespro ken gelooven, dan wenscht hij van dit plan geen stap af te wijken, ondanks de reeds in werking zijnde, of nog toe te passen sanc ties. Sluitstuk van zijn rede was: „Er be staat geen beleg, dat ons tot capitulatie zou kunnen brengen". Het is niet goed in te zien, hoe Laval en Hoare, onder zoo weinig gunstige voortee kenen, geraakt zouden kunnen zijn tot „for mules, welke tot basis kunnen dienen voor een minnelijke schikking van het Itali aansch-Abessijnsche geschil", zooals het pfficieele communiqué het uitdrukt. Bij beide bewindslieden zou een ontspan ning, een soort van opluchting te constatee- ren zijn geweest, toen zij na beëindiging ,van hun besprekingen van elkander af scheid namen. Het was duidelijk, zoo ver klaren ooggetuigen, dat inderdaad eindelijk een practische oplossing, voorzoover die van hen afhing, was gevonden. In Fransche kringen bestaat dan ook de indruk, dat de Engelschen ditmaal belang rijke concessies zouden hebben gedaan aan Italië's territoriale eischen, en dat deze con cessies groot genoeg zouden zijn, om Mus solini de condities voor den vrede uit een minder categorischen gezichtshoek te doen zien. Men voorspelt daar reeds, dat deze in den Italiaanschen Senaat binnenkort een rede zou houden, waarin hij met do resul taten van deze Parijsche besprekingen re kening zou houden. Wij vreezen, dat ook ditmaal het opti misme, dat men zoo gaarne op de geringste aanwijzingen baseert, nog prematuur is. Het is niet zonder meer te aanvaarden, dat Sir Samuel Hoare het zou kunnen ver antwoorden, in zijn tegenvoorstellen Italië zoover tegemoet te komen, dat zoowel de belanghebbende regeeringen als de Volken bond daarop hun fiat zouden kunnen ,ven. Zien wij het juist, dan is het te Parijs thans inderdaad gekomen tot een laatste aanbod, hetwelk ongetwijfeld heel be langrijk is, zulks echter meer uit hoofde yan de volkomen eenheid van optreden, waarin Frankrijk en Engeland zich nu ver heugen, dan ten opzichte van nieuwe, en dit ditmaal meer dan ééndaagsche vredes- kansen. Intusschen zal het resultaat der Parijsche besprekingen voorloopig nog niet worden gepubliceerd. Daaraan zal vermoedelijk zoowel de officieele toestemming der Brit sche regeering moeten voorafgaan, als het polsen der betrokken instanties. De wereld leeft nog in afwachting. Goud aan de schoenen De correspondent van de „Sunday Ex press" meldt uit Johanesburg dat de mijn werkers in de goudmijnen aan den Rand voorlaan hun schoenen moeten schoonma ken alvorens het werk te mogen verlaten. De modder aan hun schoenen hoort aan <3e onderneming, en gebleken is. dat In dezen modder nog aanzienlijke hoeveelheden goud zit. Gedurenoe eenige dogen heefl men de modder, die van de schoenen der mijnwer kers afkwam, verzameld en daarna gewhs- Bchen. Het bleek, dat er voor „n waarde'van 70 Pond Sterling aan goud uitkwam, die tot nog toe verloren ging. STAD GROOTENDEELS EEN PUINHOOP Maarschalk Badoglio seint het volgende legeberióht: Bij gevechten in Tembien hebben vijandelijke voorposten dirie dooden op het slagveld achter gelaten. Aan het front van het eerste leger corps zetten de vijandelijke aideeliai- gen hun activiteit voort bij onze liane. In de zone van de Gabat, ten Zuid*- Westen van Makallé heeft een colonne Eritreêrs en sterke groep tegenstan ders verrast cn 81 krijgsgevangenen gemaakt Levensmiddelen en strijd materiaal vielen in ItaJdaansche han den. De vijand had vijf dooden en tal van gewonden. Onze vliegtuigen hebben verken ningsvluchten gemaakt in de buurt van Dessié, waar verscheidene tien duizenden Abessijnsche krijgers in *n zeer groot kamp zijn ondergebracht. Ondanks de krachtige luchtafweer hebben onze vliegtuigen het vijande lijke kamp op doeltreffende wijze ge bombardeerd. Aan het front van Som al il and heb ben stamhoofden en notabeien van stammen uit Ogadlen hun onderwer ping aangeboden aan onze politieke autoriteit te Gorahai, waarbij zij den Italianen hun wapenen ter beschik king stelden. Dessié opnieuw gebombardeerd Zaterdag heeft een eskader bommenwer pers opnieuw boven het Abessijnsche noofd- kwartier te Dessié gevolgen. Men verklaart, dat deze vlucht vooral ten doel had verken ningen uit te voeren. De vliegers rapporteerden, dat zij bij hun vluenten boven Dessié meer dan 70 vlaggen van ü"t Roode Kruis itbben geteld. Voorts zouden de vliegers hebben geconstaiaori, dat Dessié grootendeels door de troepen ont ruimd is. Het eskader bommenwerpers heeft in de buurt van Dessié een sterke afdeeling Abeesijm n waargenomen en onder vuur ve en. De Abessljnen zouden ernstige ver li-ren lu bben geleden Aangaande den eersten bomaanval op Dessié verklaart men, dat deze aanval moral is ondernomen omdat men op grond BESPREKINGEN Hoare en Laval hebben overeenstemming bereikt! verblijf houdt. Men verklaart, dat de negus slechts door een wonder aan den dood is ontsnapt. Het keizerlijk paleis, waai- de negus zijn intrek heeft genomen, is voor de helft door de bommen vernield. Uit Addis Abeba meldt men eveneens het nieuwe bombardement van Dessié. Tegeen half negen verschenen vier Cap rond machines boven de stad, die meer dan 50 hoopt te nemen, is Zaterdag "te Parijs afge- bommon wierpen. Omtrent de verliezen was stapt om met zijn collega Laval overleg te aanvankelijk nog weinig bekend. plegen inzake het Abessijnsche geschil. De Volgens de laatste beriohten van het Ita- besprekingen, welke zoowel Zaterdag als liaansche hoofdkwartier zou het hoofdkwar-Zondag meerdere uren hebben geduurd, tier der Abessijnen te Dessiv door hetjhebben tot een nieuwe Fransche-Britsche luchtbombardement geheel vernield zijn,j overeenstmming geleid, waarbij naar ver- evenals het grootste gedeelte der stad. De geworpen brandbommen hadden een nieJende uitwerking tot Ln een omtrek van vijftig meter van de plaats, waar zij neer kwamen. Van Italiaansche zijde worden de Abes sijnsche berichten over het gebeurde bij den luchtaanval op Dessié, vooral wat betreft den aanval op het Amerikaansohe hospitaal, met nadruk afgewezen. Men beweert, dat Italië, ondanks de ver plichting om daarvan opgave te doen, niet van de aanwezigheid van dit hospitaal in kennis was gesteld. Het ook in het lcger- bericht van Zaterdag gemelde luchtbombar dement zou uitsluitend betrekking hebben geihad op het uitgebreide, in de omgeving van Dessié opgeslagen Abessijnsche tenten kamp, dat bestond uit honderden tenten en door den luchtaanval zwaar geteisterd is. Ook de berichten, dat twee Italiaansche vliegtuigen zijn neergeschoten, zouden on juist zijn. Ondanks de groote activiteit van het Abes sijnsche luchtafweergeschut zijn alle acht tien vliegtuigen, die aan de actie hebben deelgenomen, weer op hun uitgangspunt teruggekeerd. Naar aanleiding van het luchtbombarde ment van Dessié schrijft de „News Chro nicle" in een beschouwing over den lucht oorlog: „De Italiaansche luchtaanval Dessié was niet beter of slechter dan die van die Duitschens, Franschen of van ons zelf. Zij zijn alle even walgelijke uitingen van beestachtigheid". Negus naar het Noorden Van welingelichte zijde verluidt, dat kei zer Haile Selassie tegen het einde van deze week zijn hoofdkwartier te Dessié zal ver laten en naar het Noordelijk front zal i rekken. Men verwacht, dat dan op drie verschil* lende plaatsen in het Noorden een groote Abessij/ische tegenaanval zal beginnen. De kleine gevechten, waarvan thans mel ding wordt gemaakt, zijn volgens Abessijn sohe mededeeling, slechts botsingen tus schen verkenningspatrouilles. DOORZETTEN TOT DE EINDOVERWINNING" Mussolini voor de Italiaansche Kamer Het begin van de Zaterdag te Rome plaats gehad hebbende zitting van de Italiaansche Kamer was gewijd aan de inzameling van de gouden en zilveren oorlogsonderscheidin gen en andere medailles, die de afgevaar digden als offer aan het vaderland afston den, naar het voorbeeld van den president "e Kamer, graaf Ciano. De ordeteeke- erden verzameld in 'n stalen helm en de geheele Kamer verklaarde de president tegenover Mussolini, dat het Ita liaansche volk bereid was alle lijden te dul den en alle ontbeteringen door te maken. Toen kwam Mussolini aan het woord en als antwoord verzekerde hij den Ka merpresident, dat het Italiaansche volk ook op den 365sten dag van het econo misch beleg door denzelfden geest van verzet bezield zou zijn als thans. „Er is geen beleg, dat ons op de knieën kan krijgen en ons van ons doel kan afbrenr gen", verklaarde bij. Mussolini maakte een toespeling op de bespreking, die hij met de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk had gehouden gaf als zijn meening te kennen, dat op het laatste oogenblik misschien een geringe verbetering en een kleine verzachting ten aanzien van eenige door vooroordeel be- heerschte kwesties was ingetreden. Niette min waarschuwde hij tegen ongerechtvaar digd optimisme. Beraadslagingen van deskundigen zijn nog geen politieke onderhandelingen en zelfs wanneer deze beginen is nog niet ge zegd, dat zij tot een gelukkig resultaat zul len leiden. Men heeft Italië opnieuw ver zocht zijn minimum eischen bekend te ma ken. Dit verzoek is echter niet op zijn plaats, want Italië heeft reeds in October zijn mi niraum-eischen ter. kennis van de Fransche regeering gebracht. Als antwoord waren daarop in November de sancties begonnen tegen een aanvaller, die in werkelijkheid door de bevolking van het zg. aangevallen land met ongeduld werd verwacht, een be volking, die dank zij dezen „aanvaller" de verworvenheden der beschaving deelachtig erd. Voorts heeft men Italië zijn afwèermaat- regelen togen den sanctieoorlog verweten, hoewel Mussolini reeds in zijn rede van 2 October niet slechts tegen de militaire, doch ook tegen de economische sancties ge protesteerd en gewaarschuwd had. Het verzet van Italië tegen de sancties ge schiedt uif noodweer. In de geheele wereld en vooral in breede lagen van het Fran sche volk en onder de Belgisdhe frontstrij ders wordt geprotesteerd tegen de toepas sing der sancties. Allen, die aan deze pro testen deelnemen, zal Italië in de toekomst dankbaar blijven. Op ironische wijze beantwoordde Musso lini de verklaringen van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, die deze Donderdag in het Lagerhuis heeft gehouden. Te Rome had men met voldoening kennis genomen van den wensch van het Foreign Office, dat er een sterk Italië zou zijn met een sterke regeering, wat volkomen van toepassing was op de fascistische regeering. Sederi 14 jaar voer» Italië een hardnek klgen strijd voor zijn plaats in Europa en In de wereld. Doch Italië kan niet sterk zijn op de manier, die Hoare en die het zelf enscht. wanneer niet de veiligheidskwes- e voor zijn koloniën in Oost-Afrika is op gelost. Het Italiaansche .volk wenscht zijn Mussolini waardeering uit te spreken voor de woorden van Sir Samuel Hoare, doch oordeelt slechts naar de daden. Het petroleum-embargo, waartoe op 12 December besloten zal worden, doet de din gen niet onbevooroordeeld zien. Vooral moreel opzicht voelt Italië zich door de sancties gekwetst en beleedigd. Het straf recht van den Volkenbond is nog nooit, ook niet in moeilijker en ernstiger geval len, toegepast en zal ook geen toekomst hebben. Voor de eerste maal wordt het toe gepast tegen Italië, dat zich slechts schul dig heeft gemaakt aan het bevrijden van slaven, tegen een Italië, dat sedert vijftig Jaar in Oost Afrika onbetwistbare aan spraken en uitgebreide gebieden heeft. De methode van den economischen verstikkingsdood is nog nooit gepro beerd en zal waarschijnlijk ook nooit meer geprobeerd worden. Zij kan sleohts thans en slechts tegen het aan grond stoffen arme Italië worden toegepast. De rijke volken, die het op dit kwets bare punt van Italië voorzien hebben, hebben zich echter verrekend. Zij heb ben in de eerste plaats niet gerekend op de moreele kracht van het nieuwe Ita lië, die in staat is ook de materie in zijn dienst te stellen om daaruit midde len tot verzet te maken. Ten aanzien van de juridische behandeling van het Italiaansch-Abessijnsche conflict te Genève, sprak Mussolini de bekende La tijnsche spreuk: „Summum jus, summa in Juris". („Het hoogste recht is het hoogste onrecht"). Het ging t>m een zuiver koloniaal conflict, zooals de andere staten zelf na den oorlog en na de stichting van den Volken bond steed9 weer door toepassing van ge weld hadden opgelost. Een oplossing van dit conflict zou echter niet mógelijk zijn zonder veiligstelling van de rechten en be langen van Italië. Inmiddels zal in Italië zoowel als in Oost- Afrika de campagne worden voortgezet, tot de Italiaansche troepen en de zwarthemden het vaderland de beslissende eindoverwin ning zullen hebben gebracht. Mussolini's rede, die herhaaldelijk door bijvalsbetuigingen was onderbroken, werd aan het slot stormachtig toegejuicht. Op voorstel van den Kamerpresident besloot de Kamer de rede door het aanslaan van plak- katpn In het geheele land hekend te maken. De ziting. die nauwelijks vijftig minuten geduurd had, werd na Mussolini's rede ver daagd tot Dinsdagmiddag. luidt, Engeland zich tot concessies aan Ita lië zou hebben bereid verklaard. De voor stellen, welke ter bemiddeling tusschen de partijen zullen worden gedaan, zijn voors hands nog niet ter publicatie vrijgegeven. Na afloop der conferentie werd het vol gende communiqué gepubliceerd: „Bezield door denzelfden geest van verzoening en in het gevoel van nauwe Fransoh-Britsche vriendschap hebben wij in onze langdurige besprekingen van helen gezocht naar de formules, welke tot basis kunnen dienen voor een minnelijke regeling van 't Italiaajisch- Abessijnsch geschil. Er kan voor het oogenblik geen sprake zijn van het pu- bliceeren dezer formules. De Britsche regeering is er nog niet van op de hoog te gesteld en als haar instemming ver kregen is moeten zij ook nog worden onderworpen aan het oordeel van de belanghebbende regeeringen en van den Volkenbond. Met gelijken ijver bezield hebben wij er naar gestreefd zoo spoedig mogelijk een vreedzame en eervolle oplossing te bereiken. Wij zijn beiden met 't bereik te resultaat tevreden". ITALIË'S STRIJD TEGEN DE SANCTIES In het theater Argentina te Rome zijn Zon dagochtend de prijzen uitgereikt aan de deelnemers aan het graan-concours, waarbij de staatssecretaris van het ministerie Landbouw, Rossini, een toespraak hield. Na Rossini sprak Mussolini, die o.m. zeide: i „graan-slag" moet met gebruikmaking alle technische middelen en met zeer groot vertrouwen worden gestreden. Wij moeten en zullen een goed oogstresultaat verkrijgen. Dat is de eenige manier om te vermijden dat de menschenvrienden te Genève den moed hebben ons broodsancties op te leggen. De eenheid van onze rijen Is het onderpand onnr 00*i definitieve overwinning. De goudinzameling Na het Koninklijk paar heeft thans ook het Kroonprinselijk paar van Italië ten be hoeve van den goudvoorraad der Italiaan sche staatsbank een groote schenking gedaan van goud en zilver, welke door smelting van geschenken uit hun persoonlijk bezit werd verkregen. Ook verschillende andere leden van het koninklijke huis hebben goud en zil ver aan den staat geschonken. Het voorbeeld van het koninklijk huis, zoomede van de geheele Italiaansche geeste lijkheid, zal vooral ln de kringen der welge steld en aanleiding geven tot verdere schen kingen. Dagelijks worden nog uit alle sport kringen hoeveelheden goud en zilver ont vangen: medailles en bekers worden bij groote aantallen ontvangen, evenals andere prijzen, welke sportsmen bij wedstrijden hebben verworven. Ook worden allerlei on derscheidingen, ten deele zelfs kostbare her inneringen aan overleden of gesneuvelde fa milieleden ter beschikking gesteld van de italiaansche schatkist. Hoeveel in het geheel aan goud en zilver is ontvangen, is niet bekend, doch uit eenige steden worden voorloopige gegevens mede gedeeld. In welingelichte kringen gelooft men, dat door deze schenkingen aan goud en zilver een bedrag van 1 milliard goud-lire zal worden ontvangen. Ook koper en oud-roest wordt door d( autoriteiten in dank aanvaard. Beperkingen van het lichtverbruik In verband met de sancties moet op elec- trisch licht worden bespaard, terwijl ooi minder brandstof voor de burgers beschik baar is. Alle winkels en andere bedrijven, zoomede alle openbare gelegenheden zullen vroeger sluiten. Het algemeene sluitingsuur is vastgesteld op zeven uur 's avonds, doch de levensmid delenzaken zullen een half uur langer mogen open zijn. Theaters en koffiehuizen, bioscooptheaters restaurants, biljartzalen e.d. zullen om half twaalf 's avonds gesloten moeten zijn. Slecht, bij de stations zullen in bijzondere gevallen de gelegenheden langer voor het publiek mogen worden opengesteld Anti-fascistische propaganda De antl-fasictlsche organisatie van Italiaan sche emigranten „Giustizia e Liberta", die haar meeste leden in Frankrijk heeft, doch ook in Italië zelf illegale vertakkingen schynt te hebben, maakt de laatste weken een druk gebruik van de kinder-speelgoed- ballonnen, waarmee ze groote hoeveelheden anti-oorlogspropaganda-materiaal over de Italiaansche grens stuurt Naar verluidt zijn meer dan duizend bal lonnen met 50.000 op zeer dun papier ge drukte pamfletten in verschillende deelen Liguria en Piemont neergekomen. In sommige dorpen hebben soldaten en leden der fascistische militie de velden afgezocht om de pamfletten te verzamelen en zijn bij de bewoners- huiszoekingen verricht om te voorkomen, dat de pamfletten verborgen werden. Verscheiden ballons hebben afstanden van minstens 150 K.M. afgelegd. Men vermoedt dat zij op Fransch gebied worden opgelaten, doch er bestaat ook verdenking, dat leden van een der Illegale groepen op Italiaansch gebied des nachts de ballons oplaten. De Amerikaansche Roode Kmis-artsen protesteeren De doktoren van het Amerikaansche hos pitaal en Roode Kruis te Dessié hebben ernstig geprotesteerd tegen het bombarde ment door Italiaansche luchteskaders, waar bij een veldambulance en een chirurgische tent geheel zijn verwoest en uitgebrand. Een hoofdverpleegster werd daarbij zwaar verwond. Wij betreuren, aldus het protest-telegram, meer dan 10 dooden en gewonden door deze gruwelijke demonstratie en vragen, met welk recht dit geschiedt. Generaal Virgin te Hamburg Aan boord van het s.s. „Ussakoma" is de Zweedsche generaal Eric Virgin uit Abes sinië te Hamburg aangekomen. Hij heeft tegenover ec» vertegenwoordiger van het D.N.B. zijn meening te kennen ge geven over de kansen van den oorlog in Abessinië. Volgens hem kunnen do Abes sijnen verhinderen, dat de Italiaansche troe pen nieuwe belangrijke vorderingen maken vóór de regentijd een aanvang neemt. Dit is een punt van groot belang. Van oneenigheid tusschen Abessijnen is geen sprake, aldus Virgin- De voornaamste stamhoofden zijn onwankelbaar trouw aan den keizer. Virgin achtte den toestand geenszins wan hopig voor de Abcsssijnen. zelfs indien het den Italianen gelukken zou den 6poorweg AbebaDzjiboeti te onderbreken. De vaak opduikende geruchten, ais zouden de Abes sijnsche troepen met voodingsmooilijkheden te kampen hebben, zijn overdreven. Tenslotte meende de Zweedsche genera-al, dat do Abessijnen ook tegen feller offensie ven hunner vijanden zijn opgewassen. De autonomie in Noord-China Een Chineesch-Japansch compromis De autonomie-bcsprekingen tusschen d Chineesche en Japansche onderhandelaars, hebben tot overeenstemming geleio door de aanvaarding van een als compromis te be schouwen overeenkomst, waardoor het drei- gonde scherpe conflict over de Noord-Chi- necsche kwestie schijnt te zijn bijgelegd. Volgens deze overeenkomst zal de regee ring te Nanking voor de provincies Hopei en Tsjahar een te Peking gevestigde poli tieke commissie instellen onder voorzifter- schap van generaal Soeng Tsje Joean. Leden zullen zijn vooraanstaande bestuursambte naren van beide provincies en mannen, die het vertrouwen hebben van Japan, uit de kringen der voormalige ambtenaren, die na de mislukking van de poging om een Ja- pansch-geziDde Chineesche politiek te voe ren, in de jaren 191S-1019 hun ontslag moes ten nemen. Opnieuw onlusten in Cairo Egypte wil onafhankelijkheid In Cairo hebben opnieuw duizenden stu denten geprotesteerd tegen Engelands bui tenlandsche politiek ten opzichte van Egypte Zondag was reeds vroeg in de stad spanning merkbaar, welke de politie aanleiding gaf door manschappen te voet en te paard te laten patrouillecren. Uitrukauto's waren ge reed. terwijl de politie voorts &e beschikking had over eenige pantserauto's- Bij het ziekenhuis van de medische facul teit der universiteit kwam een groote, in hoofdzaak uit studenten bestaande, menigte bijeen, die de politie met steenen bekogelde. Zij vormden spreekkoren, waarin zij de onafhankelijkheid eischten en de afkondi ging van een grondwet. Ten slotte vielen de betoogers autobussen en tramrijtuigen aan. De passagiers were.en gedwongen uit te stap pen. Eenige wagons -verden in brand ge stoken. De politie loste eenige salvo's Eenige politiebeambten werden gewond. Sedert Zaterdagavond heeft de politie hon derden belhamels gearresteerd. Do Britsche luitenant-kolonel Lucas, on der-commandant der politie is zoodanig ver wond, dat hij vermoedelijk een oog zal moeten missen. De politie is met flesschen en steenen be kogeld. De betoogers hebben verscheiden straatlantaarns vernield en de ruiten van winkels en omnibussen ingegooid. Aan de zijde van de politie zijn zeven ge wonden. Kort Nieuws Op Kreta en elders in Griekenland heb ben bloedige botsingen plaats gehad tus schen aanhangers van Venizelos en hun te genstanders. Koning Haakon van Noorwegen zou een uitvinding hebben gedaan, waardoor de geluidsweergave door de radio zou kunnen worden verbeterd. De detective Parkers is door de Ame rikaansche autoriteiten belast met een nieuw onderzoek naar de zaak van de ontvoering van de baby van Lindbergh. Men verwacht dat aan de hand van de nieuwe aanwijzin gen een nieuw proces zal worden aanhangig gemaakt. De autoriteiten te Stuttgart leggen thans lijsten aan van de boterverbruikers, teneinde het hamsteren tegen te gan. Rickett, die te Rome vertoefde, op door ns naar Abessinië, is plotseling per vlieg tuig naar Londen teruggekeerd. In Neurenberg viert men thans het hon derdjarig bestaan der Duitsche spoorwegen. GEMENGD NIEUWS De inval by de Hollandsche Escomptobank Ook de boekhouder gearresteerd Door de justitie is de directeur van de Hollandsche Escompto Bank, die Vrijdag te Amsterdam is gearresteerd, in verzeker de béwaring gesteld. De officier van Justitie Mr. Dr. J. A. van Thiel heeft ons verzocht allen, die zaken deden met de bank. te ver zoeken zich met eventueele klachten tot de justitie of tot het hoofdbureau van politie, kamer 80, te wenden tot het verstrekken van inlichtingen. Behalve de directeur van de Hol landsche Escompto Bank is ook de boekhouder door de politie gearres teerd. Verkeersongeluk te Wassenaar Meisje aangereden cn gedood Zaterdagavond laat is op den Rijksstraat weg te Wassenaar Mej. P., In betrekking m familie aldaar, toen zij per fiets den weg wilde oversteken, gegrepen door de i auto van den heer W. uit Oegstgeest. Zij werd tegen den grond geslingerd en zooda nig verwond, dat zij op slag dood was. De auto is door de politie in beslag genomen en het lijk is naar het politiebureau vervoerd. De schuldkwestie wordt nader onderzocht. I DE AUTORAMP OP WIERINGEN VERSCHRIKKELIJKE BIJZONDERHEDEN Vier dooden, vier zwaar gewonden Omtrent de autoramp op den Wiering. schen betonweg, welke vier dooden eiscjite, terwijl er vier personen naar het Zieken huis moesten worden overgebracht, ver nemen wij nog de volgende bijzonderheden: Kort voor half tien zag een Hongaar, Sandor genaamd, die zich nabij den beton, weg, welke op Wieringen buiten de bebouw de kommen naar den Afsluitdijk loopt, be vond, twee auto's uit tegenovergestelde richting mot zeer groote snelheid elkaar naderen. Hij schatte de vaart op 80 K.M. Met deze vaart raakte de uit Zeist af komstige auto, we.'ke op weg was naar Franeker. met het rechter voorwiel een dor langs den weg staande gewapend be tonnen mistpaaltjes, dat afknapte. Hier door kwam de wagen met dit wiel te recht in den door de regens der laat ste dagen zacht geworden berm. De be stuurder, die de auto weer op den weg wilde brengen, stuurde hierop scherp naar links, maar door het te groote ef fect draaide zij om haar as en bot ste eerst met den achterkant, daarna met de voorzijde tegen de van den Af sluitdijk komende auto. Deze onder hield een z.g. wilde autobusdienst van S;oten in Friesland naar Hillegom. De gevolgen van de botsing waren ver schrikkelijk. De Friesche auto werd in het langs den weg loopende water geduwd, waar zjj op dtn kant bleef liggen. Toen San- dor, die het ongeluk had zien gebeuren, nabij gespoed was zag hij een vrouw door een raampje een kind omhoog houden. Hij pakte dit aan en trok daarna de vrouw op het droge. Het waren Aaltje Roovers. echt- genoote van H. van Wijngaarden en haar driejarig dochtertje. De vrouw, die gehuwd is met den ondernemer van den „wilden dienst" kende haar medereizigers niot Toen nadat toegeschoten menschen ver der de behulpzame hand hadden geboden en meenden alle slachtoffers op 't droge te hebben gebracht en de takelwagen de zwaar gehavende auto op den kant zette, werd daarin het lijk van den chauffeur aan getroffen. Dr. de Groot uit Hippolytushoel was onmiddellijk op de plaats des onheils aanwezig en stelde den burgemeester van Wieringen op de hoogte, die de Rijkspolitie te Oosterland en te Den Oever waarschuw de. Deze was tien minuten na het gebeurde op de plaats van het ongeval, die midden tusschen Hippolytushoef en Oosterland ligt. Zij nam foto's van het gebeurde en legda beslag op de lijken en op de auto's. Dr. de Groot legde den gewonden een voorloopig verband aan en deed hen over brengen n§ir nabijgelegen huizen. Hiervan daan zfin vier personen later naar het Ma rinehospitaal te Den Helder vervoerd. De dooden en gewonden Van de zeven personen, weflke in de uit Sloten komende auto zaten, werden gedood de 35-jarige gehuwde chauffeur Taeke Zeil- stra uit Sneek, de 65-jarige Jacoba Tietema, cchtgenoote van T. de Jong uit Bolsward en de heer Höhle uit Sneek. Naar het Marinehospitaal te Den Helder werd overgebracht het echtpaar Schukken uit Bolsward, van wie de vrouw 't zwaarst gewond is. De vrouw van den ondernemer is met haar dochtertje naar Sloten terug gekeerd. Van de vier personen, die in de Zeistet auto zaten werd gedood de 40-jarige ge huwde agent van politie W. Wiersma uit Zeist, terwijl zijn 16-jarige zoon licht ge wond werd. Naar Jiet Marinehospitaal moes ten worden vervoerd de chauffeur-eigenaar van de auto H. G. van Gerven uit Zeist en de 20-jarige O. Bruinsma uit Franeker. De toestand van de gewonden, da© vooral aan het hoofd zijn getroffen, is van dien aard, dat hun nog geen ver hoor is kunnen worden afgenomen. Smokkelaarsbende aangehouden Verscheidene arrestaties Door de recherche te Heerlen is een goede slag geslagen door het aanhouden van een smokkelaarsbende. Door een zekeren P. werd aangifte ge daan, dat H. J. een aanzienlijk bedrag geld verduisterd had. Bij onderzoek bleek, dat B*. aan H. J. deze som had gegeven om in Bel gië boter en suiker te koopen en deze waar naar Nederland te doen oversmokkelen. H. J. maakte echter het bedrag in België op en kwam zonder geld of koopwaar in Heerlen terug. Hij werd toen door de recherche aan gehouden en zeide het ontvangen geld te hebben verbrast. Maar tevens begon hij ook te vertellen van een beruchte smokkelaars bende. Naar aanleiding van dit verhaal werd een uitgebreid onderzoek inge steld, met het gevolg, dat bij een ze keren K. twee automobielen in besla'g werden genomen en deze met ver scheidene andere personenwerd gear resteerd. Tegen hen werd proces-ver baal opgemaakt. Kerstmuziek Protestantsche Kerstmuziek In de maandelijksche muziekuitgave on der redactie van W. Zorgman, te Velp (G.) zijn in één omslag verschenen: Pastorale „De herdertjes lagen bij nacht" door W. A Houtman (Schiedam) en „Kerststemmin gen" no. 2, eveneens een Pastorale door J. G. Groothengel die deze eveneens op dat mooie Middeleeuwsche Kerstlied heeft ge bouwd. Het eerstgenoemde staat in bes het andere in ,,G". Beide bewerkingen zijn heel aantrekkelijk. Die van den heer Houtman paart doorzichtigheid aan fijngevoelde vari atie. bij een voortdurend vasthouden van de melodische lijnen van het genoemde Kerstlied. Die van den heer Groothengel bevat ver schillende ve-rassingen in de harmoniek en heeft meer den vorm van inleiding, liedme lodie en uitgebreide sluiting. Beide stukken zijn van nauwkeurige registratie-aanwijzin gen voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2