DE OORLOG IN OOST-AFRIKA VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland HOARE'S VERZOENENDE REDE In het Britsche Lagerhuis heeft de minis ter van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare gisteren zijn aangekondigde rede ge houden over het buitenlandsch beleid der Engelsche regeering, een rede welke typisch correct en gematigd van toon was, doch Waarin het rustige, positieve geluid daarom des te meer moest treffen. Achtereenvol gens werden door den minister aangeroerd alle groote problemen, die heden de aan dacht gevangen houden, en welker oplos sing een nieuwe wending aan het lot der wereld zouden kunnen geven: de bespre kingen met Hitier aangaande beperking va» bewapening; het grondstoffenprobleom; 'de Chineesch-Japansche aangelegenheden; het statuut van Egypte, en ten slotte hot Abessijnsche conflict met de daaruit voort gevloeide actie van den Volkenbond. Hoewel deze controverse het allerlaatst Werd ter sprake gebracht, en als de climax van het geheele betoog was te beschouwen. Was haar invloed reeds in al wat vooraf ging terdege voelbaar. Zoo merkte de mi nister reeds in den aanvang op, dat tot xijn leedwezen er weinig winst te behalen viel met de Duitsche bewapeningsbespre kingen, aangezien de vooruitzichten op het ©ogenblik aldus schijnen te zijn, dat zoo lang het Italiaansch-Abessijnsche conflict voqrtduurt, Berlijn weinig heil in voortge zet overleg aangaande beperking van be wapening ziet. Wat het grondstoffenprobleem aangaat door Hoare reeds eerder te Genève aan de orde gesteld, legde hij er thans bijzonderen nadruk op, dat dit een vraagstuk is van feconomischen, niet van politieken of terri- torialen aard. Met andere woorden, de lan den die er bezorgd over zijn, dat hun ge brek aan grondstoffen nadeelig is voor hun nationale veiligheid, moeten eerder hun vertrouwen stellen in de collectiviteit, dan In het versterken der nationale kracht door tpid^el van gebiedsuitbreiding of door het onder hun zeggenschap brengen van bo dem- en andere rijkdommen. De kwestie, zoo gaf de minister toe, moet Worden onderzocht, doch ook hiertoe dient eerst de rust in de wereld te zijn terugge keerd. want de besprekingen moeten ge schieden in een atmosfeer van kalmte, zon der hartstocht en niet in een oorlogs atmosfeer. Blijkbaar waren deze woorden niet alleen tot Mussolini, doch over diens hoofd heen tot nog andere belanghebbenden gericht Er zijn vrij wat moer staten dan die van het Apenijnsch schiereiland alleen die zich in het nauw voelen, politiek en Économisch, en die gaarne hun schouders eens zouden vrij maken, zoodra dit pas jee ft. Over het Chineesch-Japansche probleem «sprekende, dat voornamelijk hangt aan do Autonomistische politiek, welke thans in Noord-China wordt gevoerd, wees Hoare er op, dat de Britsche regeering vriendschap pelijke betrekkingen wensclit te onderhou den met beide landen. Spreker betreurde ktfusschen dat zich ginds gebeurtenissen hebben voorgedaan, welke kunnen doen denken, dat er Japansche invloeden werk zaam zijn om vorm te geven aan Chinee- sche biunenlandsche politieke en admini stratieve verwikkelingen. Alles wat dit ge loof zou kunnen doen post vatten, zoo ein digde deze passus veelbeteekenend, zou het prestige van Japan en de wederzijdsche be trekkingen tusschen Japon en zijn buren slechts kunnen schaden. Wat Egypte betreft, heeft Hoare uit eengezet, dat zijn vorige rede door velen In 'dat land verkeerd begrepen is. De Britsche regeering heeft niet het voornemen, zicb tegen Egyptische aspiraties te verzetten, en zij is evenals in het verleden ertoe bereid, jde verwezenlijking daarvan te bevorderen Gegeven echter de zorgen van het oogen blik aldus Sir Samuel zoo ben ik er zeker van, dat men niet zal verwachten dal ik een datum bepaal om de onderhandelin gen te openen, hetwelk een aantal moeilijk heden en complicaties met zich zou bren gen Na zich zoo als het ware een weg naar het Abessijnsche conflict te hebben ge baand, al sprekende daarbij zijn positie ten opzichte der hangende vraagstukken tegen dezen achtergrond afteekenende. bracht Hoare nog eens opnieuw tot uiting, idat de eene regeering niet meer dan een andere verantwoordelijk is voor de coller lieve beslissingen, welke te Genève ten op zichte van Italië zijn genomen. Ik doe opnieuw een beroep op Mussolini fen zijn londgenooten, aldus de Britsche mi uister, om de achterdocht op te geven als hadden wij duistere motieven om den Vol kenbond te steunen; als zouden wij Italië Willen vernederen, of een obstakel willen plaatsen tusschen Italië en Frankrijk. Doch zoolang een collectieve actie nood zakelijk is, is de Volkenbond met inbegrip jvan Groot-Brittannië verplicht zijn actie froort te zetten krachtens het Volkenbond^ pact Er ,is geen enkele waarschijnlijkheid dat de Volkenbond zal verzwakken, of da' zijn leden hun rol niet zullen vervullen Maar ik doe een beroep, zoo besloot Hoare. téi} gunste van den vrede Dit beroep i- geen aanwijzing van zwakheid; het is en k,i qn alleen het bewijs van onzen wenscb zoo spoedig mogelijk een einde te' maken aan een geschil, dat de wereld met bitter beid vervult. Van alle kanten bestaan tr problemen, waarvan de oplossing thans Vertrgging ondervindt. Als wij ons vast toonen in onze doclein iflen, in onze hulpbronnen en in onze vei dediging, zoo besloot de minister en hel was of hij met deze woorden terugkeerde tot de naar hem luisterende Lagerhuisledep «n niet langer in de verte sprak zullee wij deze gevaren te boven komen, zooals wij in het verleden ook de veel grootere het hoofd wisten te bieden. De luisteraars in de verte zullen deze Woorden met ernst hebben te overwegen! DE KEIZER NAAR HET NOORDEN? Maarschalk Badoglio seint het volgende, 6Sste legerbericht: Het Eritreesche legercorps zet de actie in Tembien voort en heeft het gebied van Cacciamo bereikt. Aan het front van het eerste legercorps hebben do patrouilles op intensieve wijze een actie uitgevoerd voorbij de linie DoloMa kallé. Gewapende Abessijnen zijn bij Debar ten Zuidwesten van Makallé op de vlucht gedreven. Eenige onderlei ders en gewapende manschappen van Dedzjas Kassa Sebat hebben hun onder werping aangeboden bij het hoofdkwar tier van de Danakil-colonne in Aabi. Aan het front van het tweede leger corps zijn vijandelijke groepen aan de andere zijde van de rivier Takasse in het Zuiden van Addi Rassi verspreid. Aan Italiaansche zijde zijn vier soldar ten gedood. De luchtvaartafdeeling heeft op in tensieve wijze aan het geheele front verkenningsvluchten uitgevoerd. Naar verluidt worden de militaire be sprekingen te Dessie voortgezet De keizer zou voornemens zijn, binnenkort den opper bevelhebber der Abessijnsche troepen aan het Noordelijk front te bezoeken. Het is mogelijk, dat in zijn gezelschap eenige jour nalisten zich naar het front zullen begeven. Volgens Abessijnsche berichten duren de verbitterde gevechten op de hoogvlakte van Tembien en in het Gheralta-gebied voort De honden waarschuwen De vele honden in Abessinië zijn van groot nut, omdat zij tezamen met de hye na's en gieren zorgen voor het opruimen van het vuil. Thans bewijzen zij opnieuw hun nut in den oorlog, aangezien hun scherp gehoor hen in staat stelt, eerder dan de mensch naderende vliegtuigen te vernemen. Zoo geven zij den inlanders aan, wanneer deze dekking moeten zoeken. Het volgende geval wordt medegedeeld door een Amerikaansch dokter te Daggah Bur, dat door de Italianen werd gebom bardeerd. Bij den eersten raid werd een vijftigtal honden door bommen gedood, bij den twee den aanval hoorden de honden het geronk van de motoren, werden ongerust en zoch ten instinctief dekking in kuilen en struik gewas en ontkwamen zoo aan een slach ting. De derde keer verborgen zich de dieren lang voor de Italiaansche vliegtuigen de plaats bereikten. De bewoners trekken thans hun les hier uit en zoeken dekking, zoodra de honden zich onrustig toonen. Gevechten aan het noorderfront De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat troepen onder be vel van Ras Seyoem in den nacht van Woensdag op Donderdag een Italiaansche post te Taïtaka, ten Oosten van Amba Augber, hebben aangevallen. Deze aanval zou echter met zware verliezen voor de Abessijnen zijn afgeslagen. De aanvallers zouden naar de nabij gelegen dorpen zijn gevlucht en boven dien door de de Italianen goed gezind zijnde bevolking zijn achtervolgd. Er werd een Italiaansche strafexpeditie ge zonden naar de opstandige dorpen, die dezen aanval mogelijk hebben gemaakt. Bij déze gevechten werden aan Italiaan sche zijd'e Askari's gewond. gens opgaven van Ttaliaansche zijde, de verliezen van den vjjand zeer groot zouden zijn gewees', terwijl aan Ita'iaansche zijde zelf één Italiaan en één Askari werden ge dood en twee Askari's gewond. De Fransch-Britsche bemiddelingspogingen De werkzaamheden, welke het Fran sche ministerie van buitenlandsche zaken met den sleun van den Brilschcn deskundige Peterson verricht om een basis te vinden voor nieuwe bemiddelingsvoorstellen in het Ita'inansch-Abessijnsch conflict, zouden volgens eeu bericht in de bladen voorloopig slechts betrekking hebben op een niet-bin dende redactie van voorstolleu, welke een bij legging van het geschil zouden moeten mogelijk maliën. De meeningen van Engeland en Frankrijk wijken thans nog op verschillende punten van e'kander af. Men heeft gedacht aan de volgende voor stellen: 1. Italië staat Abessinië een haven af in Italiaansch-Eritrea; 2. een gerings correctie der grenzen in het gebied van Tigre, waarbij de heilige stad Aksoem Abessijnsch zou blijven; 3. Abessinië staat Italië de provincies af ten Zuiden van den achtsten Noor delijken breedtegraad. In het Westen zou de grens van het Italiaansche ge bied volgens de Engelsche opvatting moeten liggen op de 40ste lengtegraad en volgens de Fransche op de 3Sste. Daarbij speelt de vraag of Italië een toegang tot het merengebied zal ver krijgen of niet, een rol. De rest van Abessinië zou onafhankelijk blijven en ook niet onvoorwaardelijk onder een internationaal protectoraat worden ge steld. Den Negus zou het vrijsiaan met den Volkenbond een pact van bijstand te sluiten. Maarschalk De Bono te Rome Marschalk De Bono la te Rome gearri veerd in gezelschap van den staatssecreta ris vap het ministerie van koloniën, Lesso- na, die hem tot Napels tegemoet was gereisd Mussolini was op het station aanwezig: hij begroette den maarschalk hartelijk en omhelsde hem. Verder waren ter begroeting aanwezig de leiders der fascistische partij alle staatssecretarissen, de presidenten v«n Kamei en Senaat en de prefect der politie. Een duizendkoppige menigte juichte op het stationsplein De Bono toe. Een petroleum-raffnaderij in Italië? De President van de Socony Vacuum Oil Company J. A. Brown heeft verklaard, dai het Itaiiaansche filiaal van deze onderne ming, naar aanleiding van een p an, reeds in Juli van dit jaar bestond, een groo te olie-raffinaderij zal bouwen te Napels. Deze raffinaderij zal echter niet voor het voorjaar van 1937 in bedrijf genomen kun nen worden. Eden over de sancties! In een rede voor het Britsche Lagerhuis sprekende over de sancties tegen Italië, verklaarde minister Eden o.a.: Het feit, dat 50 volken bereid ziin geweest een zoo onwelkome verant woording op zich te laden is een op merkelijk getuigenis voor een geloof aan den nieuwen tijd. Bij de sancticmaat regelen moet men er aan denken, dat de Volkenbond echter geen alles omvattend karakter heeft Wat de toepassing van een olie-embargo betreft, do tegenstand van één of meer landen zou voldoende zijn om haar zonder effect te maken. Terloops merkte Eden op dat het geens- RICKETT LANDDE TE ROME Is er weer olie in de lucht? (Van een bijzonderen oorrespondent) R o m e5 December. De Britsche Kunst-Academie te Rome is het jongste slachtoffer der heerschende anti-Britsche gezindheid- Vanmiddag heb ben vier mannen met ladders den naam, die boven de deur is aangebracht, met teer bestreken. De Academie bestaat sedert 1797 en heeft in de afgeloopen 113 jaar een groot aantal beurzen beschikbaar gesteld voor Italiaansche studenten, waarvan steeds een ruim gebruik is gemaakt. Deze vandalisti sche daad is ongetwijfeld het werk van on verantwoordelijke personen, wier gedrag zeker ook in Italiaansche kringen zal wor den afgekeurd. Men vraagt zidh echter tezelfdertijd af, waar men verantwoordelijkheidsgevoel moet zoeken, als zelfs een verantwoordelijk blad als het „Giornale d'Halia" zich niet ontziet om op de voorpagina uitlatingen vet te drukken als de volgende: „5 December 1935: de 18e dag van het economisch beleg, ge organiseerd om het Italiaansche volk te ver nederen en zijn ontwikkelingsmogelijkheden tegen te houden. Vergeet het niet!" Ricket, bijgenaamd „de geheimzinni ge", bekend door de kwestie der Abes- sijnsdhe petroleuraconcessies, is van daag met een privé-vliegtuig te Rome aangekomen. Hij weigert, zich uit te laten omtrent de redenen van zijn gvcr- komst uit Engeland, en beperkt zich er toe, mede te deelen, dat zijn aanwezig heid te Rome louter toevallig is aange zien zijn machine door het slechte weer was opgehouden. Hij denkt morgen zijn reis naar Bagdad voort te zetten. Desondanks wordt zijn aanwezigheid hier, op het critieke oogenblik, waarop petroleum in !het centrum der belang stelling staat, druk besproken. Uit de in omloop zijnd© geruchten kan men afleiden, dat de Italianen geneigd zijn te denken, dat Rickett misschien toch hun vriend is en hen in dit benarde oogewblk komt helpen, in verband met de petroleumkwestie. De hoopvolle toon, die de berichten van sommige Engelsche correspondenten in Ita lië beheersclit, wordt in Italiaansche krin gen pessimistisch beoordeeld. De onderhan delingen te Parijs worden hier als zonder beteekenis afgewezen, pmdnt Italië er niet aan deelneemt en men ze daarom als zon der diplomatieke waarde beschouwt. Er is niets bekend van een ontmoeting met Sir Samuel IToare, en men acht de Britsdie vlootbewegingen uitsluitend van technisch en niet van politiek belang. Do onderstaatssecretaris van buitenland- sdie zaken had vandaag wederom een be spreking met den Britschen ambassadeur Sir Eric Drummond en me.t den Franschen ambassadeur De Chambrun. Beide bespre kingen waren echter volgchis de officiede mededelingen van „zuiver administraticven aard". Het pessimisme schijnt in Italiaansche regeeringskringen te overheerschen. Den druk van den petroleumbovcot schijnt men vandaag evenwel iets minder scherp te stellen. Aan de buitenlandsche pers werd mede gedeeld, dat Italië een dergelijken boycot als „onrechtvaardig" zal beschouwen en dat Italië thans gereed is „om den daardoor ontstanen toestand onder «oogen te zien". Men moet daarbij echter niet vergeten, Jat al deze verklaringen onderhevig zijn aan den invloed van den van dag tot dag ver anderenden toestand. Volgens het offirieele pers- en propaganda-ministerie heeft de Italiaansche regeering uit particuliere bron nen vernomen, dat de inerte landen tegen de toepassing van een petvoleum-boyrot zijn en dat slechts sommige landen, „die een egoist isc he bijbedoeling hebben", voor een dergelijken maatregel te vinden zouden zijn. Volgens de Italiaansche berichten uit As mara. die den Abessijnschen opmarsch aan het Noordelijk front bevestigen, zijn de Abessijnsche troepen thans beter uitgerust en beschikken zij over meer modern wapen tuig dan in bet. begin van den oorlog, wat beteekent, dat 'zij hulp van een aantal Europeesdlie landen krijgen. (Copyright Mornlngpost-A.N.P.) PIJN IN DE RUG EN STIJFHEID Verdwenen en.... voor goed Drie jaren hadden de pijnen geduurd, dan weer meer, dan weer minder, maar altijd waren de pijnen er. Nu na twee jaar Kru- schen Salts gebruikt te hebben, kan deze dankbare patiënt met het volsto recht ver klaren, dat hij ze voor goed kwijt is. ITij schrijft ons: „Drie jaren lang leed ik erg aan pijnen in het laagste deel van mijn rug. Ik pro beerde alle mogelijke middelen zonder eenig succes. Wanneer mijn beenen te lang in dezelfde houding bleven (bijv. wanneer ik sliep) waren zij zoo stijf, dat het bewegen mij tot een marteling was. Nu en dan wa ren de pijnen wat minder, maar dat de eenige verbetering, die ik kon bespeuren. Tenslotte raadde een vriend mij aan het eens met Kruschen Salts te probeeren. Tot mijn groote verrassing verdwenen de pijnen. Twee jaren lang heb ik nu regelmatig Kruschen Salts genomen; ik ben nu vól komen vrij van pijn, maar toch neem ik nog iederen morgen de „kleine degelijksche dosis" in mijn eerste kop thee of koffie. Ik ben nu een goede vijftiger en doe weer zonder eenig bezwaar mijn werk. Ik ben U inderdaad zeer dankbaar voor dit uiterst werkzame en eenvoudige middel. Steeds zal ik aan mijn vrienden vertellen hoe enorm veel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft" A. W. te L. Rheumatische pijnen en pijnlijke stijf heid, welke laatste maar al te dikwijls een voorbode van rheumatiek is, vinden bijna altijd hun oorzaak in opgehoopte afvalstof fen en een daardoor voorkomen van over tollig urinezuur in hot bloed. Kruschen Salts bestaat uit zes verschillende zouten, die lever, nieren en ingewanden aansporen tot krachtiger werking, waardoor de giftige afvalstoffen volkomen worden verwijderd. Do pijnen nemen af, terwijl tegelijkertijd de algemcene gezondheidstoestand enorm verbetert Zoo zult ge door regelmatig ge bruik van Kruschen Salts niet alleen gevrij waard zijn tegen rheumatiek, maar ge zult U ook frisscher, krachtiger en energieker voelen. Kruschen Salts stralende gezondheid -voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij allo apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flpsch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt. (Adv.) zins voor zichzelf spreekt dat de in het huidige geschil ondernomen stappen bi| ieder toekomstig geschil zouden kunnen worden toegepast. Voorts zei de minister dat naar zijn mee ning de meeste volken in dit geschil niet eeu koloniale oorlog of een economische dei-neming zien doch een zaak waarbij het systeem van den Europeeschen vrede op het spel "staat Eden bestreed dat dp geering in dit geschil plotseling van hou ding was veranderd. De Fransch-Britsche verzoeningsvoorstellen Gebiedsafstand en -ruil overwogen De Londer.scbe correeporKtent van „Figaro" schrijft aan zijn blad, dat hij de inhoud van de Framsch-Briische voorstellen lot bijlegging mn het lialiaansch-J sijhsche conflict in groote lijnen kam mode- doelen. Deze zouden op het volgende neerkomen: Ten eerste, een deel d«*r provincie Tigre en de steden Adoea, Adagrat en waarschijn lijk ook Makallé zouden bij Italiaansch Eritrea worden gevoegd, terwijl Aksoem Abessijnsch zou blijven. Ten tweede: de provincie Agada komt bij I te liaan soh Soma li laaid Ten derde: de Abessijnen moeten den Ita lianen economische kolonisatiemogelijkhe den laten in (ié buurt van Bari. Dit gebied zou worden goplaatst onder ten bijzondere bestuurscontrole, doch zou principieel moe ten blijven onder de souveremiteit van den Negus. Ten vierde: de Italianen zouden den Abessijnen een corridor in Eritrea afstaan naar de haven van Assab, met het recht in deze corridor een straatweg of een spoor weg aan te leggen. De Fransche strijdhonden in 't geding! Gistermorgen is de Fransche Kamer op nieuw bijeengekomen ter voortzetting van de debatten over de strijdhonden. Het was herhaaldelijk zeer onrustig in de zaal Bardon, centrum-afgevaardigde van Li moges, oefende felle critiek op het beleid van het socialistische gemeentebestuur van die stad. Men wordt er slechts beschermd aldus zeide hij, indien men links-georiën teerd is. De links-onafhankelijke afgevaardigde Haye zeide, dat het republikeinsche recht van vergadering onder meer te Limoges is geschonden. Hij vroeg, welke maatregelen de regeering denkt te nemen ter bescher ming der republikeinsche vrijheden In de middagzitting verdedigde de rechL sche afgevaardigde Taittinger, de president der „Jeunesse Patriotique", de zaak der ligues. Hij deed heftige aanvallen op de communisten, die hij de handlangers van Moskou noemde. Hij las verschillende do cumenten voor, op grond waarvan hij con cludeerde, dat er gewapende communist, sche organisaties bestaan. Val at sprak als lid van de „Croix de Feu" Hij zeide. dat de leden dezer organisatie de laatste jaren voortdurend hebben blootge staan aan aanvallen en overvallen door de linksche groepen. Te Limoges hebben zii zich voor het eerst energiek te weer gesteld Het is absurd om in ieder optreden der Croix de Feu een provocatie te zien. Herhaaldelijk werd Va. lat door commu nisten geïnterrumpeerd, lïr werd geroepen- „Moordenaar! Fascist! Askari!'' eii van de andere zijde: „Mond houdenl" De Grieksche amnestie Do Grieksche minister van binnenland- srhe zaken heeft aan 150 officieren, die on der de amnestie vallen, het verblijf in Athe ne ontzegd. Onder dit verbod valt ook ge neraal Kamenos, de leider van den opstand, die in Maan 1935 in Macedonië uitbrak Ook admiraal Denicstriehas en kapitein Kol- liaele.xis, die aan de muiterij op de vloot hebben deelgenomen, mogen zich niet te Athene ophouden De koning heeft voor het eerst na zijn restauratie de buitenlandsche pers ontvan gen. Hij dankte de journa'isten voor de objectieve berichtgeving, die Griekenland ten goede komt. Hij sprak den wensch uit, dat de vertrekkende journalisten goede her inneringen aan Griekenland zullen blijven behouden en dat de te Athene blijvende journalisten zich daar thuis zullen gevoelen Streicher verkoopt de „Stürmer" Is zijn rol uitgespeeld? De Pragor Presse van 3 Dec. jl. ver neemt uit Berlijn, dat. oen overeenkomst tot verkoop van het antisemietische weekblad de „Stürmer" thans is afgesloten. Als koo- per wordt niet zooals bij geruchte reeds verluidde het Ullstein-Mosse-eonceni, doch Winkler, de voorzitter van het „Ver band Deutsclier Zeitungsverlfiger" genoemd. Winkler zou echter slechts een stroonian zijn. Gemeld wordt, dat hij de uitgeverij van de Stürmer in een N.V. zal omzetten en deze later bij het concern zal inschakelen. De „Stürmer" zal dan te Berlijn worden gedrukt en de opdracht hiertoe za bijdragen tot financieele verlichting van een der zwaar onder de crisis lijdende voormalige democra tische groote drukkerijen. Als koopsom wordt het bedrag van twee en een half millioen mark genoemd, waar van de gouwleider van Franken en redac teur van de „Stürmer", Julius Streicher, de eene helft en de burgemeester van Neuren berg, Liebel, die financieel bij de uitgeverij was geïnteresseerd, de andere helft zou ont- vangen. De koopovereenkomst zal op 1 Jan. a.s. in werking treden. Reeds sedert eenige weken aldus de Pragcr Presse heeft de „Stürmer" op hoog hevel een meer gematigden toon moe ten aanslaan, vooral door het achterwege laten van zijn meest agressieve rubriek, de „brievenbus". Het ligt in de bedoeling, dat de „Stürmer' een tijdschrift voor rassenpolitiek zal blijven doch dat al te radicale tendenzen zullen worden vermeden. Het programma van dc „Stürmer" is immers in de wetten van Neu renberg door de rijksregeering zelf ln zijn meest blangrijke punten verwezenlijkt Ook de „Stürmer"-vitrines zullen tijdelijk verdwijnen en pas na afloop van de olym pische spelen weer worden opgesteld. Dezen maatregel brengt men in verband met hot bezoek van den president van het interna tionaal olympisch comité, graaf de Baillet Latour, aan eenige overheidsinstanties te Berlijn. Een ander door Streicher uitgegeven tijd schrift „Deutsche Volksgesundheit aus Blut und Boden" heeft volgens de ,J?rager Presse" eveneens opgehouden te verschij nen. Dit blad was een kwakzalverscourant, die het pleit voerde voor de afschaffing der inenting en voor allerlei geneesmiddelen. In den loop van het jaar heeft dit orgaan een extra-inentingsnummer uitgegeven, dat aan alle arisen in Duitschland werd verzonden. Zelfs do nationaal-socialistische bond van artsen moest tegen dit persproduct stelling nemen en den gouwleider van Franken desavoueerem Overigens is het. in den laat- sten tijd tot arrestaties van een aantal t3- genstanders der inenting gekomen, omdat hun propaganda van hooger hand werd be schouwd als protest togen de staatsmacht Het verlies van deze beide tijdschriften be teekent voor Julius Streicher een belang rijke vermindering van zijn tot nu toe zoo grootcn invloed op de publieke opinie, in dien het tenminste niet het voorspel vormt tot zijn uitschakeling. Dr SAHM TERUG IN DE N3.D.A.P. Naar de „Times" verneemt, zou dr Sahm de eerste burgemeester van Berlijn, die zoo als gemeld, verleden week uit de nationaal socialistische partij werd gezet, door toe doen van Hitler weer in de partij zijn op genomen. Vermoedelijk houdt deze rehabilitatie, evenals de blijkbaar voorgenomen wijziging van de politieke richting van Streichers anti Joodsého „Stuermer", verband met den wensch van het Duitsch regime, om alles te vermijden, wat een slechten indruk znu kunnen maken op de vreemdelingen, die volgend jaar de Olympische Spelen in Ber lijn zullen bijwonen. Amerika heeft vijf raillioen werkloozen minder In de Vereenigde Staten is in de periode Maart 1933September 1935 bet aantal werkloozen met omstreeks vijf millioen ver minderd. Het totale aantal werkloozen wordt thans nog geschat op omstreeks elf millioen. Slechts in de wegenbouw is werk in overvloed; speciaal de industrie en de bouwvakken lijden nog van de crisis. De luchtvaart op Britsch-Indië Vier of vijf diensten per week Naar dc Britsche minister van Luchtvaart heeft medegedeeld, zullen er binnenkort 4 of 5 wekelijksche diensten van Engeland op Britsch-Indië worden ingesteld, en voorts twee vaste diensten per week naar Australië, en twee naar Kaapstad. Wij hopen, aldus deze minister, dat 1937 de post door de lucht vervoerd zal worden tot Indië, Malakka, Australië Afrikaansclie koloniën. Groote vliegbooten en vliegtuigen zijn zijn reeds voor deze diensten besteld, en wij vertrouwen, dat ook de trans-atlanti- sche dienst thans werkelijkheid zal worden. De Vereenïgde Staten en Noord-China De minister van buitenlandsche zaken Huil brengt ter kennis van alle volken dat dn ••figeering «Ier V.S. de autonomische be weging in Noord China niet met onverschil ligheid aanschouwt Hij verzoekt alle volken de bestaande vei dragen te eerbiedigen. Hull noemde den naam van Japan niet doch men vermoedt dat hij dit land bedoelde. Hot verdrag waarbij Amerika belang heeft, is het Negën-mogendheden-vqrdrag, De mogelijkheid de onderhandelingen voor een Amerikaansch-Britsche handelsovereen komst te hervatten, wordt thans te Londen onder oogen gezien. De door Cordell Huil aan de pers ver strekte desbetreffende mededeelingen wor den in de bladen besproken, mede in ver band mot de voorstellen tot instelling van een luchtpostdienst over den Atlantische» Oceaan. Er worden groote vliecbooten gebouwd in /e.rband met plannen, van de Imperial Air ways. JAPAN EN DE VLOOTCONFERENTIE verband met de beweerde uitlatingen van de zijde der Japansche delegatie op de •iootconferentie te Londen inzake de voor waardelijke afschaffing van het duikboot- wapen en de mogelijkheid van een non agressiepact voor het gebied van de Stilla Oceaan wordt te Tokio officieus verklaard, dat Japan iedere, bespreking van politieke kwesties te Londen van de hand wijst Kort Nieuws Vijf Japansche militaire vliegtuigen heS hen boven Peking pamfletten uitgeworpen waarin gewezei» word op Ihet succes der seperatistische. beweging in Oost.-Hopei. De autoriteiten zijn hierdoor zeer veront rust De koning van Noorwegen is naar En geland vertrokken om daar de uitvaart van prinses Victoria, welke Zaterdag zal plaats hebben, bij te wonen. De koningia van Noorwegen, die een zuster van Victoria is, bevindt zich reods in Engeland. Ook dc koning van Denemarken zal dc bijzetting bijwonen. In Rio de Janeiro is een drijfjacht houden op communisten en extremistische elementen, waarbij 22 buitenlanders zijn ge arresteerd, die worden beschuldigd van core munistische agitatie. Zij zullen zoo spoedig mogelijk uit Bra zilië worden goizct. GEMENGD NIEUWS De Maas begint te vallen Een val van 15 c.M. genoteerd De was van de Maas is opgehouden. Gistel werd te Venlo de eerste val genoteerd, nl 15 cM. Gezien het feit, dat ook België val blijft seinen ma? worden verwacht, dat hel Maaswater spoedig weer tot het gewon* niveau is teruggekeerd. Uit Nijmegen word: gemeld, dat de Waal de laatste paar dagei 2 Meter gewassen is. Vermoedelijk zal ooi hieraan wel spoedig een einde komen. Doodelijk mijnongeluk In de ondergrondsche werken van mijn Willem Sofie te Spekholzerheidi is de ongehuwde houwer W. J. Slupen ondei vallend gesteente geraakt en gedood. In 3V2 jaar is in de Willem Sofie geen doodelijk ongeluk voorgevallen. Bakfiets onder autobus De berijder gedod Op de Weesperzijde bij de Boerhaaveslraai te Amsterdam heeft gistermiddag een zeet ernstig ongeluk met dodelijken atloop plaats gehad. Een 47-jarige man, die een bakfiets be stuurde, kwam uit de Boerhaavestraat, toen juist een gemeentebus van lijn D passeerde. Vermoedelijk is hij tegen de bus geredei en er toen onder geraakt In zeer ernstigen toestand is de man het O. L. Vrouwegasthuis overgebracht waar hij enkele oogenblikken later overleed STAKING TE ROOSENDAAL In de sigarenmakersbranche In verband met een loonskwestie is on verwacht een staking uitgebroken in dl sigarenfabriek van de firma Van Eyndho ven te RoosendaaL De sigarenmakers verlangden nalevini van het Collectief Contract. Toen de verte genwoordigers van de Katholieke en dern^ bonden hierover een onderhoud vroegen bij de directie weigerde deze hen te-ontvangen. Tevens verklaarde dc directii do f abri ekscom missie voor ontbonden. In deze houding hebben de bonden aanleiding gevoncen om .de stakingsorder af te kondi gen. Gistermorgen omvatte de staking all( 25 sigarenmakers. Alleen het vaste perso need dat buiten de C.A.O. valt, is nog aai den arbeid. BOERDERIJ AFGEBRAND Gisternacht is door onbekende oorzaak dl j groote boerderij van J. Zuiderveld te D< Tieke bij Drachten afgebrand. De bewoner die alleen thuis was wist zich i door uit het zolderraam te springen in vei h ligheid te stellen. s Al het vee, 14 koeien, een paard en een by varken, kwam in dc vlammen om. De boerfT derij is laag verzekerd. VAN DE BOK GESLINGERD Op den weg van Borne naar Weers lo heeft een ernstig ongeluk plaats gehad De petroleum ven ter J. Lokotte uit Weer selo kwam op onverklaarbare wijze mei paard en wagen voor een juist passeerendl auto van den heer J. Telman uit Borne. De venter werd van den wagen geslingcri en hevig bloedend opgenomen. Hij werd het R.K. ziekenhuis te Oldenzaal ver voerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. EX-NOTARIS VEROORDEELD De Bredasche rechtbank veroordeelde notaris P. uit Bergen op Zoom wc» het plegen van verduisteringen tot maanden gevangenisstraf met aftrek den tijd in voorarrest doorgebracht. De eisch was een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. „JOS MARIA" WORDT VLOT GEBRACHT De beslissing inzake de berging van hel bij Egmond gestrande motor-vrachtschip, de „Jos Maria", is gevallen. Het schip zal wor den vlot gebracht door Smit en Van der Taks Bergingsmaatschappij, aan wie ook het vlotbrengen van de „Kerkplein" is op JUBILEUM VAN EEN DELINQUENT Hij kon geen knoopen zien! 't Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den 60-jarigen vischventer wegens verzet i egon ce politie tot veertien dagen gevang© lisstraf. Het was voor den veroordeelde een .jubi leum"; hij hoorde zich nl. voor de vijfender tigste maal veroordeelen. In totaal heeft hij twaalf en een half jaar in de gevangei doorgebracht. Het mcerendecl der veroord™ lingen was wegens gepleegd verzet regen do politie. Ook heeft hij herhaaldelijk e-n be zoek aan Rijkswerkinrichtingen gebracht, bovendien was hij ook voor den kantonrech ter geen onbekende; verschillende overtre dingen noodzaakten hem geldboeten tc be talen of de vervangende hechtenis uit to zitten. Met de politie stond hij zooala uit de verooi deelingen blijk'. op slechten „hij kon geen knoopen zien", zooali hij klaarde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2