DE OORLOG IN OOST-AFRIKA DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland GEEN NIEUWJAARS RECEPTIE TE ROME Begin van een algemeene breuk? [(Van een bij zonderen correspondent) Rome, 4 December. Twee door don Koning en de Koningin van Italië genomen besluiten geven een beeld van den gespannen toestand, die op het oogen- blik in het land heerscht De Koning heeft besloten het diplomatieke corps niet op Nieuwjaarsdag te ontvangen en de Konin g-in heeft de koninklijke trouwringen be schikbaar gesteld om tot goud voor de natio nale schatkist te worden versmolten. Deze eenvoudige gestes zijn uitingen van een na tionalistische overspannenheid, die door de geprikkeldheid over de toepassing der sanc ties gemakkelijk tot een uitbarsting kan ko men. De directe gevolgen daarvan zouden volgens sommigen kunnen zijn, dat de diplo matieke betrekkingen met landen, die de sancties ondersteunen, zouden worden afge broken, dat men Genève in den steek zou la ten en dat men zou verklaren, dat er tus- scchen de betrokken landen en Italië een oorlogstoestand bestond. Al deze mogelijkheden, afzonderlijk of tege lijkertijd, zouden binnen enkele weken ver svacht kunnen worden, en toch hangt het uit breken van een dergelijke crisis af van be sluiten, waarover buiten de grenzen van Ita- Jiê zal wordei beslist hoe vreemd dit ook moge lijken voor ieder, die buiten Italië leeft en daardoor de nationale en persoon lijke gevoelens hier niet kent Zoo ziet de toestand er uit onafhankelijk van de vraag ©f Italië gelijk heeft of niet Mussolini heeft Cijn land met den rug tegen de muur gedre ven en alles wijst erop. dat alp hij gedwon gen wordt te bukken voor den Volkenbond, hij dit temidden van een nieuwen wereld brand verkiest te doen. Het besluit van den Koning is in de vol gende eenvoudige verklaring vervat: „De ge bruikelijke ontvangst van de autoriteiten en v»n het diplomatieke corps, die hun beste wensohen aan Hunne Majesteiten den Ko ning en de Koningin komen overbrengen, zal Idit jaar bij het aanbreken van het nieuwe jaar niet plaats vinden". f De duidelijke beteekenis van het verbreken van de persoonlijke relaties j' tusschen de regeering en de 52 diplo- f matieke vertegenwoordigers, die bij het Quirinaal geaccrediteerd zijn, kan niet over het hoofd worden ge zien. Voor het eerst in de geschiedenis van Italië zal het laten vervallen van een ceremonie, waarbij de vertegen woordigers hun beste wenschen voor Italië komen uitspreken, te Rome als een grootere eer worden beschouwd dan de ceremonie zelf, waaraan men zoo groote waarde hechtte. Men beschouwt dit besluit ln alle kringen van Italië als een voorlooper van een nog formeeler breuk met bet Quirinaal. Terwij het besluit van den Koning op di plomatiek terrein ligt, sluit dat van de Ko ningin aan bij de toenemende hartstochten ider bevolking. Koningin Elena geeft in een ©pen brief aan Mussolini als hoofd der regeering haar besluit te kennen om haar trouwring en die van haar echtgenoot te voegen bij die van de overige bevolking van Italië, die op 18 December a.s., den „Dag van Trouw", den oproep van de regeering zal beantwoorden. Het effect, dat dit voorbeeld op de gemoe- Beren van de reeds opgewonden bevolking kal bobben, valt nog niet te overzien. De verheerlijking van het gezin is diep ge morteld in Italië en niets zal meer tot de verbeelding van het Italiaansche volk spre ken dan dit vrijwillige offer van het heilige symbool van de huwelijkstrouw. Ook andere leden der Koninklijke familie hebben goud en zilver afgestaan naast datgene, dat reeds eerder door den Koning en de Konin- Igin was gesobonken. Er worden voorts lan ge lijsten gepubliceerd met namen van bis schoppen, waarbij schenkingen van kruisen er bisschoppelijke ketenen zijn vermeld. Iedere schooi en elk instituut wedijvert om baar aandeel bij te dragen. f Het ïs overbodig en nutteloos om langer te spreken over de interne eco- nomische en financieele oorzaken, die deze vrijwillige bijdragen aan de schat kist noodig hebben gemaakt Men acht het momenteel van meer belang, uiting te geven aan de nationalistische gemoedsgesteldheid, zooals die thans ln Italië wortel heeft geschoten. En bet is de vraag, of het verstandig is een tot kookpunt gebracht volk in een positie te dwingen, die elke mogelijk heid van een terugtocht afsnijdt. r Mededeelingen uit Engeland en Amerika, Bat de Italiaansche regeering een mono polie zou hebben gegeven aan de Standard "Oil Company van New York worden hier officieel tegengesproken. Men verklaart, dat tijt bericht van eiken grondslag ontbloot is Men is in regeeringskringen van meening, 'dat de petroleum- en benzine-voorraden vol doende zijn om leger, vloot en luchtmacht nog geruimen tijd te voorzien. Geen enkel commentaar van eenig belang !s geleverd op de Engelsche troonrede. In bffieieele kringen weigert men. zich erover Uit te laten. In dezelfde kringen verklaart men. dat voor zoover Italië hekend is er geen besprekingen over een oplossing van de [Abessijnsche kwestie gaande zijn. .'(Auteursrecht Mornlngpost A.N.P.) De Londensche Vlootconferentie De Amerikaansche, Fransche en Italiaan- feehe delegaties naar de vlootconferentie. die Maandag a.s. te Londen geopend wordt, zullen heden in de Rritsrhe hoofdstad aan komen. De Japansche delegatie is reeds gearriveerd. Het banket, dat de Britsche regeering den gedelegeerden Maandagavond zou aanhie- WEINIG NIEUWS VAN DE FRONTEN De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt, dat de in vroegere be richten gedane voorspellingen over de eventueele ontwikkeling van de situ atie aan het Noordelijk front bevestigd worden. In de omgeving van de Ta- kazze ontwikkelen de Abessijnen een groote activiteit, die er op schijnt te wijzen, dat een Abessijnsche door braakpoging in deze richting te ver wachten is, terwijl de kern van het Abessijnsche leger voor Makallé de Italiaansche strijdkrachten tracht be zig te houden. Omtrent de Italiaansche plannen ls niets met zekerheid bekend. De mee ningen over de mogelijkheid en de plaats van een beslissenden slag loo- pen uiteen. Men gelooft, dat misschien de binnenlandsche toestand van Abes- sinië den Negus zou kunnen dwingen den slag te leveren, dien hij totnogtoe heeft willen vermijden. Volgens berichten uit Dzjiboeti in de Italiaansche pers te Asmara zouden de troepen van den sultan van Aoesa voortdurend de Abessijnsche verster kingen en karavanen, die uit Fransch Somaliland komen, aanvallen. In het gebied van Azbi, ten N.W. van Makallé, heeft oe luitenant van Ras Kassa. Kas Sebat, zijn onderwerping aangeboden. Te Rome wordt formeel ontkend dat de Abessijnen Gorahei en Gerlogoebi zouden hebben bezet. Men voegt hieraan toe, dat de aanleg van een vliegveld bij Gorahei thans zoo goed als gereed is. Intusschen zijn te Addis Abeba berichten binnengekomen, volgens welke Gorahei en Gerlogoebi 's nachts door de Abessijnen zout.en zijn bezeL Deze berichten moeten echter met bijzondere voorzichtigheid wor den beoordeeld, daar zij tot dusverre niet van officieele Abessijnsche zijde zijn beves tigd. Volgens te Addis Abeba ontvangen be richten van het Zuidelijk front zouden de Italiaansche strijdkrachten de operaties voor loop ig hebben gestaakt, naar zij, naar beweerd wordt, de ten koste van groote of fers ingenomen bases weer zouden hebbeD verloren. Naar van Abessijnsche zijde verder ver luidt hebben de Italiaansche vliegtuigen in de afgeloopen week ongeveer 3000 bommen en luchttorpedo's op Daggahboer geworpen Men concludeert hieruit dat aan Italiaansche zijde de meening bestond, cat Ras Nassiboe zijn hoofdkwartier in deze plaats had opge slagen. Abessijnsche militaire deskundigen gelooven, dat de Italiaansche troepen ln de komende drie weken aan het Zuidelijk front niet zullen kunnen aanvallen, aangezien het den Abes sijnen gelukt is, de door de Italianen veroverde gebieden te hernemen, zon der dat dit veel offers heeft geèischt, Italië en de sancties Het schip, aan boord waarvan maarschalk De Bono de thuisreis maakt, is te Syracuse aangekomen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de beroemde tenor Beniamlno Gigü zijn medailles en een aantal kunstvoorwerpen ter beschikking van den secretaris der fascistische partij te Rome heeft gesteld. De priester Aldo Bruseno richt zich in een oproep tot de katholieken der geheele we reld, hen aansporende, dat zij Italië ter zijde staan in den strijd, die thans gevoerd wordt Door het katholieke Italië te verdedigen. aldu9 zegt hij, veraedigt men het katholicis me, dat tegelijkertijd bedreigd wordt door het communisme en de vrijmetselarij. Geen olie-contract met Italië? De zaak wordt gedementeerd Teagle, de president van de „Stan dard Oil Company of New-Jersey" heeft de berichten, volgens welke zijn Ita liaansche dochtermaatschappij Italië'a olievoorziening tijdens den oorlog zou garandeeren in ruil voor een langdurig monopolie, gedementeerd. Teagl verklaarde, dat de berichten „een belachelijk stuk propaganda" waren. Inmiddels hebben de zegslieden van de United Press opnieuw de juistheid mder zocht van het gisteren vermelde bericht over een olie-contract tusschen Italië en een Italiaansch-Amerikaansche pctroleum- maatschappij. Een officieel Italiaansch démenti ont kent, dat Italië aan de „Standard 01" Com pany of New-York" een olie-monopolie zou hebben verleend. In het onderhavige herlch* werd echter niet van deze maatschappij gesproken maar van de Standard Oil Com pany of New-Jersey, hetgeen iets geheel anders is. Evenwel heeft ook de president van laatst genoemde maatschappij Teagle zulk een overeenkomst gedementeerd. Met. betrekking tot een eventueel pe- tjvtlenim-emhargo stelt men zich in be voegde Ita'iaansehe kringen nog steeds op het standpunt, dat, na de laatste verklarin gen van de Canadeesche regeering, van geeu enkele zijde nieuwe stappen in deze rich ting zijn gedaan. Men is bovendien, naar men verklaart van meening, dat door een embargo ui hei begin slechts de burgerbevolking zal wor den getroffen. Volgens Italiaansche mede deelingen zouden Inderdaad het leger, de vloot en de luchtmacht over zoo groote voor raden beschikken, dat Italië geruimen t\ji aan een embargo het hoofd zou kunnen bieden. Hoe lang het dat zou kunnen, worilt echter niet gezegd. Alleen reeds in dit verband, aldus ver klaart men, blijkt de onjuistheid der berich. ten, als zou Italië aan de Standard Oil een monopolie voor petroleum-leveranties heb ben verleend. Een vredesplan voor Oost-Af rika? De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verklaart, dat berichten uit Parijs, volgens welke tusschen de Britsohe en de Framsche. deskundigen een overeenkomst zou zijn tot stand gekomen over een basis voor het vredesplan voor Abessinié, dat thans aan Mussolini moet worden voorgelegd), te Londen praematuur genoemd worden. Men neemt een zeer groote geheimhouding in acht Intusschenverluidt, dei de deskundigen nog minstens eenmaal zullen moeten bijeen komen. Men hoopt evenwel de besprekingen te kunnen beëindigen vóór de aankomst van den Britschen minister van buitenland- sche zaken, Sir Samuel Hoare, die Zatardag te Parijs wordt verwacht Tot nu toe is aan Britsche zijde niet be sloten de Fransche voorstellen aan Musso lini te ondeisteunen. Dit beteekent even wel niet dat den loop der volgende week geen aparte of gemeenschappelijke pogingen der beide regeeringen zullen worden onder- nora enom de vijandelijkheden te doen eindigen. Het Italiaansche hof en de sancties Een brief der Koningin Volgens een officieele mededeeling zijn de aan het Italiaansche ho' gebruikelijke Nieuwjaarsrecepties van net corps diploma tique en de autoriteiten voor het komende jaar afgelast Dit houdt ongetwijfeld verband met den toestand geschapen door do sancties, en den daardoor in het leven geroepen Italia&n- schen afweerkamp, die in strijd zouden komen met he* gevoel van het volk, bij feestelijke ontvangsten. De koningin heeft den volgenden brief gezonden aan den duce- „Ik wensch, dat gij weet, dat onder de vele bijdragen van de vrouwen van Italië voor de glorie van ons dierbaar en groot vaderland ook de ring z&i zijn, welken de koning mij bij ons huwelijk gaf. Ik geef dezen ring met vreugde aan het vaderland. Mi|n ring is nij het dierbaarste bezit, want deze herinnert mij aan den dag, waarop ik het geluk had Italiaansche te worden". Ook de Koning heeft zijn trouwring aan den staat geschonken. De Paus ontvangt niet.... De „Matln" meldt uit Rome, dat de afge vaardigden der vrouwelijke fascisten, moe ders, weduwen en zusters van slachtoffers uit den wereldoorlog, die Zonoag een indruk wekkende ceremonie hadden bijgewoond, welke was gepresideerd door Mussolini, door den Paus in audiëntie zouden worden ontvangen. Op het laatste oogenblik evenwel is deze audiëntie afgezegd. De Heilige Stoel heeft een nota gepubliceerd, waarin worot ver klaard, dat het bezoek aan Rome der 845 afgevaardigden een politiek en geen religi eus doel heeft gehad en dat de Paus derhal ve geen gelegenheid heeft gehad, haar te ontvangen. Een financieel schandaal in Italië In Italië houdt het departement van fi nanciën zich op het oogenblik bezig met het ontrafelen van een groot financieel schan daal, waarbij een van de grootste Italiaan sche industrieelen betrokken was. Bedoelde persoon, Signor Carlo Feitri- nelli. zou in strijd met de Italiaansche de- viezenwetten, onder een anderen naam een bedrag van 800.000.000 lire op verscheidene banken in Zwitserland gedeponeerd h*b ben. Ook zou Feltrinelli 'n som van 60.000.000 lire hebben aangeboden aan de Italiaansche regeering om de zaak in den doofpot te stoppen. Dit aanbod werd echter van de hand gewezen. De regeering heeft alle eigendommen en bankdeposito's, die Feltrinelli in Italië bezat, in beslag laten nemen en meent, dat dit ook met zijn bankdeposito's in het buiten land zal kunnen geschieden. Intusschen heeft, toen Feltrinelli voor den Italiaanschen credietraad moest verschijnen om verantwoording af te leggen, er een droevig voorval plaats gehad: Feltrinelli werd plotseling onwel en stierf korten tijd daarna. De Vlaamsche kwestie Wal oud-Minister Sap zegt Oud-minister Sap, een der leiders van de huidige Vlaamsche beweging bij de katho lieken, heeft, te Izegem. in West-Vlaande- ren, een redevoering gehouden over den stand van het Vlaamsche vraagstuk, dat, naar men weet. sedert eenige tijd weer op de voorgrond begint te treden. „De Vlaam sche kwestie", zoo zeide hij woordelijk", „ls in een nieuw stadium getreden. Al gemeen maakt men thans de opmerking dat, jammer genoeg, de Vlaamsche wetten zoo wat overal maar hoofdzakelijk in de centrale besturen, niet of zeer gebrekkig, en met zeer veel kwaden wil worden toegepast. En algemeen ook is de onwrikbare wil tot uiting gekomen dat daar een einde aan moet komen. In dit opzicht is het verheu gend de neiging tot samenwerking onder Vlamingen van de meest uiteenloopende schakeeringen gade te slaan. Zulks komt ten goede aan de Vlaamsche zaak, die aldus dichter bjj de gewenschte oplossing staat en ook aan België. Ik voeg er aan toe: een heid die ons zeer dierbaar is, zal slechts gehandhaafd blijven en worden versterkt indien de Vlamingen zich volledig thuis voelen in hun land, indien de formu e .ge lijkheid in rechte en in feite" tot een deug delijke en echte werkelijkheid in de zeer nabije toekomst ligt en indien de Vlamin gen voorts hand in hand, den Vlaamschën strijd weten te voeren". De Noord-Chineesche kwestie In een onderhoud met den Japanschen ambassadeur Ariosji verklaarde de waar nemende Chineesche minister van buiten- landsche zaken Tang-Yoe-jen, dat de minis ter van oorlog Ho-Ying-Tsjin, die van de Naaikingregeering uitgebreide volmachten heeft gekregen, in de Noordelijke provincies een afzonderlijke administratie zal instellen, die in hooge mate rekening zal houden met de wenschen der bevolking van Noord- China en met de plaatselijke verhoudingen, zonder echter afbreuk te doen aan souve- reine rechten van China. Naar aanleiding ven de instructies, die de Japansche ambassadeur uit Tokio heeft gekregen, sprak hij de hoop uit, dat het probleem een gelukkige oplossing zou I vinden. Labour keurt Britsche troonrede af! Labour heeft ln het Lagerhuis bn de de batten over de troonrede e©D motie van afkeuring ingediend Ln den gebruikelijken vorm van een amendement. In het voorste wordt betreurd, dut het de Britsche regee ring niet gelukt is, eon doelmatige politiek voor het herstel en de handhaving van den vrede en voor de vermindering der bewa pening door een internationaal accoord tot stand te brengen. Verder wordt het betreurd, dat de regec- ring er niet in geslaagd is, de economische oorzaken der oorlogen weg te nemen of een plan op te stellen, waardoor de armoede wordt uitgeroeid, de werkloosheid vermin derd, de toestand in de noodlijdende gebie den verbeterd en waardoor rekening wordt gehouden met de eischen tot loonsverhoo- ging der mijnwerkers. Kort Nieuws De Amerikaansdhe bankier Rickett, be kend u't de j»etroleum-coincessie-aangelegen heid, is per vliegtuig onderweg naar Abeeskwê. In Griekenland zullen vermoedelijk einde Januari de nieuwe varkiezingen plaats hebben. Het onderroekingsvaartuig „Discovery" heeft order gekregen te asai9teeren bij de nasporingen naar den vlieger Lincoln Ells worth en zijn mede-piloot Hollick-Kenyon, die sinds 23 November in het Zuidpool gebied zijn verdwenen. UIT OOST-INDIE Leger-jubileura in Ned. Indië Een telegram van den G.G. In verschillende plaatsen ln Ned.-In- dië is gister op feestelijke wijze het feit herdacht, dat 105 jaren geleden de eer ste bataljons van het Kon. Ned. Ind. Leger werden ingesteld. De Gouverneur-Generaal seinde volgens Aneta de volgende geiukwensch aan den Commandant van het Leger: „De Landvoogd verzoekt aan de betrok ken Infanterle-bataljons ter gelegenheid van de herdenking van het 105-jarig bestaan zijn gelukwenschen over te brengen. De Gouvernour-Generaal spreekt de verwach ting uit, dat de corpsen hun roemrijk ver leden steeds hoog zullen houden". De Commandant van het Leger zond daarop het volgende antwoord aan den Gouverneur-Generaal: .Zeg Uwe Excellentie namens Jubileerende infanteriehataljons eerbiedig dank voor gelukwenschen. Zij zullen trotsch zijn op Uwe Excellenties uit gesproken vertrouwen". Uit Semarang, Bandoeng en Malang ma ken de berichten gewag van een opgewekte feestviering. De Vennootschapsbelasting Mot de schatkistvooruitzichten In Ned. Indië ziet het er nog slecht alt. In d Banier (Ned. indië) trof ons een staatje van de laatste jaren. In L928, 1930 en 1932 was de opbrengst der vennootschapsbelasting resp. in afgeronde cijfers 59 millioen, 45 millioen en 11 Mi millioen. De verwachting voor 1934 en 1935 bedraagt resp ruim 8 millioen en rond 8 millioen. Voor 1936 is iets meer geraamd: 8% mil lioen. Als dat maar niet tegen valt, schrijft de Banier en het blad geeft een staat van dividend-uitkeeringen over 1982, 1933 en 1934 van 50 maatschappijen. Slechts 15 er van keerden eenig, een enkele een belangrijk dividend uit. Alle andere hebben ingevuld over alle drie jaren: nihiL De Banier laat er dan op volgen: „Men ziet hoe troosteloos nog alles er uit ziet. Zelfs de maatschappijen die in 1932 en 1933 dividend uitkeerden, zijn voor het mee- rendeel stationair gebleven of zijn achteruit gegaan. Een heel enkele gaf na jarenlange stilstand een dividend of Iets hooger dan het vorige jaar- Wie dit In oogenschouw neemt kan ten aanzien van deze bron van inkomsten met optimistisch zijn. We mogen blij zijn, als de raming voor 1936 wordt gehaald. En als de uitkomst die raming overtreft, zal dat verschil niet heel veel gewicht in de schaal leggen bij het bereiken van een kloppende begrooting. Maar.... alle beetjes helpen- Hopen we maar het beste er van." DE ROOVER IN ADAMSCOSTUUM Een beroovlng die geen succes had SOERABAJA, 4 Dec. (Aneta). Gisteravond om 7 uur werd mej. Bouma op den Coen- Boulevard aangerand door een In.ander, die poogde haar taschje te ontrukken. Bij de ontstane worsteling scheurde de aangeval lene de jas van den Inlander, die ontkwam met het taschje. Huisbedienden zei ten den man na, doch konden hem niet pakken, hoe wel zij hem zfin buikband en broek van het lijf scheurden, waarop de roover verdween. Intusschen was de aangevallene naar huis teruggekeerd, waarop haar vader de politie waarschuwde, die onmiddellijk met 30 man een stuk onbebouwd land aan de Reiniers- bou'evard waarin de roover verdwenen was, afzette en de aftocht afsneed. Dit had succes want tenslotte kwam de roo ver in Adamseostuum te voorschijn. Ook het taschje werd teruggevonden. De Maas wast Toenemend scheepvaartverkeer De Maas blijft wassent Gister is het water weer 24 c.M. gestegen, zoodat de rivier thans een breede stroom is ge worden die de aan de oevers grenzende wei- en bouwlanden overstroomt. De eigenaars haasten zich dan ook de veldvruchten etc. binnen te halen. De losplaatsen te Bleriken te Grave staan reeds onder water, zoodat de schepen elders ligplaats hebben moeten nemen om te laden en to lossen. Ook de bekende boer derij de Staay te Blerik staat met den voet het water. De winterhaven in dit plaats je ligt momenteel vol schepen. Nu het water al hooger rijst, komt er op de Maas ook meer scheepvaart Nagenoeg alle schepen komen de Maas ai. Stroom opwaarts is er niet zooveel te doen. De schippers, die naar Zuid-Limburg varen, geven de voorkeur aan de Zuid-Willems vaart De brand te Den Helder Nog eenige bijzonderheden Onze correspondent te Den Helder zendt ons nog eenige treffende bijzonder heden over den.brand in het warenhuis v.an fa. van Willigen. De oorzaak van den brand schijnt te zijn het zelf ontbranden van eenige celluloid deurplaten, die door de verwarming te warm geworden waren. Het daardoor ont stane vuur breidde zich bliksemsne. uit in de met brandbare goederen voigehoopt© meubelafdeeling en sloeg vandaar over, door de sterke trekking die in het gebouw stond, naar de overige afdeelingen. Verschillende koopers die aan de cassi betaalden en wachtten tot hun pakjes ingo pakt waren moesten met achterlating daar van de vlucht nemen, vooral zij die op de bovenverdiepingen waren. Ook al het per soneel moest overhaast de vlucht nemen zoodat de garderobe en alle fietsen verloren gingen. Iemand die een kind in een kinderwa gen bij zich had, doch juist afrekende, greep nog het geld van pijn. f 95 dat zij had liggen, doch inmiddels vatte de kinderwagen vlam. Een der winkel meisjes zag het, greep het kind eruit en holde naar buiten. De kinderwagen werd een prooi der vlammen. In een der belendende huizen lag een zieke man, die slechts met moejte \yerd ge red. In de huizen aan den achterkant er naast moesten sommigen met touwen uit hun bovenwoningen via hét raam gered worden. Gelukkig kon een benzinetank, in den grond ingegraven, met 3000 L benzine, behouden worden. De cassa met geld is ook verbrand, alleen een brandkast heeft de hitte van het vuur doorstaan. De schade wordt voor huis en inboedel door verzekering gedekt, doch het personeel van 50 man, waaronder verschillende ge huwden met kinderrijke gezinnen, is broo deloos geworden. Behalve enkele gewonden door g'asscherven hadden geen persoonlij ke ongelukken plaats. Denzelfden morgen heeft ook brand ge woed in een café aan de Spoorgracht naast het Leger des Heils. Dit café is geheel uit gebrand; er werd met verschillende stralen water gegeven. GEMENGD NIEUWS Door de ambtenaren van Invoerrechten en accijnzen te Amsterdam in vereeniging met den gemeente-veldwachter te Baambrugge is een inval gedaan in Huize „Geinwijk" te Baambrugge. Reeds geruimen tijd ver moedde men dat in dfo perceel een geheime distilleerderij gevestigd was. Het vermoeden bleek inderdaad gegrond. In het perceel werd een complete installatie aangetroffen. Een groote hoeveelheid gedistilleerd is in beslag genomen, terwijl tegen den heer W. V. pro ces-verbaal is opgemaakt. EEN VOS GESCHOTEN Reeds geruimen tijd werden aan den grenskant te Overslag en Moerheke veel kippen vermist. Deze week Is het aan den heer Bast'aer mogen gelukken in de bos- schen van Moerheke een zilvervos te schie ten. Men vermoedt, dat het dier uit een zilvervossenfokkerij is ontvlucht. Staaldraad in de schroei Noorsch schip keert naar Amsterdam terug Toen gistermorgen 't Noorsche s.s. „Kjor- reford", dat, op weg van Amsterdam naar Great Yarmouth, enkele dagen te IJmuiden was opgehouden wegens het slechte weer, de reis zou vervolgen, heeft het schip bij het manoeuvreeren voor de middensluis een staaldraad met ketting in de schroef gekregen. Behalve dit feit kwam uit het duikeronderzoek tevens vast te staan, dat het koper van de schroefas beschadigd was. In overleg met het bureau Véritas is het schip naar Amsterdam teruggekeerd, waar het in een der dokken van de Amsterdam- sche Droogdok Mij zal worden opgenomen. INBRAAK TE HENGELO, f 1100 verdwenen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ïs een inbraak gepleegd in de villa van de fa milie S. te Hengelo aan den 6traatweg naar Enschede. De bewoners hebben van het onge wensch te bezoek niet eerder iets be merkt dan bij het ontwaken. .Een keukenraam bleek open te staan. Aangenomen wordt, dat de inbrekers langs dezen weg zijn binnenge komen en ook weer zijn verdwenen. In totaal wordt een bedrag vermist van 1100 gulden. Dit alles werd gehaald uit een lederen damestaschje, dat ook bleek te zijn meegenomen uit een geldkistje, uit een spaar- kokertje en uit een doosje in de keuken. De marechaussee van de brigade Hengelo heeft het onderzoek in handen. OP PAARDEN INGEREDEN Het kost een motorrijder het leven. Op de Goorsche straat onder de gemeente De 1 d e n is gisteravond een motorrijder, de heer Nij kamp uit Lochem op een span paar den, dat naar Delden werd gevoerd ingereden. Hy werd van zijn motor geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Een ijlings ontboden ge neesheer dr. Bloemen uit Delden kon slechte de dood constateeren. Het lijk is naar hét R. K. Ziekenhuis te Delden overgebracht. De paarden bleven vrij wel ongedeerd. VERDRONKEN In de buurtschap Twaalfmorgen onder de gemeente Reeuwjjk is de 26 jarige J Perdijk door verdrinking om het leven gekomen. De jongeman zou een schouw gaan halen. Toen hij wat lang weg bleef stelden de huis genooten een onderzoek in. waarbij men al spoedig de schouw onldekte die in een sloot dreef. In de onmiddellijke nabijheid van bootje lag Perdijk zoodat mag worden aange nomen dat hij van de schouw te water is gevallen De levensgeesten waren toen reeds geweken. DOODELIJK FIETSONGELUK Te Hendrik Ido Ambacht II 46 jarige gemeente-architect P. van Drunen, toen hij in de Dirkstraat liep, door een hem achterop komende fiets aangereden. Het slachtoffer kwam zóó ongelukkig te recht, dat hij onmiddellijk dood was. De fietser wiens brilleglazen beslager, waren, had den voetganger niet opgemerkt. is totaal beslagen Daarom zie ik niet al te goed wat achter ligt. Maar de ruitenwisscher werkt goed. En dus gaat het vooruitkijken best. Goed ook! Heeft meer zin! Mijn medepassagier, die, zooals ge weet, de tram en de bus saneert, en op een koopje uit is door mijn goed heid te exploiteeren, begon niet zui nig te foeteren. Op hooggeplaatste heeren nog wel. Komt niet te pasI zei ik minzaam men moet tegen saneerders en vooral tegen foeterende saneerders altijd heel minzaam zijn. Dat ziet ge aan Italië, die ook heel minzaam protes teert en heel minzaam beantwoord wordt. Maar desalniettemin is men zakelijk. Men leert zoo internationale beleefd heidsvormen en hoe deze in acht te nemen. En als het te pas, ook wel eens te onpas komt, past men ze toe. Dus minzaam, maar zakelijk deelde Ik hem mede, dat het nie te pas komt hoogenuit te foeteren. Dat heb je onder dienst wel geleerd. Kost je een poosje petoet. Maar hij liet zich niet van zijn stuk brengen. Is me dal een college! Mag ik vragen, wat u bedoelt, was mijn tegenbericht. G. S. was het antwoord. G. S.?J??!?? 'k Dacht er over langs een omweg naar een psychiater te rijden, om een advies te vragen. Ja! G. SJ! Dat zijn Ge-de-pu-teer-de Staten. Gedeputeerd wil zeggen afgezonden. Afgezonden, door wie? Door ons Door ons kiezers, krachtens art. zoo veel van de Kieswet. En die lui (ja dat zij hij: lui!) gaan het leven nog wat duurder maken. Hebt ge ooit zulke zinrijke onzin mee gemaaktZinrijk is het om hierdoor een nondlijder, via een zijpad, aan wat klandizie te helpen. Maar onzin, omdat duizenden eiken dag weer enkele van de weinige centen uit de zak geperst worden ten bate van iemand, die door eigen schuld in de penarie zit en uiteindelijk ook weer ten voordeele van een die gedupeerd wordt. Een autobusondernemer met een van de meest ideale busdiensten, die er in ons land bestaan, mag zijn tarie ven niet verlagen. G. S. (niet vertalen met goede Sintverbieden het niet alleen doch gebieden om de tarieven te verhoogen. En dat terwille van een tram-dienst, die op te groote voet opgezet platvoeten kreeg en dus be zwaarlijk loopt. Ga jij, persmuskiet, gaat mijn aller vriendelijkste vriend voort, ook zoo doen. Dwing de medewerkers hooger honorarium te vragen en vraag zelf meer. En er moet een wet komendat de winkeliers hooger prijzen moeten vragen. Dat zouden ze toch al moe ten, doch de concurrentie, weel ge!! Maar deze onzin is toch zinrijk. Zij, die met een klein winstje tevreden zijn moeten gedwongen worden groo- ter winsten te maken. Dat geeft hoo ger belasting en dus voor die passa giers weer mogelijk lager belastingen. Ja, mogelijk! Maar de grootst moge lijke mogelijkheid is, dat èn de tarie ven hooger worden èn de belastingen ook nog stijgen. Hebt ge het belas tingbiljet al? OPLICHTER AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden een zeker H., die verdacht wordt zich aan oplichtin) van eenige ingezetenen van Blerik, Maas bree en Baarloo te hebben schuldig gt maakt. Door bedriegelijke voorspiegelinge zou hij hen hebben bewogen, linnen te koo pen, hetwelk achteraf van inferieure kwi liteit bleek te zijn. Bovendien ontvingen d koopers te weinig stof. De man is voorlofl pig op het politiebureau te Blerik opgeslo ten en zal, na onderzoek, naar de straf gevangenis te Roermond worden gebracht RECHTZAKEN DE TRUC MET T SPAARBANKBOEKJE Verdachten veroordeeld resp. tot 2 en 1 jaar gevangenisstraf In Juli van dit jaar ontdekten beambte! van de Rijkspostspaarbank, dat deze instel ling voor een bedrag van f 2000 was bena deeld. Het bleek, dat een werkster op een val schen naam het tegoed had los gekregen De zwager van het meisje, een adjunct commies bij P.T.T., betaalde de 2000 uit Hij deelde het geld met zijn medeplichtige De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde gister den ambtenaar we gens valschheid in geschrifte en ver duistering tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van vier en een halve maand voorarrest. De werk ster werd tot een jaar met aftrek van vier maanden voorarrest veroordeeld. Het O.M. had resp. twee en één jaar gerequireerd. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Benoemd tot ridder In de Orde van den Vei Leeuw, E H Beereboom, te Den Haag. DEPARTEMENT VAN FINANCIëN Aan E H Beereboom referendaris b(J het Dep. van Flnanciün is eervol ontslag verleond RECHTERLIJKE MACHT Benoemd Is tot raadsheer-plantavervanirer I» het gerechtshof te Amsterdam, mr F L Neppé-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2