HET OLIE-EMBARGO VERIJDELD? WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 V Buitenland DE FRANSCHE STRIJDBONDEN De kwestie van de Fransche zoogenaamde strijdhonden is gisteren in de Fransche Ka mor aanleiding tot uitvoerige debatten ge woest, welke aanvankelijk een vrij rustig karakter droegen, doch geleidelijk lot be wogen tooneelen hebben geleid. Ook in ae Fransche republiek verkeert de democratie in een toestand van gisting, welke misschien tevens een overgangstoestand zal blijken te zijn. Reeds lang is er, onder het breede pu ibliek, een niet georganiseerd tot uiting ko menden onwil tegen de parlementaire me thoden geweest, zooals deze bij de verkie zingen en de samenstellingen van de ka binetten tot uiting kwamen. Dagbladen, voornamelijk die van rechts, toonden zich ontevreden over het verschijnsel dat er een gaping bestond tusschen den volkswil, zoo als deze in de verkiezingsuitslagen en op andere manieren tot uitdrukking kwam, eu het zich kristalliseeren daarvan in de open bare vertegenwoordigende lichamen. Het verwijt weerklonk reeds geruimen tijd, dat de beroepspolitici hun zetels uitbuiten als een hanoelszaak; hun standpunt ten opzich te van verschillende vraagstukken was niet scherp omschreven, en de elasticiteit van hun beginselen maakte het hun mogelijk, onderling tot allerlei wandelgang-combina ties en afspraken te komen, zoodat nimmer met zekerheid te voorzeggen viel, welke wending de landszaken bij het eerstvolgende critieke moment zouden nemen. Persoon lijke belangen, van dit denkbeeld kon men zich niet losmaken, legden te zeer ge- Wicht in de schaak De stormachtige ^Action Franchise" be hoorde sedert lang tot de woordvoersters en vertolksters van deze meening. Haar karak- iter was echter te overwegend monarchistisch dan dat zij belangrijke volksgroepen tot zich ikon trekken. Geleidelijk is deze taak toege vallen aan de organisaties der oud-strijders, gesticht om den frontgeest van kameraad schap en solidariteit in stand te houden, en (allengs vervormd tot een beweging, die de vernieuwing van het Fransche openbare le- tven beoogde. Naast deze organisaties ont stonden andere, als die der Francisten, Welke een soort van Fransch-nationaal-soci- ialiBme voorstaan op een ietwat luidruchtige iwijze. Ook links kent zijn groepeeringen, waar van die der communisten wellicht als stoot brigades het gevaarlijkste zijn. Zoo is al lengs de toestand toegespitst, en daar het ttïationalisme of internationalisme dezer ul tra's bijzonder militant is, behoeft het wei- jiig verwondering te baren dat gedacht en gesproken wordt in zuiver militaire termen, en dat aan deze bonden een straf regiem niet vreemd is. Hun betoogingen leverden dan ook reeds meermalen over en weer ern stig gevaar voor de openbare orde op, waar bij het element der provocatie een belang rijke rol speelde. In het thans gehouden kamerdebat was het allereerst een communist, de afgevaar digde Ramette, die een aanval op de Vuur- kruisen, de oud-strijdersorganisatie van ko lonel De la Rocque deed. Deze organisatie zou zich in een staat van permanente mobilisatie bevinden, gereed om een burger oorlog te ontketenen. De minister-president is trouwens zelf lid ervan, had deze afgo vaardigde de brutaliteit aan zijn rede toe te Voegen, waarbij hij ongetwijfeld doelde op den afkeer, welke Laval meer en meer van ide parlementaire methoden aan den dag is gaan leggen. Een radicaal-socialistisch afgevaardigde Beide, dat in zekere persorganen werd aan gehitst tot moordaanslagen. Een radicale af gevaardigde had zulk een aanval reeds een zijner oogen gekost. Op den veertienden Juli zoo verklaarde hij, legden wij den eed af, dat wij de republikeinsche instellingen te gen haar vijanden zullen beschermen. Dezen teed zullen wij houden. De minister-president toonde zich volgens Öezen afgevaardigde te inschikkelijk tegen <ie strijdhonden, een houding die aan mede plichtigheid grensde. Hij besloot zijn rede met de woorden: „Wij hebben geen vertrou wen in u, en de massa's van 14 Juli kun nen evenmin vertrouwen in u hebben. De vergadering werd daarop tot Donder dag verdaagd. Wellicht zal het debat ook nog den komenden Vrijdag in beslag nemen. Zes interpellanten, zeventien sprekers van de minderheid, de ministers van binnenland- 6che zaken en van justitie, benevens de mi nister-president moeten alsnog aan het Woord komen. Naar het zich laat aanzien, bestaat er Sn de boezem der radicaal-socialistische par ity nog steeds geen eenstemmigheid ten op zichte van de in deze materie te volgen ge idragslijn. Het is dus heel wel mogelijk dat ondanks „hun schoone woorden en hun stout geschreeuw" de opposanten de regee ring niet ten val zullen brengen. De parelementaire methoden, wij zeiden liet reeds, hebben aan den Seine-oever een rekkelijkheid, die dikwijls veel weg heeft ivan gebrek aan ernst en voortvarendheid. De landsbelangen liggen vaak ten opzichte ivan de belangen der partijen en leiders in jeen vaag perspectief. Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" Kaas is .bovendien smakelijk. t~rico Leeuwarden DE AMNESTIE IN GRIEKENLAND De Atheensche bevolking heeft de perso nen, die door de amnestie weer in vrijheid zijn gesteld met geestdrift ontvangen. Zij riepen: „Leve de Koning, leve Venizelos". Men meldt, dat Venizelos te Napels de begenadigde Grieken zal begroeten, die naar ihet vaderland terugkeerd. Hij zou bun aan raden zich geheel aan de zijde van den Koning te stellen, indien deze voortgaat met zijn politiek van nationale verzoening. DE DROOGTE IN NOORD-TRANSVAAL Uit Johannesburg wordt gemeld, dat het 5n hot Noordelijk deel van Transvaal zoo 'droog is als sedert jaren niet het geval is geweest. Het vee sterft bij honderdtallen. Boerenhoeven, die vroeger welvarend waren zijn waardelooze woestijnen geworden. In .verscheidene districten is sedert een jaar geen enkele regendroppel gevallen. Vroeger zelfstandige boeren moeten thans leven van het meel, dat hun vanwege de Regeering wordt verstrekt. Ook te Johan nesburg heeft het sedert maanden bijna niet geregend. De hitte is buitengewoon; door de rijke watervoorraden van het sluw- bekken van de Vaal-rivier heerscht daar evenwel gelukkig nog geen gebrek aan Water. -J Contract met een Italiaansch Amerikaansche Olie-Mij Petroleum uit Roemeensche bronnen De olie-sancties tegen Italië schenen reeds onmogelijk gemaakt te zijn nog voordat ze door den Volkenbond zijn aangenomen, aldus bericht de „Un. Press" uit Rome. De Italiaansche regeering en de „Societa Italo-Americana del Petroleo" een dochtermaatschappij van de „Stan dard Oil Company of New Jersey" zouden namelijk een gentlemen- agreement hebben gesloten, op grond waarvan deze maatschappij zich be reid verklaart, na afkondiging van een olie-embargo tegen Italië, dit land alle hoeveelheden petroleum, die het verlangt, te leveren. Zij krijgt daarvoor van de Italiaan sche regeerlrg voor dertig jaar een monopolie op de ItaliaanSche markt. Tevens wordt vernomen, dat de voor Italië bestemde petroleum gewonnen zal worden uit boorbronnen, die buiten de Ver- eenigde Staten liggen, daar men niet in con flict wil komen met de neutraliteitspolitiek van Washington. Het verluidt, dat de petroleum uit door de „Standard Oil" gecontroleerde Roemeensche bronnen wordt gewon nen en via Hongarije en Oostenrijk, welke beide landen niet aan de sanc ties deelnemen, naar Italië vervoerd zal worden. Het accoord bepaalt verder, dat an dere petroleumzendingen van het Verre Oosten uit direct naar Eritrea en Somaliland verscheept zullen wor den. waardoor het mogelijk zou zijn, de vaart door het Suez-kanaal te ver mijden. Verder verluidt, dat de „Standard Oil" door een dochtermaatschappij aan de Italiaansche regeering een cre- diet van een milliard goudlires heeft toegekend, dat voor betaling der over eengekomen olieleveringen zal dienen. De overeenkomst zal in werking treden Ingeval dat en op het tijdstip waarop de Vol kenbond het olie-embargo afkondigt. Zoodra dit zal geschieden, zal de Societa Italo-Americana een monopolie voor den tijd van 30 jaar toegewezen krijgen voor den verkoop van alle petroleum en deszelfs bij producten in Italië en in de Italiaansche ko loniën Deze olie en bijproducten zullen daar bo ven de voor het dekken van eigen behoefte door de Italianen zelf in Italië of Albanië gewonnen petroleum gebruikt worden. De hoeveelheid van deze door Italië zelf gewonnen petroleum is niet bekend. Beambten van de )rAgip" (staatscontrole- maatschappij) denken nog vóór het einde van het jaar een opbrengst van 300.000 ton ruwe olie uit Albaneesche bronnen te kun nen winnen. Het ligt voor de hand, dat bovenstaand bericht door beide contractanten zal worden gedementeerd- De vertegenwoordiger van de „United Press" heeft zich echter na een nauwkeurig onderzoek van drie dagen van de absolute juistheid ervan overtuigd. Men verwacht, dat het sluiten van dit con tract tusschen Italië en de „Standard Oil" zoowel in Washington als in Genève een aanzienlijken terugslag zal hebben. Ook de 12 December a.s. te Genève begin nende zitting van de commissie van achttien zal geheel onder invloed daarvan staan, te meer, daar zooals bekend, zoowel sovjet- Rusland. alsook Roemenië hun toestemming tot de toepassing van een olie-embargo tegen Italië van de houding van Washington af hankelijk hebben gemaakt. Amerika en het embargo De Amerikaansche minister van binnen- landsche zaken Ickes heeft een nadere toe lichting gegeven op zijn onlangs gedane ver klaringen inzake den Amerikaanschen olie export naar Italië en Abessinië. Deze toe lichting heeft in politieke en economische kringen groot opzien gebaard. Ickes verklaarde, dat men zijn vo rige verklaring dusdanig heeft opge vat, als zou hij van de Amerikaansche olie-producenten hebben geëischt, „geen olie aan de oorlogvoerende sta ten te leveren". De vorige maal heeft hij evenwel gezegd, dat de olie-produ centen naar den letter en den geest moesten medewerken met de bemoei ingen van de regeering, om de olie levering naar de oorlogvoerende sta ten te verhinderen. De verklaring van den minister van binnenlandsche zakén was dus niet een „onmiddellijk appèl" geweest doch had slechts een algemeene strekking. Het zou ook niets anders hebben kunnen zijn, omdat hij als minister van binnenland sche zaken niet de macht bezit, eenigerlei eischen aan de olie-producenten te stellen. Ickes besloot met op te merken, dat deze toelichting de zaken toch wel volkomen dui delijk zal maken en alle misverstanden uit den weg zal ruimen. In politieke kringen wordt de rede van den minister van binnenlandsche zaken ver schillend beoordeeld. Sommige zeggen zelfs, dat hij zou gehandeld hebben onder den druk der olie-producenten. De Britsche houding Wanneer de Volkenbondscommissie zich uitspreekt voor het embargo op petroleum, nadat zij de gevolgen van dezen maatregel voor Italië rijkelijk in overweging zal hebben genomen, zou blijken, dat de Britsche regte- ring geheel met dit besluit instemt, aldus de „Daily Tel.", De opvatting te Londen is steeds geweest, dat sanctiemaatregelen, wanneer er eenmaal toe besloten zal zijn, zoo effectief mogelijk zullen moeten zijn. De medewerker van het blad voegt hier aan toe, dat vooraanstaande leden der re geering vóór steun van den nieuwen maat regel zijn geweest,- doch dat andere ministers naar het schijnt twijfel hebben betoond. Maandagavond is evenwel verklaard, dat zich in de kabinetszitting geen meeningsver- schillen hebben voorgedaan. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA SUGESSEN EN DEMENTI'S Aanval op Daggahboer?. De Abessijnsche autoriteiten aan het zui derfront verwachten een nieuwe hevige val van de Italianen op Daggahboer. De Italianen reorgauiseeren thans hun strijdkrachten na den slag bij Anale. Het Abessijnsche front ligt thans onge veer 65 K.M. benoorden Gorahai; het bied wordt bezet door kleine afdeelingen Abcssiniërs. Men wil zich niet tot grootern afdeelingen vereenigen om geen groot aoel punt te bieden aan de Italiaansche vlieg tuigen Aan de grens van Britsch Somaliland, welke -streng wordt bewaakt, is alles rustig. In de Romeinsche dagbladen wordt be vestigd dat de Abessiniërs zich concentree- reu in het gebied van het Ascianghimeer, ongeveer 100 K.M. bezuiden Makale. Verkennende vliegtuigen hebben aanzien lijke troepenafdeelingen naar dit gebied zien trekken, hetzij vanuit Dessie naar het Noorden trekkend, hetzij afdalend uit To- gota. In Oberalta leggen de Italianen een nieu wen weg aan, welke Haoesien verbindt met Aha re. Hierdoor wordt de verbinding met Ma- kale, waar een belangrijk centrum voor de lüchtvaart is geschapen, verbeterd. De Abessijnsche mededeelingen. dat Abes sijnsche benden in Tetnbien een Italiaan sche kolonie zouden hebben verrast, waar bij 50 Italianen en 15 Abessijnen zouden zijn gesneuveld, worden in officieele kringen te Rome ten stolligste tegengesproken. Tevens wordt de ontruiming van Gorahai en Gerlogoebi, alsmede van Gabre Darre, tegengesproken. Ver klaard wordt, dat integendeel te Go rahai een vliegveld door de Italianen wordt aangelegd. Maatregelen tegen hamsteren De Italiaansche ministerraad beeft een aantal maatregelen genomen tegen hams'e- ren, prijsopdrijven en verdere manoeuvres op de binnenlandsche markt, alsmede over treding van de in- en uitvoerverboden en overtreding van de maatregelen op de han del in deviezen en waardepapieren. Verder heeft de ministerraad tot ver scheidene maatregelen besloten, die de ver sterking beoogen van de middelen voor den econotnischen tegenstand van het land te gen de sancties. De samenstelling en de bevoegdheid van den hoogen mijnraad werden gewijzigd. Voor de gasfabrieken en de teerdistilleer- derijen is de verplichting ingesteld, om een minimum aan lichte oliën uit de steenkool te onttrekken. Abessijnsche opmarsch naar Makallé Het Italiaansche hoofdkwartier te Asmara meldt, dat sterke Abessijnsche troepen oprukken naar het Italiaansche front ten Zuiden van Makallé. De voor hoede is reeds door Italiaansche voor posten gesignaleerd. Het zijn troepen van Ras Kassa, gevolgd door uit Addis Abeba komende troepen van Ras Moe- loegeta. Taalincidenten In het Belgische Parlement Het besluit der Vlaamsche Kamer- en Senaatsleden om zich voortaan uit sluitend van hun eigen taal te bedie nen heeft reeds tot incidenten geleid. Waalsche afgevaardigden verlieten demonstratief de vergaderzaal, als door Vlamingen het woord werd ge voerd. In een commissie werd door een Waalsch socialistisch Iidalsrevan che-maatregel gesproken in het Lui- ker-Waalsch. Nu bovendien de Vla mingen eischen, dat alle ministers hen voortaan in het Nederlandsch te woord zouden staan (de Waalsche mi nisters zouden evenwel door Neder landsch kennende adjuncten worden bijgestaan), heeft dit alles een toe stand geschapen, die een spoedige op lossing vergt Naar Vlaamsche bladen weten te melden hebben de ministers in hun jongste vergade ring het adjunctenstelsel niet in overweging genomen, daar het strijdig zou zijn met den geest van de Belgische grondwet „De regeering zelf", aldus de bladen, „hecht meer beteekenis aan het voorstel- Carton de Wiart, die voorstander is van hei systeem, gebruikt te Genève. Daar spreekt elkeen de taal van zijn keuze. Maar er luis teren vertalers, die oogenblikkelijk in de andere taal vertalen. De vertaling wordt uitgesproken door een microfoon en de le den in de zaal hoeven slechts een koptele foon op te zetten om den redenaar te ver staan. De regeering neemt dus dit stelsel in overweging. Echter heeft niet zij, maar hebben de kwesturen van Kamer en Senaat te beslissen over de oplossing die kan aan genomen worden. j ROME ONTKENT HET OORLOGSNIEUWS Alleen Italiaansche berichten betrouwbaar (Van een bij zonderen correspondent) Rome, 3 December In officieele kringen te Rome wordt ont kend, dat Italië een nieuw voorstel van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Laval, zou hebben ontvangen inzake de bijlegging van het Abessijnsche conflict Diplomatieke verbindingen worden echter voortdurend onderhouden. De Fransche am bassadeur te Rome De Chambrun had gis teren een bespreking met den onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, Suvich en De Chambrun had later op den dag een bespreking met den Britschen ambassadeur Sir Eric Drummond. Het Italiaansche kabinet kwam heden morgen onder voorzitterschap van Musso lini bijeen. Er werd een aantal wetsontwer pen betreffende binnenlandsche aangelegen heden aangenomen. Een dezer wetsontwer pen behelst de toepassing van sand les tegen diegenen, die de italiaansche goederen- en geldmarkt ontwrichten, terwijl Italië den strijd tegen de door Genève opgelegde sancties voert In regeeringskringen houdt men zich nog steeds druk bezig met de kwestie van den petroleumboycot, vooral in verband met 't dementi der Canadeesche regeering ten aanzien van de uitlatingen harer vertegen woordiger te Genève. Een regeeringsverte genwoordiger deelde de pers vandaag mede, dat Italië ten zeerste verbaasd, doch tevens buitengewoon verheugd was door de hou ding van Canada. Het was verbaasd, omdat het niet kon gclooven, dat een vertegen woordiger van een belangrijke mogendheid als Canada met een dergelijk initiatiefvoor stel kon komen in Genève, zonder tevoren met zijn Regeering overleg te hebbel pleegd „De vertegenwoordiger in Genève blijkbaar aangestoken door de daar heer- schende sanctiekoorts en op hol geslagen" meende de regeeringsvertegenwoordiger. Maarschalk Badoglio bericht, dat 200 Abes sijnen een Italiaansche colonne ten Zuiden van Ababo hebben aangevallen. Zij werden erhter verslagen en vluchtten met achter lating van verscheidene dooden. De verlie zen aan Italiaansche zijde bedroegen één officier en vijf inheemsche soldaten. Deta chementen van het inlandsehe legercorps hebben het gebied van Melfa bereikt Alle Abessijnsche berichten over Italiaan sche tegenslagen van welken aard en om vang ook, worden vandaag volledig tegen gesproken door de Tt-aliaansche pers Het Italiaansche pers- en propaganda ministerie deelt mede, dat alle nieuws over den stand van zaken in Abessinië. dat uit andere dan Italiaansche bron afkomstig is, als „belachelijk en onjuist" moet worden beschouwd. Het ontkent o.a. dat er een en kel geval van desertie zou zijn voor gekomen onder de Italianen of onder de aan de zijde der Italianen vechtende in heemsche troepen. Het bericht dat 80 Italia nen zouden zijn gedood in de prov. Aoessa wordt eveneens tegengesproken aangezien zich geen Italiaansche troepen in dat ge bied zouden hebben bevonden. Eveneens wordt ontkend, dat twéé tlaliaansche vlieg tuigen bij Dagaboer zouden ziin buitge maakt en dat de Ttaliaansche troepen hun posities te Gorahei en Gerlogoebi zouden hebben opgegeven. .(Copyright Morning Poet-A-N.P.J LAGERHUISDEBATTEN OVER DE TROONREDE Italië is te mild behandeld zegt Majoor Attlee De regeering zoekt een eerlijke weg om aan het conflict een eind te maken In het Britsche Lagerhuis heeft de leider der Labourpartij, majoor Attlee, ver klaard, dat de Britsche regeering Italië te mild heeft behandeld. Zij heeft niet, zooals in de troonrede gezegd wordt, de Volken bond gesteund. De Britsche buitenlandsch-i politiek is niet consequent. Het is in strijd met het recht, wanneer men zegt, dat een voorstel tot bijlegging van het Oost-Afri- kaansche conflict ook voor Italië aanvaard baar moet zijn. Italië is te vergelijken met •en inbreker, wien men ook niet behoeft te ragen of het vonnis zijn instemming heeft. De regeering, aldus vervolgde Attlee, schijnt niet te geiooven, dat het co leetieve systeem een bescherming voor het Britsch9 rijk is. De ontwapening is volkomen van hot plan verdwenen. Het werkloosheidsvraag stuk en de kwestie der mijnwerkers zijn onopgelost gebleven. Vervolgens sprak minister-president Baldwin. De regeering, aldus de premier, is bereid een debat over de buitenlandsche politiek bij de bespreking van de troonrede toe te laten. De meening van Attlee, dat de voorge stelde defensiemaatregelen onnoodig zijn, indien de regeering een volledig gebruik maakt van het systeem der col lectieve veiligheid, kan weerlegd wor- den met verwijzing naar ait 8 van het Volkenbondsstatuut, waarin gezegd wordt, dat tot behoud van den vrede vermindering der rjationale bewapenin gen geboden is tot op het laagste punt, dat vereenigbaar is met de nationae veiligheid en met de nakoming van de internationale verplichtingen door mid del van gemeenschappelijk optreden. In dit artikel staat in het geheel niet, dat de veiligheid van een of ander land uitsluitend berust op de internationale bescherming, die het hoopt te verkrij gen. De Volkenbond wordt inderdaad op di proef geste'd en indien de bond er in slaagt door tie gevolgde methode epn einde te ma ken aan de verschrikkelijke oorlog, zal ieder in Europa, die den vrede lief heeft, daarvoor dankbaar zijn. Men heeft wel gezegd zeide Baldwin.dat Engeland zich te veel op den voorgrond dringt. Maar een land met de verantwoor delijkheden en de invloed van F.ngelan I moet die verantwoorde'ijkheden op zich nemen, wanneer de tijd tot spreken is ge komen. Tegelijkertijd zal de regeering zoeken naar een eerlijke weg om een cir.de te m,a- ken aan het conflict. Het auto-drama bij Nigtevecht De officier van Justitie te Amsterdam] heeft beroep aangeteekend tegen de beslissing van dc raadkamer der rechtbank waarby de automobilist J. v. O. in vrijheid is geeteld, na een maand in voorarrest te hebben doorge bracht. De man is eenige maanden geleden by Nigtevecht in het Merwedekanaal gereden, waarbjj zijn vrouw en kind zijn verdronken, Hij wordt er van verdacht dit ongeval opzet* telyk te hebben veroorzaakt. Ongeluk op bewaakte overweg Wonderlijk bewaard Maandagavond is een personenauto be. stuurd door den heer v. d. B. uit Rotter» op den weg naar Voorst door de neergelaten afsluitboom op den overweg ge» legen op den Rijksstraatweg Zutphen-Apel doom gereden. De auto kwam juist voor spoorlijn tot staan zoodat de trein die Voorst het station Zi*;phen naderde rakelingi langs de auto reed. De chauffeur en de andere inzittenden kwa en met den schrik vrij. De afsluitboom werd totaal vernield. D< auto werd aan de voorzijde beschadigd doel kon op eigen kracht verder rijden. De bestuurder verklaarde da»; hij de afsluit boom niet had gezien door het verblindend licht van een tegenligger, die aan de andew zijde van de overgang stond te wachten. De Belgische Koning te Londen Voor gelaats-operatie De Daily Telegraph Verneemt, dat de Koning van België op het oogenblik in een kliniek te London vertoeft, waar een voor aanstaand arts een operatie heeft verricht tot verwijdering der litteekens aan de mond en in het gelaat van den vorst. Deze litteekens zijn een gevolg van de verwondingen, die koning Leopold bij het auto-ongeluk bij Luzern op 29 Augustus had opgeloopen. GEMENGD NIEUWS Hij wilde rechts passeeren Gistermiddag omstreeks 2 uur heeft op de rijksweg Ni eu werker kG o u d a een ernstige autobotsing plaats gehad. Een vrachtauto van de firma Vos uit Noorde loos reed met vrij groote snelheid in do richting Gouda, Voor deze auto reed een vrachtauto, bestuurd door den 29-jarigen P. Verbaarnsche uit Rotterdam. Deze wilde het laantje nabij de woning van den heer v. Vliet inrijden en stak hiertoe zijn rich tingwijzer uit. De auto van de firma Vos wilde echter nog aan de rechterzijde pas seeren. waardoor een aanrijding onvermij delijk was. Na de botsing reed de auto, be stuurd door Verbaarnsche, tegen een boom, waarbij de geheele motor ingedrukt werd. Uit laatstgenoemde auto werden de be stuurder en een inzittende beide met zware verwondingen uit de cabine verlost Ze den per auto naar Rotterdam vervoerd. De drie in7ittenden van de andere auto kwa men er met lichte verwondingen af. Een der auto's ia ter plaatse opgeborgen, ter wijl do andere wagen door een kraanwagen van de firma v. d. Weyden weggesleept is. De politie van Moordrecht heeft de zaak in onderzoek. De inbraak te Leimuiden Het is gebleken dat de aanwijzingen, welke door de Leimuidenschc politie den ontvangen omtrent de inbraak bij de firma Maartse en Kroon te Leimuiden, in dien nacht van Zaterdag >p Zondag, waar bij een bedrag van volgens nadere opgave ƒ8 a ƒ900 werd ontvreemd, juist zijn ge weest. De burgemeester van Leimuiden deelde ons mede, dat na verhoor van den vermoe- crelijken verd. P. uit Aalsmeer, Maandag avond 59 bankbiljetten van ƒ10 en 1 van ƒ20 zijn gevonden in het koffiehuis van Belaek, staande aan het Stationsplein te Aalsmeer, zoodot thans 708.50 van het ontvreemde geli terecht is. De politie neemt verder in verband met deze vondst en naar aanleiding van verhoor van P., met grootte zekerheid aan, dat deze inbraak is geschied door verd. Sohi van Aalsmeer. Deze blijft echter tot nu toe ontkennen. BOERDERIJ IN VLAMMEN Landbouwschuur geheel vernield Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteravond brand uitgebroken in de groote landbouwschuur, behoorende bij de kapi tale boerderij van den landbouwer M. vac den Berg te Huiseling onder O s s. Daar het vuur gretig voedsel vond in den groolen voorraad hooi en stroo, stond de schuur spoedig in lichterlaaie, terwijl ook de boer derij door den vonkenregen, welke het rieten dak aantastte, in brand geraakte. De gemeente-brandweer van Ravenstein wist nog een gedeelte van de boerderij te behouden. Intusschen liepen de omliggende boerderijen groot gevaar, daar de geweldige vonkenregen zich naar alle kanten richtte. Door het natspuiten van de daken, waar door niet geringe waterschade werd opge- loopen, konden de omliggende boerderijen echter gespaard blijven. De landbouwschuur waarin zich 10.000 Kg. hooi en stroo be vonden, alsmede landbouwfnachines, gereed schappen en werktuigen, brandde gei.eel af. Dé boerderij van den landbouwer Van (Jen B. brandde gedeeltelijk af en kreeg aanzienlijke waterschade. MOTORRIJDER VERONGELUKT Gisteravond omstreeks acht uur is de heer J. Heising, commissionnair in granen en stroo, wonende te Wedderveen. met zijn motorrijwiel onder Ellingen. bij Ter A p e i, op een afgesloten weg, welke in re paratie was, tegen een stilstaanden aan hangwagen van een vrachtauto gebotst De heer H„ die. alleen op hc motorrijwiel zat, word tegen den grond geslingerd en op slag gedoed De marechaussee stelt een onderzoek in. PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het- welk tevens verstopping GENEEST Recept vun Prof. Dr. med. MUCH. Een romantische ontvluchtingspoging De beddelakens i i te kort Reeds een vier maanden zit het raadsli» L. uit Coevorden wegens deviezensmok kolarij in Duitschland gevangen. De vorig» week heeft hij gepoogd uit de gevangeni te ontsnappen. Men heeft hem door middé van een boek een vijl in handen gespeeld waardoor hij de tralies van de cel heef doorgevijld. Om te voorkomen, dat de op passers hiervan lucht zouden krijgen, heef hij de tralies, op de plaats waar zij warei doorgevijld, met broodresten besmeerd. Een medegevangene in do daarnaast ge legen cel, die werd ontslagen, heeft hij Mk S000 belooning aangeboden, wanneer dei met een loopende motor op 60 M. van de ge vangenis zou zijn, om hem. direct na he uitbreken, naar de grens te brengen. I heeft dien nacht de beddelakens aan elkaa geknoopt en zich daarlangs laten zakkei Doordat de lakens echter 2 meter te koi waren, moest hij zioh laten vallen. L. wen gegrepen en opnieuw gebo'gen, terwijl oo! de motorrijder, die L. bij zijn ontvluchting* pogingen zou helpen in handen van de be wakers is gevallen en dus zijn pas herwon nen vrijheid eveneens zal moeten prijs geve: Vermoedelijk wordt, volgens het in Duitsch land geldende recht, de straf van L. wegen deze ontvluchtingspoging met een derde ve lengd. Doodelijk auto-ongeluk Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) fiel ste een zekere K., die door een auto, bestuur door H. uit Amsterdam, werd aangereden. K kwam tegen een schoeiing terecht en daarna in de Hoofdvaart. De bestuurder van de auto heeft hem direrf uit het water gehaald waarby bleek, dat i levensgeeeten reeds geweken waren. De tie heeft de auto in beslag genomen en ces-verbaal opgemaakt. He»; lyk werd het baarhuisje overgebracht. K. was 45 jaa oud en laat een vrouw en zes kinderen na. Auto- en motor-ongelukken Te Nieuwer-Amstel Is mej. K. Boe uit 's Gravenhage met haar auto tegen ee» voor haar rijdende vrachtauto gereden toe deze plotseling stop»;e. Door den schok vie mej. B. door de voorruit en kreeg een ernsti ge hoofdwonde. Op medisch adviee werd zj naar een ziekenhuis te Amsterdam overge bracht. Te Den Bosch is een tax! in de Zuid Willemsvaart gereden, doordat de chaoffeu door het licht van een andere auto verblia werd. De taxi ging geheel onder. De chauf feur wiö; met veel moeite onder water he portier te openen en zichzelf te redden. In d taxi zaten geen passagiers. De auto is late uit het water opgetakeld. De vrachtauto ree. door zonder ach ergens over te bekommere; BRANDSTICHTING Te Echt (L.) is aangehouden de ongevee 60-jarige landarbeider J. H. aldaar, verdaéh van verduistering en brand&ichting, gepleeg in April 1934. Onder verdachte omstandigheden is destijd een schuur van den landbouwer, die hoog ver zekerd waf afgebrand. Reeds dadelijk rees he vermoeden, dat hier brandstichting in he spel moest zijn. Er schijnen thans zoodanig nieuwe aanwijzingen tegen den aangehouden te zijn gerezen, dat to»c zijn arrestatie wer besloten. De man, die een gedeeltelijke bekenten! heeft afgelegd, is op last van den officier va justitie in de strafgevangenis te Roermon opgesloten. Wraaktochten in Niemv-Guinea Vier personen neergeschoten Twee en twintig menschen verbrand Zooals een Aneta-telegram reeds meldde heeft een nieuwe hongi-tocht plaats gehai in de kuststreek tusschen Manokwari ec[ Oranshari, waarbij verschillende personei in in brand gestoken huizen don dood von den. Nader seint Aneta de volgende bijzonder heden: Een j'ongen, genaamd Alkeri, was een maand geleden gestorven. Diens broer, Marie, weet dit sterfgeval aan Soeanggi. In verband hiermede ondernam Marie een wraaktocht waarbij hij op Koweny en Sakoy werd geschoten. De familje van Koweny en Sakoy organiseerde te- gen-wraaktochten en verwondde daarbij een familielid van Marie. Zij riepen de hulp in van andere lieden en trokken naar Moepi. Hier werden des nachts twee huizen in brand gestoken tenge volge waarvan 22 personen in de vjam- men omkwamen. Voorts werden vier personen neergeschoten. Marie Was on- dertusschen gevlucht naar den boven loop van de Maronirivier. Een patrouil le van de veldpolitie wist enkele deel nemers aan den wraaktocht op te vat ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2