NAAR ABESSINIE! INVAL IN EEN SPEELHOL 1t WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 VIERDE BLAD PAG. 11 DE NEDERL. AMBULANCE VERTROKKEN Bijzondere audiëntie bij HM. de Koningin Prinses Juliana spreekt een woord ten afscheid Dr. Winckel: „Wij zullen den Nederlandschen naam in den vreemde hooghouden" Ontroerend afscheid In Oost-Af rika woedt de oorlog voort Juist heden is het twee maanden ge1'eden, dat de Italianen Abessynië_ binnenvielen. Een millioen zwarte krijgers voeren een strijd op leven en dood voor de onafhanke lijkheid van het laatste zelfstandige Afri- kaansche rijk. Storm gaat er over Abessynië. En eiken dag vallen de so-'daten In dit onherbergzame land. De legerberiehten ma ken er melding van in soberen eenvoud, waarachter een weref.d van ellende en nood verborgen ligt Het is Immers in het Abessvnische Rijk allerdroevigst gesteld met de vorzorging der zieken en de verpleging der gewonden. De aanwezige Abessijnsche colonne van het Roode Kruis is immers absoluut onvoldoen de om den nood te lenigen. Als de gewonden niet van het slagveld door hun kameraden, of hun vrouwen wor den weggesleept, wacht hun een treurige dood. Soms gebeurt het wé1, dat zij 5 of 6 dagen aaneen in de schier ontoegankelijke bergen moerassen en woestijnen liggen te ster- Er kwam een noodkreet uit Abessvnis. Die weerklank vond in de geheele wereld. Ook in ons land. Met grooten spoed is hot Nederlandsche Roode Kruis aan het werk getogen en het hield een inzameling onder het Nederland- gche volk. Doel was: het zenden van hulp, een am- hu'ance naar Abessvnië Gevraagd werd f 120.000 f 150.000. Dat was te hoog geraamd. Doch de helft kwam reeds bijeen. De uitzending van de ambulance kon doorgaan. De uitrusting Na wekenlange voorbereidingen was gis teren de datum van vertrek aangebroken. Een dag van groote beteekenis én voor het Nederlandsche Roode Kruis èn voor het Nederlandsche volk, dat ondanks zwaren crisisnood de uitzending door milde offer» mogelijk maakte. Wel is waar is de Nederlandsche ambulance niet groot, toch is zij volle dig ingericht Zij bevat o.m. een zieken auto. een verplaatsbaar röntgentoestel, allerlei sera en geneesmiddelen. Het instrumentarium is zeer omvangrijk, waarbij gerekend is op de moeilijkhe den van het steriliseeren. Er gaan, 6 artsen mee. o. w. drie chirurgen en twee verplegers. Het lagere verplegend personeel hoopt men te kunnen recru- teeren uit de in Abessynië beschikbare krachten. Leider van de expeditie Is, naar men weet. Dr. C W. F. W l nc k e 1. van Amster dam. Verder gaan mee Jhr. Dr. J. N. v. d. Does (chirug), van Arnhem, ir. J. J. W de Vries (administrateur), van NueneD die buitengewoon goed op de hoogte is van land. taal en vo"!k in Abessynië; Dr. A van Schelven (crirurg-uroloog), van Velp, Dr. A. C o 1 a c o B e lm o n t e, orthop. chi rurg te Amsterdam en de heer P. v. d. Ho- oing van Leeuwarden (verpleger). Laatstgenoemde, een van onze abonné's, een uitverkorene uit maar eventjes 800 sol llcitanten, zal, we mogen het wel even verklappen, reisbrieven in ons blad gaan schrijyen over de wederwaardig heden van de ambulance in Abessynië. De reis naar Abessynië wordt gemaakt per m.s. „Kota Radja", van den Rotterdam- •chen Lloyd. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de uitrusting van de ambulance te Rotterdam in te laden. Omdat dit schip eerst naar Antwerpen gaat en daar drie .dagen blijft, zou het ambulance-personeel pas te Antwerpen aan boord gaan. Om bijzondere redenen heeft men van dit voornemen afgezien. Zoo was dan reeds Sstèren het uur van afscheid voor de ambu- nce aangebroken. Ontvangst door H.M. de Koningin H. M. de Koningin had echter den wenscb te kennen gegeven vooraf met de leden van de ambulance persoonlijk kennis te maken. Gistermorgen om 11 uur werden zij dan ook door onze Landsvrouwe in bijzondere audiëntie ontvangen. H. M. de Koningin had zich daartoe naar het gebouw van hei Nederlandsche Roode Kruis aan de Prin- «essegracht te 's-Gravenhage begeven. H. K. H. Prinses Juliana, m haar hoeda nigheid van voorzitster van het Ned. Roode Kruis, heeft H. M. in haar werkvertrek ontvangen en aan de Koningin de in do groote zaal opgestelde leden van de ambu lance en van de ambulance-commissie, w.o. de heeren Ruys, Könings en van Andel, persoonlijk voorgesteld. H. M. heeft zich vervolgens door elk der leden van de ambu lance laten inlichten omtrent de hun ter plaatse van bestemming wachtende huma nitaire taak. daarbij Haar oprechte wensch uitsprekende, dat deze met succes moge worden vervuld. Tenslotte is aan de ambulance het por tret van H. K. H. de Prinses aangeboden waarvoor de leider der ambulance In bewo gen woorden dankte. Op de Lloydkade te Rotterdam Op de Lloydkade te Rotterdam was gister middag een groote schare belangste. lenden saamgestroomd, om van het vert.rejs van dc ambulance naar Abessynië getuige le zijn. Omstreeks half vier arriveerde het hoofd bestuur van het Ned Roode Kruis op het terrein. Er werden nog steeds goederen voor de ambulance ingeladen, waaronder het laatst ook de twee ambulance-auto's, die meegaan. Tegen vier uur kwam de auto van H.K.H. Prinses Juliana bij de Lloydkade aan, waar zich velen hadden verzameld, die de Prin ses hartelijk toejuichten. De auto werd voor afgegaan door motoren van de verkeerspoli tie onder leiding van Inspecteur Moerman. Op de Lloydkade stonden de burgemees ter. mr P. Droogleever Fortuyn en de hoofd commissaris van politie, mr L. Einthovon. ter begroeting opgesield. terwijl ook enkele andere autoriteiten bij de afscheidsplechtig beid tegenwoordig waren. Vergezeld door den heer W. Ruys, het oudste directielid van de Rotterdamschc. Lloyd ging H.K.H. met Haar gevolg aan boord van de Dempo, waar in een der salons de thee werd geserveerd. Hier had ook de plechtigheid van het af scheid plaats. H.K.H. Prinses Juliana sprak, toen al Ion zich bier hadden verzameld, de scheidende leden van de ambulance als volgt toe: Rede H. K. H. Prinses Juliana Zoo is dan thans de ure aangebro ken, die de kroon komt zetten op al hetgeen met vereende krachten werd voorbereid. Van alle kanten is zoowel in Nederland als in Oost- en YVest-Indië medewerking verleend. Met voldoening en groote dankbaarheid wordt dat door het Ned. Roode Kruis erkend en dit is het oogenblik om namens het Hoofd bestuur aan die groote dankbaarheid uiting te geven. Onwillekeurig zullen daarbij veler gedachten teruggaan naar de dagen van den Balkanoorlog en het afscheid, dat destijds door mijn Vader, en zijn toenmalige medewerkers, werd genomen van hen, die gereed stonden om te vertrekken, ten einde in verre landen met inzet hunner beste krach ten en hunner volste toewijding leniging te gaan brengen in den nood der ge wonde en zieke strijders. Van den eersten aanvang af is ten dui delijkste gebleken talloos zijn daarvan de bewijzen: ik noem slechts het wakkere Rotterdamsche Comité, dat ons zoo krach tig heeft gesteund, en de comité's die zich in den Haag en elders zoo verdienstelijk hebben gemaakt dat de gedachte ook van deze hulpverleening zich in bijzondere mate in de sympathie van onze landgenooten mocht verheugen. Deze sympathie is voor de volijverige Ambulance-Commissie bij haar veelomvat- tenden arboid een voortdurende steun en aansporing geweest Doch dat niet alleen. Zij heeft haar vertolking gevonden In een offervaardigheid, die de verwezenlijking van de plannen van het Ned. Roede Kruis, in weerwil van de tijdsomstandigheden, in derdaad practisch mogelijk heeft gemaakt. Groot is dan ook onze dankbaarheid, dat wij hier mogen getuigen, dat personecle eu materieele hulp ons als om strijd van alle zijden is komen toevloeien. Reeds voordat in beginsel tot het uitzenden eener ambu lance was besloten, hebben zich verpleeg sters, en daaronder ongetwijfeld uilnemen- de krachten, bij tientallen aangeboden. Op uitdrukkelijk verzoek van het Ethiopische Roode Kruis moest er echter van worden afgezien vrouwelijke hulpkrachten bij dc ambulance in te deelen. Ook verplegers en leden van transport colonnes van het Ned. Roode Kruis hebben zich in grooten getale aangemeld. A) kon van hun diensten op een zeer enkele uit zondering na geen gebruik worden ge maakt, de verzekering zij hun gegeven, dat onze Vereeniging, hun aanbod ten volle waardeerend, op het offer hunner toewij ding blijft rekenen, wanneer hun hulp te eeniger tijd noodig mocht zijn. Uitnemende medici stelden zich te onzer beschikking, hetgeen een selectie mogelijk gemaakt heeft, die de beste verwachtingen rechtvaardigt omtrent hun verrichtingen, wanneer zij straks de plaats hunner be stemming zullen hebben bereikt. Dat hun taak niet licht zal zijn, daarvan zijn wij allen doordrongen, zij zeiven ongetwijfeld Prinses Juliana wel in de eerste plaats. Des te meer waar- deeren wij hun vastberaden aanbod. Bij de vervulling hunner taak zullen hun de veel zijdige ervaringen, door den heer de Vries gedurende een verblijf van eenjge jaren in Ethiopië opgedaan, ongetwijfeld van het grootste nut zijn. Wanneer ik thans met een enkel woord buiten den eigen kring treed, past ons al lereerst een woord van dank voor de mede werking van de Regeering, op welker wel willende tusschenkomst bij herhaling een beroep moest worden gedaan. De aanwezigheid van den Burgemeester van Rotterdam wordt door het Ned. Roode Kruis op zeer hoogen prijs gesteld. De Rotterdamsche Lloyd, op welks ter rein wij hier staan, heeft ons de grootst mogelijke tegemoetkoming betoond zoowel ten aanzien van de voorwaarden, waaronder het transport van het personeel en het ma terieel der ambulance zal geschieden, als ook ten opzichte van de voorziening in alle benoodigde verduurzaamde levensmiddelen voor den tijd van haar verblijf in Ethiopië. Den heer Ruys, wiens bereidwillige hulp vaardigheid zoo hoog door ons geschat wordt, komt niet minder dan in de dagen der hulpverleening aan het hongerend Oos tenrijk de oprechte dank toe van het Ned. Roode Kruis. Tal van firma's hebben ons deels door het schenken van dikwijls aanzienlijke hoe veelheden van verschillende benoodigd heden deels door aanbiedingen onder bui tengewoon gunstige prijsvoorwaarden In de gelegenheid gesteld tot het treffen van ver dere voorziening-n. waartoe de beschikbare middelen anders misschien niet zouden hebben gereikt. Namen te noemen zou nagenoeg onvermijdelijk het begaan van omissies ten gevolge moeten hebben. Wij moeten ons dus daarvan onthouden en vol staan met aan al die firma's evenals aan de tallooze particulieren, die door hun schenkingen in natura of in financieelen vorm dan wel door aanbiedingen hunner persoonlijke diensten de uitvoering onzpr plannen hebben helpen verwezenlijkon, de verzekering te herhalen van onzen hart- grondigen dank. En nu nog een laatste afscheidswoord aan alle leden van de Nederlandsche Roode Kruis ambulance. Dadelijk gaat gij op weg naar Uw doel, voldoende aan de roeping van hef Roode Kruis, en, zooals wij hebben mogen constatee- ren, aan een wensch in Uw Vaderland, dat Uw arbeid in Ethiopië met zijn sympathie zal blijven volgen. Wij wen- schen U geluk op Uw tocht! Gij zult dat zeker vinden in de groote en dank bare taak die gij op U hebt genomen. Wij weten, dat wat gij waagt U door nog grootere bevrediging zal w 'nn terugbetaald, en daarom mogen wij ons voor U verheugen, nu wij U zien gaan. Wij hopen "U als het kan spoedig tot de Uwen en ook in ons midden te zien wederkeeren. Ik heb gezegd. Antwoord Dr. Ch. W. F. Winckel De leider van de expeditie, Dr Ch. W. F. Wjnckel heeft de rede van Prinses Ju liana beantwoord. Wij beseffen volkomen, aldus spr., welke verantwoordelijkheid op onze schouders is gelegd: het Nederlandsche volk bracht in een moeilijken tijd de middelen bijeen, om in het verre Afri ka aan gewonde en zieke krijgers -bij stand te verleenen. Dit legt ons de plicht op, te trachten het maximum van nuttig effect ermee te bereiken. Aan hen die achterblijven, roepen we toe, houdt goeden moed! We begeven ons niet noodeloos in gevaren, zullen elkaar bijstaan en hopen met Gods hulp over eenige maan den weer terug te komen in het vaderland. Houdt u er voorts van overtuigd, dat we ons best zullen doen die taak zoo goed mo gelijk te vervullen. Ten slotte nog dit: wij voelen, dat wij in Afrika niet alleen het Roode Kruis vertegenwoordigen. Wij verte genwoordigen er ook het Nederland- sohe volk, In Ethiopië zal men Neder land beoordeelen naar ons, die thans er heen gaan. Het Roode Kruis kan ervan overtuigd zijn dat wij ons best zullen doen, de Nederlandsche naam in den vreemde hoog te houden. Om 5 uur begon de Kota Radja zich lang zaam los te werken van de kade. Nog een laatst vaarwel, gewuif met zak doeken en hoeden, en het schip verdween uit het gezicht. De reis naar Abessynië was aanvaard. Over 14 dagen hoopt de ambulance in Djiboeti aan te komen, welke haven plaats door de Kota Radja extra zal worden aangedaan Waarschijnlijk zal het personeel te Addis Abeba het Kerstfeest herdenken en vandaar naar de aangewezen plaats vertrek ken. Welke dat zal zijn. staat thans nog niet vast. De Nederlandsche ambulance za] im mers geen „vaste verblijfplaats" krijgen, zoo als dat b.v. met de Zweedsche het geval is. die in het hospitaal te Harrar is onderge bracht De Nederlandsche ambulance heeft echter dit voordeel boven de Zweedsche, dat zij verplaatsbaar is, en dan ook nu eens hier. dan weer daar zal vertoeven Het Economisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland Rede van Minister Gelissen. Na de oprichtingsvergadering van 't Econ Technologisch Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland heeft Zijne Excellentie Prof. H. C J. H. Gelissen, Minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, aan een lunch in een rede den Kamers van Koophandel Fabrieken in Zuid-Holland en Zeeland hul de gebracht voor haar inRatief en daarbij nog eenige opmerkingen gemaakt over de industrialisatiepoli tiek. De Minister heeft in het bijzonder gewe zen op de rede, die hij op 16 November 1935 te Zwolle heeft gehouden en waarin hij meer concreet heeft uiteengezet, hoe hij zich de organisatie van de economische-technolo- gisclio exploratie van Nederland nu en in do toekomst denkt De Minister heeft voorts nog enkele pun- ton naar voren gebracht De economisch-teohnologische explo ratie is vooral in het belang van de klein- en midden-industrie. De groot industrie kan zich zelf wel helpen. De Minister wees op de wenscbelijkheid van samenwerking der verschillende eeono misch-technologische instituten en op de sub-ordinatie daarvan aan 't centraal econo misch-technologisch instituut aan het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart. De industrie-politiek is immers een onderdeel van de economische politiek, die slechts centraal kan worden bezien. Ten aanzien van de aan dezen arbeid te stellen verwachtingen zeide de Minister, dat zij niet hooger mogen worden gespannen dan hij in een andere functie wel eens heeft berekend. Mocht het mogelijk blijken de indus- trieele productie in Nederland met f 100.000.000.op te voeren, dan zou den daardoor ongeveer 40.000 men- schen werk kunnen krijgen. Naast deze directe werkverruiming zal de indirecte van groot belang zijn. In het economische ruilverkeer speelt het dienstenverkeer een groote roJ en daarin weder het Nederlandsche zcescheepvaart- verkeer, dat zich vooral in Rotterdam en Amsterdam manifesteert In onze betalings balans parais6eert deze post nog met een bedrag van ruim f 100 000.000.— op een to taal voor dienstenverkeer van ruim het tweevoud van dat bedrag. Dit scheepvaart- dienstbetoon is een nationale zaak. De Minister sprak den wensch uit, dat de uitbreiding van de industrie, welke door het werk van de econo- misch-technologische instituten zal worden verkregen, een industrieel achterland zal vo-men, dat van groot belang zal zijn voor de Nederlandsche schoepvaart, die hij het kind noemde van handel en industrie. De Minister eindigde met een gelukwensch voor het nieuwe instituut, waarbij hij tevens wees op het gelukkige resultaat, dat door de samenwerking van de beide betrokken provincies is verkregen. RECHTZAKEN Haagsche Rechtbank Wat is een openbaar vervoermiddel? Tegen garagehouder 1500,boete geelscht De Haagsche garagehouder N. S. stond voor den Kantonrechter terecht wegens overtreding der wet op de openbare middelen van vervoer. Het is niet de eerste maai dat S. zonder de danr'no ve-ei^rhte vergunning auto- busdiensten tus8ohen den Haag en Am- sterdam onderhoudt. Ditmaal had hij echter binnen de perken der wet willen blijven en deswege eenjge beperkende voorwaarden gesteld, waaraan adspiranf reizigers hadden te voldoen, wil den zij voor een tocht met één van verd.'s bussen in aanmerking komen. S. had n.l. hepanid, dat, wilde men een dergelijk tocht je maken men lid moest zijn van één der vereenigingen, door hem uitgekozen. Dat waren er heel wat en van de meest uiteen loopende doelstelling. Onder de uitverkoren vereenigingen bevonden zich: de A.V.R.n. de K.H.O.. de V.A.R.A., de marktkooplieden vereeniging Vrede door Recht" de voetbal vereeniging ,j)e Ooievaars" en verscheidene begrafenisondernemingen. Verdachte meen de, volkomen te goeder trouw, volgens zijn raadsman, dat hij nu voldaan had aan de wettelijke voorschriften ten deze en dat zijn bussen nu geen „openbare" middelen van vervoer waren. De kantonrechter merkte o.a. op, dat verd.'s „beperkende" voorwaarden, niet van zéér ingrijpende aard zijn, wijzende op hot leden tal der A.V R.O. Verdachte voerde aan, dat circa 80% van hen, die zich aanmelden om van Den Haag naar Amsterdam te rijden, door hem wer den afgewezen. De verbalisant A. do Breejen, agent van politie te 's Gravenhage gaf toe, dat reizi gers soms door verd. werden afgewezen. Hij heeft dit geconstateerd.„Dus als ik lid ben van A.V V. en niet van de Ooievaars, neemt u mij niet mee?" vroeg de kantonrechter nog. Verdachte zeide van neen. De ambtenaar releveerde in zijn requisi toir de zaak D. v. d. B. welke indertijd voor het Haagsche kantongerecht heeft gediend. Deze D. v. d B. had een andere „listigheid'' bedacht en één (coöperatieve) vereeniging in het leven geroepen waarvan zijn klanreu lid moesten zijn, en het totaal aantal leden op 250.000 gesteld Het door dezen verd. beraamde middel vertoont veel overkomst hiermede. De amb tenaar gelooft, dat, verwijzende naar een arrest van den Hoogen Raad men hier „in werkelijkheid" kan spreken van een open haar middel van vervoer". Zoo heeft de IIoo- ge Raad dit geformuleerd. De olsch Wat de strafmaat betreft, achtte de ambtenaar een strenge straf op haar plaats. De eisch iuidde f 1500.— subs 3 maanden hechtenis Verdediger protesteert De dediger van Smr. T. E. W. Duvs, kwam in de eerste plaats op tegen de straf maat. Zijn cliënt was volkomen te goeder NIEUW SUCCES VOOR DE HAAGSCHE RECHERCHE Een karavaan van 34 man Meest lieden uit de onderwereld Nadat nog maar enkele dagen gele- deA de recherche met succes een inval had gedaan in een speelhol aan de Ko ningstraat, heeft zij met niet minder „Erfolg" Maandagmiddag een gokker- bende ontmaskerd in het café van zekeren D. K. aan de Herderinnestraat te Den Haag. Er konden maar liefst 34 personen naar het bureau aan de Prinsestraat worden overgebracht, die allen heet van de naald aan een scherp verhoor werden onderworpen. Totaal verrast Het spreekt natuurlijk wel vanzelf, dat ook hier de politie al lang te voren de si tuatie verkend had. teneinde het grootst mogelijke resultaat te bereiken. Reeds ge- ruimen tijd geleden genoot de kroeg van K dan ook meer dan de gewone belangstel ling van de zijde van het Alexanderve d Totdat men het juiste oogenblik gekomen achtte, en gistermiddag om half vijf In bliksemsnel tempo een auto voorreed, waar van de portieren welhaast automatisch opengingen. Nog voor de goed bezette wa gen tot stilstand gekomen was, bood hij slechts plaats aan den chauffeur, die zijn passagiers als vogels uit een kooi zag ont snappen. Verrast bleven de voorbijgangers staan, er geen flauw vermoeden van hebbend, dat hier commissaris Paré en zijn mannen en kele seconden later anderen voor een nog grooter verrassing zouden plaatsen. Als een ..Uberfallkommando" drongen zij 't café binnen schoten de zaal door. recht op de speeltafel aan. die geheel achterin stond in een belendend vertrekje en waaromheen een „il'usj^er" gezelschapspeel- zuchtigen was geschaa'rd. Vleest lieden uit de Haagsche onderwereld. zooals weldra zou blijken. Totaal confuus bleven allen zitten, zonder ook maar de minste moeite te doen, de schending van art. 254 bis van het Wetboek van Strafrecht aan bet oog der Overheids dienaren te ontrekken. Kaarten In de hand, steenen op tafel De overrompeling was zóó perfect, zóó mathematisch juist, dat bet gezelschap een moment den indruk maakte van een wassen beeldenspel. Angstig stil werden de kaarten vastgehouden, niemand die een vin verroerde of een kik gaf. Allen waren sprakeloos als de dobbelsteenen op de tafel. Hier was aan ieder dementi bij voorbaat de pas 1 Nog even ging een onderzoekende blik de cirkel van de gokkers langs. Toen werd overgave van het. materina gevorderd, en langzaam maar zeker gleden kaarten, ste^ nen en contanten in de zakken van de politiemannen- De karavaan naar de Prinsestraat Tot het In scène zetten van deze Sinter klaas-surprise behoorden voorts nog een tweetal arrestanten-wagens, die de politie auto op eenigen afstand hadden gevolgd, en als gulle gastvrouwen geduldig wacht ten. Maar blijkbaar had de politie toch niet pn ensemb'e van 34 gerekend, zoodat in allerijl nog een derde wagen moest worden gereaulreerd. om het de heeren ondanks alles toch nog eenigermate geriefelijk te maken. Of liever: de dame en de heeren 'ant gemakshalve werd de ega van d-^n astelein ook maar uitgenoodigd in te stappen. Zoo trok de karavaan naar de de Prinsestraat. Als het eenmaal tegen zit Als het den mensch eenmaal tegen zit, dan kan de zaak gecompliceerd worden, hetgeen een der arrestanten, genaamd I. D., aan den lijve moest ondervinden. Het uitvoerig verhoor bracht nl. aan het licht, dat dit heerschap sedert eeni gen tijd door de justitie geaocht werd wegens een diefstal, destijds in de hoofd stad gepleegd. Bovendien had de politie het al gauw door. dat verreweg de meesten dezer gok kers voor haar geen onbekenden waren, gelijk dat bij den overval in de Koning straat het geval was. Daar betrof het im mers een aantal werkloozen, die er met spelen een centje bij wilden verdienen. De omstandigheid echter, dat er op dit oogen blik geen bepaalde feiten waren aan te wijzen, die insluiting van meerderen wet tigden, noopte de politie alle anderen weer op vrije voeten te stellen, nadat tegen den kroegbaas procesverbaal was opgemaakt. Er werd vlot betaald Toch was de buit nog grooter dan aan vankelijk verwacht werd. omdat twee leden van de club met een onbetaalde rekening van een boete rondliepen. Maar een vlotte betaling zorgde voor een even vlotte af- 't Beruchte „Mijn en Dijn" Wij zijn in staat, over de speelwijze ook nog enkele bijzonderheden mee te deelen, die wel een héél «cbril licht werpen op de heerschappij van het geld. Hier werd gespeeld het beruchte „Mijn en Dijn", waarmee geen renten of dubbeltjes, maar tientallen guldens gemoeid zijn. Dit valt gemakkelijk af te leiden uit do hooge bedragen der inzetten, die minstens een gulden of een rijksdalder, maar heel vaak tien tot vijf-en-twintig gulden vragen. Dobbelsteenen en twee stel kaarten zijn de hulpmiddelen voor dit systeem, dat reeds een zoo groot aantal beoefe naars op den weg van het verderf ge voerd beeft. Eerst doen allen een worp en wie dan het hoogste aantal oogen gegooid heeft wordt „bankhouder". De bankhouder nu dient over een flinke som geld de beschikking te heb ben. Ontbreekt het hem daaraan, dan doet hij zijn bankhouderschap aan een confrater over, onder beding, dat hem tien procent van de winst wordt toegestaan Bovendien ontvangt doorgaans ook de kastelein een dergelijkf provisie, zoodat een caféhouder vrij spoedig bereid is, het risico tot 't geven van speelgelegcnheid te dragen. Wanneer men dan nog weet, dat 't mei* ken van kaarten een heel gewoon verschijn* sel is, dan behoeft het karakter van dit spel geen nadere kwalificatio. „Ik ben koopman" Met dat al zal het duidelijk zijn we wezen er trouwens reeds op dat men hier niet te doen heeft met gelegenheidsgokkers, maar met een slag van menschen, wier leven er nu eenmaal op ingesteld is, op minder eerbare wijze aan de kost te komen. Vraagt men hun naar huD bestaan, dan verneemt men telkens weer dat beroep, dat- de dekmantel van goed en kwaad tegelijk kan zijn: ze zijn koopman, zij het ook met een kleine k. Hetgeen alles verklaarbaar of aanneme lijk moet maken; ook, dat ze vandaag eens vertoeven in dit cafe en morgen hun stam tafel weer naar elders verleggen. Op grond hiervan wordt aangenomen, dat het bij een proces-verbaal tegen den café houder K. niet zal blijven. Wel is waar stond diens deur al een maand of tien voor dit gezelschap open, doch er zijn nog zoo veel andere deuren, die eveneens opm staan, of. zoo men wil, op een kier staan, om de vele resteerende uren van den voor deze lieden zoo langen dag te vullen trouw en heeft correct gehandeld. Uitvi behandelde pleiter de z.i. bier geschapen effectieve voorwaarden. PI. concludeerde dat hier geen sprake is van een openhaar middel van vervoer vroeg vrijspraak voo- zijn cliënt. De ambtenaar zeide in zijn dupliek dat hij wei genegen was zijn eisch ietwat te ver zachten. Deze werd getierceerd: f 500 subs. 1 maand. Mr Duys betoogde nog dat het hier een „test-case" betreft en in een principieel»? zaak behoort niet een dergelijke straf te worden opgelegd. De kantonrechter ral over 14 dagen schrif telijk vonnis wijzen. Verduistering op groote schaal Voor de Haagsche Rechtbank stond gister middag terecht de 45-jarlge A. de R. eerst bode, later amanuensis bij bert Konink'ijk Huisarchief, die zich had te verantwoorden wegens verduistering. Een |?root aantal voorwerpen, boeken, pla ten, miniaturen, ringen, brieven etc. heeft hij uit het archief ontvreemd. De verduiste ringen loepen over een periode van 1930-1935 Ook uit eenige afdeelingen waartoe hij geen toegang had. heeft hij voorwerpen ont vreemd. De directeur van het Kon. Huisarchief, dr. N. Japikse, werd als getuige gehoord. Verdachte was aangesteld om hem te as- sisleeren bij de administratie. de R. was werkzaam gesteld in de biblio theek. Dr. Japikse verklaarde dat vooral tijdens zijn vacantie de ontvreemdingen hebben plaats gehad. Verdachte bekende. Autografen, welke hij ontvreemd hoeft, trachtte hij aan buitenlan ders te verkoopen. Ongeveer 200 autografen heeft verdachte verduisterd. De inspecteur van politie Van den Berg schatte het globale bedrag, dat verdachts voor de goederen ontving op ongeveer f 4500.—. Er is ochter een hiaat van f 1500.— A f 2000.zoodat het juiste bedrag niet kan worden bepaald. De Officier van Justitie, mr. Blok zei«lc geschrokken te zijn van deze verduisterin gen op groofo schaal. De contante waarde van de goederen is moeilijk te bepalen, de historische waarde is evenwel zeer groot. De artikelen zijn ontvreemd ton nadeclo van H.M. de Koningin. Zij zijn onttrokken aan ons vorstenhuis en het Nederlandsche Volk en verkocht aan buitenlanders. Mr. Blok kon met voldoening constateeren dat dr. Japikse geen enkel verwijt treft. Een regelmatige controle is schier ondoen lijk gezien de groote verscheidenheid en de uitgebreidheid van het archief. Dr. Japikse heeft alles in het werk gestold om licht te brengen. Ook aan den inspec teur v. d. Be-g en recherchpnr Timnjers bracht spr. hulde. Dag aan dag, maanden lang. hebben zij zich met deze zaak bezig gehouden. Verdachte maakte het onderzoek zeer moeilijk. In Londen, België Wpenen, zijn nasporin gen gedaan. Tot de huidigen dag 'volhardt de R. in zijn houding. Mr Blok eischte wegpns verduistering en dipfsfal drie jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Ropst Crolliu? ging nog maals uitvoerig de fpiten na. De oorzaak van het feit. dat. de R gedurende zoon lange periode verduisteringen heeft kunnen Plegen, moet gezocht worden in de cont-ole. Pleiter meende opgemerkt te hebhen dat de off'cier in zijn eisch rekening heeft gehou- den met de persoon, ten nndeele van wie do goederen zijn ontvreemd Dit achtte spr. 011 juist. Mr Crollins vroeg een mindere straf. Uitspraak over 14 dagen. Geld uit expresse-brief ontvreemd Tegen postbode een jaar geëlscht De brievenbesteller J. G. K. alhier thans gedetineerd, heeft uit een ex presse brief welke hij onder zijn be heer had van de Posterijen, een bank biljet van f 10.ontvreemd. Deswege stond hij gistermiddag voor do recht bank terecht Een referendaris der P.T.T. werd als ge tuige gehoord. Er werden in het begin van dit jaar ver missingen ontdekt van verschillende ex presse brieven. Verdachte was aan de betref- fende af.ieeling werkzaam en op eCn gege ven oogenblik viel de verdenking op hem jY bankbiljet, dat later hij verdachte werd bevonden was het nummer genoteerd. Verdachte bekende. De verdediger mr Polak schptste uitvoe- o? den huiselijken toestand van zijn cliënt. Sinds zijn huwelijk kwam hij in financieelen moeilijkheden. Geldbedragen werden ge leend. Deze financieele misère heeft hem in de verleiding gebracht Bovenden heeft hij een zwak karakter. Door het ontslag bij do Posterijen is hij zwaar getroffen en hij be vindt zich reeds 3 maanden in voorlnopige hechtcnR Mr. Polak bepleitte gelijk het advies in het Reclnseeringsrappnrt een kor te vrijheidsstraf en een voorwaardelijke ver oordeeling. Uitspraak over 14 dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11