DUITSCHE BELIJDENISKERK ONDER CENSUUR MAANDAG 2 DECEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 MINISTER KERRL GEEFT Z'N VOORSCHRIFTEN Predikanten protesteeren vanaf de kansel Niet terstond heeft Minister Kerrl zijn bedreiging van Vrijdag j.l. ten volle uitgevoerd. Hij heeft een eerste phase aangekondigd, maar die voor de Belijdeniskerken toch een zware slag beteekent, nl. 'het onder Rijkscensuur stellen van alle publicaties, circulaires en amb telijke briefwisseling. De desbetref fende verordening houdt in, dat de leiders der Belijdeniskerk voortaan verplicht zijn alle publicaties, alle circulaires en alle mededeelingen, •welke tusschen de leiders, de predi- ikanten, de kerkeraden en de leden der belijdeniskerk gewisseld wor den, te voren aan de censuur van minister Kerrl te onderwerpen. La dezen vorm. dat alle stukken hem vooraf in drievoud moeten worden voorgelegd. Vooral de censuur over de ambtelijke cor respondentie is een scherp wapen in handen van de Rijksregeering, die thans blijkbaar het stadium der onderhandelingen geëindigd acht. Protest van den kansel De eenige mogelijkheid van contact met de gemeenten, welke nu overgebleven is, is de toespraak op den kansel. En daarvan heeft de bekende Dr. Niemöller te Dahlem aanstonds gebruik gemaakt. Uit Ber lijn wordt ons gemeld, dat hij gisterochtend in de groote nieuwgebouwde Jezuskerk te Berlyn-Dahlem, welke reeds lang voor het begin van den dienst geheel bezet was, van den kansel af gezegd heeft, dat hij Zaterdagavond van het mi nisterie voor kerkelijke aangelegenhe den de mededeeling heeft ontvangen, dat het voortaan aan hem en aan "alle verdere predikan ten der Belijdeniskerk na drukkelijk verboden is over „dwaalleer" te spreken. Gepreciseerd werd niet of dit verbod zich beperkt tot de beweging der Duitsche Christenen dan wel of het zich ook uitstrekt tot de Nieuw-hei- densohe (Noordsche) beweging, welke juist de laatste maanden sterk aan be- teekenis is toegenomen. Met dit verbod en met de cehsuuf- verordening, aldus Ds. Niemöller, „tracht de regeering de kerk in een absolute slavernij te brengen en aan de willekeur der overheid prijs te ge- DE AMBULANCE NAAR ABESSYNIE Morgenmiddag vertrek per mj. ,JCota Radja" Bijzondere audiëntie bij HAL de Koningin Naar wij vernemen rullen de leden van da Nederlandsohe ambulance naar Abessynië, morgenochtend om 11 uur door H. M. de Koningin te 's-Graven- hage ia bijzondere audiëntie worden ontvangen. 's Middags om 5 uur zal de kleine groep zich Inschepen aan boord van de „Kola Radja" van de Rotterdamsche Lloyd. Het ligt in de bedoeling van H. K. H Prinses Juliana bij het vertrek aanwezig te zijn en de leden van de am (bulance, die naar Abessynië yertrekt, (kort toe te spreken. Wet en zede De gevolgen der volkssouvereiniteit Onze lezer L. S. te A. is niet content met het antwoord, dat in het nummer van 26 November 1.1. gegeven is ter bestrijding van een artikel in Volk en Vaderland over de anti-rev. partij en het algemeen kiesrecht. Op het feit zelf, komen we elders terug. Hier laten we volgen wat de schrij ver op het hart heeft over het resultaat van deze beslissing, de doorwerking van het beginsel der volkssouvereiniteit. Hij schrijft o. m.f Gaan we niet geestelijk en zedelijk naar den afgrond? Wordt ons volk niet in een pers (de laatste jaren op rose papier gedrukt) al jaren lang opferuid; op een geraffineerde wijze; de werknemers tegen de werkge vers. het volk tegen God en Godsdienst en dientengevolge tegen overheid en gezag? En de gevolgen zijn schrikwekkend. Let op het aantal godloozen; op groei van revolutionaire gezindheid, op toe neming van socialistische vertegenwoor diging in raden, staten en kamers met al dp. gevolgen daarvan. Een der frappantste voorbeelden: de opvoering van het toorieelstuk de Beul, in de schouwburg te Amsterdam, met een opruiende communistische strek king, met pen godonteerende en godslas terlijke tendenz. Zoo gaan we geestelijk en zedelijk hoe langer hoe vlugger naar den afgrond. Er is geschreeuwd om een sterk gezag Maar hoe zullen we een sterk gezag krij gen, als we niet terugkeeren van de volkssouvereinitei t. Machteloos is elke a.r. minister-president, is elke e.r. burgemeester, als hij slechts uitvoerder is van de wil van de helft 1. Ga alleen maar na hoe het mogelijk is dat 2500.— subsidie uit de gemeente ven. De minister wil kennelijk op deze wijze afdwingen, dat de kerk de dwaalleer duldt en zich daarmee ver giftigt". Ds. Niemöller haalde hierbij de woorden van Paulus aan: „Wer Falsches lehret, der sei verflucht" en merkte naar aanleiding daarvan vol gens de Tel. op, dat de kerk zich door niemand zal laten voorschrijven, wat zij voor waar houdt en wat niet. Huiszoeking te Dahlem Dat de nogal militante Dr. Niemöller de bijzondere belangstelling der Gestapo heeft, nu de verhoudingen zoo zorgwekkend verscherpt zijn, blijkt uit een bericht in de Daily Tel-., dat de Gestapo Vrijdagavond een inval heeft gedaan in het' hoofdkwartier van den Pruisi sch en Broederraad te Dahlem en er circulaires in beslag genomen, waar in gewag werd gemaakt van de ver scherping van het geschil met minis ter Kerrl, en den geestelijken op het hart werd gedrukt pal te blijven staan. Deze circulaires lagen gereed voor verzending naar alle gemeenten in het rijk, waar de belijdenisbeweging aan hang heeft. Om te voorkomen dat de circulaires opnieuw zouden worden vermenigvuldigd zijn alle schrijfmachi nes in bet hoofdkwartier verzegeld. Niettemin is de Broederraad te Dahlem er in geslaagd een algemeene vergadering van Broederraden uit het geheele Rijk te beleg gen. Deze zou reeds Zaterdag bijeenkomen, doch op dit oogenblik hebben wij van die vergadering nog niets gehoord. Ook gelden in beslag genomen Naar de Times meldt heeft de geheime politie ook de gelden van het kerk bestuur der Belijdenisbeweging in beslag genomen. Uit al deze mededeelingen is duidelijk, dat de kerkstrijd in een nieuw en w schijnlijk beslissend stadium gekomen is. Nu de gelijkschakeling der kerken niet lukt is, moet de Rijksregeering voortvaren tot de consequenties van haar beginselen, anderzijds zullen de Belijdeniskerken thans zich gereed moeten houden voor een kamp „to be or not to be", want niet gering te ach ten is een der aan hen gestelde eiscben, om Rosenbergs wereld- en levensbeschouwing niet meer een dwaalleer te mogen noemen. Met zulke eischen komt niet alleen de kerk voor een heilig neen te staan, maar open baart de Rijksregeering thans dat zij het streven van Rosenberg in beginsel niet Wij betreuren diep den loop van zaken, tefiiëer, ómdét wij een oogenblik vertrouwen hebbèh" gehad In de goede bedoelingen var Minister Kerrl. Hij ook echter kan niet ont wijken de figuur van den Koning der kerk, die dwingt tot kiezen. Vicks VapoRub ngrediëntea verwerkt in de smakelijk' VICKS HOESTBONBONS kas gegeven werd voor de opvoering van een dergelijk schandelijk tooneelstuk. Ik heb de laatste weken Ongeloof en Revolutie van Groen van Prinsterer en zijn Handboek der Vaderlandsche Ge schiedenis nog eens nagelezen, maar in derdaad: is er geen waarheid in de be wering dat we ver, van het door Groen van Prinsterer gewilde, afgedreven zijn? Gaarne hierop een antwoord. We antwoorden hierop thans slechts dit, dat de schrijver o. i. te veel het verband tusschen wet en zede voorbijziet. Dat onze Grondwet revolutionaire tendenzen heeft is gevolg van de revolutionaire gezindheid, die de meerderheid van ons volk bij de in voering bezielde, al was de openbaring van die gezindheid toen anders dan nu. Maar wat zou het baten, stel dat het mo gelijk ware, om met geweld het algemeen kiesrecht af te schaffen en „de wet te ver zetten", als de volkszede niet veranderd is? Daarom is overtuiging, ook door de Chris telijke pers, wat we voor alle dingen noo- dig hebben. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ PARTIJ EN PERS GOEREE EN OVERFLAKKER Zaterdag had te S o m m e 1 s d ij k een ver gadering plaats van het bestuur der Hulp centrale met enkele genoodigden. Hoewel de dag hiervoor niet bijzonder geschikt was, waren toch nog aanwezig één Hervormde en één Gereformeerde predikant. De bedoeling was eens samen t« rade te gaan over de anti-revolutionaire streekpers. Daartoe waren ook uitgenoodigd de hee- ren L. F. Duymaer van Twist, Tweede Kamerlid; J. Schouten, tijdelijk voorzit ter Centraal Comité, en H. D i e m e r, dir. hoofdredacteur-„Rotterdammer". Langdurig werd gesproken over de nood zakelijkheid van uitbreiding der eigen pers, in verband met de positie der a.r. partij. De samensprekingen kenmerkten zioh door grooten ernst. Aan het organisa- tieleven zullen de besturen zich dezen win ter met kracht geven en de eigen streekpers zal ais onmisbare factor bij de Christelijke actie krachtige steun ontvangen. KRING VAN A.R. PROPAGANDACLUBS KIESKRING DEN BOSCH De kring van A.R. Propagandaclubs in den Kieskring den Bosch vergaderde in de zaal' van Wed. Dekker te Almkerk. Alle ze ven clubs waren vertegenwoordigd. De voor zitter dc Heer C. B. v. d. Wal opende met DE „JOS MARIE" GESTRAND Door de storm bij Egmond aan Zee op de kust geworpen De bemanning gered Voor de tweede maal binnen korte tijd heeft een hevige storm bij Egmond een stranding veroorzaakt. Het was thans de bemanning van het kustvaartuig „Jos Marie" welke met moeilijkheden te kampen kreeg en eenige spannende uren mee maakte. De „Jos Marie" is een motorjacht van 230 ton, eigendom van den heer H. Fleur- b a a y uit S ch i e d a m, die tevens de ka pitein is. Het schip was mot eën lading van 200 ton stijfsel van Zaandam vertrokken met bestemming naar Rochester, waar het Maandagmorgen zou aankomen en tc 4 uur IJmulden was gepasseerd. Zater dagavond <un elf uur begonnen de eerste moeilijkheden. Door den storm raakte de motor defect. De motor liep op „een been", zoo als de kapitein het uitdrukte, op één cylinder. Hij had te weinig kracht om de schroef te trekken en alle pogin gen om het defect te repareeren ble ven zonder resultaat. Tenslotte gaf de motor het geheel op Men was toen nog 20 mijl uit de kust, on geveer halfweg tusschen IJmuiden en Eg- mond aan Zee. De kapitein besloot toen te 2 uur voor anker te gfitan. Het weer wen} in den loop van den Zondag steeds onguu; stiger. Een felle wind woei uit het Zuid westen, die in den avond de. kracht van een storm aannam. Bij één der hevige sla gen raakte liet vaartuig los en dreef hul peloos af. -i De bemanning, bestaande uit vijf koppen, de stuurman D. Zwama, uit Leeuwarden, de machinist B. v. d. Peet uit Rotterdam, de matroos H. Geval uit Amsterdam, er» F. A. R ij p s m a, kok, uit Amsterdam de kapitein Fleurbaaij, kon niets uitnclj In deze omstandigheden had men af te wachten wat er zou gebeuren. Om half twee Maandagochtend liep het schip op de ban ken, 2V-5 K.M. ten Zuiden van Egmond aan Zee. Noodsein en knalsignaal De kapitein gaf onmiddellijk een noodsein met het knalsignaal, doch op de kust werd dit niet opgemerkt. Toen liet hij drie vuurpijlen afschie ten. Deze werden door een inwoner van Egmond aan Zee gezien. Terstond werd de bemanning van de red dingboot gewaarschuwd, die zich gereed maakte hulp te verleenen. Om twee uur werd de reddingboot uitge bracht en de tocht naar de plaats des on- heils aangevangen. Tegen drie uur kwam de boot langszij van het gestrande motorjacht. Er stond toen nog 7 voet water, zoodat het langszij ko men met betrekkelijk weinig moeilijkheden gepaard ging. De bemanning stond op het achterdek gereed en. kon. goed overstappen. Reddingspogingen geslaagd Tegen vier uur zag de bemanning van de reddingboot haar pogingen be loond, doordat de opvarenden van het gestrande schip veilig te Egmond aan Zee aan wal werden gezet. De geredden, die door de geweldi ge emotie zeer vermoeid waren, wer den in café De Boei binnengebracht De Jos Marie ligt thans precies evenwij dig van het strand met den kop naar IJmuiden. Het schip maakt geen water. De Jos Marie is voor 35.000 bij de Lloyds verzekerd. Of het schip als verloren moét worden beschouwd staat nog niet vast. Ook de lading stijfsel, toebehoorende aan de Bijenkorf te Zaandam, is verzekerd. De Jos Marie had radio aan boord, doch alleen een ontvangtoestel, zoodat geen sei nen gegeven konden worden. gebed, waarna hij het woord gaf aan Dr. C- Beekenkamp, die een referaat hield over het onderwerp „Ordening". Verschillenr de vragen werden gesteld en tot tevreden heid der vragers beantwoord. Bij de rond vraag stelde de Heer A. D. v. d. Schans burgemeester van Andel c.s. aan de orde het optreden van eenige Hervormd-Gereformeer den, die onder leiding van prof. Hugo Vis- scher een poging schijnen te willen onder nemen, die tot scheuring leiden zal. Spre ker die zelf tot de Hervormd-Gereformeer den behoort, sprak er zijn diepgevoeld leed wezen over uit en werd daarin bijgevallen door andere aanwezige Hervormden, w.o. zijn broer, den heer D. A. van der Schans, gemeente-secretaris van Eethen c.s. Hij stel de voor een schrijven te richten namens het kringvedband aan Prof. Hugo Visscher welk voorstel algemeene instemming vond. De: voorzitter der vergadering lichtte in het kort de gronden toe, waarom in het bijzon der deze daad afkeuring verdient en wees er achtereenvolgens op, dat 'in dezen tijd, waarin de Anti rev. Partij haar eersten bn tweeden voorzitter heeft moeten afstaan, op dat dezen het land in deze moeilijke periode zullen kunnen dienen in hun kwaliteit als Minister, al buitengewoon ongunstïg_ gekó zen is. Temeer geldt dit. nu de buitengc-i woon moeilijke en zorgvolle omstandighe-, den, waarin ons land verkeert en- waarvan' de ernst nog op verre na door de meesten, zelfs door die zich volksleiders achten, niet begrepen wordt, van onzen Minister-Presi dent, die zelf twee belangrijke Departemen ten onder zijn beheer heeft en den Minister van Binnen!, zaken, die eveneens een zware taak heeft te vervullen, alle aandacht in be slag neemt. In deze verwarde tijden mag van de Christenen die de voorzegging der Heilige Schrift verstaan en haar vervulling nader zien komen, venvacht worden, dat. zij alles in het werk zullen stellen om te be vorderen. dat alle belijders van den Christus schouder aan schouder staan. Temeer nu een algemeene actie wordt ondernomen door fascistische stroomingen om de differen tiatie in het partijleven te benutten ter be rciking hunner valsehe leus van volkseen heid, is het onverantwoordelijk om thans scheuring te veroorzaken. Nog temeer klemt dit wanneer men bedenkt hoe groote zegeJ ningen God in de bijna zestig jaren van haar bestaan ons land en volk door middel van de Antirev. Partij geschonken heeft. Na sluiting der discussies en het zingen van Ps. 84 vers 3, eindigde de héér C* G. de Jong met dankgebed. Onder groote belangstelling hield de heer C. W. Berghout, te Botterdam, receptie ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer. De jubilaris en xijn echt' 'genoote met het comité van oud-leerlingen en erücele andere personen. TUMULT IN EEN SCHOUWBURG Herrie en stinkbommen Bij de opvoering van een stuk in de stad: schouwburg te Amsterdam hebben ernstige ordeverstoringen plaats gehad. In het begin van de opvoering was heel rustig in de zaal, maar het was be kend, dat een groot aantal N.S.B.-ers op alle rangen aanwezig waren. In den loop van het eerste gedeelte van de voorstelling werd door een viertal aanwezigen gepro testeerd tegen godsdienstige uitlatingen. Het viertal is door de politie onmiddellijk verwijderd. Tot aan de pauze kon de voor stelling daarop rustig voortgang vinden. Na de pauze brak plotseling een waar tumult op alle rangen los. Het was klaarblijkelijk de vooropgezette be doeling de verdere opvoering van het stuk te beletten. Van stinkbommen werd zelfs gebruik gemaakt Langzaam werd echter doorgespeeld, terwijl de politie in de zaal met kracht tegen de herriemakers optrad. Wie niet goedschiks wilde heengaan, maakte kennis met den gummiknuppeL Zoo werd ongeveer een tweehonderdtal per sonen verwijderd, zoowel uit loges en de parterre als uit de hooger gelegen rangen. Het stuk is tot het eind toe ge- "Bij het verlaten van den schouwburg werden vaderlandsche liederen aangeheven. Op het Leidscheplein had zich na.de voor stelling een groote menigte verzameld. Het had de aandacht getrokken, dat er het een .en ander in den schouwburg was gebeurd. '7 Toen aali het bevel van de politie tot door- loopen niet aanstonds werd voldaan, kwa men dé wapenstokken voor den dag en weFd eenigemalen een charge uitgevoerd, waarbij flinke klappen vielen. Langzamer hand keerde ook op de straat de rust weer. Omtrent het tooneelstuk: ,Dc Beul" dee- len we nog mede, dat Mej. Mr. F. K a t z in de vergadering van de Amsterdamsche raad het afkeurde, dat door de stedelijke overheid voor de vertooning van dat stuk, subsidie (naar we meenen f1500) gegev werd. Het moet een godslasterlijk stuk zijn, tenminste de vertalingen er van die in de zaal verspreid werden. Ook de wijze waar op het fascisme er in bestreden wordt moet afkeuring verdienen. Het felle tendenz- -stuk speelt, wat het eerste gedeelte betreft, in de Middeleeuwen en moet geen zin speling op onzen tijd bevatten, wel echter grove godslasterlijkheden. Na de pauze, als de huidige tijd in ver gelijking met vroeger voorgesteld wordt, begint het tendentieuze, wordt vooral het fascisme gegispt en wordt onze weermacht bespottelijk gemaakt door een dronken sol daat ten tooneel te voeren. Moord, doodslag, godslastering, verheer lijking van geweld is schering en inslag. Drama in een internationalen trein EOn vreeselijke ontdekking Men meldt ons uit Den Haag: Nadat Zondagavond te ongeveer half ■zéven de trein uit Bazel aan het Hollarid- sche Spoor station was binnengekomen, deed één van de conducteurs in een tweede klasse cbupë een vreeselijke ontdekking. Op den grond van de coupé lag namelijk een heer van middelharen leeftijd, wiens levensgeesten bij onderzoek reeds geweken bleken te zijn. Hij had een schotwond in het hoofd, terwijl een revolver naast hem lag. Do wagon, waarin het drama zich had af gespeeld. werd uit den trein gehaakt en op dood spoor gereden, waarna de inmiddels gewaarschuwde politie een grondig onder zoek instelde. De mederezigens in dezen wa gon werden aan een verhoor onderworpen, doch niemand kon verklaren een schot tc hebben gehoord. Bij het verder ingestelde Onderzoek wees alles er op, dat hier geen misdrijf in het spel is geweest, terwijl aan genomen wordt, dat het gebeurde zich tus schen Rotterdam en Den Haag heeft voor gedaan. De Geneeskundige Dienst heeft het lijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Naar wij vernemen is de bewuste persoon nit Gouda afkomstig. DE GESTOLEN DUITSCHE VLAG Naar wij vernemen zijn de vier personen, ,d,i eer van worden verdacht onlangs een hakenkruisvlag te Amsterdam te hebben ge stolen, door de Raadkamer van de Recht bank niet in vrijheid gesteld, doch voor den tyd van dertig dagen in het Huis van Be waring opgesloten. Aan het einde van deze periode wordt opnieuw een beslissing door de rechtbank genomen over eventueele ver lenging van dezo preventieve hechtenis. ONTZETTEND NACHTELIJK DRAMA EEN AUTO IN EEN HAVEN GEREDEN" Vier jonge mannen verdronken In de afgeloopen naoht heeft te Dorpplein onder Weert een ernstig ongeval plaats gehad. Zondagavond hadden vier jonge mannen een zekere H. Gielen, twee gebroeders Pee- ters en een vierde wiens naam nog niet -be kend is, bij den garagehouder Jac. A. M. Jongen te Weert een auto gehuurd om daar mee naar Maastricht te gaan. In de® nacht zijn zij via België naar Weert teruggereden. De weg loopt langs de Zuid-Willemsvaart. Bij de zinkfaJ>riek van de N.V. Kempensche Zink Mij. te Dorpplein-Budel maakt de weg op de plaats, waar in de weg een brug ligt over oe ingang van de haven der zinkfa- briek, een bocht naar rechts. Op deze plaats is de auto waarschijnlijk met groote vaart doordat de bestuurder van do wagen, de ongeveer 25 jarige H. Gielen, de bocht niet heeft bemerkt in de haven der zinkfahriek gereden. Deze haven is ruim 2 meter diep, zoodat het voertuig nagenoeg geheel onder water verdween. In de nacht heeft niemamd iets van het ongeluk bemerkt. Eerst hedenochtend bij het aanbreken van de dag vond een schipper in de haven de auto en toen realiseerden zij zich dat zij omstreeks één uur in de nacht een hevige plons hadden gehoord veroor zaaftt door het te water rijden van de auto. Met de kraan van de zinkfahriek werd het voertuig op de wal gehescheo. De vier jongemannen allen van on geveer dezelfde leeftijd en afkomstig uit Nedeï-weert zaten nog in de wagen Bij allen waren de levensgeesten reeds lang geweken. Voorloopig zijn de lijken op het terrein van de zinkfahriek opgebaard. In de loop van de ochtend zijn zij naar Weert vervoerd. Over de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. De auto was een bijna nieuwe 4-deurs Chevrolet. Vermoedelijk heeft men te hard gereden en in de bocht van de weg ge slingerd. DE MILLIOENENERFENIS VAN NEELTJE PATER Een geheimzinnige kwestie De millioenen-erfeniskwestie van Neeltfe Pater, in 1789 te Broek in Waterland kin derloos gestorven, blijkt, ondank8 de teleur stellende vergadering van enkele weken ge leden nog in de belangstelling van zeei velen te staan blijkens een vergadering van 300 personen te Amsterdam, die meenen at stammelingen te zijn van genoemde jut- Zooals het wél meer bij een erfenis-ver- deeling gaat was er reeds spoedig ruzie. L»e man, die het zaakje aan het rollen bracht, een zekere Reek, beweerde belangrijke do cumenten te hebben, waarvan hij inzage aan anderen weigerde. Hij wilde op eigen houtje te Groningen een onderzoek instellen, waat- mee z. i. de overige commissieleden niets te maken hadden. Met de „erfgenamen" heeft de commissie, zonder den heer Reek, de kwestie besproken met den heer J. Westerveld. Deze heer snuf felt een tiental jaren in rijksarchieven en zijn gegevens zouden er op wijizen, dat ei nog iets te halen is. In ieder geval willen de „erfgenamen" weten wat is nagelaten en of juist gehandeld is door den testamenteur, den toenmaligen burgemeester van Broek in Waterland, den heer Koker. Negen millioen pond ligt te wachten Ten aanzien van het door de Justitie on der leiding van Mr. van Thiel ingestelde onderzoek werd medegedeeld, dat geen be zwaar is gemaakt tegen voortzetting van het ondeï-zoekingswerkMen heeft verant woording kunnen doen op welke wijze de ontvangen géiden zijn besteed. Aanleiding tot dit onderzoek bleek geweest te zijn het feit, dat een der op de vorige vergadering aanwezige personen het gecollecteerde geld schatte op f 300 ruim, terwijl de commissie zeide slechts f 42 ontvangen te hebben. Een uitvoerige historische beschouwing gaf de heer J. Westerveld. Uit stukken, o.al de testamenten en de huwelijksovereen komst, was hem bekend geworden, dat 11a het overlijden Koker de bezittingen verdeel de op een voor hem niet ongunstige wijz». Doch tevens staat vast, dat blijkens een schrijven van een Engelsche bank, daar nog negen milldoen pond onafgehaald ligr. Een ouden man, werkzaam op het veld, zou f 50.000 betaald zijn voor zijn familie stukken door een onbekend gebleven per soon. De man, van wien men niets mee hoorde Ter vergadering verklaarde een dame nog, dat haar vader zjjn stukken voor hv. onderzoek 'n 36 jaren geleden afstond aan ze keren heer Visser. Nimmer hoorde men meer iets van dezen man, die naar Amerika vertrokken zou zijn. Door dergelijke verha len blijft de millioenenkwcstie omhangen door een geheimzinnige sluier. Ten slotte wSMc men een Neeltje Pater VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladert In het noorden zijn de Italianen voorne mens langs de Talcaze en de Ghewa op te rukken, waarbij om het Tembien-platcau, heen getrokken wordt. Badoglio heeft bevolen de bevolking det bezette gebieden te ontwapenen. De Abessijnen melden een overwinning tt8 hel Aoessa-gebied, waarbij 180 Askaris zou» den zijn gedood en veel buil ioerd gemaakt* Op 65 KJVf. ten N. van Makallé, dus ach* ter de Italiaansehe linie, melden de Abessij» nen hevige gevechten. De Italianen zouden reeds bezig zijn op Adoea terug te trekken» In Marseille is een baby van IV2 jaar, ontvoerd, een kind van Prof. Malmèjae. Er\ wordt een losgeld van 50.000 franc door del ontvoerster geëisclit. De algemeene vergadering ran de Vereen „Groen van Prinsterer" is te Utrecht go» houden. Verschenen is de Memorie van Antwoord, aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Verk e er s fonds. Tumult in een schouwburg te Amsterdam ter gelegenheid van de opvoering van „de, Beul". Hel Nederlandsche stoomschip Jos Marii is vannacht bij Egmond aan Zee gestrand* De bemanning is gered. ACCOUNTANTSKANTOOR J. DEN HOLLANDER Schietbaanlaan 128. TeL 32707, ROTTERDAM Adm. Controle Belastingzaken ROFFELRIJMEN EEN KOSTELIJK IDEE! JE DOET TOCH ALLEN MEE?. Ditmaal is 't een vrouw en moeder Lezeres en abonnê Die mijn hulp vraagt voor een aardig Yopa? e^i^Jcqstfilijk idee. Dat. beint?rklaas wordt weet tt, Zegt ze, en dat heeft ze goed. Mooi, zegt ze.ik weet óók dat u Graag wat voor de armen doet. 'k Denk veel aan de arme kinder8 Die nu langs de winkels gaan, Aan hun schoentjes of hun klompjes Die straks ledig zullen staan. 'k Denk ook aan de arme ouders Hoe verdrietig het moet zijn Niets voor 't kind te kunnen koopen Op het Sinterklaas festijn. Als nu ieder die zijn hindert Straks op Sinterklaas wat geeft Eens wou denken aan zijn huurman Die geen cent te missen heeft! Als nu iedereen die werk heeft En dat zijn er nog heel wat Voor zijn werkeloozen broeder. Eens wat vreugde over had, Zou dat niet iets heerlijks wezen Voor wie geeft, voor wie ontvangt? Vraagt de vraagster, ik moet zeggerCl 't Is niet veel wat ze verlangt 't Is een béétje naastenliefde En ik help er graag aan mee In dit liedje vorm te geven Aan haar kerngezond idee. Komt, mijn honderdduizend vriendert En vriendinnen van de krant, Mogen wij die vrouw beschamen? Toe, slaat toe! hier is mijn hand. Doen we 't, Alle honderdduizend? Allemaal van de partij? Fijn! Maar doe in ieder pakje Ook iets van je hart erbij! (Nadruk verboden.) LEO LENS vereéniging oprichten. De bespreking was' tamelijk verward, daar ieder het woorflt wilde voeren. Men deelde nog mede, dat d» heer Reek thans met een hem geleende auto met chauffeur naar Groningen is vertrok-* ken, •wat enkele minder aangename woor» den aan het adres van dezen „onderzoeker* tengevolge had. Bij zitten en opstaan werd tot de oprich ting eener Neeltje Patervereeniging in prin cipe besloten. In eein nieuwe bijeenkomst* binnenkort te beleggen, volgt vaststelling der statuten. Denkelijk komen er dan ook nieuwe „erfgenamen" opdagen. Het onder zoek zal worden voortgezet zonder den heer Reek. Men is in het bozit van een schrijven van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, waarbij gratis toegang tol de Rijksarchieven wordt verleend en_ waarin reeds toegezegd wordt, dat ooK het eventueel te voeren proces geen kosten zal meebrengen. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD Men meldt ons uit VIaardingen: Zaterdabavond circa 5 uur had in de Groen van Prinstererstraat alhier een droe vig ongeluk met doodelijken afloop plaats. De 6-jarige jongen A. v. d. Lugt, wonende Bilderdijkstraat. was zonder dat de chauf feur het wist achter op een stilstaande vrachtauto geklommen. Toen de chauffeur, zekere J. uit Vlaar- dinger-Ambacht, de auto in beweging zette om achteruit de Da Costastraat in te rijden, viel het ventje er af en kreeg het achterwiel over de borst. De kleine was onmiddellijk dood. De bestuurder treft geen 6chuld,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5