MAANDAG 2 DECEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 SPAAR VOOR EEN EIGEN HUIS r Sluit een Bouw spaar contract bij de N.V. Hypothecaire Bouwkas „HYBOS" Pels Rijckcnstraat 5, ARNHEM. Telel. 22327 .Voor een huis van b.v. 6000.waarvoor ongeveer 150Q.— gespaard, betaalt U 'daarna gedurende 20 jaren ongeveer 25,per maand, daardoor Uw huis dan schuldvTiJ is. Eigenaarslasten en renteverlies over U' 1500.niet inbegrepen. Buitenland FRANKRIJK OP DE TWEESPRONG Een onzer medewerkers schrijft ons: Dit jaar sloot Frankrijk met Sovjet-Rus- üand een verdrag van wederzijdsche bijstand. Het is aan niet de minste twijfel onderhevig idat de Fransche Republiek van dit pact niet yee\ genoegen beleven zal. Dat zij er niet op behoeft te rekenen, Sovjet-Rusland als bondgenoot naast zich te zien in geval van een oorlog bijv. m?t Duitschland, Engeland of Italië, ligt voor 'de hand. Wanneer Laval zich voor mogelijke gebeurtenissen heeft willen verzekeren van betrouwbare hulp, dan kan men slechts {verbaasd staan over zijn kortzichtigheid. Het officieel orgaan van üe Komintern »,La Correspondance Internationale" van 18- II-'35 geeft inzake deze kwestie voldoende Antwoord: „Moet de machtige staat van het proleta riaat vechten voor de belangen van de Frau- sche bourgeoisie in geval van een Duitschen aanval op Frankrijk? Deze vraag is beprijpe lijk, maar raakt niet de grond van het pro bleem. Het verdrag beoogt niet leen gemeenschappelijke oorlog. Natuurlijk, ten spijt van alle andere inter pretaties en commentaren op de bedoelingen ,van de Sovjet-regeering, deze is en blijft ge richt op het aanstoken van de we r e 1 d r e- solutie, gelijk Ercoli op het Vile congres cier Komintern nadrukkelijk .verklaard heeft: „Wij zullen met alle kracht de lei ding van de massa's neanen, om van den imnerialistischen oorlog een bur geroorlog te maken en het bewind te veroveren". Neen, „de ongure avonturier", zooals de Beer Laval door het lijfblad van de Komin tern waardeerend is genoemd ó.d. 17-VIII- '35 heeft zich wel zeer vergist en door zijn {verdrag van wederzijosche bijstand zijn land feen slechte dienst bewezen. Hij heeft daar mee alleen dit bereikt, dat de bolsjewisti sche elementen in Frankrijk zich met ver dubbelde ijver op de propaganda voor het (communisme toeleggen. Het communisme is na het pact Immers piet langer een v ij a n d van de Fransche republiek, maar een vriend. Tegenover den eerste kon men strenge maatregelen nemen, tegenover den vriend Staat men machteloos: „Wij, Fransche communisten aldus ÏTorez, algemeen secretaris van de commu nistische partij in Frankrijk willen de strijd voortzetten voor de Fransche iS o v j e t-R e p u b 1 i e k, die zegevieren zal onder de onoverwinnelijke standaard van Marx. Lenin en Stalin". Het is bekend, dat de communisten de laatste tijd streven naar het vormen van ►.een eenheidsfront van het proletariaat". De fascistische bedreiging vormt een welkom Argument dat hun uitnoodiging kracht bij zet. Met name gaat natuurlijk him verlan gen tot eenheid uit naar de verschillende poc.ialistisohe partijen. Met lette er op hoe de communisten zich Süe-ze eenheid voorstellen. De rapporteur Dmitrov stelde vast, dat de ïaktiek van het eenheidsfront is „de sociaal democratische arbeiders practisch te over- it uigeD van de juistheid van de communistische en de onop rechtheid van de reformisti- eche politiek". M.a.w. de sociaal-demo craten moeten capituleeren voor Moskou. Nog anders gezegd, met de woorden van het meer genoemd congres der Komintern: „In het eenheidsfront moet de Communistische Partij al t ij d haar leidende rol behouden". Het kan niet verwonderen dat in de mees- tel landvn de S.D.A.P. voor een dergelijke samenwerking, welke bedoelt de massa der (vólkeren regelrecht te leiden naar de wereld revolutie, nog terugschrikt. Helaas echter schijnen de Fransche socia listen er voor te gaan gevoelen, wel deel te' nemen aan de vorming van het nage streefde revolutionnaire eenheidsfront. De -.ocialislische parlij, onder leiding van Léon Blum heeft namelijk een manifest ge publiceerd, dat de principieele genegenheid Uitspreekt een „proletarische eenlieidsorgani patie" bij te treden. Het manifest legt er nadruk op, dat de partij marxistisch zuiver in de leer is en mitsdien elke samenwerking met de bour geoisie verwerpt De partij gaat zoo ver, dat rij; zich bereid verklaart, haar eigen politieke formaties op te geven en al haar krachten te wijden aan de eenheidspartij van het proletariaat Alle kracht zal voortaan ge richt zijn op het ééne doel: de verhoo ging van de revolutionaire strijdvaardigheid van de ar beidende klasse. Men gevoelt, dit alles is zuiver communis tisch gedacht en gesproken. Bij een partijlei ding. welke dergelijke ideeën koestert, kan moeilijk principieel bezwaar zijn, voortaan haar orders uit Moskou te ontvangen. Het is de vraag of de gelieele partij met dit manifest accoord zal gaan. Niet onmo gelijk, ja waarschijnlijk is het, dat deze ver klaring leiden zal tot een scheuring in de partij van Blum. Hoe echter de zaak zich verder zal ontwik kelen, het feit alleen reeds dat de leiding der socialistische partij in Frankrijk een 'dergelijk manifest uitgeeft en óf de heele partij of het grootste deel ervan aan Moskou HET ABESSIJNSCHE OVERWINNINGSNIEUWS HOUDT AAN! BADOGLIO ONTWAPENT DE BEZETTE GEBIEDEN Mussolini breidt hooge raad van defensie uit Maarschalk Badoglio seint het 59ste legerbericlit, dat luidt: Het eerste legercorps heeft de zuive ringsactie in de streek van Oeomborta voortgezet Het Eritreesche legercorps zet zijn actie in Tembien voort In de strook ten Westen van de Gheba-wa- terval vond een botsing plaats tusschen de Italiaansche colonne en Abessijnsche krijgers, die tien man verloren. Aan het Somalifront hebben vooraan staande hoofden en gewapende mannen van Addalla, Talamoghe en Ogaden evenals in de Callafo-zone hun onder werping aangeboden en verzocht aan onze operaties te mogen deelnemen te gen de regeering te Addis Abeba. Een vliegtuigeskader in Somaliland dat naar het nieuwe vliegveld bij Gorahei was vertrokken heeft opnieuw de ver sterkingen bij Dagaboer gebombardeerd en tegelijkertijd een colonne vracht auto s vernietigd. De vliegtuigen aan het front van Eritrea hebben hun gebruikelijke ver kenningsvluchten ten Zuiden van onze linies voortgezet. Ofschoon het nieuwe Italiaansche copn- mando zoo weinig mogelijk mededeelingen doet over de posities aan het Noordeiijü front, kan men uit de schaarsche informa ties opmaken dat het front langer wordt De Ita ianen zijn voornemens op te rukken langs de Takaze en de Ghewa. Men is daar bij op het plateau van Tembien heen ge trokken, daar dit gebied nauwkeurig moet worden gezuiverd. Gemeld wordt, dat sterke Abessijnsche afdeelingen oprukken tusschen Amba A lat- sji en het Asjangi-meer. Men is van mee ning, dat dit bewijst, dat de Abessijnen hier een treffen willen uitlokken. Van Italiaansche zijde wordt medege deeld, dat de Italiaansche autoriteiten de inheemsche bevolking in het bezette ge bied bij wijze van tegemoetkoming had toe gestaan, de wapens te blijven dragen. He? gevo'g daarvan is geweest, dat voortdurend onrust en samenscholingen voorkomen. Badoglio heeft met het oog daarop bevo len, dat de geheele bevolking in het be zette gebied moet worden ontwapend^ De Negus te Dessie Naar uit Addis Abeba verluidt, is de negus na een reis van drie dagen in Dessié, het Abessijnsch hoofdkwartier, aangekomen, alwaar hij besprekingen zal hebben met de aanvoerders in de verschillende sectoren. Abessijnen melden overwinningen Volgens het Abessijnsche frnntbericht hebben in het algemeen geen groote troepen bewegingen plaats gehad, noch in het Noor den noch in het Zuiden. In liet gebied van Aoessa, tusschen de plaatsen Adalgocera en Oddobo, waar zich een nieuw Italiaansch vliegveld bevindt, hebben de Abessijnen, naar zij mededeeleu, echter een overwinning behaald. Ongerege) de afdoeningen van 't om zijn krijgshaftig heid bekende volk der Assaimaras, aldus wordt gezegd, hebben op den 25sten Novem ber vóór zonsopkomst een troep van 300 SomalisOiaten bij verrassing aangevallen. De Italianen verloren 180 dooden, 20 wa gens, 50 kameelen, een tentenkamp en 151 geweren, terwijl 20 Assaimaras gedood en 50 gewond werden. De Italiaansche bladen daarentegen meld den uit Dzjibocti, dat twee kleine Abessijn sche garnizoenen in Aoessa vernietigd zou den zijn door stammen, welke zich aan Abessijnsche zijde hebben geschaard. In I-Iarrar loopt het gerucht, dat ras Desta, die genaderd zou zijn tot het gebied van den stam der Araoessis op de Italiaan sche troepen aan de Webbe Sjebclld zou zijn gestooten. Er zou een strijd zijn ontbrand, welke nog niet is beslist Voorts loopt het gerucht, dat de Abessij nen Amara zouden hebben ingenomen. Amara (niet te verwarren met Asmara, dat in het Noorden, in Eritrea, is gelegen) ligt bfi Obia in Italiaansch Somaliland. De voorhoeden der legers van ras Nassi- boe en den Turkschen generaal Wehib Pasja rukken dagelijks 30 K.M. op in de richting van Gorohai. Uit deze mededeeling zou Wijken, dat de Italianen zich inderdaad terugtrekken. Hevige gevechten achter de Italiaansche linie? Volgens Abessijnsche mededeelingen vinden bij den Abaro-pas, 65 K M. ten Noorden van Makallé en dus achter de Italiaansche linie, verbitterde gevech ten plaats, die reeds sedert eenige da- wil verkwanselen, is van de grootste, de ernstigste bet eekenis. Het brengt Frankrijk metterdaad op een tweesprong. De in steeds sneller tempo zich voltrek kende bolsjewiseering van Frankrijk, mede ten gevolge van de intensieve propaganda door de meest vooraanstaande kunstenaars en intellectueelen, heeft thans een enorme politieke steun gekregen. De radicalen samen sterk zullen geen moeite onbeproefd laten, burgerlijke regecringen in Frankrijk te kegelen en on mogelijk te maken. Bedriegen de voorteekenen niet och, dat het zoo ware! dan gaat Frankrijk een tijd van groote binnenlandsche onrust tegemoet. Waarschijnlijk zal Lavals kabinet te eeniger tijd het eerste slachtoffer zijn van het revolutionnaire eenheidsaccoord. Uit gaande van de meening, dat deze betreu renswaardige en verontrustende gebeurtenis sen in sterke mate door het door hem zelf gesloten pact met Sovjet-Rusland bevorderd zijn, zal ook hier weer vast te stellen zijn, men ma,ait, wat men gezaaid heeft. gen met onverminderde heftigheid wor den gevoerd. De Abessijnen trachten den Italiaanschen aanvoer van water, levensmiddelen en oorlogstuig op den straatweg van Adoea naar Makalllé af te snijden. Volgens deze Abessijnsche berichten zouden de gevechten voor de Italianen, die zich reeds van Makallé op Adoea zouden terugtrekken, uiterst ongunstig vcrloopen. Nabij Dolo aan het Zuidelijk front, waar Ras Desta staat, is een verhoogde militaire bedrijvigheid waar te nemen. Een astroloog heeft den Negus voorspeld, dat in dit gebied op een Donderdag in De cember een hevig gevecht zou beginnen, dat vier dagen zou duren en met een Abes sijnsche overwinning zou eindigen. Abessijnsche missie naar Amerika Lidzj Tasfari Zophiro, eerste secreta ris der Abessijnsche legatie te Londen, zal zich 7 December a& inschepen aan boord van de „Aquitania", om in do Vereenigde Staten een officieele missie te vervullen. Hij zal daarbij trachten, een onderhoud met president Roosevelt te hebben. Zitting van Italiaansche ministerraad De gewone Novemberzitting van den Ita liaanschen ministerraad, welke Zaterdag te Rome heeft plaats gehad, is tot Dinsdag a.s. verdaagd, nadat een deel van de loo pende bestuurszaken .was afgehandeld. Tn de zitting van Zaterdag werd om. be sloten tot uitbreiding van den hoogen raad van defensie, waarin in het vervolg ook de ministers van justitie, onderwijs, openbare werken en pers stemrecht zullen hebben. Een adviseerejide stem zullen hebben de mnarscha'ken van Italië, met inbegrip van den maarschalk voor de luchtvaart, de groot-admiraals, de chef van den generalen staf der njilitie en de inspecteur-generaal voor de militaire vorming voor en na den diensttijd. Het secretariaat van den hoogen raad van defensie ressorteert in het vervolg onmid dellijk onder het bureau van den chef der regeering. Mussolini ontvangt de oorlogsweduwen Mussolini heeft een delegatie van de or ganisaties van moeders en weduwen van in den wereldoorlog gevallenen ontvangen. Hij hield een toespraak, waarin hij zei de, dat Italië door de economische sancties niet zeer diep wordt getroffen, daar niemand er een voorstelling van heeft, hoe groot de hulpbronnen zijn. Het is echter de moreele zijde der sanc ties, die Italië kwetst. Een „kerstgeschenk voor Italië" De GiornaJe d' Itailia meldt, dat te Ge- nève de gedelegeerde van een der staten die sancties toepassen, gezegd heeft, dat het petroleum-embargo „het Kerstgeschenk voor Italië" zou worden. Het blad noemt geen naam van persoon en nationaliteit, doch merkt op, dat het interessant zou zijn. indien die zonden kunnen worden vastge steld. De gelaakte uiting is volgens het blad een nieuw bewijs voor het „cvnism-*. die karakteristiek is voor de geestelijke de generatie van den bond". Het moet nu duidelijk gezegd worden, aMus hbt blad, dat deze ironie het beest achtige karakter van het anti-Italiaansche sanctionisme bevestigt. Italië zal dat even min vergeten als de houding der staten, die sancties toepassen. Op alle muren en schuttingen van Rome prijken nu groote aanplakbiljetten, waarop ter oriënteering inzake hei standpunt der verschillende landen ten aanzien van dn sancties een kaart van Europa is afgebeeld Met uitzondering van Duitsch'and, Oos tenrijk, I-Iongarijc cn Albanië zijn alle lan den zwart geteekend. Een onderschrift wekt de bevolking op, de producten drr sanctie- landen voprtaan geheel te boycotten. De sanctie-klem De voortdurend stijgende benzineprijzen hebben reeds tot gevolg gehad, dat het auto verkeer in Italië merkbaar is verminderd. In de straten van Rome ziet men minder MUITERIJ OP HET ITALIAANSCHE ZUIDERFRONT? EEN BIJNA PANISCHE TERUGTOCHT! (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) HARRAR, 30 November. Binnenkort kan een ernstige beslis sing aan beide fronten, in het Noor den en in het Zuiden, worden ver wacht. De Abessijnsche troepen hebben de laatste weken onder de bevelen van de centrale legerleiding en aangemoe digd door hun overwinningen in Anale en Laoenbre een belangrijke te genaanval uitgevoerd, waarbij Gorra- hei cn Gerlogoebi heroverd werden. Er vonden daarbij weinig ernstige gevechten plaats, blijkhaar omdat do Italiantn terug trokken zonder weerstand te bieden. Wal-Wal is even eens veriaten- De opmarsch der Abessijnen werd ge leid door de voorhoede van Ras Nasseboe, die echter in geen enkel gevecht werd ge wikkeld omdat de Italianen vanwege do demoralisatie hunner Somali-troepen, en vanwege en tengevolge van interne moeilijk heden even vlug terugtrokken als de Abes sijnen opmarcheerden. De Italianen zijn zich gaan concentreereu op luchtbombardementen. Zij hebben Daga boer vijf maal op die manier overvallen, zonder echter veel schade aan te richten. Ras Desta s voortgezette opmarsch uit het Westen in de richting van de Zuidkust be dreigt de Italiaansche troepen echter nog meer. Verscheidene berichten melden, dat in Mogadiscio aan vrouwen en kinderen is be volen de stad te verlaten, omdat Ras Desta vast besloten zou zijn de kust te bereiken, voordat hij zijn troepen in beweging brengt om de krijgsplannen, die ik Maandag be schreef, uit te voeren. De Abessijnen verklaren echter, dat zij niet van plan zijn hun tegenaanval verder voort te zotten, omdat zij het terrein niet kennen. Men zegt, dat op het oogemblik zelfs een goringe verdere opmarsch hun positie bui tengewoon in gevaar zou brengen. Desondanks heersohen hier veel vreugde en opwinding, hoewel men zegt, dat de op marsch een critiek punt heeft bereikt Er gingen vanmorgen zelfs al geruchten, dat Ras Desta sterk gehinderd wordt door flank aanvallen van Italiaansche zijde. Hoewel de Abessijnsche reserves onmiddellijk achter 't optrekkende leger volgen, nemen de gevaren voor Ras Desta's leger toe naarmate hij ver der vordqrt, op precies dezelfde wijze als dat het geval was voor het kort geleden naar Dagaboer optrekkende Italiaansche leger. Het bericht, dat alle iqlandsche Italiaan sche troepen muiten en de wapens hebben neergelegd om zich over te geven, is niet bevestigd. Het ziet er echter naar uit, alsof de blanke Italianen de leiding tijdelijk kwijt zijn. (Auteursrecht MornlngpoBt—A.M.P.) auto's, terwijl de dienst op verschillende autobuslijnen gestaakt is. Talrijke autobezitters maken in het geheel geen gebruik meer van hun wagens of stel len die ter beschikking van het land. De vraag naar rijwielen groeit met den dag. Het bestuur van den Italiaanschen bond van oud strijders heeft besloten, de leden uit te noodigen, de Inter-Geallieerde me daille ter beschikking van het land te stel len, daar deze haar beteekenis als symbool van solidariteit der strijders van de Geal lieerde mogendheden heeft verloren. Ook de kamer-afgevaardigden en de sena toren zullen bij de opening der Kamer hun medailles en ondersoheidingsteekenen ter beschikking van het land stellen. In een der grootste bioscopen van Rome kan men thans zijn entree met oud ijzer betalen. Pannen, strijkijzers, uithangborden ja zelfs een auto werden reeds in entree bewijzen omgezet Intusschen wordt ook met gouden en zil veren voorwerpen betaald. De Fransche pers is bezorgd De „Jour" schrijft, dat het duidelijk is, dat Londen vastbesloten is den oorlog in Abes- sinië zoo spoedig mogelijk te beëindigen, niet dooreen overwinning van een der beide oorlogvoerende mogendheden, doch door het verstikken van Italië, zooals Eden dat heeft uitgedrukt. Een dergelijke houding betee- kent echter ongetwijfeld het langzame af glijden naar een algemeenen oorlog. Voor Frankrijk is deze toestand bij- De tot de troepen van Ras Koeksa behoorende soldar ten helpen mede bij het ooortdu- u'cn van een auto door een riviertje in de omqcvinq van Makalc. Maandag A» "follBClt <J /nccctuzs' ee>n. zonder betreurenswaardig, omdat het geheel buiten de zaak staat en noch belangen in de Middellandsche Zee, noch in Egypte of op den weg naar Kaapstad en Indië te verdedigen heeft. Niettemin roept men het op om de wa pens tegen Italië te grijpen, teneinde Italië sneller tot buigen te dwingen. Niemand in Frankrijk ontkent het recht van Engeland om zoo te handelen, want ieder wil zijn eigen belang ver tegenwoordigen. Men moet echter toe geven, dat Frankrijk zijn eigen opvat ting heeft en eveneens zijn eigen be langen wil verdedigen. Genève en Londen moeten Frankrijk hel pen den vrede te waarborgen en mogen *t niet verzoeken hen te helpen bij het voeren van oorlog. Ook het „Journal" acht overeenstemming noodzakelijk, doch vrijwel uitgesloten, ter wijl de „Oeuvre" meent te weten, dat Bald win een bespreking met Laval nog voor 12 December noodzakelijk aobt zoowel ter overweging van ecD plan van samenwer king als ter bespreking van de houding tegenover Duitschland. Wladimir d'Ormesson verklaart tn de Fi garo, dat de toepassing van sancties ook zekere rechten tegenover Abessinië mede brengt. Abessinië heeft in het conflict allen politieken èn moreelen steun ontvangen. Men mag het te verstaan geven, dat men nu ook een tegen-prestatie wenscht.. De links-geörienteerde Quotidien ziet in de tegenwoordige diplomatieke bemoeiingen niets anders dan een poging der Italianen tijd te winnen. De nieuwe Grieksche regeering Demerdzis, die door koning George II was belast mot de samenstelling van een Regee ring van nationale verzoening en herop bouw. vrij van eenige politicise richting, is in zijn opdracht geslaagd. Gesterkt door het vertrouwen van den Koning, zal zij zonder verwijl den weg in slaan, welke zal moeten leiden tot een her invoering van een normaal politiek leven. Het regeeringsprogram is vervat in de volgende vier punten: 1. Vrije verkiezingen; 2. Bezuiniging op de begrooting; 3. Versterking der verdedigingsmid delen; 4 Een politiek van trouw aan de inter nationale verplichtingen, van handha ving van het Balkan-pact en van de oprechte vriendschap met alle mogend heden, in het bijzonder met de groote mogendheden, zoomede met de buur- staten. De nieuwe regeering is geen partij-regee ring. Zij wil zich beperken tot een tijd van voorbereiding, opdat de Regeering, welke het volk zich zal kiezen, reeds een begin, waarop verder zal kunnen worden gewerkt, zal aantreffen. De amnestie-maatregelen zullen van alge meenen aard zijn. Zij die er van profiteeren zullen onmiddellijk in vrijheid worden ge steld. Het betreft ongeveer 750 personen, van wie 200 in het buitenland verblijf hou den. De opheffing van het beslag op bezit tingen zal geschieden nadat de noodige for maliteiten zullen zijn vervuld, met uitzon dering van de gevallen, waarin de bezittin gen op onwettige wijze werden verkregen. De autonomie in Noord-China Volgens Japansche berichten zou Soeng- Tsje-Yoean, de commandant der garnizoe nen van Tientsin en Peiping, die kortgele den door Tsjang-Kai-Sjek is benoemd tot verzoeningscommissaris in Hopei cn Tsja har, aan de Nanking-regecring hebben mee gedeeld, dat voor de situatie in Noord China geen andere oplossing kan worden gevonden, dan erkenning der autonomie. Kort Nieuws Zaterdagmiddag hebben bandieten te Ma drid het transport aangevallen, dat de ge meentelijke salarisgelden vervoerde. Zij maakten \j/z millioen pesetas buit. De da ders, die met revolvers waren bewapend wisen te ontkomen. Vijftien valuta-makelaars te Genua zijn wegens overtreding der deviezenbepalingen van de beurs gestooten. Te Santa Barbara in Califomië heeft Dorothea Livermore, de vrouw van een zeer rijken beursmakelaar te New-York, instaat van hevige dronkenschap haar i6-jarigen zoon die eveneens dronken was en weiger de een whtskey-flesch te laten staan, doo- delijk gewond. Het federale bureau voor' sociale voor zorg in de Vereenigde Staten heeft besloten de directe steunverlocning aan de werkloo- zen te staken. De staten en de gemeenten zullen nu zelf tot stcunuitkeerkigen moeten overgaan. EEN FRANSCHE BABY ONTVOERD Amerikaansche misdadigers- methoden in Marseille Frankrijk is in rep en roer gebracht door een kinderdiefstal, welke naar eerst thans bekend wordt Donderdag te Marseille heeft plaats gehad. Het anderhalfjarig zoontje van profes sor Malméjac is aldaar door een dame in het zwart ontvoerd, zonder dat men tot op heden een spoor van den kleinen Claude heeft kunnen terug vinden. De ontvoerster heeft een losgeld van 50.000 frank gevraagd. De misdaad is gepleegd op een bizondef geraffineerde manier. Terwijl het kinder meisje der familie Malméjac, Georgette Perrachon, met den kleinen Claude in de kinderwagen wandelde, werd zij aangespro ken door een in het zwart geklecde dame, die haar zgn. uit naam van mevrouw Mal méjac verzocht, naar een bepnalden dokter te gaan, daar aan professor Malméjac een ongeluk zou zijn overkomen. Het meisje ging met de dame mede, dia een taxi aanriep, en met het meisje, bene vens de kinderwagon, die in de auto werd geplaatst, naar het opgegeven adres reed. Het dienstmeisje stapte daar uit, om den dokter te waarschuwen, doch moest eenigen tijd in de spreekkamer wachten. Toen zij weer op straat verscheen, bleek de taxi verdwenen. Nog koesterde zij in het geheel geen argwaan, doch toen zij bemerk te dat prof. Malméjac in het geheel geen ongeluk overkomen was en dat de kleine Claude door de dame in kwestie niet thuis was gebracht, begreep zij dat er iets niet in orde was. Later ontving de familie een briefje, waarin werd medegedeeld, dat men zich over het kind niet behoefdo te verontrusten, zoo men op een bepaalde, nader omschre ven manier 50.000 frank beschikbaar stelde, zou men het kind ongedeerd terug ontvan gen. De politie besloot de zaak stil te houden, omdat door het groote opzien dat uit zoo iets ontstaat, het onderzoek in den regel ten zeerste belemmerd wordt Door een in discretie is zij intusschen toch aan de open baarheid prijs gegeven. De chauffeur, die de dame in het zwart vervoerd heeft, heeft zich aangemeld en het adres genoemd, waarheen hij zijn vrachtje heeft moeten vervoeren. Aan dit adres, een echte huurkazerne, heeft men echter geen spoor van de verdwenene gevonden; ver moedelijk heeft de zwarte dame daar on middellijk een andere taxi aangeroepen, om zoo met haar buit te verdwijnen. In de Marseillaansche bladen hebben dé ouders van den kleinen Claude een beroep gedaan op de misdadigers. Zij verklaren zich bereid een zekere som ter beschikking te stellen op de manier, die men maar zou wenschen, maar zij smeeken de daderes of de daders, toch goed voor het kind te zor gen en het zoo spoedig mogelijk aan da ouders terug te geven. BINNENLAND CHR. DEM. UNIE De Chr. Democratische Unie heeft (41 Zwolle een buitengewoon Congres gehouden- Na uitvoerige besprekingen handhaafde de partij haar grondbeginselen zooals die in art. I 2 en 3 der Sta'cuten zijn vastgelegd. Aan de statuten is thans echter toegevoegd de beginselverklaring zooals die voortaan door iedereen zal moeten worden onderschreven, om deel uit te maken van de partij. Tot Hoofdbestuurslid in de vacature M, 1 Singer is gekozen de heer J. Eilander te Al« melo. TWEEDE KAMER De korting op Indische pensioenen, In de memorie van artavoord Inzake de be treffende wetsontwerpen «deelt de minister Koloniën mede, dat op de wenschelijkheid een algemeene herziening en normalisatie voorzoover mogelijk, van de Indische pen- ioenen zijn aandacht blijft gevestigd. Met het oog op de ingewikkeldheid van het vraagstuk overweegt hij 't denkbeeld om de bestudeering daarvan op te dragen aan een deskundige commissie. In de huishoudelijke algemeene vergadering in de Vereeniging voor Actieve Handelspo litiek werden in het Bestuur herkozen de hee- ren Prof. Dr. P. A. Diepenhorst, D. ten Ca'ce Brouwer en Mr. M. P. L Steenberghe. Door de vergadering werd besloten in de vacature, ont.'taan door het aftreden van den heer M Smith, te verzoeken zitting te nemen de heer J. Weitkamp, Lid van de Tweede Kamer. Krachtens besluit der Algemeene Vergade ring zal door de Vereeniging in het komende jaar bijzondere aandacht worden gewijd aan- de economische toenadering tusschen Ne derland en Nederlandsch Indië. OFFICIEELE BERICHTEN Benoemd tot notaris btjmen het arrondisse ment Den Haac^ter standpla-ste de sem. Kat- ~ölf. J K C MatthiJs, notaris te Kortgren®. RECHTERLIJKE MACHT 1 Den Bosch. KNOEIERIJ? Te IJsselmuiden ontstond brand in de woning van P. v. d. K. Hzn. Door terstond te grijpen kon deze brand worden ge- bluscht. Door de brand was echter de boek houding van den bewoner v. d. K-, die penningmeester is van de Groenteveiling te IJsselmuiden, verloren gegaan. Eén en ander gaf de politie aanleiding om deze zaak te onderzoeken met het gevolg dat v. d. K. thans naar het Huis van Bewaring te Zwolle is gebracht. Hoe groot het tekort is, is nog niet bekend. Men noemt een bedrag van twee duizend gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2