JUetttw ^riltedjr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PERSOONLIJK GESCHIL abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ri. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5643 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 15e Jaargana atfttrtentirpripnt: Van I tot 5 regelst.!7'/i Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelinget* van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Of principieel conflict? Sedert lang was duidelijk, dat Mr. J. E. W. Duys in de gelederen der S.D.A.P. een on houdbare positie innam. Vooral de laatste dagen bleek dat weer in de Kamer, toen niet'hij, maar een ander, namens de fractie over de sociale verzekering sprak, een on derwerp, dat immer de bizondere belang stelling van Mr. Duys heeft getrokken. En gisteren is dit latente conflict nu in een acuut incident uitgebroken: de heer Duys wenscht zich niet meer beschouwd te zien als lid der sociaal-democratische Kamer fractie. Het ongewone feit, dat hij nochtans lid der Kamer deukt te blijven, motiveert hij tnet een beroep op de onbehoorlijke proce dure en campagne, welke men tegen hem heeft gevoerd. Hij wraakt zijn rechters en incasseert daarom hun vonnis niet. Natuurlijk is het op zich zelf van belang of pen,partijbestuur tegenover een zijner leden rechtvaardig, dan wel onbillijk optreedt. Ons rechtsgevoel spreekt gelukkig gaarne mee, pok als het anderen geldt. Bovendien, wie de kwestie-Duys eeniger- mato gevolgd heeft en nu zijn lange be schuldiging aan het adres van de roode pers cn het roode partijbestuur leest plaatsgebrek belette ons opname die krijgt wel de indruk, dat hier iemand onbil lijk bejegend is, De vervolging is begonnen toen Mr. Duys |Cen paar jaar geleden een „zakelijke" bro chure schreef over een noodzakelijke front verandering van de SJD.A.P. (welke thans [veelszins verwezenlijkt is), doch waarmee 'do partijleiders en vooral de roode pers niet instemden. De schrijver werd toen beschul digd van „woordbreuk" en in vele partij-af- ideelingen werden moties tegen hem aange nomen: hij moest de partij uit. Alleen het gewest Noord-Holland-Noord bleef zijn lei der trouw cn ook in zijn Haagsche afdeeling. welke eerst royement gevraagd had, kenter de de opinie na een toespraak van den ^verdachte". Ohder leiding van Prof. Bonger ging, toen pen commissie van onderzoek aan 't werk en het rapport rehabiliteerde Mr. Duys. Het partij bestuur vond het echter beter nu ae heele zaak maar in de doofpot te stoppen; de beschuldigde mocht de voorlezing van het rapport aanhooren, ter inzage kreeg hij het niet, evenmin als anderen. De aangevallene werd mi doodgezwegen tn dit scheen hij niet meer te kunnen ver- krqppen, waarom hij thans optreedt als be schuldiger, inzonderheid van oe roode pers en de twee hoofdleiders in partij en Kamer fractie. Wij herhalen, wie Duys' apologie leest, krijgt wel de indruk dat hij kwalijk bejegend is; maar men hoort slechts één der partijen. En van hoeveel belang het is of er ook in de politieke partijen reoht geschiedt, een be langrijker vraag is deze: hebben we hier te doen met een persoonlijk incident; aan wel met een principieel conflict? Is, in 't ergste geval, de S.D.A.P. een concern van politieke corruptie, of zijn hier beginselen bij betrok ken? r Dat wij de roode persmethodes niet kun nen waardeeren, waarin grove critiek en de magogische sensatie geen vreemdelingen zijn, is bekend. De dagen van Tak en Troel etra zijn onherroepelijk voorbij. En waar de partij thans veel meer dan vroeger, gedragen wordt door en steunt op oe krant, is dat .van groote beteekenis. Ook spreekt bet vanzelf, dat de uitge- groeide S.D.A.P. een wildrijk jachtterrein is geworden voor allerlei baantjesjagers en zoe kers van eigen voordeel; dat is nu eenmaal 's werelds beloop. De verdrukking leert ons offervaardigheid en onbaatzuchtigheid; de welvaart roept begeerten op. In dit opzicht is oe S.D.A.P. niet beter en tn doorsnee waarschijnlijk ook niet 6lechter dan andere partijen. IJoewel nu al deze factoren volstrekt niet onbelangrijk zijn en bij nadere publicaties wellioht een aparte beschouwing kunnen uit ■lokken, schuiven we ze in dit stadium lie ver naar de achtergrond. Voor de politieke ontwikkeling van ons volksleven heeft een persoonlijk conflict Duys-partij bestuur SJ). A.P. weinig of geen belang. Natuurlijk zal het door groepen, die meer aan de „uitwendigheden" hangen, wel wor den uitgebuit en dan krijgt de S.D.A.P. loon naar werken; maar wij wenschen daaraan niet mee te doen. Komt er niets meer, niet iets principieels, dan is voor ons het incident gauw afgedaan In de verklaring, welke Mr. Duys van zijn beslissende stap gaf, hebben we tever geefs naar een ander element gezocht dan wat hij noemt „Hetze" en „afmaaksysteem". We missen er in het getuigenis, dat hij Christus heeft leeren kennen en déarom een ander mensch en qus ook 'n ander politicus is geworden. Heeft die innerlijke verande ring des harten verhooring naar wij ho pen van het gebed eener moeder niets met deze breuk te maken; dan is en blijft bet een incident, zooals vaak voorkomt. Dan moge het geschil leerzaam zijn voor de verhoudingen in één van de grootste po litieke partijen in ons land; van principieel belang is het niet. Tusschen lijden en belijden ligt menig maal een nauw verband; het eerste krijgt door het tweede glans en waarde; en het stelde ons daarom teleur, dat de apologie van Mr. Duys wel fel en heftig tegen aange daan onrecht uitvaart; maar dat wij er niets in vonden van een belijdenis, welke de toorn rechtvaardigt en verzacht. Blijft dit element in de discussie, welke zich ongetwijfeld ontwikkelen zal, geheel achterwege, dan kunnen we het incident zuiver als nieuwsbericht beschouwen en er verder hert. zwijgen toe doen. DE ZUURDEESEM VAN HET CHRISTENDOM Een onzer lezers, die de kunst verstaat opbouwende critiek te leveren, erkent met ons, dat de zonde in het menschelijk hart een onoverkomelijke slagboom vormt op de weg naar een aardsoh Utopia en dat de Christen, die zich zelf heeft leeren kennen, nooit eenige verwachting heeft van welk stelsel ook. Hij ziet verlangend uit naar een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid wonen Mpar dan vraagt onze lezer: mag dit nu oorzaak zijn van lijdelijkheid? Heeft de Christen niet de roeping om te streven naar herstel van deze ontredderde maatschappij; streven het Bellamy isme, het Communisme, het Bolsjewisme, hoe verderfelijk op zich zelf, ook niet in dezelfde richting; en staat het Christendom niet in menig opzicht schuldig? Ten bewijze van het laatste wijst de schrijver op de Christenvervolgingen in Rus land .waarbij men hoe vreeselijk ze ook zijn niet moet vergeten, dat deze woede tegen den godsdienst haar oorzaak vindt in de groote wereldgelijkvormigheid, waarin de Grieksch-orthodoxe kerk verzonken was en waardoor deze haar invloed op het volk geheel verloren had. Om in dit verband te spreken van de oorzaak, is misschien wel wat sterk, doch overigens zal ieder onzer de strekking van dit betoog onderschrijven. En ook toegeven, dat de genoemde en evenzoo andere „stel sels" steeds een gedachte int het Christen dom aangrijpen, hetzij ongerept dan wel verwrongen, maar altijd eenzijdig toegepast om er propaganda mee te maken. Nu kan men daarvan het Christendom niet de schuld geven; wel moet erkend, dat allerlei dwaalleer vaak kracht put uit de onvolmaaktheid der Christenen, die in hun leven verre beneden de maat van Wet Evangelie blijven. Zij ervaren en belijden immers dagelijks, dat de zonde blijft werken in him leden en leven en dat zij zoo heel verwijderd staan van het ideaal, dat hun voorgesteld wordt. Daardoor verliest het Christendom zijn invloed op het leven van staat en maatschappij en krijgt de dwaling ruim spel. Maar kan dit nu ooit reden zijn om een stelsel aan te prijzen, dat met negeering het feit der zonde een hemel op aarde belooft? Moeten we integendeel niet steeds waarschuwen tegen zulke utopieën? En dan maar niets doen? De handen ir de schoot leggen? De Bijbel heeft nergens dat advies gege ven en zoowel de Schrift als de Historie tioonen ons „een wolk van getuigen", die op hopte tegen hope gebeden en eestreden hebben tegen de zonde en al haar ge volgen in de maatschappij. Wie in deze actie tot navolging bereid is, die leert wel dagelijks meer, dat elk „stelsel1 faalt; dat ook de beste organisatie slechts een zwak hulpmiddel kan zijn; en dat alleen de invloed van een levend Christendom de gevolgen der zonde temperen kan. Maar het Christendom, dat niet om het feit der zonde heenloopt, staat dan ook sieik in zijn eisch van rechtvaardigheid, omdat het niet een stelsel" aansprakelijk acht, maar den mensch zelf op zijn verantwooi delijkheid wijst. Eerste-Kamerlidmaatschap van Graaf de Marchant Het onderzoek naar zijn Nederlanderschap Zooals men zich zal herinneren, heeft on geveer twee maanden geleden de commissie van rapporteurs na het afdeelingsondeizoek der Eerste Kamer, omtrent de kwestie of graaf De Marchant et d'Ansembourg al dan niet aan de vereischten voor het Senaatslid maatschap voldoet, zich met eenige vragen tot de regeering gewend. Doel daarvan was nader licht te verkrijgen over de juridiscne positie van de nationaliteit van dezen ge- Naar het „Handelsblad" verneemt, zou dezer dagen het antwoord van de regeering zijn binnengekomen. Maar aangezien de ge stelde vragen niet of in onvoldoende mate beantwoord zouden zijn, heeft de commissie van rapporteurs thans graaf De Marchant et d'Ansembourg uitgenoodigd, a.s. Dinsdag in haar midden te verschijnen, teneinde zijner zijds nog eenige inlichtingen te verschaffen, die men langs departementalen weg niet heeft kunnen verkrijgen. Instelling van een Energieraad Een commissie benoemd Bij beschikking van de ministers van Wa terstaat en van Handel, Nijverheid en Scheep vaart is ingesteld een commissie, die de Re geering zal hebben te adviseeren omtrent de samenstelling, de taak en de bevoegdheden van zoodanigen Raadj PROF. DR H. VISSCHER De zaak is nog niet af Eén onzer redacteuren heeft een gesprek gevoerd met Prof. Vissoher. Deze deelde mede eergisteren te hebben bedankt als lid der Antirevolutionaire Partij. Voorloopig wenschte hij nog Kamerlid te blijven, mis schien tot half December, omdat de professor nog wat te doen had in de Kamer. Daarna verlaat hij ook het Parlement. Hebt u de zaak van art. 36 wel in het Centraal Comité aan de orde gesteld, vroeg onze redacteur. Hierop antwoordde Dr Vis- „Ik zat ln het Centraal Comité. En daar heb ik de zaak besproken. En Dr Colijn heeft toen gezegd, dat het 't beste was, dat een commissie benoemd werd, die de zaak zou behandelen. Daarmee zijn we naar huis gegaan. Ik dacht dat een commissie zou worden benoemd". Maar hebt u daarna dan niet opnieuw de zaak ter sprake gebracht; als u toch een keer de kwestie behandelt, en men geeft geen gehoor, dan kunt u toch niet u er vrij van weten. „Ik heb nu cn dan gevraagd: hoe staat het met die commissie. Maar je hoort er niets meer van. Sohouten heeft nu geschre ven over de notulen. Maar die heb ik niet onderteekend; dat zou ik ook nooit gedaan hebben, want dat is nonsens, wat daarin De professor meende, dat het proces ver sneld was door de moeilijkheden van dezen tijd. Het heele volksleven verkeert in een toestand van ontbinding. Heele standen zijn ontevreden. „Maar", aldus onze medewerker, „dat lost u niet op met oen nieuwe partij, professor". Deze oordeelde: ,Dat weet ik. Maar de catastrofale omstandigheden maken nood zakelijk de eenheid van het Gereformeerde volk". Toen ging Dr Visschcr zijn bedoeling nader omschrijven. Eenheid moet gebracht worden onder de menschen, die eigenlijk bij elkaar behooren. Het aantal partijen moet niet vermeerderd worden, eerder verminderd. Besprekingen zijn nog mei geen enkele partij gevoerd. In de veelheid van partijen ziet de professor een groot nadeel. Daarom zal contact gezocht worden met de groep van Ds Kersten, van Ds Lingbeek, en ook met de anti-revolutionairen en christelijk- Jiistorischen. Een nieuwe partij zal er echter in geen geval bii komen. Het algemeen volks belang staat bij Dr Visscher voorop. Eenheid en geen versplintering. De partij mag nooit het doel zijn, slechts het raiddel. Volkomen klaarheid sprak nog niet uil deze uiteenzetting van oen rustenden hoog leeraar, gelijk deze trouwens ook ronduit erkende, dat de zaak nog niet af is, zij is in onderzoek. De Standaard over het heengaan De Standaard betreurt het, dat Prof. Visscher langzamerhand zich afzonderde van de anti-revolutionaire partij, waarvan hij met het oog op zijn gaven een der meest op den voorgrond staande leiders had kun nen zijn geworden. „Dat doet leed", vervolgt het artikel dan, „vooral in dezen tijd, waarin de be hoefte aan samenbinding, samenwerking, vereeniging en bouwende werkzaamheid grooter is dan wellicht ooit tevoren in de geschiedenis van ons volk. De tragiek, welke ziclï in dezen loop van zaken openbaart, wekt ontroering, een ontroering die heviger is naarmate men de zaak minder van eng partij standpunt uit beziet. Het gebeurde zal vermoedelijk in de eerstvolgende dagen en weken nog wel eens onze aandacht vragen. Voor het heden volstaan wij met het vorenstaande. Wij voegen daaraan nog toe: Deze teleurstelling en tegenslag treft ons, maar zij slaat ons niet neer, en mag niemand onzer neerslaan. Integendeel, hetgeen plaats greep moet, wil het goed zijn, tot gevolg hebben, dat wij ons zelf onderzoeken, dat wij ons gehoorzamer stellen onder de tucht onzer geloofs- en levensovertuiging, dat wij onze kennis van onze heginselen verdiepen, dat wij in onze politieke organisatie met meer kracht en volharding gaan dienen en met warmer bezieling en grooter trouw een drachtig en vast aaneengesloten den principieelen en practischen politieken arbeid voortzetten, teil dienste van ons Calvinistisch volksdeel, ten dienste var ons Vaderland". De hoogstaande toon van het artikel, ge speend van elke scherfde, treft bijzonder. DE AMBULANCE NAAR ABESSINIE Afd. Amsterdam van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst De afdeeling Amsterdam van de Ned. Mij tot Bevordering van de Geneeskunst heeft besloten een belangrijke bijdrage te storten ten behoeve van de Nederlandsche Ambu lance naar Abessynië. KORT GEZEGD, HIEROM! In Indië Hou zee vraagt een mede werker waarom wij tegen de N.S.B. zijn. Hierop antwoordt de Bazuin van Ned.- Indië: Kort geformuleerd hierom. Omdat de beginselen der levens- en wereldbeschouwing van de N.S.B. niet christelijk zijn, maar evolutionistisch en Hegeliaansch. Omdat het doel van de N.S.B.: de staat het hoogste ideaal, het één en het al, waarvan zij haar geluk en welvaart ver wacht, en waaraan zij ai les wenscht ten offer te brengen, in strijd is met Gods Woord en onze Belijdenis, volgens welke wij de eere onzes God en de komst van het Godsrijk als het hoogste doel najagen. Omdat de practijk van de N.S.B. met de Christelijke zcdelcer in strijd is: inzonder heid wat haar uitingen van zelfgenoeg zaamheid en hoogmoed aangaat en wat de lastering van anderen betreft. Omdat de verwezenlijking van het streven der N.S.B. blijkens haar eigen getuigenissen, en wat elders aan schouwd wordt, een groot gevaar beteekent voor de vrijheid der kerk en der school, al- zoo voor de komst van het Godsrijk, DUYS' „AFSCHEID" Een verklaring van Ir. J. W. Albarda Gisteravond publiceerde de heer Albarda de volgende verklaring in de roode pers: I-Iet besluit van mr. Duys om zich af te soheioen van de sociaal-democratische Ka merfractie komt niet onverwachts en het komt zeker niet te vroeg. Reeds lang liet hij het in menig opzicht aan de noodige mede werking ontbreken en in de laatste twee jaar van zijn stemming tegen de Partij en tegen haar fractie zoo vijandig en gingen zijn opvattingen op politiek gebied zoover van die van Partij en fractie afwijken, dat de toestand onhoudbaar was geworden. Dat mr. Duys bij zijn „afscheid" van de fractie het Nederlandsche publiek zou ont halen op een aantal beschouwingen en voor stellingen, waaruit eens te meer blijkt, hoe vijandig zi>n gevoelens jegens ce Partij zijn geworden en hoe hij buiten staat is geko men om gebeurtenissen van de laatste jaren op juiste wijz te zien en weer te geven dit alles was te voorzien. Op dit oogenblik wensch ik op geen enkele van zijn beweringen en voorstellingen in te gaan. Ik mag echter niet nalaten te ver klaren, dat zij, op enkele onbelangrijke uit zonderingen na, de toests van een onderzoek niet zouden kunnen doorstaan. Wij teekenen hierbij slechts aan, dat ons artikel over deze aangelegenheid geschreven was voor deze verklaring verscheen. Mr. Duys geen N.S.B.-er In verband met de loopende geruchten, ook in parlementaire kringen, dat de heer Duys sympathie zou gevoelen voor de N.S.B en hiertoe zou overgaan heeft hij aan de Avondpost desgevraagd geantwoord: „Er is eenvoudig geen sprake van. Het is allemaal nonsens. Kunt u zich mij als fascist voorstellen? Zeker, ik ben nationaal en ik ben socialist, doch beide in den goeden zin van het woord opgevat. Ik ben b.v. nationaal in den zin zooals u dat opvat. Maar dat ik ooit fascist zou wor den is dwaasheid". De heer Duys verzekerde voorts, dat hij in 1937 onder geen voorwaarde meer een can- didatuur voor de S.D.A.P. zal aannemen. Op de vraag of hij nu als afzonderlijke fractie in de Tweede Kamer recht zou krij gen op spreektijd, antwoordde hij bevesti gend. Hij had er reed® met den voorzitter over gesproken cn deze had hem spreektijd toegezegd, onder voorwaarde, dat Mr. Duys de nieuwe fractie, waartoe hij dus alleen zelf behoort, een naam zou geven. Over leze naam was hij het nog niet ge heel eens, doch hij zou daarover spoedig een beslissing nemen. DE NIEUWE SPELLING Hoe de eenheid te bevorderen zou zijn Een adres van de Vereen, van Chr. Onderwijzers Het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. onderwijzers heeft een adres ge zonden aan den Ministerraad waarin het opmerkt kennis te hebben genomen van de verklaring van den Minister van Onderwijs waaruit blijkt dat de ten vorige jare ingevoerde spelling gehandhaafd blijft en de Regeering verzoekt officieele aan haar gerichte stukken niet te weigeren op grond van de omstandigheid dat ze in de door de Regeering voor de examens en eo ipso voor het onderwijs geëischte spelling zijn geschreven. Adressant vraagt ook van de Regeering in de van haar uit gaande stukken ook de door haar voor geschreven spelling te gebruiken, wat zeer stellig de eenheid van schrijfwijze in de hand zal werken en ten goede zal komen aan het onderwijs in en het gebruik van de eigenlijke Ned. taal. DE SALARISVERLAGING TE AMSTERDAM Loonvoordrachten van B. en W. verworpen Om kwart voor één vannacht heeft de Amsterdamsche raad gestemd over de voordrachten van B. en W. betref fende de loons- en salarisverlaging voor de gemeente-ambtenaren en -werklieden, het onderwijzend perso neel en de hoogleeraren der univer siteit. Zij werden verworpen met 29 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democra ten, de communisten, en de raadsleden Schmidt, dr. De Hartogh, Roobol, Crucq, Ketelaar, De Groot cn Stein- metz. A.-R. Statenfractie Delft Zaterdag 7 December as. om 3 uur komt de Statensectie Delft in jaarvergadering bijeen, in het gebouw van Chr. Belangen te Delft, Brabantsche Turfmarkt. Na afdoe ning dor huishoudelijke zaken, zal Mr. G. v. Baren, naar aanleiding van te stellen vragen, de politieke toestand bespreken. Er wordt' een groote opkomst venvacht. AFSCHEID Mr. A. A. CNOPIUS Gister heeft Mr A. A. C n o p i u s, procu reur-generaal bij het Arnhemsche Gerechts- verband met het bereiken van de leef tijds verband met het bereiken van den leef tij ds grens. Na van het personeel van het Paleis van Justitie afscheid te hebben genomen. JAPANSCH BEZOEK AAN INDIE Stuurt men aan op economische penetratie? Kans op een handels-oorlog De „Java Bode" meldt in de „Japan Ohrondole" van 20 November 1,1. ge lezen te hebben, dat een economische missie, omvattende handelslieden, in- dustrieeilen en bankiers uit Tokio, half November is vertrokken voor een be zoek aan Borneo, Celebes, Sumatra, Java en Siam. De reis zal twee maan- dfen duren. Men hecht in Japansche financieele krin gen groote beteekenis aan Ned. Indië, niet alleen om economische overwegingen, doch ook van het standpunt der nationale de fensie. Zij zijn vast overtuigd van de nood zakelijkheid aldaar op economisch gebied vasten voet te krijgen en de R eg-e ring te helpen bij het doorvoeren van haar natio nale politiek. Door eqn missie naar Ned.-Tndië te zen den willen zij alle omstandigheden, op han dels-,-industrieel en ander gebied bestudee- ren, ter formuleering van een algemeene politiek voor de toekomstige expansie vu Japan's activiteit. Naar een handelsoorlog? Het blad meldt verder, dat het in Indië afgekondigde wetsontwerp tot beperking van den arbeid van vreemdelingen in Ja pan ten aaerste betreurd wordt, omdat hert komt aan den vooravond van de hervatting der Japanscli-Nederlanidsohe onderhande lingen. Het zwaarst zal de Nanyo Kaiun Kaasha worden getroffen, meent de Japansche pers, die bovendien vreest, dat er gevaar be staat voor een volledige si opzetting alle passagiersvervoer. Toen genoemde s ch e ep va art com bin a tie werd gevormd, meende men algemeen, dat indien „uitdagende" maatregelen door de Indische Regeering zouden worden getrof fen, de Japansche Regeeririg de Handels- beschiermingsw et in werking zou stellen. De Japansche Regeering heeft dil tot dus ver echter niet gedaan, en vele handelaren te Kobe hopen, dat de Regeering thans tot decisieve maatregelen zal overgaan. Ite „Kobe Shimboen" weet verder te mel den, dat desgevraagd de Nanyo Kaiun Kaisha het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft doen weten, dat zij niet voor nemens is de scheepvaart/besprekingen te hervatten, tenzij de Indische Regeering alle maatregelen als h»t verbod van toegang in Indië voor employe's van Japansche han delshuizen, cn het verbod van Japansche kustvaart, intrekt. werd een druk bezochte recept ie gehouden, waar. o.m. werden opgemerkt alle leden van de rechterlijke macht te Arnhem, een groot aantal leden van de balie cn tevens alle commissarissen van politie uit de prov cies Gelderland en OverijseL Kapitein Sir Edgar Britten, thans kapitein van de Berenqa- ria" wordt geluk- gewenscht met zijn benoeming tot gezagvoerder op de Queen Mary". VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen en het Zondagsblad Blz. 2 Na de financieele Kamerdebatten heeft, da regeering Laval met 324247 stemmen haar positie gehandhaafd. Ras Seyoem en Ras Kassa schijnen con tact te zoeken, waarbij eerstgenoemde het Tembien-plateau ten deele zou hebben ont ruimd. Dat Gorahèi en Gerlogoebi heroverd zou- den zijn door Abessijnsche troepen, wordt thans ook te Addis Abeba tegengesproken. De sanctie-conferentie, welke over eert eventueel petroleum-embargo moet beslissen, is tegen 12 Dcc. a.s. bijeengeroepen. Blz. 3 Italië verhoogt de goudprijs. Blz. 5 Naar het grensgebied van de Weslerschi en Oostersche cultuur, Blz. 9 De Tweede Kamer heeft de begrooling van Sociale Zaken aangenomen. Daarna is de behandeling van de Begrooting van hel De partement van Landbouw aangevangen. Blz. 10 Blz. 13 Behandeling van de begrooting in de Am* sterdamsche Gemeenteraad, Reglement bezwaarschriften veehouderij Wijziging tot stand gokomen De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat een wijziging van het Reglement Bezwaarschriften Veehouderij tot stand is gekomen, waardoor de veehou ders in de gelegenheid worden gesteld van eenige toewijzing van kalveren, varkens of biggenmerken alsnog in beroep te komen bij het Bestuur der betrokken provinciale Landbouw-Crisis-Organisatie, onder stor ting van f 5 of wel onder overlegging van een bewijs van onvermogen, afgegeven door den Burgemeester hunner gemeente, mits dat beroep wordt ingesteld vóór 3 December a.s., ofwel binnen 14 dagen na dat zij bericht Van toewijzing hebben ont vangen. Hooger beroep op den Minister van Lancli bouw en Vissoherij is alleen mogelijk bin nen 14 dagen na dagteekening van het be richt der beslissing van het Bestuur der Landbouw-Crisis-Organisatie. Dit hooger beroep is kosteloos, doch wel moet de beslissing van voornoemd Bestuur daarbij worden overlegd. Beroepschriften, welke niet op tijd inko men, of welke niet de gronden vermelden waarop de betrokkenen in beroep komen, zullen niet in behandeling worden ge- MILITAIRE ZIEKENINRICHTING TE EDE In den loop van het volgende jaar zal worden overgegaan tot den aanbouw van een militaire ziekeninrichting bij de kazer ne-gebouwen te Ede, terwjjl het bestaande apotheekgebouw zal worden uitgebreid. Do aanbesteding zal in den loop van 1936 e°.- schieden. De kosten van het werk worden geraamd op ƒ50.000. HULPCENTRALE IJSSELMONDE Zaterdag 7 December des middags wordt een vergadering gehouden in de zaal der Geref- kerk te Barendrecht, waar dan op zal treden de heer A. Zylstra, lid der Tweede Kamer. EEN INTERNATIONALE RIJWIELDIEF GESNAPT Te W au bach (L.) verkocht een zekere K. van W. een rijwiel, dat te Aken gestolen bleek. De man werd aangehouden en al spoedig bleek, dat de aangehoudene te Aken 20 rijwielen had gestolen. Ook bekende hij zich aan rijwieldiefstallen schuldig te h-b- ben gemaakt te Heerlen, Seha^sberg en Waubach. Hij verkocht de rijwielen tegen lederen prijs en van de opbrengst leefde hij. Nu reeds blijkt, dat van W. 35 a 40 rijwielen heeft ontvreemd. Dozijnen rijwielen zijn in beslag genomen. Tegen vele helers is pro ces-verbaal opgemaakt EEN BRUTALE INSUIPER Terwijl het gezin G. in de Leliestraat te Roermond het middagmaal gebruikte heeft een onbekende man kans gezien om do woning binnen te dringen en zich naar een der bovenkamers te begeven, alwaar hij tal van gouden sieraden ontvreemdde Toen de insluiper de trap afkwam' trof een der kinderen uit het gezin den man aan, doch voordat de overige huisgenooten goid en wel op de hoogte waren, van het geen er was gebeurd was de onbekende ver dwemen. Te Weert werd hij in den trein aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1