Jltettur? geihsclft (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'ft ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5642 VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935 15e Jaargang atrtjcrtrntiepripen: Van I tot 5 regels f 1.17'/». Elke regel meer 0.227» Ihgezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 „KENTERING TEN GOEDE" Met meer dan gewone instemming maken we-melding van 'n artikel in de Chris telijke Politieambtenaar, waarin gesproken wordt over een kentering ten goede. Deze kentering bestaat daarin, dat ongeveer een kwart eeuw geleden een poli tieambtenaar van Christelijken huize nog met een scliuinsche blik werd aangezien en het nu gansch anders is. Een wijkpredikant drukte eens kernachtig uit, wat velen dach ten: „Nu ja, een geoorloofde betrekking, maar verre van begeerlijk." Gaan we nog verder terug in de geschie denis, dan leeren we een tijd kennen, waarin door Christenen zelfs aan het „ge oorloofde" van deze betrekking getwijfeld werd. Is er een periode geweest, dat uit een bepaalde plattelandsstreek heel wat politiedienaars voor de hoofdstad gerecru- teerd werden; maar het waren als regel „niet vele edelen", die zich voor het „baan tje" lieten vinden. Van lieverlede kwam er kentering. Daaraan werkten verschillende factoren ln onderling verband mee. Langzamerhand rijpte het inzicht, dat het bij de politie geen „baantje" is, maar dat zij orgaan van het overheidsgezag behoort te zijn. En zoo werd het een eervol ambt. Hieruit vloeide als vanzelf iets anders voort Do tijd ligt nog niet zoo ver achter ons, dat de loonen van het politiepersoneel zoo ongeveer de laagste waren in de ge meenten. Tegelijk echter met de grooter waardeering van taak en optreden der po litie, klom ook de financieele Lelooning. Erkend werd, dat het salaris zóó hoog be hoort te^zijn, dat de politieman een onaf hankelijke positie te midden van de burgerij kan innemen. Het is dan ook begrijpelijk, dat de politie bonden in deze dagen van loonsverlaging telkens weer het argument laten gelden, dat men daarbij ook aan het prestige van den functionaris moet denken. Natuurlijk mag dit niet zoo gebeuren, als dezer dagen in een andero organisatie ge schiedde, waar min of meer gedreigd werd met ongewenschte, maar noodwendige cor ruptie en omkooperij; al werd hot niet zoo ronduit gezegd. Voorzoover wij dè gang van zaken kon den volgen, hield onze Christelijke organi satie zoowel rekening met de maatschappe lijke stand van het personeel als met de noodtoestand der overheidskassen. Terecht spreekt het artikel in de Poli tiebode niet over het salarisvraagstuk in crisistijd dat was daarin niet aan de orde wel wijst het op de gunstige gevol gen van het verhoogde loonpeiL Die kwa men, evenals de verbeterde opleiding aan de algemeene ontwikkeling der politieman nen te goede, en dit leidde weer tot meer waardeering, zoowel in ambtelijk verband als in de „burgermaatschappij". Dat het politiepersoneel wat de politieke actie betreft, in 't algemeen eenige reserve in acht nam, valt slechts te loven. Een politieke kemphaan op het podium zou, Jn uniform gestoken, spoedig in moeilijkheden geraken. De politieambtenaar doet er goed aan, als hij zich op 't politieke tooneel eenigszins op de achtergrond houdt (harte lijk meeleven sluit dat met uit!); doch ove rigens toone hij op Christelijk levensterrein niet minder activiteit dan ieder ander. Met het orgaan der Christelijke vereeni- ging van politiepersoneel verheugen we ons er over, dat dit corps aan invloed en pres tige, maar ook aan waardeering won. De kentering ten goede heeft veelzijdige betee- kenis. Opruiming en Uitverkoop De eerste strafzaak te Leeuwarden Voor het kantongerecht te Leeuwarden diende de eerste zaak op grond van de nieuwe wet op de opruiming en uitverkoop. Aan een firma daar ter stede was ml over treding der wet ten laste gelegd op grond van het in de etalageruimte doen aanbren gen van een biljet met het opschrift: „No- vember-aanbieding". Fet OM. eischte vrijspraak op grond van het feit, dat hij overtreding van de wet aiet bewezen achtte. De kanton rechter Mr. J. W. T ij s m a zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. De verdediger der firma was Mr. G. C. J. D. Kropman. een derde veeafslachting? De veehouderij-centrale geelt geen advies Het algemeen bestuur van de Veehouderij- centraio heeft op de deze week gehouden vergadering terloops (het was geen agenda punt) gesproken over de geruchten die er loopen, als zou overwogen worden weer tot een afslachting van melkvee over te gaan. Het voor en tegen is overwogen; tot een juiste conclusie is men niet gekomen. Het zal echter wel tot een afslachting ko men. (Het Handelsblad meent te weten, dat er 100.000 zullen worden afgenomen). Maar laat men dan als het werkelijk moet doen. wat we bij de vorige afslach ting reeds bepleitten, n.l. oudere koeien nemen. Die hebben de "hoogste melkgift. Zooals het de —-rige keer ging. door jong vee af te neinu.i. wordi niet het doel be reikt, dat de veeafslaehting beoogt, n.l. ver mindering van de melkproductie. PRIJS VAN ROGGE EN GERST Voor 1936, '37 en '38 vastgesteld op 7 a 8 Landbouw moet zich aanpassen De Minister van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat het in de bedoeling der Regeering ligt voor de oogsten 1936, 1937 en 1938 van rogge en gerst zoodanige maatregelen le treffen, dat een prijs wordt bereikt, liggende tusschen f7 en fS per 100 kg., geleverd ter gewone marktplaats. Deze toezegging voor een langen ter mijn geschiedt, om door het verschaffen van zoo groot mogelijke zekerheid ten aanzien van den prijs, dezer producten het den landbouwers beter mogelijk te maken, zich met de inrichting van hun bedrijf en hun bouwplan aan te passen aan de door de omstandigheden ge- wenschte wijzigingen in hun bedrijf. Ten gevolge van den langen ter-mijn, waarvoor deze garantie geldt, moet ten aanzien van de wij ze, waarop de prijs zal worden bereikt, de volle vrij heid worden voorbehouden, terwijl uiter aard het voorbehoud moet worden ge maakt, dat onder zeer bijzondere en nu nog niet tc voorziene omstandigheden de noodzaak kan dwingen, op deze toe zegging terug te komen. Begrooting Werkloosheids-subsidiefonds Maximum-percentage van de bijdrage bepaald op 85 Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de be grooting van het Werkloosheidssubsi- diefonds voor 1936 is het volgende ont leend: Het ligt inderdaad ln de bedoeling van de regeering, het maximum percentage van de bijdrage te bepalen op 85, doch dit heeft slechts betrekking op de gewone bijdrage in de werkloosheidslasten. Daarnaast blijft, evenals voor 1935, de gelegenheid geopend voor de gemeenten om, indien daartoe ove rigens voldoende termen bestaan, een extra- bijdrage te ontvangen tot een zoodanigen omvang, dat wegens gewone en extra-bij dragen tezamen ten hoogste 99 pet. van de voor subsidie in aanmerking komende werk loosheidsuitgaven wordt genoten. Het ligt niet in de bedoeling een verla ging, welke bij het maximum der gewone bijdrage van 90—95 pcL plaats vindt, verder te laten doorwerken In de subsidieschaal. De in overweging zijnde wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur, bedopld in art. 8 eerste lid der wet van 4 Maart 1935. heeft ten doel. de gemeenten in sterkere mate dan in 1935 belang te doen hebben bij de besparingen, welke op de kosten van de werkloosheidsvoorziening kunnen worden verkregen. Bij die maatregelen tot bespa ring zal aan de steunnormen niet worden geraakt. Strenger optreden tegen loterijen Het Algemeen Politieblad bevat het vol gende schrijven van den Minister van Justitie aan oe heeren procureurs-generaal bij de Gerechtshoven: „Ter bevordering van een juiste handha ving der Loterijwet 1905 wordt onder Uw aandacht gebracht, dat de zoogenaamde puzzlewedstrijden, zooals die worden aange kondigd in dagbladen, periodieken, reclame- biljetten enz. in den vorm van kruiswooró- puzzles, prijsvragen en dergelijke, den laat- 'sten tijd hand over hand toenemen. Aanvankelijk beperkt in' aantal en In vorm hoewel veelal steeds formeel, echter in het algemeen niet op ernstige wijze, over treding der Loterijwet 1905 opleverende is dit reclamemiddel 9teeds meer van karak ter veranderd en vormt herhaaldelijk een ernstige overtreding der Loterijwet. Men tracht met de hier bedoelde middelen de publieke aandacht te trekken en te ves tigen op eigen onderneming dan wel op Genaaide door haar ln den handel gebrachte artikelen, om zoodoende den afzet te bevor deren. De waarde der uitgeloofde prijzen neemt toe. De fabrikant of winkelier, die door mid- van zijn puzzle zooveel mogelijk belang stelling zal trachten te trekken voor zijn zaak, zal er veelal toe overgaan puzzles zon der ernstige moeilijkheden op te geven, met als gevolg, dat vrijwel uitgesloten is te ach ten, dat onder de goede oplossers niet zou behoeven te worden geloot ter aanwijzing der prijswinnaars. Als men voorts nog in aanmerking neemt, dat het straffeloos doen plaats vinden van deze puzzlewedstrijden door den een, diens concurrent en anderen er allicht toe brengt hetzelfde te doen, dan zal het duidelijk zijn, dat het gewenscht is, dat de justitie en po litie haar bijzondere aandacht hieraan geven. Een door mij gewaardeerd plaatselijk op treden, somtijds beperkt tot waarschuwin gen, vindt hier en daar plaats; een gelijk tijdig optreden over hef geheele land komt •■ms echter noodzakelijk voor. Ik verzoek U te bevorderen, dat aan het bovenstaande door de parketten en de poli tie de noodige aandacht zal worden gegeven door het houden van scherp toezicht, c.q. ge volgd door strafrechtelijk optreden. Begin Februari a.s. ontvang ik gaarne be richt. De onderhandelingen met Duitschland Heden voortzetting De op 21 November j.l. onderbroken onder handelingen tusschen Nederland en Duitsch land over de regeling van hd; goederenverkeer in 1936 zullen vandaag woiJen voortgezet. HOOGE RAAD De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr W ij n v e l d t, heeft gisteren con clusie genomen in oe zaak van de N.V. Tuschinski's Exploitatiemaatschappij als eischeres tegen de Gcnossenschaft zur Ver- wertung Musikalischer Auffulirüngsrechte (G.E.M.A.). Het gaat hier om de vraag, of een componist de auteursrechten op de mu ziekwerken, welke hij in de toekomst zal componeeren, bij voorbaat aan een auteurs rechtorganisatie kan overdragen. In het vonnis van den kantonrechter te Bot terdam werd de rechtsgeldigheid van de overdracht stilzwijgend aangenomen.. In hoo ger beroep besliste de Rotterdamsche recht bank, dat het auteursrecht op muziekwer ken in de toekomst ooor een componist te vervaardigen, een voldoende bepaalbaar ob ject is en het onderwerp van een. overeen komst kan uitmaken. In zijn conclusie heeft mr. Wijnveldt thans overwogen, dat op grond van de auteurswet een toekomstige vordering niet kan worden overgedragen. Voorts achtte hij het vonnis niet behoorlijk gemotiveerd voor wat betreft de vraag, welk recht, Nederlandsch of Duitsch. hier toepasselijk is Op 16 Januari zal de Hooge Raad uit spraak doen. Vragen omtrent de verdediging van Indië BATAVIA, 28 Nov. (Aneta). De heer Feuil- lctau oe Bruyn, lid van den Volksraad, dien de de volgende schriftelijke vragen in: lo. kan door de Regeering het inzicht wor den gedeeld, dat moderniseering en uitbrei ding van het materieel van de landmacht, tengevolge van den bestaanden achterstand op het oogenblik een eïsch van urgentie is geworden, inzonderheid voor zoover het be treft het luchtwapen en onaerscheidene luchtafweermiddelen? 2o. Is de Regeering niet mèt steller van meening, dat ook de zeemacht in Indië op materieel gebied nog een beteekenenden ach terstand heeft in te halen? 3o. Is de Regeering niet van oordeel dat het verwerken van hetgeen onder de punten 1 en 2 is bedoeld uit de gewone middelen van Oorlog en Marine een volstrekte onmo gelijkheid is en dat zulks in elk geval op meer korten termijn zal kunnen geschieden? 4o. Indien de Regeering met het voorgaan de instemt, is zij dan bereid zich tot heb opperbestuur te wenden teneinde de vorming' van een „Indisch Weermiddelenfonds" te be werkstelligen, ter financiering der moderni-, seeripg en uitbreiding van materieel der. Neo.-Indische Weermacht, waardoor het on- onfheerlijke op korten termijn zou kunnen worden aangeschaft bij aanmerkelijke min dere belasting dan die der gewone jaarlij k- sche middelen? werkwilligen gemolesteerd Ruvterweg te Amsterdam ingeroepen ter begeleiding van een personenauto, waarin zich vier timmerlieden bevonden. Deze tim merlieden, die woonachtig zijn in Amster dam-Zuid, kwamen van hun werk te Haar lem. Zij werden gevolgd door 'n viertal au to's met stakers. Reeds herhaaldelijk had den de stakers de auto met werkwilligen ge bombardeerd met steenen en stukken ijzer, zoodat de chauffeur in Halfweg de hulp van de politie inriep. De Amsterdamschc politie rukte met eonige motorrijwielen uit, waarmede de sta kers op een afstand werden gehouden. On der geleide van de politie bereikten d" tim merlieden hun woning. CONFLICT IN DE S.D.A.P. Mr. Duys uit zijn fractie getreden Naar wij vernemen heeft Mr. J. E. W. Duys, soc.-dem. lid der Tweede Kamer aan zijn fractie en aan den Voorzitter der Tweede Kamer meegedeeld, dat hij vanaf heden g deel van die fractie zal uitmaken. Hij voegt daaraan toe: „In aanmerking nemende alles wat men, mede onder aanvoering van uw voorzitter, de laatste jaren in de Partij tegen mij heeft on dernomen, begrijp ik, dat het voor uw frac tie overbodig mag heeten, de redenen, die mij tot dit besluit bobben geleid, uiteen te zetten". Dat het tot deze breuk moest komen, was sinds lang te voorzien. Mr. Duys was geheel op den achtergrond geraakt. Wij gaan er thans niet op in. Een zeer uitvoerige toelichting, welke we van Mr. Duys ontvingen, kunnen we ook niet plaatsen wegens plaatsgebrek. De strek king er van is deze, dat tegen hem een on dergrondsche campagne is gevoerd, als al leen in het genootschap „Do zwarte hand' of de S.D.A.P. mogelijk is. Zon commissie van onderzoek onder leiding van Prof Bonger bracht een omstandig, vrijsprekend rapport uit, doch dat is weggemoffeld. Voorts werden alle partij-instanties bewerkt om te zwijgen. Alleen Noord-Holland hield zioh daar niet aan en wenschte ook niet i.i te gaan op het verzoek van Mr. Duys om in 1937 geen Kamercandirlntuur te aanvaarden. Onder normale omstandigheden zou Mr. Duys als kamerlid hebben bedankt; nu hij de „rechtbank" wraakt, welke hem onver hoord vonniste, blijft hij lid. Mr. Duys besluit zijn fel requisitoir, dat later, uitvoeriger en gedocumenteerd in druk zal verschijnen met de woorden: De fractie zal natuurlijk komen verkla ren, dat zij nu ook geen verantwoordelijk heid meer draagt voor wat ik in het Par lement. mooht zeggen. Welnu, ik kan daar op niet andei's antwoorden dan dit: Dat zal gelukkig voortaan we d e r k e e r i g z ij nl een ongewenscht vreemdeling Een Duitscher, zekere H., die eenigen tijd te Kerkrade verblijf heeft gehouden, is 's nachts met zijn ge-zin naar Aken vertrok ken. H. schijnt daarmede te hebben voor komen, dat hem door de politie het verblijf in het z.g. bewakingsgebied aan de Neder- landsche grens zou worden ontzegd. Hij maakte er nl. zijn werk van om de Duit- sche grensbeambten te waarschuwen als hij wist, dat smokkelwaar over de grens zou worden gebracht door personen, die hij ken de uit hoofde van het feit, dat hij zich ook zelf met deze practijken bezighield. Aange zien een langer verblijf van H. in het be wakingsgebied aanleiding zou kunnen ge ven tot ongewenschte toestanden, werd het wenschelijk geacht, dat maatregelen tegen hem zouden worden genomen. EMIGRATIE MOGELIJKHEDEN NAAR ZUID-AFRIKA Geen vooruitzichten voor menschen met handelsprac- tijk en kantoorervaring Groote kansen hebben metaal- en bouwvakarbeiders Gezinsemigratie wordt afgeraden Wij beloofden gister nog even terug te komen op het onderhoud met Jhr. Dr. P. J. van Winter, secretaris van de Ned.-Zuid-Afrikaansche Veree- niging inzake de emigratie-mogelijk heden naar Zuid-Afrika. Meermalen zijn inlichtingen gevraagd door personen uit kringen van den tuin bouw, de bloembollencultuur en de kwee- kerij. Het is uiterst moeilijk hierin een be staan te vinden, evenals in de vruchten- kweekerij, omdat men hi en-oor veel kapi taal nooeïig heeft en de assistentenpositie op de Zuid-Afrikaanscho vruchtenkweekerijen niet kent. Wat de tabak betreft, is er voor iemand met kennis van de Indische tabakscultuur heelemaal geen werkgelegen heid. Tegenover de menschen, aldus Jhr. van Winter, met handelspractijk en kantoorervaring laten wij ons slechts met de uiterste voorzichtigheid uit. Alles toch wat den handel betreft is Engelsch en nog eens Engelsch en zelfs een perfecte kennis van deze taal biedt geen vooruitzichten. De meeste emigranten van den laatster» tijd komen voort uit de lagere beroepen en wel speciaal uit kringen van de bouwvak ken en de melaa arbeiders. Naar bankwerkers en lasschers is nog altjjd vraag. Tn de bouwvakken treft men vooral timmerlieden en ook wel metselaars aan, doch er word' minder prijs gesteld op prima metselwe;! omdat toch vrijwel alles wordt opgepleisterl. Sltucadoors zijn in Afrika wel zeer ge zocht, maar zij moeten prima vakmenschen zijn. Schilders zijn in Zuid-Afrika min der gevraagd, omdat men op goed schilder werk nog niet zooveel prjjs stelt. Een ze kere kentering in dit opzicht is echter merk baar. Timmerlieden zijn over het algemeen gelukkig geweest. Het verdient echter aan beveling. dat zij ook goede beton-timmer- lieden zijn, aangezien betonbouw in Zuid- Afrika viij algemeen is. De meeste emigranten vinden meestal in korten tijd spoedig werk, zij verwisselen uiteraard we! eens van patroon, maar vin den meestal weer spoedig nieuwen arbeid. Om in Afrika te komen is hot noodig, dat men een bepaald bedrag aan contanten tot zjjn beschikking heeft, of wel, dat de vertegenwoordiger van de Vereeniging te genover dc Unie-regeering borg blijft, voor een bedrag, dat in den regel op 100 pond wordt gesteld. Het is uit vorenstaande wel duidelijk, dat de emigratie naar Zuid-Afrika dus prao- tisch alleen openstaat voor menschen. die nog over geld beschikken. Voorts moet streng worden vastgehouden aan den eisch van goed vakmanschap, aangezien Zuid- Afrika zelf overvloed van halfgeschoolie arbeidskrachten heeft, die daar een treurig bestaan leiden Men moet goed bedenken, dat alle ongeschoolde arbeid in Afrika door kaffers wordt verricht en dat op dit terrein dus voor een blanke geen plaats is. De aandacht moge nog gevestigd worden op het feit, dat voor emigran ten. die een gezin achterlaten, het verblijf in den vreemde uiterst moei lijk is. Ook voor het doen uitkomen van het gezin moet er een borgstelling zijn en wanneer de kans groot is dat het jaren kan duren vóór men vol doende heeft, overgespaard om de zij nen te doen overkomen, dan is het uiterst moeilik om zulks moreel be hoorlijk te doorstaan. Dit is dan ook de reden, dat de Vereeniging emigra tie van personen, die hun gezin, men- schelijkerwijze gesproken, langen tijd niet zullen terugzien, sterk afraadt. Wie nadere inlichtingen wenscht. ver- voege zich bij de Stichting Landverhuizing „Nederland". Bezuidenhoutscheweg 97 le 's-Gravcnhage of bij het Secretariaat van 1? Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging, Kei zersgracht 142, Amsterdam-; De Magistratuur Orgaan van de Vereeniging „Groen van Prinsterer" Het Novembernummer van het orgaan der „Vereeniging van burgemeesters, wet houders en secretarissen" opent met een waardeerend artikel van den voorzitter, oud-burgemeester Dqmmisse, over den heer L. F. Duymaer van Twist. Daarop volgt de agenda van de algemeene vergadering- wel ke a.s. Zaterdagmiddag om half 3 in Hotel ..Fays Bas" te Utrecht gehouden wordt en daarna de gewone rubrieken, met name de altijd lezenswaardige Rondblik, welke dit maal hoofdzakelijk gewijd is aan het plan van de arbeid en zijn roode entourage. Over dat laatste zegt de schrijver o. m.: „Toch willen wij niet verzwijgen, dat de medewerking voor de oprichting van zulk een bloemzuil op zichzelf ons nog niet da delijk strijdig schijnt met een gezonde be- stuursopvatting". Gezien echter de wijze, waarop men deze dingen ten congrosse heeft uitgebuit, acht de schrijver een afwijzende beslissing recht vaardig. Wij meenen, dat juist in het misbruik door de S.D.A.P. van bloemenzuil en klok gelui gemaakt, de oorzaak van gerechtvaar digde wrevel zit. Particuliere machtsvorming Een wetsontwerp tot beteugeling van misbruiken als particuliere machtsvorming is op komst. Volgens den heer Duymaer van Twist minstens een jaar te Iaat. Hij heeft bij de behandeling van de Justitie- begrooting o. a. de volgende opmerkingen gemaakt: „De N.S.B. organiseert op militaire leest gevormde wachten, vendels, ruiterkorpsên, weerafdeelingen, motorbrigades, reserve- weerafdeel :ngen, stoottroepen, overvalcom- mando's en meer van dergelijke militair geschoolde troepenafdeelingen. Dit geschiedt niet sinds de laatste tijd, maar de beweging is daarmee reeds langer dan twee jaar bezig. Er zijn reglementen vastgesteld voor de oefening der onbereden troepen en reglementen voor de oefening der ruiterkorpscn. In het weekblad Alarm van 27 Juni 1934 komt de oproep voor tot vorming van de réserve-afweer. Tot die re serve-afweer moeten de ouderen toetreden; zij worden eenmaal in de 14 dagen geoefend en verschijnen dan in uniform. De motor- brigade heeft een aparte organisatie onder een eigen inspectie. Het doei der organisa tie is bij nota van den algemeen leider om schreven". Felle branden te Amsterdam Het smelten van was op open vuur Bij het smelten van was op open. ur in de drogisterij van de firma i ilshoff op den hoek van den Am- s'.eidijk en Jozef Israëlskade te Am sterdam, sloeg de vlam in de zoo uiterst brandbare materie, tengevolge waarvan de winkel in enkele oogen- blikken tjjds één groote vuurzee was. De zaak is binnen enkele miunten volkomen schoongebrand; niets kon er worden gered en de winkelier heeft zich niet dan met de grootste moeite buiten bereik van het woedende ele ment weten te stellen. Het was even vóór half vier, toen de dro gist een potje met was achter in den win kel op een petroleumtoestel zette. Toen hij zich even omkeerde is het ongeluk gebeurd De vlam sloeg uit en het vuur verspreidde zich toen met razende snelheid door den winkel, zich naar alle kanten mededeelend aan de brandbare inventaris. De winkelier moest zich door de loeiende vlammen een weg banen om bij de voordeur te komen. Nauwelijks stond hij op straat of de groota spiegelruiten van den winkel knapten, hei glas sprong naar alle zijden uiteen, waarop een enorme vuurkolom naar buiten trad, welke met brullend geweld langs den gevel lekte. Ook de boven den winkel gelegen verdieping werd door het vuur aangestast. doch gelukkig was deze onbewoond. Een zonnescherm van de tweede etage werd eveneens een prooi der vlammen. De brandweer wa& binnen vijf minuten met groot materiaal ter plaatse met twee motorspuiten en een motorladder van de hoofdwacht aan de Nieuwe Achtergracht en de kazerne-Ilonthorststraat. Op het al arm „middelbrand" voegden zich hierbij een motorspuit, een gereedschappen wagen en een manschappenwagen. In totaal werden vier slangen uitgelegd, waarvan een over den uitgeschoven motorladder. Het had wei nig gescheeld of het vuur was doorgedron gen tot het trappenhuis, dat door een hou ten deur van de brandende ruimte geschei den was, doch de brandweer wist door energiek ingrijpen dit gevaar te voorkomen Het duurde niet lang of het vuur was be dwongen. De winkel en een drietal daaraan gren zende vertrekken zijn geheel uitgebrand, ter wijl de eerste verdieping van het perceel zwart geblakerd is. Ook in den kelder on der den winkel, waarin zich een kleine voorraad artikelen bevond, heeft het vuur huisgehuden. De brandweer heeft met de nablussching. het wegsloopen, en het verwijderen van de verbrande resten nog handen vol werk ge had. De eigenaar van deze in de buurt zeer bekende zaak, welke daar al tien jaar ge vestigd is, was tegen brandsohade verzekerd. Donderdagavond half negen is brand uit gebroken in de rijwielzaak van J. W. Scholthuis in het perceel van de Con- stantijn Huygenstraat. Er w-as toen nie mand meer in de zaal aanwezig. Een boven den winkel wonende vrouw rook een sterke brandlucht en even later tdekten ook voorbijgangers een vuur gloed achter de etalageruiten. In een oog wenk stond de winkel in lichter laaie. De De brandweer tastte het vuur met vier stralen aan, en kon den brand na ongeveer 20 minuten meester woorden. De winkel <»n de daar achter gelegen bergplaats waar i'ele particulieren hun rijwielen stalden gehee' uitgebrand. Machinale storing is oorzaak dat een gedeelte onzer oplage heden wat later dan gewoonlijk wordt bezorgd. DIRECTIE VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladert Prijsregeling rogge en gerst voor 1936, 193t en 1938. Voor den kantonrechter te Leeuwarden is gisteren een zaak wegens overtreding vari de wet op de uitverkoopen behandeld Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de beqrootinff, van het Werkloosheidssubsidiefonds. De Minister van Justitie verlangt strengen optreden tegen loterijen. ln internationale klingen te Rome Is mert beducht voor een Europeesche oorlog, zoo de kwestie van een olie-embargo op de spils, zal gedreven worden Maarschalk Badoglio heeft thans te Zi's» mara het opperbevel aanvaard; van de fronten is geen belangrijk neiuws. Koning George van Griekenland heeft met heengaan gedreigd, zoo langer werd geaarr* zeld met het verleenen van een algenxeene amnestie. i De Tweede Kamer heeft gistermiddag dB afdeeling werkverschaffing en steunverlee- ning van sociale zaken behandeld; in dB avondvergadering kwam de begrooting vaii landbouw en visschcrij aan de orde. Ledenvergadering van de Vereen, van Ned, Herv. Stichtingen voor zenuw- en geestes» zwakken. i IJ plots In een b JV j sla dan fluks TJ l kracht v met FISK beeft U De misdaden te Oss Van één tot acht jaar gevangenisstraf Donderdag stonden voor de rechtbank te Oss weer verschillende personen terecht, die aldaar en elders deel uitmaakten van de misdadigersbenden. Tegen den koopman G. T. te Heesch werd wegens een verzonnen inbraak, om verzeke ringsgelden los te krijgen, wat hem gelukt was, 1 jaar gev^traf met aftrek van voorarrest geëischt. C. C. van B., H. iran L. en C. L. U. ston den terecht wegens mbraak. Tegen eerstge noemde werd een voorwaardelijke straf van 1 jaar met 3 jaar proeftijd geëischt; tegen van L. 1 jaar gev.straf. en tégen C. L. U. 2 jaar gev.straf, voor beiden met aftrek van voorarrest. Tegen M. J. de R., A. W. van B. en W. K. T. werd wegens inbraak te Nistel- rode 3, 4 en 8 jaren gev.straf geëischt. Tegen J. W. L. werd wegens diefstal met geweldpleging te Geffen 3 jaar gev.straf met aftrek van voorarrest geëischt. Terecht stonden J. H. M. den B., H. C. van G. en M. van R. wegens diefstal met geweldpleging te Heesele. Verd. van G. kon wegens psychische stoornissen niet terecht staan. Eisch tegen Den B. 3 jaar gev.straf en tegen van G. en Van R. 6 jaar gev.straf. Terzake uitlokking tot brandstichting, om verzekeringsgelden te verkrijgen stond te recht J. v. d. V. Tegen hen werd IA jaar gev.sh-af met aftrek van voorarrest geëischt, terwijl tegen J. J. van V. wegens eenzelfde misdrijf 2A jaar gev.straf. met aftrek van voorarrest werd geëischt. De verdedigers pleitten clementie of voor waardelijke veroordeeling voor alle ver dachten. Uitspraken 12 December. GROOTE OPSLAGPLAATS IN DE ASCII GELEGD Te Almelo is een opslagplaats van visch- -1 consumptietenten door een feilen brand in de asch gelegd. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt, GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Te Wjjchen (Geld.) is by een huiszoe king een geheime distilleerderij ontdekt bij een tuinder. De complete installatie is in be slag genomen. Officieele berichter ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder In de Orde van Oranie- Nassau P. J. Cremers, tc Maastricht

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1