HEEFT HET IETS TE ZFGGEN TOT DE KERK? Lv_, _c.iDAG 28 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 De trek naar samenkomsten waarin het persoonlijk-geeste lijke op den voorgrond staat Rede van Ds. H. A. Wiersinga In een, gistermiddag onder voorzit terschap van den heer D. Nieuwenhuis gehouden conferentie van ouderlingen der Gereformeerde Kerken in de clas sis Leiden, heeft Ds. H. A. Wiersinga een rede gehouden over het onder werp: „Heeft de tegenwoordige trek naar samenkomsten, waar het persoon lijk-geestelijke op den voorgrond staat, de Kerk ook iets te zeggen?" Spr. op, dat het hoofdzakelijk twee dingen zijn nat de meesten naar (bedoelde sa menkomsten trek ken, in de eerste plaats de leven- te werkzaamheid van de gemeen schap der heili gen en in de twee de plaats de leven de werkzaamheid van Gods Woord. Dat eerste, die lovende werk zaamheid der hei ligen, missen we lie in onzen kring? Spr. wil uiet zeggen dat zij er niet is, maar zii is er te weinig. We spreken op onze visite s •lechts over dingen die op het geestelijk le ven geen betrekking hebben en als zij er be trekking op hebben, dan gaat het. toch noe hoofdzakelijk over de kerk en haar uiter lijke vormen, over den kerkeraad, die niets doet en over de dominee, die goed of slecht gepreekt heeft. Wij zijn innerlijk zoo vereen zaamd En daarom gaat men de gemeenschap el ders zoeken. Er zijn zoo weinig blijmoedige geloovigen in dezen kring. Wij hebben vrees om te spreken over ons innerlijk leyou. Is het niet te begrijpen, dat menschen die snak ken naar de levende werkzame gemeenschap der heiligen bij anderen gaan zoeken wat ze bij ons niet vinden. Er is gemis aan warm bezield ge loofsleven, dat zich uit. 't Gevolg is dat heel het kerkelijk leven ineen schrompelt. Hoe vieren wij de gemeen schap der heiligen? Spreken wij wel eens met elkaar over ons persoonlijk geestelijk leven; bidden wij' wel eens samen met onze vrouw als de kinde ren naar bed zijn; praten wij wel eens met onze vrienden over Jezus' heer lijkheid; stichten en vertroosten wij de een den ander wel eens; kennen wij een levend gebedsleven en de blijd schap des geloofs? De opwekking om tot de verlevendiging van de gemeenschap der heiligen te komen moet eerst uitgaan van Gods Geest, maar in dit opzicht hebben toch ook de geloovigen, en vooral de ambtsdragers een groote taak en een dure roeping. In de tweede plaats wilde Spr. iets zeg gen over de wijze waarop het Woord wordt gebracht, Spr. heeft de indruk dat wij dit Woord te veel brengen op retrospectieve wyze. Vele preeken en gesprekken zijn als schilderijen, prachtschilderijen, af en zuiver, maar zij hangen buiten ons. Wij zijn er zelf niet bij betrokken. Wij worden neergezet voor een waarheid, maar hebben haar niet géhoord. Wij abstraheeren het Woord zoo vaak van den levenden, sprekenden God. Op interessante vragen geeft Gods Woord geen antwoord. Op de vraag: Zijn er ook weini gen die zalig worden (een interessante vraag met een vroom gezicht gesteld) ant woordt Christus: Strijdt gij om in te gaan. Zoo moeten wij Gods Woord ambtelijk bren gen als het antwoord Gods op levensvragen van zielen in nood, We moeten zeer stellig Gods Woord laten spreken. De prachtigste uiteenzettingen kunnen den mensch koud en onberoerd laten. Dat directe, dat leven de, dat werkzame van het Woord Gods, daar krijt onze tijd om. Spr. wilde wel dat de termen objectiviteit en subjectiviteit in de prediking opgeruimd werden. Preeken is niets anders dan de boodschap Gods in het leven van den mensch neerzetten. Gods Woord hangt nooit in de lucht Het is altijd een Woord tot ons en mag nooit los gemaakt worden van het levende spreken Gods. Het is het verlangen naar het levende Woord Gods, dat de trek naar dte samenkom sten, waar het persoonlijk-geestelijke op den voorgrond staat, zoo groot is, de trek naar de plaatsen waar men Christus zelf laat spreken, waar con creet gezegd wordt, wat God in een bepaalde toestand tot ons spreekt. Wat heeft dit tot de ambtsdragers te zeggen? Dit, dat zij de dienaren des Woords hebben te steunen in hun zoeken naar een juiste bediening van Gods Woord. Laten ze vóór hen en eens mèt hen bidden. Ook op het ambtelijk huisbezoek en in de kerke- raadsvergaderingen zullen zij altijd hebben te spreken he.t levende Woord Gods, dat wat doet aan de menschen. Ze zullen altijd rechtstreeks met dat Woord voor den dag hebben te komen. En dat alles moet gedra gen worden door het persoonlijk geloof. Op de vorige ouderlingen-conferentie, al dus Spr., is gezegd dat degenen die toege ven aan de trek naar de samenkomsten, waar het persoonlijk-geestelijke op den voor grond staat, op den verkeerden weg staan. Nu vandaag moeten wij komen tot de zelf inkeer en luisteren naar hetgeen dat ver schijnsel tot de Kerk en tot ons allen te zeggen heeft. Er volgde op deze rede een rinncke ne* spreking. Bespreking De heer v. Weereu te. Leiden vraagt Waarom de menschen die zoo verlangen naar een grooter onderling uitdragen van de gees teliike dingen niet, in plaats van uit de kerk te trekken, zelf een aanvang maken met dat persoonlijk beleven van hun geloof. Levejx wekt leven* .1. i Lf ,cii vraagt naar de ourzauk van hei ie weinig voorkomen van.het persoonlijk-geestelijk element in de gesprekken. De heer Haring uit Boskoop heeft ge mist in het referaat van Ds. Wiersinga waardeering voor een Geref. kerkelijk leven, b.v. voor de kerkelijke censuur, die zoo ze genrijk werkt. De heer B o 1 van Hazerswoude vreest in het geestelijk gesprek dat de vrome mensch in het middelpunt komt. Hoe moet zulk eon treestelijk gesprek geleid worden? Dat is heel moeilijk. We zoeken zoo graag onze eigen eer. De heer Van Doorne van Wassenaar is van meening, dat in de hang naar Buch- man-beweging enz. als groote fout schuilt dat men primo bezig is met zijn eigen zalig heid. In de dienst des Woords wordt nsar Spr.'s meening te veel met miniatuur-tek sten gewerkt. De heer Bonefaas uit Katwijk vraagt of de praktijk der godszaligheid in onze kringen niet zoodanig is, dat daaraan de weinige geloof.svcrzekerdheid voor 'u groot deel kan worden toegeschreven. Moet niet meer de wetsprediking worden gebracht om het schuldbesef op te wekken? De heer Hoekstra uit Noordwiik aan Zee meent dat de goede Gereformeerde pre diking wel aan de eischen voldoet die Ds Wiersinga er aan stelde. Wat wil Ds. Wier singa dan? Hoe moet het anders? De heer Francken van Sassenheim vraagt waar de oorzaak ligt dat op de kerke- raadsvergaderingen zoo weinig het persoon lijk geestelijk leven naar voren komt' De heer Alberts uit Leiden heeft in het referaat gemist, het aandacht vestigen op het ambt der geloovigen, dat in deze dingen toch ook zoo belangrijk js. De heer Van UI den uit Leiden vraagt of de ouderlingen niet te veel als biecht vader komen. Bestaat niet het gevaar dat wij, bij huisbezoek, als wij onze innigst* gedachten openbaren, een verkeerde indruk wekken, de indruk van een voorbeeldig Christen. Wij kennen zelf onze zonden te goed en zwijgen dan maar liever, ook tegen over onze huisgenooten. De hter Van Zwieten te Leiden vraagt of in onze kerken niet een groote fout is, dat de menschen te veel de dominee zoe ken en niet Gods Woord. De heer Van Wijnen te Leiden gelooft dat het noodig is, dat wij in deze dingen ons zelf schuTdig weten. Ook de heer Nieuwenhuis te Leiden vraagt: Wie is tot deze dingen bekwaam? Hoe moet men het aanpakken om bij do menschen goede resultaten te bereiken? In zijn beantwoording wijst Ds. W i e r- singa er op, dat inderdaad de houding van sommige menschen, die het tekort voe len, tegenover de kerk verkeerd is. Maar daar gaat het hier niet om. Het gaat om de vraag of deze dingen de kerk iets heb ben te zeggen. Die vraag wordt bevestigend beantwoord. De invloed van deze stroomin gen is al op ons kerkelijk leven, ten goede, merkbaar. De oorzaak van het tekort is dat wij zoo weinig onze eigen concrete zonden zien, onze Gereformeerde zonden, de zonde waar wij bepaald mee te doen hebben. Spr. waardeert wel degelijk veel heerlijke din gen in het Gereformeerd kerkelijk leven, maar we moeten nooit zeggen: Wat hebben we 't. toch nog heerlijk ver gebracht. Om op visites een geestelijk gesprek te krijgen is veel gemakkelijker dan wij denken. Als het maar éénmaal gebeurd is. De menschen hunkeren er naar om zich eens te uiten. Als wij maar altijd spreken over wat de Heere aan ons gedaan heeft, als wij maar spre ken over de Magnalia Dei (dat is ook het werk des Heiligen Geestes) dan bestaat het gevaar niet. dat wij ons zelf in het middel punt plaatsen. We behoeven bovendien niet te spreken over onze persoonlijke beleve nissen. De vragen: „hoe word ik zalig" en „hoe komt God tot Zijn eer", zijn wel on derscheiden, maar niet te scheiden. De pe- lonfsverzekerdheid breekt soms in eens door als de geloovigen voor den Heiland aan het werk gaan. Spr. is dankbaar over het ge tuigenis dat de heer Hoekstra gaf over het peil der preeken in de classis. Spr. heeft dat niet bestreden, maar alleen het ideaal ge steld. Op de kerkeradten dient wel degelijk van tijd tot tijd onderling gesproken te wor den over de heerlijkheid van Christus. Het ambt der geloovigen is inderdaad van het grootste belang. Men moet vragen aan de geloovigen: Wat zijt gij voor de kerk? De vraag: wat doet de kerk voor ons ia niet aan de orde. Wij moeten als kerk zijn een leger des Heils. De Leidsche Winkelstand Uitbreiding fa. P. Nederlof Het filiaal van de fa P. Nederlof, Haar lemmerstraat 113, welk filiaal nog slechts kort geleden is gesticht, heeft weer een be langrijke uitbreiding ondergaan. Door bij- trekking van een achterliggend perceel is de zaak bijna dubbel zoo groot geworden. •De heer P- Nederlof heeft ongeveer 100 M2 meer ruimte gekregen en deze ruimte heeft hij hard noodig om zijn enorme sorteering artikelen behoorlijk tot haar recht te doen komen. Het nieuwe gedeelte is keurig inge richt en heeft overvloedig licht Het werk is uitgevoerd door de fa C. Landkroon, die alle eer heeft van haar werk. Wij wenschen den heer Nederlof met deze uitbreiding gaarne succes. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. ex. Rechtsgeleerdheid de heerén J. GtJsm&n, Lelden. en F. van Ingen Schenau, Den Haag. Doet. ex. Rechtsgeleerdheid, de heeren M. W van Haaften, Oegstgeest en J. W. Niesslnk, Den Haag. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: EJlsabeth Magdalena d v J de Wit en O M 'Bouwmeester Maria Anna Hen- 3rika d v P de Vogel ert J den Eisen Jlfke d v A v Aklcer en A Obma Letje 3 v Akker en A Obma. Louis Lambertu* 7 W ter Laak en J L Brugman Elisabeth P v d Marei en E Kool Jan Anthonle P v d Marei en E Kool Marten Jan z Jngersma en M G Grocnheflde Johanna tharlna d v J J Lode-vtJka en A E M Groenen dijk Adriana d v J Hoekstra en H E Mör- klng Else Jacobs Hama d v H W Steffin en PEL Alofs OVERLEDEN: H H Noordeloos, m, 68 j. P D v d Laaa, dr. 15 mnj J J Overvlict Vervark, wede 89 j. GEHUWD: H Arnold us «»n J M Ouwerkork H Bakker en Th J Hakvoort J C Hom ten en E Teyn M G J Janson en F A W M v Cleef J F Kessels wedr en C J v d Maat Ph C v d Klaauw en A H Tegel nar B J F Louwa on M H Kloos A v d Meö en C M Slootjes WSehaap en H den Oude E SlliZgera en J Sloos H Wexter en G J Vonk S v d Wetering en J Mojenaar W Ham ming en I. O da Jong ONDERTROUWD: A Schouten 32 jr en J C Blangó Sill jrj CHR. POLITIE MANNEN Herdenking 15-jarig bestaan In blijde feeststemming en onder groote belangstelling is gisteravond in gebouw Pre diker bet 15-jarig bestaan van de afd. Lei den van den Bond van Chr. Politie-amibte- naren gevierd. Door een tegemoetkomende regeling on derling waren zoo goed als alle leden dezen avond buiten dienstverband. Er was, om in een geijkte term te spreken: een sterke poli tiemacht vertegenwoordigd. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op inspecteur Van der Wal en afgevaardigden an zusterverenigingen. De Voorzitter, de heer M. van Hilten, heette allen hartelijk welkom, in het bijzon der de oud-leden, het H. B. en inspecteur Van der Wal, om dan een oogenblik stil te staan bij de oprichting van de afdeeling van 1920. Moeilijke tijden zijn er ook voor de af deeling Leiden geweest, maar met Gods hulp beeft hij zich staande weten te houden zich uitgebreid. In een hartelijke toespraak heeft de heer van Hilten hierna het echtpaar Dijkstra, voor wie morgen de bruidsdagen in zullen gaan, gehuldigd. Namens den bond bood spr. bloemen aan. Een plechtig oogenblik was het toen de aanwezigen hierop staande liet bruidspaar de zegenbede uit Ps. 134 toezongen. Hartelijk dankte de heer Dijkstra voor deze onverwachte hulde. Een kort overzicht van de ontwikkeling der jubileerende vereeniging gaf de secreta ris, de heer H. L. Tibben. Na allereerst gewezen te hebben op de beteekenis van den naam Christelijk, stond spr. stil bij de eerste vergadering, die in 1920 in het gebouw Patrimonium onder lei ding van den beer Van der Veen werd go- houden. Een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren Zilvertant, Wielinga en Sepers werd gekozen; later in Juli 1920 werd dit hés tuur definitief als volgt samengesteld: Sepers, Zilvertant, Boersma, Berger, Van der Veen, Van Es en Travallé Ook memoreerde spr. in zijn overzicht de ondervonden moeilijkheden. Woorden van dank richtte hij tot de bestuursleden voor hetgeen zij in het belang der vereeniging hadden gedaan. Van de actie, die er onder de leden en ge heel den Bond gevonden wordt voor het in zamelen van gelden voor een eigen gebouw werd voorts door spr. melding gemaakt De afdeeling, die momenteel 29 leden telt, zag het ledentaldoordat afdeelingen in Noord wijk en Katwijk werden opgericht, een i,cszins terugloopen. Aan het einde van zijn toespraak wees de heer Tibben op de stoffelijke nooden om voorts ernstig te waarschuwen voor de geestelijke ontaarding, die zich openbaart Hiertegenover stelde spr. de heerlijkheid van God en de uitkomst die Hij steeds zal geven indien wij op Hem blijven vertrouwen. Van de gelegenheid om de afdeeling met dit derde lustrum te feliciteeren, maakten achtereenvolgens gebruik de heer Verwer, die sprak namens de R.K. Politievereeniging St Michel, die herinnerde aan de prettige samenwerking; een afgevaardigde van de afd. Den Haag en de heer Van Cittert na mens den Leidschen Chr. Besturenbond, die zijn vreugde uitsprak over de nauwere menwerking welke den laatsten tijd met den Chr. Pol. Bond was verkregen. Het hoofdbestuurslid de heer Brawns, uit Den Haag, heeft bij verhindering van den bondssecretaris, Mr A. H. v. d. Veen, de aan wezigen toegesproken. Na de gelukwensohen van het H.B. te hebben aangeboden, stond spr. stil bij den Christelijk-sociajen arbeid. Wij zullen met alle gerechtvaardigde middelen blijven strij den voor sociale gerechtigheid. Wij beleven (moeilijke dagen, daarom juist te meer zul len wij strijden voor een goede positie van den politieman. Voor "het christelijk-sociaal recht zullen wij als één man optrekken. De Kruisbanier van Ghristus zullen wij hoog houden. Een krachtige 'christelijk-sociale beweging, die bewezen heeft met de hulp van God veel tot stand te kunnen brengen, zullen wij trouw blijven. Voor vroolijke afwisseling, en hierin zijn zij wonderwel geslaagd, zorgden in deze samenkomst het muziekgezelschap „Sym- phonia" onder leiding van den heer Plu en de heer O. Spaanderman Jr., humorist Ook werd nog een tombola gehouden, waarvoor mooie prijzen beschikbaar waren gesteld. Namens de feestcommissie heeft de heer Van Dijk den voorzitter een voorzittersha mer met inscriptie aangeboden, waarvoor deze wederkeerig zijn grooten dank uit sprak. „IN DE SMELTKROES DER BEPROEVING" Rusland-avond in de Heerengrachtkerk In de Geref. Kerk aan de Heerengracht is gisteravond een Rusland-avond gehouden. Voor deze bijeenkomst bestond veel belang stelling. Als spreker trad op de heer H. A. Stork uit Soest met het onderwerp: „In de smeltkroes der beproeving". De spreker werd ingeleid door Ds. H. Thomas, die opwekte tot dankbaarheid over de voorrechten die we in ons vaderland bezitten, een dankbaar heid, die ook uit dient te komen in de steun die we aan onze Russische broeders en zus ters geven De heer Stork schetste in zijn rede de tonstand in het onmetelijke Russische rijk voor de revolutie onder de heerschappij vac den Czaar aller Russen en van (je Grieksch orthodoxe kerk. Snr. schetste oqlt de revo lutie zelf en de bolsjewistische omwenteling in 1917. De belofte der bolsjewisten was vrede, brood en vrijheid, maar in plaats daarvan kwam er dwingelandij, kommer, onderdrukking. Het volk keerde al spoedig <|e bolsjewisten de rug toe en wendde zich weer tot de kerk, maar toen keerde de woede der overheereehers zich tegen de kerk. De geestelijken werden beroofd van bun have en goed en moesten in balling schap en gevangenschap leven en vuil en smerig werk verrichten, terwijl ze nauwe lijks te eten kregen. Rusland is een groote cevnneenis geworden. Onze broeders en zus ters worden daar verdrukt en verkeeren in de grootste ellende. Het geloof echter, dat door God in het hart is gelegd, is onver woestbaar. Alles heeft het bolsjewistische regiem in het werk gesteld om het te woeston. Het hoofd der Russische staatskerk heeft het communistisch bewind heftige ver wijten en beschuldigingen in het gelaat ge slingerd- Aanvankelijk moesten de bolsje wisten dit, kennende de invloed van dezen patriarch, aanhooren zonder in te durven grijpen, maar ten slotte heeft men ook hem in de gevangenis geworpen, waaruit hij al leen uitgekomen is om te sterven. Hoezeer men ook alle helsche machten in het werk beeft gesteld om Christus' Rijk van de aar- do te verdelgen, toch is Christus overwin naar gebleven. Van de kracht "an het ge loof in den Heiland vertelde Spr. vele voor- KOUDEKERK beelden. Als God in ons hart woont zijn wet erwinnelijk voor de grootste over-j macht. In de pauze wer:l gecollecteerd en lectuur u-kocht- Na de pauze vertoonde de heeii Stork een aantal lichtbeelden, waarmede hij gesprokene in bijzonderheden toelichtte. NED. HERV. GEM. Tot gemachtigden van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen de heeren G. van der Bijl, D. Dorrepaal, A. C. Wensveen en T. de Lange. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN WEER EEN LANTAARNPAAL Ziet men ze niet, of staan ze te dicjït langs den rijweg, of rijden do automobilis ten te onvoorzichtig? Gister is alweer een lantaarnpaal in don Hoorn door een on bekende auto omver gereden. ORANJE-GARDE Het vendel Alphen a.d. Rijn van de Oranje Garde ontwikkelt een gróote activi teiL We onvingen nu een heel goed uifcge voerd wintcrprOgramma. Daarin staan alle gegevens omtrent de Garde en aankondi gingen van de openbare vergaderingen. Ook ontvingen we het eerste nummer yan een eigen maandblaadje van 4 pag. Dit laatste is bestemd voor de loden, moet dus dienen als aanleiding. Het bestuur bespreekt er allerlei aangelegenheden in. WINKELSLUITING B. en W. hebben bepaald dat de winkels gedurende de winkelweek, dus van heden tot en met 7 Dcc-, op de eerste vijf werk dagen der week geopend mogen zijn tot des avonds 10 uur en op Zaterdag tot 11 uu: MICA-PRIJSWINNAARS IN ALPHEN Bij het comité van de gehouden Mica is gister bericht ontvangen dat hier verschil lende personen tot de prijswinnaars behoo ren. Hoewel er meer inwoners onder de win naars zijn, kan nu reeds worden medege deeld dat de winnaars van een rijwiel of waardebon van f40 te besteden bij den Alphenschen Middenstand in Alphen wa ren: L. van Gaaien, Raadhuisstraat 32, P. Dongelmans. Raadhuisstraat 85, mej. R. v. d. Horst, Raadhuisstraat 247, P. TI. van Engelen, Willemstraat 2, H. Vaartjes, Bloem hofstraat 29 en C. Voordouw. Emmalaan BOSKOOP VERLAGING STROOOMPRIJS VOOR KRACHT, ENZ. B. en W. deelen mede, dat de jBoskoopsche Middenstandsvereen. en het raadslid Haring bij hun College schriftelijk wijziging va enkele electriciteitstarieven hebben bepleit. Adressanten bebben bezwaren tegen de be staande krach'tarieven en willen een speciaal tarief voor winkel- en etalageverlichting. Hoewel ook thans de kraebttarieven vergelijking met verschillende, ook naburige gemeenten, goed kunnen doorstaan, meenen B. en W. toch, dat de positie van het electri- ckeitebedrjjf wel eenige tariefsverlaging toe laat, zoodat zij geen bezwaar hebben den Raad een verlaging van den stroomprjjs voor kracht of industrieele doeleinden voor te stellen. Deze bedraagt thans 18, 16, 14 en 12 cent, al naar gelang van de verbruikte hoeveelheid. Zij zouden den prijs thans bepaald willen zien op 10 cent p. k.w. h. Deze prijs zal uitsluitend gelden voor kracht verbruik buiten den z.g. spertijd, welke bë- .dcaat gedurende de uren 46 nam., maanden Nov., Dec. en Jan. B. en W. willen ook invoering van een spe ciaal tarief voor stroomverbruik in winkels en etalage-ruimten, waarvan zij den prijs wen schen te bepalen als volgt: voor verbruik in de uren 46 nam. op 21 cent per ILW.h. en voor verbruik in alle overige uren op 10 cent per K.WJi. Het tarief der vergoeding voor gebruik van scheltransformatoren wordt tot de helft terug gebracht en wel van 30 op 15 ct. per maand. Naar schatting zal met bovenstaande wijzi gingen een bedrag geraamd zijn van totaal f 8240.Deze tariefsverlagingen zijn ver werkt in het ontwerp der begrooting 1936 voor het el ectriciteitsbedrij f VERKEERSREGELING Op last van B. en W. is aan den Koninginne weg hoek Zuidstraat een electrische, rood door schijnende lantaarn geplaatst, waarop het woord „stop" is aangebracht. De veldwachter, belast met de regeling van het verkeer van uit de Bootstraat, bedient deze lantaarn. Geeft de lantaarn „stop" aan, dan is het verkeer van uit de Bootstraat vrij; het verkeer, dat van Zuidkade en Koninginneweg komt, mod: dan wachten. BOTSING Het paard, bespannen voor den wagen van den melkverkooper v. L., sprong in de Ridder- buurt terzijde van den weg, juist toen de auto van den heer H. passeerde. Een botsing was onvermijdelijk, waardoor het paard aan de borst werd verwond en wel zoodanig, dat het beest moest afgemaakt worden. Een der boomen van den wagen moest het eveneens ontgelden, terwijl ook de auto ernstige schade opliep. De beide bestuurders kwamen met den schrik vrij. GEVAARLIJK RIJDEN Twee personen Th. R. en B., beiden alhier hadden per fiets gereden op een wijze, die voor het verkeer hoogst onveilig was. Daar voor hadden zij zich te verantwoorden voor den kantonrechter te Alphen. Zij werden veroor deeld voor f 5 boete subs. 5 dagen. De eisch luidde f 15 subs. 10 d. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan als werkloos ingeschreven 139 personen, waarvan 65 steuntrekkend. Bij de werkverschaffing zijn een 15-tal personen te werk gesteld RIJWIELDIEFSTAL Ten uadeole van den heer A. G. T. alhier is een rijwiel, dat door hem voor eenige oogenh likken in den avond voor een woning was neergezet, verdwenen. Aangifte bij c politie volgde; tot heden zonder resultaat DE NIEUWE BEGRAAFPLAATS Sedert geruimen tijd was gebleken, dat de bestaande algemeene begraafplaats niet meer aan de eischen voldeed, die daaraan gesteld mogen worden. Derhalve werd door het gemeentebestuur uitgezien naar schikt terrein tot het ëtiohten v nieuwe begraafplaats. Een geschikt terrein werd hiertoe gevonden in een stuk grond ten zuiden van het dorp aan den nieuwen pro vincialen weg. Met het gereed maken daar van is eon aanvang gemaakt en vele werk- loozen zullen daaraan arbeid kunnen vin den. Aan de vaartzijde is een beschoeiing met opslagplaats gemaakt, en een losplaats aangebracht voor het aanvoeren van zand, terwijl door kipkarren die op rails loopen, de grond naar de plaats der bestemming wordt vervoerd tot de vereischte ophooging is verkregen. Vele werkloozen ip de ge meente vinden hierdoor weer werk, daar het nog wel geruimen tijd zal duren eer all gereed zal zijn. „DE LIEFDE STICHT" De netto opbrengst van de laatst gehouden verkooping van de door de Vrouwenkrans „De Liefde Sticht" in het afgeloopen jaar gemaakte goederen, bedraagt f 509. Hiervan is aan de Commissie van Bijstand in de Ned. Herv. Kerk een bedrag van f 500 afgedragen. I.OOP DEK BEVOLKING INGEKOMEN: van Saasenlielm: P van, dei- Wilden; van Hazerawoude; W Zuidaim en gszln VERTROKKEN: naar ZoeterwouieE Harat- an; naar Alphon a. d. Rijn: A. de Groot en gezin: nai LISSE REDE VAN Ds. H. JANSSEN OVER „HET NATIONAAL SOCIALISME EN HET CHRISTENDOM" In een flink bezochte vergadering der Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" sprak gisteravond Ds. H. Janssen, Leger- en Vlootpredikant over „Het Natio naal Socialisme en liet Christendom". Er as gelegenheid tot het stellen van vragen. Door den Voorzitter van „Nederland en Oranje", Dr. Th. Ruys Jr. werd. de verga dering op de gebruikelijke wijze geopend. Rede Ds. H. Janssen Bij het uitspreken van de titel van het onderwerp rijst direct de vraag of deze beide dan zoo dicht bij elkaar staan óf vormen dan beiden een tegenstelling met een onover brugbare klove. Het gaat er nu om, hoe ver houden deze zich nu tot elkander. Is er eenheid in oorsprong en wezen. Zoo ja, dan zal men elkander moeten vinden. Spreker wijst op de geheel andere con structuur die ons in de N.S.B. geboden wordt. Ten opzichte van de stroomingen van den tijd merkt spr. op, dat het Christen dom in zijn wezen onveranderlijk is, hoewel daar direct aan toegevoegd moet worden, dat men in de practijk dit opmerkt, dat men van inzicht in de onderdeden wissdt. De Apostel Paulus bijv. keurt in zijn Brieven slavernij niet direct af, hoewel tegenwoordig slavernij bij de wet verboden is. Dit zegt ons, dat wij voorzichtig moeten zijn in onze beoordeelingen. Zoo moeten wij ook het Nationaal Socialisme beschouwen gaan. Het Nationaal Socialisme kan wat zijn benaming betreft voor ons tot leering zijn, want het Christendom behoort Nationaal en Sociaal te zijn. Spr. betreurt het, dat het Christendom zoover van het Nationale Christendom en het Sociale Christendom afstaat. Het Nat. Soc. is in ons land een zaak van import. Vde artikelen van het program zijn letterlijk overgenomen van het program van Hitier. Dit is een vaststaand fdt al wil men dit ontkennen. Nu is het niet met alles wat vanuit het buitenland komt zoo, dat we het daarom afkeuren; denken wij bijv. aan het Reveil dat ook vanuit Zwitserland tot ons is gekomen en door ons allen als een grooten zegen Gods beschouwd wordt.. Is de N.S.B. nu Christelijk? Spr. ontkent dit. al is het ook dat de N.S.B. Christelijke elementen in zijn program heeft. De Com munisten voeren zelfs ook Christelijke ele menten in hun program. Het Nat. Socialisme is niet slechts on christelijk, maar zelfs anti-christelijk! De N.S.B. is een beweging die zelfs tegen het Christendom in moet gaan. Wat pretendeert het Nationaal Socialisme te zijn? Het dient zich aan niet als een nieuwe partij, doch als een „beweging" voor vernieuwing van alle andere wezenlijke stroomingen. Zij heeft een eigen le vens- en wereldbeschouwing en daarom is het vruchtbaar om te debatteeren over deze levens- en wereldbeschouwing, omdat de christen zijn levens- en wereldbeschouwing baseert op de H. Schrift welke normatief gezag heeft. Neem God en den Bijbel weg en de christen staat in het stikdonker. God is de bron van alle gezag in den hemel en op de aarde. Hij is onze Schepper en wij zijn Zijn Schepsel. Hoe staat het nu met de levens- en we reldbeschouwing van de N.S.B. Spr. wijst op de intrekking van de 3e brochure der N.S.B. waarin dan deze levens- en wereldbeschou wing is uiteengezet geworden, waaruit concludeert dat men dan nu geheel zonder zit. De christelijke levens- en wereldbeschou wing is een lastig probleem voor de N.S.B. Getuige wat in Duitschland tot grooten strijd aanleiding geeft. Men wil een nieuwe God, een nieuwe Jezus en een nieuwe Gods dienst. Men wil in Duitschland één groote Rijkskerk met een Rijksbisschop. Roomsch en Protestant wil men in één kerk samen voegen en wij zien wat een strijd dit tenge volge heeft. Spr. wijst er op hoe in Duitsch land de jeugd wordt opgevoed voor het mo derne heidendom. Het oude christendom wordt uitgebannen om er het moderne hei dendom voor in de plaats te stellen. Het Nationaal Socialisme is niet Christocentrisch, doch homocentrisch, de leider in de plaats van den Christus, vergoddelijking alzoo van den mensch. De mensch moet opgaan, niet in God, doch in den Staat, .welke den leider erkent als absoluut gezaghebbend. Heel de leer van het Nat. Soc. is onchrist; lijk in al haar uitingen en door en door anti-christelijk. Hoe het Nat. Soc. zich tegenover de Kerk zal stellen wordt heel onschuldig voorgesteld door de N.S.B. in haar program. Daarin wordt gezegd dat de Staat zich niet met Goddelijke oi-donnantiën zal inlaten. Het zal met de Kerk in het Nat. Soc. gaan om het zijn of het niet zijn. Ten opzichte van het Oranjehuis doet de N.S.B. het voorkomen alsof zij een zelfde standpunt huldigen als wijlen-Dr. A. Kuyper. Doch dit noemde spr. misleidend en hier verloochent de N.S.B. voor een oogenblik eigen beginsel om de goê-gemeente in het gevlei te komen! Het koningshuis is een dissonant in den NB.B.-staat. De leider geert en aan hem zal leder gehoorzaamheid verschuldigd zijn en dus wel in de eerste plaats H.M. de Koningin, die alle wetten, door den leider vervaardigd, slechts maar te teekenen heeft. Ten slotte zet spr. het standpunt van den christen uiteen ten opzichte van de N.S.B. Spr. concludeert dat de christenen ten slotte in de N.S.B. niet kunnen blijven omdat Christus er geen Christus en Gods Woord niet meer gezaghebbend is. Na deze gloedvolle rede wordt enkele minuten gepauzeerd waarna van gedachten gewisseld werd. BORDENWEDSTRIJD P.D.L.V.-LISSE 2e klasse B. KuipersC. Boogerd 20 RADIO DISTRIBUTIE Kalundborsr; 12.05 Parijs Radio; 13.15 Brussel VI; 14.20 Kaluniborg; 15.20 Keulen; j5.55 Deutschl-sender; 16.20 Keulen; 17.50 B.-ui sol VI: l SAO Weenen of diversen.; 20.10 Rome Programma 4: 8.05 Parijs Radio; 10.35 Lon don Res: 13.35 Droitwlch; 14.20 Londen Rog; 16.20 Droltwich; 18.20 Dlvesen; 18.50 Londen R 19.33 Sportpraatje door den heer J. G. A. Jani sen (journalist) o.a. vraaggesprek 4 heer L. Zuiderveld, secr. v. ih. comité der N.V. Sportfondsen, over: „Koo staat het met het SportfondsenbaJ te Lelden?": 20 Lon. den Reg; 20.20 Droitwlch; 21.5o London 1W 22.20 Droitwlch VRIJDAG 2» NOVEMBER Programma 3: S.05 Brussel VI; 9.20 Keuion 11.20 Kalundborg; 12.05 Paxils Radio: 13.16 B; Vlaamsen; 14.20 Keulen; 14.50 Ka.lundborg pl.m 16 Deutschl-sender: 16.20 Keulen: 17.61 Parijs Radio; 18.20 Keulen; 18.50 "™r divi H Hg Programma 4: 8.05 Parijs R; 10.05 Dutschl lender; 10.35 Londen Reg; 12.10 Droltwich .3.35 Londen Reg; 17.35 Droltwich: 18.20 Dl- rersen; 18-50 Londen Reg; 19.20 Munchen; 20.Ï Sram-i.-nuz GRD; 21.05 Londen Reg AGENDA Donderdag, 28 Nov. Stadsgehoorzaal uur. Derde abonnementsconcert Residen tie-orkest. Vrijdag 29 November. Den Burcht 10.301 Najaarsvergadering Federatie van diaco niën in de Ned. Herv. Kerk, classis Lei de? Vrijdag, 29 Nov. Nutsgebouw 8 uur bellezing H. Kruithof, leider der tentzec ding „De Blijde Boodschap". 3e klasse J. H. LandkroonBloch 02 J. W. SouwensJ. H. Landkroon 02 H. v. DrunenW. J. Bouwens 20 C. VoetW. J. Bouwen? 20 J. v. HeuscLcnC. Toet 20 BLOEMBOLLENCULTUUR De afd. Lisse van de Alg. Ver. voo Bloembollencultuur komt Vrijdagavond bij een ter behandeling van een zeer belangrijk agenda. RIJNSBURG VERKIEZING AMBTSDRAGERS Tot ouderling der Geref. Kerk zijn verko zen: G. v. Delft Sr., G. den Haan, G. Kralit en tot diakenen D. v. Egmond en v. Iterson. De in de Geref. Kerk gehouden Dankdag collecte heeft opgebracht: voor de Arme f 648.95, voor de kerk f 606.80. voor de Zen ding f 25. Totaal f 1280.75. SINT NICOLAAS St Nicolaas heeft zijn intrede gedaan i ons dorp. Hij arriveerde per extra tram c 2 uur en bracht toen allereerst een bezo aan het ontspanningslokaal der wei-kloozei P waar hij voor ieder een verrassing had. Vei volgens heeft hij begeleid door zijn knechj. s een rondgang gemaakt door het dorp overal de jeugd te trakteeren op pepernotei Groote kisten op een vrachtwagen bevatte. de geschenken die de goede Sint zal uitdeti j; len bij den heer Goemaat, waar hij zij kwartier voor de komende dagen opgeslagej g heefit. Het spreekt wel vanzelf dat een. ander groote belangstelling had, vooral v3 de zijde van Rijnsburgs jeugd. SASSENHEIM OUDERAVOND „EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL' Gisteravond werd in „Concordia" ond« groote belangstelling de jaar lij ksche oude; avond gehouden yan de „School met de; Bjibel". De voorzitter, de heer W. Los, c met het laten zingen .van Ps. 138 1, en Schriftlezing. In zijn openingswoord heetto spr. alie welkom. De tijden zijn zwaar en de onde wijs-bezuinigingen, welke daarvan een- g( volg zijn, laten hun invloed gelden. Hf bestuur der school doet echter zijn best ailf in rechte banen te leiden. Het woord was daarna aan het hooi der school, den heer J. Wiepkema, die et lezing hield over het onderwerp: „Achté lijke en zwakzinnige kinderen". Geestelijk afwijkende kinderen en daarvoor opgerichte scholen staan in teeken van belangstelling. Achterlijk is niet hetzelfde als dom. Don me kinderen op school blijken dikwijls 0 tateren leeftijd in de praktijk uitstekend werkers te zijn. Achterlijke kinderen hebben echter' ee gebrekkige ontwikkeling. Zij zijn laat ri Sïn-d of dikwijls helaas nimmer rjjpeni et aantal zwakzinnigen bedraagt 6 a 7(K en is gemiddeld 1 pet. Soms 2 a 3 pet. Bovendien heeft spr. den indruk dat aantal toeneemt. Het is een droeve teleurstelling voor ouders en onderwijzers, wanneer men to de ontdekking komt dat kinderen achterlij blijken. De graad van zwakzinnigen loopt zei uiteen. De spr. verdeelt ze in drie groepen. De eerste groep is wel de ergste. Het zij de idioten. Zij komen tot geen hoogere on wikkeling dan kinderen van 2 jaar. Vei schillende eigenschappen gaat spr. op nau? keurige wijze na en bespreekt ook de schijnsel en op latere leeftijd. Een tweede groep, de imbecilem hebbt ongeveer de ontwikkeling van een 7-jar kind. Eigenaardige gevallen van eenzijdik ontwikkeling doen zich bij deze groep voo Spr. geeft voorbeelden hoe zich soms 0 rekenkundig gebied bijzondere gevalle ODenbaren. De laatste groep is die der debielen, we ker ontwikkeling niet verder komt dan va oen normaal 11- tot 12~jarig kind. Hun 01 merkzaamheid is oppervlakkig en vluchti Hoofdzaken worden niet onthouden, tenvi kleinigheden goed worden onthouden. H" fantasie werkt onbegrensd. Deze groep kan een examen, waar het geheugen aankomt, dikwijls met goed volg afleggen. Zedelijke afwijking komt deze greep ook zorgvuldig voor. In de praktijk doen zich natuurlijk ve grensgevallen voor en is het moeilijk sou migo gevallen van zwakzinnigen bij de K; vengenoemde groepen in te deelen. Achterlijkheid is echter vrij zeker en vroi te constateeren. Spr. behandelt de verschi lep do verschijnselen van achterlijkhei welke zich bij zuigelingen voordoen, Hierna gaat spr. de oorzaken na well tot achterlijkheid der kinderen kunne leiden. De heweglrtgen van idiote kinderen spreekt de referent en neemt voorbedde uit de praktijk. De lichamelijke gezondheid dezer kind ren is een eerste vereischte en zeer zek geldt, bet hier Gezonde lichamen" zonde zielen" Voor zwaar achterlijken is alleen opn ming in verpleeginrichtingen on scholt ivoor zwakzinnigen gewenscht. In dit VI h C

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6