el HERV. (GEREF.) INWENDIGE ZENDING VITA KOFFIE Om het Wereldkampioenschap 2 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Emmer Erfscheiderveen, cand. J. J. van Zorge te Lemelerveld. Te Exmorra (toez.), W. Sybrandi, cand. te Gro ningen. Aangenomen: Naar Muiderberg, W. Willemse, cand. te Driebergen. Bedankt: Voor Odsthem c.a., J. H. F. Engel te Alblasserdam. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Borger (Dr.), cand. J. berink te Kampen en cand. G. van 't te Wassenaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. J. A. van Arkel, van Rotter idam, hoopt Zondag 15 Dec. zijn intrede ie doen als predikant der Gerof. Kerk van D i e v e r, na bevestigd te zijn door Ds. A. Wijngaarden, van Groningen. Cand. H. T a 1 s m a te Mijdrecht hoopt 29 December des namiddags half twee zijn in trede te doen in de Ned. Herv. Gemeente van Kamperveen, na des rAorgens be vestigd te zijn door Ds. W. Vroegindeweij van Reeuwijk Ds. P. J. ROSCAM ABBING Naar ons gemeld wordt, is het aa Stand, ontleende bericht aangaande Da. Roscam Abbing, Ned. IIerv. predikant to Amsterdam, onjuist. Er is van inzinking hoegenaamd geen sprake. Mevrouw Roscani Abbing vertoeft alleen te Zeist om wat rust te nemen en bezoekt haar echtgenoot gedu rig te Driebergen. Ds. L. BOUMA f leven van dei toen 80 jaar ge worden Ds. L Bbuma, em. pre dikant van d< Geref. Kerk t< Middelburg geschetst. thans moet de tijding van zijn overlij den worden genomen. Te H u i z u m, waar hij woonde, is -t-• grijze leer aar overleden. Ds. Bouma was 25 Oct. 1855 te Oldeboorn geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Theologische School te Kampen en werd i: 1882 candidaat om 12 Nov. van dat jaar te Drlesum, bij de toenmalige Chr. Geref. Kerk het predikambt te aanvaarden. Na 7 jaar vertrok hij naar Terneuzen, om in 1896 te Emlichheim (Duitschland) zijn intrede te doen. In Juni 1898 verbond Ds. Bouma zich aan de Geref. Kerk van Middelburg B, waar hij werkzaam was tot 1925 toen de classis Middelburg hem op zijn verzoek eervol eme ritaat verleende. Mede onder leiding van Ds. Bouma kwam in Middelburg de ineensmel ting van de Geref. Kerken A, B en C tot stand. In 1925 keerde Ds. Bouma weer terug temidden van zijn Friesche landgenooten en verbond hij zich aan de kleine Geref. Kerk van Hyum en Finkum, om aldaar hulpdien sten te verleenen. Dit heeft hij gedaan tol 12 Nov. 1932, den dag van zijn gouden ambts jubileum, toen hij het actieve ambt voor goed neerlegde en zich metterwoon vestigde te Huizum. Meermalen is Ds. Bouma lid geweest de Generale Synode. Voorts was hij vele ja ren hoofdredacteur van de Zeeuwsche Kerk bode. Tyree zonen, Ds. H. S. Bouma te Am sterdam-Zuid en Ds. A. J. Bouma te Heeren veen, zijn eveneens predikant bij de Geref. Kerken .Ds. Bouma was ridder jn de orde van Oranje-Nassau. Ter gelegenheid van den 75en verjaardag van Ds. Bouma schreef Ds. Hey in de Zeeuw sche Kerkbode: den Ingang van zijn emeritaat zei hij tot de gemeente te Middelburg: „ik houd niet op bedienaar des Woords van de kerk te Middelburg te zijn en ik hoop, dat ik nog eenigen tijd mag blijven. De band tusschen tl en mij blijft". „We verblijden ons, dat de toen uitgespro ken wensch in vervulling is gegaan en na ruim vijf jaren die band nog is gebleven. Want zij het in anderen zin de band is gebleven met alle Geref. Kerken in ons gewest, onderhouden als die werd ook daar door dat Ds. Bouma medewerker bleef van onze Kerkbode en alszoo het contact be waard werd. En hoe dit contact dezerzijds op prij3 wordt gesteld blijkt wel daaruit, dat menigeen zich ietwat teleurgesteld voelt als hij, bij het openvouwen van de Kerkbode, moet constateeren dat er „weer niets van Ds. Bouma in staat". Men bedoelt dat dan niet als een verwijt, want allen willen het billijken, dat bij het klimmen der jaren de pen tot meerdere rust geneigd is, maar het is dan de spontane uiting van een gemis. Men zou het gaarne houden zooals het vele jaren was". HERDENKING AFSCHEIDING DROGEHAM Op 11 December a.s. zal het honderd jaar Beleden zijn, dat te Drogeham onder leiding van Ds. S.vanVelzen de Aischeiding Plaats vond. Hij was een der eersten, die zich plaatste aan de zijde van Ds. H. de Cock. Dit feit zal a.s. Woensdag 4 December door 3e Chr. Geref. Gemeente te Drogeham wor den herdacht. Onder leiding van den plaat- lelijken predikant Ds. D. Biesma zullen dan twee samenkomsten worden gehouden, des middags en des avonds, in 't kerkge bouw van de Chr. Geref. Gemeente. Ver schillende sprekers zullen optreden, nl. Ds. a. H. Hilbers van Groningen, Ds. j. Hovius van Nieuwe-Pekela; Ds. A. Gruppen van Eindhoven; Ds. H. Velema van 's-Graven- tande en zeer waarschijnlijk een van de elassis-predikanten. Te Gameren Ou denzelfden dag zal te Gameren het 10O-jarig bestaan der Geref. Kerk aldaar herdacht worden. Te 2 uur heeft een samen komst plaats, waar als sprekers zullen op treden: Dr. G. Keizer van de Steeg, Ds. Lan ding van Driebergen, Ds. Diemer van Vijf huizen, Ds. Hofman van Waarden en Ds. Stolte van Gameren. Godsdienstonderwijzer De heer H. te Hennepe te Groot- Atnmers slaagde 27 dezer te 's-Gravenhage voor het examen Godsdienst-Onderwijzer hij de Ned. Herv. Kerk. EERKSPLITSINO „Een geloofstuk en geen waagstuk", hoemt Ds. W. F. C. van Helsdingen de Kerksplitsing in een brochure, uitgege ven bij Oosterb aan en le Cointre je Goes. Hij betoogt daarin de noodzakelijk heid en de mogelijkheid en geeft in, kort BOND OPGERICHT Bijzondere vergadering Te Utrecht is gisteren opgericht een „Hervormde Bond voor Inwendige Zending op Geref. Grondslag". De oprichting van dezen Bond had plaats in een speciaal daartoe heiegde vergade ring in het gebouw voor K. en W. De leiding berustte bij Ds. G. Lans uit Huizen, die de druk bezochte vergadering opende met Schriftlezing (1 Joh. 112) en gebed en Psalm 119 vers 17 zingen liet. Deze vergadering was eigenlijk een ge volg van wat het hoofdbestuur van den Geref. Bond in de Herv. Kerk, reeds lang gewenscht had. Predikanten, godsdienston derwijzers, afgevaardigden van jeugdver- een igingen enz. woonden deze vergadering bij. Ds. Lans, voorzitter tevens van de voor bereidingscommissie, wees er in zijn openingswoord op, dat het gemakkelijker is te versnippe ren dan bijeen te brengen. Toch is reels lang gevoeld dat het „corpus" voor evan gelisatie op G. G. ontbrak. Immers, er werd wel veel gedaan onder toezicht van den Geref. Bond maar deze nieuwe Bond (Ver eeniging) zal naast de eerstgenoemde spe ciaal Evangeliseerend werk doen. Zien wij op de toestand van de kerk, al dus spr. dan vragen wij ons af: waar zat het met de kerk naar toe gaan? Van de Synode is weinig te verwachten. Dit lichaam wenscht rush Maar wij willen geen rust in dezen tijd, wij moeten arbeiden. Rust beschimmelt, is verderfelijk. Onze Hervormde Kerk heeft behoefte aan een stem des roependen, aan het Woord „Die niet gelooft in Jezus Chris tus heeft het leven niet". De Gereformeerde Bond heeft zijn eigen werk (studiefonds, opleiding pred. enz.); De Geref Zendingsbond zorgt voor het werk in Indië; de jongelin^svereenigingen en meisjes vereen, voor het jeugdwerk. Maar, zoo zeicle spr., er is in ons land nog zooveel. Wij willen samenwerkende met de andere vereenigingen het evangelisatiewerk tor hand nemen. Om een nader overzicht te geven van het voorbereidende werk, verleende de voorzitter hierna het woord aan Ds. J. C. T e r 1 o u w uit Garderen, die een en ander vertelde over het Evangelisatiewerk op G. G. dat eigenlijk reeds vanaf 1928 geschiedt maar nog bin nen het verband van den Geref. Bond. Spr. wees er op dat de Geref. Bond al dat werk zelf niet meer behartigen kan. Vooral in Noord-Holland is handen vol werk altijd ge weest maar de bestaande Evangelisatieoom missie voelde zich aan handen en voeten ge bonden. De Centrale N. H. werkte en de Evang. Commissie en de Bond van Herv. Geref. Godsd.-onderwijzers. Maar er was na genoeg geen samenwerking. Er heerschte een onzuivere sfeer. Reorganisatie was dus erg noodig. Spr. noemde eenige verschijn selen die openbaar waren geworden: le. Er was stilstand in den arbeid. 2e. Er was geen contact tusschen Evan gelisten en de Evang. Commissie. 3e. Er was weinig controle. ie. Er was weinig contact tusschen de ar beiders en hen die het werk steunden. En men was geheel afhankelijk van het hoofdbestuur van den G. B. Daarom was men overgegaan tot het oprichten van deze vereeniging. Het was Ds. B. N. B. Bouthoorn te Huizen die vervolgens de oprichting be pleitte en herinnerde aan de totstandko ming der Evangelisatie Vereeniging in N. bestek zijn gedachten over de uitvoering. Daarbij bespreekt hij de financieele organi satie, de autonomie der gemeenten, de on derlinge steunbieding, de Diaconale rege ling, en de plaats der Kerkbodes. Dat hier iets meer dan een wenscheHjk- heid in de aandacht wordt geroepen, blijkt wel uit de brochure van Ds. C. Linde boom, waarin deze verklaart, dat hij het Avondmaal haast niet bedienen durft, om dat hij .jiiet weet, hoe het heilig te houden, daar allerlei gecensureerden enz. kunnen aanzitten, zonder dat iemand er iets van weet". De brochure van Ds. van Helsdingen, die ontsierd wordt door de uitdrukking „Voorts zijn het ook de secten, die hier (in het door de massaliteit der groote stadskerken ont staan gebrek aan bearbeiding) hun slag pogen te slaan", is ernstige overwo ging waard; al is zij uiteraard een zoeken en tasten, het onderwerp kan niet lang meer terzijde geschoven worden, gelet op den toestand der groote kerken. ZENDING EN PHILANTROPIE STAND DER FINANCIEN Het Zendingsburea/u te Oegstgeest (postr rekening No. 6047) vraagt ons plaats voor het volgende: Tot en met 23 dezer hebben de inkomsten bedragen plmi. f 131.000, waarbij pl.m. 106.000 is van do Zendingsweek. De achterstand is alzoo met f 57.000 ver minderd en teruggebracht tot f 150.000. Er zal dus tot 15 Januari nog ruim twee maal honderd duizend gulden moeten wor den ontvangen, zal er in alle geraamde be hoeften van het werk worden voorzien. Wanneer de opbrengst van de Zendings week in totaal niet minder is dan verleden jaar, is het dus niet onmogelijk dat voor dit jaar het gestelde doel wordt bereikt Maar veler inspanning tot den laatsten dag toe zal daarvoor nog noodig zijn. „LICHT IM OSTEN" Het Ned. Comité van den Zendingsbond „Licht im Osten", dat een groot verlies leed door het sterven van Mevr. Barth-van Marle, heeft zijn penningmeester, den heer G. Streithorst bereid gevonden, voorloo- pig het secretariaat waar te nemen. Zijn ver anderd adres is: Heerengracht 20» W e e s p, „NECORUS" Als tweede secretaris van het Ned. Comité tot steun der Christenen in Rusland (Neco- rus) is opgetreden de heer H. J. W. A Meyerink, oud-dir. van de Chr. Holl.- Ind. Kweekschool *e Socrakarta, Zijn adres Is Huygens'aan 6, Arnhem. giften en legaten Wijlen mevr. de weduwe F. L., te Wir- um overleden, heeft aan de weesinrichting te Neerbosch f 1000 vermaakt, Holland (16 September 1932) die dan ook in dezen Bond opgenomen wordt en zoo doende meer steun ontvangen zal. Er is nog zooveel werk. De Bond zal ook Bijbelverspreiding ter hand nemen. De hee" K. Asmus uit Moordrecht (godsdienstonderwijzer) kreeg hierna het woord en kan de oprichting zeer toejuichen. Ook uit practi&che overwegingen. Spr. gaf eenige voorbeelden van zijn heerlijk werk als godsdienstonderwijzer in plaatsen waar Evangelisatie zeer noodig is. De oprichting Vervolgens werd de Bond (Vereeniging) opgericht en tradun dadelijk 40 personen als lid toe. De Bond was er en nu werd dus de bespreking der statuten ter hand geno men, zooals deze door de voorbereidende Commissie waren samengesteld. De voorbereidende Commissie De vooitbereidende Commissie bestaat uit Ds. J. C. Terlouw, Ds. A. Luteyn, Ds. B. N. B. Bouthoorn, de heeren S. J. Brouwer, A. Bakker en Z. H. de Groot en Ds Lans (voorzitter). De bedoeling is een eigen orgaan samen te stellen. De nieuwe Bond neemt niet da delijk al het werk over van de Evang. Com missie maar zal natuurlijk eerst zorgen gaan dat het werk in stand wordt gehou den. De aanwezige gelden van de Evang. Com. missie zullen overgaan in de kas van den nieuwen Bond. De Evang. posten die er reeds zijn zullen gesteund worden nu door den Bond. In den lande zullen afdeelingen worden opgericht. Besloten werd o.m. met de samenstelling van het Bestuur te wachten totdat de Kon. Goedkeuring gegeven is op de statuten. Tot zoolang zal Ds. Lans voorzitter blijven. Sec retaris van den Bond is dan nog Ds. J. C. Terlouw. De voorbereidende commissie blijft dus voorloopig een bestuursfunctie be- kleeden, maar zal dan aftreden. Ds. Lans gaf te kennen, dat hij geen voor zitter van den Bond wil zijn. Spr. laat dit liever aan een jongere kracht over. Ter ver gadering werden vervolgens de statuten be handeld en goedgekeurd. In deze statuten staat o.m.: De Ver. erkent den Bijbel als Gods Woord en aanvaardt de drie Formulieren van Eenigheid. Zij heeft ten doel: de Inw. Zen ding in Nederland in overeenstemming met de belijdenis van de Ned. Herv. Kerk. Zij zoekt langs wettige weg haar doel te berei ken door: a. Evangelisatie-arbeid daar, waar het Be stuur dien arbeid gewenscht acht en b. al datgene wat de Inwendige Zending in Nederland kan bevorderen. De vereeniging bestaat uit leden, beguns tigers en buitengewone leden. Leden moeten' belijdend- of dooplid zijn der Ned. Herv. Kerk, instemmen met den grondslag en een jaarlijksche contributie betalen (50 ct. voor leden en f 1 voor Jeugd verenigingen en corporaties enz.). Het bestuur zal bestaan uit 7 leden. Verschillende vragen werden door de tal rijke aanwezigen gedaan Ds. S. v. Dorp uit Den Haag had gedacht dat in de statu ten ook het groote stadswerk genoemd zou zijn, maar t.a.v, deze aangelegenheid deel de Ds. Lans mede dat dit natuurlijk ook niet uit het oog verloren zal worden. Integendeel. Meerdere vragen over metho de van werken enz. werden gedaan. In het komende voorjaar wil men een algemeene vergadering beleggen. Daar zal dan over de methode gesproken worden en tevens moet daar het bestuur worden gekozen. De vergadering werd na langdurige be sprekingen, door ds. Bouthoorn met dank gebed gesloten. SCHOOLNIEUWS Dr. J. K. DOCTERS VAN LEEUWEN.f In den ouderdom van 72 jaar is te Hilver sum overleden dr. J. K. Docters van Leeu wen, oud-leeraar aan de Middelbaar Tech nische School te Amsterdam. Hij was in Indië geboren en met de opleiding van sui ker-technici voor Indië belast. REUNISTENORGANISATDE N.D.D.D. Naar we vernemen heeft Dr. G. C. Ber- kouwer, Geref. predikant te Watergraafs meer, voor zijn benoeming tot bestuurslid van de reunistenorganisatie van NDD.D, het studentencorps van de Vrije Universiteit, in de vac. van Dr. D. Nauta, Geref. predi kant te Woubrugge, die niét herkiesbaar was, bedankt. Het bestuur heeft thans Ds. L. Hoor weg Jr., Geref. predikant te Haarlem, Ver- spronckweg 74, bereid gevonden voorloopig als bestuurslid in te vallen en het abactiaat waar te nemen. Het adres van de organisa tie is dus in 't vervolg bij Ds. Hoorweg. ONDERWIJSBENOEMINGEN Nieuwdorp (Z.) Chr. School. Tot on derwijzer: de heer J. van der Ven te Hen drik Ido Ambacht (thans tijdel. te Rotter dam). Den Haag. P. C. Brandwijk-school voor Chr. Buitengew. Onderwijs te Scheveningen, (hoofd J. C. de Witt). Tot onderwijzer: de heer E. Fijn van Draat, onderw. aan het Instituut Schreuder voor Geneesopvoeding te Arnhem. Nijverdal. le Chr. Nat. School. Tot kweekeling: de heer J. van Pijkeren aldaar. De heer M. Eikelenboom te Rot terdam heeft aan den gemeenteraad ontslag aagd als directeur van de le H.B.S. met 5-jarigen cursus A tegen 1 September 1936. EXAMEN SCHOOLRAAD Bij Oosterbaan en le Cointre te Goes zijn verschenen de uitgewerkte pro gramma's voor het onderzoek, ingesteld door Schoolraad, C.N.S. en Geref. Schoolverband. Voorts zijn hierbij opgenomen talrijke ver slagen van de examens 19331935, in hun nauwkeurige uitvoerigheid een uitnemend oriënteeringsmiddel, om den geest en den in houd van de examens te leeren kennen. Examens handelswetenschappen: de hoer Jan Rldd geboren te Groningen, op proefschrift: „Een conjunotirur-analyse van Nederland 1848—1860" stellingen. imsterdam. Bevorderd tot doctor in de i- en natuurkunde op proefschrift: Contri bution a l'ótude des larves de Dlptères Cyelor- rhaphes, plus spéclalement des larves d'Antho- myldes, mevr. B. do V o sd o Wilde, geb. trkelljk d. Binden, C. Kée te Arnhem. Acnd. Examen», Utrecht ber. de heeren J. W. i - - - - H. L. Goudt Amsterdam. Bevorderd tot arts de heer C. J. Emmer, Naardon-Buasum. Wiskunde L.O. Den H a a sr. Geslaagd: de heeren M. S. J. Wagenaar. Amsterdam; W. F. Korrelboom, 's-Hertogenboach en R. Koolstra, V. ROSSEMS BLIJFT ALTIJD VERSCH EN VOL AROMA 30-4O-50cts PER Vz PONDS-BUS LAND- EN TUINBOUW DE BINNENLANDSCHE CONSUMPTIE VAN MELK Sbaan omtrent de binnenlandsche consumptie van de meeste belajigrijke voedingsmiddelen reeds sedert jaren min of meer volledige gegevens ter beschikking, voor melk moest men op dit punt tot voor korten tijd met een ruwe schatting genoegen nemen- Dank zij de medewerking van de Directie van de Ned. Zuivelcentralfl is het Centraal Bureau voor de Statistiek in staat geweest in de tiende aflevering van het Maandschrift een aantal cijfers op te nemen van de melkconsumptie in enkele gebieden, omvattende o.a. de grocrte gemeenten in het Westen des lande. Deze cijfers hebben voor ieder gebied betrekking op het gemiddeld wekelijksch verbruik ieder van de maanden Augustus 1933 tot met December 1934. Daarnaast is voor ieder gebied de straatprljs van de slijters opge nomen. Blijkens deze cijfers bedroeg het gemiddeld verbruik per hoofd en per jaar in het kalen derjaar 1934 in Amsterdam en omgeving 143 liter, in Haarlem en omgeving 172 liter, in den Haag en omgeving 159 liter, in Rotter dam en om gering 139 liter, in Utrecht en omgeving 166 liter en voor deze gebieden te zamen (met een gemiddelde bevolking van 2.611-376 personen) 150 liter. Voor alle gebieden vertoont het verbruik jn vrij geleidelijke seizoenbeweging met een maximum omstreeks Juni of Juli en een minimum in November of Januari (December heeft over het algemeen een iets hooger verbruik). Uit het verloop van de cijfers blijkt voorts dat de invloed van het zomer-reisseizoen in de verschillende gebieden sterk uiteen loopt. In de maanden Juli en Augustus is de con sumptie van melk in Amsterdam en Rotter dam en omgeving relatief laag, in Haarlem en omgeving daarentegen relatief hoog, ter wijl voor den Haag en Utrecht en omgering de tegengestelde invloeden elkander althans in 1934 blijkbaar grootendeels gecompen seerd hebben. In Arasterdam en Rotterdam en omgeving is het verbruik in de laatste maanden van 1934 niet onbelangrijk (resp. pl.m. 4 en 5 lager geweest dan een jaar tevoren- In <le andere gebieden deed zich op dit punt geen verschil van beteekereis voor. Inqezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Hooggeachte Redactie, Gaarne zou ik een plaaftsje in Uw blad wil len vragen. Het blijkt mij telkens, dat eenige uitspraken, die ik op 24 October deed op de Ouderlingen-Conferentie te Leeuwarden in zake tucht over leden van de N.S.B., op merk waardige wijze worden misbruikt: ze worden gebruikt om de N.S.B. te propageeren en zij worden misbruikt om de Vrije Universiteit te vallen. Daarom acht ik het niet ondienstig om te verklaren: Dom mij is geen ander standpunt inge nomen dan dat, hetwelk door Prof. Dr. H. EL Kuyper, hoogleeraar in het Kerkrecht aan de Vrije Universiteit, is verdedigd in „De He raut", speciaal in de nummens van 19 en 26 Mei en 16 Juni 1935, en door Prof. Dr. F. W. Grosheide in het Noord-Hollandsch Kerkblad in de nummers van 13, 20 en 27 September 2. Doel van mijn spreken was dan ook in de eerste plaats een poging om het karakter de kerkelijke tucht zuiver te honden. Van daar dat ik er op aandrong, bij de tuchtoefe ning principieel te blijven, en waarschuwde, dat men toch ook vooral de menschen bij de N.S.B. of C.D.U. aangsloten op principieel juiste wijze moest behandelen. 3. Dat wil zeggen: men valle deze menschen niet aan op bijzaken, maar op de hoofdzaken. Stelle hen niet verantwoordelijk voor dingen, waarvoor zij niet verantwoordelijk te 6tellen maar late hun zien, vanuit welke begin selen de betrokken beweging opkomt. 4- üaarom is het ongereformeerd, iemand die lid is van N.S.B. of C.D.U. maar ter- tond onder censuur te plaatsen. Deze men schen zijn voorwerp van vermaning. 5e. Nadrukkelijk heb ik getracht duidelijk te maken, dat het beginselprogram ook bij overigens zoo uiterst gevaarlijke partijen en stroomingen beslissing moet brengen in ver band met de tuchtoefening. 6e. Met nadruk heb ik gezegd, dat wij niet zonder meer dwalende broeders en zuster; verantwoordelijk mogen stellen voor conse quenties, die wij als menschen met dieper er juister inzicht uit hun standpunt kunnen trekken. 7e. Maar met evenveel nadruk heb ik be- ogd, overtuigd te zijn van het anti-schrif tuurlijk en verderfelijk karakter van een be ng als de N.S.B. of C.D.U, Bovendien weee ik er nog op, dat het vooral in de dorpen zoo gevaarlijk is, dat een ouderling, die b.v. tevens voorzitter is van een kiesvereeniging, bij het vermanen zijn kwaliteiten niet uit elkander houdt en dat ook de menschen, die hij vermaant, zijn kwalitei ten niet gescheiden houden. Daarom moe"; de ouderling zich ook zelf realiseeren, wat het karakter van de Gereformeerde tucht is, en in dat verband verwees ik o.a, naar de artikelen van Prof. Kuyper. 9e. Dat ik gezegd zou hebben, dat een N.S.B.-er nooit krachtens zijn N.S,B-erschap gecensureerd zou kunnen worden, is in strijd met de feiten, daar ik in Leeuwarden nadruk kelijk op een vraag uit de vergadering nog eens weer reide, dat indien blijkt, dat iemand inzicht heeft in de verderfelijke principiën van de N.S.B. en hij welbewust deze beginselen handhaaft tegenover de beginselen der belijdenis, hij stellig rijp is voor censuur. 10e. Zy die mijn woorden te Leeuwarden op lerlei wijzen gebruiken, dat wil dan in dit geval zeggen misbruiken, gelieven te beden ken, dat de discussie te Leeuwarden niet ging over de waarde of onwaarde der N.S.B., maar over het zuiver houden van het karakter der kerkelijke tucht, die nimmer in handen van menschen met een bepaalde politieke richting een gemakkelijk middel mag zijn om zonder meer menschen Van een andere politieke richting te treffen. lie. Met name vind ik het afkeurenswaar dig, dat men de censuur begint bij het kind, dat nog gedoopt moet worden, zooals in een enkel concreet geval aanvankelijk de bedoe ling schijnt geweest te zijn. Met dank voor de opname dezer regelen, Gaarne Uw. dw. Dr. J, WATERINK. VOETBAL Nederlandsch Elftal Millwall 3i Goed spel van de nationale ploeg Zoo tegen de tijd dat het Neder landsch elftal het Hollandsche doel weer eens tegen een vreemde natie moet verdedigen, plegen de orga nisatoren meestal een oefenwedstrijd uit te schrijven. Worden de interland- matches helaas meestal op Zondag ge speeld, de oefenwedstrijden hebben in de meeste gevallen op een werkdag plaats. Aldus wordt ook ons Christe lijk publiek in de gelegenheid gesteld om 's lands beste voetballers in actie te zien. Wie gister, toen het Bondselftal tegen het Engelsche Millwall F. C. speelde, van deze gelegenheid gebruik heeft gemaakt zal daar ongetwijfeld geen spijt van hebben. Dank zij het droge weer en een lekker zonnetje was het verblijf op en om het groene tapijt zeer aangenaam, terwijl er te genieten was van een goed gespeelde partij voetbal. Het wil nog al eens voorkomen dat wed strijden als deze sterk het stempel van „oefenmatch" dragen. De Engelsche profs trappen dan maar zoo'n beetje heen en weer en de Oranjetruien maken het zich ook niet al te druk. Al droeg gister de match niet het karakter van een interlandwedstrijd, toch is er heel goed gevoetbald. De Hollanders be wezen hierbij hun superioriteit over de 3e klasse profs met 31 in de meerderheid te blijven. De Engelschen kwamen in het veld in don kerblauw shirt en witte broek, na eenigen tijd verschenen ook de Hollanders, in wit hemd en zwarte broek. De Hollandsche aan voerder won den toss en verkoos de eerste helft met den wind in den rug te spelen. Op het beginsignaal van scheidsrechter Groot- meyer trapten daarna te ongeveer tien minu ten over twee de Engelschen af. De wedstrijd De eerste tien minuten zijn van weinig be- teekenis. Beide ploegen verkennen zoo'n beetje terrein, onze midvoor kopt even mooi in, maar dire'ct gevaar voor de doelverdedi- gers komt er vooralsnog niet. Dan wordt de Hollandsche veste eenige malen bestookt, waarvan enkele hoekschoppen het resultaat zijn. Na 15 minuten komt de Engelsche rechts buiten na goed samenspel in goede positie voor doel en kopt onhoudbaar in: 01. De Hollanders laten het hier echter niet bij en gaan zich wat enthousiaster in den strijd werpen. Het Engelsche doel komt nu meer malen in gevaar. Onze center-voor lost ver schillende verraderlijke schoten, terwijl ook de andere aanvallers doelman Yuill het vuur na aan de schenen leggen, zonder resultaat voorloopig. Dan volgt weer een stormloop van de En gelschen en zoo golft het spel geruimen tijd op en neer. Als er bijna een half uur ge speeld is, beginnen de Hollanders eenig zicht baar overwicht te krijgen. Een doelpunt hangt in de lucht. Een bijna niet te keeren schot van onze midvoor wist de Engelsche doelman nog net corner te slaan. Maar dan komt het tegenpunt, dat niet uit kon blijven: uit een onberispelijk van links ingezette voorzet geeft de Hollandsche rechtsbinnen Yuill geen schijn van kans en is de stand dubbel één. Verschillende spelers loopen dan wat schrammetjes en builen op, die met bekwa men spoed door de trainers verholpen wor den. Nog krijgt de Engelsche doelman een paar „zware" schoten te verwerken, maar nu staat hij pal en tot de rust blijft de stand gelijk. Onze nationale ploeg heeft echter eenig overwicht en na de hervatting worden ver schillende mooie aanvallen opgebouwd. On ze midvoor wordt voortdurend geschaduwd, wat hem echter niet belet na tien minuten zijn bewaker te ontsnappen en met een pracht schuiver Nederland de leiding weet te bezorgen. De meerderheid van Holland is nu duide lijk zichtbaar en de aanvallers zwerven voortdurend in de buurt van het Britsche doel. Nu en dan trekt de Engelsche voor hoede er even op uit, maar de breede Halle bewaakt zijn doel goed. Na een half uur geeft onze links-binnen de Britsche doelman het nakijken: 31 en dan speelt Millwall een verloren strijd. Ver schillende Hollandsche aanvallen worden nog op touw gezet, die echter niet meer dan hoekschoppen opleveren .zoodat het einde komt met 31 voor het bondselftal, dat zich in deze oefenpartij lang niet van z'n slecht ste kant liet zien. ECONOMIE EN FINANCIEN REORGANISATIE VAN WILTON CONCERN Voorstel tot uitstel van aflossing op obligaties In een oj. Maandag 23 December a.3. te> hou* den vergadering van houders van 5 pet. obllg«r< tiën ten laste van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam zal beraj worden over het volgende voors pliohtlngr der N.V. tot afLoosiiug obligation wordt zij In November 1935 niet verplicht zijn uiitloting van obllgatlën en In Januari 1! tot aflossing. Het voorstel beoogt om ln verband met de verminderde liquiditeit der ven nootschap uitstel gedurende een Jaar van de uitloting van de ten hanen laste uitstaande 5 pet. obllgatlën te verkrij gen. teneinde aan reeds ontworpen plan nen tot reorganisatie vain het concern WiltonFijenoord, waartoe de vennoot schap behoort, een rustige behandeling te waarborgen. houders Scheeps- en Werktuigbouw irFlJenoord" N.V- SUPERFOSFAATFABRIEK IN 1934/35 Aan het verslag der N.V. Amsterdamischa Superfosfaatfabriok en der N.V. Veneenigde Chemische Fabrieken ontleenen wij het vol* De resultaten onzer dochter.onderneannngen- welke ln het binnen- en buitenland zijn ge vestigd. geven ditmaal eenige meerdere rede nen tot tevredenheid. Over het boekjaar 19341 werd door de N.V. G. J. Krol Co's Kunst- mesthandel 3% en door de N.V. Noord Nedei landsche Kunstmeisthandel clareerd. dividend Voor afschrijving op onze vaste be zittingen is uit de winst slechts een be drag beschikbaar van 110.000. Hoewel onze in bedröf zijnde fabrieken modern zijn, doelmatig zijn Ingericht en goed onderhouden, is deze afschrijving niet voldoende en zal op den duur een belang rijke afschrijving op onze vaste goede ren wensoheltjk blijken. Wij £hans*niet hieraan nog toevoegen, dat do inrichtingen, voor zoover zij :er ln bedrijf zijn. reeds zijn af- ra: bezuiniging le- exploitatie nog het vorig boekjaar, de Invoer van Super- in Nederland geoontingenteerd. te laat om op het resultaat van het afgeloopen boek jaar van Invloed te zün. WIJ verwachten dat deze conttogentoerlng een gunstigen invloed zal hebben op de resul taten van onzen verkoop in het binnenland. Wij merken hierbij echter op, dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte van onze produc tie voor het gebruik ln Nederland wordt ver kocht en dat tot dusver de vooruitzichten voor den export niet verbeterd zijn. Er moge dan algemeen gestreefd worden raar eenige stabi liteit in die handelsbetrekkingen tusschen ver schillende landen, tooh blijven de op de export-markt x Het voordeellg winst- en verlle (v. j. 114.709). Met machtiging van ven wti af: op vast» bezittingen 110" 145.207), op goederen 7354 (47.064), 31.000 dealneming en ƒ4675 rolgende boekjaar. Van Nabij en Ver Naar wij vernemen ls de emissie k part •an 600 bewijzen van deelname aan toonder het Syndicaat „Systeem de Ouster", groot reeds 262 geplaatst volteekend eenige seizoensonderbreking. Dit volgt het bulletin, de eerste van de vleo- herstel bewegingen sinds de bank-holidiay van 1933, ~l"i echerpe daling na SCHAKEN 23STE PARTIJ REMISE De stand thans 11V211V2 met 7 volle winstpunten voor ieder In de groote zaal van de Effectenbeurs werd gisteravond de afgebroken 23ste partij voortgezet. Na 58 zetten werd tot remise, be sloten. De stand is thans: Euwe 7 winstpunten, Aljechin 7 winstpunten, remise 9. In totaal hebben beide spelers ieder llH punt. De afgegeven zet van Wit was: 41. Tg8xg7 Talxa4t 42. Ke4—f3 h7—h5 43. Tg7f7 Deze zet is, voor Th7 geschiedt, noodig omdat anders de h-pion met Ta5 gedekt kan worden. 43Ta4—a3t 44. Kf3—f2 f6—f5 Gedwongen! 45. Tf7h7 Kd6d5 Dit geeft nog de beste kansen. Op aöa7 kan Wit eerst pion h5 nemen en dan via h7! (op Th8 zou de Zwarte Koning met Ke7f6 naar den anderen kant kunnen overgaan om den vrijen witten h-pion tegen te hou den) naar a7 komen en den a-pion, onder oogen zien. 46. Th7xh5 Kd5—e4 47. Th5—T»3a6 Op Kxf4, Txe6 is remise niet te vermij den. 48. Kf2g3 Ta6d6 Maakt ruimte voor den a-pion. 49. Th6h7 Noodig, anders volgt a5 en de Zwarte To ren komt achter den pion (Ta6). 49Td6—d3f 50. Kg3—f2 Ke4xf4 Zwart moet afstand doen van zijn a-pion er compensatie zoeken in den f-pion, an ders gaat het heelemaal niet, maar ook dit zou moeilijk te winnen zijn alhoewel Zivart een vrijen e-pion heeft gekregen. 51 Th7 X a7 Td3—d2f 52. Kf2fl e6 o5 53. Ta7g7 Deze zet is noodzakelijk, want Wit moet ln zijn h-pion tegenkansen zoeken. Op on middellijk h2h4 zou Kg4 kunnen volgen. Nu is de Koning van de g-lijn afgesneden. 53Ke3—d4 Dreigt alleen mat! 54. Tg7—g3f Wit ziet ook alles! 54. Ke3—d4 Zwart schijnt het beter te vinden dat zijn Koning op d4 staat dan op f4. 55. h2h4 Wit mag niet te passief blijven. Zijn te genkansen bestaan in zijn vrijen h-pion. 55e5e4 56. h4h5 Td2—dlf 57. Kfle2 Tdl—hl De Toren heeft de gunstige positie bereikt achter den pion. 58. Tg3g5 Remise gegeven. Op f5f4 zou Tf5 volgen. Nabeschouwing Zooals te verwachten was, zou de afge broken stond in een gelijk Toreneindspel veranderen. Eenige pionnen verdwenen van het bord, zoodat er een eindspel van aan beide zijden Toren plus twee pionnen ont stond. Euwe stond iets beter, hoewel hij geen materieel^ overwicht meer had. Zijn Koning en zijn pionnen waren ver opgeschoven. Al jechin benutte zijn tegenkans goed en rukte met zijn vrijen h-pion naar voren. Na een laatste vergeefsche poging van Euwe werd de partij met den 58sten zet te* mise gegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3