WAT GESCHIEDT ER IN OOST-AFRIKA? DE POLITIEKE HEMEL VERDONKERD MUn acfiLemii^ksfilegei waar WERK DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Addis Abeba verspreidt op nieuw overwinningsberichten Het werkverlof in jtalië ingetrokken Naar van bevoegde Italiaansche zijde wordt vernomen is 't verlof voor 100.000 soldaten, dat een week geleden was aangekondigd, voorloopig ingetrokken. Ter motiveering van dit besluit wijst men op den algemeenen politieken toe stand en de onrust, die, naar men meent, zou kunnen ontstaan door oen verscherping der sanctiemaatregelen, in het bijzonder door de afkondiging van een embargo op petroleum. De Internationale toestand is voor de Italiaansche regeering ook aanlei ding geweest voor eenige niet nader aangeduide troepenbewegingen. Blijkbaar beschouwt men dus te Rome de politieke hemel opnieuw als dreigend be wolkt, en treft men militaire voorzorgen, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn! Intusschon gaat de bevolking voort, haar goud en zilver voor het welzijn van den staat te offeren. De Bank van Italië en haar filialen ondervinden zulk een toeloop, dat de loketten waar men de kostbaarheden in ontvangst neemt, langer open moeten worden gehouden; hun aantal is bovendien uitgebreid. De bissohop van Monreale heeft bepaald, dat alle kostbare voorwerpen, welke door de geloovigen zijn geschonken aan de ker ken, moeten worden geïnventariseerd en vervolgens gesmolten tot staven goud en zilver, welke aan het vaderland zullen moe ten worden aangeboden. Het Italiaansche legerbericht Maarschalk De Bono seint het volgende, 56ste, legerbericht; Aan het front van het eerste leger corps hebben onze detachementen, die uit Dolo kwamen de dorpen Amentilla en Sechet bezet; zij hebben de Ooste lijke grenzen van het hoogland bereikt bij Galla Wogerat. Het Eritreesche legercorps zet de ope raties voort met het doel Tembien te bezetten. De luchtvaart doet verkenningsvluch ten bij het Asjianghi-meer. Dit officieele communiqué zwijgt dus ge heel en al over den toestand aan het Zui derfront, hetwelk mede in verband met de overwinningsberichten welke Addis Abe ba verspreidt te denken geeft. Wel zegt men van officieele Italiaansche zijde, doch dit bericht komt uit Rome, dat deze berichten over successen van Abessijn- ■che troepen in het Zuiden geheel verzon nen zijn, en wordt daar de herovering van Gorahei, Wahval en Makalle ten stelligste ontkend. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt verder de bewering, als zou de Italiaansche ambassadeur te Londen de Britsche regee ring hebben doen weten, dat Badoglio een Gevecht aan de gr.cn:: van Kenya Uit Asmara wordt gemeld, dat bij het plaatsje Lama-Sjillindi, 100 K.M. ten Noor den van Dolo aan hot Zuidelijk front, een verwoed gevecht heeft plaats gehad tus- schen Italiaansche inheemsche troepen en Abossijnsche afdeelingen van Ras Desta. Komende uit Dzjoeba, wilden de Abessii non den Italianen in de linkerflank aan vallen. Na een gevecht, dat verscheideno uren duurde, werden de aanvallers op de vlucht gedreven. Ongeveer 100 dooden lie ten zij op het slagveld. Aan Italiaansche zijde werden 4 of 5 soldaten gewond. Abessijnsche overwinnings geruchten In Addis Abeba is men in vreugdestem- mi ng wegens berichten over het terugtrek ken van de Italianen op het Zuiderfront. Tijding zou zijn ontvangen, dat ook op het Voorderfront de Italianen zouden wijken. Duizend man zouden uit Makalle tot Adi- grat zijn teruggetrokken. Er is evenwel nog geen bevestiging ontvangen of het gebied geheel ontruimd is. De reden voor den terugtocht der Itali anen zou zijn gelegen in de succesrijke me thode der Abessijnen, die kans hebben ge zien de verbindingen tusschen Adigrat en .Makalle te verbreken. Te Addis Abeba gelooft men, dat de Ita liaansche Zwarthemden-divisie Makalle nog steeds bezet houdt.. Officieele personen té Addis Abeba zijn bezorgd en vreezen, dat men hier te doen heeft met een tactische manoeuvre, hoewel de Italiaansche legers zich over de geheele linie terugtrekken. De situatie aan de beide fronten ontwik kelt zich thans in het voordeel der Abes sijnen. Zij hebben Gorahei en Gerloegobi opnieuw bezet, waardoor de Italianen in dezelfde positie zijn gekomen als zij hadden bij het begin van den oorlog. Roode Kruisvliegtuigen voor Abessinië Lady Gladstone, do presidente van de vrouwengroep van de Volkenbondsvereeni- ging, heeft op voorstel van de vroyw van den Britschen gezant in Abessinië éen actie op touw gezet om gelden in te zamelen voor den aankoop van een vliegtuig dat dienst zal doen tusschen Addis Abeba en de fron ten voor 1 rt vervoer van medicamenten. Lady Barton, de vrouw van den gezant, noemt de situatie van het Abessijnsche Roode Kruis beneden iedere beschrijving. De regeeringen van Groot Brittannië en Abessinië hebben hun toestemming gege ven voor het plan. De kosten van de ma chine en de uitrusting zullen ongeveer 3000 pond sterling bedragen. Badoglio heeft vertraging De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint: Tengevolge van zware stormen op de Roode Zee heeft het stoom schip, waarmede de nieuwe Italiaansche opperbevelhebber Badoglio zich naar Oost- Afrika begeeft, vertraging. Men verwacht dat het schip eerst Donderdagmorgen, of misschien zelfs wel Donderdagmiddag in Massaoea zal aankomen. HET DREIGENDE OLIE-EMBARGO (Van een specialen correspondent) ROME, 27 Nov. De spanning, die ont staan is door 't dreigement der verscherpte sancties heeft in Italië militaire reacties gewekt. De gedeeltelijke demobilisatie vau 100.000 man, die Donderdag j.l. werd aan gekondigd, is thatis definitief afgelast. Deze onverwachte afwijking van het regeerings- besluit om drie maanden verlof te geven aan landbouwers en anderen, die deel uit maken van het geweldige staande leger in Italië, wordt veroorzaakt door de mogelijk heid, dat de sancties zullen worden uitge breid en dat ook de invoer van olie, katoen en metaal verboden zal worden. Niet alleen ia het in het vooruitzicht gestelde verlof uf- gelast, en blijft het staande leger in zijn huidigen omvang gehandhaafd, men geeft eveneens toe, dat militaire bewegingen in Italië zelf plaats vinden. De regeoringsvertegenwoordiger ver klaarde vanmorgen aan de pers, dat de regeering „practisch het, verlof aan de 100.000 man had ingehouden", tengevol ge van de door den huidigen toestand geschapen „onzekerheid". Het uitstel van de bijeenkomst der Volkenbonds commissie wordt in Italië toegejuicht, maar de hernieuwde opmerkingen uit Londen over het vaster aandraaien van den schroef hebben Mussolini aanlei ding gegeven tot het nemen van deze nieuwe militaire voorzorgsmaatregelen. De ondervinding van de afgeloopen ne gen maanden toont voldoende aan, dat dergelijke maatregelen .niet op bluf- politiek berusten. Op een vraag betreffende den aard van de huidige militaire bewegingen, antwoord de de regeeringsvertegenwoordiger, dat het militaire bevel tot geheimhouding geen in lichtingen hierover toeliet. De gezindheid jegens Frankrijk blijft vriendelijk, maar Ita lië ziet tegelijkertijd de bewijzen van Lavals vriendschapsverzekeringen tegemoet. Men beschouwt de verklaring van den Franschen premier als een gned voorteeken, maar of ficieel wordt medegedf>»'ld, dat men weinig verwachtingen koesir-rt en niet gelooft, dat een oplossing spoedig bereikt zal worden. Mep zal zich herinneren, dat de Fransche en Italiaansche regeeringen in Januari overeenkwamen de troepen, die beide lan den tot op dat oogenblik aan de Itali- aansch-Fransche grens in stelling hadden, terug te trekken. Het is mogelijk, dat de huidige troepenbewegingen bestaan in een nieuwe Italiaansche troepenversterking in het Noord-Westen. Dat de Vereenigde Sta ten besloten zouden hebben hun plan om olieleveranties aan Italië stop te zetten, op te geven, is hier niet officieel bevestigd, r Italië blijft toch nog hoop koesteren. Het is in ieder geval duidelijk, dat Musso lini overweegt een verbod van petroleum- levering als verscherping, van de sancties te beschouwen als gelijk te staan met een blokkade. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke positie gemakkelijk tot incidenten kan lei den, of het karakter van een vijandelijke daad kan aannemen. De aangeduide mili taire bevelen zijn daar het bewijs voor. Sinds Zaterdag j.L hebben er geen ver dere besprekingen tusschen Mussolini en den Engelschen ambassadeur plaats gevon den over de Middellandsche Zee of eenig ander ondeiwerp en ik verneem, dat sinds dien de diplomatieke relaties nog niet weer hervat zijn. Waarschijnlijk wacht Sir Eric Drummond instructies af van de Engelsche cgeering. Er valt vanavond weinig oorlogsnieuws te berichten. Italiaansche troepen hebben een aantal dorpjes aan den Oostkant van het Tigrc-platcau bezet. Operaties in het Tombien-district duren voort, luchtverken- uingen worden ondernomen in de streek rondom het Asjanghi-meer. Berichten uit Asmara melden, dat maar schalk Badoglio morgen het bevel over de Italiaansche troepen op zich zal nemen. Beperkingen voor 't vliegen boven Rome en andere plaatsen in Italië en Noord- Afrika zijn vandaag in den vorm van een ministerieel bevel bekend gemaakt Dit nieuwe bevel verbiedt piloten om over de stad Rome te vliegen, behalve in de buurt van de Litorio-lighaven en niet verder dan starten en landen noodig maken. De be staande regelingen voor het vliegen over de straat van Messina en over kustplaatsen op Sicilië tusschen Augusta en Syracuse en over Venetië zijn gewijzigd. In Noord Afrika is het thans verboden te vliegen over een gebied met een as van zes mij', waarvan Tobruk aan de Noord-Afrikaan- sche kust het middelpunt vormt. (Auteursrecht Momingpost A N.P.) ZAL HET OLIE-EMBARGO WORDEN AFGEKONDIGD? In een brief aan de Times steunt lord Ro bert Cecil liet. voorstel tot uitbreiding van de sanctiemaatregelen voor do oliclevering aan Italië. In aansluiting op de radio-rede van Laval verklaart hij dat ook hij van mcening is dat samenwerking tusschen Engeland en Frank rijk van 't grootste belang voor den vrede is. Uit Parijs wordt gemeld dat de Britsche ambassadeur sir George Clerk tijdens het onderhoud dat hij gisteren met Laval had ook het voorgestelde peiroleumuitvoerverbod aan de orde heeft gesteld. Een nieuw tijdstip waarop de zitting van de Commissie van Achttien bijeenkomt, schijnt nog niet te zijn vastgesteld. De diplomatieke medewerker van de „Morning Post" schrijft dat naar ver luidt de zitting van de Commissie van Achttien waarschijnlijk de volgende week zal worden gehouden en dat de kans groot is dat een uitvoerverbod voor petroleum en benzine zal worden afgekondigd. Deze wijziging van het program schijnt het gevolg te zijn van het in grijpen der Vereen. Staten. De Amerïkaansche rcgeering heeft reeds slappen gedaan om mede te werken aan het desbetreffend uitvoerverbod en het bericht van het instellen van deze maatregelen heeft in Amerika groote ontstemming veroorzaakt Het schijnt dat de Amerikaansche zaakge lastigde Maandag tegenover de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken Hoare ui ting aan deze ontstemming heeft gegeven. De besprekingen v. d. Britschen deskundi ge Peterson met den Franschen deskundige Saint Quentin die bemiddeling voor eventu- eele vredesonderhandelingen ten doel had den hebben volgens de Times verscheiaene voorstellen grootendeels van technischcn aard tot resultaten gehad, die het Foreign Office nader zal onderzoeken. Peterson bevindt zich nog steeds te Parijs en zal daar nog eenige dagen blijven. De Fransch-Britsche samenwerking in de Middell. Zee Volgens de „Oeuvre" zou het Foreign Offi ce" rekening met de Italiaansche dreigemen ten houden en zou het een duidelijke uit spraak van Frankrijk wenschen over do kwestie van bijstandsvcrleening aan de Britsche vloot in de Middellandsche Zee ingeval van een aanval. De Britsche regeering verwacht dat Laval hierop een toestemmend antwoord zal geven temeer waar Frankrijk t.a.v. de petroleum- kwestie geen eigen belangen heeft aangezien het noch petroleum invoert noch produceert DE OPSTAND IN BRAZILIË In een te Rio de Janeiro uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de opstandelingen in den staat Rio Grande de Norte onder bevel staan van drie onder officieren en een musicus, die te Natal een •communistische regeering hebben ge vormd en probeeren door te dringen tot het overige deel van den staat, waarbij zij eevenwel op sterken tegenstand stuit n. Geen enkele officier heeft zich bjj de be weging aangesloten. Gisteren is ook een bataljon van het der de regiment, dat te Rio de Janeiro ligt, aan het muiten geslagen. Een groep sergeants van de luchtmacht- school heeft de officieren aangevallen «u* zich vervolgens aan het hoofd der opstan dige beweging geplaatst. Regeeringstroepen hebben het eerste regiment van de lucht macht en de artillerieschool aangevallen en gebombardeerd. De muiters hebben de han gars op de vliegterreinen in brand ge schoten. Nadat de hangars van het vliegveld in brapd geschoten waren, zoodat de rebellen niet van de vliegtuigen gebruik konden ma ken, werd de opstand in de luchtmacht- school later op den morgen onderdrukt. Soldaten, die bij den strijd tegenwoordig waren, vertellen, dat bij de onderdrukking talrijke slachtoffers zijn gevallen. Bijna tegelijkertijd was een bataljon ;t derde regiment der infanterie in op stand gekomen. Het stond onder beve, kapitein Ahildo Barata, die in verband mei zijn politieke plannen gevangen zat in de kazarne van dit bataljon. Twee andere ba taljons van hetzelfde regiment traden on middellijk tegen de rebellen op. Ook de be zettingen der forten in de nabijheid grepen Bij het vuren moesten de regeerings troepen zeer voorzichtig te werk gaan. om dat in een ander deel der kazerne regee- ringsgtrouwe troepen lagen. Tens.otte werd het gedeelte, waarin de rebellen zich op hielden, in brand gestoken, waarna de op standelingen zich overgaven. Uit Natal wordt gemeld, dat de rebellen do stad hebben verlaten zonder den aanval der regeeringstroepen af te wachten. De radiozenders van Natal hebben weer con tact met Rio. De vliegtuigen der Condor maatschappij. die waren vastgehouden, konden hun reis voortzetten. Tenslotte wordt officieel uit Rio de Ja neiro medegedeeld, dat aldaar de regee ringstroepen het fort Sao .Toao na een hevig artilleriehombardement hebben bezet. In kazerne van dit fort hadden zich de standige troepen van het derde regiment infanterie teruggetrokken. De rebellen heb ben zich overgegeven. Verder wordt medegedeeld, dat de toe stand in Pcrnambuco weer normaal is. ,Graf Zeppelin" thans geland Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft op :iin 500sten tocht onvrijwillig een nieuw duurrecord voor luchtschepen gevestigd. lu verband met de revolutionaire beweging in Noord-Brazilië kon het luchtschip aanvan kelijk niet te Pernamhueo landen, zoodat het van Maandagmorgen tot Woensdagmid dag voor de kust bleef kruisen, totdat het gisteren eindelijk te Pcrnambuco kon da len. Het luchtschip is daardoor 119 uur in de lucht gebleven. Daarmede is het vorige record, dat g< vestigd werd op den eersten tocht naar Noord-Amerika van 11 tot 15 October 1928. toen het luchtschip 111 uur en 41 minuten bleef vliegen, met ongeveer 7 uur verbeterd. slechts 54 ct. Icost het origineele pakje Sanka Kolfie, de tweede soort, maar het goede, gegarandeerd coffeïnevrije product van Hag. Laag in prijs, goed en ^voordeelig in het gebruik. GEEN LANDBEZIT VOOR JODEN De Daily Telegraph meldt uit Berlijn, dat een Duitsche rechtbank hoeft bepaald, dat het bezit van land door een Jood op wettige wijze ongeldig kan worden verklaaiu Te Rostok (Mecklenburg) had een recht bank de weigering van een lagere instantie een trustee toe fe staan land te verkoopen aan een vrouw van .Toodschc afstamming, bevestigd. Het Hof had aan haar uitspraak toege voegd, dat alleen een Duitscher van geboor te eigenaar kan zijn van Duitschen grond. De onrust in Egypte Naar te Cairo verluiot zou de Egyptische rcgeering voornemens zijn af te treden, in dien Engeland niet bereid is, de grondwet van 1923 weer in te voeren. Nu eenige partijen tot overeenstemming zijn gekomen op de basis van den oproep van den vroegeren minister-president Moha- med Machmoed Pasja, zijn er practisch nog slechts twee politieke richtingen in Egypte, nl. de Wafd-partij onder leiding van Nahas Pasja en de andere partijen onder leiding van Machmoed Pasja. Beide richtingen eischen de invoering van de constitutie van 1923 en het tot stand komen van een nieuw rerdrag tusschen Egypte en Engeland. Do sanctiemaatregelen zullen waarschijn lijk heden in Egypte van kracht worden. Al leen voor den katoen-export zal een uit zondering worden gemaakt. Expeditie gaat Ellsworth zoeken Gister zijn aan boord van het expeditie- schip Wyatt Earp voorbereidingen getroffen voor 't uitzenden van 'n reddingsexpeditie om te zoeken naar Ellsworth en Herbert Hol- lick Kenyon, die op hun Zuidpooltocht ver dwenen zijn, toen zij onderweg waren naar een vroegere basis van admiraal Byrd. Wan neer binnen enkele dagen geen bijzonderhe den bekend zullen zijn omtrent hetgeen hun is overkomen, zal men de instructies moeten gaan uitvoeren, die zij voor hun stat t op do Wyatt Earp hebben achtergelaten, voor het geval zij een noodlanding zouden moeten make# en geen verbinding tot stand zouden kunnen brengen. EEN LEVENSTEEKEN? Het Britsche oorlogsschip „Dunedin" zou inmiddels signalen van het vlieg tuig van Ellsworth hebben opgevangen! AMNESTIE IN GRIEKENLAND De Grieksche koning heeft een decreet on derteekend, waarin algemeene amnestie wordt afgekondigd voor personen, die in politieke processen zijn veroordeeld. Een tweede decreet verleent amnestie aan mili tairen. In beslag genomen vermogens wor den niet gerestitueerd. Volgens de bepalingen van het eerste de creet zou het ook Venizelos vrijstaan, i Griekenland terug te keeren. Kort Nieuws Minister-president Baldwin zal de vloot- conferentie openen ip de „Locarno"-kamer van het Britsche ministerie van buitenland sche zaken. Waarschijnlijk zal deze formee- le opening plaats hebben op 6 December a.s., doch deze datum is nog steeds niet definitief vastgesteld. De Hongaarsche minister-president Goemboes zal zich naar Weenen begeven, voor een bezoek aan bondskanselier Schuschnigg. In het Spaansche dorpje Aguila Faun- tes hebben vier kerels, die zich hadden ge kleed in officiers-uniformen, 33 muilezels en 18 paarden „gcrequireerd". Twee hunner zijn inmiddels gearresteerd. Het Britsehe parlement is gisteren voor het eerst na de verkiezingen weder bijeen geweest Volgens dc traditie werden de afgevaar digden door don vertAgenwoordigw konings uitgenooddgd naar het Hoogerf ms te komen, waar een verklaring van den koning werd voorgelezen. Na den terugeker in het Lagerhuis captain Fitzroy met algemeene stemmen tot speaker herkozen. Fitzroy vervult rt'izo functie reeds 7 jaar. ROFFELRIJM EN BETAALDE AFBRAAK Afgezien nog van de dwaasheid Dat uit d'openbare kas Gelden worden weggesmeten Voor de „kunst" van den Paljas, Afgezien van het absurde Dat je mee betalen moet Ook al acht je uit beginsel Het tooneclvermaak met goed, Afgezien van 't ongerijmde Dat een stad als Amsterdam Vele duizenden subsidie t Daarvoor op haar horens nam j^'c/ioon op allerhande nuttigs \En noudzaaklijks moest besnoeid Daar de geldstroom naar de schatkist Alle dagen schraler vloeit Sta je toch perplex te kijken Nu de dwaasheid is gekroond En een communistisch schimpstui Met subsidie wordt beloond Een der rasneutrale bladen Dat op dat punt soepel is, i Vraagt of bij 't bestuur der hoofdstad 't Inzicht aan de hoepel is. 't Blad meent dat „De Beul", het schandstuk Dat met recht en orde spot, Is: een schande voor de planken En slechts recht heeft op verbod, 'k Vraag je: wordt zóó het fascisme Niet met vreugde ingehaald de overheid der hoofdstad Zulk een stuk met goud betaalt? Dubbel dik valt hier de schande Op de bouwersin de raad Wien de afbraak der beschaving Zoo frappant ter harte gaat. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Naar het Vaderland terug Opzending van werkloozen weer mogelijk Men weet, aldus het „Bat. N.b.", dat In dië wat zijn werkloozenvraagsl.uk bctrefi nimmer op het moederland heeft mogen re kenen. In Nederland geboren werkloozen konden alleen naar Nederland worden opgezonden, indien zij konden aantoonen, in het moe derland een betrekking te zullen vinden, of hun intrek te kunnen nemen bij familie of kennissen. Dit hield verband met den eisch, dat uit Indië gerepatrieerde werkloozen in Neder land eerst voor steyn in aanmerking kon den komen, indien zij minstens een jaar daar te lande gewoond hadden. Bij bosohikking van 16 Juli j.l. van den Minister van Binnenlandsche Zaken is deze eisch nu vervallen. Het Centraal Crisiscomité heeft met het oog daarop thans ook de hierboven genoem de voorwaarden voor de opzending laten vallen. Het Centraal Comité geeft in een circu laire van 11 dezer aan de plaatselijke comi té's in overweging, de opzending te bevor deren van oudere werkloozen uit Nederland die reeds gedurende eenigen tijd steun ge nieten, doch wier kansen op een onafhan kelijk bestaan hier te lande gering moeten worden geacht. Deze nieuwe gedragslijn is van groote be teekenis. Zij houdt in, dat Indië op' den duur alleen het vraagstuk van de hier ge boren en getogen werkloozen zal hebhen op te lossen: Nederland zal zich nu verder be lasten met de zorgen voor de in Nederland geborenen en getogenen, die tevergeefs in Indië een blijvend bestaan gezocht hebben De uitslag van de te Utrecht gehouden Openbare Aanbesteding van Bestek no. 1671 S. S. betreffende: Het maken van een overdekten oploopenden toegangsweg, voet brug met perrontrappen, seinhuizen en di verse werken op het emplacement Station Rotterdam-Zuid is als volgt: Raming f68650.—: ingekomen 35 biljet ten. Laagste inschrijver: J. G. Mak te Roi- lerdam voor f57.555. Hoogste inschrijfster: N. V. Technisch Bureau en Aannemings- Maatschappij v.h. J. H. de Wilde te Gouda voor f69.950. Do uitslag van de Openbare Aanbeste ding van Bestek no. 166S S.S. betreffende- het maken van een viaduct in den Randweg bij Roosendaal. a. bji vervoer naar keuzo, b. bij vervoer per spoor, was als volgt: Raming f 114.000; ingekomen 50 biljetten. Laagst p inschrijfster N. V. „Het Spoor- weghomvbedrijf' te Utrecht, a. f87.700, b. 89.700. Hoogste inschrijfster N. V. Sliedrechi- sche Betonijzerbouw v.h. P. Volker F.IIzn. te Sliedrceht, a. 117.900; b. f 114.900. De Dordrechtsche Gemeenteraad heeft aangenomen het voorstel tot het maken van een tunnel onder den spoorweg ter vervan ging van den overweg tusschen dc stad en de Krispijnwijk. Voor dit werk geeft het Rijk een voorschot van f 599.000, de eerste 5 jaar renteloos, daarna tegen ten hoogste 4 pet rente. Er zal 2Vz pet. per jaar afge lost moeten worden. De werken worden on der directie der Ned. Spoorwegen uitge voerd, op de door het Werkfonds vastgestel de voorwaarden. Een tweede zeer belangrijk besluit nam de raad door het voorstel van B. en W. aan te nemen om de Stadsvliet te dempen en te vervangen door een gesloten betonnen ka naal. Dit werk zal in werkverschaffing wor den uitgevoerd, althans wat de demping zelf en bet graafwerk van een groot water- bergingsbassin aan de Uijl betreft Er zul len 75 weken 60 werkloozen geplaatst kun nen worden De regeering heeft biervoor reeds subsidie toegezegd. De totaal kosten van het wer kworden geraamd op 342.000. POLITIEBUREAU TE KERKRADE Ten gemeentehuize te Kerkrade is aanbesteed het bouwen van een politie bureau met bijkomende werken. Laagste inschrijver was J. Huynen te Kerkrade voor de som van f 42.600.L, zegt: Hij, die daar mij met een hoofd als een electrische straalkachcl tegen kwam weet wat het is een ding voort tc schuiven, dat oorspronkelijk be stemd is om je zelf voort te schuiven. Dat was een brandstoflooze motor, naar het me leek. Nu heb ik wel brandstof genoeg bij me en het zou een menschlievende daad zijn om wat aan te biedenEens deed ik dat iemand, die ook met een brandstof looze motor mij tegenkwam en wien ik spontaan wat benzine aanbood. Maar dit aanbod had tot uitwerking, dat zijn knalpot zulke oniu eer geef- bare klanken uitstootte, die een dra gonder zouden doen blozen. Sedert laat ik dit aanbod achterwege en rijd door. 'k Hoor niet graag zoo'n explosie van den ex-berijdcr-voortdu- wer van zoo'n motorfiets Maar ik bejammer het nog als ik zoo iets zie. dat de W-W-W-motor. de W ei gerende-W olv eg a-W ar denier-mo tor geen levenskans gegeven is. Waarom dien onder edelachtbare pro tectie staanden uitvinder van aruierer vondsten geen kans gegeven? Waar om geen hulp geboden? Waarom tegenwerking? Natuurlijk door invloed van machtige motorenkoningen, die hun winst za gen vliegen en daarom beweerden, dat de uitvindef van deze brandstoflooze motor ..ze zag vliegen". Maar nu heeft hij toch vurige kolen op hu~i hoofd gehoopt. Opruiming houden onder gebruikte auto's, die wel brandstof noodig heb ben, zal natuurlijk leiden tot aankoop van nieuwe auto's die ook brandstof voodlg hebben. Dat is een troef van den stillen uitvinder van Wolvega die getuigt van sportiviteit tegenover zijn belagers de benzinemotoren- leveranciers. Opgeborgen moesten ze, die motoren. Slim over legd. Vandaar dat ze in een afgelegen plaatsje gestald werden. Begrijpt ge. Opruiming onder de oude en dus af zet van nieuwe. Opruiming niet door verkoop. Dat is geen opruiming. Daardoor komen er geen wagens minder en meerder vraag. De uitvinder van de W-W-W-motor is menschlievend van aard. Dat blijft hij. ondanks de smaad hem door menschen aangedaan na de mislukte v>erking van zijn motor, die. het draaien verdraaide, toen hij moest draaien, en draaide toen het niet behoefde en geen mensch het zag. Geen handelsreiziger of zaken man duwde hij het brood uit de han den. toen hij twee bestuurders het stuurrad ontnam. Zij hebben het te hard iioudig voor de broodwinning. Kunnen de benzine zelfs haast niet betalen (zijn motor zou dus een uit komst zijn). Daarom moeten dominé en pastoor, die voor hun preeken toch geen auto noodig hebben en wier bestaan niet van de wagen afhangt, volgens hem de auto maar missen. Nog zoo kwaad niet bedacht. KOMENDE AANBESTEDINGEN Te Utrecht zal op 4 December worde aanbesteed het eenjarig onderhoud van militaire gebouwen en werken in de voo malige Nieuwe Hollandsche Waterlinie va Nederhórst den Berg tot de Klopvaart e van die, in gebruik bij de pol it ietroepen Nieuwersluis. Raming f 6800. Te Overschie zal 11 December w den aanbesteed het leggen van hoofdriole met bijkomende werken. NIEUW HOSPITAAL TE EDE? Naar wij vernemen moeten er bij de regeering plannen bestaan om te Ede ecu volledig militair hospitaal in te riohtcn, waarvan de kosten begroot worden op f 300.000. MEVROUW 11 Wenscht U voor Uw mar een fraai en practisch SINT NIOOLAAS-CADEAU? Een cadeau waar hij heel veel pleizier van zal hebben en waarvoor hij U iederen dag als hij zich scheert dankbaar zal zijn? Geef hem dan een BAKOLIET SCHEERAPPARAAT in ZEER SMAAKVOL BAKOLIET ETUI; MATGLANZEND GEPOLIJST IN MAHONIE KLEUR. Tienduizenden constateerden dat het veel beter en prettiger scheert dan ee» r.ietalen apparaat, bovendien het roest niet en het is veel hygiënischer. Wij leveren dit apparaat in etui met 30 ..UNIVERSUM-GLOBE" SCHEER MESJES alles bijeen voor f 1.— plus 15 cent porto. BETALING 3 DAGEN NA ONTVANGST EN ACCOORDBEVINDING zoodat U zich eerst persoonlijk kunt overtuigen van ïetgecn wij leveren. „UNIVERSUM" SCHEERMESJES zijn door het geheele land voldoende bekend en ieder weet, dat zij voor mesjes van 10 of 20 cents niet onder doen. „UNIVERSUM" SCHEERMESJES zijn zoo goedkoop omdat U bij „UNIVERSUM" direct tegen fabrieksprijs koopt. Toezending na ontvangst van onderstaande coupon. iet GRATIS Uw ■edrag drie dagen no „UNIVERSUM", ROTTERDAM, ven 40, Giro So 127310. Telefoon No 57314 „UNIVERSUM" SCHEERMESJES voor tl.— plus

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2