llietmip ^ciJtsrljr (üouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EMIGRATIE-MOGELIJKHEDEN NAAR ZUID-AFRIKA abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-3* Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5640 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5893b WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 15e Jaargang gfoberttnttepritjen: Van I tot 5 regels M7'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v wordt berekend 0.10 BROZE EENHEID Wonderlijke combinaties kan men soms krijgen, wanneer men enkele citaten uit een en hetzelfde blad volkomen juist en zon der in- of uitlegkunde met elkaar ver bindt. Zoo lazen we het laatste nummer van Volksonderwij s door en vernamen daaruit allereerst, hoezeer men met zich zelf ingenomen is. Alle wcnschen van het bizonder onderwijs zijn steeds „met alle goede wil beoordeeld" om te weten, „of die verlangens bevredigd konden worden". En, „we zouden het waarlijk ook niet anders willen, we zouden het ook niet anders kun nen. Daarvoor zijn we ook te goede kinde ren van ons openbaar onderwijs met zijn opleiding tot alle christelijke en maatschap pelijke deugden, en zijn wij opgegroeid in de sfeer van eerbiediging van de meening van andersdenkenden." Helaas, die heerlijke sfeer vindt men blijkbaar niet overaL Want een propagan dist van Volksonderwijs vertelt in een andere kolom, dat ergens „een open bare school gered moest worden", ondanks die schoonc eenheid en eenswillendheid. Men had het hem duidelijk geschreven: „Zo verstaan elkaar niet en toch zijn ze één van zin, de ouders, het hoofd, het ove rige personeel, ze moeten tot elkaar ge bracht Ouderavonden worden niet meer ge houden, er is geen enkel contact tusschen het onderwijzend personeel en de ouders, het leerlingental vermindert, nu net nog drie leerkrachten, de R.K. bizondere school en de Gereformeerde idem azen op zieltjes, en alles kon toch zoo mooi vlot verloopen, want ze zijn daar allen, als 't er op aan komt, één van zin en warme voorstanders van.„onze school voor allen", het heele on derwijzend personeel, de ouders, en in al- gemeene zin als 't er op aankomt, dc dorps bewoners niet minder!" Gelukkig, dat tusschen al die verdraag zame menschen, opgeleid tot alle Christe lijke (pardon: christelijke) en maatschap pelijke deugden nog op zielen-azende Rooinsch-Katholieken en Gereformeerden wonen, want als de eersten daaraan denken daü zijn ze als 't er op aankomt! één van zin en warme voorstanders van „onze jchool voor allen"....- Het zou echter kunnen gebeuren, dat zoo'n dorp „een oord der benauwenis" werd, waar de openbare school zich niet handhaven kan. Voorloopig we gaan nu naar de eerste bladzijde van hetzelfde blad „Voorloopig kan worden gezegd, dat na langdurig overleg tot de aanvraag van een (bizondere) „Volksonderwijs- school" in Kinderdijk zal worden overge gaan. Het hoeft geen betoog: wij gaan een dergelijke weg zeer tegen onze zin, maar de Regeering zelf dwingt ons in die richting; Het is onze innige wensch, dat het niet noodig zal zijn tot oprichting van meer scholen over te gaan, maar als het moet, dan zal van onze zijde gebeuren hetgeen noodig is." Als 't moet! 't Lijkt de B.V.L. wel. Alleen bij uiterste noodzaak gaat men een eigen school stichten. 't Is begrijpelijk. Want dat kost ook nu, al is er volgens de Telegraaf eer te veel dan te weinig hulp der Overheid, nog al wat moeite en inspanning. En boven dien: dan valt men onder dezelfde bezwa rende bepaling voor scholenbouw als het bizonder onderwijs. En ja, dat kan de „ver draagzaamheid" moeilijk dragen. Wonderlijke combinaties toch! MINISTER COLIJN BLIJFT AAN DEFENSIE Marinevraagstuk vraagt volle aandacht Zoo noodig nieuwe functionaris voor Koloniën Naar de „Stand." verneemt, is te verwach ten, dat di-. H. Colijn voorshands zoowel het departement van Koloniën als dat van De fensie zal blijven beheeren. Het voornaam ste motief hiervoor zou liggen, in de nood zakelijkheid om het marine-vraagstuk, zoowel wat het materiaal als wat de per soneelsbezetting betreft, tot een goede op lossing te brengen. Gezien het nauwe ver band inzake het maritieme vraagstuk tusschen Nederland en Indië wordt in bevoegde kringen aangenomen, dat enkel een minister die hoofd van beide departe menten is, in staat zal zijn het vraagstuk tot een bevredigend einde te brengen. Naar het blad nog verneemt, moet het niet onwaarschijnlijk worden geacht dat dr. Colijn, indien deze dubbele taak hem te zwaar zou worden, als minister van Defen sie zal optreden en een nieuwe functionaris van Koloniën zal worden benoemd. Een vliegveld bij Leeuwarden De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft gistermiddag aangenomen een voorstel van B. en W. om f 492.000 beschikbaar te stel ten voor het aanloggen van een luchtvaart terrein zulks nadat B. en W. hadden toe gezegd een verhoogde subsidie aan te vra gen van de Provinriale Staten, die 30 pet. en van de Kamer van Koophandel, welke 1 60.000 in de kosten hadden toegezegd. EEN UITZETTING VAN JHR. VAN WINTER Wie hebben de beste kans van slagen? Zij, die „van alle markten thuis" en toch „gespecialiseerd" zijn! Een verslaggever van het Alg. Ned. Persbureau heeft een langdurig onder houd gehad met Jhr. Dr. P. J. v a n W i n ter, secretaris van de Ned.-Zuid Afri- kaansche Vereeniging te Amsterdam om trent de emigratie-mogelijkheden naar Zuid-Afrika. Een bedrijvigheid in emigratiemogelijkhe- en, aldus Jhr. van Winter, als zich den laat sten tijd heeft voorgedaan, is ip de geschie- aenis der Ned. Zuid-Afrikaansche vereeni ging, die al meer dan 50 jaar bestaat, onbe kend. Het is in deze tijden zeer gemakkelijk menschen te vinden, die gaarne Willen emi- greeren. Moeilijk is het echter op oordeelkun dige wijze te schiften en te remmen, aange zien de arbeidsmarkt in Zuid-Afrika aller minst werkkrachten in onbegrensde hoeveel heid kan opnemen, vooral ook omdat Zuid- Afrika het eenige land is, waar werkelijk van een „boom" sprake is en in dit verband menschen uit alle streken der wereld zich opmaken om zich in dit land een bestaan te verschaffen. Jhr. vam Winter vestigde er de aandacht op, dat de „boom" in Zuid-Afrika ten nauw ste samenhangt met de goudpremie. Door de daling van het pond sterling is het goud, dat in Zuid Afrika gewonnne wordt, in pon den uitgedrukt, meer waard. Als gevolg hiervan worden thans goudlagen ontgonnen, welke vroeger niet rendabel konden worden geëxploiteerd. De bedrijvigheid op dit gebied brengt met zich mede, dat er installaties aan gelegd, bestellingen gedaan en werkkrach ten aangesteld moeten worden. Het onderdak brengen van deze menschen geeft dan weer aanleiding tot nieuwe bedrijvigheid, welke i- een groeiende gemeenschap noodig is. Deze ..boom" is dus in zooverre eenzijdig, dat de plattelandsbevolking het in Zuid- Afrika niet goed heeft. De regeering heeft dan ook groote plannen georganiseer^ met betrekking tot irrigatieschema's. Ook hier voor zijn menschen noodig. De plannen worden echter van Regee ringswege uitgevoerd en regeeringsbe* trekkingen kunnen niet verkregen wor den, als men niet minstens 2 jaren in het land is geweest als ,3ritish Bom" en drie jaar als niet „British Born". Er zijn ons aldus Jhr. van Winter gevallen bekend, van vreemdelingen, die in Kaapstad wel voor regeeringsdiensten wer den aangenomen, maar voor wier aanstel ling men in Johannesburg of in Pretoria geen fiat wilde geven. Over het algemeen is het alleen langs bijzondere kanalen, dat Nederlandsche in genieurs in Zuid-Afrika werkgelegenheid kunnen vinden. Er zijn twee omstandighe den, die zulks, begrijpelijk maken. In de eerste plaats is er in Zuid-Afrika zeer wei nig Nederlamdsch ondernesners-kapitaal en dit feit werkt de vraag naar speciale Neder landsche technici niet in de hand. ïn de tweede plaats is er de omstandigheid, dat iemand met een hoogere opleiding, wanneer er niet in het bijzonder vraag is naar Ne derlanders, in den vreemde pas langzamer hand tot een leidende positie kan geraken. De weg hiertoe begint meestal met de ge wone practisohe uitoefening van den vak- arbeid. In vele gevallen is het maar al te waar zoo zeide Jhr. van Winter dat Nederlandsche ingenieurs en Nederlanders met diploma M.T.S. in zeer sterke mate the oretisch ontwikkeld zijn, doch voor de prac- tjjk van het handwerk, geen behoorlijke op leiding hebben ontvangen. De hoogere beroepen Wat de Nederlandsche arts betreft, deze kan in Zuid-Afrika geen practijk uitoefenen, maar moet zijn studie overdoen en krijgt slechts uiterst weinig vrijstellingen op grond van zijn bekwaamheid en vooroplei ding. Ook de architecten titel is in Zuid-Afrika zeer sterk beschermd. Men mag z.ch in Afrika alleen architect noemen wanneer men zekere examens heeft gedaan en men opgenomen wordt in de Engelsche architecten-organisatie. Mede wordt de eisch gesteld, dat men eenigen ttid practisch in Zuid-Afrika heeft gewerkt. In dien tusschentijd kan men wel als tec- kenaar werkzaam zijn, doch dan tegen zeer gering loon. Intusschen heeft dit vele Ne derlanders niet weerhouden de groote stap te wagen. Verder wees Jhr. van Winter er op, dat men niet alleen „gespecialiseerd" moet zijn, maar ook „van alle markten" thuis. B.v. in de machine-branche moet men niet alleen goed vakman zijn, maar ook zelfstandig kunnen optreden. Een voornaam ding is, dat men goed met personeel kan omgaan, v.n.l kafferpersoneel. Een electricien zal in Zuid-Afrika permissie kunnen krijgen om er te werken als hij 25 jaar oud is, en 5 jaren practijk heeft. Maar men zal van hem dan meteen vergen, dat hij zelfstandig met electrisehe machines zal kunnen omgaan, ze zal kun nen monteeren en repareeren. Wanneer iemand zijn diensten aanbiedt bij een der mijnbouw mijen, wordt hij alleen aangenomen na een zeer streng geneeskun dig onderzoek. Geen dokter in Nederland za| kunnen voorspellen, dat een dgl. persoon zoo'n onderzoek met goed gevolg zal door staan, aangezien in Zuid-Afrika.daaromtrent zeer bijzondere eischen worden gesteld- Moeilijkheden ondervinden over het al gemeen ook de chemici, aangezien de werkzaamheden in de Unie nog niet zóó zijn, dat eir door chemici belangrijke functies vervuld kunnen worden, uitge zonderd in de gouvernements-laborato- ria, waarvoor zij echter niet in aanmer king komen. Wij hebben zoo vertelde Jhr. van Win ter te onzen kantore ook nog wel eens aanvragen gehad van stuurlui van de groote vaart. Er is echter in Afrika geen koopvaar dij. Wel zijn er enkele functies van haven meester of onder-havenmeester in handen van Nederlanders, maar dat is dan puur toeval. Op het vervolg van het onderhoud, waarin Jhr. van Winter o m. besprak de kansen van kweekers, de emigratie uit de lagere beroe pen, de financieele voorwaarden, waaraan degenen, die willen emigreeren, moeten vol doen en nog enkele punten van meer alge- meenen aard, komen wij nader terug. WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Goudvoorraad met f 5.7 millioen gestegen Positie schatkist ongnnstiger De gulden heeft in de afgeloopen week aan eenige druk bloot gestaan im verband met de speculatieve ianr val op den Framschen franc. Uit de weekstaat van de Nedcrlandsoho Bank blijkt, dat niettemin de goud voorraad met 5.7 millioen is geste gen. Aanvankelijk werd het bedrag aan goud dat naar de V.S. zou zijn verscheept, ge raamd op f 8 millioen. Deze raming blijkt te hoog te zijn geweest Vermoedelijk is liet slechts f 4 millioen voor verzending naai Amerika aan de Bank onttrokken. De post muntmateriaal blijkt intusschen toegenomen te zijn van f 484.6 tot f 495.4 millioen, d.i. met f 10.8 millioen. In werke lijkheid moet er this voor ongeveer f 15 mil lioen aan goud naar de Bank zijn toege vloeid. Tegelijkertijd blijkt echter nog voor f 5 millioen gouden munten aan de Java- sche Bank te zijn afgestaan. Pttr salJo is dan ook de goudvoorraad van onze Cential. Brink toegenomen met f 5.7 millioen tot 627.9 millioen. De biimenlandsche wisselportefeuille is gestegien met f6 millioen tot f 40.3 mil lioen. De kaspositie van het Rijk is ongunstiger geworden. Het renteloos voorschot is tl.sns voor het volle bedrag opgenomen (v.w. f6.1 millioen). Uit de weekstaat valt af te lei den. dat de vermeerdering van de binnen landsche credietverlaenng geheel voor ixskc ning van het Rijk. De goudvoorraad ra het buitenland is andermaal een weinag gedaald nl. van f71,3 tot f 69.8 millioen. De rekening courantsaldi van anderen namen toe met f 24.4 millioen tot f 74.4 mil lioen. Sinds langen tijd zijn dbeschikbare middelen niet zoo groot geweest. De bankbiljef.tencircula.tie is per saldo w einig veranderd. (Db direct opeisohbate verplic1 bedragen thans f 861,5 millioen (v.w. f 837.9 mill.). Zij zijn 72 9 pCt. door goud (v.w. 74.3 pCO en voor 75.3 pCt. (v.w. 76.7 pCt.) door goud en silver gedekt. WONDERLIJK BEWAARD Tijdens het rangeeren van een trein op een der rangeerterreinen van het Centraal Sta tion te Amsterdam kwam een rangeer der te struikelen, waardoor hij dreigde door een gerangeeud treindeel te worden aange reden. De man liet zich vallen en andere arbeiders, die in de nabijheid stonden, waar schuwden den Geneeskundigen Dienst. In middels bleek echter, dat de man, door zich tijdig te laten vallen, de wagons over zich heen had laten gaan zonder dat hij door de wielen geraakt werd. Bij eerste onderzoek vielen dan ook geen kwetsuren waar te nemen, zoodat de rangeerder zich te voet naar huis kon begeven. DE MAANVISCH Te Zoutelande (Z.) is aangespoeld een exemplaar (pl.m. 1 meter lang) van de in de Noordzee zeer zeldzaam voorkomende maanvisch. Het dier is getransporteerd naar het Zoölogisch Museum, te Amsterdam. EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC De arbeidersbuurten te Amsterd worden in de laatste dagen onveilig ge maakt door een man met een bolhoed op een gele regenjas aan. Hij heeft het voorz op die woningen, waar de bewoners uit zijn. Treft hij zulk een woning aan, dan begeeft hij zich naar de beneden- of bovenburen deelt daar mee, dat de juffrouw boven of beneden koffie bij hem heeft besteld, maar dat de juffrouw niet thuis is, of men goed wif zijn de bestelling aan te nemei. te betalen. Hij woont ver weg en geeft de verzekering, dat de bestelling in orde is bovendien is het bedrag niet groot, het i: maar tachtig cent. In vele gevallen wordt het pakje koffie aangenomen en betaald. Het blijkt dar later dat de buurvrouw in het geheel geen koffie heeft besteld en dat de waarde van den i: houd van het pakje met een veel te hoog bedrag is betaald. De gevolgen zijn dikwijls heftige oneenigheden over wie de schade moot iHdetr kan maar de beste zijn Verkoop „TWEMTOL" voor Holland: DEVENTER DE POLITIECORPSEN VAN OSS Koninklijke onderscheidingen uitgereikt In tegenwoordigheid van vele rech terlijke en politioneele autoriteiten heeft de Procureur-Generaal bij het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch gistermiddag In de zittingszaal van het Hof koninklijke onderscheidingen uitgereikt aan leden van de Brigade der Koninklijke Mare chaussee te Oss en van de Ossche ge- meente-politie. Beide corpsen stonden in groot tenue voltallig opgesteld. Mr. E. Baron Speyart van Woer den zeide in zijn toespraak dat de beide Ossche politiecorpsen in de thans verleende onderscheidingen, naast een erkenning der persoonlijke verdiensten der betrokkenen, evenzeer een erkenning der resp. corpsver diensten mogen zien. Spr. zeide dit met bijzondere voldoening, omdat door de thans verleende onderschei dingen blaam, die onverdiend van meerdere zijden op het Ossche gemeentelijk politie corps is geworpen, wordt te niet gedaan. Beide corpsen hebben zeer verdienstelijk werk geleverd, beider werk leidde "tot her stel van rust en orde, tot succes; beider succes vindt thans de welverdiende beloo ning, beider belooning vindt thans gemeen schappelijk plaats. Komende tot de uitvoering der hem verleende opdracht zeide spr. dat het H. M. de Koningin behaagd heeft te verleenen: de Eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan: P. H. van Kempen, Inspecteur van Politie, tevens onbezoldigd Rijksveld wachter te Oss; in goud met de zwaarden aan: A. van der Weerd, Wachtmees ter-titulair bij het Wapen van de Ko ninklijke Marechaussee te Ossj in zilver aan: J. Leemhuis, agent van politie, te vens onbezoldigd rijksveldwachter te Oss, en aan H. A. J. ten Wes tenend, agent van politie, tevens on bezoldigd rijksveldwachter te Oss; in brons met de zwaarden aan: J. W. van den Berg, Marechaus see te Oss. De procureur-generaal zeide graag de eerste te zijn om de ónderscheiden man schappen geluk te wenschen. Evenals aan de reeds onderscheidenen opperwachtmees ter Mintjes en wachtmeester De Gier over handigde mr. Baron Speyart van Woer den aan de nu geridderden, behalve het groote ordeteeken, ook de kleine draag- uiedaille. Spr. huldigde vervolgens zijn voorganger, mr. Th. Matljon, die de bestrij ding der Ossche criminaliteit, welke tot zoo'n groot succes leidde, had aangepakt en georganiseerd. Vervolgens spraken nog de oud-procureur- generaal mr. Mathon en burgemeester Ploegmakers (Oss). Daarna hebben de aanwezige autoriteiten de onderscheidene manschappen geluk ge- wenscht. FELLE BOERDERIJBRAND Drie en dertig stuks vee in vlammen Te Oldemarkt de boerderij van de wed. Meinen tot den grond toe afgebrand. De oorzaak is onbekend. Niets kon worden gered. De brandweer kon in verband met een defect aan de slangen niets uitrichten. Dertig stuks hoornvee en drie paarden kwa men in de vlammen om. De schade is aanzienlijk. AUTO TE WATER Ernstig gewonde gered Een vischauto, afkomstig uit Monniken dam, is onder Landsmeer, ter hoogte van de Noorder Begraafplaats, op den weg AmsterdamPurmerend 't Noordhollandsch Kanaal ingereden. De bestuurder van de auto, die met groo te snelheid in de richting Purmerend reed geraakte in een bocht de macht over het stuur kwijt, waarna het voertuig door het hek. dat ter beveiliging in de bocht is aan gebracht, liet water inreed. Inzittenden van de volgende vrachtauto snelden onmiddj lijk toe en trokken don bestuurder, die zich alleen in de cabine bevond, uit den wagen Do man. die met zijn hoofd door de voorruit was geslagen, is met een auto naar een geneesheer in Broek in Waterland ge bracht. Hij bleek een ernstige hoofdwond te hebben opgeloopen, doch kon later naar zijn woning te Monnikendam worden vervoerd. DOODELIJK MIJNONGELUK In de mijn Adolf bij Kerkrade is de gehuwde mijnwerker P. M. uit Merkstein tiTecfhon twee kolenwaeenties doodgedrukt. NIEUWS VOORNAAMSTE Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Medegedeeld wordt, dat Dr Colijn het voor* nemen heeft blijvend het Departement tan Defensie te beheeren. Emigratiemogelijkheden naar Zuid-Afrika* ZOLDERING INGESTORT Op het Waterlooplein te Amsterdam Arbeider gedood Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf hae in perceel Waterlooplein 53 te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats, dat het leven kostte aan den 50-jarigen gehuwoen arbeider L. Wa terman. Hij werd bedolven onder een instortende zoldering. In het gelijkvloersche gedeelte van ge noemd perceel is een pakhuis gevestigd, waar karren, stellages, koopwaar etc. lig gen opgestapeld. Daar het naastgelegen pakhuis, waar even eens stallen liggen opgeslagen, wordt ver bouwd, was dtT inventaris hiervan tijdelijk ondergebracht in perceel 53. Om ruimte te krijgen was ixi het achtergedeelte over de geheele breedte, ongeveer 8 meter, en tot een diepte van ruim 6 meter, een tusschen- zolder gemaakt, oie op zware balken rustte. Op deze geïmproviseerde zolder was een groot aantal marktstallen opgeslagen. Op het fatale oogenblik, kwart voor vijf, was Waterman, die 's avonds als stalbaas dienst ;doet, in bet achtergedeelte werkzaam en bevond hij zich dus onder liet hulpzol dertje. Plotseling braken twee zware steunbalken. Met donderend gekraak kwam het houtwerk naar beneden, waaronder Waterman werd beaolven. Onmiddellijk werden brandweer, Genees kundige Dienst, en politie gewaarschuwd en reeds enkele minuten later was de brand weer vau de hoofdwacht Ruyterkade druk bezig met het opruimingswerk. Er was nog hoop Waterman lovend aan te treffen. Weldra kon het lichaam onder het hout werk vandaan worden gehaald. Waterman bleek een balk op het hoofo te hebben ge kregen en moet op slag dood zijn geweest. Bij het onderzoek naar de mogelijke oor zaak bleek, dat in een der beide bezweken balken op de plaats van de breuk een zware knoest zat. Het onderzoek wordt voortgezet. DE MOTOR IN DEN MIST De motorist verdronken De heer W. de Bruijn uit Sas vanGenl is 's avonds, toen hij per motorrijwiel huis waarts keerde tengevolge van den zwaren mist nabij de electrisehe Centrale in het kanaal Gent—Terneuzen gereden en ver dronken. Het lijk werd eerst 's morgens op- gedregd. Het slachtoffer was circa 32 jaar oud en ongehuwd. De heer C. Seijen uit Sas van Gent, die met zijn rijwiel eveneens nabij dezelfde plaats in het kanaal geraakt was. wist zich zwemmende te redden. Hij bekwam geen letsel en werd per auto naar huis gebracht. PAARD OP HOL GESLAGEN Man levensgevaarlijk gewond Te M e y e 1 (L.) is de twintig-jarige land bouwer H. Verstappen onder een kar ge raakt en levensgevaarlijk gewond. Door nog onbekende oorzaak sloeg een door V. aan de teugels geleid paard op hol en kwam V. te vallen, waarbij hem een der wielen van den wagen over het lichaam ging en zijn borstkas ingedrukt werd. In zeer ernstigen toestand werd V. naar het St. Laurentius Ziekenhuis te Roermond overgebracht Het paard is later tot staan gebracht; dc kar is ernstig beschadigd. EEN „VROEDE VADER" Te Princenhage (N.Br.) had de ge meenteraad een speciale ambtenaar voor steunverleening en werkverschaffing be noemd. Onder de sollicitanten bevond zich ook het raadslid J., die zelf steuntrekker is. J. had met eenige andere raadsleden een motie van afkeuring tegen deze benoeming ingediend. De door B. en W. aanbevolene werd benoemd en trad op 1 November in functie. Hij voerde terstond een scherpere controle in, waarbij reeds spoedig bleek, dat het raadslid-steuntrekker J. meer steun ge noot, dan waarop hij recht kon doen gelden. Bij een naar aanleiding daarvan ingesteld verder onderzoek bleek bovendien, dat J. gedurende geruimen tijd inkomsten uit een nevenbetrekking had verzwegen, daardoor onrechtmatig steun had getrokken en aldus de gemeentekas had benadeeld. B. en W. hebben thans in afwachting van een nader te nemen beslissing het raadslid steuntrekker van de steunregeling geschorst. Niettemin weigert deze zijn mandaat als raadslid ter beschikking te stellen, waarover in verschillende kringen groote ontstemming bestaat. BRANDSTICHTING Begin October is te Soesterberg een timmerfabriek afgebrand. Hoewel reeds aan stonds vermoedens van brandstichting aan wezig waren, was dc aangerichte verwoes ting van dien aard, dat door de politie niet kon worden ingegrepen.. Thans is gebleken, dat in het in de nabij heid van de fabriek gelegen leegstaande woonhuis (de bewoners waren inmiddeis naar Rockanje vertrokken) vijf brandhaar den waren aancehrarht die op zorgvuldige wijze door het aanbrengen van betimmerin gen of op andere wijze aan het oog waren onttrokken. Gebleken is thans, dat de vroe gere eigenaar, bewoner van de fabriek M. v. d. L. getracht heeft eerst het woonhuis le laten verbranden, een poging, welke echter vermoedelijk door den geringen luchttoevoer is mislukt, waarna tot bovengenoemde ca mouflage was overgegaan. De vermoedelijk hierop gevolgde poging bij de fabriek lever de meer succes op. Van uit Rockanje naar Soest overgebracht heeft v. d. L. tegenover den inspecteur aldaar de poging tot brand stichting in de woning bekend. De brandstich ting in de fabriek blijft hij tot heden nog ontkennen. De man is inmiddels naar het huis van bewaring te Utrecht gebracht. De Tweede Kamer heeft de Militaire Pen* sioenwetten goedgekeurd en is daarna be gonnen met de behandeling van Sociale Zaken. Afdeelingen van 'f tweede legercorps heli* ben aan het noorderfront Baram, Tendla eni Fanta bezet en sterke afdeelingen AbessijneH verslagen. Aan het zuiderfront heeft nabij Doio ent treffen plaats gehad, dot 5 uur dtturde, eu, waarbij Abbessijnsche concentraties volko men werden verslag en. De Abessijnen berichten, 'dat de troepen van generaal Graziani op de vlucht zijn ge slagen en terugtrekken in de richting vart Walwal cn Gcrlogoebi. i Verschenen is 'de Memorie van 'Antwoord op de Begrooting van Landbouw en Vis* scherij. De 23ste partij van de schaakwedstrijd EuweAljechin is afgebroken in voor Euwt gunstige stelling. Een uitvinder in arrest Wegens diefstal van twee anto's De bekende W., die destijds de vroeger» plaats van zijn inwoning, Wolvega, en "ook! overig Nederland in opschudding heeft ge bracht met zijn z brandstoflooze motor, een uitvinding, welke, naar later bleek, al leen in de fantasie van den jongeman bleek" te bestaan, bevindt zioh thans in arrest in het politiebureau te Zwolle wegens dief stal van twee auto's, fhuisbehoorende in deze gemeente. De diefstal werd ontdekt door rechercheur Biemans. die op de Melkmarkt te Zwolle een auto zag, welke vrij nauwkeurig aan de beschrijving van de verdwenen auto van pastoor J. F. H. Eahuis te Zwolle beant woordde. Hij wachtte bij de auto tot de be stuurder zou komen opdagen. De verklarin gen van dezen jongeman, die sprak van eeit auto van W., waren niet afdoende om ver trouwen te wekken, weshalve auto en be stuurder meegenomen werden naar het po litiebureau. Het onderzoek wees uit dat de bestuurder was een zekere N.. wiens vader in Blesso (gem. Weststellingwerf) een auto-verhuur- affaire dreef. Deze N. wist te vertellen dat de auto toebehoorde aan J. W., die de wagen: bij zijn vader had gestald, onder mededee- ling dat bij vrij gebruik kon maken van de auto. Inderdaad heeft N zulks gedaan, en zoo was diens zoon naar Zwolle geko men en liep in de val. Inmiddels was pastoor Eshuis gewaarschuwd, die in de beslag ge nomen auto zijn wagen herkende. Op last van den Commissaris van politie, toog rechercheur Biemans met eenige agen ten naar de garage in Blesse. Hier kwam \V„ spoedig opdagen. Allereerst werd hij gefouil leerd, en op hem werden gevonden auto papieren ten name van Ds Valeton. te Zwolle, wiens auto zich inderdaad in dio garage bevond. Onmiddellijk werd de politie te Zwolle gewaarschuwd en het bleek, dat Ds Valeton nog niet eens wist, dat zijn auto gestolen was. Hij meende dat do wagen nog rustig voor zijn huis 6tond. Inmiddels .ging de politie in Blesse ovei' tot arrestatie van W. Deze, alsmede de ga ragehouder N. en de wagen van Ds Valeton werden naar Zwolle overgebracht. Hier wer den zij aan een scherp verhoor van den commissaris van politie onderworpen, welk verhoor tot twee uur 's nachts duurde. Tijdens de strikvragen viel W. ,door de mand en bekende op 20 November de auto van pastoor Eshuis te hebben gestolen en Maandagmiddag de auto van Ds Valeton. Er stond verder in de gnrasre nog een derde auto. alsmede een motorrijwiel door W aangebracht Deze derde auto had hij reeds geruild met den ga racehouder. Naar de herkomst van deze auto en van het motorrijwiel wordt nog een nader onder zoek ingesteld. W. reed zonder in het bezit te zijn vaa een rijbewijs. Doodelijke auto-ongelukken Te Veldhoven (N.Br.) is de 69-jarige weduwnaar J. Dillen uit het Liefdehuis bij het oversteken van den provincialen weg door een personenauto, bestuurd door A. v. D. uit Veldhoven, gegrepen. De man werd opslag gedood. Het slachtoffer heeft vermoedelijk, door dat hij doof is de signalen van den automo bilist niet gehoord. ATTeJTf1ime£ein is het vÜfjarig jongetje M.. dat toen het paard van Sint Nicolaas steigerde wegliep en daarbij onder een auto bus geraakte in het St. Canisius ziekenhuis de bekomen verwondingen overleden. DOODELIJKE VAL Men meldt ons uit Rotterdam: De 50-jarige schipper R. Krikke is Maandag aan boord van zijn schip „Hollaudia" in het 4 M diepe ruim gevallen. Met een schedel- breuk is hu opgenomen en door den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingei vervoerd. Aldaar is hij aan de bekomen verwondingen, overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1