BERT rodlOjj IN ONZEKERE TIJDEN ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Binnenland DE ONDERWIJS- BEGROOTING Minister beantwoord opmer kingen van de Tweede Kamer Geen verhooging van leerplichtigen leeftijd De wereldjamboree 'Aan de Memorie van Antwoord op de Onderwijsbegrooting voor 1935 wordt het volgende ontleend: De vraag, of de Minister bereid is meer eenheid in onderwijsmethoden te bevorde ren door althans voor de lagere school voor elk vak één methode te doen uitgeven, wordt door den Minister afgewezen. Aan de uitwerking van het Grondslagen- ontwerp is de Minister niet voornemens iii de twee jaar ministerieel leven, waarop hij nog mag rekenen, zijn aandacht te geven. 1-Iet cursus-ontwerp komt voor intrek king in aanmerking. Behandeling van dit ontwerp in afzienbaren tijd kwam den Minister volstrekt onmogelijk voor. Ook het voorbereidend onderwijs komt op zijn werkprogramma niet voor. Hij acht veel eer de vraag gewettigd, of bet Rijk zich niet geheel van dit terrein moet terugtrek ken. Het kweekschool-ontwerp kan naar het oordeel van den Minister thans niot voor behandeling in aanmer king komen. De Minister is voornemens binnen af zienbaren tijd een Nota van Wijzigingen in te dienen op het wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs en op dat tot wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet. Hij hoopt bovendien, dat het nog mogelijk zal blijken, de aanhangige wijzigingen van de L. O.-wet in het Staats blad te brengen. Verhooging van den leerplichtigen leef tijd moet in dezen tijd gerekend worden tot de onvervulbare wenschen. Wat de differentiatie en de doelmatige distributie van alle voortgezet onderwijs op de lagere school tot aan de universiteit of hoogeschool houdt de Minister zich gezet bezig. Daarnaast houdt hij zich bezig met het onderwerp van de opleiding der leer aren voor hun paedagogischc taak. Het doceeren van een hoogleeraar aan meer dan één universiteit is een denkbeeld, dat ongetwijfeld ernstige overweging ver dient. De vervulling van de vacature van een hoogleernar in de Geschiedenis te Utrecht is in overweging. Het rapport der commissie-Bolkcstein heeft de Minister in studie genomen. Hij heeft aanvankelijk den indruk, dat de voorstellen niet zonder meer voor verwe zenlijking vatbaar zijn. Of het mogelijk is zonder overwegend bezwaar één of meer Rijks Hoogere Burger scholen, met name in Noord-Holland, op te heffen, zal de Minister nagaan. De Minister verdedigt een nader ontwerp der reorganisatie van het nijverheids onderwijs en wijst erop, dat door de om zetting der ambachtsscholen het bestaande apparaat nagenoeg zonder verhooging van kosten 50 pet. meer leerlingen zal kunnen opnemen. Aan de opheffing van O. L. S. is nog niet een einde gekomen. Van de wettelijke regeling betreffende de afvloeiing van onderwijzers aan lagere scholen is de noodzakelijkheid niet geble ken. De Wereldjamboree Op verzoek van de ver. „De Ntder- landsche Padvinders" zal de Wereld jamboree in 1937 in ons land worden gehouden. Deze beslissing acht de Minister van groote beteekenis. De Minister heeft zich bereid verklaard te bevorderen, dat de regeering tot 20.000,deelneemt in het te vor men garantiefonds. Conflict in de sigarenindustrie Noorkomen Voorstellen van werkgevers aanvaard Maandag werd te Nijmegen een besloten vervolg congres gehouden van den Ned. R.K. Tabaksbewerkersbondin verband met na dere voorstellen der werkgevers inzake de loonsverlaging. De voorstellen vani de werkgeversorganisa ties werden aanvaard, waardoor staking is Noorkomen. i O"1 Naar de „Maasbode" verneemt, houden de not gewijzigde voorstellen een loonsverlaging in lot een maximum van vijf procent; voor som mige groepen blijft men beneden deze norm; voor andere groepen houden do voorstellen zelfs een kleine loonsverhooging in. De Chr. bond van tabaksbewerkers, wel ke ongeveer 1000 leden omvat, had reeds eer w der de voorstellen aanvaard. De Ned. bond mot 4000 leden on de federatie met circa 1500 ihjk| leden hebben nog geen beslissing genomen. De R.K. bond telt S000 leden. SCHAKEN OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP De 22ste partij remise De twee en twintigste partij van de match om het wereldkampioenschap Schaken is na slechts 17 zetten in remise geëindigd, waardoor de stand thans 1111 is geworden. Aljechin bood remise aan en Euwe accepteerde. De 23ste partij te Amsterdam De 23ste partij EuweAljechin zal wor den gespeeld hedenavond in de Beurselub in het gebouw van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. De partij zal worden aangevangen te 6.30 uur. De lezers worden er op attent gemaakt t'at aan de zaal geen kaartverkoop zal ge schieden. GENEESMIDDELEN, DIE AANGEPREZEN WORDEN Geen bezwaar tegen nieuwe wegen Rede van Z.Ex. Jhr. Mr. D. J. de Geer te Delft Voor do Chr. Hist, kiesvereeniging te Delft trad gisteravond in het Gebouw voor Cbr. Belangen als spreker op Z.Ex. de oud- minister Jihr. Mr. D. J. de Geer. De voorz. de heer M. v. d. Berg leidde den spreker in. De heer De Geer wees er op hoe „in onze kere tijden" zooveel verandert, dat. zoowel op sociaal, economisch als op maatschappe lijk en staatkundig gebied de bakens verzet moeten worden. In welke male, op welk gebied en in wel ke richting is niet altijd even duidelijk! Binnen 15 jaar hebben wij op velerlei ter rein zeer tegenovergestelde dingen gezien. Wat. als na-oorlogsche vrucht was opge bouwd is in zijn tegendeel veranderd. Gewe zen werd op de internationale verhoudingen en ook op begrippen als democratie. Het is daarom dat wij geen conclusies durven trekken. Wij leven nog in een tijd van gisting. Voor tweeërlei gevaar waar schuwt de heer De Geer: le niet alles wat nieuw is toe te juichen als een middel om uit de ellende te geraken; 2e niet de oogen te sluiten voor de zich voltrekkende veranderingen waar toe nieuwe wegen zullen moeten wor den ingeslagen. In oit venband merkt spreker op dat er op het Staatkundig terrein vele kwakzalvers rondgaan. Wij willen echter onze vrijheid behouden en die van onze kerk. In verdraag zaamheid met elkander leven. Wij verfoeien spionage en ontzeggen den staat het recht om overal in te grijpen Ook op economisch terrein komt men met geneesmiddelen. Het is het plan van den arbeid,waarvoor spreker groote waardeering heeft, doch het brengt slechts twee oude bekenden: a. uit voering van openbare werken; b. industria lisatie. Wat het laatste aangaat: ook de re geering heeft dit op haar program staan. Spreker noemt als bezwaar dat nieuwe be drijven concurrentie zullen doen aan reeds bestaande ondernemingen. Ook zal de export er door worden gedrukt. Aan openbare werken werd reeds geduren de de laatste 15 jaren 1500 millioen gulden besteed, voor aanleg van wegen, kanalen, Zuiderzeewerken e.d. Het plan van den ar beid wil 200 millioen uitgeven per jaar ge durende 3 jaar. De vraag rijst of er zooveel tegen matige rente geleend kan worden, en of er voldoende productieve werken gevon den kunnen worden. Dan ie er nog de vraag of de jaarlijksche begrootingen rente en af lossing zullen kunnen dragen, terwijl deze nu al niet sluitend zijn. De verlaging van de steunbedragen en verhooging van belasting kunnen deze bezwaren niet te niet doen. Indien er geen blijvende oplveing komt zal men na zes jaar met verzwaarde 1 as ten zitten. Als ander geneesmiddel wordt aangediend de afschaffing van het evenredig kiesrecht Spr. erkent dat hieraan bezwaren zijn ver bonden. Het heeft met name de eeredienst van het cijfer naar voren gebracht. Dat door de splinter-partijtjes geen parlementaire kabinetten gevormd kunnen worden betwist spreker aan Jhr Mr D. 1. de Geer de hand van de feiten der laatste jaren. Reeds voor de invoering van het evenredig kiesrecht was er een extra parlementair kabinet Cort v. d. Linden). Na de invoering van de evenredige verte genwoordiging is de vorming van parlemen taire kabinetten ook niet afgestuit op de kleine partijen, doch door onderlinge ver schillen hij de groote partijen, wat spreker met voorbeelden staaft. Men moet ook de voordeelen niet vergeten. Een daarvan is, dat de partij, zichzelf kan blijven. Het oude stelsel gaf aanleiding tot overleg, beloften, zelfs beginselverzaking was moge--, lijk. Men zou ook kunnen overgaan op het Engelsche stelsel met zijn relatieve meer derheid met uitsluiting van herstemmingen. Het bezwaar hiertegen is, dat minderheden niet de minste invloed kunnen uitoefenen en dus tot onmiddellijk overleg overgaan. De heer De Geer heeft hierna nog gespro ken over de aangekondigde grondwetsherzie ning. Waarom zullen wij als christen be zwaar maken tegen groei als de overheid als goede hovenier deze leidt. Spreker wijst in dit verband op de aangekondigde grond wetswijzigingen om door art. 194 meer kans te geven aan de organische-maatschappij-ge- dachte, wellicht ook aan het organisch kiesrecht. Gewezen wordt op het artikel, waarin geregeld wordt het zitting nemen van revolutionaire volksvertegenwoordigers. Zij immers bcoogen het. staatsl>ostel omver te werp enmet schending van de grondwet wat een onhoudbare toestand is. Artikel 7 maakt thans slechts repressie mogelijk van geval tot geval. Met handha ving va'n de vrijheid van drukpers moeit te gen abnormaliteiten kunnen worden opge treden door het kwaad in de kiem te stuiten. Tegen inslaan van nieuwe wegen moet niet worden opgezien. Noodig is friscliheid van geest bij alles'wat verbetering en ver nieuwing behoeft Op deze rede volgde een korte pauze.. Na heropening heeft Jhr. De Geer enkele vra gen beantwoord die waren gesteld door den heer v. d. Ilclm, burgemeester van Pijnacker, Ds. Joh. Langman, Ned. Herv. pred. te De Lier, oud kamerlid en de heer- v. d. Waal. Na beantwoording wektë"de~spreker de aan wezigen op om in de zeer dónkere dagen waarin wij leven vast, te houden aan Tiet. Chr. Ilist. beginsel. Wij wandelen in menig opzicht in den mist doch weten dat oe Heer- regeert Dit geeft troost en licht. Hij vraagt daarnaast van ons dat wij onze plicJit doen, Laat ons de lampen brandende houden op dat als deze hij de kleinmoedigen uitgaan, wij ze van onze olie kunnen mededeelen. Na een dankwoord van den voorz. ging Jhr. De Geer in dankgebed voor. GEMENGD NIEUWS AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Bij Schagcrbrug is de 20-jarige G. Kuit te 't Buurtje op den Schagerweg, ter- rijl hij op zijn rijwiel zat, aangereden door een hem achterop komende auto. De auto reed na de aanrijding, zonder gestopt te hebben, door. De jongeman, die tegen de grond werd gesmakt, bleek ernstig aan :len rug gewond te zijn. Hij is per auto naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De politie heeft de zaak in onderzoek. Te Wassenaar is Maandagmiddag op den rijksstraatweg de heer G. uit Amster dam hij het Kerkehout met zijn motorfiets tegen een auto, bestuurd door B., uit Voor- schoten, gebotst. De laatste had een teekei* gegeven van richtingverandering, hetgeen niet door G. was opgemerkt. De motorrij der reed tegen het aehterspatbord van ae auto en werd over den weg geslingerd, rbij hij een ernstige wonde aan den rechterarm en eenige schaafwonden opliep. Hij is per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. Te Amsterdam zijn Maandag bij de kruising van den Haarlemmerweg en Hoofdweg twee wielrijders aangereden door een auto. De wielrijders kwamen den Haar lemmerweg af, terwijl dé auto den Hoofd weg zou opgaan. Beide wielrijders werden tegen den grond geslingerd. Zij zijn beiden naar het Tesselschade-ziekenhuis gebracht. Eén kon dadelijk naar huis gaan; de ander werd in observatie gehouden, omdat hij klaagde over pijn in den rug. Op de Valentijnkade is de 14-jarige jongen C. B. van een vrachtauto gevallen en zoo hard terecht gekomen, dat hij een hersenschudding opliep. Hij is ter verple ging in het Binnengasthuis opgenomen. Op het Kwakersplein is een 15-jarige jongen door een auto aangereden. Een dij beenfractuur was het gevolg van dit ver keersongeluk. In de Albert Cuvpstraat bij de Frans Halsstraat reed een ii-jarige jongen op de fiets en week plotseling links uit Vlak ach ter hem reed een auto, waardoor hij gegre pen werd. Met een bloedende hoofdwonde is de jongen naar het Binnengasthuis ver voerd. Bij Zwolle is de motorist Bolten uit Zwolle hij het uitwijken tegen lage steenen verkeerspaaltjes bij de Berkummerbrug ge botst. De bel ijders werden van het rijwiel geslingerd. De duo-passagier mankeerde niets, maar Bolten bleef bewusteloos ligger en het duurde vrij lang voor hij eenigszins hij kennis kwam. Met een ernstige hersen schudding en bloedende verwondingen aan het hoofd, word hij naar het Gem. Zieken huis te Zwolle overgebracht. Te Axel (Z.) heeft op den hoek van de Weststraat een botsing plaats gehad tus- schen 'n personenauto en 'n motorrijder, een zekeren v. d. Vijver. De motorrijder werd tegen de straat geslingerd en liep ernstige hoofdwonden op, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Te Nieuwe r-A m s t e 1 is op den Am- stelveenschenweg de 43-jarige J. Worp uit Amsterdam, door het springen van een hand met een licht motorrijwiel tegen een boom gereden. W. kreeg hierbij ecn^ her senschudding en moest naar een zreken- huis worden overgebracht. Te Tilburg is in de Koestraat de mo1 torrijder H. S. tegen een auto gereden. Ilij kwam te vallen en bekwam een gecompli ceerde rechteronderbeenfractuur. Door den G. G. en ,G. D. is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Te Amstenrade (L.) werd zekere G. V. uit Susteren bij het oversteken van de Beekstraat door een passeerende auto aan gereden Met zware verwondingen werd ho slachtoffer opgenomen en in zeer ernstigeh toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Sit- tard overgebracht Bij Wouw (N.Br.) had 's avonds de 55- jarige sigarenmaker v. d. K. een danshuis bezocht. Met zijn fiets aan de hand wilde hij bij een café den weg oversteken. Hij lette er daarbij niet op dat uit de richting Roo sendaal een luxe auto kwam. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. Van der K. werd tegen den grond geslingerd en bekwam zeer ernstige verwondingen aan het hoofd. Na ter plaatse verbonden te zijn is v. d. K. per auto naar een ziekenhuis te Roosen daal vervoerd. Zijn toestand is levensgevaar lijk. Den automobilist, van E. uit Roosen daal, treft geen schuld. HET AUTO-ONGELUK BIJ BEDUM Bij het door politie en vokhvacht van <J? gemeente Bedum ingestelde onderzoek naar de oorzaak van het vreeselijk auto- ongeval, waarbij drie personen verdronken, is gebleken, dat (tï bestuurder Ouwsema waarschijnlijk door iets is afgeloid; «aar door kon hij zich niet herinneren. Hij ver klaarde ook, dat de auto in de eerste ver snelling stond, doch dit bleek niet juist te zijn. Bij het onderzoek van den wagen kon n.l. worden vastgesteld, dat deze toen het ongeluk gebeurde in de derde versnelling heeft gestaan. Het onderzoek heeft overigens uitgewezen, dat de bestuurder met geringe snelheid heeft gereden en dat hem geen schuld treft. UIT DE A.R. PARTIJ STATENCENTBALE DORDRECHT De Statencentrale van de a.r. kiesver- eenigingen in het Statondistrict Dordrecht hield Zaterdagmidaag in Dordrecht haar j aar ver ga de r h ig. De Voorzitter de heer A. M. Brouwer in Goreum toonde aan dat de laatste uit slag der verkiezingen de noodzakelijkheid fan verhoogde actie ten ernstigste aan- ivijst. Een belangrijke taak voor de kies1- fereenigingen is o.m. het bevorderen van de Chr. pers. Nog teveel van onze gezinnen lezen een „neutrale" krant. Spr. wekte op. meer vergaderingen te beleggen dan ge woonte is om de innerlijke kracht te ver sterken. Het jaarverslag van den secretaris'Dr. T. Karsemeijer van Dordrecht, kenmerkte 1935 als een jaar van innerlijke beroering, aanspoort tot, eenheid en toegewijd sa menwerken. Bijna alle plaatsen gingen bij de stemming achteruit. Om gelijk te blijven hadden 2881 meer stemmen moeten zijn be haald. Een der belangrijkste middelen otn verdere inzinking te vooorkomen ziet het bestuur in dé dagelijksche voorlichting door de Chr. pers, waarvoor het daarom extra aandacht vraagt. Zoowel voorzitter als secretaris herdachten liet trouwe sta^ tenlid den heer Sterk, die in dit voorjaar door den dood werd weggenomen. Na het verslag van den penningmeester, den heer K. A a n t j e s van Bleskensgraaf, werd in de vacature van wijlen den heer G. R. Sterk (Ned. Hervormde vacature) gekozen de heer D. Hakkesteegt, Hoornaar, terwijl bii acclamatie als bestuursleden werden herkozen de heeren J. J.'Bouman van Dordrecht. A M. Brouwer van Gorcum en A. P i e r ha gen. van Streefkerk. ?t woord was daarna aan den heer H. Die nier, directeur-hoofdredacteur van „De Rotterdammer", die sprak over Partij Pers. (Zie elders in dit blad). Het einde van een Sint-Nicolaasfeest Te Nijmegen heeft op den Oranjesingel een ernstig ongeval plaats gehad. Toen Sint Nicolaas, omstuwd door kinde ren den weg overging naderde uit tegenover gestelde richting een autobus. Het pa-ara van den Sint begon te steigeren met het gevolg dat de kinderen naar alle kanten uiteenstoven. Hierbij liep een vijfjarig jongetje, zekere N tegen de autobus op. Met een diepe hoofdwonde werd hij in le vensgevaarlijke toestand naar het Sint Canï- sius ziekenhuis overgebracht. Twee andere jongetjes werden licht ge wond. DE CANDIDAAT-KOK Een vermogend ingezetene van Bussum vond een dikke enveloppe in zijn bus, waar van de inhoud bleek te bestaan uit een pas poort, drie getuigschi'iften en een brief van een kapitein van een te Marseille liggende boot, waarin gemeld werd, dat. er een betrek king als kok vrij was, mits de uitverkorene onmiddellijk naar Marseille zou vertrekken. In een begeleidend schrijven vroeg de schrijver of de vermogende ingezetene hem ook reisgeld kon verschaffen. Alvorens daartoe over te gaan, nam de ontvanger van den brief de politie in den arm. Een rechercheur stelde zich verdekt op en na het onderhoud met den candi- daat.-kok, was er reden don man aan te .houden. Toen de politie informeerde, bleek het, dat de man niet brandschoon was. De getuigschriften waren valsch, het pas poort was veranderd, de brief uit Marseille was geschreven door een vriend, die daar woont. Het was te doen geweest om het reis geld; indien hij een reisbiljet zou hebben gekregen, zou hij dit hebben ingewisseld. De man, de 29-jarige H., veroeft nog te Bussum. waar men meer omtrent den vriend te Marseille wil te weten komen. EEN EIGENAARDIGE GARAGE Onder Heesch (N.Br.) stond 's avonds een expediteur met zijn vrachtauto aan de rechterzijde van den Rijksstraatweg om vee uit zijn wagen te lossen. De laadbrug was aan de achterzijde van de vrachtauto neerge laten en zoodoende was het rooae achter licht niet te zipn. Op het oogenblik, dat hij zijn laatste beest had uitgeladen en naar zijn stal bracht, na derde een kleine auto. De chauffeur bemerk te den grooten vrachtauto te laat op en reed met een flinke vaart de laadbrug op en den auto in. Door de groote vaart schoof door de botsing tegen de cabine de groote wagen ongeveer vijftien meter vooruit. Toen pas bemerkte de chauffeur van de luxe wagen waar hij was. De man zette kalm achteruit en reed zijn onvrijwillige garage weer uit. Daarna zette hij, alsof er niets gebeurd was, zijn tocht naar Grave voort. Later werd de man aangehouden, daar hij nogal eenige verwoestingen in den vracht auto had aangericht. HUIDENDIE VEN GESNAPT Uit een pakhuis bij het openbaar slacht huis te Breda werden in den nacht vau Donderdag op Vrijdag ten .ïodeele der firma W., een zestiental koehuiden ontvreemd, wegende gezamenlijk ongeveer 509 kg. Door samenwerking van de polite te Breda, Dor drecht, Rotterdam en de marechaussee t>; Moeilijk is deae diefstal vrij spoedig opge helderd. Men heeft de daders Zondagavond kunnen arresteeren. Het waren de gebr. S.. te Ket.hel en de kermisreiziger S. te Breda, die aklaar met zijn woonwagen stond. Ze zijn naar Breda overgebracht en in verze kerde bewaring gesteld. De amokpartij BUITENZORG, 26 Nov. (Aneta). Inzake de amok partij, waarbij 13 personen gedood en d/ie gewond werden, wordt nader ge meld, dat de toestand der gewonden gun stig is. De door den dader gestichten brand ver woestte 11 huizen, 8 daroegas (schuren) en 7 loemboengs (rijstvoorraden). De moordenaar meldde zichzelf bij de politie aan. Doodelijke auto-ongelukken Op 11 October jl. had op den rijksweg on der Arnemuiden een auto-ongeluk plaats, waarbij mevr. Klinkenburg, echtge- noote van don gomeente-geneesheer te ïer- seke. verwond werd. Thans is deze 62-jarige dame oan de gevolgen van liet ongeluk in het ziekenhuis te Goes overleden. Het drie-jarig dochtertje van de familie W., dat Maandagmiddag op de Baarloosche- straat te Blerick door een auto is aange reden en naar het ziekenhuis te Venlo werd vervoerd, is aldaar in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen be zweken. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te München 767.S. Laa-rste stand te Akureyri 720.3. Stand vanmorgen halftwaalf 762.7. WEERVERWACHTING Matige tot krachtige, later afnemende Z.W. tot W. wind, tijdelijk opklarend, aan- arakelijk nog kans op regen. Zachter. ALGEMEEN WEERjlVERZICHT De diepe depressie bij IJsland begint af te ?men. Zij breidde zich verder over Scan dinavië uit zonder dat de vorst uit Zweden 5g is verdreven. Het hooge drukgebied heeft zich naar Midden-Europa verplaatst. In het Z.W. stijgt de barometer weer. Ten W. van de Britsche eilanden stormt het uit West; aan de Noorsche kust uit Z.W. Aan onze kust waait een krachtige Z.W. wind. Op IJsland en in N. Engeland valt sneeuw. Ierland en de Faroër hadden zware regen. Overigens is nog weinig neerslag gevallen. In Frankrijk en Z. Duitscbland is bij windstilte on mist de temperatuur nog vrij ver onder het vriespunt gedaald. Ook vi de Finsche Golf wordt nog vorst gemeld. Bij ruimende en afnemende wind ls e*n minder koude nacht met overdag weinig veranderde temperatuur te wachten. STORWWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen te 9.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Weest op uw hoede! TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 4.2 C. 27 NOVEMBER Zonsopgang 7.42 uur, zonsondergang 3-53 uur Maan op v.m. 9.24 uur, onder nam. 4.36 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 27 NOVEMBER Van 's avonds 4.23 uur tot 's morgens 7-10 uur |er moeder's parapluie loopt Zus als eeo groote meid I Stevige schoen» tjes, warm Ingepakt haar deert geen regen 1 Geen vrees voor kou vatten Moeder gaf haar 'n Wybert tabletje. 50 35 - 20 ct RUBRIEK^ WOENSDAG 27 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Zang en harmonium. 12.15 Kwartetconcert. 1.45 Gram.pl. 2.15—3.00 Vioolrecital. 3.15 Chr. Lectuur. 4.00 Orgelspel. 5.00 Kinder uur. 6.00 Landbouwpraatje. 7.00 Berich ten, reportage. 7.30 Harmonieconcert. 8.00 Berichten. 8.15 Toespraak Min. de Wilde. 8.25 Arnh. Orkestvereen. 9.00 Lezing. 10.25 Berichten. HILVERSUM H 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. en pianospel. 9.00 Viool en piano. 9.30 Lezing. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 VARA-Tooneel, orgel en lezing. 12.00 Gram.pl. 1.001.45 De Bo hemians. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Fan tasia. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orvi- tropia. 6.20 De Zonnekloppers. 6.45 Sport- uitzending. 7.00 De Flierefluiters. 7.30 Lezing. 7:57 Berichten. 8.05 „Der Frei- schütz", Weber. 9.30 Berichten, toespraak. 9.50 Vervolg „Der Freischütz". 10.45 Dub- bel-X. 11.15 Orgelspel. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.50 Orkestconcert. 3.10 Pianorecital. 3.35 Or kest. 5.05 Western Studio Orkest. 5.35 Populair concert 6.50 Zang. 8.35 Lezing. 8.50 BBC-Symphonieorkest. 9.55 Berich ten. 10.10 Vervolg concert 11.05 Kwin tetconcert. KEULEN 456 M. 10.05 en 11.20 Concert, 3.35 Koorconcert. 4.20 Orkestconcert. 6.50 Om- roepkwintet. 8.05 Voor oud-strijders. 8.50 Reportage. 9.5011.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Orkest. 1.302.20 Omroeporkest. 6.35 Zang. viool en piano. 7.35 Vioolrecital. 8.20 Symphonieconcert. 484 M.: 12.20 Omroeporkest. 1.302.20 Orkest. 5.20 J. Ruttens Orkest. 6.20 Om roeporkest. 8.50 Hoorspel. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8 05 Ge- var. programma. 8.20 Militair concert 9.20 Berichten. 9.50 Zang en piano. 10.05 Weerbericht. HET WERKFONDS De Minister van Financiën heeft aan het gemeentebestuur van Hoogeveen medege deeld, dat deze gemeente voor den bouw van een nieuw gemeentehuis van 't Werk fonds een aanvankelijk renteloos voorschot zal ontvangen van f 32000. Wanneer hierbij gevoegd wordt het be drag dat in het gemeentehuisfonds beschik baar is, plus het bedrag dat verkregen kau worden door den houw van het oude ge meentehuis, wordt beschikbaar een som van f 80.000.—. waardoor de houw verzekerd is. NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUr Stand der clearingen per 23 November 1935 1. Stortmpen in Nederland 199.623.400 1S3.438.700 a. achterstal!, vorderingen 30.123.300 39 158 300 -ing valL vorderingen 141.281.100 136.208.510 .and (nieuwe sndei d« fcomenn van »ei bedrag onder id) 133.0t0.300 134 727.500 uitbetaald -nummer van storting: 143042 2.866.401 2.S3S.700 1 Nederland 1.746.300 1.716.800 alge- C LEA RING MET ITALIË Clearlngrekenlng .A (Nederland) 1. Stortingen ;i. Nederland 2 346.906 2.018.958 30 November 1935: 11.94. CLEARING MET BULGARIJj* 1. In particuliere compen satie toegelaten 20.166 15.046 3. Waarvan afgerekend Bevordert devaluatie den uitvoer? Cijfers in België bewijzen het tegendeel Blijkens officieele mededeel ing-en is de invoer van de Belgisch-Luxemburgsche tol- unfe over de periode vaa April tot Septem ber 1935 wat het volume betreft met 5.6 pet afgenomen. De waarde nam even wed toe met 32 pet., wat ongeveer overeenkomt met liet verschil in koopkracht, dat tusschcn den Belgischen franc van voor en cLien van na de devaluatie bestaak De uitvoer is in volume ongeveer dezelfde gebleven, de waarde steeg echter met 21 pet. De cijfers zij-a voor den invoer in 1934 van \prii tot Sojy tember fr 6.639.405.000; van April tot September 1935 fr 8.824.051.000. Voor den uitvoer: van April tot September 1934 fr 6.540.374.000 en van April tot September 1935 fr. 7.926.378.000. Discontoverhooging in Frankrijk PARIJS. 25 Nov. De Bank van Frankrijk verhoogt het wisseldisconto van 5 pet. met 1 pet. tot 6 pet De rente voor voorschotten op gouden munt en muntmateriaal wordt ver hoogd van 6 tot 7 pet. De rente voor voorschotten op effec ten van 6 tot 7 pet, en de rente voor voorschotten op 30 dagen op Schat kistpapier van 5 tot 6 pet Met spanning wordt de ontwikkeling van den politieken toestand in Frankrijk ge volgd. Of het kabinet Laval zich staande zal weten te houden is een open vraag ra. de n.eeningen dienaangaande loepen uiteen De nieuwe verhooging van het Frans^he disconto is een gevolg van de groote goud afvloeiing, welke de Framsche Bank heeft ondergaan. Na een verlies van frs IV2 mil liard in de beide vorige weken, raamt de Paris Midi het bedrag aan goud, dat deze week naar de V.S. werd verscheept ander maal op ten minste iy2 milliard. De_ ITansche goudreserves zijn hiermede van 70.4 milliard gedaald tot beneden 69 milliard (v. j. frs 82 milliard) Het blad schrijft verder, dat het voornamelijk de groote kapitalen zijn, die naar Amerika zijn overgemaakt, hetzij aangetrokken door de hausse op Wallstreet, hetzij bevreesd voor den huiddgen Franschen toestand. Welis waar komt een deel van dit geld uit het buitenland, doch het wordt vergezeld door aanzienlijke Fransche kapitalen. Deze goud uitvoer verbieden zou devaluatie van den franc beteekenen. De wijzigingen in de discontokoersen wa ren sinds Mei 1935 als volgt 28 Mei 1935 6 pc; 20 Juni 1935 5 pet; i Juli 1935 4 pet. 18 Juli 1935 Zy> pet; 8 Augustus 1935 3 pet. 15 Novemb3r 1935 4 pet; 21 November i935 5 pet. en 25 November 1935 6 pet. DE AUTO-ONDERLINGE, GRONINGEN Jaarverslag 1934/'35 In „De Harmonie" to Groningen werd de 8e Jaarlijksche Algemeene Vergadering ge houden van de Auto Onderlingp Verzekering Maatschappij. De aan alle verzekerd-m toe gezonden volledige j aanreken ing met Ba lans en Verlies- en Winstrekening, werd vastgesteld en het Bestuur gedechargoerd van het gevoerde belueer. De premie-ontvangst nam met ƒ25.000 toe en steeg tot ƒ438.000. Het bedrag der beleg gingen klom van 344.0--0 tot f 376.110'). Het voordeelig saldo der jaarrekening ad fV.OOO werd gevoegd bij de extra reserve, waardoor rieize thans ƒ103.000 bedraagt. De heer Hummelen werd als Commissaris herkozen. Evenals het vorige jaar werden ook door deze Jaarvergadering de verzekering-voor waarden voor verzekerden veer ruimer ge maakt. Van Nabij en Ver Volgens het jaarverslag por 30 Juni 1935 dor Nieuwe NederL Amerikaansche Hypo theekbank bedroeg het verlies over 1934- 35 f 1.335.805 (v.j. f 2.911.410). Volgens de vo rige balans bedroeg het verlies per 30 Juni 1934 f 7.60S.9S5. "t Verlies i«j vi.-j v.j Interna tuna Ie Hvp. Bank over het afgeloopen boekjaar bedroeg f 38460 (vj. verlies f 472-.S18.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9