O VERICADES de Boerderij DE BEGROOTING VAN DEFENSIE HRISTEN REENIGING GOUD EN VUUR DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG 7 Ontwi^jielingsweek MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER De Maritieme Weermacht in Ned. Indïè Conclusie der Commissie-Kan Concentratie van de Luchtvaartdiensten In de Memorie van Antwoord in zake de Defensie-begrooting voor 1936 zegt de Minister van Defensie a. i. Dr. H. Colijn o. hl dat de reden tot het ontslag van Minister Deckers ais Minister van De fensie enkel en alleen gelegen is in het feit, dat het nieuw ingestelde Departe ment met zijn uiterst ingewikkeld be heer de volle aandacht van den nieuwen bewindsman vorderen zou. Iets anders hoeft er niet in te worden gezocht De regeering betreurt, dat over de meest gewenschte samenstelling van de maritieme weermacht in Indiê nog geen beslissing kon worden genomen. O.m. zijn de gevraag de Indische adviezen over het z.g. rapport- Kan nog niet ontvangen. Ook andere pro blemen, bijv. de personeelsvoorziening, vor deren nauwgezette aandacht Op het oogenblik kan het thans In Indiê aanwezige materiaal niet eens in j zijn geheel behoorlijk worden bemand. Personeelsvoorziening en materieelvoor- voorziening hangen zoo nauw saam, dat een beslissing op het stuk van het materieel waardeloos zou zijn indien de personeel- voorziening, mede met het oog op de kosten van het geheel, niet opgelost is. Het vlootplan 1930 Wat het rapport-Kan betreft, deelt de re geering mede, dat de commissie eenstem- ALBUM Dit b nu eens echt een olbuoi voor iedereen! Een en ol afwisseling die prachtige plaatjes i koeien en schopen, kippen en duiven, vruchten, vogels, bloemen, enz. U gaat ze toch óók spoedig verzamelen? Uw leverancier zal U het album gaarne thuisbezorgen 75 cent. VERKADFs FABRIEKEN hv. ZAANDAM mig van oordeel is, dat op outer krijgskundige gronden het vloot plan 1930 moet worden aangehouden, even wel onder uitbreiding van luchtstrijdkrach- De minderheid (de vier marineledcn) der commissie wijkt niet van deze conclusie af. De meerderheid stelt vast dat, waar blijk baar bezuiniging geboden is en het boven dien reeds gebleken is, dat het, plan van 19:30, op financiecle gronden, niet kan wor den uitgevoerd, er een andere oplossing moet worden gekozen. Beide groepen betoogen voorts uitvoerig 5e, naar haar meening de strijdkracht moet worden samengesteld. De meerderheid komt dan tot een strijdmacht, waarvan de zeegaande vloot en de kern der luchtstrijdkrach ten bestaan uit: 12 torpedobootjagers; 18 onderzeebooten; 54 groote zeevlieg tuigen; 108 luchtkruisers (land vliegt ui- gen). De kruisers vervallen hier dus. De minderheid, vasthoudend aan de een- temmige meening van de commissie en deze nader uitwerkend, komt tot een strijd macht, waarvan de zeegaande vloot con form het plan 1930 bestaat uit: 3 kruisers; i 12 torpedobootjagers en 18 onderzeebooten, j terwijl de kern der maritieme luchtstrijd I krachten, in afwijking van de indertijd naar aanleiding van het plan *30 vastge stelde sl rkte, uit 96 groote zeevliegtuigen (plan '30: ?2) zal bestaan. In het midden latend in hoeverre de kos tenberekening, door veranderingen in het systeem van personeelvoorziening, nng wij zigingen kunnen ondergaan, komt de con- i clusie der commissie hierop neer: le. dat het behoud van het ongewij zigde vlootplan 1930 en het systeem van de meerderheid der commissie on geveer evenveel uitgaven zullen mee brengen; 2e. dat de door de minderheid ge wenschte strijdkracht ongeveer f 2 mil- lioen pe^ jaar meer zal kosten dan het ongewijzigde plan '30. Militaire luchtvaart Bij de benoeming van den inspecteur der militaire luchtvaart en van den direc ^ur het luchtvaartbedrijf in April 193 is het, in verband met de onderscheidene eischen, welke aan die functionaris -en moesten worden gesteld, niet mogelijk ;;e weest de keuze te doen vallen op personen, voortgekomen uit de militaire of civiele luchtvaart. Hoewel zich bij het inleven in den nieu wen toestand wel enkele wrijvingen heblsen voorgedaan, is de doelmatigheid van de thans totstandgekomen organisatie buiten twijfel. De instructie van den inspecteur der mi litaire luchtvaart biedt volledigen waarborg voor de in het belang van de opleiding en van de verdedigingsvoorbereiding geboden geregelde aanraking en werkdadige samen werking tusschen de onderdeelen der mili taire luchtvaart en de overige bij de lucht verdediging betrokken organen. Concentratie van de luchtvaartdien sten van land- en zeemacht, zoomede centralisatie van de eerste opleiding van de vliegers van beide onderdeelen der weermacht, is in overweging. Plan nen en voorstellen daaromtrent hebben het Departement reeds bereikt. Ten einde te kunnen verhinderen, dat een aanvaller met behulp van gepant serde en gemotoriseerde eenheden min of meer onverhoeds diep in het tand zou kunnen doorstooten, is de regeering voornemens, kazematten, bewapend met anti-vechtwagengeschut alsmede vecht- wagenversperring, op daartoe geëigende punten nabij verschillende belangrijke opmarschwegen te doen bouwen. Er bestaan geen aanwijzingen Voor de juistheid van de meening, dat de geest in de weermacht niet zóó zou wezen, dat tot in het uiterste op de medewerking van al len kan worden gerekend Opheffing van de Legercommissie acht de minister niet gewenscht. De minister acht het tijdstip nog niet ge komen om het verleenen van vermindering van straf aan het gestrafte personeel van De Zeven Provinciën te bevorderen. De gevechtskracht van de vloot Is niet zoo sterk als zij behoort te zijn. In den aanbouw van vliegtuigen Is even eens achterstand ontstaan. De instelling van een fonds zal het mogelijk maken, ten deze verbetering in het leven te roepen. De bouwsom van den flottUlje- leider zal 8,3 millioen bedragen. Van 1270 Februari 1936 De Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor vrouwen en Meisjes zal ook weder dit jaar, in samenwerking met den C.B.T.B., een Ontwikkelingsweek houden voor Boere- dochters, van 1220 Februari 1936, in het Clubhuis Ingeborg, te Leusden. Op het pro gramma komen cursussen voor in ziekenver zorging thuis, Eerste Hulp bij Ongelukken, en Hygiëne in de praktijk van allen dag Ook zal een kring gehouden worden, waarin een boek gezamenliik gelezen en besproken wordt. Dat er ook dit iaar Bijbelkringen gehouden zullen worden spreekt vanzelf. Verdere cursussen zijn: handenarbeid, w.o. reparaties thuis; en huishoudelijk werk en koken onder deskundige leiding. Op enkele avonden zullen lezingen ge houden worden, o.a. over Plattelandsleven, door Dr. Hornstra uit Nijeveen: Tuinen, bloemen en planten (met film), door den Heer A. J. Herwig uit Bussum; voorts een crisis-onderwerp door Mr. W. Rip, secreta ris -van den C.B.T.B.. over „Boeken ei lezen" door den Heer A Kuiper uit Utrecht, en over Emigratie. Wandelen, buitenspel er zang worden niet verwaarloosd. Nadere inlichtingen geeft Mej J. G. S on der n, Breedenbroek (Gld.). ©Pijnen van rheumatiek-aanvallen maken U soms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar In da oranje-bandbulijes v. 20 tabl. 70 ets. an oraniaiakias v. 2 tabl. 10ets. I schetsen over devaluatie In het vorig nummer van „Ar ja" en bet nummer dat dezer dagen verschijnt, komen twee studie-schetsen voor, die van zeer ac- tueele beteekenis zijn n.l. over: „Het systeem van ons geldwezen'' en over „Devaluatie" De schetsen zijn van de hand van Dr. Ir. B. de Hoogh dir. van de Rijkslandibouwwinter- school te Winterswijk Ze zijn verkrijgbaar tegen 10 ct per stuk aan het A.R.J.A.-adres te Aalten, E v. Ruller, Giro 184519. y Na gireering volgt direct toezending genua-express De N.V. Stoomvaart-Mij „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aans.uiting op het dato 29 Nov a s. van Genua vertrekkend m.s. „Chr. Huy- gens" Donderdagmorgen 28 November ora 8.55 uur van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht CS. 9.54 uur, van Arn hem 10.47 uur. van Nijmegen 11.10 uur Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 8.22 uur, van Amsterdam W.P 8.36 uur. De aansluiten de trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 8.32 uur. Aankomst te Genua Vrijdagmor gen a.s. te 7.31 uur. GESERAAL DUYMAER VAS om in Gods kracht het werk voort te zet ten. Overste Dr. Mr. Ds. J. S. Barbas nam hierna het woord om den voorzitter harte lijk toe te spreken in verband met zijn eenige dagen geleden ge vierden 70-st.eri verjaardag. Spr. herinnerde aan het vele dat de deer Duymaer van Twist voor de vereoniging gedaan heeft en dat hij de eenige is van de oprichters die nog in leven Is. Spr hoopte dal de voorzitter als hij zijn aardsche onderscheidingen zal moeten ai- leggen, de kroon der rechtvaardigheid ont vangen zal. Telegram aan H. M. de Koningin Het Jaarverslag Aan het jaarverslag, vervolgens ultge bracht door kapt T. Ziedzes des Plantes van Amersfoort, ontleenen wij dat de ver ïenigini; i Juli j.l. 131 gewone en 12 buiten ;ewone 'eden telde. De vereeniging is ver- egenwoordigd in het georganiseerd overleg :n in het Chr. Militair verband. Het leden ;al blec-f stationair en in het bestuur had ;een wijziging plaats. Het voornemen be taat b» i contact met de onderwijsinrichtiu ■eD vc de opleiding der toekomstige of icie:vvJ zooveel mogelijk te bewaren. Het fi laucieel verslag sloot mot «o» batig said© /an f l TöYz- Nieuwe vereenigingen De secretaris deelde vervolgens nog mede dat benobt was ingekomen van oprichting re Batavia eener Ver. van Res. officieren N. O. i. leger en van een Utrechtsche afdee ting van de Chr. Nat. Offic. Vereen. Bestuursverkiezing In het bestuur werden bij acclamatie her kozen Mi Dr. J. S. Barbas, Luit Kol. der inf. en Res. Luit. Kol. der Inf. J. W. Klein. Nadat nog eenige vragen behandeld wa ren n.a.v. het Jaarverslag, vereenigde men 'zich aan den maaltijd. de middagvergadering Deze werd om twee uur geopend. De voor zit ter heette allereerst welkom Jhr. Roëll. Commandant van het Veldleger die de mid dagver gadering gedeeltelijk bijwoonde. De lieer B. Caleynse, dir. van de Rudolf stichting en Res. 1ste Luit. der Inf. hield vervolgens een lezing over het onderwerp -De organisatie van den arbeid der Chr. Mi litairen in de Weermacht." eiezing van den heer b. geleynse Betreffende het instituut der legerpredi kanten ter aanzien van de geestelijke ver Borging der Weermacht heeft onze vcreeni ring haar standpunt bepaald. Over de telijke verzorging zooals die door de kerken geschiedt, ware ook nog te spreken; omdat daarove- klachten zijn. Onze vereoniging heeft 1 r slechts een waarschuwende taak Als organisatie van officieren die de ver spreiding der Chr. beginselen in de Weer macht wil. staat zij naast andere dergelijke |>rganisef>-3. Ten de- j vinden deze hun arbeid in de ROFFELRIJMEN WONDERLIJK De oorlog kost Italië Beschouw ik de gegevens Die 's avonds in de kranten staan Maar weinig menschenlevens. En speelt soms de verrassing eens Den Italianen parten, En vallen er een stuk of drie. Dan zijn het nog maar zwarten! Dat is zoo mooi: het zwarte ras Bevecht de zwarte Ras-sen, Terwijl de blanke zwarthemden Voor sneuvlen blijven passen De blanken hebben leeuwenmoed. Dat blijkt wel uit de feiten De zivartjes sukkelen vooraan En mogen 't spit afbijten. Het is een wonderlijke strijd Waarin valt op te merken Hoe vlug men het barbarendom Er onder weet te werken: Ofschoon De Bono kalmpjes deed, De vijand nam de beenen! En 't zal nog vlotter loopen nu De Bono is verdwenen. Een nóg veel knappere strateeg Wordt in zijn plaats gezonden. Hij reduceert straks het verlies Tot enkele gewonden We wachten dus nieuwsgierig op De komende berichten Waarmee de nieuwe generaal De wereld in zal lichten, LEO LENS, B. GELEYNSE Weermacht, ten deele daar buiten, maar sa menwerking is onontbeerlijk. De vloot stelt geheel andere eischen dan bet leger Onder het leger moet worden verstaan, hel leger in een deel des Rijks van Europa. Gebrek aan samenwerking tusschen de organisaties van Christen-Militai ren is oorzaak van krachtverspilling, alsmede geldverspilling. Het doel kan niet worden bereikt zonder medewerking van ons Christenvolk. Afbakening der grenzen van de taak van de organisaties der Christen-Militairen kan de onderlinge samenwerking bevorderen. Een krachtiger beroep op ons Chris tenvolk kan dan met verwachting van meer vrucht gedaan worden en zal de geheele actie ten goede komen. (Nadruk verboden.) Het C M. V. moet meer doen dan alleen de vlaggetjesdag organiseeren. Daar zijn verschillende zaken die op het terrein van alle organisaties liggen en gemeenschappe lijk aangevat, groot er resultaat mogen doen verwachten. De organisatie van het C M. V. moet daartoe uitgebreid worden. Reeds nu is hier een samenwerking on der den naam van „Plaatselijk C. M. V." el ders onder den naam van „Het C. M. V." Onze vereeniging aldus spr. kan door.het verspreid zijn der leden weinig plaatselijken invloed uitoefenen en moet daardoor over 't geheel minder actief zijn. Als oudste organisatie die in de Weermacht werkt is zij de aangewe zene om het initiatief te nemen tot het beter tot zijn recht doen komen van het C. M. V. Onze leden in de garnizoenen hébiben de taak door actieve medewerking, de eenheid te bevorderen en de samenwerking daar door te verbeteren. Pro Rege heeft hen broodnoodig. De N. C. O. O. V. zal daadwerkelijke medewerking op prijs stellen en de Ned. Mil. Bond niet mindert lezing volgde een geanimeerde In de war Het derde nummer van „De Vaderlandslie vende Schobber" dat ons weer uit het buitenland bereikte hebben we plichtsgetrouw doorgelezen. Het peil was, vergeleken bij het eerste nummer nog aan merkelijk gedaald. Groote woorden, holle verwijten, gebrek aan argumenten. Terecht schrijft de roode pers: ,3ij een der devaluatie-debatten noem de de minister-president „onvaderlands lievende schobbers" beursspeculanten, die in hoop op eigen gewin manoeuvres tegen de gulden toepassen. Natuurlijk beoogde de heer Colijn geenerlei schimp taal tegen ernstige lieden, die uit hun in zicht in 's lands welzijn devaluatie voor staan. De titel „De Vaderlandslievende Schobber", gegeven aan een devaluatie blaadje, dat zich als „spiegel voor minis ters, Kamerlieden, bankiers en pers" aan dient, is dus misleidend. Door zijn schel- derige en insinueerende taal zal de uit gave trouwens de zaak der devaluatie geen goed doen. Het blaadje Is vaak enkel lachwek kendEn ernstige devaluïsten zullen zich er voor schamen. I Alle aanwezigen betuigden huil Instem ming met de idee van samenwerking zoo als refer, had uiteengezet en zich voorstelt Ref. hoopte dat op de volgende alg. verga dering reeds resultaten t.a.v. deze zaken gezien zullen worden. Prof. Severijn sloot de vergadering met dankgebed. Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutchens (51 Ja, want ik ga er heen Distazo heeft me net opgebeld en hij wil, dat ik op de meeting spreek. Ik geloof dat ik de trein van Wilson Avenue niet meer halen kan. Dus zal ik moeten rijden. Rijd je mee, Barney?" „'k Wou dat ik kon, Jerry, maar ik heb opdracht een dame te begeleiden, een beleefdheidsdaad voor de school, 't Spijt me, maar ik moet nu direct weg. Ik hoop dat alles goed gaat. Ik zal voor je bidden, Gerald." Na die woorden was Barney gauw weg gegaan, om Betty te ontmoeten. Terwijl Gerald nu in z'n wagen ging ritten, werd de verlei ding om de brief open te maken bijna onweerstaanbaar sterk. Hij wist dat hij haar die brief terug moest geven. Wat had Barney bedoeld met „beleefdheidsdaad?" Misschien was deze brief aan Betty wel van Barnev zelf. Hij wachtte nog even voor hij de motor aanzette en keek nog -eens naar het handschrift. Ja, hij zou die brief beter aan Bar netter kunnen geven en hem door hem aan Betty terug laten brengen. Ze zou hem liever niet uit zijn hand krijgen. In weerwil van het schitterende succes van ae meeting ging Gerald in gedrukte stemming naar huis Zoo hard mogelijk reed hij, omdat hij beslist nog in 't Instituut en in Barney's kamer wilde zijn voor dat het de tijd was, dat de lichten uit moesten. Om tien minuten voor elven zette hij zijn auto op de parkeer plaats. In recordtijd was Gerald er uit en bij de deur van Barney's kamer. „Binnen", klonk het, toen hij klopte. Barney was al bezig rich uit te kleeden. Zijn Bijbel lag open Gerald sloot de deur achter zich, deed langzaam zfn jasluit en ging ritten. „1 Spijt me, dat ik zoo gauw weg moest direct na de meeting, Jerry, maar ik had andere bezigheden, en het meisje scheen erg graag weg te willen", legde Barnetter uit Gerald keek zonder belangstelling naar hem. ,f). dat is best Ik begrijp 't wel", zei hij lusteloos. Barnetter keek hem scherp aan. „Hoe heb ik *t met jou, Jerry? Ik zou denken, dat je in de wolken moest zijn. Ik heb nog nooit zoo iets gehoord. En heb jij ooit in je leven iets mee gemaakt dat zooveel indruk maakte?" „Ja, men was wel onder de indruk", zei Gerald; nog altijd op verveelde toon. Barney stond op, ging naar Gerald toe, en nam hem bij de schouders. Hij keek hem recht in de oogen. „Kom nou, vertel me maar wat er aan de hand is!" drong hij aan. „O niets. Er mankeert mij niets." Barney was er niet van overtuigd, dat er niets aan de hand was. Maar hij wist uit ervaring, dat Gerald het hein alleon maar uit eigen beweging zou vertellen. Er werd hard op de deur geklopt en een stem riep: JU< hten uit elf uur!" Barney draaide het knopje om, zeggend: „En duisternis was op den afgrond." Maar Gerald vond de overgang te plotseling en draaide weer het knopje om, met de woorden: „Daar zij licht". „Wat mij betreft mag het twaalf uur zijn", voegde hij er aan toe. „Ik heb nog geen zin om naar bed te gaan." „Speel jij vanavond voor Elia?" vroeg Barnev „Je veet, dat hij na een groote overwinning weg Mep om zich voor (zebel te verbergen en een heele tijd in de narigheid zat. Hij had een goede verontschuldiging, maar ik geloof niet, dat jou een lxebel achter na zit" Gerald verbleekte. Hij pakte z'n jas en hoed en draaide zich om om weg te gaan. „Ik zie je morgen wel", zei hij „Geef dit aan je vriendin terug, ze verloor 't vanavond." Hij gooide de enve loppe op de tafel en was al in de hall, voordat zijn vriend hem kon tegen houden. Alleen in zijn kamer bestudeerde Julian Barnetter de naam en het handschrift op de brief. Zonder twijfel leek dat laatste op dat van Gerald en het adres luidde: „Miss Elizabeth Dreanard". Maar waarom had Gerald die brief hier gebracht? Met een vast besloten uitdrukking op z'n gezicht nam hij 1e enveloppe op, maar legde haar weer neer toen hij de brief er a! haas- ritgehaald had. Hij had er geen recht toel Die brief behoorde aan haar en moest haar worden teruggegeven! In dat uur leerde Gerald door ervaring dat de grootste strijd wel eens gevochten moest worden vlak na een prachtige over winning. Hij voelde zich oververmoeid na den inspannenden avond, maar ook was hij overmand door de smart Betty ver loren te hebben en door den last van een zware verantwoorde lijkheid. Wat hij het eerst van alles noodig had was rust voor zijn vermoeide lichaam, voor hij weer in staat was met ver nieuwde geestkracht zijn strijd op te vatten. In zijn eigen kamer deed Gerald maar even het licht aan, en kleed;,»-' zich verder bij het maanlicht uit Enkele oogenblik- ken slechts knielde hij voor z'n bed voordat hij er in kroop en vertroosting zocht in den slaap. Het was een koude avond geweest De eerste kou van den winter kwam dit jaar vroeger dan men verwachtte. Gerald had in zijn onverwarmden wagen, toen de wind huilde, en het "kwik in de thermometer snel onder nul daalde, gehuiverd, en zijn ins dichter om zich heen getrokken, gedurende de lange rit tpp:g naar de stad. Nu begon hij de uitwerking van dat alles te voelen. Kou en koortshitte kwelden hem afwisselend die nacht Lange ver moeiende uren van half-bewustzijn kropen langzaam voorbij. Ia den morgen ijlde Gerald onsamenhangend. Barnetter hoorde de vreemde klanken in Geralds kamer het eerst en haalde er den directeur van hun afdeeling bij. Toen kwam de dokter en Gerald werd naar het schoolziekenhuis ge bracht, waar een verpleegster in uniform de opdracht kreeg, dadelijk bij ongewone verschijnselen te waarschuwen. „Laat beslist geen bezoekers toe", schreef de dokter voor. kom zoo gauw mogelijk terug." Het nieuws verspreidde zich snel op Chara. Toen het vart mond tot mond ging, werd er telkens nog wat bijgevoegd, zoo als dat met alle nieuwtjes gebeurde. Tegen den tijd dat Betty van Geralds ziekte hoorde, was die al „dubbele longontsteking met weinig kans op herstel" geworden. De deur van haar kamer werd geopend en gesloten, en Betty viel in haar stoel neer, trachtend de krachten te vinden om de tragedie, die nrtjar zij dacht onvermijdelijk was, door te kunnen maken. Dien heelen dag had ze niet de minste belangstelling vnof haar colleges. Ze ging op weg voor het practische werk, dat zij die avond te doen had, zonder eenige animo, maar wetend dat de Vader niet op haar steunde, maar op Zijn Woord, voor de volvoering van Zijn doel. Toen ze langs het schoolpostkantoor kwam, vond ze In haar bos weer een stukje papier, met dezelfde woorden als de dag te voren: „Ga alstublieft dadelijk naar Mevrouw Albcrtson in ,»A.". „Ja", zei Mevrouw Albertson, toen Betty tegenover haar ging zitten. „Men schijnt U overal noodig te hebben. We hebben gezorgd dat er een plaatsvervangster is voor Uw regelmatige practische werk, als U prijs stelt op die verandering. Rev. Raynor v~n de Atlantic Park ^'issie zou graag willen dat U vanavond zou zingen en pianospelen op een specialen dienst," (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5