DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 [ËAUDÈCO! Ras Desta verslagen in Ital. Somaliland p Hoe Staat het met Harrar? Volgens berichten uit het hoofdkwartier van generaal Graziani is een Abessijusche troepenafdeelingi welke ondor leiding stond van Ras Desta Demtoe, een zwager van den Negus, in het gebied van Juba in Italiaansch Somaliland, waar zij reeds waren doorge drongen, onschadelijk gemaakt De Abossij- nen hadden blijkbaar een stoutmoedige aan val op de Italiaansche verbindingen in den zin. In Mogadiscio doet het gerucht de ronde, dat .terwijl de aandacht der Abessijnen door troepenbewegingen in het Zuiden zou zijn afgeleid, de hoofdmacht der Italianen tol op 90 K.M. van Harrar zou zijn genaderd. Bovenstaande geruchten kunnen intüs- schen moeilijk gecontroleerd worden! Koning Georges blijde inkomst In de Atheensche kathedraal heeft gister de Grieksche primaat een plechtige hoog mis gecelebreerd ter eere van koning Geor ge's blijde inkomst. De metropoliet, die in een prachtig ge waad was gekleed, sprak oen gebed uit, waarin hij God dankte, dat hij den Koning op den troon heeft teruggebracht en waarin hij smeekte, dat deze terugkeer het begin zou mogen beteekenen van een nieuw loven, van nieuwen vooruitgang en voorspoed en dat het bewind voor het volk vreedzaam zou zijn. Na de kerkelijke plechtigheid, reed de koning naar het graf van den onbekenden soldaat, waar hij, in gezelschap van den kroonprins een krans legde. Aan.deze plechtigheid werd deelgenomen door de ministers van oorlog, marine en luchtvaart; de leden van de generaliteit-en voorts door tal van hoogo officieren, als mede delegaties van alle wapens en ver tegenwoordigers der vereenigingen van oud strijders en oorlogsinvaliden. Nadat de Koning de krans had gelegd, namen de aanwezigen een minuut stilte in aoht ter eere van de nagedachtenis der ge sneuvelden. Overal waar de Koning verscheen werd hij luide toegejuicht door den enthousiaste menigte, welke alle balcons had bezet Op de groote pleinen, waar de stoet pas seerde, stonden de menschen schouder aan schouder. 's Avonds baadde Athene in het licht van duizenden gloeilampen. De Akropolis en alle andere antieke bouwwerken waren door schijnwerpers met een zee van helder licht overstraald. In de straten waren van huis naar huis guirlandes met gloeilam pen aangehracht Overal verdrong zich een ontzaglijke menschenmenigte. Alle café's en restaurants waren volkomen vol. Ondanks de uitgebreide voorzorgsmaatregelen der politie zijn ongeveer 60 kleine ongevallen voorgekomep. De feestelijkheden werden besloten met een groote militaire fakkeloptocht, waarbij de geestdriftige menigte zich in lange com pacte rijen aansloot. Een vliegtuig in het oerwoud De hoop op t vinden van Kingsford Smith is weer gestegen door een draadloos bericht van een vliegveld-employé van Vic toria-Point, wien een inlander had verleid, dat in het oerwoud nab^Laikpur een vlieg tuig met gebroken vleugeT is gevonden Een vam de vliegers had zijn been gebro ken, de ander was ongedeerd. Eaikpur ligt ten Zuiden van Kaipong, dat weer 85 mijl ten Zuiden van Victoria Point ligt. De betrouwbaarheid van het bericht Is niet groot, docht hot komt overeen met een bericht van een handelaar, die in den ochtend van 8 November nabij Takuappa een vliegtuig heeft gezien. EEN „WREKEND SPOOK" VEROORZAAKT TERREUR De „Daily Herald" meldt, dat met re vol vers gewapende boeren in Durham (Eng.) op de loer liggen om het „wrekend spook" den onbekenden brandstichter, die in de af- geloopen zeven weken acht boerenhofsteden in brand heeft gestoken te kunnen betrap pen. De brandstichter heeft het Noordweste lijk deel van Durham in zoodanigen staat van terreur gebracht, dat vrouwen noch kindoren des avonds zonder geleide hun woningen durven verlaten. Speciale politie-patrouilles, van' wie velen als landarbeiders zijn vermomd, doen de nachtronde en brengen op gezette tijden be zoeken aan veraf gelegen boerderijen. Tot nu toe zijn bij de gestichte branden hooivoorraden ter waarde van 3.000 een prooi der vlammen geworden. Verleden week wijzigde „het spook" zijn tactiek en heeft hij in verschillende plaat sen de ruiten der huizen ingegooid. SASSA BANEH IN ABESSIJNSCHE HANDEN HUN TEGENAANVAL BEDREIGT GORRAHEI! (Vam onzen specielen correspondent W. F. Deedes) HARRAR, Maandagavond 25 November. De Engelsche consuls en militaire attachés zijn in Harrar teruggekeerd uit Djidjiga en Daggehboer. Zij waren getuige van het dor de bombardement van Daggahboer, uitge voerd door een enkele ééndekker. Drie bom men \wrden neergeworpen, maar niemand werd gewond. De bevolking was zenuw achtig, maar vond haar zelfbeheerscbing spoedig terug. Het vliegtuig ontzag het hos pitaal zorgvuldig. Sassabaneh is im banden van do Abessijnen. Er vinden slechts enkele schermutselingen plaats. In het kamp van Dr Hoekman, niet ver van Deg- gahbewr, bevinden zich met meer dan zes gewonden. De beide Engelsche zendelingen, de heeren Stokes en Dawkins, assistenten van Dr Hoekman, hebben veel moea aan don dag gelegd, toen zij onmiddel lijk na een bombardement de stad met vrachtwagens doortrokken, terwijl de stad nog onder vuur werd genomen. Men meldt thans, dat Engelsche vertegen woordigers aanwezig zijn geweest bij de conferentie van den Keizer in Djidjiga. Het trof slecht, dat Italiiansche vliegtui gen vorigen Woensdag boven Harrar ver- Ge neefsche scheepvaart- besprekingen De door het Internationale arbeidsbureau te Gonève bijeengeroepen voorbereidende marine-technische conferentie, welke zich zal bezighouden met de arbeidsvoorwaarden der bemanning van koopvaardijschepen, is gisteren geopend door den Canadeeschen ge delegeerde Riddel, dan president van den Raad van Beheer van hot internationaal ar beidsbureau. Tot voorzitter der conferentie is gekozen de vertegenwoordiger der Noorsche rcgce- ring P a a 1 b e r g. Autonomistische beweging in Noord-China Naar uit Peking wordt gemeld, is gister morgen de autonome regeering van Oost- Hopei, een gebied dat 25 prefecturen omvat, waarvan 18 behooren tot de gedemilitariseer de zone, te Toengtsjau geïnstalleerd. De leden der regeering, waaronder Yin Joe Keng, inspecteur der gedernillitariseerde zone en leider van de anticommunistische autonome commissie voor Oost-Hopei, wer den beéedigd. Onmiddellijk na de installatie heeft Yin Jöe Keuig zich gewend tot generaal Soeng Tsje Yoean, commandant van de garnizoe nen te Peking-en Tientsien en tot de gouver neurs van de provincies Sjantoeng, Sjansie, Tsjahar, Soeyoetan, en tot de burgemeesters van Peking, Tientsien en Tsingtao. Gemeld wordt, c.at de autonome regeering zich tot eerste taak heeft gesteld de verla ging der belastingen. De opperbevelhebber van het militaire district Peking-Tientsien, generaal Soeng Tsj'e Yoean heeft echter onmiddellijk na de zelfstandigheidsverklaring van Oost-Hopei 'drie compagnies infanterie naar Toengtsjau, de hoofdstad van het afvallige gebied, ge zonden. Met een beroep op den wapenstilstand van Tangkoe waarbij Chineesche troepen het be- trecen der gedemilitariseerde zone verboden wordt, hebben de Japansche militaire autori teiten tegen deze maatregel geprotesteerd. Definitieve verkiezingsuitslag in Engeland - Nu de laatste uitslagen der Britsche ver kiezingen bekend zijn geworden, blijkt de zetel verdeeling in het Lagerhuis als volgt te wezen: conservatieven 387, nationaal-libera len 33, nationale Labour 8, onafhankelijke regeeringsaanhangers 2, totaal regeerings- parlijen 430; Labour 154, liberalen 16, andere oppositiegroepen 15, totaal oppositiepar tijen 185. Sahm uit de N.S.DA.P. gestooten Dr Hednrich Sahm, de oerste burgemees ter van Berlijn, is uit de nationaal-socialisti sche partij gestooten. Hem wordt verweten, dat hij eerst tot de partij is toegetreden, nadut Adolf Hitler aan het bewind is gekomen, dat hij te weinig aon het werk van de winterhulp heeft ge- even en dat hij nog koopt in Joodsche za- en. - Vermoedelijk zal het partijgericht hem ^verplichten, af te treden als burgemeester. Mén'Verwaèht, dat binnenkort de municl- 'paliteit van Berlijn zal worden toevertrouwd aan Dr Lippert, staatscornmissaris en ver trouwensman van de partij in het gemeente bestuur. EEN POSTZEGEL MET EEN BIJBELTEKST! In Samoa verscheen, met het inschrift „Western Samoa" een reeks nieuwe frankeer zegels, bestaande uit 9 waarden, waarvan 1/p de laagste, 3 sh. de hoogste is. Opmerke lijk is vooral de 1 sh. bruin en violet, waar op men de graftombe van Stevenson ziet afgebeeld, met de bekende woorden van Ruth: „Ik zal gaan, waar gij heengaat. Uw volk zal mijn volk zijn en waar gij sterft, zal ook ik ton grave dalen". LORD JELLICOE'S BIJZETTING Onder zeer groote belangstelling is gister het stoffelijk overschot van tien opperbevel hebber der Britsche vloot Lord Jellicoe, bij gezet in de crypt van de St. Paul's Cathedral te Londen, nabij de resten van Engelands groot sten zeeheld Lord Nelson. Van de zijde van het publiek was de be langstelling zeer groot en de straten van Westminster naar en door de City waren gedurende eenige uren voor het verkeer ge sloten, terwijl duizenden ziah achter de af zettingen verdrongen. schenen en daar verscheidene Abessijnsche troepen zagen, daar de Italianen beloofd hebben, Harrar niet te zullen bombardeeren zoolang daar geen militaire acties plaats vinden. Vrachtwagens vertrekken nog steeds uit Harrar in de richting van Djidjiga. De be volking is volkomen rustig. Men gelooft, dat de laatste paar dagen meer gewonden zijn aangekomen. Het ziet er naar uit, dat de gebeur tenissen ia het Zuiden een keer heb- ben genomen. De Abessijnsche troe pen voltooien een belangrijken tegen aanval langs de rivier Fa/an. Zij trek ken eveneens uit Bowlale door Gabri- dihan in de richting van Gorraihei. Ik verneem uit de beste bron, dat dé Abessijnen bezig zijn Gorrahei te horoveren. De geheele aanval speelt zich zonder het leveren van gevechten af, daar de Italianen terugtrekken, zonder aenigen weerstand te bieden. Daafvoor zijn twee verklaringen mogelijk. Zooals il< reeds eerder moldide, ie tot nu toe alleen door inbeemsche so'daten uit Ito- liaansch Some li land deelgenomen aan den strijd in dit gebied. Dat is, naar men mee deelt, de oorzaak van een tijdelijke verlam ming van den Italiaanschen opnmrsch aan dit front. Men gelooft, dat de regen koorts veroorzaakt en de Europeanen in hun acue belommprt. Ds streek tusschen Gabridihari en Sassa baneh is een en al woestijn mPt hier on daar dichte wouden en daardoör een ideaal ter- min voor den aanval. De tweede mogelijkheid is, dat de Italia nen tot de conclusie zijn gekomen, dat hun larure verbindingslijn te zwak is en lal zii daarom hun front een eind terue leggen om zich te concentreeren iongs de YVobbe SjebPiII of langs het front van Britsch So maliland. „(Auteursrecht MornlngPost A.N.P.) Buitenland REBELLIE IN BRAZILIË In Brazilië, het land van de „sorras" en de „campos", d.wz. van de uitgestrekte bergketens en de wijde, met gras begroeide hoogvlakten, dat tevens het gebied is van de geweldige, onbekende oerwouden, de reuzenstroomen en de zwervende Indianen stammen, is weer eens rebellie uitgebroken. Deze enorme statenfederatie, welke vrijwel de helft van het Zuid-Amerikaansche vaste land beslaat, en met haar zeer gemengde bevolking al van oude tijden af een bron is geweest van nationale en internationale beroeringen, is 't vooral de laatste decenniën niet voor den wind gegaan. Wie rekening houdt met het feit, dat economisch-donkere tijden er als toe bestemd zijn de bestuur baarheid en de rust van een land in het gedrang te brengen, zal zich er niet al tr zeer over verbazen, dat de federale regee ring in Rio de Janeiro eens weder de han den vol werk heeft. De berichten over den gedesorganiseerden toestand op de interna tionale koffiemarkt, welke ten gevolge had. dat enorme voorraden kol'fiebooncn ginds eenvoudig verbrand werden, geven ruimte te over voor het vermoeden, dat zekere ele menten, met name zij die onder Mosko<> schen invloed staan, van de depressie ge bruik hebben gemaakt, om voor hun ge vaarlijke utopieën de onrust nog wat feller op te stoken. Wie zich de kaart van Zuid-Amerikn Voorstelt, herinnert zich, dat aan de oost kust dit continent een soort van „schou der" vertoont Welnu, in deze kustbuigiug, waar zich de staten Rio Grande do Norte, Parahyba, Pernambuco en Alagoas bevin den, moet men de haard zoeken van de huidige onlusten. Zooals in de meeste, half- of nog minder dan half-geciviliseerde gebie den, is ook hier de rebelsche beweging aan gestookt in de kringen van het leger. De autor intellectualis is de oud-kapitein Luiz Carlos Prestes, een communisten-leider, die ook bij de opstandige beweging in het jaar 1924 de leiding heeft gehad. De zaak kwam aan het rollen in Natal, een kustplaats van den staat Rio Gi'ande do Norte, cn wel onder de manschappen van het daar gelegen 21e bataljon. In den" wat zuidelijker gelegen staat Pernambuco was het het 29e bataljon, dat de spits af beet, versterkt met communistische elemen ten uit de stad Chinda. Ook in den staat Alagoas, welke aan Pernambuco grenst, en wel in de havenstad Maceió, werd de vaan van den opstand geheschen. Terwijl de zooeven genoemde stad Natal het sein gaf, met de bestorming van het paleis van den gouverneur Rafael Fer nandez, en de beschieting van het regee- ringsgebouw, lag het in de bedoeling, dat gelijktijdig in een zestal in deze streken ge legen staten de bakens zouden worden ver iet. Zooals het meer gaat, heeft men echter op het laatste moment in de overige gebie den zijn plannen laten varen, zoodat de heele druk der regeeringsgetrouwe troepen nu op Natal, Afogado, (een voorstad van Pernambuco), en Maceio werd samenge- trokken. Het schijnt dat laatstgenoemde stad thans weder rustig is; Natal en Afo gado houden hun weerstand nog vol, met het gevolg, dat wij hier iets overeenkom stigs zien gebeuren als voor niet zoo heel langen tijd in Griekenland: militaire con centratie van infanterie, vliegtuigen en oorlogsschepen. Zooals gebruikelijk komt uit de Brazili- aansche hoofdstad hot bericht van de re- geering-Vargas, dat zij den toestand mees tor is, al gaat deze tijding vergezeld van een andere, die niet zoo heel geruststellend klinkt, namelijk dat over heel Brazilië voor den tijd van een maand de staat van beleg is afgekondigd. Brazilië is een land dat onder zware fi- nancieele lasten zucht, zoodat reeds onder de regeering van president Bernardes (1922- 1926) militaire opstanden voorkwamen, waarbij de huidige onruststoker Prestes ook reeds een rol van beteekenis heeft gespeeld. Ook de volgende president, Washington Luiz (1926-1929) had met soort gelijke moeilijkheden te kampen, zoodat hij vluchten moest. Na een korte, onrustige tusschenperiode kwam de huidige presi dent Vargas aan het bewind. In 1932 had ook deze opstanden te weerstaan, die slechts met bloedige verliezen konden wor den onderdrukt Wat op het oogenblik plaats grijpt in dit bewogen land is -dus niets, dat bevreemding behoeft te wekken. Ook al heeft de huidige regeering, die een constitutioneel bewind voert, het hare ge daan om in de federatie betere toestanden in het leven te roepon, zij heeft het getij niet mee. De algemeene crisis, gevolg van de overproductie van koffie, duurt er voort. En men schijnt ginds niet te kunnen of te Willen inzien, dat met het in brand steken van gebouwen en het verwekken van on lusten daaraan meer te bederven dan te .verhelpen valt. Intusschen is de positie der Braziliaan DE ABESSIJNSCHE OORLOG Is Ras Seyoem gedood? Maarschalk de Bono telegrafeert in 't 54e legerbericht: Aan het front van 't eerste legercorps dat bestaat uit afdeelingen zwarthem- den en inhcemscho troepen uit Eritrea, zijn verkenningen gedaan bij de linies tusschen Scelicot en CalleL Het hoofdkwartier van het tweede legercorps is gereorganiseerd. De poli tieke bureaux zijn overgebracht naar een belangrijker plaats. Detachementen van de divisie van generaal Gavinana hebben het gebied tusschen Enda-Mikael en Zongoei bezet ln samenwerking met zwarthemden en inhe-emsche troepen van de garnizoenen van Tsaham en Nadir. De Erltreesche geregelde en ongeregelde troepen heb ben de hoofdwegen over de rivier Ta- kazzé bezet. De luchtvaart zet de verkennings tochten boven Tembien en in de rich ting van Am-ba Aladzji voort Gevechten ln het Noorden Het corps Maravigna heeft in een aantal gevechten de Abessijnsche troepen terugge slagen. De Abessijnen hebben daarbij ern stige verliezen geleden. De frontlinie tusschen Dolo en Makallé is versterkt door troepen van het legercorps van generaal Santini, aangezien men aan dit front een heftigen Abessijnschen aanval schijnt te verwachten. Tusschen Amba Aladzji en Dessie is een groote Abessijnsche troepenmacht geconcen treerd. De sterkte dezer troepen wordt ge schat op eenige honderdduizenden man schappen Het schijnt, dat de troepen van Ras Seyoem en Ras Kassa vereenigd zijn. Aan het Dankali-front is de linkervleugel van de Italianen ónder bevel"van generaal Marfotti vertier opgerukt Ras Seyoem gesneuveld? De „Lavora" Fascista" maakt melding van een gerucht, dat onmiddellijk uit het Italiaansche hoofdkwartier afkomstig is en volgens hetwelk de Abessijnsche aanvoer der Ras Seyoem gedood zou zijn tijdens een luchtbombardement op 18 November. Sedert dien, aldus vervolgt het blad, is een gebrek aan strijdlust aan Abessijnsche zijde op te merken, hetgeen zou voortvloeien uit den dood van Ras Seyoem. Een Abessijnsche overwinning? Naar te Addis Abeba verluidt, zouden de Abessijnen een overwinning hebben behaald bij Makallé. De troepen van dedsjamatsj Wores zouden er in geslaagd zijn, bij Hala we drie Italiaansche bataljons te vernieti gen en muildieren en munitie buit te ma ken. Aan Italiaansche zijde zouden een of ficier en vele manschappen gedood zijn. Van bevoegde Italiaansche zijde, zoo meldt men uit Rome, wordt dit bericht ge dementeerd. Voorts zouden de Italianen het vliegveld van Makallé gemoderniseerd hebben, zoo dat de luchtmacht daarin een nieuwe basis heeft met grooter actiesfeer. Het Italiaansche stoomschip Toscana pas seerde Zondag het Suez-kanaal, met aan boord 76 kisten met gebalsemde lichamen van Italiaansche officieren en ongeveer 1100 zieken. De petroleum aan Italië Het Volkenibondssecretariaat heeft mede- deelingen van de Russische en Roemeen- sclie regeeringen gepubliceerd, waarin beide landen hun instemming betuigen met de uitbreiding van het uitvoerverbod tot petro leum. Zij verklaren zich bereid, den uit voer naar Italië te verbieden, indien alle andere.mogendheden, die petroleum produ- ceeren, ook degene, die geen lid van den Volkenbond zijn, op hetzelfde tijdstip over eenkomstige maatregelen treffen. Vele regeeringen hebben verder inlidhtin- gen verstrekt inzake de toepassing der ver schillende sanctiemaatregelen. De Londensche Vlootconferentie In diplomatieke kringen te Rome is men van meening, dat de a.s. vlootbesprekingen te Londen misschien het terrein zullen effe nen voor onderhandelingen inzake Abessinië Zooals men weet, hebben de recente bespre kingen tusschen Mussolini en Sir Eric Drummond geen betrekking gehad op deze kwestie, doch op die van de vlooteenheden in de Middeliandsohe Zee en het effectief der troepen aan de grens van Egypte en Lybië. sche federatie van dien aard, dat de onlus ten, die er heerschen, weinig terugslag zul len hebben op den internationalen toestand. Daarvoor verkeert het land, al heeft het natuurlijk zijn internationale verbindingen, nog te zeer in een geïsoleerde positie, wat in dit verband een lichtzijde mag worden genoemd. 'Op 11 November jl. slaagden de 'Amerikanen Anderson en Stevens er in met hun spe dalen ballon een hoogte te bereiken van ii.000 M. Onder groote belangstelling landde de ballon nabij White Lake in Zuid-Dakota. ST. NICOLAAS en "4711~t Onafscheidelijk zijn die beiden. Want "4711" Eau de Cologne behoort van oudsher tot de schoonste geschenken, waarmede St. Nicolaas verrast. **4711" Eau de Cologne Ortgtoeele kropflesschen f 120 220 320 Moderne platte flesschen f 1.— 1.75 260 Geschenkdoozen van f 0.70 tot 320 "4711"Toaca Eau de Cologne f 1— 120 1.75 220 Zakflacons f 0.40 0.70 Geschenkdoozen van f 120 tot 230 •*4711" Eaa de Cologne-Zeep per doos 3 stuks f 1.05 Kort Nieuws Hedenavond oin 8.20 A T. hoopt de Fran- sche minister-president Laval een radio rede over de huidige politiek© toestand te houdén. De reusachtige vliegboot van de Pan American Airways, de China Clipper, die met 14 passagiers aan boord en een groote hoeveelheid post de eerste verkeersvlucht over den Stillen Oceaan heeft ondernomen, is Zondag van Pearl Harbour (Hawai-eilan- den) opgestegen voor de tweede etappe van haar reis met als naaste doel de 13S0 mijlen verwijderde Midway-eilanden, die de piloot in 9 A 10 uur dacht te zullen bereiken. lit de Amerika&nsche staat New-Jersey fs een vleugel van een Chr. zenuwlijders- sanatorium geheel afgebrand. Twee ver pleegde vrouwen vonden den dood in de vlammen, terwijl de overige 36 verpleegden dank zij het moedig optreden der verpleeg sters, gered konden worden. In verschillende streken van Transvaal en Natal heerscht sedert meer dan een jaar een geweldige droogte, waardoor 50.000 inboorlingen door hongersnood worden be dreigd. Nadat eenige dagen geleden een vier tal gewapende inboorlingen nabij Casablan ca (Marokko) een overval had trachten te plegen op een auto met Europeanen, zijn thans vier inlandsehe politiemannen, die op patrouille waren in deze streek, vermoe deliik door nog niet onderworpen nomaden overvallen, vermoord en van alles beroofd De Australische zendeling Alexander Hayman, die sedert October 1934 door Chi neesche bandieten gevangen was gehouden, is Zaterdag te Yoengsjan in de prov. Hoenan in vrijheid gesteld. De Zwitsersche missionaris Bosshardt, die tegelijk met hem was gevangen genomen, bevindt zich nog in handen der bandieten UIT OOST-INDIE Werk in de Residentie Semarang Honderden stroomen toe De Locomotief schrijft: Een merkwaardig verschijnsel doet zich thans voor bij de uitvoering van de irriga- tiewerken in het Oostelijk gedeelte van de residentie Semarang. Er is thans een massa werkvolk aangeno men voor de dijkversterkingen van de kali Woelan. En hoewel nu deze streek toch geenszins als bepaald rijk en welvarend be kend staat, kan zij toch niet in voldoende mate aan de vraag naar werkkrachten vol doen, zoodat thans volk uit de omgeving van Petjangaan en uit het Kendalsche wordt aangenomen. Als object van werkverschaffing blijft dit werk echter wel degelijk in hooge mate gun stig. Wat het voor de menschen uit die streken beteekent, dat er weer werk is, moge blijken uit het feit, dat slechts op geruchten van werkgelegenheid, honderden naar Koe does toestroomen, niet alleen per tram er. autobus, doch ook.... loopendel Overigens is het ln dit verband wel mede ;n typeerend verschijnsel, dat m Koedoes de landrente (grondbelasting) een behoor lijken achterstand vertoont. Krankzinnige levend begraven Een kuur met doodelijken afloop Het is de politie te Banjoebiroe gelukt, naar de Locomotief meldt, volledige klaar heid te verkrijgen in een geval van mishan deling dat reeds eenigen tijd geleden heeft plaatsgehad. Het betrof hier het verdrijven van booze geesten uit een vrouw, die men gevoeglijk krankzinnig kan noemen. De vrouw is aan de gevolgen van deze behandeling over leden. De vrouw, echtgenoote van een gepenslon- neerd Inlandsch militair, vertoonde reeds eenieen tijd teekenen van verstandsverbijs tering. Ten einde raad wendde de man zich tot een doekoen (Inlandsch kwakzalver) die 't geval wel eens zou opknappen. Hij liet hiertoe den oud-militair een kuil graven van dr ongeveer anderhalven meter diepte, waarit op een avond met behulp van eenige kam- dl' ponggenooten de krankzinnige vrouw ge<Ge stopt werd. De kuil werd vervolgens afge-da dekt met planken, en daarna met aard', -.y dicht gemaakt. Door middel van een in dijj0: planken uitgespaarde opening kreeg du vrouw van tijd tot tijd eten en drinken. r. De vrouw heeft op deze behandeling ge"*6 reageerd door luide om hulp te schreeuwend1 Na twee etmalen vermoedde men, dat gen«-dlt zing wel zou zijn ingetreden en daarom werlbii tot opgraving van de vrouw besloten. Toieig ontsteltenis van de omstanders gaf zij evenljc| wel kort na haar ontgraving den geest. Men probeerde de zaak geheim te houdi doch dit gelukte niet, zoodat de dad< eenige dagen daarne werden opgepakt preventief gezet. Bij het afgenomen verhi verklaarden zij, uit vrees voor den doekt die inmiddels overleden is te hebben handeld. Dit is het tweede geval van krankzinnig! verpleging op advies van een doekoen waa bij het slachtoffer om het leven kwam. W< zal zich herinneren, dat de landraad te S latlga kortgeleden uitspraak deed ln een zal waarbij een krankzinnige vrouw in Toentangsche door verdrinking ged< werd. Oud-Minister Verschuur verlaat Ned. Indië Veel vertrouwen In Sumatra's Oostkust PALEMBANG, 25 Nov. (Aneta). j Vóór zyn vertrek verklaarde oud- minister Verschuur in de toekomst van Sumatra's Oostkust, veel vertrou- I wen te hebben, als gevolg van de betere tyden en de grootere vraag welke de Deli-producten op de wereld- markt ontmoeten. Inzake het bedrijf van de Ned.-Ind. Aart olie-Mij. verklaarde hy dat de produel welke in 1923 174 kilogram-ton was, in 19L reeds een hoeveelheid van 309.147 kilogram^ H ton opleverde. Door de opening van de pijl leiding kan voor 1936 een productie wacht worden, welke het dubbele is van dil van 1934. Er zit dus vooruitgang wikkeling van de N.I.A.M. De N.I.A.M. zou kwantitatief ge sproken zeer spoedig de geheele Indische markt kunnen bedienen, aan gezien deze markt een behoefte heeft van 2500 kilogram-ton per dag. De dag-productie van de Djambi-terrei- nen zal op 1500 kilogram-ton per dag worden gesteld, welke zou noodig kan worden opgevoerd tot 2200 kilogram- ton. De heer Verschuur laakte de onjuisMlf meening dat het olie-bedrijf ongel imiteer!' ten behoeve van de openbare kas kan den belast. Hy zeide: „de voortdurende onzekerhei over hetgeen in dat opzicht van het bedr( zal worden geëischt, acht ik een ongunstig factor voor de exploitatie". Voorts verklaarde de heer Verschuur i i wensqh van de verplaatsing van de der N.I.A.M. begrypelijk is, doch hierb dient te worden overwogen dat eei bedrijf bestuurd moet worden van één hoofd ÏUl kwartier uit. terwyi een Innig cortact m« een wereldbedryf als dat van de „Konink ,a_ lijke" dat in Den Haag is gevestigd, eejjj'j 4® enorm voordeel beteekent. BRANDEN - loen Te WUt aan Duin (N.H.i ninndde t« Dr. felle brand in de woning van W van der Ktoan aan den Rijksstraatweg Aanvankdj dreigde er groot gevaar /oor uitbr&iuii.g i de omwonenden gingen dan ook over t' ■fscl ontruiming van nun huizen De brandwee e ti die lang op zich had laien wach'en ces tree Jatt den brand met twee stralen en wis' h4foor gevaar voor uitbreiding spoedig af te wertterk den. Tijdens den brand moest hef verkee L zoowel in de richting Haarlem «Is Alkmaa-te p worden verlegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2