JUeuiur gnhsttyt (Éourwit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingƒ450 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7*/i cL Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar No. 5639 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 26 NOVEMBER 1935 15e Jaargang abbertentiepriptn: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels f 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertenliên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 De anti-revolutionairen en het kiesrecht Men schrüft ons: In „Volk en Vaderland" van 16 No vember 1935 komt een ophefmakend artikel voor. dat onderteekend is met „Een ger. N.S.B.-er". Hoewel wij niet op het geheele arti kel wenschen in te gaan, wi'ilen wij het laatste gedeelte van genoemd artikel tot object van onze beschouwingen mar ken, gezien het feit, dat op vele kanto ren met de inhoud daarvan wordt ge colporteerd. Het gaat over het algemeen kiesrecht. Wij lezen ln Vova: De A.R. Partij verwerpt dus het alge meen kiesrecht, maar met de mond en tegenover Kuypers kleine luiden. Want toen ln 1917 de grondwetsherzie ning plaats had, hebben de z.g. Christe lijke partijen met haar tegenwoordige bondgenoot en de Liberalen (de doods vijanden van Groen van Prinsterer en Sikkel) en met haar toekomstige bond- genooten de marxisten (dat slechts het volgende station is op weg naar het ver derf volgens dr. Kuyper) handjeplak ge speeld en hen geholpen de Nedepland- sche Staat definitief op dc basis der Fransche revolutie te zetten, hetgeen zonder haar medewerking niet kon. De A.R. kamerleden hebben er tegen gespro ken, maar ze hebben ervoor gestemd Het slot van dc toenmaals afgelegde ver klaring luidt: „Dit (de principieele bezwaren) neemT niet weg. dat wij noch nu, noch in een verder stadium der grondwetsherziening op die bezwaren die herziening willen doen afstuiten, en wij dus niet stemming over het artikel zullen vragen. Mocht er stemming komen, dan zullen wij onze stem daar niet aan onthouden. Prof. Rutgers verklaarde toen nog: ,,En daarom is er in wat ik hier over organisch en gezinshoofdenkiesrecht in het midden bracht, niets, wat mij belet mijn stem aan de voorstellen der regeering te g«- ven". (zie Diepenhorst: „Smid ln 5L- Gen., deel 2, pag. 266, 267 en 272). Onwillekeurig is men geneigd, vooral omdat aan het slot van deze aanhaling een vermelding der pagina's, waaraan het een en ander is ontleend, is toegevoegd daaraan geloof te hechten. Toch moet nion dienaangaande de noodige voorzichtigheid betrachten. Wij hebben dan ook bedoeld boekwerk van prof. Diepenhorst eens op geslagen en hoewel wij constateeren moch tea. dat de aanhalingen op zichzelf juist rijn. deze echter totaal uit het verband zijn -;n«i genomen. 1J. Voor een goed begrip der zaak gaan we iets in de historie terug en merken op, dat bij K.B. van 24 Maart 1910 een grondwets commissie was ingesteld, die onder voor zitterschap van Minister Heemskerk o.m. ook ten aanzien van het kiesrecht een taak te vervullen had. Zij vermocht echter in deze geen oplossing te vinden, omdat, de meeningen op wat wijze dit moest ge schieden hopéloos uiteen liepen. Hierin virtid Dr. A. Kuyper aanleiding zich ter verdediging van het huismanskiesrecht in eu. nota tot H.M. de Koningin te wendeu. Deze uitgebreide nota is in bedoeld boek werk van D. in extenso opgenomen (Zie ig 260 t.m. 264). Het resultaat van deze nota was, dat Minister Heemskerk zich nauw bij deze gedachtengang aansloot, door het rege ringsvoorstel aldus te formuleeren: '.De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de leeftijd van 25 jaar bereikt hebben en aan het hoofd van een gezin staan, of zonder aan het hoofd van een gezin te staan, als zelfstandige personen in de maatschappij optreden, een en ander nader te regelen bij 'e wet". Dit was voor de anti-revolutionairen een beteekenend resultaat, doch de verkiezingen van 1913 vielen voor het ministerie Heems kerk zóó ongunstig uit, dat het ministerie viel en een kabinet Cort v. d. Linden daar voor in de plaats kwam. De ingediende voorstellen werden ingetrokken en lijn recht tegenover dc bedoelingen van Heems kerk werd de consekwente toepassing van het indivualistisch beginsel verlangd. En nu komen wij op het terrein van onze polemiek. Waarom hebben de A.-R. hoewel zij in beginsel daar tegen waren, toch hun stem aan het voorstel niet ont houden? Prof. Rutgers geeft zelf het ant woord. Nadat deze A.R woordvoerder een Uitvoerig pleidooi heeft geleverd voor het Sezinshoofdenkiesrecht, zegt hij in zijn slot woord het volgende: „M. d. V. Ik ben omtrent aan het einde van hetgeen ik te zeggen heb. Ik heb over het organisch en gezins hoofdenkiesrecht gesproken. In zekere zin zou men kunnen zeggen, dat het niet aan de orde was, voor zoover iets op dit oogenblik niet aan de orde kan zijn. Het is nu niet voorgesteld. We hebben te doen met een voorstel tot invoering van het algemeen kiesrecht en zijn wij daar nu voor of tegen? Wij gevoelen er niets voor. Maar het essentiëele van het voor stel is het wegnemen van een kiesrecht beperking. In ons verleden en in onze staatkundige beginselen is er niets, dat ons belemmert daar vóór te stemmen. Voor beperking van het kiesrecht heeft de A.R. partjj nooit het pleit gevoerd. Indien het algemeen kiesrecht ons ver- t'jjg der van huis zou brengen, indien het algemeen kiesrecht -neer individualis tisch was dan het Kiesrecht, dat wij thans hebben, dan zouden wij met den heer Treub in het meer aangehaalde artikel zeggen: ik wil geen algemeen kiesrecht. Maar nu de hoofdvraag, waarover het gaat, door de voorgestel de wijziging niet wordt aangeraakt en die voorgestelde wijziging alleen neer komt op het wegnemen van beperkin gen, is er geen aanleiding ons tegen die wijziging te kanten; integendeel, waar het verleden van de A.R. partij daar is om aan te toonen, dat die partij nooit voor beperkingen van het kies recht in het krijt is getreden, kunnen wij die wijziging aanvaarden." (pag. 271 en 272 D). Als wij de situatie zoo bezien, dan wordt ons veel duidelijk, ook duidelijk, dat in ar tikelen van Vova niet veel vertrouwen moet worden gesteld. Wij krijgen de indruk, dat de schrijver in V. en V. zichzelf tracht te sug- gereeren, dat hij op het goede pad is. Aan het slot van het V. en V.-artikel komt nog een nassage voor, waarin wordt gezegd, dat iedere gereformeerde jongen of meisje de boeken moet lezen van Groen, Sikkel eu Fabius, waardoor zij vanzelf N.S.B.er zullen worden. Inderdaad als ze gelezen worden, zooals de geref. N.S.B.-er Diepenhorst leest, aan heeft hij volkomen gelijk. Neen, zoolang de N.S.B. volstaat met een geloof aan God en een erkennen, dat het Nederlandsche volk overwegend christelijk is (ook de duivelen gelooven aan God en zij sidderen), doch bii de uitoefening der regeer macht zich van Gods ordinantiën niets aan trekken, zoolang is de N.S.B. voor ieder christen te verwerpen. Gaat ae N.S.B. wel die richting uit, wenscht zij derhalve het uitgangspunt der A.R. partij tot het hare te aanvaarden, dan is ze eveneens te verwerpen, doch dan op grond van haar overbodigheid en het scheur makend karakter. Tot zoover de schrijver. Hoewel we niet voornemens zijn elk misleidend artikel van Vova te veerleggen, hadden we toch reeds enkele stekken uitgezet voor een artikel over deze aangelegenheid. Nu ae geachte schrij ver precies do fout aanwijst, kunnen we met de plaatsing van deze juiste critiek vol staan. 1 Ja H duit ridslfi Ino], affeli loenK De ambulance naar Abessinië Reeds t 65.000 ontvangen In tegenstelling met hetgeen In de vorige week is bericht, kan worden medeg,deeld, dat de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance op 3 Decem ber a.s. te Rotterdam aan boord zal gaan van het m.s. Kota Radja. Tot op heden is door het Ned. Roode Kruis een bedrag van ongeveer f 65.000 ontvangen, waaronder een bijdrage van f 3.000 van het Rotter- damsch Comité tot uitzending van de ambulance. De philatelisten helpen prachtig mede het Ambulance-fonds te versterken. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de leider niet voor seriezendingen kan doen zorgdragen en vragen daaromtrent met het oog op de vele werkzaamheden niet kunnen worden beantwoord. Met groote dankbaarheid is een groot; tal boeken ontvangen, waardoor een kleine bibliotheek in het ambulance-kamp aanwe zig kan zijn. Groote voldoening geeft het ze ker, dat meerdere schenkingen op medisch en pharmaceutisch gebied ontvangen zijn, terwyl een banketbakker in de Residentie de vriendelijke gedachte heeft gehad voor het ambulance-personeel versnaperingen be schikbaar te stellen om tijdens de reis de gedachte aan het Moederland levendig te houden. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat de belangstelling voor het werk in Ethiopië zoo groot is, dat zich voor deelneming aan de ambulance ruim 800 personen hebben aan gemeld, waaronder medici, verplegend per soneel, electriciens, chauffeurs, koks, enz. enz. onder welke meerdere uit onze overzee- sche gewesten. Intusschen wordt erop gewezen, dat de geldmiddelen alleen nog eenige zorg baren, zoodat giften nog steeds gaarne worden ont vangen op postrekening nr. 22120 van het Nederlandsche Roode Kruis onder het motto „Abessinië" of voor dc postzegelactie onder het motto „Postzegel Ethiopië". Dr. Cola$o Belmonte naar Abessinië Naar wij vernemen zal dr. A. Colago Bel monte, orthop. chirurg te Amsterdam op 3 December a.s. met de Nederlandsche Roode Kruis-colonne naar Abessinië vertrekken. Zweden heft boter- uitvoerverbod op Tot eind 1935 De directie van den Landbouw deelt mede, dat volgens bericht van den consul-generaal der Nederlanden in Stockholm de Zweedsche dagbladen melding maken van een onvoldoende boterproductie in Zweden. In verband daarmede is tot ultimo December a.s. het invoerverbod voor boter in Zwe den opgeheven. Inlichtingen zijn aan te vragen en offerten kunnen ingediend worden bij Svenska Mejeriernas Riksförening u.a.b., Vasagatan 16, Stockholm. DE TABAKSWET De Minister van Financiën heeft medege deeld dat het zijn voornemen is de Tabaks wet zoo spoedig mogelijk aan een techni sche herziening te onderwerpen. OVERVERMOEIDHEID BIJ CHAUFFEURS Aangekondigd wetsontwerp thans ingediend Er mag niet langer dan 10 nur per dag worden gewerkt Ingediend is een wetsontwerp hou dende bepalingen inzake het tegen gaan van oververmoeidheid bij be stuurders van motorrijtuigen. De Mi- nistors van Sociale Zaken en van Waterstaat zeggen in de Memorie van. Toeliohting dat een oplossing van deze kwestie is gezocht op den grond slag der Arbeidswet, doch dat een nadere uitwerking van dit denkbeeld gebeerd heeft, dat aldus niet die aan gewezen weg gevolgd werd om het be oogde doel te bereiken. Daarom is naar een regeling gezocht, waarbij in één regeling zoowel de bescher ming der autobestuurders tegen overmatig lange werktijden als de veiligheid op den .•eg gediend wordt. Het is niet mogelijk, in de wet zelf vol ledig te regelen, waarnaar alle verschalen de groepen van autobestuurders ziel» te dragen zullen hebben; cfc? aard der groepen loopt daarvoor te zeer uiteen. Het ont« erp laat daarom aan de Kroon over het vasU stellen van regelen omtrent de tijden waar op en gedurende welke able of bepaalde groepen van personen geen motorrijtuigen mogen besturen, alsmede omtrent tte werk en rusttijden van alle of bopaalde greepen van personen, die in dienstbetrekking al dan niet uitsluitend als bestuurder van een motorrijtuig werkzaam zijn. Met het opg op de conglueptie met de Arbeidswet wordt Lepe aid, dat da werktijd van de chauffeurs in dienst betrekking op ten hoogste 10 uren por dag en 55 uren per week mag worden vastgesteld, behoudens in uitzonde ringsgevallen. Voor autobestuurders, die als zoodauig niet bij anderen in dienst zijn, kunnen ai- leen omtrent de tijden waarop en gedurende welke zij motorrijtuigen besturen mog^a" voorschriften gegeven worden. Ook hier zaï 10 uren per dag en 55 uren per week riahl^ snoer zijn. Voor de groep van autobestuurders, die veelal wordt aangedud als „hieerrijders'* ligt het voorshands niet in de bedoeling, rozolen inzake de rijtijden vast te stellen, behoudens wellicht een verbod om langer dan een be paald aan tal uren zonder onderbreking een auto te besturen. Ook bevat het ontwerp een voorziening omtrent hut voeren van een be paalde administratie ter controleering van naleving van dé wet. Wat de regeling der aansprakelijkheid be treft, staat de aansprakelijkheid van den werkgever voorop. In bepaalde gevallen kon echtnr ook de ondergeschikte aansprakelijk zijn. Op den bewaakten overweg te Pijnacker werd gisteren door dc electrischc trein een auto gegrepen -n totaal vernield. De inzittende dame werd zwaar getoond en is later aan de gevolgen overleden. De politie onderzoekt de resten van de auto PARTIJ EN PERS Te Dordrecht sprak Zaterdag voor de Statenceritrale der A.R. Partij de heer H. D i e m e r over boven aangegeven onder werp. Spreker bezag eerst de Pers als machtige factor in het leven der volkeren; sloeg daarna een blik op de Nederlandsche Pers; en verwijlde toen bij de anti-revolutionaire Pers, vanaf den eenzaam strijdenden Groen m Prinsterer tot heden. Naast leidend orgaan is het thans abso luut noodzakelijk, dat het Christelijk dag blad ook als nieuwsverspreider optreedt, omdat zonder massapers geen enkele partij of geestelijke bewoging in haar taak zal sla gen. Spreker zette dit uiteen met cijfers van bevolking en verkiezingen. Hierna werd het vraagstuk der zooge naamde persvrijheid in verband met artikel 7 der Grondwet aangesneden, en de taak der Overheid in dezen. Breedvoerig behandelde de heer Diemer dan het noodzakelijk interkerkelijk karak ter van de a.r. pers, alsmede het verband tusschen de Partij en de Pers. Ten slotte werd het christelijke perswerk gesteld onder eeuwighcidslicht. Een breede discussie volgde, waaraan elf personen deelnamen. Men verzocht vooral den spreker breeder in te gaan op de ver- houding tusschen de Partij en de Pers. waaraan gaarne voldaan werd, en waarbij de heer Diemer als zijn meening te kennen gaf, dat een dicht naast elkaar optrekken, en een voortdurend contact allernoodzake lijkst moet worden genoemd. Hiervoor gaf de spreker richtlijnen aan. Met groote belangstelling werden de be handeling van dit onderwerp en de samen- spreking door de vergadering gevolgd. Van verschillende kanten werd gewezen op de roeping der kiesvereenigingen inzake de verspreiding van de eigen bladen. Sluiting draaibrug Holl. Diep De draaibrug van de spoorbrug over het Holl. Diep zal met ingang van 15 Dec. 1935 voor de scheepvaart worden gesloten. Van genoemden datum af zal de doorvaart hoogte van de derde vaste overspanning van het zuiderlandhoofd af gerekend, S.30 M. boven N.A.P. bedragen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De Firma Ruys Co., Hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd. meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 26 dezer te Mar seille venvacht wordende mailschip ..Dem po", Woensdag 27 Nov. a.s.. om 6.16 uur te Roosendaal. 7.14 uur te Rotterdam D.P. en 7.40 uur fce Den Haag H.S.M. zal arri- veeren. INSTELLING VAN EEN WEERFONDS Urgente voorzieningen vragen f 53.4 millioen Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend èen wetsontwerp tot Instelling van een Weer fonds. In de toelichting zet de Minister uiteen, dat het niet mogelijk is de ge wone dienst van de Defcnsiebegrooting te. verhoogen met de hedragen, die noodig zijn om in de allerdringendste behoeften met betrekking tot het ln 1922 aanvaarde legerstelsel te vol doen. Daarom wordt een fonds ge vormd, waardoor de gelden in betrek kelijk korten tijd kunnen worden be schikbaar gesteld, terwijl de aflossing door het fonds van de uit 's Rftks Schatkist "ontvangen voorschotten over een grootér aantal jaren kan worden verdeeld- De financiering van het Fonds heeft de Regeering zich als volgt gedacht: Aanvangende met het jaar 1936 wordt. tenzij bijzondere omstandigheden tot groo teren spoed mochten nopen gedurende vier jaren uit het fonds een bedrag van totaal f 53.400.000 verwerkt voor het hier onder aangegeven doel. Dit bedrag wordt verkregen door voorschotten uit 's Rijks schatkist, die tegen 4 pcL aan het Fonds worden geleend. Aanvangende met 1936 wordt ter aflossing in ongeveer 20 jaren van deze schuld een jaarlijksch bedrag a'ls annuïteit op de De- fensiebegrooting gebracht; deze annuïteit be draagt rond f 3.570.000. Wat de Regeering urgent acht Het volgende wordt door de Regee ring urgent geacht: 1. Aanschaffing van luchtdoel bestrij dingsmiddelen; 2. aanschaffing van vliegtuigen; 3. aanschaffing van infanteriege- schut; 4. aanschaffing van munitie en ver dere uitrusting; 5. versterking van het artilleristlsch vermogen; 6. inrichting van kleine versterkin gen bij de overgangen der groote ri vieren en op enkele andere voor de verdediging van ons land van bijzon- der belang zijnde punten (kazemat ten). Naast deze Voorzieningen voor de land macht zijn soortgelijke maatregelen noodig voor de zeemacht. Afgescheiden van de be slissing over de vraag welk materieel voor de verdediging het meest doelmatig moet geacht, worden bij dit wetsontwerp gelden onvermijdelijk geacht voor mijnen, mijnenleggers en mijnenve gers, den bouw van een algemeen oefenschip, dat zoo ingericht zal wor den, dat het ook dienen kan ter ver vanging van het in West-Indië aan wezige flottieljevaartuig, den bouw van twee onderzeebooten (K XIX en K XX) ter vervanging van een twee tal soortgelijke schepen, die eerlang aan den dienst komen te ontvallen, benevens den afbouw van den flottiel- jeleider 193L De aldus te bestrijden uitgaven beloopen voor de landmacht f 31 millioen en voor de zeemacht f 22.4 millioen. KASGELD VOOR INDIE Er is een wetsontwerp ingediend ter voor ziening in de behoefte aan kasgeld voer den Indischen dienst hier te lande voor 1936. Noodiz zal zijn ongeveer f 48 millioen. dat het te financieren bedrag kan worden gesteld op f 180 millioen, aangezien eind 1935 van het maximum-crediei 1 136 mil lioen zal zijn verbruikt. Unilever koopt schepen Geblokkeerde rekeningen komen vrij Een buiteulandsche dochtermaatschappij van het Unilever-concern heeft in totaal tien motorschepen in Duitscchlaad besteld met totaal draagvermogen van 90.000 ton. De schepen zullen in den dienst op Afrika wor den opgenomen. Behalve deze motorschepen heeft het Unilever-concern in Duitschland ook nog een aantal schepen voor de vis- scherij en de walvischvangst besteld. Naar men meent te weten zijn de orders in Duitschland geplaatst omdat het concern in Duitschland aanzien lijke geblokkeerde vorderingen had, welke hiervoor kunnen worden aan gewend. De opdrachten zijn over verschillende scheepswerven verdeeld De Deutsche Werft te Hamburg zal vier motorvrachtschepen an elk 9000 ton draagvermogen bouwen, de Deschimag twee mótorvrachtschepen van elk 8500 ton draagvermogen, alsmede 13 stoomtrawlers (op deze werf zijn nog drie motorvrachtschepen van elk 8500 ton draag vermogen. die reeds vroeser waren besteld, in aanbouw), de Bremer Vulkan twee motor vrachtschepen van elk 8500 ton draa?ver- mogen. alsmede twee walvischvangst-sche- pen en de Flensburger Schiff- und Maschi- nenbau A.G. twee motor vrachtschepen van elk 8500 ton draagvermogen. De nieuwe spelling Geen wijzigingsvoorstellen te verwachten Het gaat met de spelling zooals vroeger met de Zomertijd: ieder jaar werd er bij de begrooting op teruggekomen en ook nu pro beert tnen op de wijzigingen die zijn inge- ••oerd, weer terug te komen. In het Voorloopige Verslag van de Twee de Kamer heeft men kunnen lezen dat Kamerleden waren die meenden dat c nieuwe spelling „verdeeldheid bracht" e dat men een wettelijke regeling wenschte. Tn de Memorie van Antwoord op de be grooting van Onderwijs deelt Minister Sh> temaker thans mede dat hij niet voor nemens is wijziging te bevorde ren van de Koninklijke besluiten inzake de nieuwe spelling. Het zyn vooral economische gronden die hem daarbij leiden. Wat betreft de vraag, wanneer het oogen blik zaj zijn gekomen om aan de regeering voor te stellen deze spelling ook in officieele stukken in te voeren, zegt de minister over tuigd te zijn, dat, alvorens de regeering de nieuwe schrijfwijze zal kunnen toepassen, een uiterst belangrijk vraagstuk nader on derzoek vergt De spellingregels hebben immers aanlei ding gegeven tot de opvatting, dat uit den vijfden en zesden spellingregel gevolgtrek kingen moeten worden afgeleid, die zich geenszins bewegen op het gebied van de spelling, althans niet van de spelling alleen, doch .die het hart van de taal raken. Over leg hieromtrent en wel of deze taalvragen afzonderlijk en opzettelijk worden onder zocht, hetzij door een nieuwe, breed samen gestelde commissie, hetzij door de commis sie-van Heeringen, aangevuld met Belgische en Nederlandsche taalgeleerden, is nog gaande met de Belgische regeering. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Mummer bestaat uit DHEE bladert Blz. 1 Voor de 'Ambulance naar Abessynië ts thans f 60.000 ontvangen. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen inzake het tegengaan van over* vermoeidheid bij chauffeurs. Ingediend is een wetsontwerp tot instcD ling van een Wecrfonds. Van Minister SÏotemakcr zijn geen wij* igingsvoorslellen inzake dc sjtelling tc ver* wachten, Blz. 2 Volgens 'de „Lavora Fas cis ta" zou de be kwame Abessijnsclie aanvoerder Ras Segoent tijdens een luchtbombardement zijn gedood. Van het Noorderfront melden zoowel Abessiniërs als Italianen een aantal gevech ten. waarin zij •overwinnaars zouden zijn gebleven. De Abessijnsche troepen in het zuiden: ondernemen een tegenaanval langs de rivier, de Tapan en bedreigen Gorrahei. Blz. 5 Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van Defensie. Blz. 9 Jhr Mr Dr D. J. 'de 'Geer heeft gisteravond tc Delft gesproken over de politieke toe stand. Re Fransche discontoverhooging, Blz. 11 De resultaten van het onderwijs aan Gym nasia. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi zaken, deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui- denhout 43. Den Haag. Telef. 7200ff—7200/2. De doodelijke damp Oude man gestikt Hiet had Maandagmorgen de aandacht ge. trokken van de bewoners van de Opper- straat te Utrecht, dat een huisje bewoond door een bejaard echtpaar, gesloten bleef. Men waarschuwde een as-ent van politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Men vond twee mcnscheit bewusteloos In een al- coof, vermoedelijk slachtoffers van een ko lendampvergiftiging. Inderdaad bleek dat in een achterkamer geen behoorlijke aan- en afvoer was. Daar door had zich in hevige mate kolendamp ontwikkeld. De man was reeds overleden; de vrouw gr' nog teekenen van* leven. Zij is naar de Rijkskliniek overgebracht.- Men noopt haar in het leven te houden. Bontwerkersatelier in de asch gelegd Te Den Bosch is brand uitge broken in het bontwerkers-atelier der firma T. en C. van de Ven in de Verwerstraat Het atelier is totaal uit gebrand. De waarde van de voorraden bont, die verloren zijn gegaan, en waar onder zeer kostbare mantels waren, bedraagt ruim 15.000. Een onderge legen rijwielherstelplaats van de firma Versteegh Lekwam groote waterschade. De schade bedraagt hier eenige duizen den guldens. De brand is ontstaan bij het drogen van bonthuiden door middel van een petroleum-straal kachel. Het auto-ongeluk te Pijnacker De dame aan de gevolgen overleden De dame, die bij het ongeval dat Maan dagmiddag op den spoorwegovergang te Pijn acker heeft plaats gehad, ernstig werd ge wond, is in het Gasthuis te Delft overleden. Zij was de 22-jarige handelsreizigstcr H. C. H. E. uit Amsterdam. EEN DOODELIJK SCHOT TeVaais iscie 57-jarige V bij het schoon maken van zijn geweer door een kogel in de borst getroffen en op slag genood. V., die lid is vaoi het schuttersgilde, zou op een terrein gaan oefenen. Hij wilde daartoe eerst zijn geweer schoonmaken, dat naar hij meendu, ongeladen was. Evenwel gu<g het plotseling af, met bovenvermeld gevolg. WAPENSJHOKKELARIJ Te Maastricht is aangehouden zekere V'., die twee revnvirs in een cafe to ko«p aanbood. De revolvers werdlen in beslag ge nomen en er is proces verbaal opgemaakt, DE KERKIXBRAAK IN ZEELAND Bij het onderzoek inzake de kerkinbraak te Zeeland (N.-Br.) is aan het lich' ge komen, dat de monteur K.. afkomstig uit Rotterdam, die in verband met d.t misdrijf was gearresteerd en gevankelijk naar Zee land was overgebracht, niets met de zaak uitstaande heeft. De aangehoudene, die vol komen onschuldig bleek te ziin. is na ver hoor in vrijheid gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1