nedc Hio. SMD1835 - 21 NOVEMBER - 1935 HERDENKING DER fldfin AFSCHEIDING serdfiamenkomsten te Hattem Hert Zondagsstilte vestingstadje Hattem lan den Veluwezoom, was gisteren getuige van een herdenking, die weliswaar van in- ernen aard was, doch niet kon nalaten de landacht te trekken, al zou het maar ge veest zijn door de royale oranje-blanje-bleu- 'laggen voor de Geref. Kerk en pastorie. Precies een eeuw geleden was in dit zelfde itadje de scheiding voltrokken, oie een tieuwe kerk deed ontstaan; in den naam 'an Ds. Antli. Brummelkamp is dit feit be- ichaamd, want door zijn afzetting een paar veken tevoren was de stichting der Geref ierk van Hattem een feit geworden. Om dit feit te herdenken was een Gel- lersch gewestelijk comité gevormd, dat voor len dag van 21 November eenige samen komsten belega had. Ter inleiding daarvan vas te half twee een ontvangst belegd in bet lokaal naast de Geref. Kerk. Ontvangst der gasten. Hier verzamelden zich tal van predikanten ran de Veluwe, terwijl ook aanwezig was Prof. Dr. M. M. den Hartogh, hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, van welke ichool ook een 30-tal studenten was over gekomen. Hiermee was tevens aan deze ont- angst de kleur der opgewekte gezelligheid ijjgezet. De band met het verleden werd op treffen- le wijze onderhouden aoor de aanwezigheid an den heer B. Brummelkamp van Hil versum, achterkleinzoon van den predikant, wiens naam met do Afscheiding te Hattem onafscheidelijk verbonden is. Uiteraard was deze ontvangst geheel gewijd aan begroetin gen en ontmoetingen, heerschte er dus een evendig discours, waarbij thee werd rond- lediend door Hattemsche jongedochters. Van overheidswege was officieele belang stelling getoond door de aanwezigheid van 8. en W. der gemeente Hattem (burgemees ter de heer Hon coop) en den gemeente secretaris. De Prov. Synode van Gelderland was door het moderamen, de classis door Ds. J. Douma vertegenwoordigd, terwijl van de classis Harderwijk, waartoe Hattem behoort, zeer groot aantal predikanten aan wezig was. SAMENKOMST IN DE KERK Te half drie werd de kerkelijke herdenking geopend met een samenkomst ln de Geref. Kerk, welke- werd bijgewoond door den Com missaris der Koningin in Gelderland, Ms. S. Baron van Heemstra. Plantenversiering gaf een feestelijk cachet aan de geheel gevulde kerk. Zij werd geopend door den pastor loei, Ds. D. C. Karssen, die liet zingen Ps. 103 1, Ps. 122 voorlas en voorging in gebed. Na een woord van welkom tot de autori teiten, afgevaardigden van Prov. Synode en Classis, hoogleeraren en studenten van de Theol. School te Kampen, vestigde Ds. Kars- een er de aandacht op, dat deze herdenking biet plaatselijk maar ook gewestelijk gezien moet worden. Inzonderheid de kerken van Heerde en Wezep waren daarbij betrokken. De aanwezig' d van overheidsvertegen woordigers ro !>t in de herinnering terug, boe geheel anders de verhoudingen een eeuw geleden waren. Daarvoor moet God alleen de dank ontvangen, gelijk er gebeden wordt de Overheid tot God, Wiens dienaresse zij is. Onthulling gedenksteen. Terstond hierna begeeft de Commissaris der Koningin zich naar den gedenksteen onder het orgel, om dien te onthullen. 1835 21 November 1935 Ter nagedachtenis aan de 'Reformatie der Kerk van Hattem geleid door Ds. A. BRUMMELKAMP Baron van Heemstra, den kansel bestij gende, voegt aan 'deze plechtigheid eenige woorden toe. Hij merkt op, dat men, om 1835 te begrijpen, zich in den geest van dien tijd 'erplaatsen moet. Tusschen 1835 en 1935 be staat wel eenige overeenkomst tusschen de verhoudingen van Kerk en Overheid, maar de verschillen zijn toch grooter. Ds. Brum melkamp bijv. noodigde de overheid niet uit als hij in een molen preekte (gelach). Ook is spr. hier niet gekomen met militairen, doch heeft zich alleen laten vergezellen door zijn vrouw en dochter. De Afscheiding van 1835 was een gedwongen scheiding, wij hebben ons te verblijden over den moed, door Ds. Brummelkamp getoond. Daarvoor eeren en danken wij bovenal God. Daarbij een smeekbede, dat God moge here enig en allen, die bijeenhehooren op den grond slag der bel ij denis van Chris tus. Daartoe zij ook de gedenksteen een krachtig getuigenis; Dankwoord Ds. Karssen Ds. Karssen spreekt woorden van dank tot Baron van Heemstra, wiens naam veel beteekenis heeft voor I-Iattem. Dat hij zoo heeft, kunnen spreken, verblijdt allen ten zeerste. Spr. dankt ook alle gevers voor den gedenksteen. Inzonderheid dankt hij Ds. Teeuwen, den geestelijken vader van deze herdenking en den schrijver van het denkboek „Wegen Gods in Gelre". Spr. eindigt met den Commissaris en Ds. Teeu- en Gods zegen op hun arbeid toe te wenschen. Staande wordt gezongen Ps. 77 i 7, Herdenkingsrede Ds. Teeuwen Ds. Teeuwen begon met te herinneren aan wat Ds. W. H. Gispen op hot graf van Ds. Brummelkamp te Zwolle had gezegd: „met terdaad en inderwaarheid". Hierin was Brummelkamp geteekend. De daad der ge hoorzaamheid cn de eisch der waarheid, in deze twee punten wil spr. zijn betoog samen vatten, Brummelkamp is de Una Sancta blijven zien in het vlak dezer onvolmaakte wereld en heeft daarmee haar ten volle gediend. Spreker treedt thans in een historische teekening van de figuur van Brummelkamp; niet onvoorbereid aanvaardt hij den strijd. Zijn zielsstructuur was een andere dan die van de Coclc „Wie kan dan zalig worden", vormt de inhoud van zijn worsteling om het geloof. De vrijmaking der Kerk ging aan vankelijk zijn geest voorbij. God zelf zou er voor zorgen, dat hij, alleen door de ge- institueerde kerk te leiden in de vrijheid der kinderen Gods, het kerkelijk vraagstuk kan oplossen. Tegen het rationalisme cn het humanisme trok hij den degen, óók waar zij in de kerk invloed oefenden. Nauwelijks predikant zet het Noorderlicht van Ulrum hem in brand. Zijn bezwaren waren die van de Cock. Aan de kerk der vaderen immers de Hervormde kerk naar eigen handvest bleef zijn hart verpand. Maar het gewicht der Synodale reglementen dreigde haar te verstikken. Spr. releveert de vete conflicten, waarin Ds. Brummelkamp te Hattem gewikkeld was. Zijn reformatorisch willen is door niets te remmen geweest. Lauwheid en traagheid was hem een gruwel en hij zag ze rondom zich. Een onstuimige Mozesnatuur, maar die door God eerst moest toebereid wor den; als hij het hoogtepunt bereikt volgt slechts één ambtsdrager hem. Maar hij stond pal en door Christus gesterkt, mocht hij in Hattem de kerk der vaderen vrijmaken. „Ilc neem alles voor mijn rekening", zoo sprak, maar zoo was ook Brummelkamp. Een be slist, maar zachtmoedig Christen, zoo als Groen hem noemde. Dan voer hij voort tot dc praktijk: in op leiding, in Zending, in kerkelijk leven. „Ik •ermrg alte dingen door Christus", dat was het geheim van zijn geloofs-heroïsme. „In der waarheid". Als tweede punt bespreekt Ds. Teeuwen den eisch der waarheid: het recht van zijn zaak, door de Cock hem bewezen. Hij miste eerst het centrale denken uit Gereformeerd principe; de Cock heeft hem dat doen grij pen. Deelde hij eerst allerlei opvattingen niet, welke dan wel? Wat komen moest was: maak in Uw Woord mijn gang en treden vast Het Verbond moest de inzet van zijn strijd worden. Van de Cock heeft Brummelkamp bij zijn bezoek te Ulrum den eenvoud en de onver zettelijkheid der Waarheid Gods gehoord en gezien. Voor dit forum was kerkreforma tie geboden en gerechtvaardigd. Innige vroomheid en dogmatische bezin ning vormden de harmonie, die zijn levens strijd hebben vergezeld, maar moesten er ook in getoetst worden in soms pijnlijke strijd. Hetgeen spr. met voorbeelden aan wijst In een wereld van disharmonieën heeft deze harmonische natuur veel zielelijden moeten dragen. In zekeren zin was hij een Guido Gezelle. Hij was altijd zichzelf: een kind Gods. Aan hem is bevestigd: „'k Zal hem mijn heil en eer doen zien". De hoogste lof en de zwaarste roeping is: Christen-strijder te zijn. Zulk een was Anthon Brummelkamp. Dp natuurlijkheid van het Christenleven was het geheim van den reformator van Hattem. Ons in onzen tijd wacht ook geloofswor- steling. Zij dan Gods genade ook onze kracht Nadat staandè gezongen was Ps. 150 1 en 2, ging Ds. J. Douma van Arnhem in dankgebed voor. Gemeenschappelijke maaltijd Te 5 uur vereenigde zich een groot aantal predikanten, afgevaardigden en bezoekers aan een maaltijd, die aangericht was, in het met plante-n versierd© lokaal naast de kerk. De tafel werd gepresideerd door Ds. J. Douma van Arnhem. Als gasten zaten o.m. aan de Commissaris der Koningin met gade en dochter en Mevr. Wed. Prof. Dr. H. Bouwman, wijlen wier echtgenoot in Hattem gestaan heeft Dr. Keizer stelde een dronk in op den Commissaris der Koningin en deelde mee, dat het Moderamen der Gen. Synode hem benoemd heeft tot deputaat voor de correspondentie met de Hooge Overheid. Het woord verkrijgende, deelt Baron van Heemstra mede, dat hij gaarne de benoeming zal aan vaarden (applaus). Voorts wil hij dezen maaltijd een verzoe- ningsmaal tusschen Kerk en Overheid noe men en stelt een dronk in op den tafel president, die dit samenzijn een kerkelijke maaltijd noemde. Verder spraken aan tafel Dr. J. Thijs van Zwolle, die ook de gemeente van Hat tem gediend heeft en een dronk instelde op Ds. Karssen, die dezen dag heeft voorbereid; Prof. den Hartogh, die een dronk instel de op de kerk van Hattem; Ds. Karssen als pastor loei. Te half zeven werd de tafel opgeheven en ging Ds. de B r u y n in dankzegging voor. AVONDSAMENKOMST In de nu overvolle kerk werd' de dag be sloten met een samenzijn onder leiding van Ds. Teeuwen, die na het zingen van Ps. 66 5 en 6, in gebed voorging en Psalm 20 las. Hierna sprak Ds. Karssen een openingswoord als voorzitter van den ker- keraad van Hattem, en roept het welkom toe aan de weduwen van predikanten, die de gemeente van Hattem gediend hebben. Hij deelt mede, dat nog bewaard zijn gebleven alle notulenboeken van den kerkeraad, honderd jaren lang dus. Spr. noemt eenige momenten uit den strijd van 1835 en Ds. Brummclkamps aandeel daarin. Uit alle stukken blijkt, dat Ds. B. zich altijd is blijven beschouwen als predikant van de Geref. Kerk van alle tijden en met alle kracht ervoor gestreden heeft, om q i e kerk en i n die kerk de belijdenis der vaderen te hand haven. Het kerkbestuu r heeft hij echter niet kunnen erkennen. Z ij n doel was alleen in de Herv. Kerk te blijven en daar de reformatie ter hand te nemen. Spr. doet nog menige '-reep uit de geschiedenis der Hat temsche Kerk; thans schrijft het huidig ge slacht geschiedenis; zij het in hetzelfde ge loof en in dezelfde liefde. Na het zingen van Ps. 89 7 en 8 was het woord aan Dr. G. Keizer van De Steeg voor het houden van een herdenkingsrode. Voeding in de Ziekenhuizen Dc stijging der prijzen van verschillende voedingsmiddelen begint zich, naar de Java Bode meldt, in verschillende ziekeninrich- tingen, krankzinnigengestichten, gevange nissen en andere instellingen, waar dage lijks vele menschen moeten worden gevoed, te doen gevoelen. In de gouvernementszickenhuizen zijn dc VERKRIJGBAAR LUXE DAMESSCHOENEN DUIFJES Kinderschoenen 'tl Product dat verrukt N.V. „CEVABO" SCHOENFABRIEKEN MOERGESTEL 'KUGGET IDEALE SCHOENWAS Voor Uw kinderen uitsluitend schoenen y WAALWIJK GROOTSTE KEUS NIEUWSTE Sk CREATIES voedingskosten per inlandschen patient In •de laatste jaren gedaald tot 5 a 7 cents voor normale voeding tegen 20 cents en meer per hoofd in de jaren voor de crisis. Op dien abnormaal lagen prijs zijn uiter aard alle begrootingen van den dienst der volksgezondheid gebaseerd. De nog maar geringe prijsstijging, die eenigen tijd ge leden begonnen is, vormt daardoor reeds 'n feitelijke bedreiging van de omvangrijke be grootingsposten, die voor voeding der vele duizenden verpleegden op den grondslag van de allerlaagste prijzen van een jaar geleden werden uitgetrokken. Verdere vermindering van de hoeveelheid voedsel of afschaffing van bepaalde ingre diënten is onmogelijk. Jaren terug reeds wordt iedere luxe in dit opzicht door het snoeimes der bezuiniging uitgesneden. Het laboratorium bepaalde daarbij nauwkeurig de minimum-hoeveelheden eiwit, vet, enz., die de menschen nodig hebben en aldus werd het allergoedkoopste menu vastgesteld dat men zich denken kan. Overschrijding der begrootingsposten, voor dat doel uitgetrokken, wordt dan thans reeds voorzien. Woensdag werd de laatste hand gelegd aan dan laatsten pijler van de brug over het HoUandsch Diep, welke een belangrijke schakel zal vormen het Noorden en Zuiden van ons land. Een overzicht van de in aanbouw zijnde bru§J Koning George van Griekenland, die zich thans in Rome bevindt, bracht voor zijn vertrek uit Florence een bezoek ux can het graf van koning Constantijn van Griekenlandin gezelschap van zijn zusters en van prins Paul, In Bremen heeft dc verkeerspolitie 'n maatregel ingevoerd van de afgeloopen week verplicht worden om een les over maatregel, jammer alleen dat er de Zondag voor wordt waarbij iederen Zondagmorgen de 1verkeers-overtreders verkeer sv oor schriften bij te wonen. Dit is 'n verstandige misbruikt, 15 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5