IBIS ■SHAG ITALIAANSCHE OFFEREN HUN VROUWEN RINGEN Dobbelmann lefcfeer...Tncm! TERUG NAAR HET LAND" 2 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland FRANKRIJKS PROBLEMEN De vraag, of de Frausche premier Laval zijn regeeringspositie zal weten te handha ven is de laatste maanden nog al eens op indirecte wijze aan de orde geweest, spe ciaal in verband met de Abessijnsche pro blemen, en met het vraagstuk hoe Parijs te Londen en te Genève zijn houding ten op zichte van een eventueele Volkenbondsactie zou bepalen. De weg, die Frankrijk in dit opzicht volgt, ligt thans vrij duidelijk uit gestippeld, liet blijft het Volkenbondspact trouw, doch op een afgemeten wijze, waar bij aan Engeland na lange onderhandelin gen is te verstaan gegeven, dat het slechts Franschen steun zou ontvangen, bij een on verhoopt gewapend conflict met Italië, zoo Londen zich strikt aan de Geneefsche di rectieven zou houden, en niet een Volken- bondspolitiek naar eigen willekeur zou drijven. Deze moeilijkheid, die de vrijheid der Fransche binnenlandsche politiek wat be klemde, is nauwelijks van de baan, of de Innerlijke tegenstellingen in den boezem van het Fransche volk treden met meer (duidelijkheid opnieuw aan den dag. In het centrum staat daarbij op 't oogen- blik do positie welke de zoogenaamde „strijdhonden" innemen. Men moet bij dit woord vooral niet aan iets soldatesks den ken, in den geest van wat bijvoorbeeld .Weenen bij^ de socialistische oproeren heeft te zien gegeven. Deze bonden, waaronder die der zoogenaamde „Vuurkruiscn", de oudstrijders-organisatie van Kolonel de La Rocque, de centrale plaats bekleedt, vormen niet anders dan een actieve voorhoede van liet nationale sentiment, hetwelk het Fran sche volk wil vernieuwen naar geest en lichaam, door daaraan nieuwe idealen van saamhoorigheid en werkzaamheid, en nieu we of hernieuwde politieke organen te ver schaffen. In deze bonden openbaart zich, wat men gaarne aanduidt als den front- strijdersgeest, welks voornaamste karakter trek wellicht doortastende solidariteit kan Worden genoemd. Tegen deze bonden of „ligues", het woord roept historische herinneringen wak ker, is nu vrijwel het geheele, links ge richte Frankrijk in het geweer gekomen. Zoo heeft zich gevormd wat het „Volks front" wordt genoemd, een politiek mon sterverbond tusschen socialisten, radicaal socialisten en communisten, welks naam in zooverre een misleiding is als deze actie met het volk als zoodanig niets van doen heeft Proletarisch front zou wellicht juis ter de bedoeling hebben weergegeven van lieden, voor wie het begrip vaderland mis schien nog een formule, doch dan toch ook jiiet veel méér dan dat is. Het Volksfront nu zou gaarne Laval ten Val brengen, om zelf de regeeringszetels te bezetten. Echter is het tevens bang dat zijn wensch te spoedig in vervulling treedt, en Wel om tweeërlei redenen. Uit tactische overwegingen zou het wenschelijk zijn, de huidige regeering nog tot aan de komende verkiezingen in het zadel te laten, dat is nummer één. Punt twee is, dat de Volks- fronters het onderling nog lang niet eens zijn, hoe de door hen te vormen regeering er uit zou moeten zien. Zij vreezen o. a., 'dat de Moskou-knechten zich aan de ge meenschappelijke verantwoordelijkheid wil len onttrekken, en zoo het Front aan een leelijke déconfiture zouden kunnen bloot stellen. Vandaar dat er aarzeling is in de gelederen. De financieele Kamercommissie heeft aanvankelijk aan Laval verschillende moei lijkheden in den weg gelegd, die het bud getair evenwicht bedreigden. Toch zal ver moedelijk de beslissing niet vallen op het financieel terrein; de opheffing, het verbod Van hoogerhand der strijdhonden is de buit Waar de vereenigde linksche heeren op ja gen. Kunnen zij hun verschillende belan gen in één lijn krijgen, dan wordt het schot afgegeven, lukt het niet, dan zal Laval Voorloopig nog het roer in handen houden, al gaat het erop gelijken, dat hij min of- meer de moreele gevangene van zijn tegen- Btanders wordt. Laval is echter een man van vele mid- 'delen en van bijzondere diplomatische glad heid. Hij heeft eenige financieele concessies gedaan, die de senaat op zijn beurt toch immers weder kan teniet doen, en volgt de politiek, dat eerst over de begrooting en de noodverordeningen moet worden gestemd, alvorens de kwestie van de „ligues" in be spreking mag worden gebracht. Om dezen gang van zaken door te zetten, en dus voor de bui binnen te komen, zou hij volgens ide „Jour" zelfs de vertrouwenskwestie wil len stellen. De „Matin" keert zich in dit verband te gen de communisten, die in het Volksfront een zekere rol spelen, met de strekking, Frankrijk meer en meer aan Rusland te koppelen. Ironisch zegt het blad, dat nie mand er ernstig aan kan gelooven, dat Frankrijk na twintig eeuwen van zelfstan digheid en grootheid tot kolonisatiegebied Voor de Sovjet-Unie zou willen worden. Het is een raak en scherp woord. In- lusschen is het meer gebeurd dat de derde hond met het been ging strijken, een waar heid die wellicht in sommige kringen eenigszins uit het oog wordt verloren. Kort Nieuws Op een der Galapagos-eilanden is het Skelet gevonden van een man. Men denkt hier te doen te hebben met een der metge zellen der veelbesproken barones Wagner, 'die destijds een „Zuidzee-paradijs" heeft wil len stichten. In Buenos Aires overweegt men, neus- afdrukken van honden verplicht te stellen, tiaar op deze wijze zou zijn na te gaan wie de wettige eigenaars der dieren zijn. De Russische vlieger Kokinaki heeft «net een vliegtuig een hoogte van 13 K.M. be reikt. Er heerschte daar een koude van 62 gr. onder nul! In een kerk te Tegernau (Duitschl.) Rijn tijdens de preek 120 menschen onwel ge worden, tengevolge van kolendamp. Des fevonds waren allen buiten levensgevaar. Er gaan 100.000 man Italië met verlof Aan de fronten is het rustig Het 51ste ïtaliaanscbe leger-commu- niqué luidt; „Afdeolingen zwarthemden en in- heemsche troepen uit Eritrea, die deel uitmaken van het eerste legerkorps, hebben verkenningen gemaakt in de buurt van het dorp Addi Wea, dat ten Zuidoosten van Sjelicot is gele gen, waarbij zij nergens tegenstand ontmoetten. In de andere sectoren worden de operaties voortgezet, ten einde het tegenover onze linies gelegen gebied te kunnen controleeren. De verkenningen der vliegtuigen be vestigen de aanwezigheid van vijan delijke strijdkrachten ten Zuiden van Boeta". Honderdduizend man met groot verlof Binnenkort zullen 100.000 Italiaan- sche soldaten, die in het moederland onder de wapenen staan, naar men weet is er ruim een mil'lioen man ge mobiliseerd een verlof van drie maan den verkregen. Zij moeten meehelpen in de industrie en den landbouw, om de sancties het hoofd te bieden. In de desbetreffende officieele ver klaring wordt gezegd, dat de door de sancties ingetreden toestand het noodig maakt, aan de productie en arbeidspro blemen de grootste aandacht te wijden. De landbouw moet een zoo groot moge lijk rendement hebben en de levensstan daard van de behoeftige gezinnen moet wor den verhoogd. - Hèt ministerie van oorlog heeft derhalve bepaald, dat aan de onder de wapenen staande militairen de volgende verloven kunnen worden gegeven: 1. Landbouwverlof voor den tijd van drie maanden. 2. Bijzonder verlof van denzelfden duur voor militairen, wier gezinnen zich in bij zonder behoeftige omstandigheden bevin den. 3. Verlof wegens verdienste voor militai ren, die zich bijzonder hébben onderschei den die minstens acht maanden onder de wapenen zijn en. die bijzondere familiebe trekkingen hebben. Uitgesloten vaij deze verloven zijn mili tairen, die eerst in de laatste maanden onder de wapenen zijn geroepen en die ge reed staan naar Oost-Afrika te vertrekken. De militairen, die zich met verlof bevin den, moeten zich steeds klaar houden, naar hun onderdeel terug te keeren. Het offer der trouwringen! Mussolini heeft aan alle getrouwde vrou wen en weduwen verzocht, haar trouwrin gen aan den staat te schenken, opdat deze hierdoor zijn hestellingen bij landen, die niet de sancties deelnemen, in goud kan be talen. Duizenden vrouwen hebben reeds aan dit verzoek gehoor gegeven. In ruil voor haar gouden ring krijgen zij een ijzeren, waarin gegraveerd staat: .,18 November, het ant- ■oord der Italiaansche vrouwen aan Ge nève". Volgens autoriteiten is het aantal inleveringen verrassend groot. Een bankier t'e Rome deelde mede, dat er tien millioen ringen zouden kunnen worden verzameld, als iedere gehuwde vrouw haar trouwring in levert Hierdoor zou de goud-reserve der Italiaansche bank met 20 pet toe nemen. De Mussolini's krijgen Kerstverlof I De beide zonen van Mussolini, Vittorio en Bruno, die dienst doen bij de luchtmacht in Oost-Afrika, zullen, naar verluidt, een kort verlof krijgen om de Kerstdagen bij hun ouders door te brengen. ITALIAANSCH OPTIMISME In Italiaansche kringen te Asmara meent .en dat zoo de Italianen er in slagen de concentratie van Abessijnsche troepen in de bergen onmogelijk maken, zij Abessynië ge heel in bezit zullen kunnen nemen, aange zien niets dan hun opdringen met gemotori seerde strijdmiddelen zou kunnen tegen houden De verkenningen der vliegtuigen hebben evenwel uitgewezen, dat de Italianen bij hun verdere opcnarsch op Abessijnsche tegen stand zullen stuiten. EEN ABESSIJNSCH DEMENTI De regeering van Abessinië ontkent ten stelligste, dat onlangs bij een luchtgevecht ten Z.O. van Mak al le 5000 Abessijnen zou den zijn gewond of gedood Volgens de inlichtingen der plaatselijke commandanten werden de Abessijnsche stel lingen door tien Italiaansche vliegtuigen hevig gebombardeerd, en waren er slechts 30 dooden, benevens 50 lichtgewonden, CHERTOKS CONCESSIE De New-Yorksche makelaar Leo Chertok, die kort geleden een groote concessie in Noord-West Abessinië verwierf, is naar Europa vertrokken. Chertok houdt vol, dat het grootste deel van zijn kapitaal Britsch is. hoewel de negus 25 pcL van de aandeelen bezit. Verder zeide hij, dat de opmarsch van de Italianen van weinig invloed zal zijn op de ontginning van zijn concessiegebied, dat belangrijke hoeveelheden alluviaal goud bevat. De Negus over zijn reis naar het front! De negus heeft aan de oorlogscorrespon denten te Addis Abeba enkele mededeelin- gen verstrekt over zijn reis naar het front. Hij gaf daarbij te kennen, dat al zijn bevel hebbers en ook hij zelf over den toestand aan het zuidelijk front uiterst tevreden zijn. De Keizer, die door de tiroeipen op zeer hartelijke wijze gehuldigd was, had bezoe ken gebracht aan de gewonden en heeft voor de achtergelaten betrekkingen van ge sneuvelden schenkingen ter beschikking gesteld. De bevelhebber Grasmatsj Ifework, die tijdens de laatste Italiaansche aanvallen bij Daggahboer zwaar gewond werd, heeft, zoo als bekend is, geweigerd zijn troepen te ver laten en is inmiddels gestorven. De Keizer heeft een bezoek gebracht aan zijn graf in Djidjiga. Voorts heeft de Keizer de persoonlijke Tap- porten van de bevelhebbers aan het zuidelijk front aangehoord. Deze rapporten bevestig den, dat de Italianen Sasabaneh nog niet bobben bereikt, en dat hun opmarsch langs de rivier Fafan tot staan is gebracht Eenige bevelhebbers aan het zuidelijk front zijn door den Keizer gedecoreerd. Vlootmanoeuvres bij Alexandrië De Britsche vlootmanoeuvres welke op de reede van Alexandrië hebben plaats ge had, waren de grootste welke ooit in het oostelijk deel der Middellandsche Zee zijn gehouden. De toeschouwers genoten van het mach tige schouwspel, toen de vloot voorbij voer, en de vijf slagschepen van een afstand van elf mijl de schietschijven beschoten. Ook een aanval door torpedojagers .uitgevoerd opdor bescherming van een rookgordijn, bood een indrukwekkenden aanblik. Vervolgens daalden zestig vliegtuigen zeer snel van groote hoogte .waarbij zij hommen lieten vallen. Buiten de slagschepen namen zes kruisers, 18 torpedojagers en 2 vliegtuigmoedersche- pen aan de manoeuvres deel. Aan boord van de „Berwick" |bevond zich ook de Britsche hooge commissaris in Egypte. Sanctieeonferentie op 29 November! De Voorzitter der sanctie-conferentie, de Vasconcellos, heeft do werkcommissie der conferentie tegen 29 November bijeengeroe pen. Het voornaamste punt van bespreking zal zijn het in werking stellen van het verbod van leverantie van grondstoffen aan Italië volgens Be uitgebreide lijsL In prin cipe is, zooals bekend, reeds besloten, ook petroleum, koper, ijzer en staal onder het verbod te doen vallen. Reeds zal op 27 November de commissie van deskundigen bijeenkomen ora de mede- deelingen der verschillende regeeringen ten aanzien van de toepassing der sanctiernaat- regelen te bestudeeren. Gaat Amerika de olie-uitvoer staken? De regeering der Vereenigde Staten heeft aan de Amerikaansche petroleum-industrie het verzoek gericht, uit eigen beweging den Uitvoer van petroleum naar Italië te staken. De minister van binnenlandsche zaken Ickes, de petroleumdictator, verklaarde op VOOR DE PIJP t ta W/ IBIS SHAG h ge«n droge tabak, zooals de gewone HoDandsdte pijptabak. Daarom moet de pijp met IBIS SHAG vooral zéér luchtig gestopt worden. Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en stopt er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken", de pijp gaat moeilijk trekken en daardoor brandt de rook op de tong. Stopt dus Uw pijpje IBIS SHAG luchtig en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak rookt. IBIS SHAG te geurig, smaakt zeer lekker, waalt niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp gewone Hollandsche rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. een persontvangst, dat hij geen enkele auto riteit bezat om een embargo uit te vaardigen, maar hij was van raeening, dat de petro- leum-maatschappijen zoowel naar de letter als naar den geest de pogingen moes ten steunen om de levering van oorlogsma teriaal aan een van de belligerenten te be lemmeren. Ickes deed bovengenoemde verklaringen, nadat hij het rapport van het mijnbureau hgd doeD publiceeren, dat uitwees, dat de petroleum-uitvoer over September hooger was, dan die over Augustus. De autonomie van Noord-China De Chineesche bladen te Sjanghai melden, dat de Japansche regeering den Chinee- schen autoriteiten 'hééft medegedeeld, dat Japan niet voornemens is eemgen druk op Noord-China uit te oefenen tot vorming van 'n autonomistische of half-onafhankelijke re geering. Nog minder wenscht de Japansche regeering in verband hiermede militaire maatregelen te nemen. Niettemin heeft de N middellijk den militair Noord-China opdracht gegeven de onderhan delingen met Japan af te breken aangezien het onderwerp van bespreking buiten de be voegdheid der plaatselijke autoriteiten viel. Naar verluidt hebben deze Chineesche be richten in officieele Japansche kringen ver wondering gewekt, aangezien de Japansche politiek tegenover de automatische beweging in Noord-China gebaseerd is op het beginsel der non-interventie. BEVEELT MUSSOLINI Honderdduizend man krijgen arbeidsverlof (Van een specialen correspondent)' Rome, 21 November. Mussolini heeft een schema ontwor pen onder het motto Terug naar het land" voor een deel van het Italiaan sche leger, dat thans in Italië onder de wapenen is. In Verband hiermede heeft het ministerie van oorlog aan 100.000 man drie maanden verlof ver leend om het boerenbedrijf weer op te vatten. Men hoopt, dat deze „eerste 100.000" het begin zullen vonrien van een geleidelijke demobilisatie van het groote en kostbare leger .van een millioen man. Wanneer men aanneemt, dat 240.000 man bij de Oost-Afrikaansche troepen dienen, brengt deze voorloopige vermindering der Italiaansche troepenmacht het staande ie ger op een aantal van 660.000 man. Het vertof tot demobilisatie heeft alleen betrek king op de binnenlandsche troepen; hel heeft niets te maken met de sterkte der overzeesche troepen Ieder, die thans drie maanden verlof krijgt, moet zich echter gereed houden om binnen 24 uur een bevel om weer onder de wapenen te komen op te volgen. Men bere kent. dat deze verlofmaatregel het land m de toekomst een uitgave van 1 millioen lire per dag zal besparen. Het officieele desbetreffende communiqué luidt als volgt: ..De bijzondere situatie, die door het toepassen van sancties is ont staan, maakt het noodzakelijk, dat alle raagstukken van arbeid en productie met zorg worden behandeld, teneinde aldus de landbouwproductie tot het hoogste punt op te voeren en tegelijkertijd de levensvoor waarden der meest behoeftigen zoo voel mo gelijk te verbeteren. Het ministerie van oorlog staat daarom aan de so'i'daten. die thans onder de wape nen zijn, het volgende toe: 1. Drie maanden landbouwverlof; 2. drie maanden speciaal verlof voor sol daten wier families in de meest be hoeftige omstandigheden verkeeren; 3. drie maanden verlof als belooning voor goed gedrag en snelle vorderin gen voor hen, die minstens acht maan den in dienst zijn geweest en wier fa milies hen dringend noodig hebben. Deze regeling geldt niet voor soldaten in andere categorieën en vooral niet voor diegenen, die deel uitmaken van de troepen, die bestemd zijn voor Ita- liaansch Oost-Afrika. Soldaten, die thans met verlof gaan, moeten zich gereed houden om op bevel onmiddel lijk weer onder de wapenen te komen". De regecrlng heeft er by het bekend ma ken vau dit nieuws speciaail den nadruk op gelegd, dat deze maatregelen het gevolg zijn van de door de toepassing van sanc lies ontstane internationale situatie en dat er geen internationale beteekenis aan ge hecht moet. worden. Men gelooft echter al gemeen, dat deze maatregel deel uitmaakt van een gedeeltelijke, zij het ook voor een bepaald doei; georganiseerde demobilisatie, die als zoodanig een aanwijzing vormt voor een ontspanning in den politieken toestand. Men ziet uit naar de thans in Parijs her opende onderhandelingen tusschen deskun digen. in de hoop, dat daarbij de gewensch te overeenstemming zal worden bereikt, hoewel Italië het bestaan van deze onder handelingen theoretisch ontkent, zoolang zy niet in politieke en diplomatieke banen zijn geleid. De goede gezindheid jegens Engeland is nog weer. een graad beneden nul gedaald, door het gebrek aan initiatief, waarvan Lon den wordt beschuldigd ten opzichte van de nieuwe situatie, die Japan in China heeft geschapen. Het regent in Abessinië! Het ziet er naar uit of de regen in som mige gedeelten van Abessinië, die thans weer zeer hevig begonnen is te vallen, de militaire operaties ernstig zal belemmeren en misschien zelfs wel onmogelijk zal ma ken. n bericht uit Mogadiscio meldt, dat hevige regens aan het geheele Somoliland- front vallen ep dat wolkbreuken in de pro vincie Ogaden de wegen ontoegankelijk hebben gemaakt. Het officieele oorlogsbul letin maakt melding van enkele kleinere ontmoetingen der troepen en opruimings- werk aan het Noordelijke front, feiten van einig belang. (Auteursrecht MominspostA.N.P.3 Een spoor van Kingsford Smith? Uit Singapore wordt gemeld, dat de ka pitein van liet s.s. .Pasha" draadloos heeft medegedeeld, dat hij op het eiland Sayer aan de Westkust van Siam in de Golf van Bengalen vuursignalen heeft waargenomen. Hij heeft getracht het eiland te naderen, hetgeen door den hevigen wind echter niet gelukte. Men acht het mogeljjk, dat deze sig nalen afkomstig zijn vain de op deze route vermisten vlieger Kingsford Smith en zijn metgezeL Een vliegtuig heeft opdracht gekre gen onmiddellijk een onderzoek in te stellen. Japans slechte financieele toestand De waarnemende Japansche minister van financiën Tsoesjima heeft in een beschou wing van de nieuwe begrooting gewaar schuwd tegen te groote financieele spanning Hij noemde den financieelen toestand van Japan ongezond en slechter dan den Euro peeschen en Amerikaanschen toestand. De schuldendienst van den staat beloopt 40 pro cent der belasting-inkomsten en de nieuwe begrooting vooorziet in het aangaan van nieuwe schulden voor een bedrag van 600 a 700 millioen yen. Poolsch-Tsjechische spanningen Te Warschau hebben betoogingen voor het gebouw der Tsjechoslowaaksche 'legatie plaats gehad, waarbij de in vrijheid stel ling werd geëischt van een in Tsjechoslo- wakije gearresteerde padvinder. De ruiten van het gebouw moesten het daarbij ontgelden, todat de politie, met be hulp van een motorbrandspuit de menigte wist uiteen te dry ven. De Pool sche minister van buitenlandsche zaken heeft den Tsjechischen gezant zijn ileedwezen over 't voorgevallene betuigd. Hongaarsche Jodenbestrijding In Hongarije nemen de anti-Joodsche stu denten-demonstraties steeds scherper vor men aan. Meer dan 800 studenten zijn met geweld binnengedrongen in de hoogeschool voor muziekwetenschap te Boedapest, waar zij stormachtige anti-semietische betooging hielden. ree politie-detachementen bezetten het gebouw, teneinde de betoogers terug te dringen. Het kwam hierbij tot hevige bot singen, waarbij meer dan 100 studenten door de politie in hechtenis werden geno- Zeven studenten werden door sabel houwen gewond. De studenten trokken hierna door de door Joden bewoonde straten en hielden een be tooging voor de redactiebureaux van enkele bladen. Ook te Szegedin hadden soortgelijke bc- toogingen plaats. Het Koningsmoordproces verdaagd Het gerecht te Aix-en-Provence heeft be sloten 't koningsmoord-proces te verdagen. Waarschijnlyk zal het in Januari van het •olgende jaar weder hervat worden. Het proces tegen den bisschop van Meissen Tegen den bisschop van Meissen Mgr. Peter Legge en diens broer Dr. Theodor ge, die terecht staan wegens deviezen- smokkelarij ten nadeele van den Duitschen staat is geëischt: vijf jaren tuchthuisstraf, ijf jaren eerverlies en 140.000 R.M. boete, subs. 140 dagen hechtenis. Voorts heeft het O. M. de verbeurdverkla ring geëischt van de inbeslag genomen obligaties ter waaarde "van 95.000 gulden. ROFFELR1JM EN HOOGE RENTE Jan Welgemoed zegt: voedt u goed! Dat is een wijze raau,; Daar past een echt oud slagwoord hij. „De cost gaet voor de baet". De cost, de kosten, van een maal Zijn altijd goed besteed Wanneer de huisvrouw naar de baet, De voedingswaarde, meet. Wij zwemmen xvaarlijk in de melk! Wat kost een kap, een glas! Je krijgt toch voor je dubbeltje Dunkt mij een heele plas! Een plas gezondheid, levenslust En vloeibre zonneschijn Waar juist vooral in deze tijd Gebrek aan pleegt te zijn. En onze boterlieve mensch Zoo zuiver als het goud Geen maaltijd en geen boterham Smaakt zoo aan jong en oud Als met een klontje of een lik Van 't Nederlandsch product Dat door zijn kleur en fijne geur Het buitenland verrukt. En onze Nederlandsche kaas, Zoo vitamine-rijk, Is smakelijk en spotgoedkoop En voedzaam tegelijk. Ze smaakt altijd en overal, Ze smaakt aan groot en klein Omdat in Nederlandsche kaas Zoo vele smaken zijn. Waar dus de cost gaet voor de baet, De wijsheid domineert, Zorgt moeder dat van deze drie Nooit één in huis mankeert. Jan Welgemoed slaat gaaf en goed De spijker op de kop: Het geld in zuivel omgezet Brengt hooge rente op. (Nadruk verboden. LEO LENS G Nieuwe aanslag op Minister Wang Naar eerst thans bekend wordt is opnieuw een aanslag gepleegd op den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, Wang, toen deze zich Woensdagavond van Nan king naar Sjanghai begaf. NA VIJF JAAR VAN CHRONISCHE SPIT Nu voor goed vrij van pijn Vijf jaar leed hij ondragelijke rheumatisch! pijnen, nu eindelijk is hij weer in staat hr. leven van de zonnige kant te zien. Lees slechts zijn brief: „Ik heb Kruschen Salts genomen in dl hoop, dat mijn rheumatische pijnen en spit zouden verdwijnen. Deze pijnen hadden mij 5 jaren lang gemarteld. Ik had alle moge lijke middelen geprobeerd, zonder eenige verbetering te bemerken, totdat men mij op w Kruschen Salts attent maakte. Reeds spoedig nadat ik met Kruschen begonnen was, vet-; 0, minderden de pijnen. Ik ben nu geheel vrij van pijn en voel mij bovendien veel gezondei dan vroeger. Ik geniet nu een uitstekend! d gezondheid en voel mij eerder 23 dan 43 jaar, Ik ben weer ih sfaat he* leven van de zon- nige "kant te zien. en ik voel me zoo fit als een veiilen. G. G. te G J Het is algemeen bekend, dat rheumatiek haar oorzaak vindt in een overmaat van j> urinezuur in het lichaam. De zes verschillen de zouten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, sporen lever, nieren en Ingewanden p aan tot krachtiger werking, waardoor urine- bi zuur en andere opgehoopte afvalstoffen, die c*. het bloed verontreinigen, pijnloos en vol- komen uit het lichaam worden verwijderd. Vandaar, dat niet alleen de rheumatisch* pijnen verdwijnen, maar ook de geheele ge- g, zondheidstoestand bij het gebruik van d* „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts e enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar! bij alle apothekers en drogisten 0$0 en f I 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen/1 Stralende gezondheid voor één cent per <ïagj Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo- K wel als op de buiten verpakking, de naam'| Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam voorkomt. (Adv.) NIEUWE VERSTERKING DER BRITSCHE LUCHTSTRIJDKRACHTEN? De luchtvaartmedewerker van de „Dailv Telegraph" meent te weten, dat een verdere versterking van de Britsche luchtstrijd krachten verwacht kan worden. Het in Mei gepubliceerde plan voorziet in en totale sterkte van 1940 vliegtuigen. Thans overweegt men een verhooging van dit getal tot 2190. De versterking is voor namelijk voor de overzeesche gebieden be stemd. De aanschaffing van 200 250 nieuwe vliegtuigen zal een uibreirling van hot per soneel met 2500 a 3000 officieren en man schappen noodig maken. De „Star" meldt, dat de afdeéling Pem broke van de British Legion voornemens is, een Duitsche marinevlag, die zich in haar bezit bevindt, aan Duitschland terug te ge ven ten teeken van vriendschap en vrede. Bij Scapa Flow was de vlag in Engelsche handen geraakt n, GEEN JOODSCHE MAKELAARS MEER sl De Duitsche Rijksminister van econoou-f* sche zaken, Dr. Schacht, heeft beschikt, dat de officieel aangestelde Joodsche effecten- l makelaars en plaatsvervangende makelaars op alle Duitsche beurzen van hun functie worden ontheven, aangezien openbare amb ten nog slechts door Rijksburgers mogen worden bekleed. Overigens blijft het beursbezoek door Joden ongewijzigd. DRIE UUR DIE ZIJN LEVEN REDDEN Een werkloos kappersbediende te Weenen had eenigen tijd geleoen in een vlaag van woede een meisje, waarmede hij betrekkin gen onderhield, gedood. Dit gebeurde des avonds te negen uur, van den dag, vooraf gaande aan den 18den verjaardag van den moordenaar. Dit redde zijn leven. Toen het er naar uitzag, alsof de jongen, die na zijn arrestatie onmiddellijk had bekend, de dood straf niet meer ontwijken kon, beriep zich plotseling zijn advocaat op deze drie uur en verklaarde, dat hij ten tijde van de misdaad nog geen achttien jaar oud en dus minder jarig was, zoodat men hem overeenkomstig de wet in geen geval ter dood kon veroor- deelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2